Democratische regering in Irak BUITENLAND Rijstboeren Longji wachten op sprong voorwaarts Tony Blair vreest dat te veel kiezers wegblijven I duikt weer Indonesië Premier Al-Jafaari roept Saddam-aanhangers op tot dialoog Iran: Wij gaan door met verrijking Disneyland 50 VS: Geen groot meningsverschil dood Calipari Verhofstadt krijgt week respijt voor taalkwestie Akkoord EU en Rusland over visa en asiel is nabij Mega-protest danseressen in Bombay |n vogelgriep it in Vietnam Een Franse bedrijf test im een vaccin tegen »p. Circa 600.000 kip- jen het nieuwe middel nd. Het experiment ier toezicht van de ;se autoriteiten. Door gevaarlijke H5N1-va- li het vogelgriepvirus "inensen besmet ge- JVietnam zijn al 36 im het leven gekomen, id vielen 12 doden en >dja 4. Experts waar voor een nieuwe uit- fietnam later dit jaar. In Indonesië is voor in tien jaar weer de ilio opgedoken. Het :en meisje van 18 uit West-lava, maakte Igezondheidsorgani- !0 gisteren bekend. De idsautoriteiten zijn n campagne begonnen fliljoen kinderen in te e WHO gaat ervan uit i nderverlamming via tn Saudi-Arabië in In- Is beland, mogelijk via die het bedevaarts- kka hebben bezocht. Sn (67) blijkt Izwanger - Zlatija lovic is met aar toch niet de 'oud- gere vrouw ter wereld', ^^che boerin, die maan- a juli haar eerste kind ■BSthten, is volgens artsen ^^nger. Dat is overigens BJeldzaam verschijnsel ^fcuwen van Jovics leef- Pfji dit jaar beviel een Roemeense voor de er van een gezonde ba- en 1 vruchtbaarheidsbe- ie™g. Zij geldt nu nog als "loeder ter wereld. jrnalisten od in 2004 'orig jaar zijn wereld- burnalisten omgeko- le uitoefening van hun Dat zijn er 13 meer dan irvoor. Dat heeft Re- onder Grenzen giste- ndgemaakt. Het ge- K- e land is Irak, waar vo- 8 verslaggevers het le- iren en 15 anderen ïSntvoerd. woensdag 4 mei 2005 Ee kannibaal Ie rechter «1 «e pren eK door onze correspondent Esther Cotink londen - Alle opiniepeilingen in Groot-Brittannië duiden op een nieuwe zege voor Labour tij dens de verkiezingen van mor gen. Maar premier Tony Blair wil niet te vroeg juichen. Hij vreest dat veel traditionele La- bouraanhangers wegblijven. Ook proteststemmen uit woede over Blairs Irak-politiek kunnen ervoor zorgen dat de Tories de verkiezingen winnen. Lukt het Blair een derde termijn te win nen, dan is hij de eerste partij leider die Labour drie keer op rij aan de macht helpt. Alastair Campbell, Blairs ex- woordvoerder en nu campag nestrateeg voor Labour, herin nert aan 1970, toen de partij onder leiding van Edward Heath ook aan de vooravond van een historische derde zege stond. Ook toen had Labour een voorsprong in de peilingen, legde ze de nadruk op de eco nomische groei, was de Tory- leider weinig populair en bleek immigratie één van de hete hangijzers. De parallellen zijn treffend, en dat is wat Blair zo bang maakt. In 1970 kwamen onvoldoende Labouraanhangers naar de stembus en behaalden de To ries de zege. „Als 581.000 ex-La- bourstemmers besluiten Blair niet te steunen, zal hij verlie zen", zegt Campbell. Wat de re geringspartij nu tegenzit is het wantrouwen van de Britten in hun premier. Ruim de helft van de Britten vindt de premier on geloofwaardig. Zij geven echter wel de voorkeur voor Blair bo ven Michael Howard (conserva tieven) en Charles Kennedy (li beraal-democraten). Kiezers gaan voor de 'minst slechte' optie. De twee oppositieleiders doen er alles aan Blair te tackelen. Zo doken ze bovenop een vorige week uitgelekt document waar in procureur-generaal Lord Goldsmith vraagtekens zette bij de legaliteit van een aanval op Irak zonder tweede VN-resolu- tie. Blair had dit advies achter gehouden voor zijn kabinet. En afgelopen zondag lekte een me mo uit waarin stond dat Blair al in 2002, acht maanden voordat het parlement zijn goedkeuring gaf, Amerika had beloofd de in vasie te steunen. Tory-leider Michael Howard concentreert zich op de 158 districten waar Labour een marginale meerderheid heeft, en roept de kiezers op: 'Het is nu of nooit om Blair te laten weten wat u denkt' en 'Poets de grijns van Blairs gezicht'. Ook liberaal-democraat Kennedy heeft deze verkiezing vermaakt tot een referendum over Blair. De 'zwaargewonde' premier weet zich desondanks staande te houden als een formidabel kandidaat en geestdriftig poli tiek strijder. Blairs campagne is een persoonlijke kruistocht waarin hij kiezers probeert te overtuigen dat hij de enige lei der is met een binnenlands be leid dat gedetailleerd, vooruit strevend en humaan is. Dankzij hem (en minister van financiën Gordon Brown) heeft Groot- Brittannië een minimumloon, diverse subsidies voor armen en gepensioneerden, een blij vend groeiende economie en een werkloosheidscijfer van slechts 4,8 procent. De Tories hebben een voor sprong op het gebied van im migratie, maar bieden weinig andere overtuigende alternatie ven. Labourkiezers die niet lan ger achter Blair staan, vinden len Duitser die zijn iodde en daarna wilde s gisteren in Berlijn echter verschenen, tweede keer in een en Duitse 'kannibaal' aat. De 41-jarige man in 33-jarige vriend met aevendraaier en hakte [ukken. In de koelkast organen die de ver- ilde opeten. Katten ndere lichaamsdelen a verorberd. De ver acht via een internet- frijtie naar een 'slanke r een vakantiebarbe- ld( 3 ntploffing in 3 'e: 26 doden Door een exploderen- inder zijn gisteren in Pakistan) zeker 26 |,etJ>m het leven gekomen. e °in bedolven onder het ?95 drie gebouwen die ^•ontploffingen instort- :ioi se? gebouwen bevonden ndstofïveer veertig mensen, iden waren onder ikels, woningen en een gevestigd. Volgens de itplofte de gascylinder, uit een vrachtwagen ast. lag bij rede ier Somalië hu - Een bomexplosie ;n toespraak van de he premier Ali Gedi eren aan zeker 15 per- it leven gekost. 38 raakten gewond door in een voetbal de hoofdstad Moga- e premier bleef onge- werd snel door lijf- weggeleid. Duizenden s probeerden in pa- stadion te ontvluchten, verkeert al jarenlang in totale anarchie. bagdad/anp-gpd - De Iraakse regering van premier al-Jafaari is gistermiddag beëdigd, ruim drie maanden na de parlementsver kiezingen. Voor het eerst in vijf tig jaar heeft Irak weer een de mocratisch gekozen bestuur. De installatie gebeurde op een bij eenkomst in de Groene Zone, het zwaarbeveiligde gebied in de Iraakse hoofdstad Bagdad waar de Amerikaanse ambassade en het parlement zetelen. In zijn eerste rede na zijn be ëdiging, riep premier al-Jafaari de aanhangers van de verdre ven ex-president Saddam Hus sein op tot een dialoog. Hij zei dat Irakezen 'een groot hart hebben' en dat de sympathi santen van Saddam meer te winnen hebben in het demo cratische proces dan in een ge wapende opstand. Al-Jafaari maakte ook duidelijk dat hij zo snel mogelijk de bui tenlandse militairen uit zijn land wil hebben. Maar zolang de opstand van radicale Irake zen doorgaat en zolang de Ira kezen nog onvoldoende eigen veiligheidsdiensten hebben, zullen buitenlandse militairen noodzakelijk blijven, aldus de eerste minister. Over de samenstelling van het nieuwe kabinet is drie maan den gesteggeld. Vooral de ver deling van de posten tussen de islamitische sjiieten en soen nieten en de etnische minder heid van Koerden was onder werp van heftige debatten. Het parlement stemde vorige week in met de nieuwe ploeg, hoewel nog steeds niet alle pos ten zijn bezet. Vacant zijn de functies van de ministers voor olie, defensie, mensenrechten, industrie en elektriciteit. Premier al-Jaafari neemt de portefeuille van defensie waar. De sjiiet Chalabi wordt voorals nog waarnemend minister van olie en vice-premier. Volgens waarnemers waren soennieten er op gebrand vooral de post van defensie te krijgen. Al-Jaaf ari zou echter alle soennitische kandidaten hebben afgewezen omdat ze naar zijn mening te nauwe banden hadden met de Baath-partij van ex-president Saddam Hussein. De nieuwe regering moet een nieuwe grondwet voor Irak ma ken, die er medio augustus zou moeten zijn. Voor december zijn nieuwe parlmentsverkie- zingen gepland. Zeven ministe ries worden bestuurd door vrouwen. De partij van de ver trekkende premier Ayad Allawi maakt geen deel uit van het ka binet. Zijn partij De Iraakse lijst vormt met veertig parlements leden nu de belangrijkste oppo sitiegroep. De installatie werd overscha duwd door gewelddadigheden. Gevechten tussen Amerikaanse militairen en opstandelingen in de stad Ramadi kostten aan ze ker vijftien mensen het leven. Volgens een zegsman van de Amerikaanse strijdkrachten werden twaalf rebellen gedood. Een woordvoerder van een lo kaal ziekenhuis zei eerder dat de meeste doden Iraakse bur gers waren. Troepen van de door de Ameri kanen geleide coalitiemacht doodden in het westen van Irak, bij de grens met Syrië, ze ker twaalf opstandelingen. Zes militairen zouden gewond zijn geraakt. Volgens de Amerika nen had zeker een deel van de rebellen nauwe banden met het terreurnetwerk van de topterro rist al-Zarqawi, de leider van al- Qaeda in Irak. Bij een missie boven Irak stortte een Ameri kaans gevechtsvliegtuig neer. De piloot kwam om en een tweede toestel werd gister avond nog steeds vermist. bombay - Meer dan 10.000 danseressen hebben gisteren in de Indiase metropool Bombay gede monstreerd tegen plannen om de bars en dancings waar ze werken te sluiten. De regering van de deelstaat Maharashtra vindt dat het broeinesten van criminaliteit en prostitutie zijn. Volgens de vakbond van de danseressen raken 100.000 men sen hun werk kwijt als de plannen worden doorge zet. De vrouwen dansen in de bars in de stijl van de kleurrijke musicals uit Bollywood, de Indiase filmsector. Tegenstanders vinden dat zij te sexy gekleed zijn, hoewel ze niet uit de kleren gaan. „We zijn er alleen voor de muziekliefhebbers, we verkopen onze lichamen niet", verwoordde een boze danseres haar gevoelens. Foto: Reuters/Punit Paranjpe o Mensen uchten Togo Zeker 18.500 mensen e vlucht geslagen voor politieke crisis in het ject <e Togo. Volgens de jn z9telingenorganisatie n 0l>bben zeker 10.000 1 efuLeen ve^8 heenkomen >nt er Benin, nog eens ndieieren gi°gen naar Gha- ;n dagcentra zitten al tjok- unctrisis ontstond door 3uwitn presidentsverkiezin gen! april die inmiddels wetijn gewonnen Faure |be, zoon van de dit acj ,leden ex-dictator. Anaheim - De 5-jarige Ethan Ahara met Mickey Mouse-pet kijkt geboeid naar de parade van Disney-tekenfilmfiguren in Anaheim in de Amerikaan se staat Californië waar giste ren de viering van het 50-jarig bestaan van het pretpark be gon. De komende maanden wordt in alle elf Disneyland- themaparken in de wereld dit gouden jubileum gevierd. Foto: Reuters/Robert Gal- braith washington/rome/anp - De VS en Italië verschillen van mening over de dood van de Italiaanse geheim agent Nicola Calipari in Irak, maar staan niet 'diame traal tegenover elkaar'. Een woordvoerder van het Ameri kaans ministerie van buiten landse zaken onderstreepte gis teravond dat alle partijen het er over eens zijn dat er geen spra ke was opzet. Calipari werd doodgeschoten door Ameri kaanse militairen bij een weg versperring, terwijl hij de ex-ge- gijzelde Italiaanse journaliste Giuliana Sgrena naar het vlieg veld begeleidde. Amerikaanse leden van een gemeenschappe lijke onderzoekscommissie concludeerden dat de auto te hard zou hebben gereden bij de controlepost. De Italianen we zen vooral op de onervarenheid van de Amerikaanse militairen en het gebrek aan goede in structies. Volgens Italiaanse kr anten had premier Berlusconi persoonlijk de hand in het offi ciële rapport. Hij wilde bescha diging van de relaties met Was hington voorkomen. Volgens II Messaggero en La Repubblica schrapte Berlusconi al te kriti sche opmerkingen over de VS uit het rapport. new york/gpd-reuters - Iran heeft gisteren aangekondigd te zullen doorgaan met 'alle legale nucleaire activiteiten', die vol gens velen echter ook toegepast kunnen worden om kernwa pens te maken. De Iraanse mi nister van buitenlandse zaken ambassadeur bij de VN, Kamal Kharrazi, beschuldigde op zijn beurt de VS en Israël er van de wereldvrede te bedreigen met hun atoomwapens. „Iran is vastbesloten door te gaan met alle legale nucleaire technologische activiteiten, met inbegrip van uraniumverrijking, maar uitsluitend voor vredelie vende doeleinden", zei Kharra zi tijdens de VN-conferentie over kemontwapening in New York. „Het is onaanvaardbaar dat sommigen proberen de toe gang tot vreedzame nucleaire technologie voor te behouden aan een exclusieve club van technologisch ontwikkelde lan den, onder het mom van het te gengaan van verspreiding van kernwapens." Kharrazi zei dat de VS ook niet hun kernwapens hebben ge schrapt, zoals in het non-proli feratieverdrag (NPV) uit 1970 is vastgelegd, en dat de Amerika nen bovendien niet-nucleaire landen met hun kernwapens bedreigen. De Iraanse minister stelde dat ook het schrappen van het Iraanse uraniumverrij kingsprogramma geen enkele objective garantie biedt dat zijn land geen kernwapens kan ma ken. Hij stemt daarom wel in met in specties door de atoomorgani satie van de VN, het IAEA. Frankrijk, Duitsland en Groot- Brittannië hebben echter ge zegd de Amerikaanse dreige menten tegen Iran te zullen steunen, als het land toch door gaat met zijn verrijkingsplan- Ruim eenderde van kiezers 'zweeft' Volgens onderzoeksbureaus twijfelt 36 procent van de Britse stemgerechtigden nog, vooral ex-aanhangers van Labour. Onderzoeksbureau Mori voorspelt dat de Conservsatieve partij van Michael Howard niet meer dan 29 procent van de stemmen haalt. Labour kan volgens het bureau rekenen op 39 procent van de stemmen, de Liberaal Democraten op 22 procent. Kiezers kunnen stemmen op lokale kandidaten in 646 districten. De persoon met de meeste stemmen neemt zitting in het Lagerhuis en alle andere stemmen worden weg gegooid. Ongeveer elke 15 jaar vindt een nationale herinde ling van de districten plaats. De laatste was in 1992. Het lukte toen Labour de electorale landkaart in haar voordeel te kne den. In 2001 nam maar 60 procent de moeite te stemmen. Labour won met 44 procent, omgerekend maar 25 procent van het totale kiezersbestand. Door het districtenstelsel kreeg ze toch een overweldigende 180 zetels meerderheid. Howard te rechts. Om in Dow ning Street 10 te komen, heeft de Tory-baas de grootste om slag in stemvoorkeuren nodig sinds de Tweede Wereldoorlog. En daar rekent niemand op. brussel/anp - De Belgische re- gering-Verhofstadt krijgt een week langer de tijd om een op lossing te vinden voor de im passe in de taalkwestie over Franstalige stemmen in Vlaan deren. De commissie binnen landse zaken van de Belgische Kamer van Volksvertegenwoor digers besloot gisteren de stem ming te verdagen tot volgende week. Als er dan geen oplossing is, dreigt de regering te vallen. Maandagavond ontstond een crisissfeer nadat de Franstalige partijen voor de Vlamingen on aanvaardbare eisen op tafel hadden gelegd. De druk op Ver hofstadt nam daarbij toe, om dat de Kamercommissie giste ren duidelijkheid wilde over een oplossing. Overigens ligt een oplossing voor het taalpro bleem niet voor de hand. De Franstalige socialisten hebben gistermiddag al gevraagd om een nieuw voorstel van Verhof stadt om uit de impasse te gera ken. Kern van het complexe pro bleem is de mogelijkheid die nu nog bestaat voor Franstalige kiezers in Vlaamse gemeenten rondom Brussel om op hun ei gen politici te stemmen. Dat le verde de Franstalige liberalen bij de Kamerverkiezingen van 2003 twee extra zetels op. De Vlaamse partijen willen daarom een eind aan de mogelijkheid om in Vlaanderen op Franstali ge partijen te stemmen. Daar voor willen zij een bestaand kiesdistrict splitsen. De Franstalige partijen willen daar niet van weten, omdat dit zetelverlies oplevert en de fran cofone invloed in de Vlaamse ring rond Brussel fors vermin dert. De Franstaligen willen al leen praten over splitsing als een zestal Vlaamse gemeenten rondom de hoofdstad, waar hoofdzakelijk Franstaligen wo nen, kunnen aansluiten bij het tweetalige gewest Brussel. Die eis is voor de Vlamingen weer onverteerbaar. De Vlaamse partijen staan daarbij op de achtergrond on der forse druk van het Vlaams Belang, opvolger van het we gens racisme veroordeelde ex treemrechtse Vlaams Blok. Zonder oplossing tussen Vla mingen en Franstaligen valt de regering-Verhofstadt zo goed als zeker. Volgens een interne peiling van Verhofstadts libera le VLD zou echter vooral het Vlaams Belang profiteren van nieuwe verkiezingen. De partij zou met ongeveer 28 procent als grootste uit de bus komen. De VLD zou verkruimelen tot ongeveer 14 procent. brussel/anp - Europese en Rus sische onderhandelaars staan volgens EU-bronnen in Brussel dichtbij een akkoord over de verplichte terugname van uit geprocedeerde asielzoekers door Rusland. In ruil daarvoor zouden Russen sneller visa kunnen krijgen voor EU-lidsta- ten. Op termijn zou zelfs de vis- aplicht voor Russische burgers kunnen vervallen, op voorwaar de dat Rusland meer werk maakt van de bewaking van zijn eigen zuidgrenzen. „De kwestie zit nog vast op en kele bureaucratische probleem pjes", aldus een EU-onderhan- delaar. In principe moet de hele zaak volgende week dinsdag zijn opgelost. Dan vindt in Moskou een halfjaarlijkse top ontmoeting plaats tussen verte genwoordigers van de Europese Unie en de Russische president Poetin. Het visa-geschil is al langere tijd het grote struikel blok om te komen tot een glo baal akkoord over samenwer king op economisch, weten schappelijk en justitieel terrein. De EU zal voorlopig nog niet toegeven aan de Russische eis om de verplichte visa voor Eu ropa af te schaffen. Wel zouden bepaalde groepen Russen die veel reizen, zoals studenten, journalisten, zakenmensen en zeelieden sneller en eenvoudi ger een visum moeten kunnen bemachtigen. Verder zou et voor Russische diplomaten die op een missie zijn wel een vi sumvrijstelling moeten komen. De meeste EU-lidstaten willen vooralsnog niet verder gaan. Rusland zou zich verplichten om alle uitgeprocedeerde asiel zoekers terug te nemen. Daarbij gaat het ook om personen uit andere landen, merendeels voormalige Sovjet-republieken. Het is nog onduidelijk wat pre cies wordt geregeld voor bur gers uit de Russische enclave Kaliningrad, ingeklemd tussen Polen en Litouwen. Nu moeten inwoners een speciale pas to nen om door Litouwen naar fa milie in Rusland te reizen. Op termijn komt er ook een specia le treinverbinding. door onze correspondent Erwin Tuil longji - De Chinese communisti sche partij wil de positie van de boeren verbeteren. De economi sche groei komt nu nog meer ten goede aan de stedelingen dan aan de mensen op het plat teland. Maar de boeren op de Rug van de Draak, een van de oudste rijstgebieden van China, zijn sceptisch. Op de onverharde weg naar de fameuze rijstvelden van Longji staat een slagboom. Bezoekers moeten 50 yuan (5 euro) beta len om het gebied in te mogen. Longji, wat de Rug van de Draak betekent, zal profiteren van de toegangsgelden, zo heet het. Er zal een nieuwe weg wor den aangelegd. De streek die steeds populairder wordt onder toeristen krijgt zo betere moge lijkheden. „Gelogen. Wij zien er niets van. Dat geld gaat naar de lokale be stuurders in Longsheng", zegt de 58-jarige Liuguang, een van de rijstboeren in het dorp Tien Tou. „Ze zeggen al jaren dat er een nieuwe weg komt. Maar ons is niets gevraagd. Het hele landschap zal er door verwoest worden." Van die weg is nog niets te zien. De weg van het stadje Longsheng naar Longji is voornamelijk een onverhard pad waar meneer Wang zijn busje met mensen, kippen, eenden en een half schaap kun stig overheen stuurt. Liuguang is niet verbaasd over de gang van zaken. „Wij heb ben niet zoveel te vertellen over het gebied hier." Liuguang be hoort tot de Yiao-minderheid. De bestuurders in Longsheng waar hij het over heeft, zijn Han-Chinezen die de meerder heid van de bevolking in China vormen. Weliswaar hebben minderhe den allerlei voorrechten, maar Liuguang en de anderen in zijn dorp hebben daar naar eigen zeggen weinig aan de economi sche bloeiperiode in China. Die gaat aan deze streek groten deels voorbij. „We wonen hier op de rug van de draak. We planten de rijst, we kappen het hout en we begraven hier onze doden." De families zitten vaak al sinds het begin van de rijstbouw in deze contreien. Meer dan 600 jaar geleden werd hier de eerste rijst geplant en daarmee is Longji een van de oudste rijst gebieden in het land. Maar erg Ruim 600 jaar geleden werden in Longji de eerste terrassen voor de rijstteelt aangelegd. Sindsdien zijn bijna alle bergen in de wijde omtrek van de Rug van de Draak omgeturnd tot landbouwgrond. Foto: GPD vruchtbaar is de grond niet. De roodbruine aarde die overal door het groen heen komt is uitgeput geraakt. „We hebben maar één oogst per jaar," zegt de 50-jarige Shemei Pan. „De 2000 kilo die onze grond per jaar opbrengt is genoeg voor de familie, maar te weinig om te verkopen." De lokale economie draait dan ook vooral op ruil handel, vriendendiensten en toerisme. Tien Tou bestaat uit zo'n zestig huizen en de bewoners willen bijna allemaal kamers verhuren aan toeristen. Andere inkom sten komen van de handenar beid van de vrouwen, zoals de jasjes met paars en roze bor duurwerk die na twee jaar noeste arbeid worden verkocht voor een jaarsalaris van 60 eu ro. Het vult een mager inkomen aan. „We kunnen het school geld voor onze kinderen eigen lijk niet betalen", zegt een van de vrienden van Liuguang. „De meeste kinderen gaan dus niet de verplichte negen jaar naar school." De regeringsplarffcn om de economie op het platteland te stimuleren zijn ook in Longji bekend. „Het is goed dat de partij ons leven wil verbeteren", zegt Liuguang. Hoewel nie mand de partij wil afvallen, is volgens sommigen wel het be sef doorgedrongen dat ze beter zelf wat kunnen ondernemen, dan te wachten tot de regering wat doet. Peking is in de hoofden van ie dereen heel ver weg. Altijd zo geweest, maar de afstand groeit de laatste jaren naarmate het verschil in welvaart groeit. En dat verschil wordt snel groter. Liuguang: „De Partijleiding heeft het beste met ons voor, maar hier in Longsheng zit het probleem. De lokale bestuur ders zijn niet te vertrouwen, die strijken het geld op."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7