BUITENLAND Poetin stelt Israël gerust 'In de dood is iedereen gelijk' Blair opnieuw onder vuur over oorlog Irak Eerste democratische regering voor Irak Levering nucleaire kennis aan Iran blijft twistpunt 'Verhoren in Guantanamo Bay waren nep' \Vr Nederlands in opmars in Frankrijk Olievlek bedreigt natuurreservaat Rio de Janeiro Nederlander sterft jonger dan Italiaan, maar is fitter misbruikt jongens Voor de rechtbank iel is een celstraf van jaar geëist tegen een 47- flaming die in de loop en meer dan tweehon- haise straatjongens van 3 jaar seksueel heeft likt. De zaak is aan het gebracht door de organi- hild Focus, die werd op- [na het losbarsten van de lutroux in 1996. De man samen met een Finse verkrachter die in een ;k de namen had bijge- n van in totaal 445 Thaise is die had hij verkracht. ije tweede itienatie - In Spanje worden zo itenlandse kinderen ge- erd dat het land na de ;de Staten de tweede ienatie' in de wereld is. adopteerden Spanjaar- procent meer kinderen het jaar ervoor. Zo von- 11 kinderen, in meerder- ïinezen (2389) en Rus- 18), een thuis in Spanje bevolkingsgroei zorg- ïd laag is. Met een ge- cijfer van 1,29 is het land uropese Unie de minst bare natie. khoim tol heffen olm - Met ingang van ja- 006 zal Stockholm tol in het centrum. Daar- oet het verkeer in de se hoofdstad worden be let gaat om een proefpe- an zes maanden. Tijdens ifperiode moeten auto ten 10,15 of 20 Zweedse (respectievelijk circa 65 en 2,20 euro) betalen verdag het centrum in den. Na de proefperiode een referendum over effing. vrijdag 29 april 2005 iguur ETA resteerd De Franse politie Caussade in het zuid van Frankrijk een topfi- arresteerd van de Baski- rreurbeweging ETA. De ut, Pedro Urtuzaga, geldt eider van de internatio- tieve leden van de bewe- A. Die wil met geweld land afscheiden van ia houdt iters aan De Chinese autoritei ten zeven rooms- ;ke priesters gearres- 1 daarmee vragen opge- over het regeringsstand- n betere relaties na te met Vaticaanstad. Pe rbrak de banden met nstad in 1951 en zette andse geestelijken het I Gelovigen in het com- ische land mogen alleen van een door de staat e kerk. nere lucht de Spelen China wil schonere lordat in 2008 de atleten lekers voor de Olympi- lelen in Peking arriveren, ratgassen van auto's daarom schoner, vindt rese regering. De ko twee jaar gaat de emis- 11 voor personenauto's, vagens, motoren en lers omhoog. China Ie snelst groeiende auto ter wereld. De uitlaatgas- ivuilen in hoog tempo de inde steden. irachter wacht enya castratie - Het parlement van wil dat verkrachters wor- :astreerd. Ook pleiten de rtegenwoordigers voor re en snellere straffen dere seksuele overtre- en een betere opvang slachtoffers. Naast de che castratie regelt een wet gratis medicijnen ichtoffers van verkrach- die het hiv-virus oplo- t onderzoek blijkt dat dit de tien verkrachte n overkomt. devergoeding iunami: 4 cent hli - Inwoners van de en Indiase eilandengroe- damanen en Nicobaren est op de autoriteiten, nden werden zwaar ge- door de zeebeving van mber, maar naar eigen krijgen de slachtoffers ;n 'fooien' als vergoe- ör de geleden schade, sde BBC werd een dor- lie haar notenbomen gecompenseerd met 2 roepie ofwel 4 euro- cheque voor 2 roepie niet eens laten uitkeren daaivoor een bankreke- idig is. Om die te ope- agt een bank minimaal pie. tel aviv/gpd-anp -Iran moet meer doen om de wereld duide lijk te maken dat het geen kern wapens wil produceren. Doet het dat niet, dan wil Rusland meewerken aan pogingen de zaak voor te leggen aan de VN- Veiligheidsraad. Dat liet de Rus sische president Vladimir Poetin gisteren doorschemeren in een gesprek met president Moshe Katsav van Israël. Poetin brengt een historisch bezoek van anderhalve dag aan Israël. Het is voor het eerst in de geschiedenis dat een Rus sisch staatshoofd Israël be zoekt. Het bezoek is bedoeld om de wat gespannen betrek kingen te verbeteren. Israël neemt het Rusland kwalijk dat het nucleaire kennis verkoopt aan Iran en militair materieel aan een andere aartsvijand, Sy rië. Poetin heeft steeds gezegd dat Teheran de kernenergie uitslui tend zal aanwenden voor vreedzame doeleinden. In fe: bruari hebben Rusland en Iran een verdrag gesloten dat voor ziet in de levering van nucleaire brandstof. De afgewerkte brandstof moet volgens het ak koord terug naar Rusland, maar Poetin gaf gisteren toe dat die voorwaarde misschien onvol doende zekerheid biedt. Poetin waarschuwde de rege ring in Teheran niet te probe ren de nucleaire installaties te onttrekken aan internationale inspecties en verzekerde pre mier Ariel Sharon, dat een nu cleair Iran Rusland evenveel zorgen baart als Israël. Russi sche wapens zullen nooit Isra els veiligheid in gevaar brengen, aldus Poetin. De twee landen willen nu intensiever samen werken via veiligheids- en in lichtingendiensten in de strijd tegen terrorisme. Poetin arriveerde woensdag- new york/reuters - De verho ren van gevangenen in het Amerikaanse kamp voor terro risten Guantanamo Bay, waren grotendeels 'nep'. Ze werden in scène gezet voor bezoekende politici en hoge militairen. Zij moesten zo de indruk krijgen dat er waardevolle informatie van de gevangenen werd ver kregen. Dit heeft de Amerikaan se sergeant Erik Saar bij het tv- station CBS verklaard. Hij werk te tussen eind 2002 en medio 2003 in het kamp. Volgens hem waren er maar enkele tientallen echte terroristen in het kamp waar 600 man gevangen zitten. Er werd maar heel weinig waar devolle informatie van de ge vangenen verkregen, aldus Saar. „Ondervragingen werden opgezet zodat VIP's konden ko men om een echt verhoor mee te maken. Het was eigenlijk al lemaal nep", zegt Saar. Vanuit het ministerie van defensie werd niet gereageerd op Saars uitspraken. LH*. 'Jh.fl londen/anp - De Britse premier Tony Blair is een week voor de verkiezingen opnieuw onder vuur komen te liggen over de oorlog in Irak. Een woensdag uitgelekt document van de pro cureur-generaal over de oorlog stelt dat zonder een tweede re solutie van de VN-Veiligheids raad er getwijfeld kan worden aan de wettigheid van de oor- log. In de brief van maart 2003 schrijft Lord Goldsmith aan Blair dat de „veiligste juridische weg" een tweede resolutie is, aldus de BBC. In het officieel advies dat de procureur-gene raal tien dagen na de brief aan het parlement stuurde, wordt niet gerefereerd aan deze reden tot bezorgdheid. Daarin staat dat de oorlog legaal is, ook zon der tweede resolutie. Tegenstanders van de oorlog en oppositiepartijen stellen dat de regering het onafhankelijk ad vies van de procureur-generaal heeft beïnvloed. Zowel de rege ring als Lord Goldsmith ont kennen dit. De Liberal-Demo crats in het Lagerhuis stellen dat zij nooit voor de oorlog zouden hebben gestemd als zij hadden geweten dat de procu reur-generaal kort daarvoor nog twijfelde aan de wettigheid van de invasie. Om de schade zoveel mogelijk te beperken verschenen na de onthulling binnen enkele uren minister van buitenlandse za ken Jack Straw en minister Gor don Brown van financiën op de televisie. Blair probeert er alles aan te doen om Irak buiten de campagne te houden. Blair heeft de afgelopen twee jaren door de kwestie-Irak veel steun verloren in het land. De Russische president Poetin schudt premier Sharon de hand tijdens zijn historische bezoek aan Israël. Foto: Reuters avond in Israël, met een groot gezelschap zakenlieden in zijn kielzog. Onmiddellijk na aan komst bezocht hij in Jeruzalems oude stad de Kerk van het Hei lig Graf en een gasthuis voor Russische christelijke pelgrims. Vervolgens verscheen hij on aangekondigd, en onder protest van de Israëlische veiligheids dienst, bij de Klaagmuur. Gis termiddag bezocht hij het nieu we holocaustmuseum van Yad Vashem, het holocaust instituut in Jeruzalem. Van zowel president Katsav als premier Sharon kreeg Poetin klachten te horen over de Rus sische leverantie van luchtaf- weersystemen tegen laagvlie- gende vliegtuigen aan Syrië. Po etin verzekerde dat zijn rege ring erop zal toezien dat de sys temen niet in handen vallen van de sji'itische Hezbollah-mi- litie in Libanon, maar hij wist zijn gastheren niet te overtui gen. Hij vond evenmin een ge willig oor voor zijn voorstel in het najaar een internationale conferentie over het Midden- Oosten te beleggen in Moskou, met deelname van Israël, de Pa- parus-lillle/anp - De belang stelling voor Nederlands in Frankrijk stijgt sterk, vooral in de Noord-Franse regio Nord- Pas-de-Calais. In de jaren '80 was daar nog geen enkele lage re school, waar Nederlands werd onderwezen. Vorig jaar waren dat er 72, waar 4.55Ö kin deren vrijwillig Nederlandse les volgen. Op middelbare scholen steeg dat aantal in dezelfde periode van 7 naar 47. Het aantal leer lingen-Nederlands verdubbelde er de afgelopen vijf jaar van 1.220 naar ongeveer 2.500. De Nederlandse ambassade in Parijs denkt dat economische overwegingen een belangrijke rol spelen. Net over de grens, in Belgisch Vlaanderen, is de werkloosheid relatief laag. Zo'n tweehonderd Nederlandse of Nederlands sprekende onder nemingen, goed voor 10.000 ar beidsplaatsen, hebben zich de afgelopen jaren voorts geves tigd aan de Franse kant van de grens. In de streek tussen Duin kerken en Lille is Nederlands inmiddels, na Engels, de meest gevraagde taal bij sollicitaties. Nederlands wordt voorts on derwezen op achttien Franse universiteiten, vooral in Noord- Frankrijk van de kust tot Straatsburg, en in Parijs. Zo'n 1.400 studenten schreven zich vorig jaar in voor colleges Ne derlands, van wie enkele tien tallen Nederlands kozen als eerste taal. Daar komen nog 550 belangstellenden bij van al le leeftijden, die elk jaar een cursus-Nederlands volgen op het Institut Néerlandais in Pa rijs. Het gevolg is wel dat de vraag naar onderwijzers en leraren in de Nederlandse taal veel groter is geworden dan het aanbod, ondanks opleidingen-Neder lands voor het middelbaar on derwijs, en doctoraalstudies. Met de Noord-Franse Onder wijsinspectie, de Nederlandse Taalunie, een organisatie van leraren Nederlands en de Ne derlandse ambassade in Parijs hebben tientallen scholen de afgelopen tijd speciale onder- wijskits met publicaties, video's en cd-roms gekregen over Ne derland en over het Neder lands. Dat heeft gediend als ba sismateriaal voor de laatste ronde van een quiz voor schoolkinderen van 10 tot 12 jaar. Op deze „Dag van het Ne derlands" in Lille komen dan telkens twee'vertegenwoordi gers van de twaalf beste, over gebleven klassen na de voor rondes tegen elkaar uit. De drie beste teams gaan in juni met hun klas een dagje naar Neder land, waarschijnlijk naar Den Haag. De Nederlandse, in Frankrijk heel populaire chansonnier Da ve (Wouter Levenbach) leidt die eindquiz voor totaal zo'n acht honderd leerlingen en hun on derwijzers in het 'Grand Palais'. In de middag komen er nog eens zeshonderd middelbare scholieren met hun leraren bij om er te kijken naar Herman van Veen, die er een speciaal voor deze gelegenheid gemaak te voorstelling geeft. lestijnen, Jordanië, Egypte en de partners van het Kwartet (Amerika, Rusland, de EU en de VN). Gisteren zei de Russische minister van buitenlandse za ken Lavrov dat het om een mis verstand gaat. Poetin had enkel bedoeld te zeggen dat hij graag een bijeenkomst van Midden- Oosten-deskundigen in de herfst in Moskou belegt. rio de Janeiro - Een dieselolie vlek is een natuurreservaat in de baai van Rio de Janeiro bin- nengedreven en bedreigt de flo ra en fauna in het ecologische paradijs. Dat heeft de milieu stichting Feema van Rio giste ren gemeld. Feema-directeur Eduardo Strauch zei dat de boeien die langs de grens van het reservaat zijn geplaatst niet hebben kun nen voorkomen dat de zeer vloeibare diesel eronderdoor de baai is ingestroomd. De diesel kwam dinsdag vrij toen een trein die de brandstof vervoerde, ontspoorde. Onge veer 60.000 liter kwam terecht in de rivier Caceribu, die uit mondt in het reservaat Guapi- mirim. Volgens een beheerder van het 140 vierkante kilometer grote natuurgebied mogen er nu geen krabben of vissen wor den gevangen. In Guapimirim leven 172 vogelsoorten, zeker 70 vissoorten, waterzwijnen, kaaimannen en krabben. bagdad/gpd-rtr - Irak heeft, drie maanden na de parle mentsverkiezingen, zijn eerste democratische regering. Het Iraakse parlement heeft met overgrote meerderheid de door premier Ibrahim al-Jaafari (een sji'iet) voorgestelde ministers ploeg het vertrouwen gegeven. Van de 275 parlementsleden stemden er 180 voor en vijf te gen, bij 90 afwezigen. Het kabinet bestaat uit 31 mi nisters, vier vice-premiers en premier al-Jaafari. Twee vice- premiers moeten nog benoemd worden. Ook wordt nog ge zocht naar vijf ministers: olieza ken, defensie, stroomvoorzie ning, industrie en mensenrech ten. Al-Jaafari wil de open pos ten binnen enkele dagen bezet ten. Volgens de grondwet heeft hij daar tot 7 mei de tijd voor. Buitenlandse Zaken blijft in handen van de Koerd Hoshiyar Zebari. Het voor de veiligheid belangrijke ministerie van bin nenlandse zaken gaat naar de sji'iet Bayan Jabbor. Al-Jaafari zei een kabinet te hebben samengesteld dat de 'etnische en religieuze diversi teit van de Iraakse samenleving weerspiegelt'. Veel kabinetspos- ten zijn naar sji'ieten gegaan, omdat die de verkiezingen wonnen en de grootste fractie in het parlement vormen. Koer den en soennieten verdelen de overige. Zeven ministeries wor den bestuurd naar vrouwen. De nieuwe regering moet een nieuwe grondwet voor Irak ma ken. Formeel moet die er medio augustus liggen. Voor decem ber zijn nieuwe verkiezingen gepland. den hjlag/gpd - Noord-Europe- anen zijn gezonder dan Zuid- Europeanen, maar leven min der lang. Dat blijkt uit een ver gelijkend onderzoek onder ou deren in elf Europese landen, dat gisteren in Brussel is gepre senteerd. Volgens prof. Johan Macken- bach van het Rotterdamse Eras mus Medisch Centrum, een van de projectleiders, is de levens verwachting in het noorden la ger dan in het zuiden. Waar een Nederlandse vrouw gemiddeld iets boven de tachtig jaar wordt, bereiken Fran^aises een drie jaar hogere leeftijd. Een If aliaanse man wordt in doorsnee een jaar ouder dan een Nederlander, die gemid deld op zijn 75ste sterft. Dat de Zuid-Europeanen ouder wor den, heeft alles te maken met hun voeding. Het mediterrane dieet kenmerkt zich door zaken als veel vis, groente, fruit en olijfolie. Het biedt de Zuid-Eu ropeanen een goede bescher ming tegen tal van ziekten, met name hart- en vaatziekten. Noord-Europese ouderen ster ven eerder, maar zijn geduren de hun leven gezonder. Dat komt, legt Mackenbach uit, doordat zij door de goede ge zondheidszorg minder last heb ben van allerlei ouderdoms kwalen, zoals versleten ge wrichten. Overigens is het voordeel dat de Zuid-Europese ouderen heb ben, snel aan het verdwijnen. Jongere generaties zijn meer gaan roken en ongezonder gaan eten. Fastfoodketens ruk ken ook op in landen rond de Middellandse Zee. Mackenbach verwacht dat het verschil in le vensverwachting snel verdwe nen zal zijn. Dat Nederlanders tegenwoor dig wat vaker een hapje Itali aans of Spaans eten, verhoogt hun levensverwachting niet, zegt Mackenbach. „Uit allerlei onderzoeken blijkt, dat Neder lands door de jaren heen over de hele linie minder groente en fruit zijn gaan eten. Bloedigste slag ooit op Duits grondgebied geeft nog steeds geheimen prijs Alles aan het slagveld bij de Oder is buitensporig. Naar schatting 100.000 soldaten vonden hier in april 1945, zo'n 70 kilometer ten oosten van Berlijn, de dood. Het was de bloedigste militaire slag die ooit op Duits grondgebied plaatshad. Het Rode Leger, dat het 9e Duitse leger tegenover zich zag, forceerde hier de door braak naar de hoofdstad van het Duitse Rijk. „De slag om Berlijn begon hier", weet Gerd-Ulrich Hermann, leider van de Gedenk- statte Seelower Höhen. door Wierd Duk seelower höhen - Hermann staat op een heuvel, waar de vermaarde Sovjet-beeldhouwer Lev Kerbel al eind 1945 een reusachtig monument plaatste voor de gevallenen van het Ro de Leger. Vanaf de top is in de verte Polen te zien. Deze heu- velrij was de laatste natuurlijke barrière voor Hitiers bunker in Berlijn. De Führer bracht nog in maart 1945, zichtbaar uitgeput en depressief, een bezoek aan het Oder-front. Filmbeelden ge tuigen daarvan. Veel was er van de Duitse legers toeval niet meer over. „Het 9e Naar schatting 100.000 soldaten vonden op het slagveld van de Oder, zo'n 70 kilometer ten oosten van Berlijn, de dood. Foto: GPD/Volksbund Deutsche Kriegsgraberfursorge Leger was samengesteld uit de laatste reserves die er nog wa ren", vertelt Hermann. „SS- eenheden, naast oude mannen van de Volkssturm, jongens van de Hitler-jugend, gewone poli tiemannen, gewonde soldaten die uit de lazaretten waren ge plukt. Ze waren slecht getraind en slecht uitgerust. En tóch bo den ze de Russen zware tegen stand. Dat kwam door de pro pagandamachine van Goeb- bels: die functioneerde tot het bittere einde." Maqj er was ook de angst: om te e^digen als deserteur, han gend aan een boomtak, en voor Stalins 'rode horden' die tijdens hun opmars een afschrikwek kende reputatie hadden opge bouwd. Zestig jaar geleden is het nu dat de hier gelegerde Duitse solda ten aan de horizon de duizen den tanks en honderdduizen den infanteristen van maar schalk Zjoekov zagen opduiken. Het bombardement van de Russische artillerie, dat begon op 16 april, was zo intens dat de grond in Berlijn ervan trilde. Het Rode Leger vuurde op de eersjjj dag van de slag alleen al meer dan een miljoen granaten af op de Duitse posities. Stalin had haast: hij wilde voor de Amerikanen en Britten in Berlijn zijn. En Zjoekov, die door de Sovjet-dictator woe dend werd gebeld met de vraag waarom hij 'voortkroop als een slak', beging onder die druk fouten. Hij liet tankdivisies op rukken, die hopeloos vast kwa men te zitten, en hij verlichtte het slagveld met 130 enorme schijnwerpers, waardoor de Duitse artillerie de gelegenheid kreeg vanaf de heuvels de Rus sische eenheden uit te moor den. In het bloedbad overwonnen uiteindelijk de Russen, vooral dankzij hun enorme reservoir aan mensen. Meer dan tiendui zend ton munitie liet het Rode Leger hier achter. En tiendui zenden lijken. Nog altijd treft Erwin Kowalke (64) in de aarde overblijfselen aan van gesneuvelden. Beende ren, laarzen, riemen, kapotte helmen, rantsoenboekjes, half vergane foto's en verroeste me dailles. Bijna overal waar Ko walke op de Oder-vlakte zijn spade in de grond zet, stuit hij op herinneringen aan de slag om de Seelower Höhen. „Elk jaar wordt het meer. Het spul komt langzaam naar boven." Kowalke, van huis uit protes- tant^theoloog, werkt voor de Erwin Kowalke vindt zestig jaar na de slag nog altijd resten van gesneuvelde soldaten. Foto: GPD instelling die twee miljoen Duitse oorlogsgraven in hon derd landen verzorgt. Zijn va der sneuvelde als soldaat van de Wehrmacht en ligt begraven op een militaire begraafplaats in Frankrijk. Kowalke is een man met een vredesmissie. „Oorlog is het onzinnigste wat er is. Van zoveel jonge mannen blijven alleen graven over." Bij de Seelower Höhen ont stond onmiddellijk na de slag een sqldatenkerkhof. Maar tij dens fi'et communisme - deze regio behoorde tot de DDR - werden de Duitse gevallenen als 'criminele fascisten' gepor tretteerd. „De staat was tegen het opgraven en begraven van Wehrmacht-soldaten herin nert Kowalke zich. ,,Ik was des tijds voor steun afhankelijk van lokale gelovigen. Als boeren of bouwvakkers op beenderen stuitten, werd ik gebeld. De 'bottengraver' kan Russi sche en Duitse skeletten van el kaar Qnderscheiden. „De Rus sen helden toen nog geen amalgaam, dus tanden met die vullingen zijn altijd van Duit sers." Bovendien droegen de Duitsers identificatieplaatjes. „Maar het maakt mij niet uit of ik een Duitser of een Rus vind. In de dood is iedereen gelijk. Nog wel twintig jaar zal het duren, zo schat Kowalke, voordat alle doden zijn opgegraven. Hij za- ler tot z'n laatste snik aan bij dragen. „Want een oorlog is pas .voorbij als de laatste soldaat is begraven."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7