Een splijtende, bindende of prikkelende kracht 'Herstelden' zweten in bomvolle sporthal rfswEN REGIO Terug naar vorige levens met nieuwe KRO-serie Meerjarenplan Leidse Studenten Ekklesia analyseert de rol van godsdienst in Nederland De Verlichting heeft de Europese sa menleving losgeweekt van haar chris telijke bronnen. Centraal staat het zelfdenkende individu dat de 'wijs heid in pacht' heeft en dat zich niets gelegen laat liggen aan overgeleverde normen en waarden. De Verlichting dreigt hierdoor te ontaarden in een Verschroeiing - een amorele samenle ving. Dat zei de Leidse rechtsfilosoof Bart Labuschagne donderdag tijdens een debatavond van de Leidse Stu denten Ekklesia in het Kamerlingh Onnesgebouw van de Universiteit Lei den. De rol van godsdienst in de Neder landse samenleving staat volop ter discussie sinds de moord op Theo van Gogh. De opvattingen gaan alle kanten op. Burgemeester Job Cohen van Amsterdam wil de kracht van de religie inzetten om de samenleving te binden en integratie te bewerk stelligen. Tenslotte komt 'religie' van het Latijnse woord 'religio' - samen binden. Gelovigen die een open in terreligieuze dialoog aangaan, kun nen elkaar zo leren kennen. Maar Cohen is niet zonder reden 's lands best beveiligde burgemeester. Mos limfundamentalisten zijn pertinent tegen zo'n dialoog - het bedreigt de eenheid van de gelovigen en de zui verheid van de leer. In Cohen zien zij een gevaarlijke tegenstander. De Leidse Studenten Ekklesia deed afgelopen donderdag een poging om de rol van godsdienst in de Neder landse samenleving op te helderen. Zij hield een debat avond waarop do centen Bart Labuschagne, Jan Sleu tels en Paul Cliteur van de Universi teit Leiden hun ideeën voor het voetlicht mochten brengen. Ook Emine Guney van de Turkse moskee in Leiden was gevraagd als spreek ster. Na afloop mochten de ruim 130 bezoekers met een stemformulier aangeven wat godsdienst in hun ogen met Nederland doet. Zij moch ten kiezen uit de woorden splijt, bindt, bombardeert, beschermt, on dermijnt, voedt of prikkelt. Emine Guney van de Turkse moskee wil haar godsdienst redden van het fundamentalisme. Voor haar is de is lam een godsdienst die rust, vrede en verdraagzaamheid in de samenle ving brengt. Vooral jonge moslims verwarren de geloofsleer met de Turkse of Arabische cultuur die zij van huis hebben meegekregen. Zo gaat hun interpretatie van religieuze waarheden 'negen van de tien keer fout'. Essentieel in Guneys beleving is dat moslims 'voor de ander het zelfde wensen als voor zichzelf, los van de vraag of die ander nu een ge loofsgenoot is of niet. Docent metafysica Jan Sleutels be speurt in Nederland een ongenoe gen met vanouds overgeleverde con cepten. Die zijn weliswaar 'authen tiek', maar ze knellen te veel. 'Neder land' is in onze ogen niet langer het land van sinterklaas en gezelligheid, maar iets dat wij naar wens kunnen vormen en kneden. Voor godsdienst geldt hetzelfde. Wij willen ons niet meer onderwerpen aan traditionele geloofswaarheden en dogma's, maar maken onze eigen godsdienst, waar toe wij ons vervolgens bekennen. Geloof in de Verlichting of in new age zijn daar voorbeelden van, maar Sleutels ziet ook nieuwe impulsen in het CDA, waarvan veel moslims lid zijn. Die partij kan uiteindelijk op gaan in een 'CIA', grapte hij - een Christen Islamitisch Appèl. Hoogleraar en columnist Paul Cli teur meent dat godsdiensten niet positief over elkaar künnen oorde len. Als immers de godsdienst van de ander evenveel waard is als de ei gen, vervalt de reden om de eigen overtuiging te blijven aanhangen. Godsdienst bindt gelijkgestemden, maar sluit andersdenkenden uit en is dus ook een splijtende kracht. Godsdienst is niet automatisch een bron van conflict, maar er kan 'on der omstandigheden een type reli giositeit ontstaan' dat met geweld de grenzen tussen 'ons' en de 'ander' trekt. De Hofstadgroep ziet Cliteur als een voorbeeld daarvan. De aansluitende discussie was voor al een treffen tussen deelnemers die de rol van godsdienst in de samenle ving serieus tegen het licht willen houden en gelovigen, die hun over tuiging voor al te negatieve aanspra ken wilden behoeden. In de monu mentale collegezaal was geen plaats voor de overtuiging dat godsdienst Nederland splijt, maar 'prikkelen' mag zij het land volgens de meeste Ekklesia-sympathisanten wel. Wilfred Simons Met een scorebord en een re clame voor barbecuebeno digdheden op de achtergrond neemt dominee Willem van Vlastuin onverstoorbaar zijn plaats in op een geïmprovi seerde preekstoel. Drukkend warm is het deze zondagoch tend, met duizend Hersteld Hervormd gelovigen opeen gepakt in sporthal Cleijn Duin. De 'bezwaarden' heb ben hun toevlucht gezocht in dit noodonderkomen, omdat ze alleen nog op (volgens hen) onmogelijke tijden gebruik kunnen maken van een echte kerk. Precies een jaar nadat de kerkscheuring zich in Katwijk heeft voltrokken, maken dui zend kerkgangers daarom noodgedwongen de gang naar de gymzaal, waar de preek klinkt tussen de klimrekken en de basketbalnetjes. Maar behalve een orgel, een collec- tezak en een pepermuntje tij dens de preek is er ook niet veel meer nodig. „Al moeten we in een tent", bromt een man in zwart pak. „Zie toch eens hoeveel mensen", fluis tert de dame - met hoed - naast hem. „Als het er nou zestig waren. Maar él deze mensen zijn uit hun kerk ver dreven. Dat kan toch niet." De kerkscheuring 'vervult ons hart met droefheid, ontzetting en verschrikking', spreekt pre dikant Van Vlastuin. Maar verder maakt hij in gebed en preek niet al te veel woorden vuil aan de onalledaagse en tourage. Ook een kerkvader als Athanasius werd tenslotte verdreven uit zijn kerkge bouw. „Wat is nou belangrij ker: de inhoud van het geloof of het gebouw?" Maar toch: „het streven blijft dat God tot die historische gebouwen zal terugkeren." Ook ten tijde van de remonstranten en contra remonstranten zaten de ware gelovigen in schuren om de 'dwalingen dood te preken'. Maar ook toen zei prins Mau- rits: komen die kerken de ge reformeerde religie niet toe? „Heeft God er niet het recht op dat zijn woord in alle ker ken van ons vaderland wordt erkend en beleden?" Tot die tijd moeten de herstel den het doen met Cleijn Duin, dat tijdens de zomer ook nog eens een paar weken dicht moet voor renovatie. „Een sporthal, waar mensen zich li chamelijk oefenen om het li chaam te bewaren", relati veert Van Vlastuin. „Als zoveel inspanning geleverd wordt om te zorgen voor het li chaam, zouden we ons dui zendmaal meer moeten be ijveren voor onze zielen." Silvan Schoonhoven Duizend 'Hersteld hervormden' zaten gisteren opeengepakt in de Katwijkse sporthal Cleijn Duijn. Foto: Henk Bouwman Fantasie ligt op de loer bij reïncarnatieverhalen Onbekende Nederlanders die op zoek gaan naar hun al dan niet ingebeelde vorige levens; dat is het format van de KRO-serie Wie was ik?, waarvan gisteravond de eerste aflevering was te zien. Zo mogelijk worden details uit de verhalen aan de realiteit getoetst. Pogingen om reïncarnatie-getuigenis sen te checken, zijn echter nooit erg succesvol gebleken. De opzet van Wie was ik? is simpel. Een regressietherapeut leidt de deel nemers in trance terug naar de kin dertijd en nog verder terug, zodat we bijvoorbeeld te weten komen dat de 32-jarige Amsterdamse Margriet Metz een leven in het negentiende- eeuwse Zuid-Franse Pau heeft door gemaakt, tot ze jammerlijk stierf in het kraambed. De clou van het programma is de poging om de in hypnose opgediste 'herinneringen' te controleren. Dat leidt tot 'frappante ontdekkingen', belooft de KRO. Als iemand zich de tails weet te herinneren van plaatsen waar hij nooit is geweest, is het ver leidelijk om dat als bewijs te zien van een voortbestaan na de dood in een nieuw jasje. De KRO-serie is niet de eerste po ging om reïncarnatie-herinneringen te staven. Roemrucht is het geval van de 30-jarige huisvrouw Jane Evans, die optrad in een spraakma kende BBC-documentaire begin ja ren zeventig. Evans herinnerde zich onder hypnose griezelig veel van het vierde-eeuwse York. Ze bleek ban den te hebben met de hooggeplaats te familie rond legaat Constantius en wist veel details en namen van per sonages die terug waren te vinden in geschiedenisboeken. Maar wat bleek? Ze had haar kennis niet mee genomen uit een vorig bestaan, maar. gewoon uit een historische ro man: The living wood uit 1947. Ook haar herinneringen als joodse vrouw in het Engeland van de twaalfde eeuw en als bediende in middel eeuws Frankrijk bleken boekenken nis. En neem het geval Bridey Murphy, een roodharige Ierse vrouw uit de negentiende eeuw, aan de vergetel heid onttrokken door Virginia Tighe uit Wisconsin. Amerika. Tijdens hypnosesessies 'herinnerde' Tighe zich dat ze in een vorig leven de Ier se was geweest. Een gehypnotiseer de Tighe kon als Bridey Murphy zelfs Ierse liederen zingen en verhalen vertellen. Het bleek lastig om te ach terhalen of er werkelijk ooit een VET COOL roodharige vrouw met die naam in het negentiende-eeuwse Ierland had rondgelopen. Wel dook uit de ar chieven een Bridie Murphey Corkell op: niet uit Ierland, maar uit Wis consin, Amerika. Ze had gewoond in dezelfde straat waar Virginia Tighe was opgegroeid. Niet altijd is een vermeende 'herin nering' zo gemakkelijk af te fakkelen. Dat geldt voor de casus van de In diase jongen Gopal Gupta. Hij komt met dertien andere gevallen voor in een boek van psycholoog Ian Ste venson, die veertig jaar lang naar be wijzen zocht voor reïncarnatie. Gopal Gupta mat zich als tweejarige het gedrag aan van een verwend kind uit een hogere kaste. Toen zijn vader om uitleg vroeg, vertelde Go- pal over zijn vorig leven, waar hij een bedrijf runde en werd doodgescho ten door zijn broer. Gopal wist na men van het dorp, het bedrijf, de fa milieleden en nog meer details. Na vraag leerde dat er in dat dorp inder daad een moord was gepleegd onder de beschreven omstandigheden. Hoe een tweejarige die had moeten weten, is een raadseL Toch is het geval Gopal Gupta een wat wankele basis om een heel ge loof op te baseren. Stevensons we tenschappelijke onafhankelijkheid is niet onomstreden. Bovendien sprak hij Gopal pas toen die dertien was. Het verhaal kan dus in de loop der tijd zijn verfraaid of ingekleurd. Wie was ik? biedt aanhangers van het reïncarnatie-geloof nieuwe hoop op bewijzen. En dan rest nog de vraag: waar komen al die zielen van daan nu de wereldbevolking zo toe neemt? Silvan Schoonhoven Nederland moet meer bewegen en gezonder eten, vindt de over heid die fors investeert in de strijd tegen vervetting. Het Natio naal Gezondheidsplan, waarbij meer dan 250 sportcentra zijn aangesloten, helpt een handje en leert dikkerds in dertien weken een nieuwe leefstijl opbouwen. Journaliste Nancy Ubert wil haar leven ook beteren en doet in de rubriek 'Vét cool' wekelijks ver slag van haar gevecht. „Het wordt dus een meerja renplan", concludeerde mijn collega Ruud vals nadat hij mijn verhaal had aangehoord. Afgelopen vrijdag kwam ik na mijn laatste gesprek met coach Edwin op de redactie. „En?", vroeg Ruud op een pesterig toontje. „Niet zo spectaculair als de vorige keer, maar wel een flinke kilo eraf en weer gedaald in mijn vetpercentage. In totaal ver loor ik zes en een halve pro cent vet en ben ik een dikke vijf kilo afgevallen." Ruud: „En dat in dertien weken tijd. Nou Nance, je hebt nog heel wat jaren te gaan." De rest van de dag was ik chagrijnig. Ruud betichtte me van PMS (premenstrueel syndroom). In het damestoilet van onze redactie keek ik eens goed in de spiegel hoe ik erbij stond. Ruud mocht me dan nog steeds te dik vinden, ik zag duidelijke verbeteringen. Toe gegeven: tien pond in drie maanden is geen resultaat om van de daken te schreeuwen. Maar had mijn coach me die ochtend niet uitgelegd dat spiermassa zwaarder is dan vet? Ik ben dus eigenlijk meer afgevallen! Eigenlijk mag ik best een beetje trots op me- zelf zijn. Mijn conditie kreeg een dikke drie toen ik in janu ari mijn intakegesprek had bij sportschool Jawi. En vanmor gen heeft de coach van die onvoldoende wel een zeven kunnen maken. Vijf kilo in dertien weken. Sommige mensen vinden het een lachertje en vertellen me verhalen over waanzinnige diëten waarmee ze vijf kilo in een week afvallen. Edwin heeft me gezegd dat ik niet naar dat soort praatjes moet luisteren en me al helemaal niet moet laten verleiden om ook zo'n dieet te volgen. „Je hebt in de cursus toch geleerd dat het effect van zulke onge zonde eetpatronen tijdelijk is? Jij hebt nu iets in handen waarmee je de rest van je le ven doorkunt." Hij heeft gelijk. Beweging zit tegenwoordig in mijn sys teem. Ik pak de fiets of neem de trap zodra dat kan. Als ik echt niet aan flashen toekom, word ik onrustig en zorg ik dat ik hoe dan ook de volgen de dag de schade inhaal. Dat was voordat ik aan www.mijnleefstijl.nl begon wel anders. Bij de belangrijkste mensen om me heen begint de AMVL (Andere Manier Van Leven) er ook goed in te slijten. „Even je flashmoment pakken", zei mijn lief deze week glimla chend. Hij stond in de deur opening van zijn appartement op vijf hoog en zag me met drie tassen de trap afdalen. „Weet je zeker dat het lukt? Wacht, ik loop wel even met je mee." Terug naar boven koos hij dezelfde weg. Er is meer. Ik pas al mijn oude broeken weer. Niet dat ik ze wil dragen; die met de nauwe pijpen zijn hopeloos ouder wets. Voor het eerst dit jaar ben ik weer eens nieuwe kle ren gaan kopen. Ik pakte au tomatisch een 'large' uit het rek. „Nou", reageerde de ver koopster, „ik zou maar een medium proberen als ik jou was." Omdat ik zeker wist dat M te klein voor me was, trok ik toch de L aan. De verkoop ster begon te hinniken. „Neem nou een emmetje." Dat jasje stond en zat inder daad een stuk beter. „Valt dit merk altijd groot uit", infor meerde ik nog. „Welnee, je moet gewoon geen large dra gen. Medium is je maat." 'En je ziet er dus de laatste tijd gewoon prima uit', compli menteerde ik mijn spiegel beeld aan het einde van mij- mersessie in de toiletruimte. Bovendien kleeft er nog een groot voordeel aan heel lang zaam afvallen. Je Harry's, zo als Georgina Verbaan haar borsten noemt, blijven mooi in vorm. Toch heeft collega Ruud wel een beetje gelijk. Ik ben er nog niet. Dat vind ik niet eens erg, want het kost me geen moeite om door te gaan op de weg die ik ben ingeslagen. Ik voel me er zo goed bij en heb er zoveel profijt van dat ik heb besloten een tweede e- learningprogramma van mijnleefstijl.nl te volgen: eet je vitaal. Nancy Ubert Reageren? n.ubert@planet.nl Leidsch Dagblad :r Directie: T. Klein en H. de Wit E-mail: directle@hdcmedia.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor. Adriaan Brandenburg E-mail: redactield@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres Postbus 54,2300 AB Leiden. De openingstijden van de receptie zijn: Maandag tot en met donderdag van 08 30 -16 30 uur Vrijdag van 08.30 -12.30 uur Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten: overlijden, geboorte, jubilea en andere familieberichten, desgewenst met foto en/of afbeelding, via www.hdcmedia nl of per e-mail: familieberichten@nhd.hdc.nl. Indien geen e-mail: fax 072-5196696, tel. 072- 5196699. ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5 '5° 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800-1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen a ut. ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per pos worden verzonden geldt een toe aan portokosten per verschijnda; Voor zaterdagabonnementen geM/ zaterdag. Zu GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorglng: 0800-1711 (griXpf Mobiel: 072 - 5196800. Be; ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za qoet (als op zaterdag voor 12.00 uur Vgjgj wordt de krant dezelfde dag nab tussen 12.00 en 13.00 uur belt, or"6 krant op maandag alig OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: i schriftelijk, uiterlijk één maand \voc de abonnementsperiode, t.a.v. atodi lezersservice, postbus 2,1800 AJ£ g; Voor leveringsvoorwaarden abo(- m www.leidschdagblad.nl of KvK-n 37014187. n rr AUTEURSRECHTEN t, h Alle auteursrechten en databanl eej aanzien van (de inhoud van) dez worden uitdrukkelijk voorbehouls':ci rechten berusten bij HDC UitgevWer c.q. de betreffende auteur. bij HDC Media BV. 2004 Zl, ie d De publicatierechten van werke^rza beeldende kunstenaars aangeslc f CISAC-orgamsatie zijn geregeld y Beeldrecht te Amstelveen rs U 1 da HDC Media BV is belast met de -r-| gegevens van abonnees van dit:. gegevens kunnen tevens worde'*" gerichte informatie over voordegenj en te geven, zowel door onszelffine) derden. Heeft u hier bezwaar te»rkt( u dat laten weten aan HDC WeiLo*, Lezersservice, postbus 2,1800 A VRAAG En een welkome aanvulling van de prijzenkast. e] „Welnee joh. In Katwijk heeft het dochtertje van een clubje Shannon van der Vijver, mijn prijs in ontvangst mogen nqe weet niet hoeveel euro het was, 15 geloof ik. Dat kon ze mjy bruiken voor Koninginnedag.jc; U heeft de rest van Koninginnedag ongetivijfeld met de omhoog op de bank doorgebracht? (1€ „Nee hoor, ik ben 's middags met vrienden de stad in ge\\j f dj Armin van Buuren. Ik heb alleen niet gesprongen. Maav 1 ik helemaal niet. Sterker nog, ik heb op zondag alweer tw^ getraind." tekst: Tim Brouwer de Koning archieffoto: Hielt* Koninginnedag is niet compleet zonder Oranjeloop. Katwijk een, Leiderdorp heeft er een en ook in Wassenaar kunnen h; ÏSESZT 'Oranjelopen doe bij Leidenaar JOOST VOOT cfe £CZg//jV/ïC| LA LAU, die zaterdag niet kon kiezen en tweemaal zag, liep en won. i Wat vindt u zo leuk aan een C loop? „Ik doe vooral mee vanwege dp ligheid, de sfeer, noem het ma; Singelloop-effect. Vooral in Kar het een familieloop voor jong Zelfs om kwart over negen 's o j staat er al heel wat publiek te k Ook doen er honderden hardlt* mee." 1' B Hoe liep het afin Kativijk? o „Eindelijk een keer gewonnenP] jaar was ik tweede, dus dat wiln. beteren. Maar mijn dag zat er B op, want om elf uur moest ik art aan de start staan in Leiderdofr daar is een Oranjeloop en ooki ik vorig jaar tweede geworden! 1 kig stond er in Katwijk meteenfr nish een auto voor mij klaar, z3f op tijd in Leiderdorp kon zijn. Hoe leuk was het in Leiderdorp? J „In één opzicht wijkt Leiderdorp af van Katwijk: er staat ir dorp veel minder publiek langs het parcours. Maar ook d^ er veel deelnemers en ook daar won ik, dus ik had een ge&t ochtend." UIT DE ARCHIEVEN*' ile ANNO 1955, Maandag 2 Mei tee iOt BOLLENSTREEK - Nog nimmer zijn zo overweldigende memel Nederlanders en vreemdelingen op één middag in de bollens een geweest als Zaterdag, Koninginnedag, toen het jaarlijkseor corso van Sassenheim via Lisse en Hillegom naar Bennebroe»re trok. Een corso onder het motto „Holland is de Bruid", dat iir h opzet zeker met die van vorige jaren kon wedijveren, doch daim kennelijk het stempel droeg van een tekort aan bloemenmateee gevolg van de uitzonderlijke weersomstandigheden van de lan 5 maand. d! De verkeerstechnische moeilijke bollenstreek heeft de ongek O stroom van bezoekers niet zo vlot weten te verwerken als vorijzij en ernstige verkeersopstoppingen tot ver buiten de streek (zene Rijksweg Den Haag- Amsterdam!) waren hiervan het gevolg.to kwam dat het corso zelf tijdens de rit vertraging ondervond, 2 verloop van dit grandioze festijn een krampachtiger karakter Li voorgaande jaren, toen juist de soepelheid zo opvallend was. 141 ANNO 1980, vrijdag 2 mei giü ut LEIDEN - De politie, gedeeltelijk in burger, probeert een grot ir en een knokploeg van elkaar te scheiden. Ongeveer zeventig de waren gisteravond in de stad op zoek naar woonruimte voor rnei ningzoekenden. Dat is goeddeels mislukt. 2ëe Foto: archief Leidsch Dagblad iad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertief plaatsing 2,50 (afdruk, van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gJOp 8406 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder verman Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krij binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON I

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 8