Bazen en honden gaan demonstreren Leiden wil Bloemencorso binnenhalen Vergeer denkt te veel aan klassenstrijd' REGIO Aanlijngebod stuit op weerstand Stilstaan fe LEIDEN door Janet van Dijk leiden - Leiden wil het Bloe mencorso van de Bollenstreek binnenhalen. Er is een gesprek over gevoerd met de voorzitter van het bestuur van het corso. Deelname kost 25.000 euro. Het corso rijdt elk jaar in april van Noordwijk naar Haarlem. In 2007 loopt het contract met de gemeente Haarlem af. Toen ambtenaren van de gemeente en Robert Strijk van het Cen trummanagement hoorden dat dat contract mogelijk niet wordt verlengd, vroegen zij om een gesprek met het bestuur. „Dat is nu op de hoogte dat wij geïnteresseerd zijn als Haarlem afhaakt", aldus Strijk. Leiden wil het corso door de stad laten rijden omdat het veel mensen lokt. „Het corso trekt misschien wel honderdduizen den mensen. Op de markt in Haarlem, waar de wagens blij ven staan, komt ook altijd veel publiek af." Tot 2000 reed het andere corso, dat van Rijnsburg, wel door Lei den. De stad werd na twee jaar niet meer in de route opgeno men omdat de VW Leiden Pro motie de benodigde bijdrage van 25.000 gulden niet bijeen kon brengen. Ondernemers reageerden niet of nauwelijks op het verzoek om een bijdrage. Een rol speelde waarschijnlijk dat er niet veel mensen op het corso afkwamen en dat winke liers van de Haarlemmerstraat klaagden dat hun zaken onbe reikbaar waren. Eén keer kreeg Leiden een korting van 15.000 gulden, daarna was het verhaal afgelopen. Volgens Strijk hoeft het corso niet per se door de Haarlemmerstraat te rijden. Ambtenaren hebben al 25.000 euro gereserveerd uit het ge meentelijke Evenementen fonds. Volgens Strijk is er nog wel een zelfde bedrag nodig, niet alleen voor wegafzettingen, reiniging en politie, maar ook voor de organisatie van een evenement rond het corso. Dat geld kan komen uit het nieuwe Ondernemersfonds, waar alle bedrijven verplicht aan bijdra gen. Concrete plannen voor een evenement zijn er nog niet. Voorzitter Leo van der Zon van het corsobestuur laat weten nog geen idee te hebben hoe groot de kans is dat het corso naar Leiden komt. „Er is alleen nog maar een aftastend gesprek geweest." Haarlem heeft wel aangegeven enkele dingen te willen veranderen. „Maar Haar lem was vergeten dat we nog een contract tot 2007 hebben." vrijdag 6 mei 2005 R1 door Marijn Kramp leiden - Hondenbezitters gaan demonstreren tegen het nieuwe hondenbeleid. Vanaf 15 mei mo gen honden nog maar op een paar plekken in de stad loslopen. Voor de rest van het Leidse grondgebied geldt vanaf die da tum een aanlijngebod. Deze in perking stuit op weerstand bij een groeiende groep hondenbe zitters. Bazen en hun honden worden via pamfletten en postertjes in de stad opgeroepen om op donderdag 12 mei om 17.00 uur naar het Stadhuisplein te ko men voor een demonstratie. Ook wordt hen gewezen op de mogelijkheid om tot 15 mei be zwaar aan te tekenen tegen de ze nieuwe regels. In het Theehuis van het Van der Werfpark tekenden in korte tijd al 200 hondenbezitters een be zwaarschrift. Tot grote verba zing van deze groep staat er bij de ingangen van dit stadspark sinds kort een bord met 'verbo den voor honden'. De honden bezitters moeten uitwijken naar het Plantsoen. Maar daar mo gen de honden niet los meer lo pen en dat vinden binnenstad bewoners Librechts en Toet te ver gaan. Temeer omdat er geen alternatieve uitrenplekken op loopafstand zijn. „Want zelfs in het Cronesteynpark mogen honden niet meer overal los lo pen." Deze beperking is voor Lili Herfst aanleiding om bezwaar aan te tekenen tegen het nieu we gemeentelijke beleid. Ze laat haar hond al jaren uit in het polderpark en vindt het onbe grijpelijk dat na de vissers die er sinds kort niet meer mogen vis sen, nu ook de hondenbezitters worden beperkt. De gemeente richt haar beleid op de verkeerde groep, vindt Herfst. De skeelers en de gezin nen met kinderen, waarvoor de honden moeten worden aange lijnd, zijn slechts een paar da gen in het jaar in het park te vinden. En op die paar mooie dagen zijn deze mooi-weerge- bruikers er niet voor tien uur 's ochtends en na vijf uur 's avonds. Hondenbezitters wordt hun da gelijkse gezonde wandeling ontzegd, meent Herfst. En voor de honden betekent het, aldus Toet, dat ze geen mogelijkheid meer hebben om te socialise ren. „Het zijn roedeldieren. Ze horen met elkaar te kunnen spelen en rennen. Aangelijnd houdt dit voor hen op." De vrouwen vinden dat de ge meente honden veel te negatief bejegent. Dagjesmensen, zo houdt Herfst de burgemeester en wethouders voor, laten onaf breekbare rommel achter. En daar wordt nauwelijks tegen opgetreden, is Toets ervaring. Hondenverbod Van der Werfpark 'foutje' De verbodsborden die sinds enige tijd de ingangen van het Van der Werfpark sieren, worden zo snel mogelijk weer verwijderd. Dat zegt ge- meentevoorlichter F. Dele- marre. „Ze zijn daar ten on rechte opgehangen. Er geldt in het Van der Werfpark geen hondenverbod. Wel, zoals overal in de binnen stad, een aanlijngebod." Begin jaren negentig, toen het Van der Werfpark werd opgeknapt, zijn alle ingan gen voorzien van wildroos- ters. „Die zijn toen met in stemming van de gemeente raad neergelegd. Een soort ontmoedigingsbeleid voor honden. Kennelijk heeft ie mand bij de gemeente on langs gedacht: als daar wild- roosters liggen, zal er wel een hondenverbod gelden. Maar dat is dus niet het ge val." In Leiden zijn alleen al le kinderspeelplaatsen ver boden terrein voor honden. (advertentie) den is de stad zo stil geweest als vond om acht uur. Het enige hoorbare irende twee volle minuten was het tan de halfstok hangende vlaggen links an het monument bij Molen de Valk. AGENDA Ook dit jaar waren weer enkele honderden belang- de meidagen van 1940 plaatsgevonden bij het mi stellenden uit alle groepen van de Leidse bevolking litair monument aan de Haagse Schouw. Bij de op de jaarlijkse herdenking afgekomen, 's Middags herdenking rond de gedenksteen in De Kooi, om had er al een herdenking voor de gesneuvelde mi- zes uur woensdagavond, kregen alle aanwezigen litairen tijdens de slag om vliegveld Valkenburg in het boekje 'De namen op de naald' (verhalen ach ter een monument) aangeboden, gemaakt in op dracht van woningbouwvereniging De Sleutels van Zijl en Vliet. Foto: Taco van der Eb ;s meiden? Bel 071-5356421 dagelijks tussen 9.00 en 12.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl fj a> 'ijf Meiplein en het lingsplein wordt 10.00 tot 17.00 uur iderfeest gehou- e een braderie en «attracties zijn er voor n een poppenthea- tck en truck trail (ve ikam, varenkenner iend, neemt géïnte- j zondag mee op een deling van een uur. '2.00 uur in de Hortus- Anderhalf uur later ipreekuur'. het schapensche ren op de kinderboerderij in de Merenwijk. Spinsters zullen de wol spinnen die vervolgens te koop is. De schapen worden tussen 14.00 en 16.00 uur van hun vacht ontdaan. Voor ouders van drugs-, drank- of gokverslaafde kinde ren heeft Parnassia een cursus hoe om te gaan met dit pro bleem. Deze cursus begint op dinsdag 17 mei en er zijn nog enkele plaatsen vrij. Meer infor matie is verkrijgbaar via tele foonnummer 06-51181208 of via e-mail: openspreekuur@parnassia.nl. r Lees nu 'Êk. V Leidsch Dagblad jjpjf' jjg in de ochtend en r, Jg ontvang de eerste m 2 weken gratis! ^ik neem een vast kwartaalabonnement en jfcg de eerste 2 weken gratis! 1 1 f automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) I M DV (i.v.m bezorgcontrole) (Plaats: latum: forekeningnummer' ping: lid bij automatische Son in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad, [nummer 127, 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis). ersservice@hdc nl of surf naar www.leidschdagblad.nl torgvuldig om met persoonsgegevens: in de colofon van de dt u nadere informatie Mijn wereld, mijn krant. LeidschDagblad vervolg van voorpagina leiden - Cor Vergeer en Driek van Vugt brengen de SP in Lei den grote schade toe en doen er goed aan zich - omwille van de partij - niet meer met de SP te bemoeien. Dat is de strekking van een groot aantal reacties van SP-leden die al dan niet anoniem hun stem laten horen naar aanleiding van de machts strijd die binnen de SP-gelede- ren is losgebarsten tussen be houdenden en radicalen. „Ontmasker de 'heren' Vergeer en van Vugt", schrijft een boze SP'er. Cor Vergeer, in 1972 be trokken bij de Leidse afdeling van de SP en van 1982 tot 2002 raadslid voor die - partij, en Driek van Vugt, oud-raadslid en voormalig Eerste-Kamerlid voor de SP, behoren tot de radicale 'hardliners'. Zij stellen zich op het standpunt dat de SP-fractie zich de laatste jaren onvoldoen de gemanifesteerd heeft in de stad. Met name als het gaat om actie voeren. 'Zonder actie geen fractie' is volgens Vergeer het adagium van de SP. De SP-frac tie heeft zich de laatste tijd vol gens hem te 'salonfahig' opge steld, te veel als gevestigde re gentenpartij geopereerd. Naar nu bekend is geworden is Vergeer in april, nog voor het opstappen van Dolfing en Day, door het partijbestuur ge schorst omdat hij zich te veel en achter de rug van het be stuur om, heeft bemoeid met de partij. Ook leverde hij voort durend kritiek op het functio neren van de zittende fractie. „Zo had de SP-fractie haar ge zicht niet mogen laten zien op het drie oktobergala", zegt een SP'er die zijn naam niet in de krant vermeld wil hebben. „Vergeer denkt nog erg sterk in termen van 'de strijd van de ar beidersklasse tegen het kapita lisme", zegt Paul Day. Die strijd is tegenwoordig veel genuan ceerder. Kijk maar naar de lan delijke SP." Vanwege zijn schorsing diende Vergeer tijdens een algemene ledenvergadering waar een aantal van zijn medestanders aanwezig was een motie in van de volgende strekking: 'als de schorsing wordt opgeheven, bemoei ik me niet meer met de fractie'. Die motie werd aange nomen, tegen het zere been van het tienkoppige bestuur van de SP: maar liefst zes bestuursle den stapten op. En Paul Day en Birgitta Dolfing kondigden niet veel later hun vertrek uit de raad aan. Daarop barstte de opvolgings- strijd in volle hevigheid los. De 'groep-Vergeer' ziet graag een radicalisering van de SP-fractie. Een SP-fractie die, zoals de SP betaamt, per definitie 'tegen' is. Maar de eerste op de kieslijst van die signatuur is Van Vugt. Voordat hij een van de vrijgeko men zetels kan bezetten, moet eerst een aantal SP'ers die ho ger op de kieslijst staan 'vrijwil- afstand doen van hun recht. Bastiaan Hokke en Hans Hen driks zijn de nummers vijf en zes op de lijst waarmee de SP in 2002 de verkiezingen is inge gaan. Hokke heeft inmiddels aangegeven alleen samen met Van Vugt in de raad te willen. Maar omdat die kans verkeken is door de 'koppigheid' van (advertentie) PERSONEEL+ Arbeidsmarktspecial met deze keer als thema de maritieme sector 13 juni 2005 als fullcolour bijlage bij dit dagblad. Wilt u adverteren of meer informatie? Bel (075) 6813677 of kijk op www.hdcmedia.nl en klik op Personeel Hendriks, wil hij niet de raad in ten faveure van Van Vugt. Maar er is ook nog een num mer zeven op de lijst: Inger Lansen. Rob de Reuver: „Zij wil vanwege privé-omstandighe- den in principe niet in de ge meenteraad. Maai- het kan zijn dat ze zich niet onder druk wil laten zetten door het Vergeer kamp en om die reden wel haar zetel claimt. Dan kan ze de raad in en zich vervolgens ziek mel den. Als Hendriks dan ook nog eens wordt geroyeerd, houdt de SP slechts één zetel over. Dit is allemaal zeer schadelijk voor de SP." Ide stellingI 'Tien!' van John de Mol is de doodsteek voor de publieke omroep. Geef uw mening www.leidschdagblad.nl Nfeliwë Dove Voedende Creriïé .^ïteemc' Dove heeft weer iets nieuws: een rijk en voedende creme voor een gegarandeerd zachte en verzorgde huid/a wm»g eens snel wordt geabsorbeerd en geen plakkerig gevoel geeft Of je nu je huid 's morgens wilt hydra teren, je droge handen 's middags wilt verzorgen of je make-up 's avonds wilt verwijderen - alles voor het ver- zorgen van je huid zit in dit potje en /}qi dat maakt Dove 1 d Voedende Crème onmisbaar in iedere toilet- en handtas! Nieuwe Robijn Color poeder: legt een barrière tegen het doorlopen van kleuren! Deze zomer is het weer helemaal in om kleding te dragen met alle kleu ren van de regenboog. Helaas is die kleding juist moeilijk te wassen. Want hoe zorg je ervoor dat de kleuren niet doorlopen in een wit shirt met blauwe strepen akin een rood shirt met een gele pmt? Daarom introduceert Robijn nieuwe Robijn Color poeder. De nieuwe formulering legt een barrière tegen het doorlopen van kleuren. Was daarom al uw gekleurde was met Robijn, voor een schone was met schitterende kleuren.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13