AZ blijft over de grens wél verrassen SPORT Nederland spreekt negen woordjes mee Turner Yuri van Gelder overvalt zijn werkgever Aalbers moet nog even geduld hebben Alkmaarders houden na klein verlies tegen Sporting uitzicht op finale Juventus mag titels houden !rt nor in :ie PSV n - PSV-trainer Guus heeft voor de wedstrijd Twente vanavond de e B-junior Ismail Aissati electie opgenomen. De mpioen kampt met en Hiddink wil een ilers rust geven met het Jiejde return tegen AC Mi- Ifred Bouma heeft een 30 iure en zijn meespelen Milan is nog hoogst Gisteren werd ook be- t Jordi Hoogstrate, de lie herstelt van psychi- dv chten, tot de zomer in nh irvan zijn reïntegratie- °g al meetrainen bij eer- lionist Emmen. trong rijder? vrijdag 29 april 2005 -inj tt stelt •<ee uit leyton Hewitt heeft zijn 1 het internationale J cuit met een week uit- )e Australiër zou ko- ise reek in Rome zijn op- maken, maar heeft vanaf 9 mei in Ham- rm< leginnen. Hewitt heeft atie aan een teennagel V- Ier verslaat Verdediger |3i 1 - Tennisser Raemon rou eeft op het gravel in v r n voor een grote ver- e' ezorgd. De Rotterdam- n loeg in de tweede ron- ^r0' et ATP-toernooi titel- ro" er Nikolaj Davidenko w ts. De Rus was in Bei- weede geplaatst. Slui- net 6-1 1-6 en 6-3. in E 8,1 ima niet S welkom 1:1 i - Taeke Taekema is )3( r welkom bij hockey- n Zwitserland. Vlak g reinde van de competi- 5-jarige international ectie gezet. Zijn ge- g'1 rende overstap naar im, waar hij vorige vijfjarig contract te- ja ordt hem bij de Haag iet in dank afgenomen. e„is Judith Vis t rentree m - Na een jaar bles- nan keert sprintster Judith nei in Lisse tijdens de da re Bokaal terug op de ze| lan. De 24-jarige Rot- èn komt in Lisse uit op eter horden, haar spe- fc scheurde vorig jaar ot edstrijden in Doha lespees volledig af. liep ze de Olympi- en in Athene mis. p Lance Armstrong heeft odiging gekregen vol- Kk r mee te doen aan de rally Parijs - Dakar. De an maakte onlangs be- 1( de komende Ronde ikrijk zijn loopbaan te jen ;en. Armstrong is bena- Jor autocoureur Robbie „Hij biedt me de kans rsTet stuur van de derde Parijs-Dakar te gaan zit- 1 rijg regelmatig van zul- B voorstellen." i ina levert punten in nb e licentiecommissie NVB heeft Fortuna Sit- de tweede keer dit drie wedstrijdpunten in gebracht. De Lim- jerstedivisieclub krijgt II if, omdat het bestuur r de derde keer niet aan iken uit het plan van leeft gehouden. De ide uiterlijk 1 april openstaande belasting- betalen. De club heeft liet voldaan. J luter hulp in 1! ktweekamp :ht - Loek van Wely en tellwagen spelen van met 13 mei in Maas- D< 1 tweekamp over vier Beide schakers krijgen ikking over een com- e ze vrijelijk kunnen n. De tweekamp valt twee delen. De eerste j tijen worden gespeeld iu Je methode Complete Chess, waarbij de Dp de achterste rij wil- vorden opgesteld. De kee partijen staan de in de traditionele op- gan krijgt aar cel Een supporter van In- n is door een recht- oordeeld tot een cel zes maanden. De 21- is v 1 van Inter Milaan, een eruchte ultra's, was op di letrokken bij de onge- Zl den tijdens de Cham- aguewedstrijd tegen door Harry Arts Lissabon - Uitgeteld en opge brand. ledereen had AZ al afge schreven, maar Co Adriaanse wist de lege accu toch nog één keer op te laden. Met een tac tisch meesterpian zette hij gis teravond een formatie neer die het ijzersterke Sporting Clube de Portugal lang in bedwang hield. De Zuid-Europeanen wonnen toch (2-1), maar zijn nog aller minst zeker van een finaleplaats. Zelfs Adriaanse sprak enkele dagen geleden, na de nederlaag bij RKC, nog van 'een totale in eenstorting' van zijn ploeg. Die opmerking was niet zozeer be doeld als teken van overgave, de Amsterdamse motivatie- kunstenaar zag er eerder een uitdaging in om zijn moegestre den mannen nog één keer tot een topprestatie te drijven. Als de truc van meester Adri aanse mislukt was, hadden zijn leerlingen de boeken van het schooljaar 2004/2005 kunnen dichtklappen en opbergen. Na een mooi eerste en een onver getelijk tweede trimester volgde een moeizame derde periode, waarin hoogte- en dieptepun ten elkaar in duizelingwekken de vaart afwisselden. AZ, hal verwege het seizoen nog fier koploper in de eredivisie, moest de laatste weken in de vader landse competitie veel terrein prijsgeven. Als je de puntento talen sinds de winterstop be kijkt, is de ploeg niet meer dan een middenmoter. In de UEFA Cup slaagde het Alkmaarse gezelschap evenwel met glans voor al zijn tenta mens, ook in de periode dat het almaar moeilijker werd. Tot gis teravond werkte AZ twaalf Eu ropese duels af. Daarvan wer den er negen gewonnen. De Noord-Hollanders leden slechts één nederlaag, bij Grazer AK, maar toen was de ploeg al zeker van een plaats bij de laatste zes tien. Tegen Sporting, dat eerder dit seizoen al afrekende met Fey- enoord, kwam gisteravond een einde aan die imposante reeks. Volgens verwachting. Neder landse clubs hebben in het ver leden weinig succes geboekt te- U ITS LAC E N BASKETBAL New York. NBA, play-offs, kwartfinales, best- of-seven. Eastern Conference: Chicago Bulls - Washing ton Wizards 113-103. Stand: 2-0 Western Conference: San Antonio Spurs - Den ver Nuggets 104-76. Stand: 1-1 PRIJSVRAGEN Uitslag Lucky Day 3691, 28 april 2005 6.8.15.17.20.34 35.36.37.39 40.47.51.66.69.73.75.76.77.78 Onder voorbehoud van typefouten SOUASH Amsterdam. EK landenteams. Vrouwen, groep B: Nederland - Denemarken 3- 0 Atkinson - Petersen 9-0 9-1 9-1, Naudé - Nielsen 9-0 9-0 9-0, Noom - Nilsson 9-0 9-0 9-0. Ierland - Frankrijk 3-0. Eindstand: 1 Ne derland 3-6, 2 Ierland 3-4, 3. Frankrijk 3-2, 4. Denemarken 3-0. Indeling halve finales Schotland - Nederland, Engeland - Ierland. Mannen, groep A: Nederland - Finland 3-1. Berden - Tuominen 7-9 9-2 2-9 9-2 4-9, Anje- ma - Tuomi 9-3 9-1 9-1, Buit - Raumolin 9-7 9-1 9-5. Bennett - Teitti 10-9 9-2 9-2. Enge land - Ierland 4-0. Eindstand. 1 Engeland 3- 6, 2. Nederland 3-4, 3 Ierland. Finland 3-1 Indeling halve finales: Nederland - Frankrijk, Engeland - Wales. TENNIS München. Mannen. Tweede ronde: Sluiter (Ned) - Davidenko (Rus/2) 6-1 1-6 6-3, Pavel (Roe/5) - Schalken (Ned) 6-1 1-6 6-1, Haas (Dui/4) - Hyung-taik (ZKo) 6-3 6-4, Nieminen (Fin) - Ancic (Kro/3) 7-6 (5) 6-4, Mertinak (Slw) - Mello (Bra) 6-3 6-0, Arthurs (Aus) - Andrejev (Rus/6) 6-4 6-7 (5) 7-6 (5), Nalbandian (Arg/1) - Luczak (Aus) 6-2 6-2, Monaco (Arg) - Srichaphan (Tha/7) 7- 6(12)2-6 6-3. Estoril. Vrouwen. Tweede ronde: Safarova (Tsj) - Krajicek (Ned) 3-6 7-6 (6) 7-5, Safina (Rus/2) - Bondarenko (Oek) 6-2 6-2, Craybas (VSt) - Cervanova (Tsj) 6-4 6-1, Diaz-Oliva (Arg) - Savtsjoek (Oek) 6-2 6-3. Estoril. Mannen. Tweede ronde: Robredo (Spa/4) - Ventura (Spa) 7-5 6-0, Moya (Spa/1) - Ferrero (Spa) 7- 5 6-7 (4) 6-4, Mathieu (Fra) - Cakl (Tsj) 6-1 6- 1, Sanguinetti (Ita) - Costa (Spa) 5-7 6-3 6-4 Warschau. Vrouwen Tweede ronde: Ivanovic (SMo) - Zvonareva (Rus/3) 6-2 6-4, Hemn-Hardenne (Bel) - Ven- to-Kabchi (Ven) 6-3 7-5, Dechy (Fra/6) - Do- matsjovska (Pol) 6-4 7-6 (4), Schnyder (Zwi/4) - Vakoelenko (Oek) 6-2 6-4. VOETBAL Denny Landzaat loopt juichend weg nadat hij AZ op o-i heeft gebracht. Foto: Reuters/José Manuel Ribeiro gen Portugese opponenten, derlandse ploegen won de ren toch weer in Jan en alleman wilde volstaan met tweeman- uit de hoge hoed. Adriaanse viel Vooral Sporting beschikt over tweede club uit Lissabon er ne- te verrassen met zijn opstelling, dekkers en een versterkt mid- min of meer terug op zijn oude een gunstige balans. Van de gen. In de aanloop naar het duel denveld. Op de valreep kwam 4-3-3 systeem, met dien ver tien ontmoetingen tegen Ne- Co Adriaanse slaagde er giste- leek het erop dat de AZ-coach er toch weer een vreemd konijn stande dat de voorhoede in een NEDERLAND MEESTE SPELERS IN CHAMPIONS LEAGUE In de twee halve finales van de Champions League kwamen 54 voetballers in het veld, zij vertegenwoordigden 25 nationaliteiten. Nederland was met negen spelers (bij PSV, AC Milan en Chelsea) hofleverancier. Qj Nederland: Bouma, Cocu, Lucius, Ooijer, Van Bommel, Vennegoor of Hesselink (PSV), Seedorf, Stam (AC Milan), Robben (Chelsea) Q Brazilië: Cafu, Dida, Kakó, Serginho (AC Milan), Alex, Gomes (PSV) Q Engeland: Johnson, Terry, Lampard, Cole (Chelsea), Carragher, Gerrard (Liverpool) Q Frankrijk: Gallas, Makélélé (Chelsea), Traore, Cissé (Liverpool) Q Italië: Ambrosini, Gattuso. Maldini, Pirlo (AC Milan) Q Tsjechië: Cech (Chelsea), Baros, Smicer (Liverpool) Q Portugal: Carvalho, Tiago (Chelsea) n Spanje: Luis Garcia, Xabi Alonso (Liverpool) Q Zuid-Korea: Lee, Park (PSV) Q Argentinë: Crespo (AC Milan) Australië: Kewell (Liverpool) Denemarken: Tomasson (AC Milan) Finland: Hyypia (Liverpool) Georgië: Kaladze (AC Milan) Ierland: Finnan (Liverpool) ivoorkust: Drogba (Chelsea) Kroatië: Biscan (Liverpool) Noorwegen: Riise (Liverpool) Oekraïne: Sjevtsjenko (AC Milan) Peru: Farfan (PSV) Polen: Dudek (Liverpool) Servië: Kezman (Chelsea) Verenigde Staten: Beasley (PSV) IJsland: Gudjohnsen (Chelsea) Zwitserland: Vogel (PSV) door Henri van der Steen den haag - In de twee halve fi nales van de Champions Lea gue (Milan-PSV en Chelsea-Li verpool) kwamen deze week 54 spelers in het veld, zij vertegen woordigden liefst 25 nationali teiten. Pikant is de Nederlandse inbreng: geen land had zo veel voetballers binnen de lijnen als Nederland, negen stuks. Het bijkans krankzinnige aantal van 25 landen is wel het grofste bewijs van de mondialisering en commercialisering van het voetbal. Clubtrouw was al 'af geschaft', ook het fenomeen 'nationaal sentiment' is aan het rotten. Dat is het beste te zien in Engeland, bakermat van het voetbal. Het prestigieuze Pre miership heeft twee ploegen in de halve finales van de Cham pions League, maar eergisteren holden er niet meer dan zes En gelsen in korte broek over het gras; Brazilië scoorde hetzelfde aantal De negen Nederlanders (Bou ma, Cocu, Lucius, Ooijer, Van Bommel, Vennegoor of Hesse link, Seedorf, Stam, Robben) zijn toch minstens een aanwij zing dat de Nederlandse com petitie nog steeds een zekere kwaliteit en aantrekkingskracht heeft. Dat was na afloop van de wedstrijden ook te horen, want in Londen lieten Gudjohnsen en Kezman en Dudek zich in uitstekend Nederlands intervie wen, in Milaan deed Tomasson dat. Hoezeer het voetbal in de top is veranderd van kleur en sfeer, is goed te zien als je de situatie vergelijkt met die van tien jaar geleden. In het seizoen 1994- 1995 werd de finale van de Champions League gespeeld tussen Ajax en Milan. In het veld kwamen negen Nederlan ders en negen Italianen. Ajax had Litmanen en Finidi George als exoten (en invaller Kanu), Milan deed het met de buiten landers Desailly en Boban. Dit was het gemiddelde beeld, ook in de top: negen 'eigen' spelers, twee buitenlanders. Tien jaar eerder werd de finale 'betwist' (want gespeeld tegen het gruwelijke decor van het Heizel-drama) tussen Liverpool en Juventus. De Engelsen had den één buitenlander in de ba sis, de in Durban geboren Zim babwaanse doelman Bruce Grobbelaar. Juventus deed het met Platini (Frankrijk) en Bo- niek (Polen) en negen Italianen. Opvallend is dat juist Engeland en Italië zo weinig 'eigen volk' gebruikten. Deze landen lever den drie van de vier ploegen voor de halve finales, maar kwamen niet verder dan in to taal tien spelers, niet eens elftal! Dat is te meer opmerkelijk, daar uitgerekend Engeland en Italië altijd opvielen vanwege een soort 'splendid isolation', een economische tactiek waarmee een land de thuismarkt be schermt door strenge c.q. on mogelijke eisen te stellen aan invoer. Nederland is juist een land dat in dat opzicht een liberaal ima go heeft. Uitgerekend Neder land blijkt in de Champions League dan de groothandelaar in voetballers, vooral natuurlijk vanwege de deelname van PSV, hoewel ook in Eindhoven het 'moderne denken' domineert. Hiddink stelde vier Nederlan ders op voor de aftrap, Lucius en Vennegoor brachten later in de wedstrijd als invaller de Ne derlandse inbreng op zes. Zoals in 1978 wordt het nooit meer. PSV won de UEFA Cup in dat jaar met een selectie, waar in 'slechts' plaats was voor drie buitenlanders, reservespelers: NickJDeacy (Wales), Torbjöm Nilsson (Zweden) en Jean Will- rich (Duitsland). De finale was een bijna puur Nederlandse aangelegenheid, alleen Deacy mocht thuis tegen Bastia even invallen. PSV begon beide wedstrijden met elf Ne derlanders, pikanter nog: met zeven Brabanders! Dinsdag had Hiddink één Brabander in de basis, een Eindhovenaar zelfs, Cocu. De international heeft zich ech ter nooit een Eindhovenaar of Brabander gevoeld. geheel nieuwe samenstelling optrad. Nelisse, de enige echte aanvaller, speelde op links, Van Galen was veelvuldig op de rechterflank te vinden, terwijl Perez als hangende spits acteer de. Achterin namen Vlaar en Buskermolen de Portugese spit sen Liedson en Douala voor hun rekening. Het bouwsel van architect Adri aanse bleek onverwacht solide. De bezoekers namen weinig ri sico's en gaven verdedigend vrijwel niets weg. In aanvallend opzicht was het wachten op het ene kansje dat er altijd wel een keer komt. Ook ditmaal. Tien minuten voor rust werd Jaliens op rechts vrijgespeeld. Zijn voorzet hield niet over, maar een slimme manoeuvre van Van Galen veranderde dat. De routinier liet de bal passeren, waardoor de goed meegeslopen Landzaat simpel raak kon prik ken: 0-1. AZ had zijn fel begeerde uit- doelpunt te pakken, maar erg lang plezier had de ploeg er niet van. Binnen een minuut kwam Sporting weer langszij. Na een korte corner sprong de bal via een Alkmaars been voor de voe ten van Douala, die van dichtbij raak schoot: 1-1. Ook na de hervatting bleef AZ geruime tijd knap op de been. Halverwege de tweede helft durfden de bezoekers zelfs een paar keer uit hun schulp te kruipen. Het leverde twee aar dige mogelijkheden op, eerst voor uitblinker Lindenbergh, even later voor Van Galen, eveneens uitstekend op dreef. Dat Sporting tien minuten voor tijd toch de winst pakte, was op dat moment logisch noch ver diend. Ook ditmaal hoefde Timmer niet te zwichten voor een uitgespeelde aanval, het was een geweldige afstandsknal van invaller Pinilla (ooit be geerd door Feyenoord) die de AZ-goalie te machtig was. SPORTING LISSABON: Ricardo; Roge- rio (69. Pinilla), Enakarhire, Polga en Rui Jorge, Douala, Custodio, Rochem- back (60. Viana) en Barbosa (46. Mout- inho); Sa Pinto en Liedson. AZ; Timmer. Jaliens, Vlaar, Buskermo len en De Cler; Landzaat, Linden bergh, Perez en Ramzi; Van Galen (79. Sektioui) en Nelisse (71. Huysegems). den haag/lausanne/gpd/reu- ters - Juventus hoeft de titels die de club in het midden van de jaren negentig won, voorlo pig niet in te leveren, ondanks de veroordeling van de club dokter voor dopingmisdrijven. De Noord-Italianen blijven dus formeel de winnaar van de Champions League van 1996, toen het in de finale afrekende met Ajax. Dat heeft het Hof van Arbitrage voor de sport donder dag bekend gemaakt. Het Italiaans Olympisch Comi té had de kwestie voorgelegd aan het Hof in Lausanne naar aanleiding van de veroordeling van de vroegere clubarts van Juventus, Riccardo Agricola. Hij heeft de spelers van de club uit Turijn in de jaren tussen 1994 en 1998 een excessieve hoeveel heid medicijnen voorgeschre ven. Ook zou hij epo hebben ver strekt. Juventus won in de gewraakte periode drie keer de landstitel en veroverde in 1996 tegen Ajax de Champions League. Het Hof zegt dat de handelwijze van de arts niet hoeft te leiden tot het inleveren van de titels. Overi gens is de mogelijkheid dat dit alsnog kan gebeuren niet uitge sloten. Dokter Agricola is in be roep gegaan tegen zijn veroor deling voor het verstrekken van epo. UEFA BEKER, halve finales, eerste wedstrijd Parma - CSKA Moskou 0-0. Scheidsrechter Bussaca (Zwi) Toeschouwers- 15.000. Gele kaart-, Bovo, Savi, Fabio Vignaroli (Parma). Sf>orting Lissabon (Por) - AZ (Ned) 2-1 (1-1) 36. Landzaat 0-1. 37. Douala 1-1, 80 Pinilla 2-1. Scheidsrechter De Santis (Ita). Toe schouwers- 34.776 Gele kaart: Vlaar. Busker molen. Lindenbergh (AZ). Spanje: Osasuna - Villarreal 3-2 WIELRENNEN Ronde van Romandiê. Tweede etappe, Fleurier-Fleurier: 1. Petacchi (Ita) 171,9 km in 4.17.13, 2 Colli (Ita), 3. Lo- renzetto (Ita), 4. Lombard! (Ita), 5. Silloniz (Ita), 6. Dean (NZe), 19. Van Heeswijk, 49 Er ik Dekker, 75. Engels. 81. Weening, 84. Post- huma, 96. Moerenhout, 121. Thomas Dekker, 122 Wielinga. Algemeen klassement: 1 Petacchi 8.04.24, 2. Pereiro (Spa) 0.08, 3 Savoldelli (Ita) 0.12, 4. Garzelli (Ita), 5. McGee (Aus) 0 13. 6. Moos (Zwi) 0.15, 7 Erik Dekker 0.16, 17. Posthu- ma 0.19, 25 Van Heeswijk 0.20, 36. Thomas Dekker 0 23. 55 Engels 0.25, 82. Wielinga 0 31, 122 Weening 0 48, 124. Moerenhout 0.56. bussum/gpd - Het ministerie van defensie is onaangenaam getroffen nu de kersverse ser geant - en ringenspecialist - Yuri van Gelder een overeen komst is aangegaan met een commerciële turnploeg, ge sponsord door reïntegratiebe- drijf Salto. Het team werd giste ren in Bussum gepresenteerd, uitgerekend op de dag dat Van Gelder de rang van sergeant kreeg. „Overleg vooraf was wel zo charmant geweest", aldus een verbouwereerde Kees Meij- 11, coördinator van de Defensie Topsport Selectie. Van Gelder is, door zijn handte kening te zetten onder het sponéorcontact met Salto, in conflict gekomen met zijn werkgever - Defensie. Van Gel der is sinds gisteren sergeant en kan vanaf nu volledig gaan pro fiteren van de faciliteiten die de topsportsectie van Defensie hem biedt. Die arbeidsovereen komst kost de schatkist jaarlijks zo'n 50.000 euro. In ruil daar voor wil de landmacht, het on derdeel van Van Gelder, na tuurlijk publiciteit. Bij voor beeld door het winnen van wedstrijden met het logo van Defensie op zijn turnkleding. En daar wringt nou net de schoen. Yuri van Gelder heeft zich, door ook een handteke ning te zetten bij het reïntegra- tiebedrijf, verplicht om reclame te maken voor die sponsor. Het bedrijf trekt jaarlijks 50 a 60.000 euro uit om naamsbekendheid te krijgen via de turnpakjes van zeven toptumers: Yuri van Gel der, de andere toestelspecialis ten Loes Linders, Suzanne Har mes en Jeffrey Wammes alsme de de trampolinespringers Alan Villafuerte en Fernando en Or lando Götschin. Voor het zevental betaalt Salto de kosten voor deelname aan internationale topwedstrijden - waaronder World Cups, EK's en WK's - én zijn trainers voor de rest van dit jaar. De manager van de ploeg is Remi Lens, te vens persoonlijk trainer Van Gelder. Yuri van Gelder Foto: ANP De overeenkomst loopt tot het eind van dit jaar, met een optie tot de Olympische Spelen van 2008 in Peking. Mits de turners natuurlijk voldoende media- aandacht voor de sponsor ge nereren. Voor zes van de zeven turners is er geen probleem, maar Yuri van Gelder heeft zichzelf in de nesten gewerkt. arnhem/anp - De rechtbank van Arnhem heeft gisteroch tend nog geen uitspraak gedaan in het proces tegen Karei Aal bers. De president noemde het onderzoek tegen de oud-voor zitter van Vitesse niet compleet. Tegen Aalbers was twee weken geleden een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan zes voorwaardelijk, geëist we gens valsheid in geschrifte en belastingfraude. Op last van de rechters zullen drie getuigen nog eens moeten worden verhoord. Dat zijn voormalige Vitesse-directeur Papenburg, Machlas' zaakwaar nemer Moukas en Aalbers ge wezen zakenpartner Klap. De zitting wordt op 26 mei in Am- hem voortgezet. Aalbers reageerde verrast op de ontwikkeling, liet zijn advocaat Hameleers weten. „Na zo'n lang onderzoek hopen we na tuurlijk allemaal dat de zaak had kunnen worden afgeslo ten." Wegens droeve familie omstandigheden ontbrak Aal bers bij de uitspraak. Zijn moe der overleed recentelijk. Of de drie op te roepen getui gen traceerbaar zijn op korte termijn is onduidelijk. Met name Klap verblijft vaak in verre oorden. Formeel is hij verplicht te verschijnen, maar als hij bijvoorbeeld in Thailand is, is er nauwelijks een dwang middel hem daartoe te bewe gen.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 19