Kamer: Aso's huisvesten in container Woonsdag! BINNENLAND! 'Het Groene Boekje blijft een zooitje' Grote verdeeldheid binnen kabinet over softdrugs Hulpverleners slecht voorbereid op calamiteiten Wetsvoorstel CDA, PvdA en WD Herdenking RMS verloopt relatief rustig Kamp: Inzet patriots en tanks tegen terroristen RTVM: Kabinet faalt met maatregelen schone lucht morgen is het de héle dag taal joods ief online dinsdag 26 april 2005 dam - Op de website iodsmonument.nl staan vens van alle joden uit ind die in de Tweede Dorlog zijn vervolgd en ïgebracht. Het digitale gaat woensdag online, n de website is het le st t Duden van de herinne- )ra 11 de omgekomen joden erland en joodse men- taat stellen hun wortels >n en te vinden. De site dii J bestemd voor nabe- ïed door de gemeenten januari 2003 als waarde- um. De vorige waarde- igwas gebaseerd op de Um 1 januari 1999. F doodt irige man J tu m 75-jarige man uit het im toekse Loil is gisteren isjjmen, doordat een koe een weiland aanviel, k ide politie liep de man et met de eigenaar van de het weiland toen het isti man aanviel. De man et< arna de eigenaar van de aar n naar huis heeft getild, liei ferleed de man. Volgens osi ie wilde de koe haar kalf sbi men. maheli's gaan chts vliegen ie - De traumahelikop- jen binnenkort ook 's en 's nachts uitrukken, titen worden mogelijk n extra subsidie van 2,5 euro, die minister Hoo- (Volksgezondheid) gis- ;ft toegezegd. Het geld id voor de vier acade- tedische centra, waar ïelikopters staan: Am- Rotterdam, Nijmegen igen. De vier moeten ee maanden een doen, hoe de heli's ze- :n per week en 24 uur I kunnen worden inge- jaar cel voor bij moskee nd - Het openbaar mi- heeft gisteren drie jaar t tegen een 20-jarige lor zijn aandeel in de po- keen moskee in Venray d te steken. Het OM be lt de man uit Tienray als dverdachte, omdat hij al jondliep met het plan brandbommen een Jte plegen op een ge- 's voor moslims. De t ook toegegeven dat voor de actie van hem l was. In zijn huis trof onder meer een lek voor het plegen van Baden aan en een hand lom molotovcocktails te iigen. De uitspraak is achte moord blijft vast ieer - De 33-jarige man ermeer die afgelopen dag bekende dat hij zijn sn beide dochtertjes om n heeft gebracht, blijft anest. Dat heeft de rech- S(X imissaris van de Haagse nk gistermiddag beslist, n dagen bepaalt de ner van de rechtbank of voor een periode van is dertig dagen kan wor- itgehouden. De recht- il vermoedelijk duide- willen hebben over de iche gesteldheid van de ite, temeer omdat de m Is de rechtbank de drie- moord bewezen ver- de een levenslange gevan- er raf boven het hoofd chutedoop b|igt in boom Zijn eerste parachu- lafcg dreigde afgelopen d) [voor de 22-jarige Rem- unissen uit het Limburg- imen bijna op een drama J® ipen. Na de tuimeling uit ijd igtuig, dat op zo'n dui- be leter hoogte cirkelde, ik[ Ie hoofdparachute dienst eren. De onervaren r trok daarop conform ructies aan het touwtje reserve-parachute, die aar openging, maar hem ikken van een hoge leed belanden. Een 'eerman klom vervol de boom en gaf de on- lijke parachute-cursist g een lesje in abseilen. Z-waarde met elft gestegen w - De gemiddelde wo- larde is blijkens de jong- atieronde volgens de Wet ring onroerende zaken met 51 procent gestegen ken met de vorige taxa- irmee komt de gemid- raarde van een woning 102.000 euro. Dat blijkt ïs die het Centraal Bu- •or de Statistiek (CBS) n heeft gepubliceerd. De taxatie van het onroe- den haag - De jaarlijkse herdenking van het uitroepen van de Vrije Republiek der Zuid- Molukken (RMS) heeft gisteren in Den Haag geleid tot kleine opstootjes. De demon stratieve tocht voerde van het Malieveld naar het Nederlands Congres Centrum, waar de herdenking plaatsvond. De spanning tussen de circa 150 demonstranten en de 60 begeleidende agenten liep op toen demonstranten van de afgesproken route afweken. De politie wilde voorkomen dat de Molukkers naar de Indonesische ambassade zouden marcheren. Door kordaat optreden van de eigen Molukse ordedienst besloot de stoet rechtsomkeert te maken zonder dat het tot een confrontatie kwam met de ME. Aan het eind van de tocht sloeg de vlam wederom in de pan toen leerlingen van het Haagsch Genootschap de demonstranten provoceerden. Twee jaar geleden ontaardde de herdenking in rellen, waarbij Molukse jongeren stenen gooiden naar voorbijrijdende auto's en een kruispunt blokkeerden. De autoriteiten op de Indonesische Molukken hebben gisteren zeker vijftien uitgehangen vlaggen van de RMS in beslag genomen. Volgens Indonesische media verrichtte de politie geen aanhoudingen. Foto: GPD/Nico Schouten den haag/anp - Een ruime Ka mermeerderheid van CDA, PvdA en WD wil huurders die ernstige overlast opleveren, gedwongen laten verhuizen naar een contai nerwoning buiten de stad. De drie partijen zullen hierover ge zamenlijk een wetsvoorstel in dienen. CDA, PvdA en WD willen dat gemeenten en maatschappelij ke instellingen gezamenlijk zor gen voor goede begeleiding van de asociale huurders. Als ze hun leven hebben gebeterd, zouden ze weer naar een nor maal huis kunnen terugkeren. Volgens CDA-Kamerlid Sterk worden buurtbewoners die last hebben van de asocialen, vaak met hun klachten van het kastje naar de muur gestuurd. „De politie en woningcorporatie verwijzen naar elkaar. De buren zijn de dupe. Daar moet een eind aankomen." Kampen is de enige gemeente in Nederland die ervaring heeft met wonen in containers. Sinds 1993 staan er vier op industrie terrein Haatland, aan de rand van de volkswijk Bruneppe. Kampen heeft positieve erva ringen met het gebruik van de containers als woonruimte. Kampen ziet de wooncontai- ners als laatste-kans-woningen voor 'mensen die een spoor van overlast achter zich hebben ge laten, met wie de woningcorpo raties geen raad meer wisten', zei wethouder Wïeten van Wel zijn gisteren. Hij vindt het niet de oplossing, 'die ligt in het voorkomen'. De gemeente doet er alles aan om door middel van een intensieve begeleiding mensen in een normale buurt te laten wonen. „We proberen via een preventief beleid te voorkomen, dat het zo ver komt dat we mensen in containers moeten laten wonen. We heb ben dat beleid zo uitgebouwd dat er nauwelijks nog kandida ten zijn." Op het ogenblik wonen er drie vrijgezelle mannen en een ge zin, waarvan de moeder on langs is overleden. Een bemoei- zorgwerker en een maatschap pelijk werker begeleiden hen intensief. Met een van de man nen, een oudere, zijn gesprek ken gaande om hem in een ver zorgingshuis onder te brengen. De gemeente heeft de grond voor de containers en tuintjes beschikbaar gesteld, de wo ningcorporaties hebben de units erop gezet. Samen betalen zij de bemoeizorg en de kosten van het maatschappelijk werk. De huurders hebben een con tract moeten tekenen, krijgen 'budgetbeheersingsles' en beta len huur, gas, water en elektri citeit. Wieten voorziet problemen voor het plan van de Kamer. „Door de toenemende intole rantie in de maatschappij is het ontzettend lastig om een plaats te vinden om de containers neer te zetten. Gemeenten krij gen van alle kanten bezwaar schriften." breda/gpd - „Een gemiste kans." Zo kijken toonaangeven de taalkundigen aan tegen het nieuwe Groene Boekje met de spelling van Nederlandse woor den, dat op 15 oktober zal ver schijnen. Ze zijn alleen blij met het afschaffen van de uitzonde ringsregel dat bloemen- en pl antennamen waar ook een dier in voorkomt zonder tussen-n moeten worden geschreven. Deze wijziging, die onder meer met zich meebrengt dat ieder een straks 'paardenbloem' moet gaan schrijven in plaats van 'paardebloem', is de enige echte spellinghervorming die de Nederlandse Taalunie heeft toegestaan in de nieuwe, her ziene editie van de Woorden lijst Nederlandse Taal, zoals het Groene Boekje officieel heet. De rest van de wijzigingen be staat uit correcties, het schrap pen van verouderde woorden zoals 'diergelijke' en het invoe ren van nieuwe zoals e-mailen, okseltruitje (uit het Surinaams), onthaalouder (uit het Vlaams) en tsunami (uit het Japans). Het is pertinent niet de bedoe ling geweest om de tien jaar ge leden opgestelde spellingregels echt te veranderen, zo lieten de Vlaamse en Nederlandse minis ters van de Taalunie gisteren bij de presentatie in Breda nadruk kelijk weten. „Het uitgangspunt was spel lingzekerheid door spellingcon tinuïteit", aldus de Vlaamse Taalunie-voorzitter en minister van onderwijs Frank Vanden- broucke. Bijna alles blijft dus bij het ou de. De Nederlandse hoogleraar Jan Renkema, bekend van de Schrijfwijzer en verantwoorde lijk voor de Leidraad bij het nu nog in omloop zijnde Groene Boekje, is daarom maar 'half blij'. „Heel goed dat er fouten en overbodigheden uit de Woordenlijst zijn gehaald en dat die uitzonderingsregel op de tussen-n verdwijnt. Dat was een onding. Maar verder blijft het bij wat cosmetische ingre pen. Waarom moeten we bij voorbeeld nog steeds 'gedach tegang' schrijven en niet 'ge- dachtengang'? Had dat dan ook meteen meegenomen." Renkema krijgt steun van Hans Heestermans, oud-hoofredac- teur van de 'Dikke Van Dale' en oud-redacteur van het Woor denboek der Nederlandsche Taal. „Het is niet genoeg. Het blijft een zooitje. Neem alleen al de inconsequentie in de spel ling van leenwoorden, zoals ac corderen met twee c's en ak koord met twee k's." Beiden pleiten voor een veel drasti scher aanpassing van het Groe ne Boekje door een onafhanke lijke commissie. Vreugde is er wel over de komst van een heus 'spellingkeur merk'. Voortaan is er één spel ling, die gebruikt wordt door zowel het Groene Boekje als an dere naslagwerken, zoals woor denboeken en computerpro gramma's voor automatische spellingcontrole. De nieuwe druk van Van Dale, die eind dit jaar verschijnt, is zelfs al aange past aan de nieuwe woorden lijst. Van Dale week tot nog toe nog al eens van het Groene Boekje af. De redactie heeft flink ge schrapt in het Groene boekje. Het aantal trefwoorden is te ruggebracht van 110.000 naar 102.000. Dit komt voornamelijk door te snoeien in lange op sommingen van samenstellin gen die met hetzelfde woord beginnen. Zo zal de lijst van 130 trefwoor den die met geld- beginnen niet volledig in de nieuwe woorden lijst terugkeren. Van de woorden in het nieuwe Groene boekje worden er voor aan 2600 anders geschreven, oftewel 2,7 procent. De nieuwe Woordenlijst Neder landse taal is per 1 augustus 2006 verplichte kost bij de over heid en in het onderwijs. den haag/gpd - Bij terroristi sche dreiging op Nederlands grondgebied kunnen tanks worden ingezet. Eenheden van de genie nemen in dat geval de vorming van controlepunten, sluizen en versperringen op zich. Defensieminister Kamp schrijft dat in een brief aan de Tweede Kamer. Volgens Kamp krijgen land macht, luchtmacht én marine vanwege het opkomend terro risme een steeds belangrijkere taak bij het bewaken van de na tionale veiligheid. Zo zouden F16's of onbemande vliegtuigen met geavanceerde apparatuur waamemingsmissies boven Ne derland kunnen uitvoeren. On derzeeërs en duikteams van de marine kunnen bij acute drei ging 'onderwaterlocaties' in de haven van Rotterdam beveili gen. Ook suggereert Kamp de inzet van het Patriot-luchtaf- weersysteem om lagere delen van het luchtruim te controle ren op sportvliegtuigjes met chemische wapens. De inzet van 'gemechaniseerde briga des' hoort ook in dit rijtje thuis. Nog eind dit jaar belooft Kamp met maatregelen te komen. den haag/gpd - Nederland vol doet niet aan de Europese eisen voor schone lucht. Ook met ex tra maatregelen slaagt het kabi net er niet in de uitstoot van schadelijke stoffen terug te dringen. Dit betekent dat de bouw van nieuwe woningen (bijvoorbeeld op Vinex-locaties) bedrijfsterreinen en wegen in derdaad kan worden geblok keerd, zoals staatssecretaris Van Geel (Milieu) vorige week vrijdag al had voorspeld. Dat blijkt uit onderzoek van het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM). Van Geel maakte begin dit jaar aanvullende maatregelen be kend om wel aan de Europese normen te voldoen. Zo wordt het gebruik van roetfilters gesti muleerd en moeten vrachtwa gens schoner worden. Maar volgens zowel de Raad van Sta te als het RIVM leveren deze verkeersmaatregelen maar een marginale reductie op (20 pro cent voor stikstofoxiden en 10 procent voor fijn stof). Jaarlijks overlijden ongeveer vijfduizend Nederlanders door vuile lucht. (advertentie) eettafel norden Blank g-skill massief berken 75 cm hoog. 100x220/266 cm MAMMUT stool /"T\ Groen of paars. F j - den haag/anp - Binnen het ka binet bestaat grote verdeeld heid over het softdrugsbeleid. Dat bleek gisteren tijdens werk bezoeken van de ministers Donner (CDA, Justitie) en Pechtold (D66, Bestuurlijke Vernieuwing) aan de provincie Limburg. Pechtold zei in Venlo dat hij voorstander is van een totale le galisering van softdrugs in Eu ropa. Zolang daarvan nog geen sprake is, zou het volgens hem goed zijn de verkoop van soft drugs naar de rand van ge meenten te verplaatsen. De opvolger van Thom de Graaf was in Venlo in het kader van het grotestedenbeleid en sprak daarbij ook over de drugspro blematiek in de grensregio. Als 'tussenoplossing' ziet Pechtold wel wat in het voorstel van Maastricht voor een 'wietboule vard', een geconcentreerde plaats waar mensen de soft drugs kunnen halen. De bewindsman van D66 zei dat hij niet reageerde op zijn collega Donner (Justitie). Die bracht gisteren een bezoek aan Heerlen en Kerkrade en sprak zich juist uit tegen een wietboulevard. In tegenstelling Donner bij een dichtgetimmerd drugspand in Kerkrade. Foto: ANP/Robin Utrecht tot Pechtold voelt Donner hele maal niets voor de voorstellen van de Zuid-Limburgse burge meesters om wietteelt te legali seren. Volgens die burgemees- zou Zuid-Limburg de nar- ters haalt dat de criminaliteit costaat van Europa worden", uit de wietteelt, maar Donner aldus de justitieminister, bestrijdt dat. „Op die manier Donner kondigde aan dat het parlement nog dit jaar een wet gaat voorbereiden die het bur gemeesters makkelijker moet maken om drugspanden bin nen een maand te sluiten. Dit moet ook kunnen als er (nog) geen overlast is voor omwonen den. Burgemeester Som van Kerkra de had hiervoor gepleit. Op grond van de bestaande wetge ving kan een burgemeester een pand pas sluiten wanneer er bewijsbare overlast is. Daar door kan het maanden duren voordat een pand wordt geslo ten, met overlast voor de buurt als gevolg. Burgemeester Gresel van Heer len wees Donner erop, dat zijn volhardende standpunt capaci teitsproblemen bij de politie veroorzaakt. ,,De politie hier heeft nu al niks anders meer aan het hoofd als drugs, drugs en nog eens drugs", verweet Gresel de minister. Maar Don ner wees erop dat het plan van burgemeester Som rond de aanpak van drugspanden de capaciteitsproblemen vermin dert. Verder zei hij toe, dat het kabinet nog eens zou kijken naar de verdeling van Êt poli tiesterkte in Nederland. Voor alle aanbiedingen geldl alleen geldig op 27 apr '05 ofsop en m>. 3 p.p. 0900-235 45 32 (0.10/min.) woonsdag.nl den haag/gpd - Hulpverleners oefenen onvoldoende op rampen en grote onge vallen. Door gebrek aan kennis en vaar digheden om de juiste hulp te verlenen, vallen onnodige slachtoffers. Dat con cludeert de Inspectie voor de Gezond heidszorg (IGZ). De inspectie heeft voor het onderzoek 41 grote oefeningen bijgewoond. Met name ambulancediensten en brand weerkorpsen zijn onvoldoende voorbe reid op rampen of grote ongevallen, zo als kettingbotsingen. Doordat ambulances bij zeventig pro cent van de oefeningen ontbreken, laat de kwaliteit van de geneeskundige hulp verlening te wensen over. Ambulance diensten hebben te weinig ziekenwa gens om 'straatervaring' op te doen tij dens oefeningen. De IGZ noemt dat on aanvaardbaar. Bestuurslid Hans Groenendijk van Am bulancezorg Nederland, de organisatie voor alle ambulanceposten, erkent dat er te weinig wordt geoefend. Het pro bleem is geld, zegt hij. „We krijgen nul euro om te oefenen. Zolang dat niet verandert, zullen ziekenwagens bij het naspelen van rampen en ongevallen ontbreken, verwacht Groenendijk. De inspectie heeft ook gelet op de inzet van de brandweer, die bij ernstige onge vallen vaak als eerste ter plaatse is. Soms zijn er situaties waarin de geneeskundi ge diensten de rampplek niet mogen be treden, bijvoorbeeld omdat er gassen dreigen te ontsnappen. De brandweer moet dan levensreddende handelingen verrichten. Iedere brandweerman of - vrouw heeft daarvoor een soort 'super EHBO-diploma', maar de vaardigheden die ze voor het diploma leren, worden onvoldoende bijgehouden. Ook de communicatie tussen hulpverle ners is onder de maat. Dat geldt vooral voor de contacten tussen de verschillen de diensten. De gebruikers hebben wei nig kennis van de apparatuur, die bo vendien niet altijd werkt. In objecten met veel staal en beton, zoals tunnels en grote gebouwen, wordt de communica tie belemmerd. Het is nog maar de vraag of het nieuwe digitale netwerk C2000 dat oplost, aldus één van de conclusies van het rapport. De inspectie vindt ook dat de oefenin gen slecht worden geëvalueerd. De in formatie is nauwelijks voor derden be schikbaar, waardoor anderen weinig van oefeningen leren. De brandweer is ver antwoordelijk voor het opstellen van evaluaties. Een woordvoerder van de Nederlandse Vereniging voor Brandweerzorg en Rampenbestrijding (NVBR) erkent dat er 'nog veel valt te verbeteren', maar wil nog niet inhoudelijk reageren op de be vindingen.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3