Hé meid! Is dat je opa? GESPREK VAN DE DAG Chinese legt inburgeringscursus vast in documentaire Opgeruimd staat netjes Friesland krijgt internationale zonnebootrace in 2006 woensdag 4 mei 2005 Sydney - De Australische Jo Lapidge heeft haar Birmese kat Doogal geleerd de dagelijkse behoefte op het grote-mensen-toilet te doen. De vrouw uit Sydney bedacht het systeem, de 'litter-kwitter*, wat zoveel wil zeggen als: weg met het afval, ofte wel opgeruimd staat netjes, om af te zijn van de eeuwig ruikende kattenbakken. Foto: Reuters MENSELIJK ^Friesland krijgt in de zomer van 2006 feen internationale zonnebootrace langs de beroemde Friese elf steden. Het is de bedoeling dat vijftig teams tpit binnen- en buitenland met zelf gebouwde boten het 220 kilometer lange" traject zo snel mogelijk afleg den. Bedrijven en universiteiten in rde hele wereld bouwen de komende gvinter aan de boten die met zonne- I I I I y-M ||g|| B Jean de Boisson Men kan beter geen I herinneringen hebben g dan alleen maar herinneringen panelen worden aangedreven. De Frisian Solar Challenge is een initia tief van de provincie Friesland. Voormalig astronaut Wubbo Ockels is aangetrokken als adviseur en zal de deelnemende boten beoordelen op hun technisch niveau. Ockels en zijn team van de TU Delft wonnen met Nuna 2, de snelste zonneraceau- to ter wereld, de World Solar Chal lenge 2003 in Australië. „We hebben de afgelopen tijd gespe cialiseerde bedrijven en tientallen universiteiten en hogescholen uit de hele wereld gevraagd deel te nemen. De onderwijsinstellingen is daarbij gevraagd de bouw van een zonne- boot op te nemen in het cursuspro gramma van 2005-2006", aldus pro jectleider A van Weperen. Inmiddels is er vanuit Japan, Jordanië, Zuid- Afrika, de Verenigde Staten, Enge land en Noorwegen interesse ge toond voor de race. Oudere vader met kinderlijke geest heeft veel voordelen 8 a In deTweede Wereldoorlog zijn bijna 300.000 Ameri kaanse soldaten gesneuveld. Van hen liggen er in het Limburgse Margraten ruim achtduizend begraven, 8302 om precies te zijn. Als iemand precies moet zijn, dan zeker hier. Rij aan rij staan op het glooiende veld witte kruisen in het gelid, soms afgewisseld met een davidster. Die jonge mensen van wie het leven werd af gebroken toen het maar net begonnen was, verdienen altijddurend onze dank en eerbied. President Bush komt aanstaande zondag naar Margraten om aan hen zijn respect te betuigen in het Limburgse mergelland. De meesten zouden nu rond de tachtig zijn geweest en grootvader, misschien wel overgrootvader. Maar dat is er nooit van gekomen. Het werd geen Massachusetts, Michigan of Minnesota: het zou voor die 8302 bij een andere M blijven, de M van Margaten. Ze krijgen pos tuum hoog bezoek. De koningin is er ook bij. Wie er niet bij zijn, zijn twee leden van de Provinciale Staten van Limburg. Ze spreken van een 'verwerpelijke poppenkast' en putten daarbij uit de vertrouwde letter kast waarin Bush wordt afgeschilderd als architect van de oorlog tegen en de verwijdering van Saddam Hus sein, staatshoofd en bloedhond van Irak. Ook smeer den allerlei groepjes de route die Bush neemt naar Margraten al met leuzen in. Zondag zullen zij borden omhoog houden met 'oorlogsmisdadiger' erop en dat Bush voor het tribunaal moet worden gebracht en meer van die dingen, ongetwijfeld allemaal in boos steenkolen Engels. Het NOS Journaal dat momenteel veel van zijn zendtijd investeert in het criminaliseren van Tony Blair, zal vast veel aandacht aan die acties in Margraten besteden, waarschijnlijk meer dan aan de plechtigheden zelf. Ook hebben die tivee dappere Sta tenleden uit Limburg inmiddels desgewenst in alle vijf entachtig kletskousprogramma's op de televisie een windei kunnen leggen. Want zo is het in Nederland natuurlijk wel: iedere gek komt aan de beurt en waar om twee dorpspolitici uit het donkere zuiden niet? Me de doordat er in een ver verleden jonge Amerikanen sneuvelden, kan ieder in ons landje zijn benepen zegje doen en is er ruimte voor wel 8302 kletskousprogram ma's. Het stemt mij desondanks treurig dat er in deze week van herdenken en gedenken types a la die Limburgse Statenleden opstaan die zo weinig respect tonen voor de doden op Margraten en liever de eeuwige roem kie zen. Ze zullen het misschien wel beschouwen als een verzetsdaad van belang tegen dat machtige Amerika en die vreselijke Bush die maar niet wil luisteren als wij lilliputters uit het bronsgroene eikenhout aan zijn broekomslagen gaan hangen. Epn-verzetsdaad die be hoort tot dezelfde categoriextïsdie van dappere Neder- Een van de oprichters en de eerste voorzitter van de internationale milieuorgani satie GREENPEACE is overleden. De Canadese journalist Bob Hunter stierf maandag op 63-jarige leeftijd aan kanker, meldde de organisatie. In 1971 be gon Hunter met andere activisten uit Vancouver zijn protesten tegen Amerikaan se kernproeven. Voor hun acties gebruikten zij een roestige vissersboot, die zij The Greenpeace herdoopten. Onder Hunters leiding ontwikkelde Greenpeace zich tot een organisatie die wereldwijd het milieu Wirbeschermen. Enkele Duitse parlementsleden wil len een verbod op ROKEN tijdens het AUTORIJDEN. Ze vinden het ge vaarlijk. Peter Danckert van de rege rende Sociaal-Democraten pleitte gisteren volgens de krant Bi ld voor een algeheel verbod. De volksverte genwoordigers gaan zich inzetten om er een wet van te maken. „Siga retten zijn net zo'n afleidende factor als mobiele telefoons", aldus Ka- therina Reiche van de oppositionele Christen-Democraten JACK THE RIPPER, die in het 19de eeuwse Londen moord en doodslag zaaide, was vermoedelijk een MA TROOS die ook in het buitenland heeft toegeslagen. Dat concludeert de gepensioneerde Britse recher cheur Trevor Marriott na twee jaar speurwerk met moderne politieme- thodes gisteren in The Guardian. Marriott denkt te weten op welk schip de beruchte seriemoordenaar in Londen binnenkwam. Dat was volgens hem The Sylph in juli 1888, net voor de eerste moord. Dat schip vertrok later naar het Caribisch ge bied, waar de matroos in Nicaragua een moord pleegde volgens hetzelf de stramien als in Londen: hij sneed een prostituee de keel door en ver minkte haar lichaam. Ook in Duits land zou de man hebben toegesla gen. Over Jack the Ripper, die nooit is gepakt, doen honderden theorie ën de ronde. Veel 'ripperologen' gaan ervan uit dat de man een chi rurg was. Meer dan honderd ver dachten zijn aangewezen als moge lijke dader, van een Poolse immi grant tot een kleinzoon van koningin 'Victoria. De 58-jarige zangeres CHER houdt ermee op. „Ik ga richting de 80 jaar", schertste de Amerikaanse dit weekeinde al bij het laatste concert van haar tournee. Tegen de Los An geles Times zei ze gisteren dat dat „wis en waarachtig" haar laatste optreden was geweest. Al enkele ja ren geleden kondigde Cher aan te stoppen met concerten, maar daar kwam ze op terug. Er volgden nog 325 concerten. Nu gaat ze met pen sioen. De in 1946 geboren Cherilyn Sarkisian begon al jong te zingen met haar geliefde Sonny Bono. Het liefdesduo scoorde een hit met I Got You Baby. Later ging ze alleen ver der en stond hoog op de hitlijsten met If I Could Turn Back Time en Believe. Ook acteerde ze, in onder meer The Witches Of Eastwick, Moonstruck en Mermaids. Het is niet duidelijk of ze ook met acteren stopt. FOTO: REUTERS Charlie Chaplin, Mick Jagger en Clint Eastwoord gaven het voor beeld. Harry Mulisch en Jan Wol kers deden het ook. En inmiddels worden ook gewone mannen bo ven hun 50e vader. Volgens Nij meegse wetenschappers is dat geen enkel probleem voor de kin deren. Maar wat als je pas tien bent en je vader gaat dood? „Ik heb gelukkig een kinderlijke geest." landers die tijdens de bezetting diep verstopt in de kelder een verschrompeld worteltje had- den hangen met bijschrift 'met Oranje in het hart en niemand's knecht'. De gemeente Den Haag en "Washington zijn uitgerekend nu overeengekomen dat de Amerikaanse ambassade uit de bin nenstad verdwijnt. De sfeer zou te 'ge spannen' zijn aan het Lange Voorhout met al die onvermijdelijke dranghekken na de 11de van de 9de. Daarom gaat op termijn die ambassade naar de stads rand, daarmee wijkend voor dreiging en intolerantie. Gedoemd door kwetsbaarheid om met Geert Mak te spreken: ik citeer graag een groot geprezen geest. Het blijft een hoogstandje ironie van de geschiedenis dat in de week van Margraten het verhuizen van die ambassade zijn beslag krijgt. Het doet mij vrezen voor wat er straks nog meer te ge beuren staat. Of ontpop ik me als 'handelaar in angst' met deze opmerking? g „Het is net als met een nieuwe liefde. Eerst zit je op een roze wolk, daarna word je ge confronteerd met de harde realiteit en ten slotte leer je de verschillen en overeenkom sten accepteren." Wen-jie Qin staat aan het begin van de laatste fase. De Chinese film maakster heeft haar eigen inburgeringspro- ces vastgelegd in de documentaire Houden van Holland. Het idee voor de film kwam van een docent van Qins inburgeringscursus. Het leek de filmmaakster een „interessant proces om vast te leggen". De Chinese stuurde het plan naar het VPRO-programma Tegen licht, dat een prijsvraag voor nieuw talent had uitgeschreven. Ze won, kreeg een bud get en het resultaat wordt half mei op tele visie uitgezonden. Qin kwam naar Nederland voor de liefde, net als het merendeel van de andere hoger- opgeleide immigranten uit haar klas. De Chinese ontmoette haar partner in 2002 tij dens een bezoek aan Amsterdam. In maart 2003 maakte ze de overstap van Amerika, waar ze destijds woonde, naar Nederland om bij haar geliefde te zijn. In oktober van dat jaar begon ze aan de verplichte inbur geringscursus. „Ik wist helemaal niet dat zoiets moest om hier te mogen blijven", vertelt ze. „Als ik het had geweten, had ik er twee keer over nagedacht om me hier te vestigen." Qin studeerde af aan de universiteit van Peking in China en aan Harvard in Amerika, maar in Nederland moest ze terug in de school banken. „Ik was gewend om in academi sche termen te spreken, maar hier was ik bezig met oe's en aa's", zegt ze in haar film. Het meest frustrerende voor haar en haar klasgenoten was volgens Qin dat de cursus niet is toegespitst op hogeropgeleide immi granten. „We wilden meer leren over filo sofie, kunst, geschiedenis en de cultuur en in gesprek gaan met Nederlanders. Maar er waren te weinig leraren om de cursisten ex tra aandacht te geven." Qin vraagt zich nog steeds af of een jaar lang vijf dagen per week inburgeren een succes is of niet. „We begrijpen wel meer van de taal en het land, maar niemand uit mijn klas spreekt vloeiend Nederlands, bij na niemand heeft werk gevonden waarvoor hij of zij heeft gestudeerd en niemand is er echt gelukkiger van geworden." Ze heeft het inburgeringsjaar anders be leefd door de film, zegt ze nu. „Ik had een dubbele identiteit, was filmmaker en immi grant tegelijk. Aan de ene kant was het soms moeilijk om me te concentreren op het leren van de taal, maar aan de andere Wen-jie Oin: „Nederlanders tolereren je, maar dan wel op afstand." Foto: ANP/Marcel Hemelrijk kant heeft het me geholpen om te overle ven. Het was een extra stimulans om naar de lessen te gaan." In de documentaire vraagt ze zich hardop af of prinses Méxima, de Argentijnse die zich voor prins Willem-Alexander in Ne derland vestigde, net als zij wel eens heeft gehuild tijdens haar inburgeringsperiode. „Maxima wordt in Nederland gebruikt als het voorbeeld van goede integratie, ze wordt neergezet als rolmodel. Mijn partner zei ook tegen mij 'zij kan het, dus jij ook'. Maar probeer je maar eens aan te passen als je uit een lagere sociale klasse koL uit een derdewereldland en je geen 1 tieprogramma krijgt zoals de prinsen In Houden van Holland concludeert^ dat haar liefde voor Nederland niet 1 blind is. Haar beeld van tolerant lanl< ze bijgesteld. „Nederlanders tolerere maar dan wel op afstand. Ze durven» emoties te tonen, de cultuur is heel jj lien. Het zou allemaal wel wat emoti en spontaner mogen." Toch leert ze.j. weer van die 'nuchtere Nederlander, iemand die afkomstig is uit een emov cultuur leer ik hier wel een andere k>£ ontwikkelen. Het brengt me in balaiL In Nederland voelt ze zich nu wel th^ zie mezelf als Chinees-Amerikaanse^ derlandse, een burger van de werel(fe ging naar eigen zeggen van het pleir Hemelse Vrede in Peking, waar in 1G opstand van studenten met geweld 1 beëindigd, naar de Dam in Amsterdi ken het Chinese communisme, het P kaanse kapitalisme en het Nederlanu cialisme. Ik ken verschillende cultui® zijn rijke ervaringen die mij maken t ik nu ben." De VPRO zendt Houden van Hollanie mei rond 21.00 uur uit op NederlanL, tl! Op zijn 55e kreeg hij een zoon, Ruben, en op zijn 57e nog één, Sander. Nu loopt hij met ze op zijn schouders door Efteling, Disneyworld en Madurodam. „Ik heb er wel flink over nagedacht of ik dat nou wel zou doen, weer aan kinderen beginnen. Als die twee straks tieners zijn, loop ik tegen de zeventig, dat realiseer ik me heel goed." Kees Jansma had al twee zoons, Raymond (32 jaar) en Larue (29). Maar met zijn tweede vrouw wil de hij toch ook graag kinderen. „Ik vind kinderen heel erg leuk en ik heb er ook geduld voor, maar ik realiseer me dat er risico's aan zit ten. Blijf je fysiek en geestelijk een beetje goed functioneren, zodat je nog veel met ze kunt doen?", zegf de sportjournalist en perschef van het Nederlands voetbalelftal. Jansma geniet met volle teugen van zijn jongste kinderen. Be roemdheden als Charlie Chaplin, Mick Jagger, Clint Eastwoord en Pablo Picasso gingen hem voor. Harry Mulisch en Jan Wolkers de den het ook, op respectievelijk hun 65e en 55e werden ze weer vader. Wolkers zei daar ooit over: „De familie sterft van boven en groeit van onderen weer aan." Voor kinderen is dat minder leuk: de wétenschap dat je vader wel eens dood kan gaan of dement kan worden, als je tiener of puber bent. Uit diverse boeken en inter netsites blijkt hoe ingrijpend het voor een jong kind is om een va der te verliezen. Tieners vertellen daarin dat ze het verlies tientallen jaren later vaak nog niet hebben verwerkt. De kans dat dat gebeurt als je een oudere vader hebt, is ve le malen groter dan in een 'gang baar' gezin. Nu pas, nu haar vader hoogbejaard is en steeds slechter kan zien, dringt dat tot Astrid Her tog (35) door. „Maar toen ik pu ber was, heb ik daar eigenlijk niet zo bij stil gestaan." Ze herinnert zich wel dat ze in winkels soms opmerkingen kreeg als: 'Is dat je opa?', maar volgens Oude vaders Harry Mulisch en Jan Wolkers. Archieffoto: GPD haar waren dat meer plagerijtjes. „Want mijn vader zag er altijd jeugdig uit en had een goede con ditie. Op school hadden ze amper in de gaten dat hij al op leeftijd was." Toen zij werd geboren was hij bijna 50. En terwijl zij van de basisschool kwam, ging hij met de vut. „Daardoor was hij vaak thuis en dat vond ik leuk." Drie wetenschappers van de Rad boud Universiteit in Nijmegen stelden enkele dagen geleden dat een hoge leeftijd van de vader geen negatieve medische of psy chologische gevolgen heeft voor kinderen. Uit medische literatuur blijkt echter dat kinderen met een oudere vader een grotere kans hebben op achondrolapsie, een groeistoornis. En enkele jaren ge leden stelden Amerikaanse en Is raëlische onderzoekers dat één op vier gevallen van schizofrenie bij jongens is toe te schrijven aan de ouderdom van de vader. Kinderen van een man van 50 jaar hebben volgens dat onderzoek drie keer meer kans op schizofrenie dan kinderen van een man van 25 jaar. De Nederlandse Gezinsraad stelt dat voor de ontwikkeling van kin deren drie dingen essentieel zijn: een stabiel gezin, de opvoedkwali- teit van de ouders en de sociaal- economische situatie waarin het kind opgroeit. Directeur en socio loog Erna Hooghiemstra: „Oudere mannen voldoen daar meestal aan, omdat ze over het algemeen meer tijd en geld hebben dan jon ge vaders. Ze hoeven over het al gemeen geen carrière meer te ma ken, zijn rustiger en kunnen meer hebben." Volgens het CBS groeit het aantal oudere vaders sinds het eind van de jaren negentig met duizenden per jaar, volgens de Gezinsraad is de oorzaak simpel: het toene mend aantal echtscheidingen. Daardoor komen mannen op ou dere leeftijd weer op de relatie markt, waar ze een (veel) jongere vrouw ontmoeten die nog graag kinderen wil. Er zijn ook sociolo gen die erop wijzen dat leeftijd rG geen biologische factor mdAl maar een sociologische: m willen, kunnen en mogen F51' lang jong zijn. p Kees Jansma: „Ik ben dan i*e< maar ik heb het grote voorPe ik een kinderlijke geest helPP ben gek op dierentuinen, jP v ken, noem maar op. Daar ïjn enorm van genieten en ik J^j de kinderen het ook heerlijn den. Vanochtend vertelde ei vrouw nog dat Ruben hadpe] dat ik een lieve pappa ben.ran heb ik dus blijkbaar te bied Dick Hofland

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2