Sleutelen aan imago Beatrix Oranje ook een beetje van de Duitsers Professor Joop van den Berg: Optreden Balkenende in Mabel-affaire schandalig In Amerika denken ze dat Beatrix van Denemarken is Diana overal nog steeds met stip op één Koningin Beatrix is 'hartelijk en spontaan'. Dat zeggen de mensen die haar buiten de schijnwerpers ontmoeten. Bijvoorbeeld professor Joop van den Berg, die meedacht over de modernisering van de monarchie. Hij maakt zich geen zorgen over af en toe een dipje in de populariteit. door Gijs Korevaar Na twintig jaar meer van hetzelfde zat er vijf jaar ge leden een beetje sleet in het optreden van koningin Beatrix. Koekhappen en kussengevechten op haai' verjaardag begon te vervelen. Haar populariteit daalde. Dat was niet het gevolg van weerzin, maar van een tikkeltje apathie. „De mo narchie gaat echt niet ten onder aan een republikeinse revolutie. Maar het kan wel gebeuren door onver schilligheid. Als niemand meer naar de rijtoer met Prinsjesdag komt kij ken, waar is de monarchie dan?" Professor Joop van den Berg, oud-lid van de Eerste Kamer voor de PvdA en ex-hoofddirecteur van de Vereni ging Nederlandse Gemeenten, kijkt terug op die donkere dagen van da lende populariteit. Beatrix was 'uit' en er moest iets gebeuren. Samen met andere hooggeleerden en ver trouwelingen nam Van den Berg deel aan de 'Huis ten Bosch gesprek ken' over de modernisering van de Een ontspannen koningin Beatrix danst met een van de bandleden van Carlinhos Brown tijdens de uitreiking van de Prins Claus-prijs in het paleis op de Dam in 2004. Foto: CPD/Phil Nijhuis monarchie. „Er moest niets rechtstreeks uitko men. Het ging om gezamenlijk hard op denken", vertelt Van den Berg. „Maar ik heb later wel wat kleine ge volgen gezien. Zaken als de kersttoe spraak. Die van radio naar televisie is verhuisd. Een ander punt was het werkbezoek. De koningin hoeft geen persconferentie te geven, maar zeg wat voor de camera. Een paar vrien delijke woorden, een mediamoment. Meer hoeft niet." Het advies aan de koningin kwam onder meer voort uit de persoonlijke ervaring, die Van den Berg opdeed als fractievoorzitter. Tijdens een ver gadering kreeg hij het dringende ver zoek om een verklaring voor de ca mera's af te leggen. „Ik dacht nog: ik heb niets te zeggen. Maar ik ben toch naar buiten gegaan en heb dat gezegd. De fractie was er nog niet uit. Later hoorde ik van verslagge vers dat zij het een aardig optreden vonden. Een verslaggever kan in een inleiding vertellen hoe Koninginne dag is verlopen, maar de koningin kan ook zelf vertellen hoe leuk het was." Van den Berg zat niet voor niets in dat overleg over de monarchie. Hij heeft door de jaren heen regelmatig contact met Beatrix. „Zij is hartelijk, spontaan", oordeelt hij. "Willem- Alexander is dat evenzeer. Maar ze mogen in het openbaar nooit spon taan zijn. Ze willen graag contacten maken, praten, zelf ook wat terug zeggen, maar ze moeten vanwege hun positie altijd gesloten zijn." Hij herkent inmiddels het gedrag van de koningin. „Je moet in ge sprekken met haar zeggen wat je op je lever hebt. Je moet haar niet naar de mond praten als je het echt niet met haar eens bent. Dan zie je de antennes als het ware bij haar over eind komen. Een andere mening vindt zij niet erg. Integendeel. Ze is er juist buitengewoon vatbaar voor om te horen wat anderen vinden. Ongeacht of ze het er mee eens is. Als er maar wel goede argumenten voor zo'n standpunt naar voren wor den gebracht." De dip in de populariteit van Beatrix rond 2000 heeft Van den Berg niet verrast. De koningin heeft zo'n twin tigjaar op dezelfde manier haar functie uitgeoefend en op een gege ven moment werkte dat niet meer. Opeens kwamen er verhalen dat zij zich overal mee bemoeide, dat ze de baas wilde spelen. „Maar zij is wel de eerste koningin die zich nauw keurig aan de Grondwet houdt. Dat kon van Juliana niet altijd worden gezegd." Vervelender was dat Beatrix werd geconfronteerd met grote verande ringen in medialand. De mediahy- pes namen in aantal en omvang toe. „Zogenaamd serieuze kranten na men verhalen van de roddelpers over. Die roddebladen voelen haar fijn de stemming onder het volk aan, maar ze vertellen natuurlijk sprook- jesverhalen. Nu kwamen die verha len als feiten ook in de serieuze kranten." De koningin werd zo de 'boosaardi ge (schoon)moeder'. Ze bemoeide zich met de partnerkeuze van haar kinderen - en met partners van de kinderen van haar zussen. „Als de kinderen groot worden, moet je als moeder de zaak in de gaten houden. Zeker als koningin. Dat leverde haar onverdiend een kil imago op." Van den Berg was er vanaf het begin van overtuigd dat het wel goed zou ZATERDA 30 april] 2005 Beatrix met haar kleinkind prinses Amalia op schoot. Foto: Reuters Het huwelijk van prins Willem-Alexander met zijn Maxima op 2 februari 2002. Foto: ANP/Koen Suyk Vakantie in het familieverblijf De Gelukkige Olifant in het Italiaanse Porto E Foto: ANP komen met de populariteit van de koningin, het koninklijk huis en de monarchie. „Het is eigenlijk een oud fenomeen dat zich telkens herhaalt bij de koninklijke familie. Als er kleinkinderen komen, is het leed ge leden. Oma met de kinderen op schoot zorgt altijd voor een ontwa penende reactie. Iedereen zegt: aah, kijk nou." Er waren natuurlijk wel incidenten, die het imago van Beatrix aantast ten. Zo was er de ophef rond de va der van Méxima. „De hulde van de oplossing is naar premier Kok ge gaan, maar er zal maar een koningin in Huis ten Bosch zitten, die niet wil meewerken aan vaders afwezigheid tijdens het huwelijk van zijn doch ter." Bij Mabel Wisse Smit is het misge gaan in de verhouding met premier Balkenende, weet de hoogleraar. „Balkenende heeft zo'n beetje alles fout gedaan wat maar kon. Hij had veel eerder tegen de toekomstige vrouw van Friso duidelijk moeten maken dat zij de waarheid over haar ervaringen met Bruinsma aan hem moest prijsgeven. Dat verhaal zong al een tijd rond. Die vertoning op de trap bij Algemene Zaken en de pers conferentie met de uitspraak 'tegen leugens is geen kruit gewassen' vond ik ronduit schandalig", blikt Van den Berg terug. De premier had in die dagen de mo narchie moeten beschermen, want daar is hij voor ingehuurd, vindt de professor. „Het is misschien wel een hoogstaande instelling, maar het gaat tegelijk om mensen met hun ei gen ideeën en htm eigen zwakhe den." Koningin Beatrix, het Huis van Oranje, de Nederlandse monarchie staan ook over onze landsgrenzen in de belangstelling. Zij wordt regelmatig als voorbeeld genoemd waarbij banden met het vorstenhuis in het betrokken land zeker een rol spelen. Toch blijven schandalen en grote evenementen zoals huwelijken, geboorten of begrafenissen maatgevend voor de aandacht. Enkele impressies. België In België wordt het wel en wee van het Nederlandse koningshuis op de voet gevolgd. De banden tussen Bea trix en de Belgische koning Albert II zijn bijzonder hartelijk. Voor de Bel gen is de Nederlandse monarchie vrij bijzonder. Immers, in België konden vrouwen tot voor kort geen koningin worden, anders dan als de echtgenote van de vorst. Dat veran derde pas in 1991 toen de zoge noemde Salische wet werd afge schaft. Door de afschaffing van de wet is prinses Elisabeth, dochter van Filip en prinses Mathilde, voorbe stemd de eerste koningin van België te worden. Bij haar geboorte, in ok tober 2001, kregen de kersverse ou ders echter het advies om niet Bea trix maar de Deense koningin Mar- grethe als voorbeeld te nemen. „Ko ningin Margrethe van Denemarken heeft niets te zeggen, maar ze is enorm populair bij de bevolking. Ook omdat ze een vrouw is. De mensen houden van zulke moederfi guren voor de natie. Alleen Beatrix in Nederland is minder populair dan haar (inmiddels overleden) man en haar zoon, juist omdat ze zich te mannelijk opstelt en naar macht hunkert. Nee, in een koningschap naar Scandinavisch model zit er nog veel toekomst voor Elisabeth", schreef royalty-watcher Louis van Raak destijds in de krant De Stan daard. Duitsland In Duitsland is de belangstelling voor de Europese vorstenhuizen bij zonder groot. Ook het Huis van Oranje geniet volop belangstelling, niet alleen van de roddelbladen en de omvangrijke gespecialiseerde pers, maar eveneens van de publieke omroep. De Duitse tv-netten ARD en ZDF besteden veel aandacht aan evenementen rond de Oranje's. Zo werden de recente uitvaarten en vorstelijke huwelijken rechtstreeks uitgezonden en rijkelijk van com mentaar voorzien. Miljoenen Duitse kijkers volgden het huwelijk van Wil lem-Alexander en Maxima. Bij de aankondiging van de geboorte van prinses Amalia droegen de nieuwsle zers van ZDF en commerciële zen der N24 een passende oranje strop das. Vanzelfsprekend spelen de inni ge banden met Duitsland, meest re cent door de huwelijken van Juliana en Beatrix met afstammelingen van Duitse adel, een rol in de belangstel ling. Oranje is ook een beetje van de Duitsers, zo wordt hier geredeneerd. Ook het feit dat Duitsland bulkt van de (deels verarmde) adel, van wie vertegenwoordigers regelmatig op duiken in de societyrubrieken, en dat er onder sommige bevolkings groepen nostalgie heerst naar de monarchie, dragen bij tot de belang stelling voor de échte vorsten van Europa. Croot-Brittannië Slechts een handvol Britten kan zich voor de geest halen of Nederland nou wel of niet een monarchie heeft, terwijl maar een kleine zeestrook de twee landen van elkaar scheidt. De genen die het bij het juiste eind heb ben, maakten eens een Koninginne dag mee of hebben het huwelijk van Willem-Alexander en Maxima nog op hun netvlies staan. In de Britse media wordt Beatrix gezien als een vrouw die zeer geliefd is bij haar ei gen volk. De serieuze kranten stellen dat Nederlanders zich gelukkig moe ten prijzen met het feit dat ze nog steeds betrekkelijk weinig persoon lijke details kennen van hun ko ningshuis. De roddelgrage tabloidin dustrie in Engeland laat haar eigen royalty immers geen moment met rust. Het geschil met prinses Marga rita is dan ook de enige aandacht die Beatrix heeft mogen genieten in de kolommen van de gossipkranten. Daarbij werd gretig het commentaar opgetekend van Hare Majesteit zelf die zei geen Engelse praktijken te willen. Scandinavië In Zweden, Noorwegen en Dene marken is het huis van Oranje opge nomen in het rijtje van eigentijdse monarchieën: nuchter en relatief open. Koningin Beatrix is dan ook populair in Scandinavië. Bruiloften, geboortes en begrafenissen worden breed uitgemeten in de media. Deze laten dan bovendien vaak burgelij- ker, vlotter en minder stijf beeld zien van de koningin dan we in Neder land gewend zijn. Gerefereerd wordt aan de goede band die de vorstin met de in 1995 overleden populaire volkskoning Olav had. In heel Scan dinavië oogst Beatrix volop bewon dering voor haar betrokkenheid bij problemen in de samenleving, bij voorbeeld na de moord op Van Gogh. De Zweden zijn bovendien gecharmeerd van haar rol als vrou welijk staatshoofd. Het Zweedse ko ningshuis heeft een speciale relatie met het Nederlandse. Beatrix is peettante van kroonprinses Victoria. In een interview zei haar moeder, koningin Sylvia, een paar jaar gele den dat de Nederlandse en Deense koninginnen Victoria's grote voor beelden zijn. „Beiden zijn mooie le vende voorbeelden van hoe men goed vorm kan geven aan de rol van zowel staatshoofd als vrouw." Populair of niet, ook de Noord-Euro- pese tabloids en bladen hebben de afgelopen jaren dankbaar gepubli ceerd over de schandalen rond het Nederlandse koningshuis. Om te concluderen dat Margarita, Mabel, Maxima's vader en Bemhards gehei me dochters koningin Beatrix niet persoonlijk hebben geschaad. Spanje Het Nederlandse koningshuis krijgt in Spanje net zo veel, of net zo wei nig aandacht als de andere Europese vorstenhuizen. Als er nieuws is, zo als het overlijden van Juliana en Bernhard, of de geboorte van Ama lia, wordt het in de serieuze pers ge meld. In de 'prensa de corazon' gaat die belangstellling wat verder, maar haalt het lang niet bij de media-aan dacht die bijvoorbeeld het Britse ko ningshuis opeist. De handel en wan del van Charles, de dood van Diana en de betwiste entree van Camilla in het domein van Elizabeth lenen zich natuurlijk ook veel beter voor smul- verhalen. Sinds Maxima toetrad tot de Oranje's is de score in de Spaanse bladen aanzienlijk gestegen. Terwijl veel Spanjaarden denken dat Juliana nog steeds regeert, weten ze wél heel goed wie Maxima is. Ze wordt om schreven als de sympathieke hard werkende vrouw. Haar Argentijnse afkomst en het verleden van haar va der doen aan dat imago geen af breuk. Interessant voor de Spanjaar den is natuurlijk dat Guillermo en Maxima elkaar hebben leren kennen op een feestje in Andalusië. Vaak wordt gezegd dat er sprake is van bijzondere vriendschapsbanden tus sen de Borbon's en de Oranje's. Het schijnt dat Beatrix en Juan Carlos re gelmatig informeel contact hebben. De jongere generatie heeft die be hoefte veel minder. Ook de komst van de Spaans sprekende Maxima heeft daar geen verandering in ge bracht. Verenigde Staten In de VS heb je geen royalty-wat chers. Amerikanen hebben in princi pe niets op met monarchieën, be halve dan dat ze net als de rest van de wereld gefascineerd zijn door het Britse koningshuis, en ieder meisje wil natuurlijk een prinsesje zijn. Boeken en films als de Princess Di aries - over een Amerikaans meisje dat kroonprinses van een of ander obscuur Europees land blijkt te zijn - vinden gretig aftrek. Het Nederland se koningshuis figureert niet in de Amerikaanse roddelbladen zoals People of US Weekly. Die bladen staan vol over de Amerikaanse royal ty, de sterren van het witte doek en de tv. We weten in de VS alles over de kinderen van actrice Julia Roberts en de huwelijksperikelen van zange res Jessica Simpson, want daar raken ze niet over uitgepraat. Monarchen zijn verouderde Europese overblijf selen uit vroeger tijden en derhalve niet interessant, maar de naam van Beatrix duikt desondanks op in de serieuzere media in de VS. Ze komt voor in de necrologieën van haar overleden familieleden, in nieuws over de Nederlandse coalitievorming en staatsbezoeken. Weten Amerika nen wie zij is? Toen de koningin in 1995 voor de opening van de Ver meer tentoonstelling in Washington was en op de thee ging bij de Clin tons werd ze door de meest serieuze commentator van de meest serieuze krant van de VS - de Washington Post - neergezet als „koningin Bea trix van Denemarken".

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 4