Kuijt boos op lakse collega's Galasek is dezelfde gebleven Voor de turners is elke euro meegenomen Hitier-groet bij jeugdwedstrijd de kant angst voor |ingcontrole Bommel Jr drie jaar Barcelona Feyenoord verzaakt in de Kuip Medaille beloond met premie valler i SPORT maandag 2 mei 2005 ilf nog het eest verbaasd nov moet r missen I - De Russische wielren- itsjeslav Ekimov heeft bij liningsongeval in Austin irstbeen en een ruggen- gebroken. De Rus fietste oegmaat Lance Arm een trainingsronde, ij het duo werd aangere- >or een auto. Armstrong |er goed vanaf, maar Ek- ian deelname aan de loogstwaarschijnlijk ver- In de Ronde van Frank- rrichtte Ekimov enkele ja- langrijke arbeid voor tong, die de Tour zes keer urt/gpd/reuters - And- pessandro en Juan Carlos uez zijn zondag door pb VfL Wolfsburg buiten l gelaten voor het duel nburger SV. De twee |jnen hadden zonder ng van de clubartsen ïdingssupplement geno- es bestond dat het duo dopingcontrole een po- jj plasje zou inleveren, ïrg-manager Thomas en coach Erik Gerets be- 10 toen hun duidelijk werd Argentijnen het middel genomen, het tweetal ■laten spelen tegen HSV. dirg won met 1 -0 dankzij l|ffer van Petrov. De club ■zaak deze week intern jjieken. en/gpd - Na Romério, i, Boudewijn Zenden en Cocu maakt ook Mark on|j|mmel de overstap van ar FC Barcelona. Voor- tan Laporta van Barcelo- geen twijfels meer, Van »1 zelf zegt dat er nog ...lar kleine puntjes' gere- jeten worden. Maar fei- taat niets een transfer de weg. De komende r speelt Van Bommel in uw-rood van de Cata- jopclub. beide partijen nadruk- adden afgesproken het pas na het seizoen be- maken, lekte de transfer lopen dagen in Spanje L Van Bommel wilde za- lubliekelijk geen keihard d' geven, maar liet wel Bmeren enorm trots en zijn met de volgende jn carrière. „Blauw en mooie kleuren", bleef [ternin een tikje cryp- Jk kan officieel nog niks uiten brengen, omdat x afspraken zijn ge- met mijn nieuwe club. kan, zonder een naam len, wel zeggen dat we Daar details na helemaal door Hans Leber Rotterdam - „Er moeten spelers weg en er moeten spelers ko men. Ik hoop dat iedereen zich daarvan bewust is." Feyenoord- spits Dirk Kuijt is het zat. Pas an derhalf uur na de met 1-3 verlo ren thuiswedstrijd tegen SC Hee renveen meldt hij zich buiten de catacomben. „Ik ben woedend, dan is het beter eerst even af te koelen." Als hem naar zijn toekomst bij Feyenoord wordt gevraagd, zucht hij diep en zegt: „Ik ben niet iemand die een club zo maar in de steek laat. Meer wil ik niet zeggen." Duidelijk is dat Kuijt het niveau van Feye- noords spelersgroep niet in overeenstemming acht met zijn eigen ambities. Tijdens de wedstrijd tegen Hee renveen las Kuijt zijn collega's al de les. De eerste twee tegen doelpunten ontstonden door dat op het middenveld te veel ruimte werd weggegeven. Mika Vayrynen profiteerde daar twee keer van. Bij het eerste doel punt kon hij ongestoord aan leggen voor een welgemikt schot, bij het tweede doelpunt kon hij vanuit de ruimte op het middenveld een een-tweetje met Klaas-Jan Huntelaar opzet ten. Bij het derde Heerenveen- doelpunt keek André Bahia toe, terwijl Petter Hansson een cor ner gericht binnenkopte. Gemakzucht, de inzet van de hele ploeg deugde niet en de hitte was geen excuus, vond Kuijt: „Het lijkt wel alsof som mige jongens eens goed uitge legd moet worden wat voor club Feyenoord is. Wat het be tekent om hier te voetballen, dat je dan je stinkende best moet doen. Inzet tonen is de normaalste zaak van de wereld. Ik hoop dat de spelers dat gaan beseffen. Of dat ze anders in zien dat er volgend jaar bij Fey enoord geen plek meer voor ze is." „Misschien komt het doordat veel jongens uit andere cultu ren komen, ik weet dat niet, maar het zal ze toch echt eens verteld moeten worden. Als we druk op deze tegenstander had den gezet, hadden we gewon nen. Het ergste vind ik het nog voor onze trainer. Die doet er de hele week alles aan, is elke dag met ons bezig. Hij is niet al leen onze trainer, maar hij heeft ook nog eens heel veel bete kend voor het Nederlandse voetbal. Dit is heel verdrietig." Van de acht verloren wedstrij den deze competitie, kreeg Fey enoord vijf keer klop in eigen huis. Heerenveen, waarvan trai ner Gert Jan Verbeek niet eens vond dat zijn ploeg goed speel de, gaat voort op de weg rich ting Europa. Feyenoord leek ze daarbij gisteren welhaast te wil len helpen. Dirk Kuijt was een van de wei nigen die er nog iets aan deed in de tropische warmte van de Kuip, ook scorend: hij maakte in de eerste helft nog de 1-1. Mika Vayrynen van Heerenveen houdt Feyenoord-speler Dirk Kuijt op afstand. Vayrynen scoorde twee keer, Kuijt eenmaal. Foto: GPD/Awe Krijger Trainer Ruud Gullit vond dat ook van Bart Goor en Alexander östlund. de overige spelers maakten de trainer witheet van woede. Het publiek scandeerde zijn naam: 'Gullit rot op'. De trainer kijkt daar niet van op: „Ik heb me verschrikkelijk geër gerd, we hebben de mensen in de steek gelaten. Het publiek was terecht boos." Gullit vindt dat zijn elftal de klap van de week met nederla gen tegen FC Den Boch, Ajax en PSV niet te boven is gekomen. Het team snakt volgens hem naar het einde. „Er zijn spelers die doordeweeks een pijntje voelen en dan niet willen spe len. En er zijn spelers die altijd vinden dat ze onterecht op de bank zitten. Maar éls ze spelen, laten ze het niet zien, dan blij ken ze het niveau niet aan te kunnen." Voor het nieuwe Feyenoord is een enorme impuls op het mid denveld nodig. De ploeg speelt zonder systeem, zonder vaste combinaties, zonder automa tismen, eigenlijk zonder idee. De komst van oud-Feyenoorder Paul Bosvelt had zo'n impuls kunnen zijn, maar die koos af gelopen vrijdag voor Heeren veen. Gullit wilde gisteren het beeld wegnemen dat Feyenoord, dat ook achter Bosvelt aanzat, niet daadkrachtig is geweest. „Wij hadden op 20 april contact met Paul, maar moesten zaken re gelen. Onder andere een speler die het van hem over zou kun nen nemen. Hij is 35, dan kan iemand misschien niet alles spelen. Maar toen we belden was hij al akkoord met Heeren veen. Ik heb hem gebeld. Hij is een oud-speler van Feyenoord. Dan is het logisch dat je laat weten of je wilt of niet. Hij kon me geen antwoord geven op de vraag waarom hij dat niet deed." Terwijl Heerenveen op weg is richting Europa, heeft Feyen oord formeel nog één punt no dig om deelname aan het UEFA-Cuptoemooi veilig te stellen. Uit tegen NEC of PSV, of thuis tegen ADO Den Haag. Normaliter een kleinigheid, maar voor het Feyenoord van gistermiddag is niets meer ge makkelijk. FEYENOORD: Malkowski; östlund, Bahia, Saïdi (72. Zuiverloon) en Basto; De Graaf (64. Lazovic), Bosschaart (34. Pardo) en Goor; Castelen, Kuijt en Ka- lou. SC HEERENVEEN: Vandenbussche; Seip, Hansson, Breuer en Bakkati (66. Drost); Yildirim, Vayrynen, Hestad (46. Bruggink) en Radomski; Huntelaar en Nilsson (54. Samaras). katwijk - Bij een wedstrijd tus sen D-junioren van Katwijk en Meerburg is vorige maand door een speler van Katwijk de Hit- Ier-groet gebracht. Tijdens die actie trok hij zijn voetbalshirt omhoog om zijn Lonsdale kle ding te laten zien. Die kleding wordt geassocieerd met neona- zisme. De Hitler-groet werd ge maakt in de richting van een donker getinte speler van Meer burg. Volgens een van de begeleiders van de club uit Zoeterwoude waren er ook eerder dit seizoen al problemen tussen beide clubs. Supporters van de Kat- wijkse ploeg maakten toen apengeluiden in de richting van een donkere speler. Meerburg-trainer Frank Paap vond dat de scheidsrechter tij dens het duel goed reageerde. Hij stuurde de voetballer met een uit het veld. „En ook de lei ders van w Katwijk reageerden adequaat." Voorzitter Hajo La- man van Meerburg heeft de zaak bij w Katwijk aangekaart. „Ik heb gehoord dat die speler is geschorst en dat hij een laat ste waarschuwing heeft gekre gen. Of ik dat afdoende vind? Ik kan daar moeilijk over oordelen want ik ken dit individuele ge val niet." Paap heeft nog overwogen de zaak bij de KNVB aan te kaar ten. „Maar we zien daarvan af. Dan sta je toch bekend als de club die naar de bond is gelo pen en misschien moeten we daar volgend seizoen weer voetballen." Voorzitter Jaap van der Bent van w Katwijk zegt dat de club de ouders en de speler op het gedrag op het veld heeft aange sproken. „Hij heeft een week niet mogen spelen en trainen en een berisping gekregen. Als er nog zoiets gebeurt, wordt hij geroyeerd." Tomas Galasek vierde zijn rentree met een doelpunt. Links Wesley Sneijder, rechts Nigel de Jong. Foto: ANP/Olaf Kraak n. ïimel heeft met PSV de t gemaakt dat hij na zijn I jaren kan terugkeren -loven. De Limburger is jaar geworden. Als hij [l of 32 jaar is, wil hij pnieuw voor PSV spe- iat uittndat er in Nederland :r. (B.tere club is dan PSV." ar ingiBarcelona van trainer ien, njjkaard zal Van Bommel middenveld komen te 7. rnet onder anderen Xavi oppd- „Geen verkeerde spe- ilaafc1"' merkte Van Bom- hte is al in de badplaats .eweest om een huis te maar overweegt zich Vert anders te vestigen. Dem;fijn we nog niet hele- ling; 1" ïg; 2pi°na heeft sinds dertig adschn magische aantrek- r _cht op Nederlandse ;rs en trainers. Wat ooit vontuur begon, met Ri- Dncaghels en Johan Cruijff, is >ruim;ls een traditie gewor- dit moment beschikt it; 11. naast de trainers Rijk- zult; 2; Henk ten Cate, over ién Nederlandse speler: ©S van Bronckhorst. door Jop van Kempen Roosendaal - Na ruim vier maanden blessureleed maakte Ajacied Tomés Galasek zater dagavond tegen RBC zijn ren tree (4-1). Uit een penalty scoorde hij de vierde treffer. Maar belangrijker: hij speelde zijn controlerende rol even so ber als altijd. Galések is dezelf de gebleven, maar het Ajax waarin hij terugkeerde, is volle dig veranderd. Met gevoel voor ironie zou je Tomés Galasek (32) de oude Hedwiges Maduro (20) kunnen noemen. In de vier maanden die de Tsjech nodig had om te herstellen van zijn liesblessure, liet Maduro zich nadrukkelijk gelden als de 'nieuwe' controle rende middenvelder van Ajax. En waar Galasek zijn plek in het nationale elftal van Tsjechië door de blessure logischerwijs kwijtraakte, mocht Maduro van bondscoach Marco van Basten zijn eerste interland spelen. Het zou echter even oneerbie dig als onrealistisch zijn om Ga lasek zo vroeg af te schrijven. De taaie Tsjech liet zaterdag avond zien dat hij het voetbal len niet is verleerd. Tegen het makke RBC toonde Galasek nog steeds dat hij een goed oog heeft voor de balans van het elf tal. Net zoals, inderdaad, He dwiges Maduro. Zaterdagavond stelde trainer Danny Blind dan ook zowel Ga lések als Maduro op. Galasek, de steunpilaar van ex-trainer Ronald Koeman, speelde op zijn oude plek centraal op het middenveld. Maduro schoof een linie naar achteren en stond in plaats van Julien Escu- dé (nu linksback) naast Zdenek Grygera centraal in de defensie. Tijdens zijn jeugdopleiding speelde Maduro vaak op die positie. „Ik ben blij dat ik weer kan spe len", zei Galasek, als altijd in aandoenlijk Nederlands, over zijn debuut onder Blind. „Ik had sinds de winterstop niet meer gespeeld. Ik ben geope reerd aan mijn lies, maar het gaat nu goed. Dit was ook een goede wedstrijd om een rentree te maken. We kwamen al in de eerste helft op 3-0. En zoals we van tevoren hadden afgespro ken, mocht ik ook de strafschop nemen. Ik scoorde. Om het doelpunt te vieren, maakte ik een dansje met Steven Pie- naar." Blind was ook blij met het spel van Galések. „Hij speelde zoals hij voor Ajax kan en moet spe len; sober en goed voor het team. Hij zat er tegen het einde een beetje doorheen, maar ik heb hem laten staan voor het wedstrijdritme." Hoewel er sinds Galéseks laat ste wedstrijd (19 december, 4-0 winst op Groningen) een nieu we trainer met een nieuwe voetbalvisie is gekomen, heeft de Tsjech naar eigen zeggen weinig van de veranderingen meegekregen. „Ik was de afge lopen tijd vooral bezig met fit worden. Ik heb het trainings kamp in januari nog meege maakt, daarna volgde ik niet zo goed wat er om me heen ge beurde." Galések denkt dat zijn eigen rol nauwelijks is veranderd met Blind aan het roer. „Ik heb het vertrouwen gekregen met een basisplaats tegen RBC. Ik stond op dezelfde plek als altijd, dus ik denk dat mijn functie in het team hetzelfde is gebleven." Galések komt voor in de toe komstplannen van Blind, zo liet de trainer eerder al weten. De Tsjech heeft echter een con tract tot juni 2006 en om te voorkomen dat hij aan het ein de van het volgende seizoen zonder transferopbrengsten vertrekt, moet hij nog dit sei zoen bijtekenen. Over een concrete invulling van zijn sportieve toekomst wilde Galések echter niet spreken. „Ik wil na dit seizoen nog twee jaar voetballen. Dat kan bij Ajax, maar eventueel ook bij een an dere club. Of ik in Amsterdam blijf, kan ik niet zeggen. Ik moet eerst zorgen dat ik weer regel matig aan het voetballen kom. Als je niet speelt, heb je niks te zeggen." Maduro had vanuit zijn positie in de verdediging met veel ple zier naar het spel van Galések gekeken. „Hij blijft altijd zo rus tig. Die rust probeer ik zelf ook in mijn spel te leggen. Onze manier van spelen lijkt erg op elkaar. Ik denk alleen dat ik als middenvelder iets vaker voor de goal van de tegenstander kom." Sport 3: Ajax heeft tweede plaats voor het grijpen gent/anp - Voor Yuri van Gel der went het, voor Suzanne Harmes nog niet: het behalen van medailles bij wereldbeker wedstrijden turnen. Van Gel der behaalde gisteren in Gent haast achteloos zijn achtste gouden plak, de veertiende medaille in totaal, terwijl Har mes zelfs twee exemplaren mocht bijschrijven, zilver en brons. Voor haar waren dat nummer vier en vijf. Hoewel Van Gelder inmiddels routineus het erepodium be klimt, gelden voor hem in de deze week gepresenteerde commerciële turnploeg dezelf de wetten als voor teamgenote Harmes. Beiden krijgen van hun nieuwe sponsor een pre mie voor een medaille, beiden kunnen nog meer verdienen als ze de naam van de geld schieter in de krant weten te krijgen. „Honderd euro", noemde Harmes gisteren met ontzag de publiciteitspremie van haar sponsor. „Maar precies weet ik het niet, want volgens mij zit er nog wel verschil in per krant." Een landelijk dagblad levert meer munten op dan een regionale krant? „Volgens mij wel. Maar alleen als de he le naam Salto Reïntegratie in de krant komt. De term salto is niet genoeg." Toptumen in Nederland. De nationale boegbeelden, met zeven verenigd in de nieuwe formatie, krijgen wat geld als ze de sponsor goed in beeld krijgen. Tumen is nu eenmaal geen sport waarmee brood te verdienen valt. Nog niet. „Ho pelijk kunnen we na een paar jaar met deze ploeg aan een salaris gaan denken", aldus teammanager Remi Lens. Voor Harmes is elke euro voor alsnog meegenomen. Gisteren presteerde ze sterk op balk (zilver met 9,050) en vloer (brons in 9,212). Dat betekent een dubbele premie, hoeveel het precies oplevert wilde ze niet kwijt. „Dat mag ik volgens mij niet zeggen. Maar ik zit net op kamers en dan is alles wel kom." Bij de Europese titelstrijd, be gin juni in Debrecen, moet de 19-jarige nationaal kampioene haar A-status van NOC'NSF verlengen. „Eerst moet ik me nog kwalificeren, maar als dat gebeurd is. moet ik het daar la ten zien. Als ik mijn A-status kwijtraak, dan kan ik beter te rug naar mijn ouders. Dan kan ik mijn kamer echt niet meer betalen." Loes Linders en Jeffrey Wam mes, twee andere leden van de verse turnploeg, vielen giste ren buiten de ere- en de geld prijzen. Van Gelder liet ander maal een uitstekende ringoefe- ning zien. Hij is de grote favo riet voor het goud in Debre cen, als de voortekenen ten- mifiste niet bedriegen. Want er is nog Jordan Jovtsjev, de 32-jarige Bulgaar die Van Gelder vroeger inspireerde tot een loopbaan aan de ringen. Jovtsjev, viervoudig olympiër, meervoudig wereld- en Euro pees kampioen, is de enige die op de wereldranglijst van de ringen nog boven Van Gelder staat. NormaliteCBOu hij de grote tegenstrever zijn, maar zelf zei Jovtsjev gisteren iets anders: „Debrecen komt voor mij iets te vroeg, ik denk niet dat ik dan al op topniveau zit. Bovendien concentreer ik me op vier toestellen, ik kan niet alles op de ringen gooien. In Hongarije kan Van Gelder straks zijn eerste EK-medaille in de wacht slepen, wie weet wel een titel. Dat zal waar schijnlijk pas echt geld opleve ren. Voorlopig blijft het nog sappelen in turnend Neder land. Van Gelder kan slechts blijven presteren en hopen dat het in de toekomst financieel beter zal gaan. En dat gekibbel tussen sponsor en zijn werkge ver Defensie, zoals deze week, in het vervolg achterwege blijft.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13