BINNENLAND 1 'Mohammed B. spil in Hofstadnetwerk' rijheid - blijheid HEMELVAARTSDAG GEOPEND! Brugman^S Van vriendenclub tot bv Jihad Hemelvaartsdag open! Geheime interviews met Eichmann op tv tstrook jag taboe iast nog op Visievoetbal et operaties aanbieding ag moskee: aanden cel I soa's weer toe ïgen om op A2 e camera's iphol 'oor otters mdIVieden ent Georgië kt Texel Leidsch Dagblad Stoutenbeek Badgasten in vestinggracht van Naarden Kamer wil dat Rijpstra vertrekt Trompetsignaal tijdens herdenking geplaybackt Op 4 mei mag niets misgaan - Rijkswaterstaat gebruikers het advies weg veilig deel te ne igde nationale doden- L tg. De dienst wijst er- tomobilisten hun auto rond 20.00 uur stil ktten op een parkeer- n de vluchtstrook mag erjP1 WOfden. woensdag 4 mei 2005 De NOS probeert immissariaat voor de .ze:h de hand te leggen drechten van samen- JVjvan het eredivisie- ne uitzendrechten zijn ^Ser verkocht aan Tal lin de Mol. Tijdens 's5|itting zal de NOS .^een beroep doen op ei^eten voorkeursrecht ijtliawet. ld' trdi nOogklinieken stun- rijzen voor laserbe- ^jen. Care Vision biedt ^nheid van zijn verjaar- handeling tijdelijk aan euro per oog. Oogkli- 3-Vision behandelt 350 nieuwe patiën- de helft van die prijs, ire prijs voor het lase- ree ogen ligt in Ne- issen 3000 en 4000 Een 23-jarige man uit die drie dagen na de Theo van Gogh een ocktail naar een mos woonplaats gooide, door de politierech- cht veroordeeld tot en gevangenisstraf ie voorwaardelijk. - Na een korte stabili- aantal seksueel over- aandoeningen vorig reer aanzienlijk toe- Dat blijkt uit de eer- ran de jaarlijkse soa- - 350 Biggen zijn ;en om het leven ge- n de vrachtauto aten kantelde op de Veldhoven-Zuid. De geladen met in to- ïonderd biggetjes eer tien weken oud. Slimme camera's aks bij wijze van ichthaven Schiphol le strijd tegen het De systemen regi- opvallend en lrag. Daarmee wil de jorkomen dat moge sten aan boord van ig komen. m en fsloot - De toch al ge- tterpopulatie in het [an tied De Wieden in oorpeeft een nieuwe helppen: twee otters uit .n, rfi vorig jaar juni zijn iai- jjn dood gevonden. 1 ik ffje is gestorven aan erlifn van een gebroken 1de 1 en een ontstoken iacjpen vrouwtje aan de 3en;an een aanrijding, biet Georgische president akasjvili en zijn Ne- echtgenote Sandra )nen vandaag op herdenking bij voor e militairen die tij- veede Wereldoorlog nd sneuvelden. De sneuvelden in 1945 I opstand tegen de [etter. rotterdam/gpd - Mohammed B., de moordenaar van Theo van Gogh, was één van de leiders binnen het radicaal-islamitische Hofstadnetwerk. Dat heeft offi cier van justitie Koos Plooy giste ren gezegd tijdens het proces te gen twaalf vermoedelijke leden van de terroristische groep. Jus titie bevestigt daarmee dat de inlichtingendienst AIVD een in schattingsfout heeft gemaakt. De dienst beschouwde Moham med B. juist als een persoon in de marge. Het openbaar ministerie schetste tijdens de zitting een beeld van de organisatie bin nen het Hofstadnetwerk. Mo hammed B. en de voortvluchti ge Syriër Redouan al I. alias Abu Khaled waren volgens Jus titie de geestelijke leiders van de groep, de 'sleutelfiguren'. Ja son W., een Amerikaanse Ne derlander die werd opgepakt tijdens een belegering van een woning in het Haagse Laak kwartier, was volgens Plooy 'hard op weg een tweede Mo hammed B.' te worden. Rond die drie prominente per sonen zat nog eens een harde kern van zo'n zes man. Ze wa ren bij de extremistische huis kamerbijeenkomsten en namen de radicale geschriften van Mo hammed B. en Jason W. in ont vangst, sloegen die op en ver spreidden ze soms onder ande re jongeren. Ook is een cassete- bandje gevonden met een radi cale preek van de Syriër Re douan al I. De officier van justitie maakte een duidelijke uitzondering voor Jermaine W., het 18-jarige broertje van Jason W. „Er blijft vrijwel niets over van de ver denking tegen Jermaine W.", erkende de officier. „Hij is niet meer dan het broertje van Ja son W." Jermaine W. komt van daag hoogstwaarschijnlijk vrij. De advocaten betichtten Justi tie van stemmingmakerij. Justi tie suggereerde dat de moord op Theo van Gogh mogelijk vooraf is geoefend op een schaap. Dat zou zijn gebeurd in het huis van moordenaar Mo hammed B. Vanmiddag beslist de rechter of voorarrest van de andere elf verdachten wordt verlengd. Dan blijven ze in de cel tot de volgende zitting op 27 juli. De hilversum/anp - De KRO-tele- visie zendt binnenkort geluids fragmenten uit van in het ge heim gehouden interviews met de oorlogsmisdadiger Adolf Eichmann. Het gaat om ge sprekken die de Nederlandse journalist Willem Sassen in de late jaren vijftig in Argentinië met Eichmann voerde. De KRO heeft de geluidsbanden van het Duitse Bundenarchiv losgekregen. Ze waren daar volgens de KRO tot nog toe alleen voor weten schappelijk gebruik. De frag menten zullen te beluisteren zijn tijdens de uitzending van Profiel van 11 mei, die eigenlijk gaat over de fervente nazi Sas sen. Meer nog zullen daarna te ho ren zijn via de website van het programma (www.profieltv.nl). Volgens een van de program mamakers zijn de geluiden niet allemaal even best van kwali teit: er komt nogal wat geruis en gerinkel van borrelglazen bij. „Uit de gesprekken, die in een huiselijke sfeer plaatsvonden, blijkt dat Eichmann ook na af- (advertenties) Hemelvaartsdag 5 mei zijn alle* vestigingen open van 10-17 uur m.u v IKEA Breda en Groningen Vandaag 4 mei tot 18 uur open. r 10-21 uur Za 9- 20 uur www.IKEA.nl 0900-235 45 32 (0.10/min.) Het Leidsch Dagblad verschijnt morgen, Hemelvaartsdag, niet. Onze kantoren zijn morgen gesloten. Korting alléén donderdag 5 t/m zaterdag 7 mei op de gehele collectie, in de vorm van cadeaucheques of 12,5% directe korting. itenbeek vindt u alle grote meubelmerken! I 'aartsdag geopend van 11.00 tot 17.00 uur WIJ KOMEN GRAAG BIJ U THUIS inhoudelijke behandeling is naar verwachting pas in no vember. De twaalf verdachten tussen de 18 en 27 jaar zijn in de dagen na de moord op Theo van Gogh op 2 november gearresteerd. Ze worden verdacht van deelname aan een criminele organisatie met terroristisch oogmerk en het beramen van aanslagen op ondere anderen de kamerleden Geert Wilders en Ayaan Hirsi Ali en de Amsterdamse burge meester Job Cohen. Het OM zal ze waarschijnlijk ook nog be trokkenheid bij de moord op Theo van Gogh ten laste leggen. Jason W. en Ismail A. worden ook beschuldigd van poging tot moord op leden van het arres tatieteam dat op 10 november hun woning in Den Haag bin nenviel. Vier agenten raakten gewond toen de twee verdachten een handgranaat naar buiten gooi den. De terreurverdachte Samir A. is na zijn vrijlating op bezoek geweest bij Ismail A. in de ge vangenis. Justitie overweegt Sa mir A. ook te beschuldigen van lidmaatschap van het Hofstad netwerk. door Frank Hendrickx en Ferdi Schrooten Rotterdam - Justitie schetst het Hofstadnet werk als een bv Jihad. Er was een structuur van leiders, fanatieke volgelingen en meelo pers. En ieder had zijn taak, van koerier tot computerman. Maar allemaal zijn ze schul dig aan het beramen van aanslagen, zelfs als ze er niet van af wisten. „Ze hadden het kun nen weten. Dat is voldoende", aldus het openbaar ministerie (OM). Het is een reünie van oude vrienden in de rechtbank van Rotterdam. De aanwezige verdachten in het proces tegen het Hof stadnetwerk schudden elkaar joviaal de hand, ze steken duimen op, lachen en wis selen gevangeniservaringen uit. „Maas tricht was lachen", zegt Jason W., volgens het OM sleutelfiguur, tegen een medever dachte over zijn verblijf in de Limburgse gevangenis. De goedlachse, in een trainingsbroek ge stoken Jason W. verschijnt voor het eerst weer in de openbaarheid sinds zijn beruch te aanhouding in het Haagse Laakkwartier. Hij gooide samen met zijn vriend Ismaïl A. een handgranaat naar het arrestatieteam, waarbij vier agenten gewond raakten. De twee blijven zitten als de rechters binnen komen en de meeste andere verdachten gaan staan. Jason W. zit er ontspannen bij, zelfs als offi cier van justitie Koos Plooy hem afschildert als één van de leiders van het Hofstadnet werk. „Hij was hard op weg een tweede Mohammed B. te worden", aldus Plooy. Het kan de stemming niet drukken. „Het is Foto: ANP een stel kleuters", oordeelt één van de ad vocaten tijdens een schorsing. Volgens het OM is er niets kinderachtigs aan de groep Hofstadleden. Misschien zijn ze ooit begonnen als een vriendenclub. „Maar door de tijd heeft de kring van vrien den zich tot een extremistische, op ge weldsmisdrijven gefocuste groep ontwik keld", aldus Plooy. De rolverdeling is voor het OM duidelijk. De drie leiders zijn de voortvluchtige Syriër Redouan al I., alias Abu Khaled, Jason W. en Mohammed B., de moordenaar van Theo van Gogh. Daar omheen zit een groep van fanatieke volgelingen. Zij houden zich bezig met explosieven, ze bieden transport en onderdak, verspreiden de radicale ge schriften van de leiders en volgen lessen in de extremistische islam. Verder zijn er nog drie meelopers, die niet tot de harde kern behoorden, maar bij de huiskamerbijeen komsten waren en ook radicale geschriften mee naar huis namen. Voor lang niet iedereen is duidelijk dat ze wisten van concrete misdrijven, zoals de moord op Theo van Gogh of het beramen van aanslagen op politici. Geen bezwaar, vindt officier Plooy. Het gaat erom dat ze aanwezig waren bij een groep waarvan ze konden weten dat de activiteiten zouden leiden tot terroristische handelingen. En dan is veel strafbaar, ook al is het in de ver ste verte geen aanslag: chatten over uitvoe ring van de jihad, geld inzamelen voor het netwerk en sleutelfiguren vervoeren. Volgens Plooy zijn alle verdachten mini maal deelnemer aan de terroristische orga nisatie, omdat de geschriften van leider Mohammed B. over de intenties geen twij fel laten bestaan. In zijn 'brief aan het Ne derlandse volk' schrijft B. bijvoorbeeld: „Het leven zal voor u in een hel veranderen en u zult pas rust kennen als uw regering, die namens u regeert, ophoudt met het ver moorden en verkrachten van onze broe ders en zusters." Een preek van de Syrische leider Al I., die is aangetroffen op een cas settebandje van een van de verdachten, ademt dezelfde sfeer van naderend geweld uit, net als de geschriften die Jason W. ver spreidt. De advocaten zien het verhaal van het OM als een zwaktebod. Er is voor veel verdach ten geen hard bewijs dat ze betrokken wa ren bij terroristische activiteiten en dus probeert Justitie te betogen dat die bewij zen ook niet nodig zijn. Ook wordt ge klaagd over stemmingmakerij. .Alsof deze jongens nagenoeg het hele Nederlandse volk wilden uitmoorden", zegt raadsman Jan Vlug over zijn cliënt Zakaria T. Eén voor één vragen de advocaten naar 'concrete handelingen' die hun cliënten verweten kunnen worden. „Hoezo is mijn cliënt naar een trainingskamp in Pakistan geweest? Hij wilde de islam bestuderen en was al na een week terug, omdat hij bang was voor de terroristen daar", zegt Vlug. loop van de Tweede Wereldoor log een overtuigd antisemiet bleef en van mening was dat het aantal van zes miljoen jo den die hij de dood in had ge stuurd niet voldoende was. Zijn doel was om 10,3 miljoen jo den, door Eichmann 'tegen standers' genoemd, de dood in te jagen," aldus de KRO. „Zo onbewogen als hij spreekt over de uitvoering van de holo caust, zo sentimenteel praat hij over de aanblik van één enkel lijk. Eichmann heeft last van trillen de knieën bij de aanblik van een halfverbrand, nog smeu lend lijk. Hij 7figt op de tapes dat slechts het opzeggen van een gebedje uit zijn jeugd het rillen kan stoppen." Eichmann praat openlijk over de mogelijkheid dat hij nog eens berecht zal worden, zegt de KRO. Hij is ervan overtuigd dat hij dan zal worden vrijge sproken, zelfs als de jury uit al leen maar joden zou bestaan, omdat, zoals hij zegt „Ik me in mijn werk nooit heb overgege ven aan willekeur". naarden - FotoFestival Naarden is 'under construction'. Sinds maandag zijn dagelijks zo'n dertig vrijwilligers druk doende het tweejaarlijkse fotofestival in Naarden-Ves- ting op te bouwen. Traditiegetrouw worden aan de vestingwallen blow-ups bevestigd. Dit jaar zijn dat foto's van Alex ten Napel (1958, Alkmaar) uit zijn serie 'Badgasten'. De zwemmers en zwemsters lijken zo uit het water van de vestinggracht op te duiken. Gisteren zijn de eerst zeven uit de serie van achttien opgehangen bij de Utrechtse Poort. Vandaag worden daar en bij de Amsterdam se Poort de overige foto's bevestigd. In to taal worden op 24 locaties in de vesting 74 exposities ingericht van ruim tweehonderd fotografen. Het thema van deze negende editie van het internationaal bekende festi val is Made in Holland. Vrijwel alle tentoon stellingen hebben ais onderwerp fotografie van Nederlandse fotografen of foto's over Nederland. De hoofdtentoonstelling in de Grote Kerk 'roadmovie.nl' wordt een zwerf tocht in tijd en plaats door het Nederland van 1945 tot nu. Het festival vindt plaats van 14 mei tot en met 12 juni en is zeven dagen per week geopend. Foto: Ton Kastermans den haag/gpd - De meeste par tijen in de Tweede Kamer vin den dat WD-kamerlid Jan Rijp stra onmiddellijk zijn kamerze tel moet inleveren. Ook colle ga's uit zijn eigen partij vinden dat Rijpstra over de scheef gaat nu hij nog drie maanden een zetel bezet houdt om zo in aan merking te komen voor een ri ante wachtgeldregeling. Rijp stra heeft sinds 15 aprü al een andere baan als burgemeester van het Drentse Tynaarlo. Rijpstra is 49 jaar en zit sinds 1994 in de Kamer. Als hij nu de Kamer verlaat, loopt hij net de goudgerande wachtgeldrege ling voor oud-kamerleden mis: als die na hun vijftigste werk loos worden en meer dan tien jaar kamerlid zijn geweest, krij gen ze tot hun 65ste een uitke ring van 60.000 euro per jaar. Rijpstra heeft daarom besloten naast zijn burgemeesterschap nog tot na 15 juli officieel ka merlid te blijven. Op die datum ziet hij Abraham. WD-kamerlid Frans Weekers vindt het niet kunnen. „Het is niet illegaal, maar ik had het nooit gedaan. Als je een andere fulltime-baan accepteert, moet je je kamerze tel inleveren. Er zijn ook geen dringende dossiers die hij nog voor juli moet afhandelen en die niet aan anderen kunnen worden overgedragen.Het is weinig chique wat hij doet." Rijpstra zelf is niet van zins zijn zetel in te leveren. „Daar gaan andere kamerleden helemaal niet over", zegt hij. „Ik weet niet of ik er gebruik van zal ma ken. Maar het geeft mij in ieder geval een rustig gevoel dat ik kan terugvallen op een rechts positionele regeling." dat de oorlogsslachtoffers niet voor niets zijn gestorven. Dat wordt gedaan met het Signaal Taptoe Infanterie en niet met The Last Post, zoals velen den ken. The Last Post wordt in Ne derland alleen bij gezamenlijke herdenkingen van de vroegere geallieerde mogendheden ten gehore gebracht. John Smit van het Nederlands Instituut voor Muziekgeschie denis weet niet wie de compo nist is van het Signaal Taptoe Infanterie. „Daar doe ik nog on derzoek naar", zegt hij. „Maar dat het al zo'n 150 jaar oud is, staat wel vast. Er gaan verhalen dat ze met dat signaal de solda ten opriepen om de herberg te verlaten en zich fluks bij de ka zerne te melden. Maar of dat waar is, weet ik niet. Daar zou ook de kreet vandaan komen die ze tegen sluitingstijd in de café's soms uitstoten: Tap Toe! Een hardnekkig misverstand is inderdaad dat hier The Last Post wordt geblazen. Je komt dat zelfs in officiële papieren te gen en in televisiecommenta ren. Maar dat is dus onzin. Ook de componist van The Last Post is niet bekend. De Ier Charles Villiers Adams heeft wel een werk geschreven dat dezelf de titel draagt, maar of het daarbij om het betreffende mu ziekstuk gaat, is niet te achter halen. The Last Post wordt al zo'n drie eeuwen gespeeld in Engeland. (advertenties) door Cees van Hoore hilversum/den haag - Het trompetsignaal waarmee tij dens de dodenherdenking op de Waalsdorpervlakte in Den Haag de gevallenen in de Twee de Wereldoorlog worden her dacht, wordt geplaybackt. De soldaat die het ten gehore brengt zet zijn lippen aan het instrument en op dat moment wordt de band gestart. Dat zegt voorlichter Laurens Woldberg van RTL Nederland, de omroep die de herdenking vanavond om acht uur op alle netten uit zendt. „We maken daar echt geen ge heim van", zegt Woldberg. „De NOS deed het ook al en sinds dien is het een soort traditie ge worden. Daar zit achter dat het heel moeilijk is om die toeter te versterken, en daarnaast mag er natuurlijk bij zo'n plechtigheid niets misgaan. Je kunt het niet hebben dat zo'n man een valse noot blaast." Op de Dam in Amsterdam wordt volgens John Smit, mili tair en medewerker van het Ne derlands Muziek Instituut in Den Haag, niet geplaybackt. „Dat weet ik maar al te goed. Ik heb daar zelf een paar keer op 4 mei geblazen." De plechtigheid op de Dam wordt vanavond door de NOS uitgezonden. Met het trompetspel op de Waalsdorpervlakte wordt bij het publiek het besef aangeblazen Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 195, Telefoon 071-5892086 KEUKENS BADKAMERS MA

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3