ony Blair tevent af op £rde zege mm Geregeld een bui pa lanHfilNw 12 4/3 Leidse SP ruziet verder om vacante raadszetel ANDROlflED Noodverordening bij bezoek Bush Limburg rderheid Labour kleiner ie kater is enorm na chakeling AZ en PSV Naar adem happen Nederlander ondervraagd over explosies vrijdag 6 mei 2005 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch life Dagblad mm Leidse schilders op de veiling bij Christie's Rekenen en puzzelen voor nacompetitie 0 bi] vLp-gpd - De Britse pre- f Blair lijkt de eerste La- lier te worden die voor ;eer op rij de verkiezin- 5 De opiniepeilingen Jid aan de verkiezin- un waren zeker van I Uit de laatste peilin- t sluiten van de stem- ^k dat Labour wel ze- maar een meerder- udt. Bureaus in Groot-Brit- ^jten gisteravond om en de eerste uitslagen ltsluitend handmatige -*rden pas na midder nacht. Pas vroeg in de na het ter perse gaan "crant - ontstond een Jkeuriger beeld van de uitslag. I fe Britse regeringspar- wint, ziet het zijn La- Jeerderheid afkalven. Tijgt volgens de eerste ngen na het sluiten ftmbussen 37 procent nmen (356 zetels, 54 nu), de Conserva- 1 Michael Howard 33 [09 zetels, 45 méér) en 1-democraten 22 pro- tetels, een winst van ktannië kent een dis- bel, wat inhoudt dat 1 stemt voor de invul len eigen zetel in het Éalde ruim 3 procent minder dan in 2001. De Con servatieven wonnen iets en ha len volgens de BBC 33 procent van de stemmen, ruim 1 pro cent meer dan vier jaar geleden. De Liberaal Democraten groei den met bijna 4 procent. Om de verkiezingen te winnen moet Labour 324 van de huidi ge 410 Lagerhuiszetels behou den. De Conservatieven had den 164 zetels en hebben vol gens de peilingen een forse achterstand op de regerings partij. Partijleider Michael Ho ward heeft al gezegd persoonlij ke consequenties te trekken als zijn partij verliest. Blair bracht gisterochtend zijn stem uit in zijn kiesdistrict Sed- gefield. Hij deed dat samen met zijn vrouw Chérie en hun twee oudste kinderen, die 21 en 19 zijn en die dus stemgerechtigd zijn. Blair vertegenwoordigt Se- dgefield sinds 1983 in het parle ment. Enkele uren later stemde ook Michael Howard. De voorman van de Conservatieven stemde in het Zuid-Engelse district Fol kestone and Hythe. De liberaal democraat Charles Kennedy bracht zijn stem uit in het dis trict Ross en Skye in de Schotse Hooglanden, dat hij sinds 1983 vertegenwoordigt. Pagina Buitenland 'Kiezers in Braintree kunnen Blair maken of breken' De Nederlandse lebber beleeft zware :elevisiekijkers op de dodenherdenking en ietzelfde aantal gis- ileven achter met ie kater. De afknap- uitschakeling van lalve finale van de is League tegen AC maar net te boven, gisteravond in de stulan de verlenging te- 5ig Lissabon. AZ 3-1 voor toen de Por- n corner mochten iguel Garcia passeer- COMMENTAAR NOG EEN KEER: ERIC O. idse majoor die op in Irak een plunde- :hoot, is nu ook in iroep vrijgesproken, paaomt hopelijk een ein- hproces dat is ontsierd lts en mediabelust- iat vooral voor het ien af^ninisterie een presti- leek te worden. Dat de Eric O. een schade- rweegt is begrijpelijk. 8v 1M er over denkt de bv nog even •n, is dat andse mili- in oorlogs als Irak en n de orde erstellen, hebben het elijk. Ze moeten zich :he omstandigheden de vaderlandse ies én de interna as over gebruik van is terecht dat Justi- e pas komt wanneer leden bestaat dat een pe militair te schiet- pweesL De foto's van V gevangenen in het ikanen bewaakte Abu inplex bewijzen welke fen mogelijk zijn wan- wordt gelicht met Kandidaat Hendriks door 'Stalinisten' bedreigd met royement door Timoteus Waarsenburg leiden - De chaos binnen de Leidse af deling van de SP is compleet. SP'er Hans Hendriks houdt voet bij stuk en wil hoe dan ook een van de twee vrijgekomen zetels in de gemeenteraad bezetten. Een aantal SP'ers overweegt hem daarom voor te dragen voor schorsing en roy ement van de partij. Ook is gisteravond het zevende bestuurslid van de SP opge stapt, waarmee het aantal gekozen be stuurders onder het statutair vastgeleg de minimum van vijf is gezakt. Twee weken geleden stapten SP-ffactie- voorzitter Paul Day en raadslid Birgitta Dolfing op. Ze voelden zich te veel te gengewerkt door een aantal 'hardliners' binnen de eigen partij. De critici verwe ten de raadsleden te veel mee te gaan in het politieke bestel en te weinig actie te voeren. Sindsdien is een machtsstrijd binnen de SP gaande, waarbij de partij in twee kampen uiteen is gevallen: de gematigden en de hardliners onder aan voering van oud-raadslid en partijpro- minent Cor Vergeer. „De groep-Vergeer heeft geprobeerd een coup te plegen", zegt Rob de Reuver, het gisteravond opgestapte bestuurslid. „Ze hebben tijdens de laatste algemene le denvergadering een heleboel mensen opgetrommeld. Ze hebben toen een mo tie ingediend die ook is aangenomen, waarin stond dat Hendriks zijn zetel moest opgeven. Ik heb geprobeerd te bemiddelen, maar daar willen Vergeer en de zijnen niets van weten. Vandaar dat ik als bestuurslid ben afgetreden. Ik weet dat een aantal mensen uit het Ver geerkamp overweègt om Hendriks voor te dragen voor schorsing en royement." „Ik ben gisteravond door de Stalinisten uit de partij ondervraagd", zegt Hen driks, die nummer zes op kieslijst staat. „Ik heb gezegd dat ik mijn zetel zeker in zal nemen en dat ik de werkwijze van de oude fractie ondersteun. Zij hebben groot respect opgebouwd bij de andere partijen. Ik wil de SP-idealen in de ge meenteraad uitdragen volgens de regels van het politieke spel. Met schreeuwen kom je volgens mij nergens." Ook als Hendriks uit de SP gezet wordt, houdt hij zijn zetel. Dan zou de SP nog maar twee zetels hebben. Bij de voor laatste verkiezingen, onder het fractie- voorzitterschap van Vergeer, haalde de SP vijf zetels. Maar door toedoen van diezelfde Vergeer, scheidden twee raadsleden zich halverwege de rit af. Bij de laatste verkiezingen haalde de SP drie zetels. Pagina Ri: 'Vergeer denkt te veel aan klassenstrijd' In het geval Eric O. was er vol doende aanleiding voor het OM om een onderzoek in te stellen. Dat het onderzoek onvolledig was en het OM onvoorbereid aan de zaak begon, siert Justitie bepaald niet Het OM heeft meer steken laten vallen. Procureur- generaal De Wijkerslooth zocht veel te graag de publiciteit, de ministeries van justitie en de fensie maakten openlijk ruzie, het laten uitlekken van eerdere geheime missies waarin O. optrad was schande lijk. Hoewel de militaire vakbonden en defensie minister Kamp zich op gelucht toonden over de vrijspraak van O., zitten er voor de militairen ter velde nog wel haken en ogen aan het von nis. Het OM heef echter te veel gezichtsverlies geleden om nu nog een keer in cassatie te gaan. Veel beter is het wanneer Defen sie, Justitie, militaire vakbonden en OM nu snel nagaan wat er al lemaal mis is gegaan in deze zaak. Alleen op die manier kan de lucht geklaard worden en we ten de betrokken militairen dui delijk waar de grenzen liggen. Peter de Vries de met een kopbal doelman Henk Timmer en de op de lijn geposteerde Kenneth Perez: 3- 2. AZ hield behalve een ticket voor het komende UEFA Cup-toer nooi, via de derde plaats in de competitie, niets over aan het seizoen waarin de Alkmaarders vaak uitstekend speelden. Ook gisteren overrompelde de thuisclub de tegenstander die eerder Feyenoord uitschakelde. Pagina Sport: Wreed einde van een mooi sprookje Jermaine W. wil geld zien den haag - De vrijgelaten terro rismeverdachte Jermaine W. gaat een schadevergoeding ei sen die in de buurt komt van de 50.000 euro. Ook eist de 18-jari- ge Amersfoorter een nieuwe voornaam van de staat. Het ge claimde smartengeld ligt hoger dan normaal. Waar Jermaine W. na zijn vrijlating naartoe is gegaan is niet duidelijk. Zijn ad vocaat gaat daar om privacyre- denen niet op in. Pakistan pakt topman al-Oaeda Islamabad - De Pakistaanse au toriteiten hebben een vermeen de topman van het terreurnet werk al-Qaeda opgepakt. Het gaat om Abu Faraj al-Libbi. Hij zou onder meer de hand heb ben gehad in pogingen om in december 2003 de Pakistaanse president Musharraf te ver moorden. De Libiër zou in de hiërarchie van al-Qaeda sinds 2003 de derde plaats innemen. Al-Libbi onderhoudt volgens Pakistan nauwe banden met Osama bin Laden, de leider van het terreurnetwerk. Pagina Buitenland Generaal VS gedegradeerd Washington - De Amerikaanse generaal die verantwoordelijk was voor de Abu-Ghraib-gevan- genis in Bagdad waar Iraakse gevangenen door Amerikaanse soldaten werden mishandeld, is gisteren door president George Bush gedegradeerd. Brigade generaal Jane Karpinski raakt haar ene ster kwijt en wordt weer kolonel. Zij is de eerste hoge officier die gestraft wordt. (advertentie) lisse - Het was soms even naar adem happen als ze voorbijreden. De klassieke legervoertuigen zijn voornamelijk uitgerust met een dieselmotor en die produceren walm en stank. Maar dat mocht de pret niet drukken. De stoet van de West Holland Liberation Tour oogstte gisteren applaus in de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek. In Lisse hield 'Keep them Rolling' even pas op de plaats. Een mooie gelegenheid voor de toeschouwers om de voertuigen even van dichtbij te bekijken. Vandaag rijden de voertuigen nog door Katwijk en Leiden. Pagina R3: Foto's bevrijdingsdag. Foto: Hielco Kuipers door onze correspondent Ans Bouwmans Washington/ - Een Nederland se VN-medewerker is gisteren ondervraagd over de explosies die zich in de vroege ochtend uren hadden voorgedaan in New York. Hij was opgepakt omdat hij niet achter de pofitie- afzetting wilde blijven staan, maar er zou geen concrete ver denking tegen de man bestaan. Even voor vier uur 's morgens explodeerden twee zelfgemaak te granaten die verstopt zaten in een betonnen bloembak voor een gebouw waarin onder meer het Britse consulaat is ge vestigd. Amerikaanse media wisten gisteren te melden dat een man met de Nederlandse nationaliteit door de politie was opgepakt voor verhoor. Volgens een bron bij de VN was er niet meer aan de hand dan dat de persoon het met linten afgezet te gebied niet wilde verlaten. Het zou gaan om iemand die in de buurt woont en werkt voor Unmovic, de in New York ge vestigde VN-commissie die be last was met het toezicht op de ontwapening van Irak. (advertentie) ANDRO MEDICAL RESEARCH B V. ISO90012000 CERTIFIED ANDR0ME0 is een onderzoeksinstituut dat geneesmiddelenonderzoek uitvoert GEVRAAGD: personen boven de 18 jaar met een verhoogd CHOLESTEROLGEHALTE Voor deelname aan een wetenschappelijk onderzoek naar een nieuw geneesmiddel waarvan wordt onderzocht of het het slechte cholesterol (LDL-cholesterol) verlaagt en daardoor mogelijk het risico op het krijgen van hart- en vaatziekten vermindert. Indien u niet op de hoogte bent van uw cholesterolgehalte kunt u evengoed contact opnemen met onderstaand onderzoekscentrum. Ook wanneer u al medicijnen gebruikt kunt u in aanmerking komen voor dit onderzoek. Verloop van het onderzoek: algemeen lichamelijk onderzoek voedingsadviezen regelmatig bloed- en urineonderzoek hartfilmpje Tijdens het onderzoek komt u voor bezoeken naar het onderzoekscentrum aan de Doezastraat 1 te Leiden. U wordt begeleid door een arts en ver pleegkundige van Andromed Bij deelname zullen eventuele reiskosten worden vergoed Voor informatie zie www.andromed.nl of kunt u bellen met ANDROMED, telefoon: 071 - 514 55 43 of 0800 - 0234448 (gratis) Politiebonden boos over hoge kosten rijswijk/anp - In de Limburgse gemeenten Margraten, Maas tricht en Valkenburg zijn giste ren de laatste beveiligingsmaat regelen getroffen in verband met het bezoek van de Ameri kaanse president Bush komend weekeinde. De burgemeesters van de gemeenten voerden on der meer een noodverordening in. De politiebonden zijn boos op minister Remkes van bin nenlandse zaken, omdat er vol gens hen veel geld wordt uitge trokken voor de beveiliging ter wijl er wordt bezuinigd op de veiligheid en gezondheid van agenten. Militairen hebben rond hotel St. Gerlach in het Limburgse Houthem, waar de Amerikaan se president Bush overnacht, 3 kilometer prikkeldraad gelegd. De rol heeft een höogte van een meter en moet de veiligheid van de president mede waar borgen. De burgemeesters van Margra ten, Maastricht en Valkenburg stelden een noodverordening in die geldig is van vanmorgen acht uur en tot zondagmiddag Koop vandaag het Leidsch Dagblad en ontvang GRATIS kijk voor een unieke abonneeactie elders in de krant! Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! vier uur. De noodverordening is nodig, omdat de „ernstige vrees bestaat voor verstoring van de openbare orde, mede in ver band met aangekondigde grootschalige demonstraties door diverse groeperingen", stellen de burgemeesters. Een groot deel van de wijde omgeving van hotel St. Gerlach, is tot verboden gebied ver klaard. In de directe omgeving van het hotel mag niemand ko men buiten degenen die daar toe speciaal zijn geaccrediteerd. Maar ook in verderop gelegen straten en landwegen mogen geen mensen komen, tenzij die daar wonen en daarvoor toe stemming krijgen van de poli tie. De politiebonden ACP, NPB en VMHP zijn ontsteld over „het gemak" waarmee minister Remkes een „miljoenenverslin- dende" inzet van ruim 1600 agenten toestaat voor het be zoek van Bush. „Als wel geld kan worden uitgegeven voor Bush, waarom dan niet voor de veiligheid van de eigen dien ders", vroeg voorzitter G. van de Kamp van de ACP zich af. V, Ja. L, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) M/D V Naam: Adres: Postcode: Plaats: Geboortedatum Bank/giro* Handtekening Uitsluitend bp si Stuur deze bon op in een ongefrankeer de envelop naar Leidsch Dagblad. Hv afd Lezersservice. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar, of bel 0800-1711 (gratis). Wij gaan zorgvuldig om met persoons gegevens In het colofon van de krant vindt u nadere informatie Mijn wereld, mijn krant. leidsch C?r Dagblad 8 710404 600011

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1