Prins: GESPREK VAN DE DAG Helden van een kinderkruistocht 'Geef de naamloz» een naar Fierljeppen valt in het water Bandenspanning 'Er is niemand meer die voor je uitloopt' Jan MULDER, Frits BAREND en Henk VAN DORP willen stappen on dernemen tegen chipsfabrikant CROKY. De presentatoren van het programma Barend en Van Dorp hebben een advocaat in de arm ge nomen, aldus een woordvoerder van RTL4. Het drietal figureert onge vraagd in een reclame van Croky. In de televisiecommercial zijn gete kende versies van Mulder, Barend en Van Dorp te zien. ,,Ze willen niet met een chipsmerk worden geasso cieerd. Bovendien wisten ze er niets vanaf", aldus de woordvoerder. Het trio wil een vergoeding, die ze aan een goed doel beschikbaar willen stellen. PRINS ALBERT II van Monaco heeft mogelijk een KIND VERWEKT bij een stewardess. De vrouw uit Togo claimt in meerdere Europese bladen dat de ongetrouwde prins de vader is van haar twintig maanden oude zoontje Alexandre. Het paleis in het kleine vorstendom aan de Middel landse Zee weigert op de aantijgin gen te reageren. De advocaat van de regerende familie Grimaldi beraadt zich op juridische stappen. De 33- jarige ex-stewardess Nicole Coste ontmoette Albert op een vlucht van Parijs naar Nice in juli 1997. Albert zou het geboortecertificaat van zijn zoontje hebben ondertekend. Uit respect voor zijn vader Rainier 111 bedong Albert dat Coste pas na de dood van Rainier op het stadhuis aangifte mocht doen. Sinds het overlijden van Rainier vorige maand regeert Albert over Monaco. De Duitse autofabrikant Volkswagen bouwt een nieuwe 'PAUSMOBIEL' voor paus Benedictus XVIDe paus, die twee weken geleden werd geko zen, zal het voertuig gebruiken als hij zijn geboorteland Duitsland be zoekt in verband met het wereldcon gres van katholieke jongeren in Keu len van 16 tot 21 augustus. De nieuwe pausmobiel is gebaseerd op de VW Touareg. Het pickup-achtige voertuig heeft twee deuren en een daarachter liggend deel van kogel vrij glas. De liefdesgeschiedenis van de Spaanse KROONPRINS FELIPE en zijn vrouw LETIZIA vormt de basis van een rockopera, meldde de Spaanse krant La Vanguardia giste ren. In december moet het stuk in Spanje in première gaan. In de ope ra staat de bruiloft van de troonop volger met de journaliste centraal. De producent is op zoek naar een actrice die de rol van de voormalige nieuwspresentatrice Letizia Ortiz kan spelen. De vertolkster moet zo veel mogelijk op de huidige prinses van Asturië lijken. Felipe en Letizia trouwden op 22 mei vorig jaar in Madrid. Foto: EPA MENSELIJK De Amerikaanse zangeres PAULA ABDUL had een relatie met een van de deelnemers aan de talen- De start van het fierljeppen in Fries land dreigt in gevaar te komen door een conflict over een vangrail bij de schans in Zwaagwesteinde. Dat heeft zegsman Hans Helmholt namens de meeste leden van de polsstokver- springbond bevestigd. Het bestuur van het Frysk Ljeppers Boun, de springbond, en in zijn kiel zog de scheidsrechters, zijn opge- Cynthia Payne Je kunt de mensen beoordelen aan de manier waarop ze aan je deur komen bellen stapt omdat zij de schans in het Frie se dorp niet aan de eisen vinden vol doen. Omdat er geen nieuwe scheidsrechters zijn, vallen de eerste wedstrijden eind mei mogelijk in het water. Een springschans bestaat uit een aanloopgedeelte, een bak met water waar overheen moet worden ge sprongen en een bak zand, waar de springers na de sprong met een pols stok neerkomen. Aan het einde van de zandbak van de schans in Zwaag westeinde staat een vangrail. Eigenaar John Berghout wil nog een jaar dispensatie voor zijn schans, omdat er volgend jaar wel genoeg geld zou zijn voor het verplaatsen van de vangrail. Die dispensatie was volgens Berghout door het bestuur beloofd. Toch hebben het bestuur en de scheidsrechters de schans voor aankomend springseizoen afge keurd. ANP Het is een koude winterdag in de eerste maand van 1929, als IJ je Wijkstra vier veldwachters doodschiet. Zelfverdediging, zeggen ze. Veel meer dan dat, 'crime passionel', verdediging van zijn minnares Aaltje, die nadat haar eigen man in het gevang is beland, haar zes kinderen in het dorp achterlaat om bij anarchist, atheïst en kluizenaar IJje in te trekken. IJje, die zich zijn hele leven al van de dorpsgemeen schap afzijdig houdt, lak heeft aan hun normen en fatsoen en liever zijn eigen vrije leven ontwerpt, is een uitstekende jager, klompenmaker en muziekliefheb ber, die graag boeken leest van Nietschze of over yoga en telepathie. Aaltje wordt voor het gerecht gesleept voor kinderverlating, maar weigert te komen. Wan neer vier veldwachters haar komen arresteren, schiet IJje ze ééti voor één dood. Hij wordt veroordeeld tot le venslangen sterft in 1941 aan tuberculose. Nu rijst de vraag of deze vreemde man wellicht fami lie van mij was. Nee, dat niet. Toch ben ik vaak ge noeg in verband gebracht met deze moorddadige ro manticus, wanneer iemand met kennis van zaken, mijn naam te horen kreeg. Soms kwam me dat, eerlijk gezegd, niet eens zo slecht uit. Verbonden bij associa tie. Zo werkt dat bij familie. Zeg, ben jij dan mis schien familie van It's a small world after all, en op verjaardagen kan dat in ongemakkelijke stiltes nog wel eens van dienst zijn. Een goed verhaal is dan nooit weg. Vanaf 1811 stelde Napoleon de familienaam ver plicht. Voorheen noemde men elkaar vooral 'zoon van'Nu moester iets uniekers bedacht worden. Voor degene die dat toen niet zo serieus namen, heeft dat verstrekkende gevolgen gehad. Generatie na generatie heeft de verzinsels van de lolbroeken in kwestie in ere te houden. Familie Naaktgeboren, Poepjes, Sukkel en Dekwaaisteniet, zullen dat kunnen bevestigen. Toen Mien Jeuken uitNuenen trouwde met Peter Billekes, moet ze toch omwille van de naam eventjes getiuijfeld hebben. Een naam kan leven of dood betekenen. Voordeel en nadeel geven. Het kan een kruiwagen zijn, of een stoomwals. Sinds de Tweede Wereldoorlog is een fa milienaam ook een kwestie van goed of fout. Het noodlot zette een punt achter hen, die een Joodse naam droegen. De associatie maakte dat een appel, hoe ver ook venvijderd van de boom, in de naoorlogse jaren voor rot fruit werd uitgemaakt. Kinderen met ouders, die in de oorlog de verkeerde kant kozen, moesten de rest van hun leven de schuld dragen van daden waar zij zelf niet veran twoordelijkheid voor waren. Twee minuten stilte, weerkaatst de ondragelijke echo in hun hoofd. Twee doodse minuten stopt zelfs hun hart met kloppen. Ieder jaar weer. Iedere dag een beetje. Schuldgevoel. Plaatsvervangende schaamte. Gekwetste eer. Aangetaste wortels. Kortom; een geneti sche gewetenskwestie. Een naam zegt wie je bent. Waar je vandaan komt. Het is de eerste indruk van je identiteit. Het benoemt je tot een soort, ras, de groep waarin je familie thuis hoort. Aan die groep ben je verbonden, of je het wilt of niet. Familie heb je niet voor het uitzoeken. Je wordt ermee geboren. Waar vriendschap kan steunen op ge lijke waarden en normen, op emotionele herkenning en/of als prettig ervaren verschillen, is de familieband zoveel strakker, maar enkel gebaseerd op gelijke ge nen. Daarbij horen als vanzelf met de paplepel inge geven normen en waarden, fysieke herkenningen veelal als onprettig ervaren verschillen. Gelijke genen, ja, maar per karakter vormen ze een volledig eigen creatie en soms slaan ze generaties over en komen als complete verrassing in een nieuwe spruit bovendrij ven. Genen heersen met de onverbiddelijke wetten van de natuur. Genen binden een familie, soms is daar alles mee gezegd. Ze lijken op elkaar, maar ver schillen als water en vuur, mengen als olie en water. Het komt in de beste families voor dat de cocktail van genen voor een kwaadaardige dronk zorgt. Familieru zies zijn van een schrijnende tegenstrijdigheid: de verschillen zijn onoverkomelijk, net als de overeenkomsten. Ieder huis zijn kruis, iedere familie zijn geschiedenis. Van streekroman tot familiekroniek, altijd is er wel een zwarte bladzijde. En behalve dat, eist ieder zijn eigen biografie. Prettige fam iliebanden of niet, we zien onszelf graag als op zichzelf staand hoofdstuk. Stie kem misschien zelfs met de wens het plot te wijzigen, de I traditionele verhaallijn te door breken en personages naar ei gen believen op te voeren en af te m schrijven. We worden aangemoedigd niet langer in hokjes te denken. Niet in termen als moslims, homo's en bejaarden. Een mooi streven, ge zien het feit dat we in een hokje worden geboren. Als proefkonij nen van een genetisch lab met een oormerk, of in minder for tuinlijke gevallen meteen brandmerk, bandenspanning: de familienaam. Reageren? reacties_op_column@hotmail.com tenjacht IDOLS, terwijl zij in de jury van het program ma zat. Dat zei de deelne mer, Corey Clark, in een interview met de Ameri kaanse zender ABC. Abdul zou hem in het geheim aanwijzingen hebben ge geven over de liedjes die hij moest zingen en hoe hij zijn uiterlijk moest verbe teren. Ook gaf zij hem - naar zijn zeggen - geld voor kleding en kappers- bezoek. ,,Ze zei dat zij als een moeder voor mij wilde zorgen. Daarna werd het 'als een zus' en uiteinde lijk 'als een speciale vrien din'." Uiteindelijk zou de 42-jarige Abdul ook nog met de 24-jarige Clark in bed zijn beland. Clark schopte het bij de editie 2003 van Idol tot de finale, maar werd eruitgegooid nadat was gebleken dat hij had verzwegen dat hij in aanraking was geweest met de politie wegens gewelddadig gedrag. Paula Abdul zegt dat het verhaal over de relatie van A tot Z gelogen is. Foto: Reuters Het laatste défilé in Wageningen, natuurlijk wil een veteraan daarbij zijn. Vijfduizend, uit dé oorlog of uit latere operaties, kwamen gis teren naar de stad waar prins Bernhard zestig jaar geleden aan wezig was bij de Duitse capitula tie. Hij is er niet meer, zijn kleinzoon prins Willem-Alexander nam de honneurs waar, in het uniform van brigadegeneraal van de Land macht. Hij leek er wat verlegen mee, de prins van Oranje. Wat stijfjes stond hij op het podium waar zijn roemruchte grootvader zo vaak op karakteristieke wijze de oude makkers en jonge vetera nen begroette, met die losse mili taire groet, met de handen gevou wen in een combinatie van dank en groet, met een blik van herken ning en weemoed om wat alle maal samen was doorstaan. Het was voor zijn kleinzoon na tuurlijk niet mogelijk die interac tie met de veteranen op te bou wen. Maar zijn komst werd op prijs gesteld en zijn applausjes voor de defilanten, verdeeld over 101 groepen, deden de oude kop pen glimmen van trots. En was het niet het applaus van de prins, dan wel van het publiek, Prins Willem-Alexander vindt dat 5 mei over zestig jaar nog steeds moet worden gevierd als bevrij dingsdag. Dat zei hij gisteren in Den Bosch tijdens de viering van de bevrijdingsdag. „Het zal nog altijd gaan om vrede en vrijheid. Maar de invulling van het feest zal anders zijn", aldus de prins. „Allen die de bevrijding hebben meegemaakt, zullen dan zijn overleden. Zelfs hun kinderen zullen er vaak niet meer zijn. Het zal een viering worden zonder de emoties van degenen die het zelf hebben ervaren", zei de Prins van Oranje. „Maar wel met de overtui ging dat vrijheid het kostbaarste is wat we bezitten." „Willen we de vijfde mei ook voor volgende generaties levend hou den, dan zullen we de betekenis van die datum moeten verbre den", stelde de prins. Maar ook over tientallen jaren moet de oor log zelf nog herdacht worden. „Laten we zorgen dat de Tweede Wereldoorlog niet vergeten wordt in het museum van het verleden, als het vijfjarige broertje van de 80-jarige oorlog." Willem Alexander verwees in zijn toespraak ook naar zijn overleden vader en opa, de prinsen Claus en Bemhard. Dat gebeurde in passa ges over de grote en kleine helden in de oorlogsgeschiedenis van Ne derland. „De eerste studenten die met bonkend hart opstonden om een protest te laten horen tegen het ontslaan van hun joodse profes soren, drukkers die de moed had den om de eerste illegale bladen op de persen te leggen, huisvrou wen die joden en illegalen als vanzelfsprekend bij hun gezin aan tafel lieten aanschuiven. Daarvoor ANP/Robin Utrecht met hun oorlogsverleden nen omgaan. Het Comité lp vens de gelegenheid om hb, den met gelijkgestemden t^ nen herbeleven en zonodig bij elkaar te zoeken. Tot vo bestond er in Nederland iiL geen veteranencultuur, laa* dat er sprake was van maay pelijke erkenning en waarc voor de inspanningen." A\f 11 Zestig jaar na de bevrijding steeds meer mensen die d)| logsdoden niet meer van r kennen, maar van films eii - „Dat is precies de reden dig samen zijn", zei schrijver la woensdag tijdens de dode! denking. „Om een naam ta< aan de naamlozen, om huif van een blik te voorzien, 01 al is het maar voor even, tci het leven te tillen. Dat is v?a ons hér-denkers gevergd vc Bernlef was een van de spik tijdens vele herdenkingsbhf komsten in Nederland. Hi in de Nieuwe Kerk in Am si ter nagedachtenis van de nen tijdens en na de Twee reldoorlog. Minister-president Balken onderstreepte in zijn rede- Dam in Amsterdam bij deel nale Herdenking dat de m 1 de oorlogservaringen nietd vergeten. „Laten we luistelc al die verschillende verhati erin verdiepen. Laten we ït geven." Even daarvoor haei koningin Beatrix en krooib] Willem-Alexander een kr31 legd bij het Nationaal Mot 1 Niet alleen op de Dam we woensdag stilgestaan bij 8| slachtoffers van de Tweed* reldoorlog, oorlogssituati|j vredemissies. Op de Waal vlakte kwamen duizendei - sen samen voor de jaarlijlia denking bij het verzetsmcür ment. Het monument is tfe betoon aan de verzetsheldn in de Tweede WereldoorU I de bezetter op deze vlakten Den Haag en Wassenaar Pr fusilleerd. De herdenkingik duingebied heeft altijd eelh togen karakter en staat bé ceremonie voor de 'gewojj /vrouw". Dit jaar hadden len verzameld. De organil denkt dat de grote belang te maken heeft met het 6W jubileum van de bevrijdirl i De veel besproken PLAYBOY-KO NING van Swaziland krijgt hulp uit onverwachte hoek. De president van buurland Mozambique heeft koning Mswati (37) tijdens een bezoek aan geboden te helpen met het verbete ren van zijn imago. Armando Gue- buza maakte niet duidelijk hoe hij de verhalen over de geld verkwisten de en jonge maagden verzamelende koning een andere wending wil ge ven. Mswati regeert over een land waar 65 procent van de bevolking moet rondkomen van minder dan één euro per dag. Dat verhinderde de koning niet vorige maand bijna een miljoen euro uit te geven voor zijn verjaardag en voor zichzelf en zijn elf vrouwen en twee verloofdes de duurste BMW's en Mercedessen te kopen. Foto: Reuters Paus Johan nes Paulus 11 mag met zijn boeken de eerste drie plaat sen inne men op de beststeller- lijst van de Italiaanse krant La Stampa, AYAAN HIRSI ALI zit wijlen de geliefde pontifex op de vierde plaats op de hielen. De VVD-politica staat op de bestseller lijst met Non Sottomessa, een bun del vertalingen van essays uit haar boeken De zoontjesfabriek en De maagdenkooi. Ook het scenario van de film Submission maakt er deel van uit. Volgens de verantwoordelij ke uitgeverij Augustus zijn de ver taalrechten van Hirsi Ali'sessays in middels ook verkocht aan de Ameri kaanse collega Free Press. Deze maand verschijnt ook werk van de politica in Frankrijk en Duitsland. dat de mannen en vrouwen in uniform of in de bekende grijze broek en blauwe blazer zo goed deed. Om van de feestelijk uit het raam gegooide rood-wit-blauwe snippers maar niet te spreken. Even vergaten ze hun stramme benen of hun rolstoel. In scoot- mobiel of met rollator, een held blijft een held ondanks lichamelij ke ongemakken. De herdenking van de bevrijding was gistermiddag in Wageningen begonnen in de Johannes de Do per Kerk. Minister Donner (Justi tie) herinnerde aan de jonge leef tijd van de bevrijders toen, zestig jaar terug: „Een Amerikaanse schrijver noemde het ooit een kinderkruistocht. Hij prees hen, omdat ze bevrijders bleven en geen nieuwe bezetters werden. Hij dankte de mensen van het verzet. Hij memoreerde ook degenen die geen verzet pleegden, maar „de moed op brachten om het dagelijks leven voort te zetten. Ook zij verdienen respect. Want weten wij hoe het is om een bombardement door te maken?" Donner haalde aan wat sindsdien is bereikt. „De Europese Unie is opgericht om de bevrijding zeker Een Britse veteraan deelt in Wageningen vlaggetjes uit aan kinderen. Foto: te stellen die zestig jaren geleden begon. Over een maand kunnen we dat bevestigen met de keuze voor het grondwettelijk verdrag." De bewindsman eindigde met woorden van Goethe, gewoon in het Duits, de taal van de toenma lige vijand, nu van de goede buur: „Slechts hij verdient de vrijheid en het leven die ervoor vecht van dag tot dag." Pieter van Vollenhoven reikte de Prins Maurits Medaille uit aan het Nationaal Comité Herdenking Ca pitulaties. De naar de stichter van de krijgsmacht vernoemde me daille is door deze organisatie dubbel en dwars verdiend, bleek uit de woorden van de man van prinses Margriet. „Het Comité heeft veteranen en oud-verzets strijders de gelegenheid gegeven Bij het laatste défilé van de bevrijders in Wageningen nam prins Willem-Alexander voor een keer de plaats in van zijn opa. Foto: ANP/Robin Utrecht leerde mijn vader mij een schitte rend Duits woord: Zivilcourage", aldus Willem-Alexander. En over Bemhard: „Een genera tiewisseling betekent het opne men van eigen verantwoordelijk heid: er is niemand meer die voor je uitloopt, geen grootvader meer die naast je in de cockpit zit. We zullen het zelf moeten doen. Ster ker nog: we zullen zelf soms die heldenrol moeten vervullen, in andere tijden, in heel andere om standigheden, met andere risi co's." ANP

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2