4rand aan levoweg jangestoken Geen enkel spoor van Woubrugse joyriders Langer in file door conflict autobergers Excuses Japanse premier voor leed Nederlands-Indië )tief en dader onbekend oliste Janine Jansen tvangt tweede Edison Libris Literatuur Prijs voor Willem Jan Otten Driehonderd beschilderde lijven dinsdag 3 mei 2005 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 GESPREK Sonja Schuurmans supertrots op j succesvolle dochters Meer aandacht voor slimme leerling op Lorentzschool Dagblad ieugd-Oscar voor Yannick van de Velde Wielerlegende Theo Middelkamp overleden H13/140 Bewolkt en buiig De Bruggen wint geding den haag - Zorgorganisatie De Bruggen heeft het kort geding dat acht familieleden van ge dragsgestoorde verstandelijk gehandicapte bewoners van de Hooge Burch (Zwammerdam) en Huize Ursula (Nieuwveen) tegen de instelling aanspanden, gewonnen. Hoewel de Haagse rechtbank concludeert dat er sprake is geweest van 'schro melijk tekortschietende zorg' bij De Bruggen, ziet hij toch geen mogelijkheid om de fami lies in het gelijk te stellen. Pagina R3 Opzeggingen na einde Kopspijkers Hilversum - De Vara verwacht dat het stopzetten van Kopspij kers na het voorgenomen ver trek van presentator Jack Spij kerman de omroep uiteindelijk enkele honderden leden gaat kosten. De Vara-leiding besloot Kopspijkers van de buis te ha len, nadat Spijkerman had ge meld naar John de Mols Tien te willen, terwijl hij nog twee jaar bij de Vara onder contract staat. Pagina Media Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! -T i mj 1/ Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang 1 de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) lilvan Schoonhoven I - De brand aan de Flevo- vaarbij in de vroege och- an 3 april drie brandweer- in gewond raakten, is aan- ;en. De recherche heeft na loek uitgesloten dat de in Leiden door een techni- Drzaak is ontstaan. J^dien zijn er op de plek e brand 'stoffen aange- i die daar niet horen', *en politiewoordvoerder, elke stoffen het gaat, wil •iitie niet kwijt. De recher- >eft nog geen idee wie de lis. Er zijn alleen techni- fedenen om aan brand- te denken, zegt de po- ^^ordvoerder. „We hebben lanwijzingen in de perso- id in het bedrijfsverza- iouw, vlakbij de brand- :erne in de Merenwijk, aJ< tot een explosie bij een vis ge8 bedrijven: een autohan- sert vi| - delaar. Daardoor werd een deel van de gevel weggeslagen, net op het moment dat brandweer lieden probeerden het gebouw binnen te komen. Twee van hen raakten zwaarge wond door de ontploffing, maar zijn inmiddels weer thuis. Een derde brandweerman kwam er met lichte brandwon den vanaf. Tien bedrijven lie pen ernstige schade op en moesten ergens anders worden ondergebracht. De oorzaak van de explosie was al langer bekend. Onderzoekers denken dat door de vloeibaar geworden piepschuimen dak isolatie een explosief gasmengel is ontstaan. TNO houdt het op 'een complex aan factoren'. Doordat een dergelijke dakcon structie in Nederland op grote schaal wordt toegepast, is de brandweer bang dat een onge val zoals op de Flevoweg in heel het land kan gebeuren. In Lei den zijn al minimaal 150 pan den met vergelijkbare materia len in het dak. ngeliansen Foto: ANP I ABC i grote' !dam - Met haar tweede Vivaldi: The four seasons 64oliste Janine Jansen (27) Jftst gisteren de publieks- ess^xin de Edison Classical Awards gewonnen. Voor ede keer op rij mocht ze ""Donzen beeldje tijdens een isaa het Concertgebouw in cl. ;st nemen. moest het onder meer 'en tegen Anne Sofie von >inners met Watercolours, rafsluilh songs en Magdalena pbergb COMMENTAAR Kozena met Songs. Jansen speelt al viool vanaf haar zesde. In 1998 studeerde Jansen af aan het Utrechts Conservatorium. Ze speelde onder meer met het Rotterdams Philharmonisch Orkest en werkte met dirigent Jaap van Zweden. De Soesterse heeft een bijzon dere viool, de Barrere, waarmee ze ook op het Edisongala op trad. Deze viool is in 1727 door de vermaarde vioolbouwer An tonio Stradivari gemaakt. AIVD r ner op 0|ron Hof """U Her e lcun£ wordt in Rotterdam het oflces hervat tegen twaalf "orisme verdachte leden (ofstadgroep. Tot ieders -jg heeft de top van de sc"ahe Inlichtingen- en Vei- idienst (AIVD) aan de And van deze rechtszaak fliciteit gezocht. Dat is ïgebruikelijk, le voormalige i in de regel - de hand lig- edenen - lie- ijgen hult. :n goede zaak meer naar buiten aar dan moet er wel mond worden gespro- latingen van het hoofd i, Sybrand van Hulst, plaatsvervanger Theo het optreden van de de Van Gogh-zaak Eniet die indruk. Volgens ft de AIVD het gevaar tiammed B. onderschat, ilgens Van Hulst valt de iets te verwijten, openlijk erkent dat de en zeer belangrijke tip informant over Moham med B. genegeerd heeft, valt te waarderen. Opsporingswerk is immers mensenwerk. Maar zijn 'bekentenis' staat haaks op de opmerking van Van Hulst, dat de AIVD in dit dossier geen en kele blaam treft. Kamerleden hebben het kabinet terecht tekst en uitleg gevraagd over de uitla tingen van Van Hulst en Bot. Er moet duide lijkheid komen over de vraag of de dienst de radicalisering van Mo hammed B. had kun nen voorzien en de moord op Theo van Gogh had kunnen voorkomen. In een verklaring van de AIVD wordt gezegd dat de uitlatingen van beide heren niet haaks op elkaar staan, maar dat is voer voor schriftgeleerden. Van Hulst en Bot hadden hun woorden in ieder geval zorgvuldiger moeten kiezen. Als zij achteraf moeten gaan uitleggen wat zij met hun publieke uitspraken hebben be doeld, hadden zij maar beter hun mond kunnen houden. Hugo Schneider Tweetal richt met 'jumbotractor' ravage aan in woonwijk door Marieta Kroft woubrugge - Een ravage in een Wou brugse woonwijk, waar joyriders met een 'jumbotractor' vier auto's totaal ver nielden. De daders lopen nog vrij rond. Dat is de balans die de bewoners van het Beatrix- plantsoen en de Julianalaan opmaakten na een 'onvergetelijk' Koninginnedag- weekeinde. De politie wist gisteravond nog niet wel ke joyriders op zaterdag in alle vroegte met een grote landbouwtractor plus aanhanger de rustige woonwijk onveilig maakten. Zij knalden tegen geparkeerde auto's op en richtten een ravage aan. Bij de politie zijn vijf aangiftes binnengekomen van gedupeerde autobezitters. De eigenaar van de tractor heeft aangifte gedaan van diefstal of joyriding. Een ooggetuige, die niet met zijn naam in de krant wil, had de indruk dat de twee jongens op de 'jumbotractor' dron ken waren. „Ze reden met hoge snelheid slingerend door het dorp. Links en rechts raakten ze geparkeerde auto's. Mijn auto raakten ze net niet." Hij schat de totale schade op meer dan 100.000 euro. Het duo bracht het gevaarte in de Juli analaan tot stilstand. Vervolgens sloegen de daders op de vlucht met de fietsen die ze op de aanhanger hadden gegooid. Volgens de politiewoordvoerder is de tractor met aanhanger uit een weiland langs de Langeraarseweg in de gemeen te Ter Aar weggenomen. De eigenaar, een landbouwer uit Woubrugge, heeft het voertuig inmiddels weer terug. Een van de gedupeerde autobezitters is het GB-raadslid Ben Beukenholdt. „We lagen in bed, toen ik wakker werd van lawaai in de straat. Ik zag een zwaailicht en zag de buurman in en uit huis lopen. Ik ben weer gaan slapen. De volgende ochtend werd ik gebeld door een overbuurman dat de voorkant van mijn auto er vreemd bijhing." Beu kenholdt begreep toen pas wat er die nacht zich in zijn straat heeft afgespeeld. De sleepdienst heeft zijn auto voor repa ratie naar de garage gebracht en hij kreeg meteen tijdelijk een andere auto mee. Boos was het raadslid niet. „Tilly, mijn vrouw wel. Ik was meer verbaasd dat dit heeft kunnen gebeuren. Het is gelukkig alleen materiele schade. Er zijn ernstigere dingen. Mijn vrouw zegt: 'er hadden gewonden kunnen val len'. Dat is wel zo, maar dat is niet ge beurd. Ik keur het ook niet goed. Ik hoop dat de daders worden opgepakt, zodat ze kunnen opdraaien voor de schade." Beukenholdt begreep van de politie dat zij weet in welke richting zij de daders moet zoeken. Volgens de politiewoordvoerder is er weliswaar meteen een buurtonderzoek geweest, maar dat leverde nog niets op. Claim van 150 miljoen tegen NMa Bevrijding in beeld Morgen brengen wij een extra dikke krant uit met een speciale bijlage over de bevrijding. Vergeelde kiek jes, gescheurde kranteknipsels, ou de ansichtkaarten. Lezers reageer den massaal op de oproep in deze krant om foto's in te sturen van de bevrijding in de regio. In de bevrij- dingsbijlage een selectie van het materaal. Overigens treft u in de krant van morgen ook de wekelijkse uitbijlage aan, die normaal op don derdag verschijnt. leiden - De Japanse premier Ju nichiro Koizumi heeft gister middag excuses aangeboden voor het leed dat Japanse solda ten in de Tweede Wereldoorlog hebben toegebracht aan Neder landse gevangenen in Neder- lands-Indië. Koizumi deed dat in het Sieboldhuis in Leiden, waar hij een korte ontmoeting had met minister-president Jan Peter Balkenende. Desondanks ondersteunt Nederland het Ja panse verzoek om te mogen toetreden tot de VN Veilig heidsraad niet. „Nederig het feit aanvaardend dat Japan tijdens de Tweede Wereldoorlog ernstige schade en pijn heeft toegebracht aan mensen uit vele landen, waar onder Nederland, willen we hier onze diepgemeende excu ses aanbieden", heeft Koizumi volgens een Japanse regerings woordvoerder gezegd. Het is de eerste keer dat een Japanse re geringsleider formeel excuses aanbiedt aan Nederland voor het aangedane oorlogsleed. Van een financiële compensatie, die de oorlogsslachtoffers eisen, wil de premier echter niets weten. Koizumi was slechts zes uur in Nederland. Voor zijn bezoek aan Leiden bracht de Japanse premier op Huis ten Bosch in Den Haag een beleefdheidsbe zoek aan koningin Beatrix. Be halve een gesprek met Balke nende stond in Leiden ook een rondleiding door het onlangs geopende Sieboldhuis, hét Ja pan centrum in Nederland, op het programma. „Koizumi was onder de indruk van wat hij zag", zegt prof dr. Willem van Gulik, die in zijn welkomst- speech memoreerde dat het de ze maand precies vijf jaar gele den is dat de Japanse keizer en keizerin hetzelfde huis aan het Rapenburg bezochten. Van Gu lik, hoogleraar lapans aan de Universiteit Leiden en lid van de raad van Advies van het Sie boldhuis, leidde de beide pre miers samen met directeur Peg gy Brandon en wethouder Alexander Geertsema rond. Het bezoek aan Leiden duurde slechts vijf kwartier. Toen Koi zumi en Balkenende het Sie boldhuis wilden verlaten had zich aan de overkant van het Rapenburg een groepje van zo n twintig studenten van Van Gulik verzameld die Koizumi enthousiast begroetten in hun beste Japans. Ondanks het ui terst strakke tijdschema nam de Japanse premier toch even de tijd om zijn Leidse fans vanaf de waterkant vriendelijk toe te zwaaien. Ook was er kritiek, ge tuige een demonstrant die liet weten dat Japan zijn schulden moet vereffenen. Geboortedatum: n-mn.il- Bank/grro* Handtekening: Uitsluitend bij nutomntuche incasso Stuur deze bon op in een ongefrankeer- do envelop naar Leidsch Dagblad, t.a.v. afd Lezersservice. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar, of bel 0800-1711 (gratis). Wy gaan zorgvuldig om roet persoons gegevens In net colofon van de krant vindt u nadere informatie Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad 8 710404 600011 Historisch bezoek aan het Sieboldhuis in Leiden De Japanse premier Junichiro Koizumi zwaait vanaf het bordes van het Sieboldhuis naar zijn Leidse fans. Aan de overkant van het Ra penburg had zich een groep studenten Japans verzameld die de pre mier in zijn eigen taal enthousiast begroetten. Behalve een aantal fans had ook een demonstrant - gehuld in een hesje met de tekst Pay your debts - aan de overzijde van het water postgevat. Foto: WFA zoeterwoude - De files op de snelwegen, en met name op de A4 kunnen aanzienlijk korter worden als de kartelafspraken tussen bergers en verzekeraars binnenkort eindelijk op de hel ling gaan. Sinds 1999 mogen zo'n zeventig bergers geen autowrakken meer opruimen op de snelwegen. Onder aanvoering van directeur Van Marwijk van het gelijkna mige Zoeterwoudse bergings bedrijf vechten de bergers al ja renlang tegen die regeling. De ze week spannen zij bij de Rot terdamse rechtbank een kort geding aan waarin zij tussen de 150 en 200 miljoen euro scha devergoeding eisen van de NMa, die zes jaar geleden ont heffing verleende voor het ber gerskartel. Door de afspraken uit 1999 raakte een groot aantal bergers brodeloos en kwamen 200 ta kelwagens werkeloos aan de kant van de weg te staan. „Met name voor de A4 is de sanering dramatisch uitgepakt", zegt woordvoerder Brekelmans van de bergers. „Hier rijn drie, vier bedrijven buitenspel gezet. Van Marwijk uit Zoeterwoude en Van der Vliet uit Abbenes mo gen van de verzekeraars geen werkzaamheden meer verrich ten op de snelweg. Bergers moeten daardoor van verder weg komen. Voor de automobi list betekent dat langere files op een weg waar tussen zes uur 's morgens en acht uur 's avonds gemiddeld elk uur een ongeluk gebeurt. En wie bij een ongeluk betrokken raakt, heeft helemaal een probleem. Het komt voor dat mensen bij een aanrijding zonder letsel uren moeten wachten op een takelwagen. En in Noord-Holland hebben we nu drie gevallen waarin we denken te kunnen bewijzen dat mensen zijn overleden doordat de bergers te laat ter plaatse waren." Met het indienen van een miljoenenclaim willen de brancheverenigingen een door braak forceren in het slepende conflict. amsterdam/anp - De roman 'Specht en zoon' van Willem Jan Otten is gisteravond in Am sterdam bekroond met de twaalfde Libris Literatuur Prijs van 50.000 euro. In Specht en zoon vertelt Otten het verhaal van portretschilder Felix Vin cent, die van de rijke industrieel Valéry Specht de opdracht krijgt zijn (dode) zoon te schil deren. „Specht en zoon is een briljante roman, omdat de schrijver het schijnbaar onmo gelijke waarmaakt: hij vertelt vanuit het perspectief van het te beschilderen doek. En het moge duidelijk zijn: dat doet hij met verve", aldus de jury. „Maar ook biedt het de schrij ver de gelegenheid om de di lemma's onder woorden te brengen van de scheppende ar tiest, die laveert tussen princi pes en concessies." Otten heeft met zijn roman een intellectuele exercitie van for maat geleverd die de lezer nog lang naar adem zal doen hap pen, denkt de jury. „Des te op merkelijker is het dat de roman óók nog eens licht en spranke lend is, en geen seconde aan in gewikkeld maakwerk doet den ken. .Andere genomineerde boeken waren Casino van Marja Brou wers, Lichtjaren van Stephan Enter, Het logboek van Bran- daan van Rob van der Linden, Het onverwachte antwoord van Patricia de Martelaere en De laatste dichters van Christine Otten. Pagina Kunst Cultuur odessa - Driehonderd beschilderde mensen gingen gisteren in optocht door de straten van Odessa in Oe kraïne. Het waren de modellen van de honderd kunstenaars die meededen aan de vierde internationale Body Art Contest in de havenstad aan de Zwarte Zee. Foto: Reuters/Gleb Garanich

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1