Veel werk koningin blijft verborgen Uiteindelijk komt de republiek Ondanks overvolle agenda zoekt Beatrix persoonlijke ruimte om ambt goed te vervullen Tegen hét Vondelpark op Koninginnedag is geen republikein gewassen ZATERDAG 30 APRIL 2005 oningin Beatrix vindt dat haar werk centraal moet tan bij de viering van het veren regeringsjubileum. Niet de hoedjes en de 'aaimomenten verdienen ndacht, maar de agenda en werkbezoeken. Het is echter niet zo makkelijk om precies in beeld te krijgen wat de [oningin in een jaar doet. De koninklijke agenda kent pie ken en dalen. Aan het einde van het voorjaar en in het na jaar zijn de meeste publieke optredens van de koningin en haar familie. Dat is niet zo gek. Juist dan plannen theaters premières en vieren instellingen vaak een jubileum en is er ruimte voor werk bezoeken. In december en januari is het rustiger, en ook in de zomermaanden komt Beatrix niet vaak buiten de deur. Althans, niet voor openbare verplichtin gen. Aan een koninklijk bezoek gaan maan den van voorbereiding vooraf. De ge sprekspartners van de koningin worden zorgvuldig uitgezocht. De locatie wordt uitvoerig bekeken: door haar staf, de vei ligheidsdienst en meestal ook de Rijks voorlichtingsdienst. Er wordt een draai boek opgesteld waarin het toeval geen plaats heeft. Van minuut tot minuut ligt alles vast, van plaspauze tot bloemen hulde. Castconservator Beatrix aan het werk in 2001 tijdens de inrichting van 'De Voorstel ling', over Nederlandse kunst na de oorlog, in het Stedelijk Museum. Foto: ANP/Marcel Antonisse door Hans Jacobs Belangrijk bezoek Dat is bij geheime werkbezoeken niet veel anders. Alleen wordt dan de kring van mensen die weten dat de koningin komt, beperkt gehouden. 'We krijgen be langrijk bezoek', heet het dan bij een in stelling. In een tijd van mobiele tele foons met camera en sms-jes is het stil houden van een visite nog belangrijker dan vroeger. Anders loopt meteen de he le buurt uit en valt er voor Beatrix niets te leren of te zien. Pas na afloop maakt de RVD melding van het bezoek aan bijvoorbeeld het uit zet- en verwijdercentrum op Schiphol, de explosievenopruimingsdienst in Cu- lemborg of de Tarwewijk in Rotterdam. Voor de koningin zijn die bezoeken, vaak met de verantwoordelijke bewinds persoon erbij, een kans de praktijk te toetsen aan wat ze op papier - in een wetsvoorstel bijvoorbeeld - al heeft gele zen. „Ik kom op plekken waar de meeste mensen nooit komen. Ik probeer op die manier met de opgedane kennis mijn werk beter te doen, beter te begrijpen wat er gaande is, ook alert te zijn op ver anderingen, of die wel of niet goed uit pakken voor de mensen," verklaarde Beatrix eerder over haar werkwijze. De uren van voorbereiding zijn niet terug te vinden in de openbare agenda van de koningin, zoals die valt te reconstrueren. De talrijke ontvangsten en werkbespre kingen op het paleis staan er niet op, evenmin als de tijd die nodig is om wets voorstellen te lezen en te tekenen. Die papieren krijgt.ze van het Kabinet van de Koningin, dat de verbindingsschakel vormt tussen de ministers, departemen ten en het staatshoofd. Volgens haar zoons leest en studeert de koningin tot diep in de nacht. Prins Claus vond het wel eens te veel van het goede. Weekagenda De weekagenda telt vaste onderdelen. Op maandagmiddag is op paleis Huis ten Bosch het gesprek met de minister president en 's morgens vergadert de vorstin met haar medewerkers. Dat heet de 'secretarievergadering.' Aan tafel zit ten onder andere de particulier secreta rissen, de directeur van het Kabinet van de Koningin, de grootmeester en de plaatsvervangend directeur-generaal van de RVD. De agenda voor de komende week wordt doorgenomen, binnengekomen uitnodi gingen besproken, benoemingen komen aan de orde en ongetwijfeld is daar de afgelopen tijd ook de volgende maand beginnende jubileumtoer door Neder land uitgebreid tegen het licht gehou den. Maar ook prangende vragen als 'wat doen we met de uitvaart van de paus' komen aan bod. De koningin kan niet elke invitatie aan nemen, dus wordt streng gekeken naar de aanleiding voor het verzoek, het pro gramma, ruimte in de agenda, of er al eerder een koninklijk bezoek is geweest en of er misschien iemand anders van de familie naar toe kan. Ook de geografi sche spreiding - niet alleen bezoekjes aan Den Haag en Amsterdam - wordt scherp in de gaten gehouden. Persoon lijke interesses spelen eveneens mee. Uit de agenda van het afgelopen jaar blijkt dat er sprake moet zijn van een bij zonder jubileum wil Beatrix op bezoek komen: tweehonderd jaar Koninklijke Schouwburg, vijftig jaar nationale tap toe, honderd jaar Nederlands Instituut in Rome, eeuwfeest van stichting HVO- Querido in Amsterdam, of honderd jaar Natuurmonumenten. De (her) opening van een bijzonder ge bouw kan voor de koningin eveneens aanleiding zijn acte de présence te ge ven: theater Diligentia, theater Carré, museum Oranjewoud, de schouwburg van Hoorn. Maar ook ziekenhuizen en zorginstellingen krijgen aandacht, al lig gen die meer op het werkterrein van prinses Margriet. Voor Willem-Alexan- der en Maxima wordt ook steeds meer een eigen programma opgesteld. Ook die verplichtingen passeren de revue bij het overleg en eens per maand vergade ren de leden van het koninklijk huis die nauw zijn betrokken bij uitoefening van de koninklijke functie - Margriet en Pie- ter van Vollenhoven bijvoorbeeld - met de premier. Dan worden de grote lijnen uitgezet. Rode loper Vorig jaar was Nederland een halfjaar voorzitter van de Europese Unie. Dat be tekende een komen en gaan van buiten landse regeringsleiders, niet alleen aan het Binnenhof, maar ook bij koningin Beatrix. Vaak is er slechts een kort be leefdheidsbezoek, maar soms moet ook de rode loper uit. Voor de visite van de Chinese premier Wen Jiabao werd zelfs de hofrouw onderbroken. Er was slechts één inkomend staatsbezoek, van de Zwitserse president en één officieel be zoek: de president van Letland. De Chi leense president moest afzeggen vanwe ge ziekte van zijn 108-jarige moeder. Zo'n stroom bezoekers maakt het voor de koningin lastig zelf uitgebreid op reis te gaan. Dit jaar zit het er met alle jubile umactiviteiten ook niet in. Beatrix heeft er de afgelopen 25 jaar al 37 staatsbezoe ken op zitten. Erg veel landen waar ze met goed fatsoen nog naar toe kan, zijn er niet meer. Iran, Liberia en Ethiopië, die haar moeder nog bezocht, zijn nu ta boe. Maar de koningin heeft nog niet al le nieuwe lidstaten van de EU bezocht, daar is nog ruimte. Vaste prik op de koninklijke agenda is het aanbieden van geloofsbrieven door nieuwe ambassadeurs. In Den Haag wordt daarvoor de woensdagmorgen ge reserveerd en liefst handelt de koningin dan een paar diplomaten tegelijk af. Beatrix heeft bij haar aantreden de cere monie weer aangekleed. Vandaar dat de nieuwe ambassadeur in een galarijtuig naar het Noordeinde komt, waar hij of zij wordt opgewacht door een erewacht en het eigen volkslied te horen krijgt. In het afgelopen jaar zijn 28 ambassadeurs op die manier langs gekomen. Vier di plomaten werden ontvangen om af scheid te nemen. De Franse ambassadri ce had een streepje voor. Zij kreeg een afscheidslunch met de koningin en prin ses Maxima. Dat is een eer die is voorbe houden aan diplomaten die langer dan drie jaar in Den Haag hebben gewerkt. Vrijdag kent ook zijn vaste afspraken. Dan praat Beatrix met grootmeester Pim Waldeck, het hoofd van de hofhouding. Ook is er die dag overleg met Felix Rho- dius, de directeur van het Kabinet van de Koningin. Op zaterdagochtend ligt de besluitenlijst van het kabinetsberaad van De koningin bezoekt het door de vuur werkramp getroffen stad Enschede op 14 mei 2000. Foto: Reuters/Jerry Lampen de dag ervoor op haar bureau. De afzonderlijke ministers gaan niet we kelijks langs, maar ze hebben wel regel matig - meestal om de drie maanden - een afspraak met Beatrix. Wat besproken wordt, blijft geheim, maar menig be windspersoon heeft verteld dat de ko ningin dan ijverig aantekeningen maakt, om later nog eens op het gesprek en de goede voornemens van de minister of staatssecretaris terug te komen. Dan telt de ervaring van het staatshoofd. Die blijft zitten maar de ministers vertrekken (Beatrix heeft al negen kabinetten zien komen). IJkpunten Het koninklijk jaar kent zijn vaste ijk- punten. De nieuwjaarsontvangst in het paleis op de Dam, de viering van Beatrix' verjaardag met haar personeel, Konin ginnedag, de kranslegging op de Dam op 4 mei en het muziekspektakel op de Am- stel een dag later, Prinsjesdag natuurlijk, de uitreiking van de prijs voor de vrije schilderkunst, de kersttoespraak. Maar er is ook veel dat de publieke agenda niet laat zien. De koningin heeft door de jaren heen een vaste band opgebouwd met kleding ontwerpster Theresia Vreugdenhil. Die maakte haar inhuldigingsjurk en daarna nog honderden japonnen. De kledinglijn van de koningin is herkenbaar, met de vierkante schouders, een kapsel dat als een helm valt en de altijd ferme hoed. Er moet tijd worden besteed aan het be spreken, uitzoeken, passen en alles wat nodig is om er op en top uit te zien, soms wel één keer per week. En ook de kapster moet regelmatig aan de slag. Niet alle vakanties of vaartochtjes met de Groene Draeck blijven onopgemerkt. Niet alle privé-bezoeken aan de Kloos terkerk in Den Haag, de Bilderberg-con- ferenties of het theater blijven buiten de pers. De weekbladen hebben een scherp oog voor de handel en wandel van de koningin, al was het maar omdat die vol gens Privé-hoofdredacteur Evert Sante- goeds 'voorspelbaar' is. Het Oostenrijkse Lech wordt al veertig jaar bezocht, het buitenhuis in het Itali aanse Tavernelle is een geliefd toe vluchtsoord en in Florence is het gezellig winkelen. Beatrix slaagt er desondanks in weken 'uit zicht' te blijven. „Ruimte voor een persoonlijk leven is essentieel om de publieke taken lang en met inzet te kunnen vervullen", zei ze in Leiden bij de aanvaarding van een eredoctoraat over die behoefte. Uit de ondertekening van wetten blijkt soms alsnog waar ze verbleef, want medewerkers van het Ka binet van de Koningin reizen haar na met belangrijke papieren. Ook tijdens vakanties wordt doorgewerkt. Niet heel Nederland viert vandaag dat koningin Beatrix 25 jaar op de troon zit. De voorstanders van een andere staatsvorm houden zich vandaag huil. De polderrepublikein 'acht, en wacht, en wacht, en wacht, op die ene dag die toch ooit zal komen. 'Uiteindelijk zal de monarchie wel eens worden afgeschaft.' door Luuk Kortekaas Republikein, dat ben je 364 dagen per jaar, maar één dag even niet, althans niet openlijk. Op Koninginnedag zelf houden de voorstanders van een staatsvorm met een ge kozen staatshoofd zich muisstil. „Vandaag zelf doen we niets", zegt Jack Jan Wirken, voorzitter van het Nieuw Republikeins Genootschap. „Een politieke boodschap in Amsterdam op die dag zou moeten concurreren met achtjarige meisjes met een viool in het Vondelpark, en daartegen leg je het uiteraard af." Frits Hoogesteger, voorzitter van het onlangs van het ge nootschap afgescheiden Republikeins Platform: „Konin ginnedag is voor veel mensen de aanleiding er een leuke dag van te maken, zonder diepere achterliggende ge dachte. Wat ons betreft mag dat - ook na afschaffing van de monarchie - gewoon zo blijven. Het gaat ons vooral om de spelregels van de democratie." Tja, de polderrepublikein. De laatste die groot in het nieuws kwam, was de inmiddels overleden Martin van Amerongen, die eindeloze middagen keuvelend door bracht met nota bene prins Bernhard in de olifantenka mer, onder het genot van een goed glas wijn. Cynisch, natuurlijk, maar de republikein in Nederland, dat zwarte schaap in die onafzienbare oranjekudde, is het wel ge wend zo te worden benaderd. Zien zij eigenlijk nog een rol voor zichzelf, na 25 jaar Beatrix, toch een staatshoofd dat bij een groot deel van de bevolking allesbehalve weerzin oproept? Wirken denkt dat er 'absoluut' een voedingsbodem is voor de republiek. „De adepten van de monarchie en ook de cynici willen het doen voorkomen dat het streven naar een alternatief voor het huidige bestel is als trekken aan een dood paard. Dat is een misverstand. De steun voor de monarchie wordt welbewust en stelselmatig overschat." Frits Hoogesteger vestigt zijn hoop op de jonge genera tie, bij wie volgens hem 'van Oranje-gevoelens niet veel meer te bespeuren is'. Met één kanttekening: „Zij zijn niet geïnteresseerd in de koninklijke familie, maar ook niet in vraagstukken rond monarchie versus republiek. Het met vlaggetjes wapperende volk is aan het verande ren in een onverschillig volk. Je zou dit het begin van een voedingsbodem voor de republiek kunnen noemen: een paar flinke schandalen kunnen de onverschilligheid plotseling doen omslaan." Die onverschilligheid moet dan nog wel door de ondoor dringbare muren van de achterkamertjes heen - want de bestaande bestuurders, die willen van alles, zolang het maar niet naar vernieuwing riekt. Nieuw Republikeins Genootschapvoorzitter Wirken meent wel dat Beatrix 'zo haar verdiensten heeft'. „Na tuurlijk zijn wij niet blind voor de vaak genoemde pro fessionaliteit, dossierkennis en werklust van Beatrix. Maar tegelijk moet ik er op wijzen dat die eigenschap pen, en vooral ook de manier waarop die door sommige adepten in de etalage wordt gezet, de invulling van het staatshoofdschap wel een eind afbrengen van de manier zoals dat ooit door Bagehot, de 19de-eeuwse Britse pleit bezorger van de monarchie, is geformuleerd - informe ren, aanmoedigen, consulteren." Hoogesteger signaleert juist 'minder warme oranjege voelens' vanwege de 'door velen als kil en afstandelijk ervaren persoonlijkheid van Beatrix'. 'Af en toe een schandaal', zou wat Wirken betreft voordelig zijn bij het in het in het zadel helpen van de republiek. „Hoewel wij natuurlijk een structurele verandering nastreven die daar niet van afhankelijk zou moeten zijn." Beatrix werkt overigens nauwelijks mee. „Voor schandalen zitten we bij haar vader en haar zoons natuurlijk stukken beter." De republiek, dat is een zaak van zeer lange adem, be seffen zowel het nieuw genootschap als het platform. De hoop is nu gevestigd op later, ooit, als Willem-Alexander koning wordt. Wirken ziet in de prins van Oranje op voorhand geen groot staatsman. „Het heeft er alle schijn van dat wat Beatrix wel wordt toegedicht, bij haar zoon ten enen ma le ontbreekt. Natuurlijk zijn er veel mensen die het alle maal wel goed vinden, maar ik ga er toch ook van uit dat er een grote groep is die geen vrede heeft met een staats hoofd dat het Nederlandse beleid in het buitenland moet uitdragen, onder meer op het terrein van de men senrechten en uit wiens mond te vernemen viel dat het rapport over zijn schoonvaders verleden slechts een me ning was." Hoogesteger: „Bij de wisseling van de wacht zal republi keins Nederland zeker flink groeien. Uiteindelijk zal de monarchie wel eens worden afgeschaft," meent hij hoopvol. Koningin Beatrix spreekt in 1998 in aanwezigheid van prins Claus iz t;uonrede uit. Foto: Dijkstra Koningin Beatrix ontvangt in 1994 het eerste Paarse kabinet op het bordes voor Paleis ten Bosch. Foto: ANP

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5