eeds meer tieners iet een slecht gebit rpiHUEBiU MB 1i1111uuEn11.11. WW B i. «HKBPB PUIRHG h «BK Hi PPDltoKDH E r PflHTRM I tew,r L* Twijfels over bouw Oostvlietpolder nemen toe Mark van Bommel: Het wordt moeilijk voor PSV )ntrustende rapportage CVZ se boeren Sen uien erploegen Zittend urineren in naam van het milieu Verdriet om Tsjernobyl 'Fietsers kunnen er niet meer bij in de Breestraat' SO LD-bus in Avifauna Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad woensdag 27 april 2005 Kroonprinsessen in verwachting met z'n vieren tegelijk Regionale economie groeit uitbundig Pietje Bell krijgt een modern jasje De mentale vlucht van een strafcornerkanon gANP - Het aantal 14- en n dat met niet gevulde 1 het gebit rondloopt is hg6 en 2003 aanzienlijk lmen. Was in 1996 26 kan de gaatjes bij tie- I gevuld, in 2003 was dat procent van de gaatjes ftl. Bij kinderen tot tien I in 2003 bijna de helft lent) van de gaatjes niet t uit het Signalement irg dat het College voor :ekeringen morgen aan Hoogervorst van mdheid aanbiedt. |elk kind via het zieken- rzekerd is voor tand- (dige zorg, verslechtert liteit van de gebitten. 1 noemt dit een 'zorge- [wikkeling'. lege heeft geen eendui- «den/anp - Friese akker- mogen hun voorraad {9 'de schuur halen en on- 12 $en' omdat de uienprijs sch laag is. Normaal ge- I is het verboden uien ploegen. De provincie d verleent de ontheffing Je boeren tonnen on- Ibare uien opgeslagen (liggen, zo liet de pro lsteren weten, prijs voor uien ligt op Itien eurocent per kilo. uien levert de boer tinder dan een cent op. imatisch lage prijs is ;t gevolg van een tijde- jrtverbod in Rusland. Ie boeren hun schuren gen om ruimte te ma- nieuwe oogsten, heb- imige boeren de uien al ploegd. Enkelen wer- apt en kregen een be- Friesland is het minis- VROM bezig met een waardoor boeren in Ierland de overtollige ogen onderploegen. ling wordt echter pas in rEter verwacht. ncie wil daar niet op rERBoeren kunnen via de site van de provincie d binnen drie werkda- gedoogvergunning be en. dige verklaring voor deze ont wikkeling. Het constateert wel dat de schooltandarts in bijna heel Nederland verdwenen is. In twaalf plaatsen bestaat nog wel een regionale jeugdtand- arts. De tanden van kinderen die hier heen gaan, zien er ge middeld beter uit. Het college adviseert Hoogervorst de tand- artszorg voor jeugdigen onder te brengen bij de gewone jeugdgezondheidszorg van ge meenten en provincies. Het college herhaalde verder een al eerder geuite zorg over de problemen die gehandicap ten hebben met het vinden van goede tandartszorg. Gewone tandartsen verwijzen ouders en hun gehandicapte kind soms pas naar een instelling voor bij zondere tandheelkunde wan neer acute behandeling nodig is. De meerderheid van de ver standelijk gehandicapten gaat daarom al in hun jeugd naar de 'gewone' tandarts. Deze mist nog al eens de vaardigheden om met gehandicapten om te gaan. Het CVZ gaat onderzoe ken hoe de tandartszorg voor gehandicapten verbeterd kan worden. Uit het rapport blijkt verder dat nog stéeds ongeveer 80 procent van de ziekenfonds verzekerden aanvullend verze kerd is voor tandartskosten. Het bezuinigen op deze zorg uit het ziekenfondspakket heeft daar geen effect op gehad. Wel blijkt dat volwassen verzekerden minder vaak naar de tandarts gaan. Van de mensen die geen aanvullende verzekering had den, liet 37 procent weten geen klachten te hebben, 20 procent vond het te duur of stelde ge weigerd te zijn voor een aanvul lende verzekering. Iri jn int, meppel/gpd - Ingenieursbureau Grontmij wil dat de Nederland se man voortaan zittend plast. Uit milieu-oogpunt. Op 1 juni begint in Meppel een experi ment, waarbij in de toiletpotten van een kaarsenmakerij voor verstandelijk gehandicapten de urine van de vaste ontlasting wordt gescheiden. Dat scheelt heel veel nitraten in het opper vlaktewater, zegt Grontmij. Het is geen grap, maar een seri eus onderzoek. Urine vormt slechts 1 procent van al het af valwater dat in ons milieu te rechtkomt, maar die urine is wel verantwoordelijk voor 85 procent van alle nitraten. Ver vuilende stoffen, die de riool waterzuivering er niet uithaalt. Zo gebeurt het, dat heel veel ni traten, fosfaten, hormonen en medicijnen het oppervlaktewa ter vervuilen. Een probleem dat alleen maar groter wordt met het stijgende medicijngebruik. Medicijnres- ten en hormonen, die ook via de urine het lichaam verlaten, vernietigen micro-organismen en kunnen misvormingen doen ontstaan bij vissen. De Raad voor de Volksgezondheid sloeg al eerder alarm. Swart: „De angst bestaat dat een continue blootstelling van het oppervlaktewater aan een continue stroom van medióij- nen en hormonen het watermi lieu onherstelbaar beschadigt." Verdere aanpassing van de ri oolwaterzuiveringsinstallaties is amper een optie. Te kostbaar. Het probleem moet aangepakt bij de bron. Scheiding van 'de gele en bruine stroom' levert grote milieuwinst op. De speciale toiletpotten dwin gen de mannen te gaan zitten. „Dat ligt gevoelig", weet onder zoeker Bjartur Swart van de Grontmij. „Mannen voelen dat een stukje privacy wordt aange tast in het toilethokje." Maar het maatschappelijk en milieu kundig belang is zo groot dat de man eraan moet geloven. Swart wijst erop dat 'het nieuwe plassen' eigenlijk niet geldt voor kantoren, grote horeca-in- stellingen en stadions. Daar kunnen ook urinoirs worden geplaatst. De onderzoeker benadrukt dat de nieuwe piascode niet alleen veel beter is voor het milieu, maar op den duur ook voor de portemonnee. Het zuiverings proces wordt goedkoper, en dat zal de consument merken. Maar het grootste voordeel is misschien wel dat het huiselijk milieu er het meest garen bij spint. Als mannen op het toilet zitten, spetteren ze niet meer in het rond. Bjartur Swart: „Het scheelt straks ongetwijfeld een geweldige hoop gekanker in heel veel huisgezinnen." ai; bsB» kiev - Een oudere vrouw legt bloemen bij het monument voor de slachtoffers van de kernramp in Tsjernobyl, gisteren 19 jaar ge leden. Op 26 april 1986 ontplofte één van de kernreactoren in Tsjernobyl, in de Oekraïne. Een radioactieve wolk dreef naar het westen. Tot in Nederland toe waren de gevolgen merkbaar: koeien moesten op stal blijven en een aantal dagen mocht geen bladgroente worden verkocht. De ramp, de grootste in de ge schiedenis met een kerncentrale, heeft aan mogelijk dertigdui zend mensen het leven gekost, vooral als gevolg van de straling. Nog altijd stijgt in Oekraïne, Rusland en Wit-Rusland het aan tal mensen dat kanker krijgt als gevolg van de radioactieve stra ling van Tsjernobyl. Foto: Reuters door Silvan Schoonhoven leiden - Fietsers, winkelend pu bliek, bevoorradende vrachtwa gens en de Rijn Gouwe Lijn (RGL). Een van deze vier is te veel in de Breestraat, en wat de ontwerpers van de sneltram be treft is dat de fietser. Ontwerpers staan in de Bree- en de Steenstraat voor een 'on mogelijke taak', zei Frank Kei zer van ingenieursbureau Advin gisteren tijdens de vierde 'ont werpsessie' over de RGL. Fiet sen, voetgangers, vrachtwagens en sneltrams kunnen in de Breestraat bij geen enkele ont- werpvariant alle vier de ruimte krijgen die ze nodig hebben. Ze moeten dus allemaal inleveren. De fietsers echter het meest, zo lieten ontwerpers doorscheme ren. Als het aan hen ligt, krijgen fietsers in de Breestraat geen ei gen stroken: doorgaand fiets- verkeer kan beter een andere route kiezen. „Binnen de taak groepen is geconstateerd dat er voor fietsers alternatieve routes bestaan en dat daardoor de fietser uit de Breestraat gaat verdwijnen", zegt Keizer. „Het is alsof je even een alter natief moet zoeken voor het Suezkanaal", zegt Elsbeth Klink van de Fietsersbond. „Dit voor stel doet afbreuk aan het ge meentelijk beleid. Wethouder Hessing heeft zelf benadrukt dat de Breestraat hoofdfietsrou te blijft omdat er geen alterna tieven zijn. Ik hoop dat hij daar voor blijft staan. De opzet van de Rijn Gouwe Lijn is dat auto mobilisten overstappen op het openbaar vervoer. Hiermee be reik je dat fietsers afstappen. Met een heel duur vervoermid del druk je het allergoedkoopste vervoermiddel weg." Na de Fietsersbond en de bewoners- vereniging Pieters- en Acade- miewijk weigert nu ook belan genvereniging Stoom mee te doen aan de ontwerpsessies over de RGL. Stoom (Stichting Openbaar Vervoer op Maat) vindt de ontwerpers te weinig oog hebben voor de veiligheid. De drie belangengroepen vin den dat de gemeente eerst het aantal fietsers moet tellen langs de route. door Timoteus Waarsenburg leiden - Het Leidse college houdt rekening met de mogelijkheid dat bebouwing van de Oostvlietpolder ook een volgende keer door de Raad van State wordt afgeschoten. Dat zeiden wethouders Ron Hillebrand en Alexander Geertsema gisteravond in de ge meenteraad. Vorige week haalde de Raad van State voor de derde keer een streep door de Leidse plannen. Nadat al eerder het provinciale streekplan en het Leidse be stemmingsplan voor de Oostvlietpolder de toets der kritiek niet konden doorstaan, werd nu het goedkeuringsbesluit van de provincie voor het bestemmingsplan ver nietigd. Hillebrand: „De provincie zal on geveer een half jaar nodig hebben om een nieuw besluit te nemen. Als er dan weer een goedkeuringsbesluit wordt genomen, zal er zeker weer een schorsing door de Raad van State volgen en daarna een be handeling van de bodemprocedure. We hebben geen garanties voor een goede af loop." Wethouder Geertsema vertelde de raad dat elk jaar uitstel de gemeente COMMENTAAR DRUGSBELEID drie weken is Alexan- itold in functie of CDA- KQtden zijn hem al boven nek gesprongen. De kken minister van D66- eeft het gewaagd zijn lega nner tegen te over de handel in ver- middelen. Nou ja te- ^cen, hij heeft een ander ten horen dan de chris- ocraten lief ^,jJold zou een sfout heb- aakt door te oor het vrij- in softdrugs tlfde avond ner een hardere aanpak •fractie vindt niet alleen [told het bij het verkeer- heeft. Ze vindt ook dat kie zijn mond had moe den. Het drugsbeleid is ïin van - hun - minister van justitie! Donner [n partijgenoten inmid- tot bedaren proberen Volgens hem is de leen storm in een glas chtold had over de lan- 1 gesproken en hij over cussie gesloten, hoopt (-fractie heeft het hele- het verkeerde eind. Om te beginnen is Pechtold verant woordelijk voor het groteste- denbeleid. Met die pet op mag hij, nee, móet hij wat vinden van het drugsbeleid, dat in de Lim burgse grensstreek tot veel over last leidt. Een stad als Maas tricht trekt horden drugstoeris ten uit landen waar softdrugs zijn verboden. Op deze 'shop pers' zitten ze in Limburg en el ders in het land niet te wachten. De vraag is nu of het buitenland zijn drugs beleid moet versoepe len of dat Nederland alle coffeeshops moet sluiten. Minister Pechtold heeft gelijk als hij pleit voor de libera lisering van softdrugs. De effec ten van het misbruik van hasj en wiet zijn vergelijkbaar met die van sterke drank, die niet is ver boden. Politie en justitie moe ten zich concentreren op de be strijding van de handel in veel gevaarlijker harddrugs. Als an dere Europese landen deze be leidslijn zouden volgen, verliest Nederland zijn positie als win kelcentrum voor softdrugs en verdwijnt de bijpassende crimi naliteit. Hugo Schneider PSV-doelman Gomes verbijt de teleurstelling na de 2-0 nederlaag tegen AC Milan. Foto: Reuters milaan/anp - PSV's aanvoerder Mark van Bommel wilde gister avond na de zure nederlaag (2- 0) van PSV bij AC Milan niet van opgeven weten. „We kun nen ze hebben. Alleen zal het nu wel erg moeilijk worden", stelde Van Bommel na de ener verende halve finale in de Champions League. Volgens Van Bommel had PSV de Italiaanse topclub na de her vatting weggespeeld. „En dan overdrijf ik niet. In het eerste deel waren we ten minste ge lijkwaardig. We kregen ook vol doende kansen. Ik heb er zeker vijf geteld. Alleen moeten ze er dan nog worden ingeschoten. Minstens twee keer moet PSV in Eindhoven scoren om er een verlenging uit te halen. Volgens Van Bommel een zware opgave. „Al hebben we laten zien dat er mogelijkheden zijn. Maar eer lijk gezegd, denk ik dat het thuis moeilijker wordt de kansen uit te spelen dan hier." Volgens coach Guus Hiddink was er gisteren één groot ver schil. „Zij hebben aan twee kansjes voldoende, wij hebben er aan zes, zeven nog niet ge noeg. We hebben de mogelijk heden goed uitgespeeld. Het ontbrak ons echter aan de juis te finesse toe te slaan. We had den er zeker eentje moeten in- 780.000 euro kost. Dat zijn voornamelijk rentekosten. Eerder dit jaar kocht de ge meente voor 12 miljoen euro grond in de Oostvlietpolder, terwijl het toen al hoogst onzeker was dat de Raad van State goed keuring aan de plannen zou geven. Op vra gen van het CDA of die aankoop wel zo ver standig is geweest, zei Geertsema: „De grond van je buurman komt meestal maar één keer te koop." Pagina Ri: Raad slikt uitleg college Redacteuren van het Leidsch Dag blad toeren wekelijks met de Ci- troënbus door de regio. Vandaag staat de LD-bus bij Avifauna in Al phen aan den Rijn. Wie zijn of haar verhaal kwijt wil of 'zomaar' een praatje wil maken, kan vanaf 10.00 uur bij de bus terecht. Tips en nieuwtjes zijn altijd welkom. Verdonk niet blij met drugscadeau venray - Minister Verdonk (vreemdelingenbeleid en inte gratie) is niet blij met het ca deautje dat ze onlangs tijdens haar bezoek aan jongerencen trum Dingus in Venray heeft meegekregen. Zij kreeg een zak lantaarn overhandigd, waarin een joint bleek te zijn verpakt. Verdonk heeft Dingus in een brief laten weten het een mis plaatste grap te vinden. Volgens Dingus-voorzitter P-Gijsbers was de joint niet voor Verdonk bedoeld. Deense troepen langer in Irak kopenhagen - De Deense troe pen die deel uitmaken van de internationale troepenmacht in Irak blijven ook na het aflopen van hun mandaat in juni. Dat deelde het Deense ministerie van buitenlandse zaken gister avond in Kopenhagen mee. Mi nister Per Stig Moeller zei dat een analyse de noodzaak van de aanwezigheid van de 530 Deense manschappen heeft aangetoond. Eerder had pre mier Anders Fogh Rasmussen na overleg met de sociaal-de mocratische oppositie al ge zegd dat hij brede steun ver wacht voor een verlenging van het verblijf. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! prikken." Echt optimistisch is Hiddink niet meer. „Het per spectiefbij 2-0 is niet overdre ven groot. Ongétwijfeld hebben we voldoende energie om de zaak goed aan te pakken voor eigen publiek. Vooraf echter wisten we dat we hier in elk ge val moesten scoren om een goede kans te maken. Ik ver wacht nu niet dat Milan in Eindhoven erg veel gaat wegge ven." Winnend trainer Carlo Ancelotti complimenteerde de bezoekers uit Eindhoven. „Ze hebben echt een heel sterke ploeg. Het was zo erg dat we na rust moesten counteren. Dan is het lekker als je in de allerlaat ste minuut scoort." Ancelotti had niet verwacht dat zijn ploeg tegen PSV zo onder druk zou komen te staan. „Zo zie je dat PSV niet voor niets zover is ge komen. Natuurlijk hebben we een heel goede kans om de fi nale te halen. Maar ik juich echt niet te vroeg. Dit PSV is tot veel in staat." André Ooijer mist volgende week de return tegen AC Milan. De verdediger van PSV kreeg gisteravond opnieuw een gele kaart en kreeg automatisch een schorsing voor één wedstrijd. Pagina Sport: PSV mist stunt in Milaan m een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: C automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) M/D V Naam: Adres: Postcode Plaats: Ttelefoon Geboortedatum e-mail: Bank/giro* Handtekening: Uitsluitend bij automatische incasso Stuur deze bon op in een ongefrankeer de envelop naar Leidsch Dagblad, t.a.v. afd. Lezersservice. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar, of bel 0800-1711 (gratis). vindt u nadere informatie Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad 8 710404 600011

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1