zieke rust en verlichting' 'Dier geeft GESPREK VAN DE DAG =1 PvdA'ers: maak Lonsdale-maatpak Thaisen strijden om titel Miss Jumbo Beckhams snoeren kindermeisje de mond I Liverpool wil belasting^ op kauwgonj De assertieve snurker MAANDAG 2 mei 2005 - i Het gemeentebestuur van Liverpool wil dat er in Gro» Brittannië een belasting komt op kauwgom. De ge meenteraad besloot daart(| een lobby te starten bij de regering. Met de opbrengsï geschat op 225 miljoen eufl per jaar - zouden de ge- meenten de kosten van het opruimen van kauwgomre' ten kunnen bestrijden. Li-1 verpool hoopt dat andere n Britse gemeentebesturen het initiatief gaan steunenll De stad zelf is op het idee f gekomen omdat men in 2008 de Europese culturele hoofdstad is. li Liverpool kent al een lik-of stuk-beleid voor mensen ci> afval op straat gooien. De li Britse kauwgomindustrie liet weten dat men met de) regering al plannen maakt om het probleem van zo f maar weggegooide of uitg( spuwde kauwgom aan te tl pakken. De industrie zoekP ook naar methoden waar-fl door oude kauwgom zichV zelf biologisch afbreekt. T<i< nu toe zijn die niet gevon-li den. Londen is jaarlijks zei' miljoen euro kwijt aan hetii opruimen van kauwgomrö» ten, vooral in metro's en ei' stations, gpd d Het Britse kledingmerk Lonsdale moet zelf meer doen om niet meer in verband te worden ge bracht met extreem-rechts. Het zou bijvoorbeeld met Lonsdale- hoofddoekjes en keppels kunnen komen, of driedelige maatpakken met Lonsdale-stropdassen voor politici. Dat schrijven drie PvdA 'ers uit de Tweede Kamer, Provin- ciele Staten Zuid-Holland en de Rotterdamse gemeenteraad in een open brief aan Lonsdale. Aanleiding voor de brief van Ka merlid Van Heemst, Statenlid Ba- ruch en gemeenteraadslid Moti is de golf van incidenten waarbij jongeren met Lonsdale-kleding zijn betrokken. Alle negatieve pu bliciteit hierover en de link met extreem-rechts was onlangs reden voor winkelketen London Mode te stoppen met de verkoop van het kledingmerk. De drie PvdA'ers vinden dat niet de juiste reactie.Als je goede naam wordt aangetast, moet je juist laten zien waar je staat. Dat betekent: niet weglopen, maar je uitspreken als mensen onware dingen over je zeggen. In debat gaan. Laten zien wat je er echt van vindt," schrijven zij. Volgens hen is het net zo dom en kortzichtig om generaliserend over moslim jongeren te praten als over Lons- dale-jongeren. De sociaal-democraten zeggen het vervelend te vinden dat Lons dale in verband gebracht wordt met extreem-rechts, en 'dat zelfs ministers het hebben over Lons- SP-Kamerlid Krista van Velzen kwam al eens in een Lonsdale-T-shirt naar haar werk, om aan te geven dat niet alle jongeren die dat merk dragen overéén kam kunnen worden geschoren. Foto: GPD/Evert-Jan Daniëls dalers, en denken te weten wie ze daar mee bedoelen'. Een eerder initiatief van het kledingmerk om van het negatieve imago af te ko men 'Lonsdale loves ail colours' was een mooi begin, vinden Van Heemst, Baruch en Moti. „Maar misschien zijn er ook andere ma nieren om te laten zien wat jullie vinden van mensen die jullie merk onterecht gebruiken. Om te laten zien dat jullie wél maat schappelijk betrokken zijn, en het er niet bij laten zitten." De PvdA'ers: „De politiek, Neder land en Lonsdale zijn van ons al lemaal. Blijf dus maar gewoon verkopen in Nederland. Wij ko men graag een dag bij jullie stage lopen, om te zien hoe jullie bedrijf werkt, wat jullie maken en beden ken. En om verder met jullie te praten over jullie en onze idee- en." GPD Een kus voor de winnares van de Miss Jumbo-verkiezing. Foto: ANP/Rungroj Yongrit Dik is mooi. Die boodschap wilden de deelneemsters aan de Thaise Miss Jumbo-verkiezing gisteren uitdragen. Om aan de jaarlijkse schoonheidswedstrijd mee te mogen doen moeten vrouwen minstens 80 kilo wegen. De opbrengst is bestemd voor de bescherming van olifanten. De missverkiezing werd gehouden in het olifantenpark Sam- phran, 60 kilometer ten westen van Bangkok. Net als bij een gewone schoonheidswedstrijd vermaakten de soms schaars geklede deelneemsters het publiek met uitdagende dansjes. Een 18-jarige studente ging aan de haal met de hoofdprijs, een kolossale trofee en een bedrag van 50.000 baht (1270 eu ro). De kersverse Miss Jumbo weegt 110 kilo en speelt in haar vrije tijd graag tuba. Ook de zwaarste deelneemster (182 kilo) werd in het zonnetje gezet, anp/rtr MENSELIJK Een jaar na de dood van MARLON BRANDO komen een paar honderd persoonlijke bezittingen van de le gendarische filmster onder de ha mer. Dat heeft het veilinghuis Chris tie's bekendgemaakt. Tijdens de veiling op 30 juni worden meer dan 250 artikelen uit zijn huis in Los Angeres aangeboden. Brando leefde daar van 1960 tot zijn dood in juli 2004. Onder de hamer gaan onder meer meubels, kunst en muziekin strumenten. Maar ook een script van de film 'The Godfather' uit 1972 waarin Brando aantekeningen heeft gemaakt. Archieffoto: ANP Een 63-jarige Canadese professor die probeerde de OUDSTE CANA DEES op de top van de Mount Eve rest te worden, is op de flanken van 's werelds hoogste berg omgeko men. Dat hebben Canadese media dit weekeinde gemeld. Sean Egan overleed aan een hartaanval. De hoogleraar bewegingsleer was op dat moment wegens ademhalings problemen vanaf het basiskamp be zig aan een afdaling. Op de 8848 meter hoge Mount Everest zijn de afgelopen decennia al 185 klim mers omhet leven gekomen. Een Amerikaan heeft een haargroei- salon aangeklaagd, omdat mede werkers hem nooit hadden gewezen op een TUMOR die zich op zijn hoofd ontwikkelde. Gedurende tien jaar waren de werknemers van de Hair Club for Man uit Portland (Ore gon) de enigen die zijn schedel had den gezien, maar niemand zei ooit iets over het 'zwarte, groeiende ge zwel' onder zijn toupet, aldus de aanklacht. Uiteindelijk stond hij er op dat medewerkers het haarstukje verwijderden, zodat hij hen kon wij zen op de pijnlijke plek op zijn hoofd. De kwaadaardige tumor werd uiteindelijk in mei 2004 verwijderd. De man eist nu meer dan 450.000 dollar als compensatie voor zijn zie kenhuisrekeningen, emotionele stress en schade. De Amerikaanse popster JUSTIN TIMBERLAKE en de Amerikaanse filmster CA MERON DIAZ treden komend weekeinde in het huwelijk. Dat meldde gisteren de Britse tabloid News of the World. Volgens de krant trouwt het stel in het diep ste geheim in de Zuid-Franse badplaats Nice. Met het huwelijk in het chique hotel Du Cap-Ferrat zouden de twee supersterren de schijnwerpers willen ver mijden. Volgens de krant is voor de gelegenheid het hele hotel afgehuurd en zijn alleen familie en vrienden uitgenodigd. David en Victoria Beckham zijn erin geslaagd om een voormalig kinder meisje, dat onlangs de vuile was had buiten gehangen over het sterren- paar, verder de mond te snoeren. De advocaat van de 27-jarige Abbie Gib son heeft de rechtbank in Londen beloofd dat de nanny niet met meer details zal komen, meldden Britse media. Voltaire De meimaand, die zo zelden de naam van lente verdient, is het zinnebeeld van een onverdiende reputatie Gibson zei afgelopen weekeinde in News of The World dat de Beckhams het helemaal niet meer met elkaar kunnen vinden. Volgens haar is een scheiding tussen de voetballer en de ex-zangeres er alleen nog niet van gekomen omdat beiden gezamenlij ke commerciële belangen hebben. De Beckhams spanden onmiddellijk een rechtszaak aan wegens schen ding van het vertrouwen. De Lon- dense rechtbank bepaalde ook dat Gibson voorlopig geen aanspraak kan maken op de 125.000 pond (190.000 euro) die ze voor haar ver haal ontving van News of the World. Vorig jaar onthulde de Nederlandse diplomatendochter Rebecca Loos in het Britse boulevardblad dat ze een seksuele relatie met David Beckham had gehad. Later meldden zich ook andere vrouwen die beweerden dat ze amoureuze escapades met de aanvoerder van het Britse voetbalelf tal hadden beleefd, anp Was het uit ergernis of moedeloosheid, dat hij op een avond zijn dochter uit bed haalde, haar naast zijn vrouw neerlegde en ervoor koos de nacht door te brengen in het eenpersoonsledikant op de kinderka mer? Beide, bekent hij, want dat hij het probleem se rieus neemt, blijkt wel uitzijn naspeuringen op inter net, dat als eerstelijnszorg de rol van de huisarts in snel tempo overneemt. Mijn vriend zit in de risico groep (tussen de 35 en de 45 jaar), waarbij door het ouder worden het slijmvlies van de keelholte dikker en de doorsnede van de luchtiueg kleiner wordt. Zijn slijmvliezen worden - net als de huid - slapper, waardoor ze makkelijker gaan trillen. Het resultaat vertaalt zich in groeiende spanningen in de slaapka mer: na het omduwen, het aanstoten en het aanspre ken, lijkt het (tijdelijk?) elders het hoofd ten ruste leg gen hem nog de enige oplossing. Net als een op de vijf mannen brengt hij de nacht snurkend door. Na prostaatklachten en opkomende kaalheid is snur ken het meest besproken probleem onder mannen bo ven de veertig. De echt zware ronkers - begrijp ik uit de site van www.snorex.nl - produceren met hun 65 decibel een lawaai dat volgens de hinderwet grenst aan burengerucht. De buren in het andere huis, be doelen ze daarmee. Door de buurvrouw op het kussen naast hen moet dit worden ervaren als het geluid van een continu landende en opstijgende Airbus A380. Van kampeervakanties met de familie kan ik me her inneren dat wij mijn vader (door de wand van onze caravan heen) in zijn eigen caravan (tivintig meter verderop) zulke geluiden hoorden maken dat ik 's nachts twee keer het dennenbosje achter onze sleur hut inliep om te kijken of daar sprake was van illega le houtkap. Hoewel snurken erfelijk kan zijn, heb ik er zelf nau welijks last van. Goed, als ik na een copieus, rijkelijk met wijn besprenkeld etentje de nachtrust aanvang, wil het nog wel eens gebeuren dat ik wakker schrik van mijn eigen gereutel. Hetzelfde geldt voor de spaarzame momenten dat ik per ongeluk wel eens op mijn rug rol. Maar een licht corrigerend duwtje is voldoende om voor mij de zalige rust in de slaapka mer te doen neerdalen. Anders ligt het bij mijn vrouw, die geregeld klaagt dat zij last heeft van mijn gesnurk. Dat heb ik gemeen met drie van de vier miljoen andere snurkers. Het grootste probleem voor de snurker zit uiteindelijk in zijn relatie. Irritaties monden uit in wrok en span ningen. Mijn eega prijst zichzelf (en mij) gelukkig met haar incasseringsvermogen, haar geduld meten haar liefde voor mij, dat de strijd om het gesnurk nog niet tot scheiding van ledikant en slaapkamer heeft geleid. En dat ik mezelf nog niet hoef te scharen in de betreurenswaardige categorie die - onder druk van een klagende vrouw - gaat experimenteren met kin banden, neusspreiders en ingenaaide tennisballen in het pyjamajasje om te voorkomen dat ze op hun rug draaien. Ze hebben smerige haren en ver borgen ziektes. Bovendien bijten konijnen en cavia's. Dieren in het ziekenhuis om patiënten op te vrolijken? De meeste directies wil len er niets van weten. Die directies kijken niet verder dan hun neus lang is, vindt Nien- ke Endenburg, onderzoeker bij de faculteit diergeneeskunde in Utrecht. Ze houdt zich bezig met de relatie tussen mens en dier. „Stel dat je met een kaal hoofd in het ziekenhuis ligt, omdat je wordt bestraald. Een dier schrikt niet van je en stelt ook geen rare vragen. Sterker, dieren maken je vaak aan het lachen." Dieren nemen de pijn niet weg, maar ze zorgen wel voor afleiding. Maar dat doet een televisie toch ook? „Een konijn of cavia doet wel iets meer. Daar kun je mee knuf felen", zegt Endenburg. Ze heeft stapels wetenschappelijke litera tuur waaruit blijkt dat patiënten zich beter voelen en sneller naar huis kunnen als ze met dieren omgaan. Zo zorgen huisdieren voor een lagere bloeddruk en hartslag en een lager cholesterol gehalte. Zelfs het kijken naar vis sen in een aquarium helpt al. Amerikaans onderzoek toont aan dat patiënten minder medicatie gebruiken als er dieren in de buurt zijn. Toch hebben maar drie zieken huizen (UMC, AMC, Radboud Nijmegen) dierprojecten. Veel zie kenhuizen en zorginstellingen voor senioren en verstandelijk ge handicapten willen wel een die- renbezoekprogramma, maar er zijn veel vragen en moeilijkheden. Endenburg heeft samen met Sa- brina Reinders een handleiding geschreven voor dierprojecten. Een instelling moet eerst naden- Dieren zijn goed voor de geestelijke en lichamelijke gezondheid van pa tiënten. Toch hebben maar een paar ziekenhuizen dierenbezoek- programma's. Directies zijn vaak tegen. Jammer, want bleke kin dersmoeltjes fleuren op als ze een konijntje zien." Dieren in het ziekenhuis zijn goed voor de patiënten en het verplegend personeel. „Bleke kindersmoeltjes fleuren Foto: GPD/Annette Vlug ken over het soort dieren dat ze binnen de muren willen hebben. Geiten of lammetjes? Of liever kleinere dieren, zoals konijnen, cavia's en kuikentjes? „Het is han dig om ze van de kinderboerderij te halen. Die dieren zijn gewend met mensen om te gaan. Zo ver klein je de kans dat een konijntje plots gaat bijten." Een belangrijke voorwaarde is dat het dier zelf gezond is. Een cavia mag geen worminfectie of schim mel hebben. Ook moeten zowel ouders als artsen het kind toe stemming geven naar de centrale plaats te gaan waar de dieren bij een worden gebracht. Ouders we ten of kinderen allergisch zijn voor haren en of ze dieren über haupt wel leuk vinden. De arts moet aangeven of een kind met een specifieke ziekte risico's loopt. Dieren in het ziekenhuis bieden nog een voordeeltje. Uit recent Brits onderzoek blijkt dat dieren op de afdeling ook goed zijn voor het verplegend personeel. De om gang met een dier zorgt voor een zelfde effect als twintig minuten pauze, mits de verpleger natuur lijk niet bang is voor bijvoorbeeld een hond. „Op verpleegafdelin- gen gebeuren dramatische zaken, zoals kinderen die overlijden. Een dier geeft rust, verlichting", aldus Endenburg. Eigenlijk moeten ziekenhuizen op als ze een konijntje zien." 'f standaard dierprojecten heb vindt de onderzoeker. „BlekL dersmoeltjes fleuren op als konijntje zien." Eén voorwan staat echter ook in de handlP ding: het welzijn van het die^( moet worden gewaarborgd, jg ge kinderen hebben vaak wen controle. Die geef je geen kift tje. Anders vind je het beestje frommeld terug.j e Rudi Buis n cl Zelfben ik van mening dat de houding van mijn echtgenote vooral het gevolg is van mijn eigen benadering van het snurkprobleem. Ik ben een assertieve snurker. Elke keer als er wordt ge klaagd over hinderlijke bijgeluiden, wijs ik erop dat wakker worden van gesnurk een teken is dat je zelf niet goed slaapt, stress hebt op je werk, je zorgen maakt om je kinderen of tobt over de overgang. Sinds drie dagen weet ik mezelf verze kerd door onderzoek van het instituut Nivel, dat aantoonde dat in 2001 al 28 procent van de vrouwen (veel meer dan mannen) vaak wakker lag. In 2001! Dat zal inmiddels dus wel 50 procent zijn. En wat doet iemand die wakker ligt? Die gaat zich liggen ergeren aan gesnurk. Als interim-voorzitter van de vereni- ging-in-oprichting De Assertieve Snurker houd ik mijn vriend voor dat hij het snurken helemaal ver keerd benadert. Houd op met dat tobberige zoeken op internet! Laat je niet in de put praten! Bijt van je af! Snurken is vooral een vrouwenpro bleem. Reageren? column@dickvanderplas.nl

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2