ver Amsterdam omarmt koningin Beatrix DJ ARMIN VAN BUUREN Nieuwe Vacatures rrmm Een uitzonderlijk kwartet VAN ROY C.S. IINGINNEDAG I WIJ GEOPEND OP DE GARENMARKT zondags zaterdag 30 april 2005 ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Leiden Tel. (071)5122362 moederdag Daphne wil liefst iets van haar kinderen Mens Rachel Hazes praat over het gemis van André Kijk 'Nr. 14' eindelijk op dvd verschenen Reis Beren, bruinkool en goud in Slowakije Gulden bij komst euro verkwanseld Amsterdam - De Nederlandse gulden is bij de introductie van de euro ondergewaardeerd ten opzichte van de Duitse mark. Daardoor werd de gulden bij de invoering van de euro eind 1998 door ons land 'te goed koop' ingewisseld. De Neder- landsche Bank bevestigt voor het eerst dat de gulden ten tijde van de omwisseling met de eu ro werd ondergewaardeerd. Di recteur Henk Brouwer raamt de onderwaardering van de gulden ten opzichte van de Duitse mark op vijf tot maximaal tien procent. Pagina Economie Sluiting Borssele op losse schroeven den haag - Het kabinet gaat niet langer uit van sluiting van de kerncentrale in Borssele in 2013, zoals is afgesproken in het regeerakkoord. Staatssecre taris Van Geel van milieu pre senteert nadrukkelijk het langer open houden van de centrale als een mogelijk alternatief. Van Geel wil de komende maanden meer duidelijkheid over de voor- en nadelen van het slui ten van de kerncentrale. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! S Ja, ik neem een vaat kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) M/DV Naam: Adres: Postcode: Plaats Ttelefoon Geboortedatum: e-mail: Bank/giro* Handtekening Uitsluitend by Stuur deze bon de envelop naar 1 afd Lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800-1711 (gratis). Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Ói Dagblad 8 710404 6000 00 tot 17 rum Overvecht Lisse zeég 350(N208) Tuincentrum Overvecht Den Haag Noordweg 143 (A4 - afslag 12) COMMENTAAR KONINGINNEDAG 30 APRIL VAN 1 5.00 UUR TOT 22.00 UUR Vergaderen, de kas bijhouden, apparaten versjouwen, jureren, conflicten beslechten: de vier gedecoreer de bestuursleden van damesgymnastiekvereniging Nieuw Brunhilde draaien er hun hand niet voor om. Vanaf links: Maaike van der Heyden, Sjoukje Ober, Riet Paauw en Lies Verhaar. Foto: Mark Lamers vandaag in deze vacaturekrant: Deerenberg Van Leeuwen Comm. Ondersteuner Assurantiën Smith Nephew B.V. Receptioniste I Telefoniste PCBS De Wegwijzer Groepsleerkracht door Wilfred Simons leiden - 'Een uitzonderlijk kwartet', zo karakteriseerde burgemeester Lenferink de be stuursleden Sjoukje Ober, Lies Verhaar, Maaike van der Hey den en Riet Paauw van Da mesgymnastiekvereniging Nieuw Brunhilde. Hun 'grote trouw en tomeloze enthousi asme' hebben de club de afge lopen decennia gemaakt tot wat zij is. Gisteren kregen de vier vrouwen in de Leidse Pie terskerk de versierselen opge speld die horen bij de eretitel 'lid in de Orde van Oranje Nassau'. De Leidse vrouwen zetten zich al een leven in voor hun ver eniging. Paauw en Van der Heyden zijn sinds 1949 lid, Verhaal' sinds 1968 en Ober sinds 1978. Altijd hebben zij zich ingespannen, als voorzit ter, penningmeester of secre taris. Bij vergaderen alleen bleef het niet, ze waren altijd bereid om de handen uit de mouwen te steken. Sjouwen met apparaten, wedstrijden jureren, lessen geven, invallen waar maar nodig, conflicten beslechten, ze deden - en doen - het allemaal zonder morren en zonder aandacht voor zichzelf te vragen. Die instelling, van aanpakken zonder klagen, vaak in alle stil te, kenmerkt alle 26 gedeco reerden, een record voor Lei den. Soms decennialang zet ten zij zich in voor het Konin gin Wilhelminafonds, de EHBO, de Zonnebloem, de speeltuin-, amateurtuin-, win keliers- of patiëntenverenigin gen, voor taallessen aan bui tenlandse werknemers, voor de integratie van Surinamers of Ghanezen. Soms zijn ze 'ge duchte onderhandelaars', al tijd bakens in de branding, on vermoeibare regelaars en or ganisatoren op de achter grond. „Zonder hun tomeloze energie zou veel in de Neder landse samenleving onmoge lijk zijn", aldus Lenferink tij dens de lintjesregen. Na afloop van de festiviteiten in de Pieterskerk straalden en glunderden alle gedecoreer den zonder uitzondering. Trots toonden ze elkaar hun medaille, lieten zich de hand schudden of zich op beide wangen zoenen door familie leden en vrienden die in de kerk waren samengestroomd. Ze zijn het gewend om goed te doen in stilte, ze hoeven geen compliment als de clubkas keurig klopt, maar dat het 'de koningin heeft behaagd om hen voor hun diensten te be danken', ja, dat vinden ze alle maal toch erg mooi. Pagina R6: Slecht lintjesjaar voor bekende Nederlanders Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Veiling Spieren voor Spieren: 88.000 euro Concordia over zijn mooie verleden en prachtige toekomst Dagblad Leidse Lakenhal krijgt zijn oude gezicht terug Zonnig en warm IERS 1,20 ZATERDAG amsterdam/gpd - 'Entrate della Regina'. Mooier kon het gister avond op de tot een koninklijke concertzaal omgetoverde Dam in Amsterdam niet voor de ju bilerende koningin Beatrix. Een kwart eeuw nadat haar inhuldi ging op deze plek werd verpest door boegeroep, gejoel en ge fluit en geloei van politiesire nes, kreeg ze van de paar dui zend aanwezigen bij haar en tree nu een donderend ap plaus. De majestueuze muziek van Jurriaan Andriessen was dezelf de als destijds, maar de om standigheden waren heel an ders. Geen rellen, geen veldsla gen op straat en oproer rond de Dam, zoals op 30 april 1980. Nu was het feest, aangeboden door de stad Amsterdam, die nog wat had goed te maken. Burgemeester Job Cohen ver welkomde de vorstin en haar familie met humor en lovende woorden voor haar inzet en be trokkenheid. Hij wees onder meer op de 'gedenkwaardige' plek waar zij zich bevonden, te genover het door Lodewijk Na poleon ('lek ben konijn van Holland') van de 'republiek' Amsterdam afgepakte paleis. Amsterdam had indachtig de eerdere problemen bij eerdere koninklijke partijen overigens geen enkel risico genomen. Op de koninklijke gasten na moest iedereen zich al uren van te vo ren melden voor een grondige veiligheidscontrole. Een deel van de fraai versierde Dam, waar het concertpodium van de Rolling Stones stond opge steld, was gistermiddag al vroeg hermetisch afgesloten. Wie geen kaart of uitnodiging had, kon het concert van de Roemeense sopraan Angela Gheorghiu, violiste Janine Jan sen en het Radio Philharmo- nisch Orkest slechts van grote afstand op schermen volgen. Voorafgaand aan het concert kreeg koningin Beatrix in de Nieuwe Kerk ter herinnering aan haar jubileum een ge brandschilderd raam aangebo den, als nationaal geschenk voor het 'met hoofd en hart, en hart en ziel' vervullen van haar ambt. Met een druk op de knop zette Beatrix het gordijn in be weging dat de door de Tilburg- se kunstenaar Mare Mulders vervaardigde 'tuin in glas' aan het zicht onttrok. Op de gezichten van haar zoons en neven was nieuwsgie righeid en spanning af te lezen. 'Wat krijgen we nu?' De konin gin reageerde enthousiast en verrukt, een beetje trots ook nu haar werk op deze historisch zo Eigen baan zwaarder dan die van Beatrix Nederlanders vinden hun ei gen baan zwaarder dan die van koningin Beatrix. Als werknemers een keuze moe ten maken tussen een aantal bekende beroepen, vindt slechts 11 procent dat konin gin Beatrix de zwaarste baan heeft. Drie keer zoveel men sen (35 procent) vinden hun eigen job het zwaarst. Dit blijkt uit een speciale Konin ginnedagpeiling van Mon- sterboard.nl onder ruim 2500 personen. Premier Bal kenende heeft het volgens de ondervraagden het minst makkelijk. Bijna de helft is van mening dat hij de zwaar ste baan heeft. belangwekkende plek is ver eeuwigd. Haar zus Irene gaf meteen uitleg en een beschrij ving aan prinses Christina, maar er was meer tijd nodig om de twintig kleurrijke pane len te bestuderen. Het publiek kan pas vanaf 5 mei in de kerk terecht om het raam te zien. Meer 'koninklijke kunst' werd aan het begin van de avond onthuld door de plaaggeest van de koningin, Edwin de Roy van Zuydewijn. Hij opende om de hoek een tentoonstelling met schilderijen die kunstenaars maakten van Beatrix. „Ik ben officieel nog lid van de familie en iemand moest de honneurs toch waarnemen", verklaarde De Roy zijn opmerkelijke actie. Hij noemde zichzelf kunst- liefebber, maar moest wrang bekennen dat de samen met prinses Margarita begonnen ei gen kunstverzameling nu in het beheer is van de curator in hun echtscheidingszaak. De door koningin Beatrix in 1981 begonnen traditie van het vieren van Koninginnedag in het land - in plaats van het on der haar moeder Juliana ge bruikelijke bloemen- en kren- tenmikkendefilé op Soestdijk - wordt vanmiddag voortgezet in Scheveningen. Beatrix en haar zoons krijgen onder andere les in het Schevenings dialect en een aantal familieleden zal zich ook weer moeten onderwerpen aan koekhappen. In een gigantische feesttent op het Malieveld in Den Haag wordt de feestdag afgesloten met een muziekspektakel voor een paar duizend genodigden 'uit het gewone volk' onder de noemer 'Dit is een land om lief te hebben'. In het bijvoegsel Erbij extra aandacht voor jubileum Beatrix Zesentwintig Leidenaars koninklijk onderscheiden Beatrix kijkt in de Nieuwe Kerk in Amsterdam vol bewondering naar het Nationaal Aandenken: een herdenkingsraam van beeldend ïar Mare Mulders. Foto: ANP (advertenties) (advertentie) 25 JAAR BEATRIX ntie lui o veI bts jubileum van konin- ie trix is de afgelopen da- ïditiegetrouw voorafge- oor plichtplegingen en erende sympathiebetui- De wat onderdanige on- I daarvan verraadt nog t de populariteit van de- tin niet is geworteld in leid, maar in respect. Nederland de laatste tijd geweest van een lichte jewisseling van vorstin iarchie. Beatrix ontpopt hiers steeds meer als ie- ie bezorgd is onhebbelijke :hfran dit land. jaren na ig stonden iken van de zakelijkheid rond het ambt intro- Het harde werken .'horend ijzeren perfec- leidde ook tot een be- :ozen afstandelijkheid, en nam bovendien de om het koningschap te geven dan de denele ceremoniële rol. Te- igiend belichaamde ze de tijdgeest van de za- «ach tiger en negentiger Vettige neveneffecten van kelingen bracht ze in een zeld zaam tv-interview onder woor den: de doorgeschoten individu alisering, de oppervlakkigheid, de verharding van het maat schappelijk klimaat en het pri maat van het eigenbelang storen Beatrix. Het zijn de bezorgde woorden van een grootmoeder die ouder wordt en de afgelopen jaren in het persoonlijke vlak een paar hoogtepunten en vele tegenslagen heeft meegemaakt. Maar het is ook een vertrouwd thema geworden van een vorstin die dit jaar eerder het dienen van de publieke zaak - de res publica - op bijna republikeinse wijze tot missie ver hief. Blijkens een recente opiniepeiling ziet de helft van het volk Beatrix inmid dels vooral als 'moeder des va derlands'. Hoe passend dat ook klinkt, de functie van rolmodel wordt de vorstin slechts door vier procent toegedicht. Wan neer de vrijmarkten zijn opge ruimd en de festiviteiten afge sloten, blijft Beatrix' boodschap zo onbeantwoord in de lucht hangen. Terwijl het dienen van de publieke zaak toch een zaak van het publiek is. Peter de Vries

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1