Weinig ophef over perfecte koningin Wel incidenten, maar geen schandalen Interview Achtergrond Haar hoed is haar kroon ZATERDAG 30 APRIL 2005 Perfectie. Geen schandalen, geen ophef. Dat is de leidraad van koningin Beatrix. De afgelopen 25 jaar is zij er in geslaagd die vast te houden. Haar regeringstijd is vrijwel vlekkeloos verlopen. Daarom ook dat de paar incidenten die er zijn geweest sterk zijn uitvergroot, bij gebrek aan beter. door Hans Jacobs Koningin Beatrix. Foto: Benelux Press dacht krijgen omdat het paleisgeheim doorgaans zo goed wordt bewaard. Ook ministers moeten hun mond houden over hun gesprekken met de koningin. Hans van Mierlo heeft het daar moeilijk mee wanneer hij besluit een ambassade te openen in Amman. Omdat Beatrix het graag wil, zegt de minister argeloos. Maar dat is niet van belang. De koningin mag het wel wensen, het is uiteindelijk de mi nister die beslist. Van Mierlo bekent in de Tweede Kamer schuld. Hij had de verwij zing achterwege moeten laten. Van Mierlo is ook betrokken bij een ande re zaak waarbij de invloed van de konin gin ter discussie komt te staan. Vlak voor een staatsbezoek aan Zuid-Afrika in 1996 wordt de daar werkende ambassadeur jonkheer Roëll overgeplaatst naar Brussel. Heel ongebruikelijk, maar op eigen ver zoek aldus Den Haag. De officieuze versie luidt echter dat Beatrix de man niet wil ontmoeten omdat hij jaren eerder zijn vrouw heeft verlaten. Van Mierlo wil niet toegeven, maar wordt gepasseerd door zijn secretaris-generaal. „Complete on zin", verklaart Beatrix over de haar toege schreven rol tegen journalisten. Praten met de pers is overigens geen fa voriete bezigheid. Feiten en citaten deu gen niet, woorden worden verkeerd uit gelegd, kortom „de leugen regeert." Dit nu heeft Beatrix wél gezegd, in 1999, nota bene op een bijeenkomst met journalis ten. Ze moet hebben geweten dat haar uitspraak naar buiten zou komen, niette genstaande de gouden regel dat de vor stin niet rechtstreeks mag worden geci teerd. Ministers zijn niet altijd even blij met de overmatige punctualiteit en gedrevenheid van de koningin. Ze ondervinden last van haar bazigheid, ergeren zich meer aan haar eigenzinnigheid, constateert Harry van Wijnen in 2000. Ze verzinnen ook uit vluchten om aan de ijzeren greep van Beatrix te ontkomen. Zo ontstaat de rel over het gebruik van het Wilhelmus. De spelregels zijn duidelijk: alleen voor leden van het koninklijk huis wordt het volks lied gespeeld. Ministers moeten het doen met een ander deuntje. Satire „Het Wilhelmus is van mij", zou Beatrix hebben gezegd, beweren bewindslieden anoniem. „Niet waar", zegt het paleis, maar de regels worden wel versoepeld. Soms zijn ministers overijverig. „Het moet uit zijn met de beschadigende satire over het koningshuis", roepen premier Jan Peter Balkenende en justitieminister Piet Hein Donner eind 2003. Opnieuw breekt een storm los. Beatrix verklaart korte tijd later doodleuk geen last te heb ben van satire. Maar als staatssecretaris Aad Nuis (cultuur) in 1996 besluit geen subsidie te geven voor het satirische to neelstuk 'Emily of het geheim van Huis ten Bosch", wordt daarin de hand gezien van de koningin. De koninklijke antennes zijn ook wel eens verkeerd afgesteld. Beatrix krijgt in 2000 een lawine aan kritiek over zich heen als ze besluit op skivakantie te gaan in Oos tenrijk, waar net een extreem-rechtse re gering is aangetreden. Premier Wim Kok, die ze vooraf raadpleegt, vindt het goed, maar Beatrix moest beter weten. Begin deze maand praten premier Balkenende en koningin over de begrafenis van paus Johannes Paulus II. De Oranjes gaan als enige Europese koninklijke familie niet. Het blijkt een miscalculatie. In de dagen daama worden familieleden schielijk naar allerlei rouwmissen gestuurd om de schade te beperken. Harry van Wijnen schrijft in 2000 dat de koningin haar familie strak in het gareel heeft en dat Beatrix twintig schadevrije jaren achter de rug heeft. De drukinkt is nog niet droog of de ene na de andere af faire breekt los. Willem-Alexander komt thuis met de dochter van een Argentijnse oud-minister uit de tijd van de bloedige junta; Friso heeft een vriendin die in het verleden vriendschappelijke banden on derhield met een hasjkoning en daarover zuinig is met informatie. Regie En nichtje Margarita pikt het niet langer dat haar als blaaskaak aangemerkte echt genoot wordt genegeerd. Samen doen ze uit wraak een boekje open over het pa leisleven. Drankmisbruik, horkerig ge drag, machtsgebruik en kleinzieligheid voeren daarin de boventoon. De koningin is even de regie kwijt. Haar zorgvuldig op gebouwde imago en de bijbehorende perfectie, liggen te grabbel. Beatrix staat steeds als eerste op de barricaden om het privé-leven van haar familie te verdedi gen en buiten zicht te houden, maar nu zorgt juist dat privé-domein voor ophef. Premier Wim Kok kiest de weg van stille diplomatie en houdt de omstreden schoonvader weg bij het huwelijk van Willem-Alexander en Maxima. Zijn opvol ger Jan Peter Balkenende zoekt de oplos sing in een volle aanval op Mabel en Friso en wat gerommel in de marge in de rich ting van de wild om zich heen slaande Margarita en Edwin de Roy van Zuyde- wijn. Het Kabinet van de Koningin wordt voortaan scherper in de gaten gehouden en de premier neemt meer verantwoor delijkheid. De grote klapper komt dan nog. Vanuit de grafkelder in Delft doet prins Bemhard in december 2004 postuum zijn uiterste best zijn familie te beschadigen. Hij meldt geldgebrek van Beatrix, vertelt over bui tenechtelijke kinderen, bekent omkoperij en toont absolute minachting voor echt genote Juliana. Koningin Beatrix heeft 'pappie' 25 jaar lang in toom gehouden, maar zijn laatste oprispingen kan ze niet voorkomen. Koppen in de roddelbladen over koningin Beatrix. Foto: Hans van Weel Beatrix wil haar werk goed doen. Ze weet dat ze fouten kan maken, maar de buitenwereld moet daar niets van merken. Uitglijders blijven door het geheim van paleis Noordeinde ook onopgemerkt, zo lang iedereen zich ten minste houdt aan de regel dat over ge sprekken met de koningin niets naar bui ten komt. Alleen op die manier kan ze vrijuit praten, zich volop informeren en toch boven de partijen blijven staan. Ko men haar mening of wensen wel naar buiten, dan is er een probleem. De Amerikaanse politicus Jesse Jackson bijvoorbeeld kent de gevoeligheden rond het Nederlandse staatshoofd niet. Na een audiëntie bij de koningin vertelt hij in september 1983 uitvoerig over het ge sprek: 'Beatrix zit in haar maag met de kruisraketten die de NAVO in Europa wil plaatsen. Ze is voor uitstel, er moet eerst verder worden gepraat met de Sovjet unie.' Leuk om te weten, maar premier Ruud Lubbers die op dat moment te ma ken heeft met grote weerstand tegen zijn plannen om de nucleaire wapens in Ne derland op te stellen, verslikt zich in zijn ontbijt. Tegenstanders zijn er al genoeg. Zelfs prinses Irene heeft zich achter de hon derdduizenden demonstranten opge steld. Zo'n mening van de koningin kan hij missen als kiespijn. De Rijksvoorlich tingsdienst wordt ingeschakeld. De domi nee wordt gevraagd zijn woorden in te trekken. En als de koningin al zoiets zou hebben gezegd, zegt Den Haag, dan heeft ze het vast niet zo bedoeld of heeft Jack son het verkeerd begrepen. Hart op de tong Onbegrip is er ook in 1988 wanneer de koningin in de Troonrede vertelt dat Ne derland „in de afgelopen jaren schoner is geworden", met name wat betreft 'lucht en water.' Niemand die het gelooft, be halve Lubbers dan. Beatrix grijpt haar kersttoespraak aan voor een correctie. „Onze wereld lijdt onder vervuiling en vergiftiging van lucht, bodem en water. Langzaam sterft de aarde." Er is kortom nog veel te doen. De koningin heeft het hart op de tong. Dat zorgt niet alleen na het bezoek van Jesse Jackson voor rimpels in de Hofvij ver. Plaatselijke bestuurders in Harder wijk kijken in 1993 op hun neus wanneer de koningin bij een werkbezoek stelt dat ze niet zo snel in Den Haag moeten aan kloppen voor hulp. Probeer 'zelf iets con creets' om tot een oplossing te komen, raadt Beatrix aan. Een dag later is het groot nieuws. Af en toe komen leden van de Tweede Kamer op de thee. Dan wordt er over se rieuze zaken bijgepraat en gediscussi eerd. Maar het is niet de bedoeling dat de parlementsleden er na afloop over vertel len. In 1999 gebeurt dat toch: de koningin vindt dat de politie snel pepperspray moet krijgen, snapt niets van het cellen- overschot, ziet niets in de gekozen burge meester en vertelt dat haar zoons liever in Brussel en Londen stappen omdat Am sterdam onveilig is. Den Haag staat op z'n kop. De loslippige kamerleden krijgen een schrobbering. Maar Joost Eerdmans (LPF) vertelt op de laatste prinsjesdag vrolijk dat Beatrix de Troonrede maar „een saai verhaal" vindt en dat ze graag wil weten hoe ze het heeft gedaan. Op nieuw ontstaat ophef. Eerdmans biedt zijn excuses aan. Het zijn maar incidenten, die veel aan- Sleutelen aan het imago van Beatrix Veel werk van koningin blijft verborgen

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1