na een sange voetbaldag ISJZ veilig, MMO moet nog vrezen SPORT 5 Joost Spierenburg Fred Filippo: 'Dit was de meest kansloze nederlaag van het seizoen'. MMO - SJZ HDC985 maandag 2 mei 2005 foofz 9 0 Dolf Roks helpt Kloetinge én RBC Een hardnekkige liesblessure hield Joost Spierenburg het halve seizoen aan de kant. De 20-jarige linkerspits van SJZ liet tegen MMO zien helemaal terug te zijn. Met drie doelpunten, zijn eerste treffers van het sei zoen, was hij de smaakmaker van het duel. De nuchtere Spierenburg noemde zijn sterke op treden een 'uitschieter'. „Zo goed speel ik lang niet altijd." Spierenburg voelde zich in Hoogmade in zijn element Waar veel spelers zichtbaar moeite hadden met de tropische temperatuur, bleef hij onvermoeibaar. „Het was zwaar, maar dit is helemaal mijn weer. Regen, sneeuw en kou is niets voor mij. Ik ben een echte mooi-weer- voetballer." De Zoeterwoudenaar is een lief hebber. Als het seizoen is afgelopen, voetbalt hij op straat. Die harde ondergrond is funest voor zijn kwetsbare liezen. Toch kan hij zich in de zomer niet in bedwang houden ,Als mijn vrienden bellen en vragen of ik mee wil doen, kan ik gewoon geen 'nee' zeggen. Het is zo mooi." De student communicatie voelt zich thuis bij SJZ, de club waarvan hij sinds zijn vijfde lid is. Hij is een echte dorpsjongen. Uitwijken naar een andere, hoger spelende vereniging is voorlopig geen optie. „Het is precies mijn ni veau. Dit kan ik goed aan. Misschien als ik me verder ontwikkel dat ik eens verder kijk." Een droomclub heeft hij wel: Quick Boys. „Het moet fantastisch zijn daar te spelen. Al is dat voor mij wel heel hoog gegrepen." Teleurgesteld over het moeizaam verlopen seizoen is hij niet. Spierenburg heeft de kam pioensaspiraties van trainer Bert Kort nooit serieus genomen. „We hebben meer in onze mars dan we tot nu toe hebben laten zien, maar dat was niet reëel. Vorig jaar, toen we wel om de titel meededen, speelden we ook niet groots. De verdediging stak goed in elkaar en'we hadden vaak geluk." AN !k bergen - Contrasten, op eennooie Koninginnedag. In -1 rbroek, T-shirt en gympies Dolf Roks eerst mét Kloe- pioen van de eerste C. Daarna, in clubtenue, las en gepoetste schoenen, A hij kansloos met RBC van uiteindelijke gevoel? Jpijn. voor half vier. De >iratievlekken zitten onder rsels. Het zweet staat op KDorhoofd. De emoties lo- bog op. „Hé, moeten z'n iïspezen er soms af voor- ïgöfluit?" Koks verschuilt zich niet. middag duidelijk de tvecoach van Kloetinge. Hij op de bank. Maar hij schreeuwen, te corrige- )eg wisselen. Het gaat niet De Zeeuwen hadden al moeten zijn, maar ir op het punt van bezwij- reageert zich ander if op de scheidsrechter. Kierdomme, hij duwt 'm in ,"'g, wat heb jij er weinig an gegeten zeg." ebeurt het onvermijdelij- komt gelijk, in bles- 2-2. Verlengen dus. 'a inmiddels half vier. Om aavoor vier wordt hij in ndaal verwacht. „De tesche staf is er bij een rijd altijd een uur eerder dan de spelers", zou RBC's kee perstrainer Peter den Otter later uitleggen. De voetballers zijn voor de vroege avondwedstrijd tegen Ajax om kwart voor vijf besteld. Dus ga maar na. Roks maakt, op het veld van Se- olto, zelf ook het eenvoudige rekensommetje. En beseft dat hij nu echt geen tijd meer voor Kloetinge heeft. Niet meer om het karwei echt helemaal af te maken. Het moet een behoor lijke domper zijn. Het is zijn groep. Dit kampioenschap, dat behoort hém toe. Maar de uit eindelijke oogst, de laatste der tig minuten van dit voor de Zeeuwse ploeg zo memorabele voetbaljaar, die moet hij mis sen. Roks heeft nog een kwartier om in Roosendaal te komen. Ter wijl hij aan de overkant nog langs het veld naar de uitgang loopt, start de verlenging. En slaat Kloetinge direct toe. Het wordt 3-2, nog voordat Roks in de auto zit. En 4-2 en 5-2, nog voordat hij het stadion van RBC heeft bereikt. Van elke goal is hij direct op de hoogte. Hij bouwt in de auto een eenzaam, platonisch feestje. Schakelt dan de knop om, hijst zich in het RBC-tenue en begeeft zich op een ander niveau. Dat van de eredivisie. Dat van RBC tegen Ajax, dat van Danny Blind als collega. Inmiddels spelen zich op het terrein van Seolto emotionele taferelen af. Zonder Roks maar met Joost Folmer in de hoofd rol. De assistent, die het roer een paar weken geleden over nam, had de wedstrijdbespre king gedaan, maar daarna het woord overgegeven aan Roks. Die de groep had toegesproken, had gezegd dat ze moesten doen waar ze goed in waren, namelijk in voetballen, en dat ze moesten genieten van het moment, vooral genieten. Nu, nadat de oogst binnen is gehaald, huilt Folmer. En blijft hij huilen. Op de vraag naar wie de credits moeten gaan, zegt hij: „We hebben altijd al op ba sis van gelijkwaardigheid ge werkt, Roks en ik." Ietwat bezijden de waarheid. Emiel Dorst, speler van Kloetin ge en ook lang van RBC, vroe ger, spreekt andere woorden. „Dit is voor 75 procent de ver dienste van Roks. Tsjonge wat is hij tekeer gegaan toen hij an derhalfjaar geleden bij de club kwam. We moesten van die lan ge ballen af, opbouwen, posi tiespel. Hij hamerde er steeds op. Hij sloeg het er haast in. Soms dacht ik, dit gaat een beetje te ver voor een cluppie als Kloetinge. Maar het resul taat zie je toch vandaag." Roks is dan al in Roosendaal. Waar hij eenzelfde karwei heeft te verrichten. Ook hier een weg gestuurde voorganger en een elftal dat niet draait. Eerste doel: er een ploeg van maken. Tweede doel: die ploeg ook aan het voetballen krijgen. Dolf Roks (links), strak in het pak voor RBC. „Het spelletje blijft hetzelfde. Of je nu met Kloetinge of met RBC bezig bent." Foto: WFA/Erald van der Aa Het is zes uur. Opnieuw staat Roks in de schijnwerpers. Nu niet alleen van die van regiona le omroepen. Dit is het grotere werk. Maar zijn eigen karwei is onveranderlijk. „Het spelletje blijft hetzelfde. Of je nu met Kloetinge of met RBC bezig bent. Ik hoop alleen dat ze het hier wat sneller oppakken. Om dat het professionals zijn, erva ren jongens." En omdat hij in Roosendaal niet veel tijd heeft. Er is nog veel te doen bij RBC. Zo blijkt ook in het duel tegen Ajax. De thuisclub zit nooit in de wed strijd en is kansloos. Andermaal schreeuwt Dolf Roks zich de longen uit het lijf. Maar het is vergeefse moeite. Om kwart voor negen 's avonds doven ook in Roosendaal de lichten en schijnwerpers. Het was een bijzondere dag. Roks voelt dan nog maar één ding zegt hij. Dat is pijn. In zijn hoofd. Kloetinge, dat volgend seizoen weer met de bollen- clubs in de hoofdklasse speelt? „Schei daar nou maar over uit. Dat is afgelopen. Definitief." Covert van Veen DE TWAALFDE M ,smc 3ogmade - Het scenario was '20-To!)raf al bedacht. Als Teylingen U zijn sportieve plicht tegen ^rmunda zou doen en MMO 41 ïcte tegenstander SJZ zou jjslaan dan was Hoogmade 38 /nieuw verzekerd van een jaar- 36 3VOe^a' 'n v'er£te klasse. 30 3 weigerde aan het spel mee 29 ^loen, vooral ook omdat de 26 y zelfde punten nog hard 21 |ig had om degradatie af te "nden. Beter gezegd: met na- Joost Spierenburg voelde ts voor het weggeven van ca- g lutjes. De aanvaller tekende )r alle doelpunten in de met -|XCie gewonnen streekderby. VAN DE WEDSTRIJD SJZ'er Joost Spierenburg tekende met drie doel punten voor de zege op MMO. Hij werd man van de wed strijd. Foto: Taco van der Eb eniging. Zo'n verlies vang je niet zo maar op. Het zou heel erg zonde zijn als we degrade ren. Zo jammer." C. den Dubbelden (71), Ha- zerswoude: „Dit is afzien. Ik had een gelijk: spel verwacht. Ik heb zestien jaar bij MMO gevoetbald, met vier broers. Ik ben de enige die nog over is. Het eerste volg ik overal. Ik ga zelfs naar de trai ningen kijken. Ik wil toch we ten wie er opgesteld gaat wor den. Vroeger gingen we met een busje naar de wedstrijden van MMO. Dat was een groep van een man of vijftien. Daar zijn er nog twee van in leven: ik en een maat van me. Door mijn werk ben ik in Hazers- woude terechtgekomen. Mijn baas bij de vleesfabriek bood ons een huisje aan. Tja, dan ga je. Ik hoop echt dat het nog ge lijk word, al is die kans erg klein. Drie schietgebedjes heb ben niet geholpen." Leo Looijenstein (57), Hoog made: „Ik ben import, ook al woon ik al dertig jaar hier. Ze hebben wel eens tegen me gezegd: je wordt nooit een echte Hoog- madenaar. Dat is onzin. Mijn wortels liggen nu hier. MMO is een heel gezellige vereniging. Iedereen heeft alles voor elkaar over. Ook buiten het veld. Dat is uniek. Ik heb hier zelf nooit gevoetbald. Bij Alphense Boys heb ik drie keer mijn been ge broken. Toen was het welletjes. Het gaat niet goed. Het keer punt kwam tegen Van Nispen (1-1). Toen verspeelden we de periodetitel en raakten we Ber- no van Leeuwen kwijt. Die jon gen stopt heel veel energie in de wedstrijd, neemt de jongens op sleeptouw en scoort soms." der Poel, Van den Bergen; De Waard, Hugo van der Krogt, Guus van der Hoeven, Rietkerken (61. De Koning), Verzaal (68. Van Veen), Spierenburg. Peter van der Hulst MAN Gerard van der Laan (50), Hoogmade: „Ik ben hier opgegroeid. En tot mijn 35ste heb ik gevoetbald bij MMO. Ik kom regelmatig kijken, maar mis wel eens een wedstrijd. Het is echt een dorpsgebeuren. Ik kom niet al leen voor het voetbal, maar ook om mijn sociale contacten te onderhouden. MMO - SJZ is een leuke derby. Het voetbal is niet best, maar een stuk beter dan een paar jaar geleden. Toen was het echt boerenkool voetbal. Lange halen naar vo ren en verder maar zien. Daar hebben de trainers een hoop aan veranderd. Over twee jaar verhuis ik naar Leiderdorp. Net iets dichter bij de stad. Mijn vrouw is Russisch. Ze komt uit Sint Petersburg. Voor haar is Hoogmade wel heel erg klein." R. van Deth (49), Zoeterwou- de: „Ik ben bij SJZ gaan voetballen toen ik in Leiden psychologie ging studeren. Heel toevallig. Mijn toenmalige vriendin wees me erop. Ik ben sinds twee jaar keeperstrainer. Daarvoor heb ik dat ook een tijd gedaan. Een pauze was nodig. Ik had het gevoel dat ik steeds dezelfde dingen zei. Over Dennis Berg (keeper van SJZ, red.) ben ik re delijk tevreden. Hij is sterk op de lijn, maar minder goed in hoge ballen. Een keeper moet niet alleen goed zijn in zijn doel. Het is net zo belangrijk de verdediging aan te sturen. En dat doet Dennis onvoldoende. Hij speelt pas twee weken in het eerste. Het is ook geen ide aal moment om in te vallen; tij dens een wedstrijd tussen twee boerenploegen. De sfeer valt me mee. Ik had slidings op keelhoogte verwacht. Het gaat er eigenlijk heel rustig aan toe." Eva Rietkerken (59), Leiden: Al zeven jaar kijken we iedere wedstrijd van SJZ. Mijn zoon Jan, die nummer twaalf, speelt in het eerste. Het is een erg ge zellige vereniging. We zijn heel 20 /10 maakt een grillig seizoen ?r. Na acht duels had de eg van coach Fred Filippo I tóe punten op het conto an. Vervolgens werd de :ede periodetitel verspeeld )r uit gelijk te spelen tegen E c Nispen. In het slot van de npetitie is het weer homme- 13. Warmunda staat nog tds op een degradatieplaats, ar MMO is met slechts een Boys ix voorsprong nog steeds t veilig. Tegen SJZ viel voor gehavende ploeg van Filip- |zen weinig eer te behalen. „Je it met een regel volstaan: dit !e meest kansloze nederlaag Boysihet seizoen", aldus de ich. ff was geen woord Grieks 3_0 Voor rust stichtte de thuis- slechts twee keer gevaar. e41st tikte Klaas uit den Boog- d naast en later begreep mand de voorzet van Bas Rijn. Tel daar, na rust, de 92 gelijkheden van Edward j der Geest (gekeerd door ilman Dennis Berg) en het art Dt tegen de paal van op- iiw Uit den Boogaard en al- ardige acties van MMO zijn ;oemd. 0AC'| was eenrichtingsverkeer in 4° bgmade en dat begon al l. In de eerste minuut knal- rreek Verzaal op enkele me- van het lege doel over. Zijn e was even later geen beter fn jeschoren. Joost Spieren- g deed het aanvankelijk niet beter. De snelle linksbui- had geen kind aan tegen- ider Erik Borst. Twee keer C id 3-C Tau WEDS Jeffrey van der Poel van SJZ wordt op het verkeerde been gezet. Foto: Taco van der Eb gaf Spierenburg niet thuis, maar bij de derde mogelijkheid liet hij Borst zijn hielen zien en knalde droog binnen. De snelle buitenspeler speelde na rust nog dwingender. Hij eiste meer ballen op en kreeg ze ook, met nog twee treffers tot gevolg. Eerst kapte hij sim pel Bram Lieverse uit en bij de derde treffer deed Richard van der Geest niets om hem af te stoppen. Doelman Roel van Leeuwen, die eerder nog Ver zaal knap afstopte, was beide keren kansloos. Het feestje van Spierenburg had nog leuker kunnen zijn, maar een specta culaire omhaal miste precisie en een vrije trap ketste tegen de lat. Dankzij de bevliegingen van Spierenburg is SJZ zeker van lijfsbehoud. Dat mag ook wel want de club begon met heel andere ambities aan het sei zoen. Trainer Bert Kort wilde voor de prijzen gaan. Zijn ploeg werd vorig jaar immers pas in de slotfase van de na- competitie uitgeschakeld in de strijd om promotie naar de derde klasse. Maar het enige dat de trainer deed was naar beneden kijken. „Dit is mijn vierde jaar bij SJZ en ik merk dat het een beetje verzandt. Of de chemie is uitgewerkt? Op bepaalde momenten voel ik dat wel zo." Na de weinig hoogstaande wedstrijd van gis teren zit het er voor Kort bijna op. „Volgende week sluiten we af bij Alkmania, de club waar ik hiervoor trainer was. Na twin tig jaar neem ik dan afscheid TRIJD VAN DE WEEK van het seniorenvoetbal." Kort, die wordt opgevolgd door Rik Geest, heeft komend seizoen de jeugd van UVS onder zijn hoede. Zijn collega Filippo heeft nog een jaartje bijgetekend bij MMO. Of het een vervolg in de vierde of vijfde klasse wordt, blijkt volgende week. De Hoog- madenaren hebben alles nog in eigen hand. Winst op degra dant Van Nispen betekent lijfs behoud. Warmunda heeft een lastige uitwedstrijd bij FC Lisse dat nog op jacht is naar een periodetitel. „Voor negentig procent kun je dus zeggen dat er nog niets aan de hand is, al weet je het in het voetbal na tuurlijk nooit. Ik ben wel blij dat het bijna afgelopen is, want mijn spelers lopen op hun laat ste benen." MMO - SJZ 0-3 (0-1). 45. Spierenburg 0-1, 57. Spierenburg 0-2, 59. Spieren burg 0-3. Scheidsrechten Bogerd. Toeschouwers: 100. MMO: Van Leeuwen; Borst (65. Bart van Rijn), Bram Lieverse, Edward van der Geest (76. Van der Laan), Richard van der Geest; Looijenestein, Hooger- vorst, Porrey (65. Den Braven), Daan Lieverse; Uit den Boogaard, Bas van Rijn. SJZ: Berg; Versteden, Wouter van der Hoeven (78. Joost van der Krogt), Van goed in de club opgenomen. En we komen toch van 'bui ten'. Het gaat er een stuk vrien delijker aan toe dan in Leiden. Veel minder agressiviteit. Ik hou erg van het spelletje. Ik heb zelf gevoetbald bij Docos. Het niveau van SJZ is goed, maar ze spelen te teruggetrok ken. Aanvallen is toch de beste verdediging. Niet iedereen is het daarmee eens." Gina van Wïeringen (43), Hoogmade: „Ik kom altijd kijken. Uit en thuis. Weer of geen weer. Het gaat niet goed. We hebben veel blessures. Vorige week konden er zeven man niet meedoen. En het is maar een kleine ver-

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17