SPORT 2 Bevrijdende titel voor Chelsea Zabel en Botero nog lang niet versleten Bayern Münchel opnieuw de best Jurgen van den Goorbergh zelf nog het meest verbaasd Londense club na halve eeuw eindelijk weer eens Engels kampioen Steun voor fans Unit{ Justine Herf lijkt weer 1 beetje de 01^ Miraculeuze zesde plaats in Sjanghai Rabobank leidt in ProTour maandag 2 mei 2005 lausanne - De Rabobank-wie- lerploeg heeft zondag de eerste plaats veroverd in het ploegen- klassement van de ProTour. De Nederlandse equipe passeerde het Belgische Davitamon-Lotto dankzij de derde plaats in het eindklassement van de Ronde van Romandië van de Rus De- nis Mentsjov. Ook het Deense CSC passeerde Davitamon en schoof naar de tweede plaats. De topdrie in het individuele klassement veranderde niet. De Italiaan Di Luca bleef leider, voor de Belg Boonen en de Spanjaard Freire. Michael Boo- gerd is de eerste Nederlander. Hij staat zesde. EK-limieten drie zwemsters Tilburg - Madeion Baans, Inge Dekker en Hinkelien Schreuder hebben bij zwemwedstrijden in Tilburg de limiet gezwommen voor de Europese kampioen schappen kortebaan in decem ber in het Italiaanse Triëst. Dekker plaatste zich op de 50 (26,55) en 100 (58,39) meter vlinderslag. Baans realiseerde de vereiste tijd op de 100 school (1.08,92) en Schreuder op de 200 wissel (2.14,39). Schalken niet actief in Rome rome - Sjeng Schalken heeft zich teruggetrokken uit de kwa lificaties van het tennistoernooi in Rome. De Limburger meldde zich volgens de organisatie af met een blessure aan zijn lin kerbeen. Schalken kwam vorig week nog in actie in München, waar hij in de tweede ronde verloor van de Roemeen Andrei Pavel. Vorig jaar ontsnapten Schalken en zijn vrouw Ricky in de Italiaanse hoofdstad aan de dood na een brand in hun ho tel. Nederlaag Admirals Berlijn - De American footbal lers van de Amsterdam Admir als hebben in de NFL Europe een nederlaag geleden. De ploeg verloor op bezoek bij het Duitse Berlin Thunder met 27- 16. Door die nederlaag moest Admirals de koppositie uit han den geven aan Berlin Thunder. Zilveren plak poolbiljartsters veldhoven - Het Nederlandse wouwenteam heeft zilver ge haald bij de Europese kampi oenschappen poolbiljarten. Ka ren van Steenbergen, Kynthia Ofranidis en Estelle Bijnen ver loren zaterdag in Veldhoven de finale van Duitsland. Het zilver volgt op brons bij de twee voor gaande kampioenschappen. Bij de mannen ging het goud even eens naar Duitsland. Voor Oranje was er gedeeld brons met Finland. Tweede plaats squashvrouwen amsterdam - Het Nederlandse vrouwensquashteam heeft in Amsterdam de finale van het Europees kampioenschap ver loren van Engeland met 2-1. Vanessa Atkinson was de enige die haar partij won. Ze versloeg Linda Elriani in drie sets: 9-3 10-8 9-6. De Nederlandse squashers veroverden brons. Het team van kopman Tommy Berden versloeg in de strijd om de derde plek Wales met 3-1. door Peter van Duyl bolton/den haag - Het span doek wapperde plechtig in de wind, bijna als een waarschu wing aan de rest van de voetbal wereld. 'It's a new era, it's a blue era'. Chelsea werd zaterdag door een overwinning bij Bolton Wan derers (0-2) voor het eerst sinds mensenheugenis kampioen van Engeland. Nu Chelsea bij de top is aangekomen, wilden de fans maar zeggen, is het niet van plan op korte termijn weer te vertrekken. Met de tweede landstitel hield Chelsea het karige, maar per fecte ritme in zijn clubgeschie denis kaarsrecht overeind. Op gericht in 1905 won de ploeg uit Londen in 1955 zijn eerste en tot gisteren enige kampioen schap. Nóg eens vijftig jaar later mag Chelsea zich dus eindelijk weer de sterkste club van Enge land noemen. De fans hebben er dus lang op moeten wachten. Een halve eeuw moest Chelsea zich de hoon van rivaliserende clubs la ten welgevallen. Terwijl hun club tot tweemaal toe een ver nederende degradatie naar de (toenmalige) tweede divisie on derging, vierden de supporters van eerst Liverpool en later Manchester United en stadge noot Arsenal het ene feestje na het andere. Natuurlijk stonden ze op Stam ford Bridge, de thuishaven van Chelsea, sinds 1955 nog wel eens met de handen in de lucht. De club won drie FA Cups, tweemaal de Europacup II en ook drie keer de League Cup. Maar nooit meer drukte Chelsea zijn neus tegen de ruit van de kamer waar de échte prijzen worden verdeeld. Het kampioenschap van Chel sea heeft een bijna oogverblin dende glans. De ploeg van José Mourinho kan indrukwekkende cijfers overleggen. Het verloor slechts één van zijn 35 competi tiewedstrijden - half oktober bij Manchester City - en 27 maal was er winst. Niet altijd kreeg Chelsea dit sei zoen de handen op elkaar. De kersverse nummer één van En geland is vooral de kampioen van de degelijkheid. Het scoor de 67 goals, gemiddeld minder dan twee per wedstrijd. De gro te kracht ligt dan ook achterin. Chelsea incasseerde het absurd lage aantal van dertien tegen treffers. Het is geen toeval dat de belangrijkste voetballers niet voorin lopen: middenvelder Frank Lampard (die tegen Bol ton beide goals scoorde) en centrumverdediger John Terry, door zijn collega's tot beste speler van het seizoen is geko zen. Ook Arjen Robben draaide een spectaculair seizoen, maar de Nederlander was te vaak ge blesseerd om Lampard en Terry naar de kroon te steken. De grootste ster van Chelsea zit dit jaar misschien wel op de bank. José Mourinho heeft dit seizoen noch in Engeland noch in de rest van Europa veel vrienden gemaakt met zijn op vallende gedrag. Maar de Por tugees pakte zaterdag zijn ze vende prijs in de afgelopen drie seizoenen. Na FC Porto levert hij ook in Engeland absoluut vakwerk. De selectie is bijeen gekocht met de miljoenen van Roman Abramovitsj, Mourinho heeft er een hecht team ge maakt, waar de spelvreugde week in weet uit van afstraalt. Het tweede kampioenschap uit de historie voelt voor de fans als een soort bevrijding. De club beschouwt de titel als het startschot voor een serie suc cessen. Chelsea droomt van een langdurige heerschappij over Engeland en het moet de beste club van Europa worden. Mogelijk komt die kans er dit jaar al, morgen strijdt het met Liverpool om een plek in de fi nale van de Champions League. Of die missie nu slaagt of niet, het staat vast dat de Londena- ren hun jacht volgend jaar even verwoed voortzetten. Chelsea sloot deze week het beste spon sorcontract uit de Engelse sportgeschiedenis. Samsung betaalt tot 2010 jaarlijks tien miljoen pond (vijftien miljoen euro) voor een plekje op het knalblauwe shirt. Het staat ook vast dat er deze zomer opnieuw spelers naar Stamford Bridge zullen komen. Tegen de regels van de FA in werd al met inter national Ashley Cole (Arsenal) gesproken, Steven Gerrard staat op het lijstje van Chelsea. den haag/gpd - De schaal is een jaartje weggeweest, maar zaterdagmiddag keerde de titel terug op de oude vertrouwde plek. Bayern München is weer eens de beste van Duitsland, voor de negentiende keer al weer. Het kan best eens voorkomen dat een andere club een keer de titel pakt, zoals vorig seizoen Werder Bremen. Maar als zoiets per ongeluk eens gebeurt, kun je wachten op een felle reactie vanuit München. Dan worden de invloedrijke mensen op het pluche boos, wordt de knip ge trokken en staat er snel weer een selectie die veel beter is dan die van de concurrenten. Want bij Bayern München wil men gewoon elk jaar de beste zijn. En de beste was de ploeg van Roy Makaay dit seizoen. Heel even na de zege van Schalke 04 anderhalve maand geleden op Bayern lag een sensationele ontknoping van het seizoen op de loer, maar na zo'n tegenval ler komt de ware kracht van de topclub pas aan de oppervlakte. Terwijl bij Schalke de druk van het kampioenschap de benen lamlegde, kwam Bayem sterker dan ooit terug. De ploeg won zijn wedstrijden bijna achte loos, bouwde al snel een grote voorsprong op en profiteerde afgelopen zaterdag van de zo veelste misstap van concurrent Schalke. Omdat Schalke in eigen huis te gen Bayer Leverkusen niet ver der kwam dan 3-3, was de 4-0 van Bayem bij Kaiserslaut voldoende om opnieuw di troon van het Duitse voetl, bestijgen. „We zijn de tere kampioen, dat kan niemak bestrijden", aldus Michae lack, die dit seizoen de grq chitect was van het succes; lack kan het vooral goed v; met Roy Makaay, de Nedfr der die zaterdag op de Bet^ berg nog eens zijn killersiic stinct etaleerde door drie fers te scoren. Voor Maka» het zijn tweede landstitel,' in Spanje werd hij al eens3 pioen met Deportivo la C<j „Er is echter wel een versq; aldus Makaay. „Want in S,( waren we de grote verrassj nu waren we de grote favc, die de hoge verwachtinge moest waarmaken. En dak ben we uitstekend gedaai* In München waren de sci« werpers zaterdagavond 0/ bal van de kampioen voo% richt op Felix Magath. Ma. kwam voor het seizoen oy van Vfb Stuttgart waar hijj naast de titel had gegrepe1 het begin liep de samenwu tussen hem en de spelersj; nog allesbehalve vlekkelo^ omdat de vedetten van B% maar niet konden wenne^ de man die zweert bij eeix verdiscipline. Maar gaan<% het seizoen groeide het wD zijdse respect, zoals in Ka;i lautern nog eens werd ben tigd door de innige manie, waarop de spelers hun tr£a bedankten. g Chelsea's grote man Frank Lampard wordt besprongen door zijn teamgenoten William Gallas en Didier Drogba. Foto: Reuters/Ian Hodgson londen/anp - In hun pogingen de Amerikaan Malcolm Glazer af te houden van een overname hebben de suppor ters van Manchester United steun gekre gen van de investe ringsbank Nomura. Die is bereid de fans met aandelen, die zijn verenigd in de groep Shareholders United, 100 miljoen pond te lenen om hun belang in de Engelse topclub te vergroten tot onge veer 25 procent. Glazer probeert al tijden de club over te nemen, tot woe de van de fans. De Amerikaanse sporttycoon heeft ongeveer 800 mil joen pond (onge veer 1,2 miljard eu- Yo) over voor Man chester United. Gla zer heeft een belang van 28 procent in de club. Hij kreeg al eqr te horen dat 1^ 17 mei de tijd,e om voor de d(e keer een bod c voetbalclub Up brengen. De club heeftpj, nog ongeveer z 30.000 indivic,. aandeelhoud|' Die groep wojt door Sharehq,, United gevra^j zich aan te sli^ bij het financig plan. n door Edward Swier frankfurt/den haag- Ze wa ren allang afgeschreven. Door de leek én de kenner. Maar dit weekeinde kwamen Santiago Botero (32) en Erik Zabel (34) plots weer voor het voetlicht. Erik Zabel stond tot gisteren, de dag dat hij Rund um den Henninger Turm won, liefst 344 dagen droog. En Botero, van wie iedereen dacht dat hij toch echt versleten was? Die had zelfs al ruim tweeënhalf jaar niet meer gewonnen. In Romandië pakte de Colombi aan gistermiddag echter de winst in de afsluitende tijdrit én het eindklassement. Het verhaal van Botero is bizar. In 2002 trok de Colombiaan stevig van leer. Na een uitzon derlijk sterk seizoen waarin hij onder meer de Classique des Alpes en een tweetal Tourritten won, zette hij in het Belgische Zolder de kroon op het werk door ook nog wereldkampioen tijdrijden te worden. Een over stap naar T-Mobile, en een gang naar de vergetelheid, volgde. Verandering van spijs deed klaarblijkelijk niet be paald eten. Het beenritme van Botero, die altijd de zwaarst mogelijk versnelling kiest, werd welhaast aandoenlijk. Hij kwam geen meter meer voor uit. De sleet had, omdat hij zo veel van zijn lichaam vergde, vroeg vat op hem gekregen, dacht een ieder. T-Mobile wist dan ook niet hoe snel de cou reur aan de kant moest worden gezet toen zijn contract eind 2004 afliep. Bij Phonak is de geblokte cou reur echter herboren. In tegen stelling tot andere jaren bereid de hij zich afgelopen winter langdurig in thuisland Colom bia voor. De jaren ervoor durf de hij, vanwege het risico voor ontvoeringen, zelden voor lan gere tijd terug naar Medellin te gaan Ómdat zijn ploegmakker Pereiro de druk van het kop manschap niet aankon, kwam Botero in Romandië plots weer in beeld. En bleek dat hij, als het er voor hem echt om gaat in een tijdrit, nog altijd kan fietsen. Giro-favoriet Damiano Cunego, na zaterdag leider, werd alsnog uit het leiderstri cot gereden. In het algemeen klassement werd Rabo-kop- man Denis Mentsjov, achter Botero en Cunego, derde. In de afsluitende tijdrit toonde Tho mas Dekker met de zesde tijd dat zijn tijd nog wel komt. Enkele honderden kilometers noordelijker zorgde een andere oudgediende voor vreugde in T-Mobile-kringen. De uit pu blicitair oogpunt voor de ploeg zo belangrijke Rund um den Henninger Turm werd door Zabel voor de derde keer ge wonnen. Hij was ditmaal, hoe wel Zabel alles al meegemaakt heeft, meer dan ooit content met de winst. Sinds 22 mei 2004 had het sprintkanon van weleer namelijk niet meer ge wonnen. „De dagen dat ik voor de sprint zeker was van mezelf zijn voorbij. En win je niet meer zo vaak, dan wordt het steeds moeilijker. Ik weet bo vendien dat ik niet meer de snelste ben. Freire en Petacchi kan ik in een reguliere, korte sprint niet meer verslaan. Ik moet het hebben van een lange spurt, liefst op een oplopende weg", sprak de Duitser na af loop. Zabel is overigens nog bepaald niet zeker van een plekje in de Tourploeg van T-Mobile. Er is een richtingenstrijd gaande binnen de formatie. Zabel zal sowieso geen knechten mee krijgen om zich op de spurts voor te bereiden, alle kaarten worden op het klassement van de nog altijd weinig impone rende Jan Ullrich en Andreas Klöden gezet In Frankfurt, waar Zabel de spurt won van een twintigtal koplopers, bewees hij van wel. Karsten Kroon was in de ver zengende hitte de enige Neder lander die zich met de strijd om de ereplaatsen bemoeide. Hij was al vroeg in de wedstrijd actief, een inspanning die hij in de ultieme sprint in Frankfurt moest bekopen. Kroon, vorig jaar winnaar na een ultra-lange vlucht, werd veertiende. warschau/estoril/anp ne Henin-Hardenne he&j terugkeer aan de internat tennistop in Warschau tigd. De Belgische pal koste van de Russische Su< Koeznetsova haar tweei op rij in de Poolse hoofd|R 6 6-2 7-5. ,p Twee weken geleden b«£ de Waalse in het Amerf* Charleston haar eerstr nooiwinst sinds haar rei?.1 maart. De voormalige n één van de wereld is er c den uit geweest wegens rusinfectie en een krtieb! Hoewel Henin tegen Ko'1 ova hard moest werken }v< zege, liet ze bij vlagen hr Het de den haag/sjanghai/gpd - Zijn deelname aan de Grand Prix van China was al een mirakel op zich. Maar dan ook nog zes de worden op het kleddernatte asfalt van Sjanghai? Het was het mooiste dat Jurgen van den Goorbergh in zijn lange race carrière is overkomen. Mooier dan de twee vijfde plaatsen die hij op een 500cc machine had behaald. „Dat ik dit mag meemaken", stamelde hij. „Fantastisch, ik heb Nederland op de MotoGP- kaart gezet. Hier mag ik mezelf best een veer voor in de kont steken." Van den Goorbergh werd van alle kanten overladen met complimenten, winnaar Valentino Rossi en Honda voor op. Een betere beurt had Van den Goorbergh bij Honda en in het bijzonder het Konica Mi nolta Team ook niet kunnen maken. Hij dankte zijn rol als 'special guest star' na 2,5 jaar aftvezigheid op Grand Prix-ni- veau aan het afhaken van de Ja panner Tamada. De Nederlandse Monegask maakte in Sjanghai, waar voor het eerst in de geschiedenis een Grand Prix werd gehouden, zijn faam als regenrijder pur sang op voortreffelijke wijze waar. Toch zat hij niet te wachten op regen, ,,'s Óchtends had ik zo iets van 'laat het maar een dro ge wedstrijd worden'". Van den Goorbergh wist dat het in de re gen dubbel lastig zou worden vanaf de negentiende start plaats de weg naar voren te vin den. „Ik had veel last van wa terspray, maar kon toch meteen in de eerste ronde zes man pas seren zonder dat er echt van gevaarlijke situaties sprake was." Hij rukte op richting de kop groep en leverde even strijd met collega-invaller Olivier Jac- que. De Fransman, die voor het eerst sinds vorig jaar oktober weer in actie kwam, nam echter meer risico's dan Van den Goorbergh lief was. „Dat was het me niet waard. Ik wilde kos te wat kost deze race uitrijden." Hij reed het gat van vijf secon den met de in vijfde positie rij dende Max Biaggi zo goed als dicht, maar achtte het niet ver standig de aanval op 'Grande Max' in te zetten. Uit vrees, zo verklaarde hij, daarmee de be langen van Honda te schaden. „Als het om een podiumplaats was gegaan had ik alles op alles gezet. Nu was het me niet waard." Dat Van den Goorbergh er on danks de korte kennismakings periode zo snel in was geslaagd de 250 pk's van de Honda on der controle te krijgen was vol gens hem vooral te danken aan de schat aan ervaring die hij in de 500cc klasse heeft opgedaan. „Het is vooral een kwestie van voorzichtig met het gas om gaan. Mentaal was het moeilij ker dan fysiek. Je moet vooral niet gaan vechten met dit mate riaal." De zesde plaats in Sjanghai smaakt naar meer, maar alles hangt af van de fysieke gesteld heid van Tamada. Zo gauw die is hersteld van zijn handbreuk wordt Van den Goorbergh be dankt voor bewezen diensten. Hij hoopt echter stiekem op een vervolg in Le Mans over twee weken. „Er is nog steeds kans dat ik daar rijd. Dat zou prachtig zijn, maar dit nemen ze me niet meer af." Jurgen van den Goorbergh op het natte circuit van Sjanghai op weg naar de verrassende zesde plaats. Foto: EPA/Michael Reynolds niveau zien. spannend gevecht. Zek< begin had ik het moeilij! kreeg haar spel steeds bu'. der controle. Dat heeft z1 betaald", concludeerde p Ook David Nalbandian tf? periode van fysieke pro definitief achter zich te I gelaten. Hij vierde op hePr; in München zijn eerste'?1 sinds 2002 en het derde loopbaan. De Argentij11 sloeg in de eenzijdige 1 iets meer dan een uur e Pavel met 6-4 6-1. De Rt° was eerder in het toern te sterk voor Sjeng Schd Raemon Sluiter. Nalt kreeg voor zijn zege eenj van 40.000 euro en eeï wagen van toernooi! BMW. „Dit is een heel|d rijke overwinning vot mijn eerste na twee r met zoveel blessures, dat ik nu alleen nog uit kan kijken", aldus an, die in 2002 de Wimbledon speelde. De Tsjechische Safarova zorgde voor rassing door in hoofdprijs te jarige speelster tweede ronde nog strijdpunten tegen Krajicek. In de finale ze zich met 6-7 6-4 als vierde geplaatste Na. Ze is na de Ivanovic de tweede die via de nooi wint. Safarova zelf helemaal niks echt ongelooflijk."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14