LEIDE VVV-winkels blijven open Veteranen komen graag naar REGIO 'Rood asfalt gevaarlijk voor motorrijders' Complex van factoren veroorzaakte explosie «'ers doen ngifte van ertreding ;swet Ondanks financiële problemen en ontslagen ila-vaccin van jcell werkt - Het Leidse biotechbe- ~)rucell heeft een vaccin iduceerd tegen de tropi- rirusziekte ebola dat s éénmalig geïnjecteerd te worden. Eerder al had 11 aanwijzingen dat het den middel effectief is, deze resultaten zijn nu tigd door het Amerikaan- ional Institute of Health US Army Research Insti- ï>r Infectious Diseases, ïjectie beidt volledige be- ming tegen een dodelijke ■"van het ebolavirus en is, jkt uit dierproeven, veilig iruik. Uiteindelijk wil Cru- ^t vaccin commercieel op arkt brengen. vincie voert >te-systeem in i i/regio - Zuid-Holland bp 1 mei 2006 een boete- m in waarmee het de ei- ühagheid wil aanpakken, rs en bedrijven kunnen p een beroep doen als zij antwoord krijgen van de icie. De boete bedraagt 20 ier dag en kan oplopen 10 euro. Het idee is af- van statenleden van de dA en CDA en overge- door provinciale staten. is gebaseerd op een 11 uit de Tweede Kamer, rieden van de PvdA en de Villen een vergelijkbare jag voor gemeenten, pro- it 6 en rijk. Voor het zover is g In de Raad van State, de tele en Eerste Kamer zich ocog over uitspreken. Daar- erlen de Zuid-Hollandse ieleden niet wachten. p« - Een aantal verontruste en heeft aangifte van ver- jsfraude gedaan bij de Zij beschuldigen het be- van overtreding van de t en kiezersbedrog. Door stappen van de raadsle- lul Day en Birgitta Dolf- er een hevige machts- losgebroken binnen de iver de opvulling van de- e raadszetels. In een le- gadering van de SP afde- iden zijn volgens de ver te leden vorige week rdag kandidaten onder Bzet en zelfs bedreigd om )oral niet beschikbaar te erhvoor de opvulling van de vat zetels. jnij gaat het vooral om lerlendriks die zesde staat bijrandidatenlijst van de ge- lotfraadsverkiezingen 2002. elt gepasseerd door Driek aa<gt, achtste op diezelfde is B andere zetel is ingeno- n l<oor Bastiaan Hokke, de j ner vijf. Zij gaan samen oeictievoorzitter Erwin Tak Erieenteraad in. De num- kt Iwee en zeven hadden jesnteresse in een zetel, enks weigert echter zijn t# de zetel op te geven en Hieljn plek in de gemeente- s tclaimd. Hij doet dat om- de kieswet is vastgelegd ie volgorde opengevallen tioeten worden ingevuld, "jontruste SP'ers vinden afdelingsbestuur door :aan dat Van Vugt is ge- een ontoelaatbare in- ip het stelsel van parle- democratie maakt, ijk is te bedenken, dat irs in 2002 hebben geko- tersonen die op een of- istgestelde lijst ston- 0 schrijven de veront- „Zij hebben er niet re- mee hoeven te houden, groepje van 22 leden r na dato die lijst zou jzigen, door middels in- artijbesluiten kandida- 1 de lijst 'af te voeren'. in te grijpen in de lijst IP zelf vóór de verkiezin- l aangedragen, maakt de schuldig aan kiezersbe- 'aar staat een gevange- |op van 6 maanden." 'eek boden Day en Dol- ontslag aan als raads- janwege een menings- over de te volgen koers tractie. Een aantal men ie partij, onder wie oud- lorzitter Cor Vergeer, raadsleden van de SP barricaden opgaan en nder bezighouden met entaire politiek'. (advertentie) m (adver Hdenherdenking ^■nsdag 4 mei a.s. te ^^0 uur in de Marekerk. Spreker: Dr. D. D. Breimer, :Uatf st t« Magnificus universiteit Ier, I »eh« T ze Leiden. Aansluitend Tocht om 19.45 uur. Om 20.00 uur e minuten stilte bij het ment bij molen De Valk. maandag 2 mei 2005 R1 door Rob Onderwater leiden - Alle VW-winkels in de regio blijven open, ook nu de WV Holland Rijnland in financi ële problemen verkeert en perso neel moet ontslaan. Dat is een afspraak tussen de directie en de betrokken wethouders van Lei den, Katwijk, Noordwijk, Noord- wijkerhout, Lisse en Warmond. De VW-directie overlegt bin nenkort met de betrokken ge meenten om te inventariseren 'welke prestaties er verwacht worden'. Interim-directeur C. Kieft wil niet zeggen hoeveel personeel weg moet. De werk nemers werden woensdag inge licht. De mededeling kwam hard aan. „Je kunt je voorstel len dat er geen fijne sfeer hangt", zegt een werkneemster van het Katwijkse kantoor. Van hogerhand heeft ze opdracht gekregen om verder niets te zeggen. Omdat de WV de bui al voelde hangen, zijn vacatures van on langs vetrokken personeelsle den niet opgevuld. Kieft pro beert nu een manier te vinden om met minder personeel de organisatie in stand te houden. „We zullen efficiënter moeten werken", zegt Kieft. „Iemand die zich bezighoudt met boe kingen kan ook een handje hel pen in de winkel. Op die ma nier proberen we de boel draai ende te houden." De WV verkeert al jarenlang in financiële problemen. Maar het tekort was nog nooit zo groot als dit jaar: 325.000 euro. „We hebben jaren op een koord ge lopen, maar dit is ernstig", be seft Kieft. Ze wijt de problemen mede aan de afwezigheid van de directie. De directeuren Tjeerd Scheffer en Marcel De stoet van klassieke legervoertuigen, hier op het strand van Noordwijk, rijdt donderdag en vrijdag door de regio. Archieffoto: Henk Bouwman Keep Them Rolling zorgt voor extra sfeer bij viering 60 jaar bevrijding in Leidse regio door Saskia Stoelinga voorschoten - Voorschoten is woensdag, donderdag en vrijdag het middelpunt van de West Holland Liberation Tour. Volgens één van de organisatoren, Felix Bax, roept de bonte, voorname lijk legergroene stoet met 60 klassieke legervoertuigen en 15 speciale motoren, bij de mensen heel veel herinneringen op. „De motoren van onze voertuigen klinken nog steeds als het geluid van de bevrijding. Het is belang rijk dat als de echte bevrijders er zelf niet meer zijn, wij ons dit blijven herinneren."* Het terrein achter het Texaco pompstation aan de Voorscho- tense Wijngaardenlaan is ge reed om de ruim honderd eige naren van oude legervoertuigen voor dit bijzondere bivak in te kwartieren. Bax (57), makelaar te Voorschoten, laat de komen de dagen de huizenmarkt even achter zich om zich te kunnen bezighouden met de voertuigen die de bevrijding van Neder land als geschiedenis hebben. Op 5 en 6 mei, tijdens het rijden van een aantal speciale routes door de Leidse regio en de Bol lenstreek, staan de liefhebbers van militaire voertuigen uit de Tweede Wereldoorlog en de aanwezige veteranen stil bij de bevrijding 60 jaar geleden. „Een tastbaar bewijs van die tijd", zegt Bax. Dat is voor hem de voornaamste reden om als bestuurslid van Keep Them Rolling (KTR) dit rijdend muse um in stand te houden. Niet toevallig is Bax zelf in het bezit van een fraai gerestaureerde Austin Tilly en een Dodge uit 1943, die in de bevrijdingsco lonne zeker te bewonderen zijn. Voor de zekerheid laat hij we ten dat hij de namen niet fout uitspreekt. Een kenner heeft het over dot en jiep in plaats van dodge en djeep. Hij kan er niets aan doen. Als Bax over zijn historisch materi eel begint, is hij nauwelijks nog te stoppen. Zijn stevig gewortel de voorliefde voor de voertui gen die in de oorlogsjaren zijn gebruikt, kwam al boven op 15- jarige leeftijd. „Ik werkte toen in de schoolvakanties in een kam- peerwinkel in Den Haag en daar stond een jeep uit 1942. Vanaf dat moment was ik be smet met het groene virus, zo als wij dat binnen de vereniging noemen. Het is een beetje als postzegels verzamelen. Je be gint er met één en dan volgen er meer." Bax spreekt deze ver ontschuldiging uit, omdat hij alweer bezig is aan de restaura tie van een ander fraai exem plaar. Dit restaureren - in origi nele staat brengen - vergt vaak een lange periode van onderde len zoeken, kopen of ruilen. „De staat waarin thans nog voertuigen her en der in Europa worden gevonden, is vaak zo danig dat nauwelijks meer te zien is dat het ooit een voertuig is geweest. Er ontbreken vaak zoveel onderdelen, dat er een aantal wrakken nodig is om één compleet voertuig in elkaar te zetten." De naam Keep Them Rolling was een wenskreet van de geal lieerden om hun voertuigen tot en met de bevrijding rijdende te houden. En dat rijdend houden Felix Bax: „Het is een ongelofelijk verhaal, als je de persoonlijke er varingen van de veteranen hoort." Foto: Henk Bouwman had vooral met de brandstof- voorziening te maken. Voor de ze bevoorrading reden giganti sche colonnes militaire vracht wagens heen en weer tussen de landingsplaatsen in Normandië (later Antwerpen) en de steeds verder oprukkende fronttroe pen. De reden waarom de kreet Keep Them Rolling voortleeft onder de 1400 leden, die uit alle windstreken van Europa ko men. Deze leden hebben in al lerlei schuren en garages zeker 3000 originele militaire voertui gen staan, die in de oorlog heb ben gereden. De variatie is groot: van klassieke auto's, tanks, amfibiewagens tot trucks en rupsauto's. „En al die din gen doen het nog fantastisch", zegt Bax, die al menig tocht met zijn wagens erop heeft zitten. „De kracht zit niet alleen in de eenvoud, maar ook in de mas sale manier van produceren toentertijd. Een militaire jeep deed twee weken dienst en dan stond er weer een nieuwe klaar. Met een nijptang en een kapot te schroevendraaier is alles aan die terreinwagen te repareren. Indrukwekkend gewoon. Som mige oude mannen van nu, die niet meer het atletische figuur van een jong soldaat hebben, moeten wel veel kunst- en vliegwerk uithalen om tussen stuur en stoel te komen. Prach tig, niet waar?" De Tweede Wereldoorlog en de bevrijding. In de oren van Voor schotenaar Bax nog steeds een ongelofelijk verhaal. Hij heeft niet alleen een fascinatie voor de voertuigen, maar ook voor de logistiek achter de oorlogsin vasie. De dikke handboeken, de vele handleidingen daarover; hij heeft ze allemaal bestu deerd. „Het is onwaarschijnlijk dat dit grootse gebeuren alle maal zonder computer is ge klaard", zegt hij in zijn kantoor omringd door software, mobie le telefoons en faxen. .Alles ging gewoon met het handje." Hij koestert niet alleen daarom een diep respect voor de man nen en vrouwen die betrokken waren bij de Tweede Wereld oorlog. Helemaal een ongelofe lijk verhaal als je de persoonlij ke ervaringen van de veteranen Smeets werden ziek. Eind okto ber werd daarom Kieft als inte rim-directeur aangesteld. De kritiek dat de fusie van de VWs in de zes gemeenten ten koste is gegaan van de service, kan ze zich voorstellen.Afzon derlijke gemeenten hebben ge zegd dat ze er de laatste tijd be kaaid zijn afgekomen. De fusie en het wegvallen van de directie hebben negatieve effecten tot gevolg gehad." door Eric-Jan Berendsen leiden - Leidse motorrijders maken zich zorgen over het ro de asfalt binnen de gemeente. Een aantal motorrijders is de afgelopen maanden op de rode ondergrond gevallen. Vooral de kruising van het Levendaal, de Sint Jorissteeg en de Oranje- boomstraat is berucht, evenals de splitsing van Levendaal en Korevaarstraat. Volgens de motorrijders is er geen directe aanleiding voor de valpartijen, behalve dat de slip pers allemaal op rood asfalt zijn gemaakt. „Zonder enige reden, bij nog geen 30 kilometer per uur, ging er onlangs nog een motorrijder onderuit op de Ko revaarstraat bij het afremmen voor een stoplicht", aldus Lei- denaar Daan van der Keur, ver woed motorrijder en motor- joumalist. „Het asfalt is gewoon zeer glad en gevaarlijk. Ik heb al een aan tal mensen gesproken die de zelfde slechte ervaringen heb ben. Zij klagen over het wegglij den van het achterwiel bij lage snelheid bij doodnormaal weg rijden." Rood asfalt wordt gebruikt om de fietspaden te accentueren die naast de doorgaande routes liggen en onlangs is het Noord- einde er abusievelijk mee be dekt. Volgens Van der Keur hebben de elementen geen in vloed op het asfalt. „Het maakt echt helemaal niets uit of het koud of warm is, nat of droog, dit rode asfalt is altijd onvoor spelbaar en in mijn ogen le vensgevaarlijk. Vorig jaar miste ik zelf op een haar na een stalen paal nadat ik onderuitging op rood asfalt." De afdeling Verkeersondersteu- ning van de politie heeft geen aanwijzingen dat er meer mo torrijders onderuitgaan op rood asfalt dan op zwart. .Asfalt moet aan bepaalde eisen van stroefheid voldoen", laat een woordvoerder weten. „En of dat asfalt nou zwart of rood is, maakt niet uit, de eisen zijn ge lijk. Het is bij ons dan ook niet bekend dat er meer valpartijen zijn op rood dan op zwart as falt." TNO herziet eerdere conclusie hoort. Dan besef je pas hoe jong en idealistisch die soldaten waren, die voor ons hun leven waagden." Dat is ook de reden waarom bij al die tochten veteranen wor den gevraagd om mee te rijden. Een traditie die overigens niet lang meer kan duren. De jong ste veteraan is inmiddels 81 jaar. Ook dat beseft Bax. Toch hebben Bax en zijn medeorga nisator Walter Walvaart voor deze tochten weer bijzondere mannen en vrouwen gevonden om in het zonnetje te zetten. Bax noemt wat namen: John Stolk van de Desert Rat divi sion, een Engelse divisie die tij den de operatie Market Garden de Rijn is overgestoken, of de Canadees Andy Foulds die bij de bevrijding van het Westen van Holland was. Ook de tien veteranen uit Oxford krijgen een symbolisch plaatsje in de voertuigen van hun keuze. „Dat geeft toch een extra dimensie aan deze hobby", zegt Bax „Vooral omdat we merken dat ze het fijn vinden om naar Hol land te komen. Ze geven hoog op over de spontaniteit van on ze bevolking. Ze voelen dat ze met open armen worden ont vangen. Raar om te zeggen, maar dit zou wel eens de laatste echte bevrijdingstocht kunnen zijn." Programma 5 en 6 mei In Voorschoten zijn 4, 5 en 6 mei doorlopend activiteiten die met Keep Them Rolling te maken hebben. Op 5 mei vertrekt de stoet om 8.30 uur uit Voorschoten. De tocht gaat via Noordwijkerhout (10.00), Hülegom (10.45), Lisse (11.45), Sassenheim (12.45), Voorhout (14.00, een lange stop met show). War mond (15.00), Leiden (15.30) Voorschoten (16.45), Leid- schendam (18.00) en Den Haag (19.30) terug naar Voorschoten (21.00). Op 6 mei gaat de colonne naar Katwijk met een lange stop en show in Leiden. door Eric-Jan Berendsen leiden - De explosie tijdens de brand in een bedrijfsverzamel gebouw aan de Flevoweg op zondag 3 april is niet ontstaan door gasvorming in de vloei baar geworden dakisolatie. Een 'complex aan factoren' was de oorzaak van de explosie waarbij drie brandweerlieden gewond raakten. Dat schrijft TNO op basis van de definitieve onder zoeksresultaten in een brief aan het Leidse college van burge meester en wethouders. Een eerdere reconstructie van de toedracht leidde tot het ver moeden dat verbrand polysty reen (piepschuim) de oorzaak was van de explosie. Dat is on terecht, meent TNO. „De con clusie dat de explosie te wijten was aan een van de in het ge bouw gebruikte bouwmateria len is nu, op basis van ons defi nitieve rapport, uitgesloten", aldus TNO. Eerder maakten gemeente en brandweer bekend dat polysty reen wel degelijk de veroorza ker was van de explosie. TNO zou volgens hen in een onaf hankelijk onderzoek tot dezelf de conclusie zijn gekomen. TNO bestrijdt dat en houdt het in het definitieve rapport op een 'complex van factoren'. „Het eerste rapport was een concept", aldus een woord voerder van TNO. „In de defini tieve versie komen we tot een andere conclusie." Gemeente en brandweer kwa men na een eigen onderzoek tot de slotsom dat de explosie heeft kunnen plaatsvinden doordat er een explosief meng sel gevormd is. Dit explosieve mengsel is waarschijnlijk ont staan doordat de isolatielaag in de dakconstructie gesmolten is en dat een brandbaar mengsel van damp en vloeistof via de dakconstructie in de ruimte ge komen is waar de explosie heeft plaatsgevonden. Hierbij kon den de brandwerende scheidin gen tussen de verschillende ruimtes worden gepasseerd. Leiden toont zich in een verkla ring niet onder de indruk van het definitieve rapport van TNO. „I11 haar definitieve con clusies laat TNO weten dat de explosieve verbranding door een complex van factoren moet zijn veroorzaakt, maar dat brandbare gasvorming, zeer waarschijnlijk afkomstig van door de brand ontledende ma terialen van de dakconstructie, de oorzaak van de explosie is. Het dak bestaat uit stalen dak platen, polystyreen isolatie en een bitumen bedekking. Hoe wel de conclusies in het defini tieve TNO-rapport anders en voorzichtiger zijn geformu leerd, ziet de Leidse brandweer niet veel verschil met de op 12 april gepresenteerde vermoe dens." Doordat bovengenoemde dak constructie in Nederland op zeer grote schaal wordt toege past, vrezen brandweer en ge meente dat een ongeval zoals dat zich in Leiden heeft voorge daan, in heel het land kan plaatsvinden. Ook de ervaring dat brandcompartimentering door een dergelijke constructie van dakbedekking teniet wordt gedaan, blijft grote zorgen ba ren. Daarom wordt het TNO- rapport onder de aandacht van de minister van VROM ge bracht. De inventarisatie van de ongeveer 150 panden in Leiden met een soortgelijk dak gaat ge woon door. J DE STELLING L Pechtold verdient steun: Legaliseer softdrugs. Geef uw mening www.leidschdagblad.nl Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! \^\tj gfaa, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! I Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgii#(€ 56.70) Naam. M V I Adres: j Postcode/Plaats: J Ttelefoonnr: (i.v.m. bezorgcontrole) J Geboortedatum: e-mailadres: I I Bank- giro rekeningnummer I Handtekening Uitsluitend bij automatische Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis) v leidschdagblad.nl E-mail: lezersservice@hdc.nl of surf naar v Wy gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens m de colofon van de krant vindt u nadere informatie Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7