REGIO Ondernemen in Spanje: weet wat je doet Verzet in Grandhan vrijdag 6 mei 2005 VRAAG Rob van Nes: „Hoe meer ik in verschillende landen zaken heb gedaan, hoe meer ik merk dat Nederland de afwijking is. De hele wereld schrikt van onze directheid en opdringerigheid." Foto: Mark Lamers Noordwijkerhouter Rob van Nes over zakendoen in de snelst groeiende economie van de EU Een ondernemer die in Madrid of Bar celona een pand wil bouwen, moet dat gewoon doen. Nog vóór de bouw vergunning binnen is; die vergunning is van later zorg. In een groot deel van Spanje gaat dat zo, maar niet overal. „Neem San Sebastian in Baskenland. Daar ging een Nederlandse onderne mer meteen aan de slag met de bouw van een winkel. Toen bleek dat er op het gemeentehuis net een nieuwe ambtenaar was aangesteld, die de za ken wilde regelen zoals het hoorde. Uiteindelijk kwam het wel goed, maar de bouw heeft wel twee maanden stilgelegen." Aan het woord is marketingconsul- tant Rob van Nes uit Noordwijker- hout, expert op het gebied van za kendoen in Spanje. Hij is initiatief nemer van het Symposium Onder nemen in Spanje, dat 10 mei in Ho tel Restaurant De Witte Raaf in Noordwijk wordt gehouden. „Spanje biedt volop kansen aan onderne mers, maar dan alleen aan onderne mers die goed voorbereid zijn. Let op, ondernemen in Spanje is geen activiteit die je er zo maar bij doet." Vandaar het symposium in De Witte Raaf, waar deelnemers - zowel star tende bedrijven als grote internatio nale ondernemingen - aan kunnen schuiven bij vier workshops van een half uur. De onderwerpen die daar aan bod komen, zijn onder andere de culturele verschillen, procederen in Spanje, arbeidsrecht, betalings verkeer, marktentreestrategieën, de rol van de ambassade en het prak tijkverhaal van Johan Koning, de al gemeen directeur van beddenfabri kant Auping, dat drie jaar geleden de sprong over de Pyreneeën waagde. Bij de workshops ligt de nadruk op de praktische facetten van het on dernemen. Spanje is in, zegt Van Nes. Het land heeft zich in relatief korte tijd kun nen ontworstelen aan de achter stand die het had sinds de Franco periode. Spanje doet volop mee met de economische grootmachten in Europa. Sterker nog, het heeft zich grotendeels kunnen onttrekken aan de economische crisis waar de rest van de Europese Unie al jaren mee te maken heeft. De Spaanse markt kent tegenwoordig de grootste eco nomische groei binnen de Unie. „Spaanse particulieren zijn geen spaarders of beleggers, ze geven hun geld liever uit. En dat blijven ze ook doen, wanneer het economisch tij tegen zit. Anders dan in Nederland, waar het vertrouwen in de toekomst en in de ontwikkeling van de beurs in grote mate bepalend is voor het uitgavenpatroon van met name de duurzame goederen. Hapert de eco nomie, dan worden er meteen min der huizen, auto's, wasmachines en computers gekocht. Dat versterkt de invloed van een minder goed lopen de economie. Gaat het slecht, dan gaat het echt slecht. In Spanje blijft men zijn geld gewoon uitgeven. Er is goed geld te verdienen in Span je. Dat hebben talloze ondernemers in Noord- en West-Europa al ont dekt en veel ondernemers zijn het aan het ontdekken. Maar, zo bena drukt Van Nes, enkele van hen heb ben tot hun schade en schande on dervonden dat een goede voorberei ding onontbeerlijk is. „Spanje valt niet onder één noemer te vatten. De verschillen tussen de diverse regio's zijn enorm, het doet er echt toe of je zaken wil doen in het noorden of in het zuiden, in Madrid of in Barcelo na." Wie eerst de taal gaat leren en zich dan in Spanje wil vestigen, is te laat. „Je moet er nu zijn. Het leren van de taal en het je eigen maken van de cultuur en de plaatselijke gewoontes duurt jaren. Om de weg te weten kun je de hulp inroepen van Neder landse consultancybureaus. Die zijn hard nodig, want wie de weg niet kent kan verdwalen in regels, wet ten, gewoontes en.bureaucratie." Van Nes kent de taal en de cultuur. Hij maakte jaren geleden kennis met het land, toen hij voor een interna tionale drankenfirma marketing di rector was. „Ik had onder meer de Spaanse merken als Tio Pepe onder mijn hoede. Door mijn reizen naar Spanje raakte ik meer en meer geïn teresseerd in het land. Ik leerde de taal en gaf mijn ogen en oren de kost. Nadat ik voor mezelf was be gonnen, werd Spanje een van de landen waar ik het meest zaken mee deed en dat is nog steeds zo." Spanje is dan wel met stip gestegen op de economische hitparade, het land heeft zich niet geheel kunnen losmaken van de aloude vooroorde len. „De manana-cultuur en de siës tatraditie. Al zijn ze niet meer zo prominent aanwezig, nog steeds is te zien waarom die vooroordelen ooit zijn ontstaan. Vroeger was een siësta noodzaak, vooral in het Zuiden waar het tuisen de middag gewoon te heet is om te werken. Daar staat te genover dat hun werkdag eerder be gint en later eindigt. Dat geldt net zo in de grote stad, waar de siëstatijd wordt benut om uitgebreid te lun chen, vaak zelfs met een glas wijn of bier erbij." Door die gewoonte om uitgebreid te lunchen hebben Spanjaarden de re putatie dat ze niet hard werken. Het tegendeel is waar, zegt Van Nes. „Al leen, je zal nooit merken aan een Spanjaard dat hij het druk heeft. Maak bijvoorbeeld ook niet de fout om haast te maken met de zakenbe sprekingen. Een ondernemer die tij dens besprekingen met Spanjaarden broodjes kaas bestelt om geen tijd te verliezen, zou wel eens zijn opdracht kwijt kunnen raken." Zakendoen in Spanje kost gewoon meer tijd. „Daar geldt, eerst vrien den worden en dan geld verdienen. Het is niet tactisch om te direct te zijn. Het is sowieso een slechte Ne derlandse gewoonte om onze nor men en waai den op te leggen aan het buitenland. Je mag best alles zeggen in Spanje, en je mag ook alles vragen aan een Spanjaard, maar dring je eigen mening niet op aan de ander. Overigens, hoe meer ik in ver schillende landen zaken heb gedaan, hoe meer ik merk dat Nederland op dit vlak de afwijking is. De hele we reld schrikt van onze directheid en opdringerigheid. Er zijn meer zaken waar Nederland se ondernemers rekening mee moe ten houden wanneer ze vaste voet aan Spaanse grond willen krijgen. Zaken waarvan Rob van Nes ver wacht dat ze tijdens het symposium aan bod zullen komen. „Naast tallo ze andere voorbeelden is er het be lang van de keuze van je hoofdvesti gingsplaats. Weet dat je wat uit te leggen hebt aan een Madrileen als je voor Barcelona kiest, en andersom. Maar over het algemeen geldt dat je met tact een hoop kunt vertellen in Spanje. Het is een prachtig land met fijne, hardwerkende mensen, die van het leven kunnen genieten. Als ondernemers mij vragen of ze zich op Spanje moeten richten, stel ik de wedervraag of ze het zich kunnen veroorloven om dat niet te doen. Het is een uitdagende markt met 40 mil joen koopkrachtige bewoners. Maar ken je markt. Weet wat je doet, voor dat je het doet." Kunstenaar Maarten Wetsema staat volgende week op eenf kunstbeurs, de KunstRAI in Amsterdam, om honden van be: 'Twintig minuten In onder andere Pa- kond lijkt me Vlij l rijs en Tokio. Hij wil J J 'echte kunst' maken en portretteert daarom niet meer dan den per uur. Dat is knap, vindt HENK BOUWMAN, die onder tografeert voor het Leidsch Dagblad. Fotografeer je zelf vaak dieren? „Behoorlijk vaak. Maar dan gaat het vaak om dieren in hi tuurlijke omgeving. Zoals meerkoeten of reigers in de reg nog nooit een hond gefotografeerd. Wel katten. Mijn eige vanda aanwi geven fotogr Hoe z< gaans zitten. Hoe ze moeten kijken. Dieren hebben hun eigen g Die kun je niet vragen of ze even anders willen gaan ligge moet wachten en wachten op de juiste houding. Je moet geduld hebben. Dat deze fotograaf drie honden per uur v betekent dat hij maar twintig minuten heeft per hond. Dï vrij kort. Maar hij heeft natuurlijk wel ervaring wat dat be Wat fotografeer je zelf het liefst? „Toch wel mensen. Niet om de aanwijzingen die je ze kuii hoor. Maar mensen blijven me fascineren. De gelaatsuitd gen, de emoties die ze tonen. Hoe fanatiek ze met iets be; nen zijn, de drive die ze wat dat betreft soms hebben. Dal ren vast te leggen vind ik mooi." Ga je nog naar de KunstRAI? „Ik ga zeker kijken. Ik vind het knap als iemand van het p ren van een hond kunst weet te maken. Dat is echt wat aij een hond registreren met je camera." tekst: Herman Joustra foto: Henk U IT DE ARCHIEVEN ANNO 1955, Vrijdag 6 Mei LEIDEN - In een feestelijk met vlaggen getooide stad heeft 0 gisteren het feest der Bevrijding gevierd. Voor de tiende maa genstelling tot voorgaande jaren - toen ook al door het ontbrc een vastomlijnd programma geen vrij-af werd gegeven - kon sprake zijn van een algemene en ook enthousiaste viering. W voor tien jaar de Buurt- en Speeltuinverenigingen, die spont; feest in elkander zetten', ook gisteren waren het diezelfde ve gen, die jong en oud in wijkverband een vrolijke dag bezorgd Daarnaast had het Bevrijdingscomité voor enkele gemeenscl hoogtepunten gezorgd: twee puzzletochten, waaraan niet mi ruim 3500 jongens en meisjes deelnamen, een feestelijke in Leidse jeugd- en sportverenigingen, waarbij zich tal van orga met een algemeen karakter aansloten, een voetbalmatch tus tallen van de Belgische en Nederlandse Luchtmacht-de Ne ders kregen met 2-4 klop van de Belgen - en de opvoering va vrijdingsspel 'De vrijheid is een Assepoes.' Hulde voor alle ac V ANNO 1980, dinsdag 6 mei LEIDEN - Als parachutespringer heb je een landingsplaats n voor het uitkiezen. Dat ondervond deze man die gisteren met collega's de festiviteiten in Leiden Zuid-West zou inluiden. I koers gedreven door de stevige wind kwam hij precies terech boom langs de Churchilllaan. De springer wist zichzelf uit zij positie te bevrijden. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken 8406 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vi Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante I de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krij binnen drie weken thuisgestuurd. TUSSEN PEN EN PAN COLOFON Leidsch Dagblad Mijn leven is niet saai. Vijf kinderen (Fré, Marc, Sam, Fleur, Olivier) in de leeftijd van 13 tot 24 jaar en mijn man (Theo) zorgen voor veel leven in de brouwerij. Vier dagen in de week ga ik naar de redactie van deze krant. Of ik trek op zoek naar nieuws en achtergrondverhalen de regio in. Een ingewikkeld bestaan? In 'Tussen pen en pan' bericht ik er wekelijks over. We hebben de afgelopen dagen het leven aan ons zien voorbijtrekken. Let- terlijkjn België, op een boerenhoeve in Grand han, om precies te zijn. Peter, onze goede vriend die kanker heeft, toont moed. Op donderdag avond, twaalf uur voor vertrek, laat hij weten dat het hem lukt om deze va kantie nog mee te ma ken. Er stijgt een gejoel op bij zes gezinnen en dertien pubers. Stilletjes hebben we er allemaal op gerekend. Nu al zon der Peter kan gewoon niet. Vorig jaar had hij ook al kanker in deze tra ditionele meivakantie, maar toen hadden we nog de hoop dat zijn vorm overwinbaar zou zijn. We stonden er an ders met elkaar voor. Op dit moment weten we beter. Het gezwel ver zwelgt hem. Desondanks laat hij weten niet van plan te zijn zich juist de ze week al te laten kisten. Hij wil met eigen ogen zien en voelen hoe we la chen, zingen en huilen. Hij heeft de regie van zijn leven in handen en of we daar maar even stil bij willen staan. Natuurlijk zijn we daar allemaal op ingesteld, maar ook weer niet. De dood zit hem op de hielen en ons leven gaat door. Twee onverge lijkbare grootheden. „Het is onmogelijk dat het hier al is. Er zijn nog te veel huizen. Dat zou vies tegenvallen", roept een tweetal spottend op de achterbank. Sam en zijn vriend Roeland we ten na al die jaren haar fijn wat voor een onder komen hun ouders uit zoeken. Het huis moet groot zijn en de plek de solaat. Na nog enig spit- werk op de kaart, blijken we weer niet bedrogen te zijn door het verhuurbe drijf. Onder de poort van de hoeve staat het leven stil. De koeien loeien, het varken lust afval en de meegenomen honden kijken onmiddellijk waaks uit hun ogen. Lan ge tafels binnen en bui ten. Een schommel, een erf en heel veel kamers. Grote pannen, het for nuis deugt en in de keu ken valt te werken. Een ontspannen zithoek. De kamerindeling voor de pubers in de aparte vleu gel pakt grandioos uit. „Er zijn mindere jaren geweest", constateren ze met humor. Als 23 perso nen binnen zijn, kan het feest beginnen. De dood en het leven als natuur lijk proces. Peter zit op zijn speciale stoel met deken en kus sens in de schaduwzijde van de zon. Hij soest met Chopin op zijn hoofd. Evan heeft een jaap in de hand en roept om een papier om het bloed te stelpen. Wouter krijgt een lichte snor. „Wan neer komt het moment van scheren?", vraagt zijn moeder aan het clubje dat zich heeft ver zameld in het gras. Qui- rijn schommelt hoog. Bij de haak slaat de metaal moeheid toe. Het loopt wonderwel goed af. Peter slaapt met een beetje buikpijn. Dan met alle kinderen naar het water. Nog nooit zo'n rustige Ourthe meegemaakt. Met een buitentemperatuur van ongeveer 30 graden kanoënd op de stroom versnellingen geeft veel genoegen. Alleen de na tuur maakt kabaal. Moe en roodverbrand terug. Theo snurkt op de deken tegen de Tweede van Mahler in. Er valt een glas van tafel, een zuivere actie van Thomas. De barbecue gloeit in eens. Vele handen ma ken licht werk. Koen maakt satésaus en rijgt vleesjes op de stokjes. De lekkerste die we ooit heb ben gehad. Peter eet er wel vijf. Zijn zoon laat de hand liefdevol op zijn magere schouders vallen. „Je doet het goed van daag." Heftige discussie over de Europese grond wet. Jurist Peter leidt ons, ongeleide projectielen als we zijn. De teckel en de patrijshond sluiten onder zijn ogen vrede. We sla pen en ontbijten met een dampend ei. Peter is van nacht onrustig geweest. Jos gaat na overleg met Berend met wat extra medicijnen naar boven. Theo laat ons wandelen. Veel te lang. Beloning: Belgische frites met ro mige mayonaise. Ze staan in onze maag. „Is dit een spion? Wat heb je dat slim gedaan? Je hebt mij de maar schalk laten opgeven." Stratego is een geliefd spel bij de thuisblijvers. Peter zit ook weer buiten. Hij leest het laatste werk van Arthur Japin. De A3- jongens, genoemd naar hun hockeyteam, bakken samen een cake. Ze im proviseren smeuïg met chocolade en stellen de tijd in op hun mobiel die verder geen bereik heeft. De avondzon is krachtig. Salades en pasta worden naar buiten gebracht. De wijn vloeit rijkelijk. De gedekte tafels zien er prachtig uit. Het leven zit hier intens gelukkig te wezen. We wachten tot de donkere wolken zich subtiel samentrekken. Peter moet de eerste lichtflits zien en de eerste druppels voelen, pas dan lopen we hard naar bin nen met borden en scha len. In ons allen schuilt een Italiaans regisseur. Olivier, Evan en Wouter spelen gitaar. De rest zingt. Het slotakkoord van onze laatste avond samen. „We komen uit met de pleerollen." Zowaar een blije mededeling de vol gende morgen. Buiten is het druilerig. We besef fen dat we het enorm hebben getroffen met het weer. We nemen als vrienden intens afscheid van hem. Een goede ge waarwording, want hij is er nog. Gisteravond, op nieuw een donderdag avond zomaar 168 uur later, is alles weer ge woon. Voor even. Saskia Stoelinga s.c.m.stoelinga@hdc.nl. Directie: T. Klein en H. de Wit E-mail: directie@hdcmedia.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden, De openingstijden van de receptie zijn: Maandag tot en met donderdag van 08.30 -16.30 uur Vrijdag van 08.30 -12.30 uur Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten: overlijden, geboorte, jubilea en andere familieberichten, desgewenst met foto en/of afbeelding, via www.hdcmedia nl of per e-mail: familieberichten@nhd.hdc.nl. indien geen e-mail: fax 072-5196696, tel. 072- 5196699. ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-515° 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post worden verzonden geldt een toe! aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen gel zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gra Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 0 (als op zaterdag voor 12.00 wordt de krant dezelfde dag nabi tussen 12.00 en 13.00 uur belt, 0 krant op maandag OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: u schriftelijk, uiterlijk één maand vi de abonnementsperiode, t.a.v. afi lezersservice, postbus 2,1800 AA Voor leveringsvoorwaarden abor www.leidschdagblad.nl of KvK-ni 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databanki aanzien van (de inhoud van) deze worden uitdrukkelijk voorbehoud rechten berusten bij HDC Uitgeve c q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken beeldende kunstenaars aangeslo CISAC-organisatie zijn geregeld n Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de vi gegevens van abonnees van dit gegevens kunnen tevens worden gerichte informatie over voordef en te geven, zowel door onszelf J derden. Heeft u hier bezwaar teg u dat laten weten aan HDC Medii Lezersservice, postbus 2,1800 AA' 1

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14