O. overweegt schadeclaim na vrijspraak Vrijheid - blijheid BINNENLAND Programma Fortuyn nog springlevend Advocaten in Hofstadzaak rekenen nog steeds op tien vrijspraken N il son ir Kamp gelukkig met uitspraak BEURS ^sjÊjÊ^ iiSgifw 'EU-grondwet heeft geen invloed op het drugsbeleid in Nederland9 Kinderporno gevonden op computer Tonino Elke dag twee mensen ontvoerd of gegijzeld Stoutenbeek itatie na 15 =n moordzaak 10NCK - De politie heeft in jaar een verdachte iden voor de moord itijds 15-jarige Anous- izenbeek uit het Bra- idel-Dorplein. Een 34- uit de gemeente nek, waar het dorp irplein onder valt, is ^erd. Het onderzoek jjjnoord is vorig jaar her- ladat de politie nieuwe g. Het meisje verdween •en brief ging posten en vriendin ging. Drie iter werd haar stoffelijk git gevonden. yiste Candy Per terug De vermiste 17-jarige Uiper uit Utrecht is na He weken weer terecht, rich bij de politie in iyemeld. Ze blijkt uit 9pij iemand in huis te Bewoond. Candy ging ■7 april met de trein ïrdam naar Utrecht, voont in een opvang- politie nam de vermis- n fcandy uiterst serieus, té Ijpolitieberichten op de 1 htn oproepen in de n Werd gewaagd naar 'dife kijken. vo iLinks: boete vuile lucht iarc - EU-lidstaten met icht moeten een boete =Vlet het geld kunnen inds projecten voor lucht betaald worden. ritten factievoorzitter in de Tweede Kamer itievoorzitter Buiten st Europees Parlement ^nLinks bij de aftrap foenLinks-campagne iropese grondwet. vrijdag 6 mei 2005 P aal ilang door Frank Hendrickx en Ferdi Schrooten putten in lange verhalen vol herhaling over zijn, een verzoek vaak wordt ingewilligd. W„ om straffen te eisen wegens deelname die het doelwit van de Hofstadgroep zoudei het in hun ogen flinterdunne bewijs, schof- Alleen de 18-jarige Jermaine W., formeel nog aan een terroristische organisatie en andere zijn. „Ik alleen wil al 20 tot 25 getuigen oproe Rotterdam - Eén verdachte van de terroristi sche Hofstadgroep loopt weer vrij rond, maar de andere elf zitten gewoon opnieuw voor drie maanden vast. Het openbaar ministerie (OM) is tevreden: de zaak loopt op rolletjes. Onzin, menen de advocaten: als de rechtbank zich later dit jaar in de zaak gaat verdiepen, wordt het prijsschieten en komt het gros van de verdachten vrij. Het moet een van de kortste betogen ooit zijn geweest van advocaat Victor Koppe. Nog geen minuut had hij nodig om opheffing te vragen van de voorlopige hechtenis van zijn cliënt Achmed H., volgens justitie de 'computer- man' van een groep levensgevaarlijke radicale moslims. Waar andere raadslieden zich uit putten in lange verhalen vol herhaling over het in hun ogen flinterdunne bewijs, schof feerde Koppe onverhuld het kwartet rechters. „Hij is helemaal geen terrorist. Maar het heeft geen enkele zin om te vragen om opheffing of schorsing van zijn gevangenhouding. Noem het woord terrorisme en iedereen blijft zitten. Terecht of niet." De voorzitter van het kwartet rechters rea geerde zichtbaar verontwaardigd. Alsof de rechtbank geen eigen koers zou durven va ren, tegen de grote publieke en politieke druk in. Niettemin, alle verdachten blijven inder daad tot 27 juli zitten. Hun persoonlijk belang weegt niet op tegen dat van het terrorisme- proces, aldus de rechtbank. Twee verdachten wier vrouwen een kind verwachten mogen zelfs niet een paar uurtjes bij de bevalling zijn, een verzoek vaak wordt ingewilligd. Alleen de 18-jarige Jermaine W., formeel nog steeds verdacht, liet de rechtbank vrij. Ook dat getuigt volgens de advocaten niet van lef van de rechters. Het OM had dinsdag immers al de voorzet gegeven. „Van verdenking van deelneming aan de groep blijft in de zaak van Jermaine vrijwel niets over", aldus justitie. „Hij is niet meer dan het broertje van Jason W." Het onderzoek loopt nog volop. Een groot deel van alle in beslag genomen materiaal - 87 verhuisdozen - moet nog worden geanaly seerd. De inhoudelijk behandeling is waar schijnlijk pas ergens eind dit jaar, mogelijk zelfs begin volgend jaar. Het OM denkt dan voldoende hard bewijs te hebben tegen elk van de verdachten, behalve wellicht Jermaine W„ om straffen te eisen wegens deelname aan een terroristische organisatie en andere delicten waarop maximaal levenslang staat. „Er is natuurlijk wel wat aan de hand als je kijkt naar die enorme berg met radicale lec tuur. Maar dat is toch iets anders dan bewijs voor aanslagen of deelname aan een terroris tische organisatie", zegt Vlug. Hij kondigt uit gebreide ontlastende verklaringen van zijn cliënt aan. „Het is een heel gezellig jongetje dat gewoon graag een goede moslim wil zijn. Hij veroordeelt de moord op Theo van Gogh. Dat heeft hij ook tijdens afgeluisterde tele foongesprekken gezegd. Maar dat heeft de AIVD er uitgeknipt." De advocaten kondigen ook ellenlange lijsten met te horen getuigen aan, onder wie kop stukken van geheime dienst AIVD en- politici die het doelwit van de Hofstadgroep zouden zijn. „Ik alleen wil al 20 tot 25 getuigen oproe pen," zegt Robert Maanicus, advocaat van Ja son W. „Dit gaat een enorm lang proces wor den." Net als Koppe gaat ook Maanicus uit van vrij spraak voor tien van de twaalf verdachten. Is mail A. en zijn eigen cliënt Jason W. horen daar hoogstwaarschijnlijk niet bij. Bij hun ar restatie in het Haagse Laakkwartier raakten vier agenten gewond door een handgranaat. Goed voor een extra aanklacht voor poging tot moord, bovenop de terrorismeaanklach- ten voor alle twaalf verdachten. Vlug: „Die twee hebben wel degelijk een probleem. Maar ik ga voor mijn cliënt voor vrijspraak. Hele maal zeker ben ik niet. In deze zaak is alles mogelijk." •ersboete ed>r op de mat inr s eii - Wegpiraten hebben n dlgelijk binnen een rer lat ze de fout ingingen 3d©huis. De politie wil m tftar lokaal een proef hiöet de snellere afhan- n, cfi verkeersboetes door n, tcomputer te gebrui- is wjaat volgens een poli- gd voerster om het effici- spikkelen van 'lichte gsbrigen', zoals foutparke- ■H JT1S1 de»verleden wee j shandeling ede- Een 23-jarige inwo- j deeldrop is gisteren e m nadat hij in de vroe- lietd in Helmond was ristend. Het slachtoffer rhah de loop van de och- we it ziekenhuis. De poli- r haén 20-jarige inwoner oorbp aangehouden, die l kr3 mishandeling meld- Mot bureau. 1 we gewonden lietpartij tfaaf r J ïdei- Bij een schietpartij irlijljag zijn gisterochtend smönden gevallen. Kort is Resteerde de politie in heling twee verdachten jorll Een van hen had een akten op zak, aldus een aar rirdvoerder. De twee dngilachtoffers zijn naar d eethuis gebracht, itbe ;wo[omt ;ani| brand lang et 6(N - Door een korte, ijdirJ in een appartemen- éx in het centrum van 1 is in de nacht van op donderdag een lewoner om het leven De overige Bewoners lëvacueerd en opge- I het politiebureau in overlijdt mderkoeling Een 58-jarige zeezei- st is woensdagavond fer uit de kust bij overboord geslagen 5 gevolg van onder erleden. De twee an- renden van het zeil- a konden de man niet boord krijgen en sloe- De drenkeling werd tkende toestand per naar het Gemini-zie- 1 Den Helder gevlo- bleek hij niet meer te door Paul Koopman den haag - Driejaar nadat Pim Fortuyn op het Hilversumse me diapark werd neergeschoten, is zijn politieke programma nog springlevend. Hoewel zijn volge lingen elkaar het leven zuur ma ken, moeten zij tevreden vast stellen dat veel van Fortuyns standpunten nu praktijk zijn. Volgens oud premier Mm Kok was Fortuyn vrijwel zeker rege ringsleider geworden als Vol- kert van der G. hem niet op 6 mei 2002 had vermoord. Deze ontboezeming deed Kok on langs in het kader van een boek over zijn loopbaan en 'verande rend Nederland.' Dat roept de vraag op: had Nederland er an ders uitgezien als Fortuyn aan het roer was gekomen? Het is verhelderend nog eens terug te bladeren in het boek 'De puinhopen van acht jaar paars', waarin prof dr. W.S.P. Fortuyn kort voor zijn dood een analyse maakte van de collec tieve sector en aanbevelingen deed voor een 'krachtig herstel programma'. Fortuyn begint zijn boek met de zorgsector. Particulier initiatief moet wor den aangemoedigd, verzeke raars moeten onderling gaan concurreren en voor verzeker den dient een verplichte eigen bijdrage te worden ingevoerd. In het nieuwe verzekeringsstel sel dat minister Hoogervorst per 1 januari 2006 lanceert zijn al deze drie eisen ingewilligd. Hoewel dit punt niet geheel op zijn conto is te schrijven (WD en CDA wilden het ook al lan ger), wordt het nu toch praktijk. Tweede hoofdstuk in zijn boek: de onderwijssector. Hier pleit Fortuyn voor een terugkeer van de menselijke maat, meer vrij heid voor scholen, verminde- Fortuyn tijdens een raadsvergadering in Rotterdam na de grote verkiezingsoverwinning van zijn Leefbaar Rotterdam. Foto: GPD/Phil Nijhuis ring van de administratieve las tendruk. Nog belangrijker: hij wil onverwijld stoppeh met on derwijsvernieuwingen zoals de basisvorming en het studiehuis. Dat laatste is inmiddels ge beurd. Minister Van der Hoeven heeft met name basisscholen en nu ook het middelbaar onderwijs veel meer vrijheid gegeven hun eigen programma's in te rich ten. Vermindering van de Haagse regeldruk is 'speer punt', al blijkt de praktijk taai. (advertentie) [ïal jHE IfiSl fills Goed Wonen übv De Goed Wonen Beurs: alle Informatie 'f: over de aankoop, verkoop of het huren van een woning, financiering, '0 Tit verhuizing, inrichting, doe-het-zelf tips tr] W' en aankleding In en om het huls. - Met een huizenveiling en ^PrflHr workshops door o.a. Jurgen Smit 'ijy» en Dennis Mulder van SBS6I Toegang: 5,- Openlngstfjden: 10-17 uur B i 21-22 mei 2005 1 1 Kennemer Sportcenter Haarlem I www.goedwonenbeurs.nl IflET'Elt Haarlems Dagblad Cfl Waar een partij als de SP nooit gehoor vond met dezelfde kri tiek, is er na de dood van For tuyn wel degelijk iets veran derd. Veiligheid en politie: hoofdstuk drie. Ook hier heeft Fortuyn grotendeels postuum behoor lijk zijn zin gekregen. Contai ners in Rotterdam en bolletjes slikkers op Schiphol moeten worden doorgelicht: gebeurt. De sociale dienst zou moeten kunnen nagaan in wat voor au to uitkeringsgerechtigden rond rijden: deze bestanden worden aan elkaar gekoppeld. De poli tie moet afgerekend worden op resultaten: alle korpsen hebben inmiddels 'prestatiecontracten' afgesloten. Het stelsel van de sociale zeker heid wilde Fortuyn flink over hoop halen. Voor de verkiezin gen van 2002 was er nog geen meerderheid voor te vinden in politiek Den Haag. Mede onder druk van de vergrijzing heeft het kabinet-Balkenende inmid dels getekend voor de meest vergaande hervorming van de uitkeringen sinds tijden. Bij stand, WW en WAO worden hard aangepakt. De inrichting van Nederland had ook de belangstelling van Fortuyn. Hij hekelde de regel zucht van PvdA-minister Pronk als het ging om de ruimtelijke ordening. Diens nota is tot af grijzen van de PvdA inmiddels zodanig gewijzigd dat gemeen ten en provincies veel meer zélf kunnen bepalen. Fortuyn pleit te ook voor kleinere gemeen ten. Inmiddels worden ge meenten alleen nog samenge voegd als zij daar zelf om vra gen. Tot slot hekelt Fortuyn in zijn boek het in zijn ogen veel te lakse integratie- en asielbeleid. Er volgt een hele reeks voorstel len: gezinshereniging bemoei lijken, minder migranten toela ten, korten op de uitkering als men het Nederlands niet be heerst, gedwongen inburgering en gesloten instellingen voor uitgeprocedeerde asielzoekers. Destijds werd WD-woordvoer- der Henk Kamp nog om zijn harde standpunten gehekeld. Inmiddels is het allemaal prak tijk. Misschien een schrale troost voor de intussen gedecimeerde Lijst Pim Fortuyn: onder leiding van CDA, WD en D66 is in Ne derland veel veranderd op de manier die Fortuyn voor ogen stond. Hilversum/anp - De vrijgespro ken marinier Eric O. overweegt een schadevergoeding in te die nen. Volgens zijn advocaat Knoops heeft zijn cliënt zeker schade geleden. Het gerechtshof in Arnhem bepaalde woensdag dat de 44-jarige sergeant-majoor niet in strijd heeft gehandeld met de geweldinstructies voor Nederlandse militairen in Irak. Kamerleden, vakbonden voor defensiepersoneel en minister Kamp toonden zich gelukkig met de uitspraak. In Nova reageerde O. opgelucht op de vrijspraak. „Ik had tegen beter weten in rekening met het andere gehouden, met een ver oordeling, maar ik weet wat er gebeurd is, wat de feiten zijn. Voor mij is dit de enige uit spraak." Hij vindt dat hij scha de heeft geleden. „Als ik een dubbeltje zou krijgen voor elke keer dat mijn naam gebruikt is, kon ik rustig gaan leven." De marinier vindt dat hij als proefkonijn is gebruikt in een politiek-juridisch proces. „De conclusie die je kan trekken, is dat er te weinig kennis is bij het OM, en dat men die wel wil hebben, en dan probeert links of rechts dat boven water te krijgen. Met mij als casus." Defensieminister Kamp toonde zich woensdag blij met de vrij spraak van de marinier. Hij zei er altijd van overtuigd te zijn geweest dat de rechter hem zou vrijspreken. „Wij kennen hem als een vakbekwaam majoor die doet wat noodzakelijk is onder moeilijke omstandigheden. De rechter heeft nu tot twee keer toe bevestigd dat hem niets te verwijten vit." Kamp wil geen kritiek hebben op het openbaar ministerie, dat de marinier verantwoordelijk achtte voor de dood van een Irakees op 27 december 2003. „Ik ben ervan overtuigd dat ze hun best doen. Als het OM in cassatie wil, moeten ze dat vooral doen. Maar de rechter; heeft anders geoordeeld." Het OM had zes maanden voor waardelijke militaire detentie en 240 uur taakstraf geëist. De marinier (44) kon woensdag zijn geluk niet op. Volgens het gerechtshof is de marinier zo wel met zijn schot in de lucht, als het daaropvolgende afket sende waarschuwingsschot in de grond, binnen zijn bevoegd heden als commandant ter plekke gebleven. Wel vond het hof dat er nader onderzoek zou moeten komen naar de opvat ting bij ervaren militairen, na melijk dat een waarschuwings schot in de grond net zo veilig zou zijn als een schot in de lucht. Op verzoek van de verde diging zijn schietproeven ge daan waaruit bleek dat de helft van de schoten in de grond on voorspelbaar afketste. (advertenties) brussel/anp - De Europese grondwet zal geen in vloed hebben op het Nederlandse drugsbeleid. Europees justitiecommissaris Frattini zal Neder land ook niet in de weg staan als de regering een eigen drugsbeleid wil voeren, door bijvoorbeeld de groei van enkele cannabisplanten te legalise ren. Wel vraagt hij om 'volledige medewerking' in de strijd tegen de georganiseerde drugshandel. „Nederland kan zoals elke EU-lidstaat zijn eigen nationale drugsbeleid blijven voeren, zolang het maar blijft meewerken aan de strijd tegen de in ternationale georganiseerde misdaad die actief is in de drugshandel", zei Frattini in een gesprek met Nederlandse media. „De grondwet zal nationale bevoegdheden op terrein niet aantasten. Maar we moeten wel de georganiseerde misdaad aanpakken, omdat drugshandel, mensensmokkel en prostitutie in die wereld vaak gelinkt zijn", stelde Frattini. Hij wilde niet reageren op het plan van de Maas trichtse burgemeester Leers om softdrugs in Eu ropa onder strikte voorwaarden te legaliseren. Scandinavische boxsprings Slapen op 100% natuurlijke materialen Een rechtbank in het :hum heeft woensdag van een drugsbende ld tot levenslang we- aal zeven moorden ld en Nederland. De e verdachten in deze n tot 10,5 jaar cel. De n komen uit Cen- Aan de moorden fes in het drugsmi- hilversum/anp - In privé-be- standen op de computer van voormalig officier van justitie J. Tonino is kinderporno aange troffen. Volgens het openbaar ministerie is uit onderzoek ge bleken dat Tonino niets straf baars te verwijten valt, omdat niet is vastgesteld dat hij de af beeldingen bewust heeft bin nengehaald van internet. Misdaadverslaggever Peter R. de Vries besteedde gisteravond in zijn uitzending aandacht aan de privé-bestanden op de com puter van Tonino. De voorma lig aanklager kwam vorig najaar in het nieuws toen bleek dat hij zijn computer bij het huisvuil had gezet. Een taxichauffeur vond het apparaat en bracht het naar De Vries. Wegens de affaire liet Tonino, die in Am sterdam fraudezaken behandel de, zich overplaatsen naar een andere afdeling binnen het openbaar ministerie. In de uitzending van De Vries was de Amsterdamse hoofdoffi cier van justitie L. de Mt te ho ren die vertelde dat het onder zoek heeft uitgewezen dat de afbeeldingen van kinderporno die zijn aangetroffen als 'bij vangst' moeten worden be schouwd. Door het surfen van de voormalig aanklager op por nosites, heeft hij onbedoeld en onbewust kinderporno op de harde schijf van zijn computer opgevangen. Volgens De Wit moesten technische recher cheurs van het Korps Landelij ke Politiediensten (KLPD) eraan te pas komen om dit zichtbaar te maken. Tonino laat via een woordvoer der weten dat als deze affaire „een goede rechtspleging in de weg staat, hij dat zal meenemen in zijn overweging om zijn functie als officier van justitie te blijven uitoefenen." Hij vindt overigens dat de vondsten op zijn computer niet relevant zijn voor zijn functioneren. rotterdam/anp Elke dag wor den in Nederland gemiddeld twee mensen gegijzeld of ont voerd. Het gaat om vrijheidsbe rovingen voor losgeld, het kid nappen van kinderen door één van de ouders of overvallen waarbij het personeel wordt opgesloten door de daders. Dit blijkt uit de Misdaadmeter van het Algemeen Dagblad. De politie registreerde vorig jaar 842 ontvoeringen en vrij heidsbenemingen, een stijging van 6,5 procent ten opzichte van 2003. Het gros van de zaken krijgt geen of nauwelijks publi citeit. Zo zegt de Stichting Ge stolen Kinderen dat jaarlijks zo'n 120 kinderen uit Neder land worden weggehaald. Het gaat vaak om Arabische vaders die hun kinderen meenemen naar hun geboorteland en niet meer laten gaan. Uit de cijfers blijkt dat bijna de helft van alle geregistreerde ontvoeringen hebben plaatsge vonden in Amsterdam, Rotter dam en Den Haag. Bij een deel gaat het om uit de hand gelo pen zakelijke geschillen in het criminele milieu. Het Nederlands Politie Instituut heeft geen eenduidige verkla ring voor de stijging van het aantal incidenten. „Wat kan meespelen, is dat in familiaire sfeer veel gijzelingen voorko men. Daarnaast besteden veel gemeenten en instanties de no dige aandacht aan dit soort ge weld, waardoor het aantal aan giftes kan stijgen." Het AD baseert zich op de cij fers van de 25 politiekorpsen. De krant publiceert sinds enke le jaren elk jaar de zogenoemde misdaadmeter. Vorig jaar uitten twee statistisch onderzoekers van het Centraal Bureau voor de Statistiek, H. Eggen en E. Koeijers, kritiek op de bereke ningsmethode waarop de meter is gebaseerd. Ze noemden die ongeschikt voor het vergelijken van gemeenten onderling op het gebied van criminaliteitscij fers. Hiervoor is in de meter per gemeente en per delict een sco re berekend die het absolute aantal geregistreerde strafbare feiten herleidt tot een score per 10.000 inwoners. „Toepassing van een eenvoudige statistische rekentechniek leert dat mini maal driekwart van de uitkom sten de statistische rekentoets niet kan doorstaan", zo conclu deerden Eggen en Koeijers. Grootste boxspririg-dealer in de regio! Ook dealer van o.a. Pullman - Eastbom - Kreamat Lange Nieuwstraat 185-189 IJMUIDEN T 0255-540 666 WWW.ROMANTOVICH.COM Egg Korting alléén t/m zaterdag 7 mei op de gehele collectie, in de vorm van cadeau cheques of 12,5% directe korting. Bij Stoutenbeek vindt u alle grote meubelmerken! Wij KOMEN GRAAG Bij U THUIS

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3