Haar hoed is haar kroon Laveren tussen persoonlijke smaak en eisen van het koningschap ll 2005 Op werkbezoek in Egypte (1997). Foto: AP Beatrix heeft kasten vol hoeden. Foto: ANP/Robin Utrecht Beatrix tijdens de begrafenis van prins Claus. Foto: AP/Jerry Lampen Een koningin hoeft zich van de mode niets aan te trekken. Waarom zou zij zich laten dicteren? Zij moet er koninklijk uitzien, verder niet. Ze moet mouwen hebben waar ze makkelijk mee kan zwaaien, een rok die mooi valt als ze de Troonrede voorleest en hoeden natuurlijk. Veel hoeden. door Christl Visser Met een goede koninginneplaat kun je als fo tograaf altijd aankomen. Beatrix is een dank baar object. Ook omdat de meeste kranten lezers al genoeg hebben aan een stukje silhouet. Be roemd is de foto waarop de koningin, op staatsbezoek in Egypte, de piramide van Gizeh bekijkt. Haar hoed. Van achteren. Niets meer, niets minder. En toch, onmisken baar, de koningin. Aan haar functie zit een zware uiterlijke kant. Beatrix hecht meer aan de inhoud van haar ambt. Maar ze be seft dat het oog ook wat wil. Een koningin kan niet in een doorsnee jurkje verschijnen. Een koningin moet er nu eenmaal koninklijk uitzien. Makkelijk is dat niet. Een koning trekt bij officiële gele genheden zijn uniform van de marine aan - of van de landmacht of de luchtmacht - en is meteen perfect ge kleed. Bij een koningin ligt dat anders. Beatrix moet la veren tussen persoonlijke smaak en de eisen van het ko ningschap. Héér rok mag niet opwaaien! Zulke dingen gebeuren ook niet. Al draagt ze vederlichte zijden voile, nooit is er een koninklijk dijbeen te zien. Het verraadt de zorg en de aandacht waarmee haar kle ren worden gemaakt. Koninginnekleren zitten altijd per fect. Koninginnekleren kreuken niet. Koninginnekleren hebben kortom niets met gewone kleren te maken. Het is een categorie op zich. Koninginnen volgen de mode hooguit op heel, heel gro te afstand. Een regerend vorstin bepaalt zelf wel hoe ze gekleed wil gaan. Zij hoeft zich niet te schikken, stel je voor. Beatrix droeg nog schoudervullingen toen alle ge wone vrouwen die al lang uit hun kleren hadden ge knipt. Ze houdt van een duidelijke schouderlijn, van ruimval- lende mantels zodat ze goed kan zwaaien, van capes die overal overheen vallen, van draperieën en schootjes en van een gezellig bloemetje in de zomer. Platte kraagjes draagt ze niet vaak, opstaande volants weer wel, want die zijn niet lastig met juwelen. Naarmate ze ouder wordt, kiest ze gedektere kleuren. Het helderblauw uit het begin van haar koningschap heeft plaats gemaakt voor donkerder tinten. Blauwpaars. Paarsgrijs. Diep donkerrood. Zwart. Een enkele keer slaat ze de plank mis. Tijdens een staats bezoek aan Polen verscheen de koningin 's avonds aan het banket in een zeldzaam onflatteus toilet met airbags op de heupen. Doorgaans echter kleedt ze zich met stijl, daarover lijken vriend en vijand het eens. Couturier Frank Govers was de enige die kritiek uitte. De andere Nederlandse couturiers onthouden zich van commen taar. Praten over de aankleding van het koninklijk huis is niet chic. Degenen die voor de koningin werken, zoals nu ook Sheila de Vries, hóren discreet te zijn; degenen die hopen op een opdracht, zijn het uit voorzorg. Bij hoge, hoge uitzondering lichtte majesteits couturière sinds 1965, Theresia Vreugdenhil, enkele jaren geleden een tipje van de sluier op in het boek 'Kleren voor de eli te' van Dieuwke Grijpma. Zij vertelt daarin over de eisen die aan Beatrix' Koninginnedag- en Prinsjesdagkleren worden gesteld. Meer nog dan op andere dagen, moet op die dagen het uiterlijk van de koningin samenvallen met haar functie. „Op Koninginnedag draagt ze dagkle- ding, maar het is een ander soort kleren dan andere vrouwen overdag aantrekken. Veel gekleder", legde Vreugdenhil uit. Prinsjesdag vraagt helemaal om een eigen aanpak. Dan verschijnt de koningin in lange robes 'met begeleiding' zoals dat heet. Met begeleiding staat voor de koninklijke hoed. Soms is de hoed geen hoed maar een hoofdtooi, maar altijd is hij gekozen bij die ene jurk, die uit de verte misschien aan een avondjurk doet denken, maar daar voor toch weer de flonkering mist. Prinsjesdagjaponnen worden vrijwel altijd speciaal ge maakt. Ze weerspiegelen niet alleen de toestand van 's lands financiën, maar ook die van de koningin zelf. In ja ren van voorspoed permitteert de koningin zich meer dan als het tegenzit. Vreugdenhil: „Kleren en persoon van de koningin zijn één." Omdat alles op Prinsjesdag nauw luistert, is dat ook bij de koninklijke robe het geval. Kan de koningin er goed in zitten? Kleurt de jurk bij de troonzetel? En bij het lint met het ordeteken? Komt ze er de Gouden Koets mee uit? Niets wordt aan het toeval overgelaten. Theresia Vreugdenhil: „De koningin loopt tijdens het passen zelfs een trapje op en af om te zien of ze gemakkelijk in en uit de koets kan stappen." Belangrijk voor Beatrix is dat haar kleding haai- positie onderstreept. Ze moet tijdens een ontvangst zichtbaar zijn als koningin. Ze moet er als het ware uit springen. Geen buitenlander mag tijdens een receptie denken: goh, zou die dame in dat grijze pakje de koningin zijn of is het die mevrouw in het roze? De koningin tijdens de opening van de Nederlandse am bassade in Berlijn in 2004. Foto: AP Bij het zichtbaar zijn speelt de koninklijke hoed een niet te onderschatten rol. Niemand draagt hoeden met zo veel flair als Beatrix. En niemand kiest zulke bijzondere. Haar hoed is haar kroon. Gewone vrouwen hebben hooguit een wintermuts of een regenhoedje, deftige da mes hebben een hoed voor huwelijken en een hoed voor begrafenissen; de koningin heeft kasten vol hoeden, ka mers vol misschien wel. Als Beatrix in functie is, heeft ze, op twee uitzonderingen na, altijd een hoed op. Die uitzonderingen zijn een ramp en een gala. Dat laatste spreekt voor zich. 's Avonds draag je geen hoed, behalve buiten, in de kou. Het eerste heeft een andere oorzaak. Welke motivering de koningin voor zichzelf heeft, is niet bekend, maar feit is dat ze nooit komt troosten met een hoed op, inventariseerde Dieuwke Grijpma. Vermoedelijk vindt de koningin dat een hoed dan te veel afstand schept. Er is ook een praktisch bezwaar: een bre de rand zit al gauw in de weg, als je je arm om een on derdaan slaat. Toch wordt de koningin pas echt mense lijk als haar haar plat zit. Dat gebeurt echter zelden. Haar kapsel kan een stootje hebben. Maar die enkele keer dat de natuur meehelpt, zoals toen ze op Curagao een golf zeewater over zich heen kreeg, piekt haar populariteit omhoog. Zijzelf geeft daar niet om. Populariteit is vluchtig. Wat er ook over haar coiffure wordt gezegd, het is haar haar. Zo staat ze op de munt, zo verschijnt ze in het openbaar. Wat andere vrouwen doen, moeten andere vrouwen we ten. Een koningin volgt haar eigen pad. 25 jaar Koninginnedag Vlieland 25 Kalh'uis-j plaats Scheveningen Boulevard Wassenaarsestraat Badhuiskac Eijsden en Sittard Sint-Maartensdijk en Marken en Velzen Bergen op Zoom Doesburg en Zutphen Houten en Utrecht Katwijk en Leiden Hoogeveen en Meppel Tuin Oude Kerk Holjeswandelmg - inde Zeil-en a Ankerstraat Kinderbaden 5 Den Haag, aanvang 10.30 uur Nadat koningin Beatrix in de Ridderzaal een bijzondere bijeenkomst van de leden van de Staten Generaal heeft bijgewoond, wordt haar op het Binnenhof door 700 mensen een aubade gebracht. Scheveningen, aanvang ca. 14.00 uur 1. Aankomst koninklijke bus op de boulevard van Scheveningen 2. Welkomstwoord door burgemeester Deetmar bij Royal Sand Sculpture 3. Demonstraties van oude ambachten en oude kinderspelen 4. Kinderfestijn: kinderen interviewen koningin, uitvoering kindermusical en poppenkast 5. Welkomstgedicht door J.H. Jouben, optrede Shantikoor, toneel Stichting Vlaggetjesdag 6. Besloten bezoek aan oude vissershuizen 7. Optreden gitaris Kingsize, popgroep Suburt en de Surinaamse band W.W.W.W. 8. Demonstraties door jeugd: skaten en stuntfietsen Kleuteractiviteiten: schilderles en knutseler[ |10. Rit door Jurriaan Kokstraat met historische tram. Einde wandeling ca. 15.30 uur anp bron: Gemeente Den h

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 6