'Fado is de eerste emotie en de laatste' KUNST CULTUUR Stadsgehoorzaal heeft naam hoog te houden Leidse schilders op veiling van Christie's Muzikaal vuurwê; in rockopera Ka4p 'In duizend zoete armen» een ontroerende voorstelli Verloren gewaand schilc van Jan Brueghel opgeddj; vrijdag 6 mei 2005 Matt Damon. Foto: EPA Matt Damon als Marco Polo den haag - Hollywood-ster Matt Damon gaat Marco Polo spelen, de Venetiaanse koop man die in de dertiende eeuw met zijn vader Niccolo en oom Maffeo naar Cathay (China) reisde. Marco werd een ver trouweling van de Chinese heerser Kublai Khan, voor wie hij gedurende 25 jaar inspectie reizen maakte. Het scenario van de film over Marco Polo wordt geschreven door William Monahan, die ook het ontwerp leverde voor het kruisvaarders epos 'Kingdom of Heaven' dat deze week in première ging. Kouchnarenko terug in Leiden leiden - Alexey Kouchnarenko is terug in Leiden. De in Kazak stan geboren kunstenaar expo seerde in 2003 al in de Leidse Expansionist Gallery en kreeg toen goede kritieken. Hij schil dert op de achterkant van thee- en andere verpakkingsdoosjes met gouache, tandpasta, kwas ten en messen. Alhoewel er een zekere droefheid uit zijn werk spreekt, geeft zijn opvallende kleurgebruik ook een optimisti sche kant van hem weer. Vanaf het midden van de tachtiger ja ren is Kouchnarenko betrokken geweest bij een aantal culturele uitwisselingsprogramma's. Hij was onder meer coördinator van het Rotterdam 2001 - St. Petersburg 2003 project en een van de oprichters van SPIAE (St. Petersburg International Art Exchange). Zijn werk is t/m 15 mei te zien bij Expansionist Gallery aan de Nieuwe Rijn 94 in Leiden, do, vr, za 14-17 uur. Cees Ceel in film Maarten 't Hart Amsterdam - Producent Rob Houwer gaat het boek 'Het woeden der gehele wereld' van schrijver Maarten 't Hart verfil men. De hoofdrol is voor Cees Geel, die vorige week werd on derscheiden op Robert de Ni- ro's Tribeca Festival in New York, nadat hij eerder al in Ne derland was gelauwerd voor zijn rol in de film 'Simon'. Voor Houwer, producent van onder meer 'Soldaat van Oranje' en 'Turks fruit' is dit na lange tijd weer een grote speelfilmpro ductie. De roman van Maarten 't Hart, een thriller, is bekroond i met de Gouden Strop en werd veelvuldig vertaald. Wayenberg niet naar Sassenheim sassenheim - Het concert dat Daniël Wayenberg en The Am sterdam Saxophone Quartet zou geven op zondagmiddag 8 mei in theater 't Onderdak in Sassenheim is afgelast Petra Unger en de vele voordelen van een tweede Leidse concertzaal door Herman Joustra leiden - Nee, een gat in de lucht sprong Petra Unger niet toen het nieuws be kend werd. Dat de Stadsgehoorzaal er een tweede concertzaal bij zou krijgen, wist de directeur al een tijdje. Maar dat die er zo snel komt, dat was wel een aangename verrassing. ,,In oktober 2003 had de raad al besloten dat het Aal marktproject definitief doorgaat. Van die plannen maken ook de renovatie van de Stadsgehoorzaal en de bouw van een tweede zaal deel uit. Alleen zaten wij aanvankelijk achteraan in de planning. Dat zou voor ons te laat zijn en we heb ben toen alarm geslagen. Daar is blijk baar naar geluisterd." Nu staat die zaal er al in 2007, in de ou de Aalmarktschool. Het nut ervan is evi dent voor Unger. De komst van een klei nere, tweede concertzaal, met een capa citeit van 350 personen, maakt een uit gebreider en rijker cultureel aanbod mo gelijk voor de Stadsgehoorzaal. ,,Zo kun nen we nog meer publieksgroepen be dienen. Wat we nu niet doen, is concer ten boeken waarvan we niet zeker weten dat er voldoende belangstelling voor is. Met een tweede zaal kunnen we meer naar moderne muziek neigende concer ten neerzetten. Ik denk dan bijvoorbeeld aan het Schönberg Ensemble. Of een uitvoering met muziek van Steve Reich. Nu hebben we die niet, omdat we daal de zaal niet mee vol krijgen. Met een kleinere zaal lukt dat wel." Maar, een tweede concertzaal biedt be duidend meer voordelen. Unger: „Het liefst zou ik een groot orkest hebben speciaal voor kinderen. Maar dat is on betaalbaar. De kleinere ensembles die kinderconcerten geven, kan ik nu wel neerzetten, in de tweede zaal. Voor de Stampod-leden (de Stichting Samen werkende Podia Leiden, red.), voor de kleinere podia dus, is zo'n tweede con certzaal ook een mooie gelegenheid. Voor festivals zijn we ook interessanter, bijvoorbeeld voor de Jazzweek. Dat be tekent allemaal niet dat de Waag uit beeld raakt. Qua sfeer en entourage is dat een geweldige plek. Maar qua akoes tiek zeker niet voor elke muzieksoort. Voor de serie oude muziek of gitaarcon certen is de Waag wel ideaal. Tijdens de bouw van de tweede concert zaal is ook de grote zaal gesloten voor een tweede renovatieronde. Er komt een nieuwe foyer voor de grote zaal, een ar tiestenfoyer, nieuwe kantoor-, opslag en andere werkruimtes. Dat betekent niet dat het publiek compleet verstoken blijft van concerten, zegt Unger. „We gaan bekijken wat er toch nog mogelijk is. Misschien kunnen we een keer een concert geven in de grote zaal, in de bouwput. Ons Ensemble In Residence kan in De Waag terecht. Wellicht kan het traditionele nieuwjaarsconcert in de Groenoordhallen worden gegeven." „Er is dus wel het een eh ander moge lijk, al zal het niet bijzonder veel zijn. Voor het publiek is dat vervelend, maar we hebben daar wel goed over nage dacht. Het alternatief, om in fases te bouwen.en te verbouwen, is geen goed alternatief. Je zit dan vier, vijf jaar in een bouwput. Dan raak je pas echt je pu bliek en huurders kwijt." Hoe de tweede concertzaal er komt uit te zien, is nog niet bekend. Eén ding staat voor Unger echter als een paal bo ven water: het geluid in de zaal moet van hoge kwaliteit zijn. „Net zoals bij de grote zaal, vind ik dat de kleine zaal ge vormd moet worden om de akoestiek heen. De akoestiek bepaalt dus de vorm. De Stadsgehoorzaal heeft wat dat betreft natuurlijk een naam hoog te houden. Ik ben dus heel kritisch over de toekomsti ge akoestiek. Mijn indruk is dat 25 pro cent van de geluidsmensen niet goed hoort hoe het zou moeten. Als het geluid niet naar mijn zin is, zeg ik daar wel eens iets van tijdens een soundcheck. Of in de pauze tegen het impresariaat of de manager van de desbetreffende artiest. Het is en blijft per slot van rekening on ze zaal." Fadista Mariza volgend seizoen terug in Leidse Stadsgehoorzaal Petra Unger: „De akoestiek bepaalt de vorm van de nieuvP Foto: Hielco Kuipers 3 iu p it. door Dick Laning leiden - Een nieuwe generatie heeft de fado ontdekt en ge zorgd voor een ongekende popu lariteit van het Portugese lied. De gevolgen zijn hoorbaar: fado dreigt pop te worden. Er is een vrouw die daar een stokje voor kan steken, Mariza. In al haar kwetsbaarheid heeft deze op merkelijke fadista een cd ge maakt die volledig recht doet aan de intensiteit en de kracht van Portugals trots. Komend sei zoen is zij weer te horen in de Leidse Stadsgehoorzaal. Haai' zwarte grootmoeder kon de toekomst lezen in een enkele oogopslag. Sinds Mariza haar zwarte kroeshaar verruilde voor een kort platina kapsel, valt die oogopslag des te meer op. Het is een blik vol emoties, een diepte waarin je vertwijfeling, verlangen, droefheid, ja, poëzie wilt lezen. Mooi is een te bleek woord voor de uitstraling van de Portugese zangeres. En wie goed luistert naar de gezongen gedichten op haar nieuwe cd, luistert naar haar hart, verzekert ze. „Wie de poëzie leest, leert mij kennen", zegt Mariza. „Deze cd is als een boek met geluid en in elk hoofdstuk kun je voelen dat al les voor mij is geschreven." De soberheid waarin producer Jaques Morelenbaum de liede ren op 'Transparente' heeft ge dompeld, lijkt in contrast met de extravagantie die de slanke Portugese op het podium uit straalt. Het opmerkelijke kapsel en de weelderige japonnen zijn ongewild onderdeel van haar imago geworden. Maar nu andere fadozangeres sen van haar generatie even feestelijk gekleed gaan, is voor Mariza de lol eraf. „Er zijn te veel klonen", vindt ze. „Ik wil mijn gasten mooi blijven ont vangen, maar niet meer zo uit bundig." De stap naar meer eenvoud kan ook worden uitgelegd als vol wassenheid. Want dat past bij de derde cd. „Op de eerste cd, 'Fado em mim', was ik nog als een tiener", zegt Mariza. „Op de tweede, 'Fado Curvo', wilde ik vooral bewijzen dat ik niet de Mariza: „Wat ik nu zing is niet gewoon fado, maar mijn fado, mijn leven." Foto: GPD/Pinto nieuwe Amalia Rodrigues ben, zoals ik werd genoemd. Ik heb mijn eigen visie op de fado; Amalia is Amalia, de koningin, zij heeft geen kinderen nodig. Nu heb ik een cd gemaakt die echt van mij is. Deze cd laat mij horen zoals ik ben, zoals ik de wereld zie. Voorheen vocht ik teveel met mezelf, nu heb ik vrede met mezelf, ik hoef me niet meer te bewijzen." Er is rust, zegt ze. Maar haar blik zegt iets anders. En wie de hartstocht ervaart waarmee Mariza de woorden in al die veertien gedichten betekenis geeft, weet waar de onrust van daan komt: 'Transparente' is een liefdesbrief, een liefdesbrief vol overgave aan de fado. De conclusie verwart' haar. Als betrapt kijkt ze weg. Dan bijna fluisterend: „Het is mijn liefdes brief, ja. Het is de bevestiging van een zeer emotionele, ge passioneerde relatie met de fa do. We begrijpen elkaar en soms haat ik haar. Waarom heb je voor mij geko'zen, vraag ik dan, waarom moet ik jou zin gen! Maar dan ook: welke ande re liefde zou ik kunnen zingen. Wie heeft wie eigenlijk geko zen?" „Jarenlang ben ik voor de fado leiden - In de zeventiende eeuw probeerden veel Europese schilders dramatische gebeur tenissen zo weer te geven dat het leek alsof ze zich direct voor onze ogen voltrokken. Een van de meesters in deze kunst was de Leidse zeeschilder Willem van de Velde de Jonge. Nie mand kon een kanonschot zo realistisch uitbeelden als hij. Met behulp van schetsen van zijn vader - die vaak tussen het 'krijgsgeweld door in een bootje de zee op ging - schilderde Van de Velde de Jonge de slag bij Kijkduin (21 augustus 1673). Deze slag werd geleverd tegen de Britse en Franse vloten tij dens de Derde Engelse Zeeoor log (1672-1674). Eén van de scènes die Van de Velde in die zeeoorlog schilderde komt op 11 mei bij Christie's in Amster dam ter veiling. Het doek van 23 bij 47 cm zal naar verwachting tussen de 40.000 en de 60.000 euro op brengen. Het is samen met de 60 andere 'oude meesters' te bezichtigen op de kijkdagen van Christie's op 7, 8, 9 en 10 mei van 10 totl7 uur. Op die dagen is ook het heront- gevlucht, tot iemand mij uit daagde. Ik zong bossanova en andere stijlen, en daarom zou ik de fado niet op de juiste ma nier kunnen zingen. Ik voelde me aangevallen, wees de uitda ging eerst af, maar uit pure nieuwsgierigheid heb ik uitein delijk in een fadohuis een tradi tioneel lied gezongen. Het be gin van een heftige liefde, die mijn leven volledig op z'n kop heeft gezet." Fado, zo omschrijft ze haar ge liefde, is de poëzie van het le ven. „Fado is de eerste emotie en de laatste", zegt ze. „Door fado begrijp ik het leven beter. Natuurlijk heeft fado die droe vige, zwarte kant. Dat zit ook in de naam. Tegelijk is fado veel meer. Fado is ook geluk en het normale leven. Wat ik nu zing is niet gewoon fado, maar mijn fado, mijn leven." Mariza is pakweg dertig jaar ge leden geboren in Mozambique. Toen daar een burgeroorlog uitbrak, vluchtten haar ouders naar Lissabon, waar Mariza op groeide in de 'fadowijk' Moura- ria. Dat ze nu telkens opnieuw moet afrekenen met haar onze kerheid, wijt ze aan die tijd. „Ik was niet als de andere kinde ren. Ik moest hard werken, had een zwarte moeder en een blanke vader en speelde eigen lijk alleen met mijn fantasie. Daar heb ik geleerd mezelf te beschermen. Misschien ben ik daarom nu wat schuw. In Lissa bon loop ik altijd met een capu chon op, bang dat iemand iets van me wil. Of angst, nee dat is het toch niet, het is bescher ming. Ik geef me niet gemakke lijk, ik moet veroverd worden, zoals de fado mij veroverd heeft." Behalve dan op het podium, want daar is ze onmiskenbaar in haar element. „Daar ben ik de baas en gaat alles zoals ik dat wil. Deze nieuwe liederen heb ik nog niet op het podium gezongen, maar je zult straks een Mariza zien die haar liefde kent, die zichzelf heeft ontdekt en de meest persoonlijke fado zingt die ze kent." Mariza staat op 8 mei in de Frits Philipszaal te Eindhoven, op 9 mei in Carré Amsterdam en 11 februari 2006 in de Stadsgehoorzaal in Leiden. theater recensie Martin Hermens Voorstelling: 'Nostradamus - The fate of man' van Kayak. Gezien: 29/4 De Flint, Amersfoort (première). Te zien: 21 mei, Stadsgehoorzaal, Leiden. De toekomstvoorspellingen van Nostradamus (1503-1566) zijn een kopie van wat de monnik Yves de Lessines ruim twee eeuwen daarvoor al aan het pa pier toevertrouwde. Tenminste, dat beweert de Belgische hoog leraar Rudy Cambier. Als zijn theorie juist is, legt hij daarmee een van de grootste gevallen van plagiaat uit de literaire his torie bloot. Ga maar na: Nostra damus verwierf wereldroem, Yves de Lessines speelt slechts een minieme rol in de geschie denisboeken. Een uitgangspunt voor een rockopera? Dat klinkt mis schien raar, maar is het zeker niet. Ton Scherpenzeel en Pim Koopman van Kayak zagen er wel wat in. Na veel studie stuit ten ze op de vermaarde voor speller die centraal staat in de opvolger van hun eerdere rock opera 'Merlin'. 'Nostradamus- The fate of man', het resultaat van hun rondzwervingen in het leven van de ziener, wil de hui dige status van de grote voor speller in twijfel trekken. Dat doet het script van Irene Lin- ders niet echt, ook al fungeert De Lessines als verteller van het relaas. In feite haalt hij aan het einde van deze opera zijn schouders op met de medede ling dat ze eikaar een handje geholpen hebben in de ge schiedschrijving. Het mag de pret echter niet drukken. Scherpenze^ Koopman, beiden uiL gelouterd in de vade% popwereld, komen nwf fantastisch theaterstii 1 proppen dat vooral kaal gebied getuigt vy klasse. Symfonische 1 sterke melodielijnen,^ rende tegenmelodieëe rangementen die hetjje het theater blazen. |e Daar blijft het niet bib- rolbezetting doen den mannen een beroep talenten. Doorgewinl^ gers als Bert HeerinkL der Ploeg, Edward Rqe Cindy Oudshoorn eri deren blijken vocaal fo, staat om in deze werj a muzikale operatie ovj blijven. Zowel in de Sr de ensembles leverei klas vuurwerk. Wat een tegenvaller om te zien dat de regj productie niet deugt: te zwaar op wat er sti het musical-genre gej, dat wreekt zich hier. f beelden en een hoopy, gedoe zijn het resulta naast had deze 'Nostj ook wel een wat mee!*1 belichting mogen heke blijft die wat hangen^ ren tachtig heen en \L schakel. 1 Doodzonde, want Ka1( horen dat het in staatf rock-opera van grotöd schrijven. Dat verdieL dere, betere en voora theatrale verpakking mag hebben van een concert. In afwachtii blijft 'Nostradamus' kaal opzicht in elk gé prima voorbeeld van n en stevig hedendaag 1 theater in ons land k|£ londen - Een Britse kunstkenner heeft bij toeval ee$ gewaand werk van de Vlaamse schilder Jan Brueghel <f. (1601-1678) ontdekt. Het schilderij, de Hof van Edej^ 150 jaar bij een trap in een huis in het zuidwesten t/r Brittannië. De eigenaars waren zich nooit bewust va% de van het werk. Het schilderij wordt begin juli in Lt( veild en moet 440.000 euro opbrengen. l n Het herontdekte schilderij van Gerrit Dou met een hond naast een terracotta vaas. Publiciteitsfoto dekte stilleven uit 1650 van Rembrandts beroemdste leer ling Gerrit Dou (1613-1675) te zien dat op 25 mei in New York ter veiling komt. De. geschatte richtprijs voor dit schilderij waarop een hond naast een ter racotta vaas ligt te slapen, be draagt tussen de 1,5 en 2,5 mil joen euro. Dou beschikte over een fabelachtige techniek om de werkelijkheid na te bootsen en was het voornaamste lid van de Leidse Fijnschilders. Het schilderij van Dou was voor het laatst in 1908 in het open baar te zien en wordt aangebo den door de Lutcher Stark Foundation, de beheersstich ting van een particuliere collec tie uit Texas. William Henry Stark en zijn echtgenote Miriam Lutcher begonnen in de jaren negentig van de negentiende eeuw met de opbouw van hun immense collectie schilderijen, kunstnijverheid, zeldzame boe ken en manuscripten. Hun erf genamen kochten het werk van Dou, dat daarvoor ook al in particuliere handen was, bij de kunsthandelaren J. en S. Gold- schmidt in Frankfurt. Het schilderij werd niet ver meld in de toonaangevende monografie over de kunstenaar die in 1913 verscheen en omdat het ook niet voor het publiek was te zien, was het bestaan vergeten. De Lutcher Stark Foundation doet het na de her ontdekking met andere Europe se schilderijen van de hand om met de opbrengst de sectie Amerikaanse kunst in de collec tie te versterken. theater recensie Susanne Lammers Voorstelling: In duizend zoete armen door Julika Marijn. Tekst: Julika Marijn en Etty Hillesum. Regie: Thomas Verbogt. Gezien: 4/5, LAKtheater, Leiden. 'In duizend zoete armen' is zonder meer een voorstelling die het ondergaan waard is. Ju lika Marijn vertelt fragmenten uit de dagboeken van Etty Hil lesum, de joodse vrouw die in de oorlog probeerde blijmoedig haar lot te ondergaan. Haar ge schriften zijn soms onbegrijpe lijk positieve, maar stil maken de indrukwekkende documen ten en Marijn geeft ze zuiver en aangrijpend vorm. Vóór aanvang huiver je een beetje: het verhaal van Hil lesum wordt verweven met het relaas van de jonge Amster damse vrouw Julia, hopeloos verliefd op een getrouwde buurman, door wiens toedoen ze Etty gaat lezen en aan het in leven slaat. Dat klinkt een beet je naar zelfvergroting, dat riekt naar exaltatie en hysterie, dat lijkt op Bridget Jones meets Etty Hillesum. En dat bezwaar blijft het eerste deel van de voorstel ling ook in de lucht hangen. Dat ligt mede aan Hillesum zelf, die aanvankelijk óók nogal 'mal' doet over haar 'talenten' en haar onmogelijke verliefd heid, op de tamelijk bedenkelij ke psychochiroloog Julius Spier. Maar de vereenzelviging van een meisje met liefdesver driet met een jodin in de oor logsjaren, dat vind ik moeilijk serieus te nemen. Etty Hillesum kwam tot haar 'Lebensbejahung' en onver woestbare liefde voor de hele mensheid in en door de meest extreme omstandigheden. Dat haar levenshouding, gedestil leerd uit haar dagboek en kampbrieven, het medicijn wordt voor een jonge Amster damse met een relatiepro- bleem, doet het lot schrijfster geen recht Toch is 'In duizend 2? men' een ontroeren^ ling. Omdat de tekstr lesum de aandacht zjP zijn, en Marijn een p!11 taalgevoelige, genuar1 trice is. Haai- Etty is zr waardig, en Marijn zL dien kans haar mooi! weer in het moderne- laten stappen. "1 Een enkele overgangl subtiel dat je even in raakt: wie spreekt hie Daarnaast gebruikt Ju atrale en provoceren; trasten: een brief uit^ bork waarin Hillesui wat het kampleven doet, draagt ze voor een rood badpak, die zonnebrandolie bescjj gen de Ibizaanse zon een wrange inleidinr schrijving van een tré( Westerbork, in kil licfj ty's klare taal. Aan dy doet ze wél volledig r

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 16