School aan Touwbaan betaalt niets REGIO Struinen door een gesponsorde polder in Zoeterwoude Jitstervingsbeleid' bij edrijvenweg bevroren 'Geen kwajongenstreek,maar vooropgezet plan' 'Als je geen risico's neemt, kom je ook niet vooruit' |o tegen linestation prkstraf na icht met phter collega S Campertlaan ijdt zijn naam Opa en kleinzoon missen hun zelfopgeknapte vissersbootje Elckerlyc vindt huurprijs te gortig iHerdorp voelt niets voor andere bestemming - Een 20-jarige hotenaar heeft zondag- ind zijn auto tegen de het benzinestation [de A4, ter hoogte van Lei- p, gereden. De man had jito niet goed onder con- erklaart de politie. Hoe bleek uit de blaas je wees uit dat de man invloed verkeerde. ig/leiderdorp - Omdat itucht pleegde met een (15) en haar vader be is een Leiderdorper (38) ■r beroep veroordeeld tot irkstraf van 200 uur en jaar voorwaardelijke De door het Haagse ge- iof opgelegde straf is ge- i het eerdere vonnis van üjjitierechter. h|an overnachtte na een je drinken op 8 februari [jaar bij een collega in ie dochter vertelde haar dat de man haar die padrie keer in haar slaapka- tejad betast. Toen de vader v£t meisje de man drie da- op het werk bij een in Oegstgeest op zijn wangedrag, Leiderdorper agressief. de vader met: „Ik gord je in de koelcel". Te- man had hofaanklager d een celstraf van vier plus vier maanden 0Ijaardelijk geëist. De Lei- idiPer ontkende aile be rgingen. .ieest - De Jan Campert- Oegstgeest blijft voorlo- Campertlaan heten. Een ler had bij de gemeente s jzoek tot naamswijziging Mmd, vanwege het moge- verleden van de Burgemeester en wet- ieTS zien nog geen reden e" straat om te dopen. geleden werd in ^rdia breed uitgemeten dat I >held Jan Campert (1902- .lioor medegevangenen in Neuengam- Is vermoord. De schrijver ^et verzetsgedicht 'De doden' zou volgens genoten schuldig zijn ge- aan collaboratie. Tot het 1 *nt waarop hierover werd 1(t, werd aangenomen dat eeimalist, toneelcriticus en pr stierf aan ziekte of uit- Hij was in het Noord concentratiekamp be- imdat hij joden had ge- 1 dinsdag 26 april 2005 Jo'lbus in Avifauna van het Leidsch lid toeren wekelijks met sséoënbus door de regio, neft staat de blauwe LD- ie Avifauna in Alphen. Wie sr haar verhaal kwijt wil of npir' een praatje wil maken, tijfiaf 10.00 uur bij de bus Hf door Ruud Sep zoeterwoude - Volgend jaar moet het kunnen. Struinen door Hazerswoudse en Zoeter - woudse polders over een on verharde wandelroute. En dan staat daar ineens bij in de sloot kant of bij een hekje een bordje met de tekst '3M-pad' of 'Hei- neken-pad'. De vereniging agrarisch natuur beheer Wijk en Wouden is sinds een paar maanden druk bezig om sponsors te werven voor 'struinpaden' voor men sen en 'vluchtheuvels' voor grutto's. Bedrijven die hun groene hart willen tonen kun nen voor 1 euro per stekkende meter per jaar een wandelpad adopteren of voor 500 euro een hectare grasland sponsoren. Daarin kunnen jonge grutto's ongestoord opgroeien doordat er pas laat in het jaar gemaaid wordt. Het benaderen van het bedrijfsleven in de regio heeft tot nu toe een stuk of vijf toe zeggingen opgeleverd. „Het gaat allemaal niet vanzelf', zegt agrariër Niek van der Hulst die voor Wijk en Wouden de spon soring coördineert. „Het is toch een beetje bedelen." Een probleem waar Van der Hulst en de zijnen bij de wer ving van sponsors tegenaan lo pen, is dat ze nog geen projec ten in de aanbieding hebben. Want tegelijkertijd met de sponsorwerving is de agrari sche natuurvereniging ook nog bezig om boeren te zoeken die tegen een kleine vergoeding wandelaars en grutto's de ruim te te geven. Hoewel boeren over het algemeen niet zitten te wachten op wandelaars op hun grond, heeft Van der Hulst op dat punt niet te klagen over me dewerking. „Sommigen zien in dat dit toch wel iets is van deze tijd, dat bewoners uit de Rand stad er behoefte aan hebben om af en toe eens rustig door de polder te dwalen. Maar je moet dat als boer niet voor niets hoeven doen. Vandaar dat we voor een struinpad per jaar 1 euro per meter wülen betalen. Of we dat ook halen is natuur lijk afhankelijk van hoeveel sponsorgeld we binnenhalen." Op dit moment heeft de vereni ging een kleine 10.000 euro aan toezeggingen op zak. Van der Hulst: „Maar er zijn ook bedrij ven die wel hebben toegezegd, maar nog geen bedrag hebben Daniël Bronmeijer en zijn opa proberen elkaar op te beuren na de verdwijning van hun bootje. Foto: Mark Lamers door Thijs Zeeman voorschoten - De zevenjarige Daniël Bronmeijer uit Voor schoten is verdrietig. De hele winter heeft hij met zijn groot vader een polyester bootje op geknapt. Op de dag dat de twee voor het eerst uit varen wilden gaan, ontdekten ze dat hun schuitje was verdwenen. De broodjes waren gesmeerd, de limonade klaargemaakt en het snoepgoed gekocht. Alle in grediënten voor een heerlijk middagje vissen met opa waren aanwezig. Daniël Bronmeijer en zijn grootvader zagen het za terdagmiddag helemaal zitten. Na maanden timmeren, schu ren en lakken konden ze einde lijk hun boot uittesten. Toen Daniël bij de ligplaats aan de Molenlaan in Voorschoten aan kwam, was het bootje weg. Vier maanden lang had hij er met opa aan gewerkt. Elk vrije uur tje had in het teken gestaan van de opknapbeurt van de boot. Nu is hij gestolen, vrezen klein zoon en grootvader. Toen opa en Daniël de boot in november kochten, zag hij er niet uit. Maar na vier maanden zwoegen hadden ze er een pronkstukje van gemaakt. „Het was gewoon een oud bakkie", zegt grootvader Arie Bronmeij- Opsporing verzocht Esther Bronmeijer, moeder van Daniël, heeft gisteren bij de politie in Voorschoten aan gifte gedaan van de vermis sing van de boot van haar zoontje. De verdwenen poly esterboot is ongeveer 4,5 me ter lang. Het schuitje had een groene onderkant en een rode rand aan de bovenkant. Het er, terwijl hij vertwijfeld naar de lege ligplaats kijkt waar vrijdag het bootje nog lag te dobberen. „Ach, ik zag het al helemaal voor me, joh. Lekker vissen met mijn kleinzoon. Wie doet nou zo iets?" Daniël: „Er liggen veel mooiere bootjes, waarom moe ten ze nou net mijn boot mee nemen?" Daniël kan het maar niet begrij- bijbehorende motortje heeft een inhoud van 4 pk en is van het merk Evinrude. De boot lag sinds april aan de Molen laan in Voorschoten op stei- gemummer 24. Als iemand de. boot heeft gezien of weet waar hij is, kan hij of zij contact op nemen met de politie in Voor schoten. pen. Ook opa kan er met zijn pet niet bij. „De boot lag aan de Molenlaan. Toch geen afgele gen gebied, lijkt me. Dit is geen kwajongensstreek, dit is een vooropgezet plan." Het feit dat het motortje het nog niet goed deed, versterkt opa's vermoe den. „Kwajongens gaan niet roeien, daar zijn ze veel te lui voor. Nee, ze hebben het bootje meegesleept en als je het mij vraagt allang doorverkocht" Stad en land hebben ze afge zocht. Alle slootjes langsgelo pen, alle bruggen bekeken en vandaag gaan ze met een ge leend bootje het water op om te kijken of ze het schuitje ergens zien liggen. „Als kwajongens dat ding hadden gestolen, is de kans groot dat onze boot nu er gens ronddobbert", zegt opa tegen beter weten in. „Maar ik denk niet dat we hem ooit nog terugzien." Op school had Daniël vele klas genootjes jaloers gemaakt met zijn zelfopgeknapte schuitje. Hij zou elke mooie zomerdag met opa op de Vlietlanden ronddrijven om te vissen. Nu heeft hij zijn klasgenoten iets anders te vertellen. Daniël pro beert het positieve ervan in te zien. „Nou, opa heeft ook stel ten voor me gemaakt, ik heb nu meer tijd om daarmee te spe len." Arie Bronmeijer stelt zijn kleinzoon gerust. „Jongen, vis sen gaan we sowieso hoor. Al leen nu vanaf de kant in plaats van op het water." Daniël blijft hopen. „Misschien hebben ze de boot wel even ge leend om te vissen", houdt hij zichzelf voor. „Of hebben ze de verkeerde boot gepakt. Dat zou toch kunnen opa?" „Je blijft ho pen dat het geweten van de die ven gaat knagen", stelt opa. ,Als de mensen de boot terug brengen, krijgen ze een foto en een taart", belooft Daniël. genoemd. Naar hen moeten we nog een keer terug als we pro jecten kunnen aanbieden." Op termijn wil de vereniging proberen om sponsorcontrac ten voor meerdere jaren tegelijk af te sluiten. Op dat moment wordt het voor Wijk en Wouden aantrekkelijk om bij een ge sponsord struinpad bordjes met de naam van de geldschie ter te plaatsen. „Een jaar is zo voorbij. Het schiet natuurlijk niet op als je daarna alle bord jes weer uit de grond moet gaan rukken." Wijk en Wouden wil over een maand meer duidelijkheid heb ben over de wandelroutes die kunnen worden geopend en het sponsorgeld dat daar tegen over staat. Toch lukt het niet meer om nog dit jaar het eerste struinpad feestelijk in gebruik te nemen. De verwachting is dat de gesponsorde routes vol gend jaar in gebruik kunnen worden genomen. door Janneke Dijke leiderdorp - De gebruikers van het schoolgebouw aan de Touw baan betalen anderhalfjaar na dat ze het pand in gebruik heb ben genomen nog steeds geen huur. De gemèente Leiderdorp vraagt een huurprijs van 130 eu ro per vierkante meter, maar de schooldirecties weigeren dat te betalen. Ze vinden de prijs bui tenproportioneel. De ouders van de internationa le afdeling van montessori school Elckerlyc zijn inmiddels bang dat de school het pand moet verlaten en moet verhui zen naar een andere gemeente. Ze hebben een brandbrief ge schreven aan burgemeester en wethouders en aan de gemeen teraad. In de brief benadrukken ze dat internationale kinderen op Elckerlyc goed integreren in de Nederlandse samenleving. „Uit de handelwijze van de ge meente blijkt dat korte termijn commerciële belangen zwaar der wegen dan de kwaliteit van onderwijs op lange termijn." De - anonieme - ouders nodi gen vertegenwoordigers van de gemeente uit voor een gesprek. H. Muskee, directeur van Elc kerlyc, hoopt dat de brief van de ouders effect heeft. „Wij zijn in februari 2004 in dit pand ge trokken. Vorig jaar november hoorden we voor de eerste keer het bedrag van 130 euro per vierkante meter. Ik dacht dat het een grapje was." De norma le huurprijs per vierkante meter voor een klaslokaal is 40 euro. „Zelfs voor een bedrijf in de grote stad is deze prijs te hoog. Wij hebben sindsdien nog geen stuiver betaald. De gemeente heeft ons ook nog geen huur contract aangeboden." Muskee zit met een tweede probleem. Hij steggelt met de gemeente over het aantal loka len waar de internationale school recht op heeft. Al met al komt het erop neer dat de ge meente vindt dat de lokalen aan de Touwbaan niet voor de normale schoolhuurprijs ge bruikt kunnen worden. „Wij hebben daar 725 vierkante me ter in gebruik. Dan moeten wij elke week gaan collecteren", al dus Muskee. Financieel directeur M. Haze- kamp van de protestants-chris telijke schoolvereniging weigert eveneens de hoge huurprijs te betalen. „Wij kunnen niet zo maar een gigantisch bedrag op hoesten. Als het hoger wordt dan 40 of 45 euro, dan gaan we overwegen om te verhuizen." De directeuren wijten de vertra ging aan de chaotische verbou wing van het schoolgebouw, waarbij de gemeente veel te veel geld uitgaf en waardoor wethouder Roest aftrad. „Toch is het opmerkelijk dat het nog steeds niet is vastgelegd", zegt Hazekamp. Wethouder Laman blijft erbij dat de gebruikers 130 euro per vierkante meter moeten beta len. „Dat is het bedrag dat wij als gemeente ook betalen. Is het onevenredig hoog? Ze genieten toch van de kwaliteit?" Hij wil verder geen mededelingen doen. „Ik ga niet in detail in op de gesprekken. Dat vind ik niet netjes." Scholen wachten al jaren op geld Volgens fïnancieel-directeur van de protestants-christelij ke scholen M. Hazekamp staat het probeem met de huur van de Touwbaan niet op zichzelf. De protestants- christelijke scholen in Lei derdorp wachten al jaren op een bedrag van 100.000 euro dat ze van de gemeente moeten krijgen. Het is het bedrag dat het openbaar on derwijs in het dorp in de ja ren 1995 tot 2000 meer uitgaf dan de confessionele scho len. De confessionele scho len hebben recht op dat ver schil. Hazekamp: „We zijn al bijna tien jaar verder. Ik vind dat dit niet langer kan du ren." Hij houdt zijn hart vast voor de betaling over de ja ren 2000 tot 2005. - Het industriege- 0)nd de Bedrijvenweg in lorp blijft voorlopig be- 'PVolgens de Leiderdorpse j§ ider Molkenboer is het te termijn niet mogelijk [e tsterfbeleid' voor de fir- !n hter de Achthovenerweg Stellen. Dat antwoordde §eV Molkenboer gister- ^tijdens een raadsverga- [Vjop vragen van het Groen ^aadslid Vons. enmeenteraad boog zich tond onder meer over iiwaanvraag van de firma Dat bedrijf wil op de lo- ij de Bedrijvenweg, ook %e Zijde genoemd, een kantoorgebouw neerzet- j de gemeente staat dat Jjiiog niet in de weg. Vons eiiaar aanleiding van dit weten hoe het staat k gebied. Volgens haar '/dplaatselijke overheid de gef bedrijvigheid achter de Achtho venerweg beperken en dan komt de toestemming voor uit breiding van een bedrijf vreemd over. De discussie over de omgeving van de Bedrijvenweg gaat door gaans niet over Velopa, maar over afvalverwerker Vliko. Die firma was al jarenlang op zoek, daarbij gesteund door de ge meente, naar een nieuwe loca tie omdat van en naar Vliko een forse stroom vrachtverkeer door de bebouwde kom van Leiderdorp trekt. De aankoop van een aangrenzend kantoor en een lap grond maakten on langs duidelijk dat Vliko de zoektocht naar een andere plek heeft gestaakt. Voor Velopa, ge specialiseerd in het maken van straatmeubilair, geldt nu het zelfde. Volgens Molkenboer kan Lei derdorp wel willen dat Lage Zij de verdwijnt, maar dat kost geld. „We kunnen wel van alles wensen, maar daar moeten we mee oppassen. Bestem je die bedrijven binnen pakweg vijf jaar weg, dan krijg je zo een schadeclaim aan je broek. Dat moeten we vermijden. De wethouder ziet in de toe komst alleen een oplossing ont staan in samenwerking met an dere gemeenten. „Het verplaat sen van een industrieterrein is zo eenvoudig niet. Je moet ook plek hebben. De perikelen rond industrieterrein De Waard in Leiden leert dat het veel moei lijker is dan aanvankelijk ge dacht. Het moet regionaal wor den opgelost en het is ook dui delijk dat de provincie daarbij financieel moet bijspringen. Zo lang dat allemaal niet aan de orde is, valt een uitbreiding zo als bij Velopa volgens de huidi ge regels niet te vermijden." draag wel eens een rok. Een schotse kilt." Tim- mers weer, schertsend: „Dat kan wel zijn, maar ik kan niet zoals vroeger met de wethouder een hoedje gaan kopen." Eric Mackay begon zijn loopbaan in 1977 als per soonlijk medewerker van toenmalig Tweede-Ka merlid Dees. In 1980 stapte hij over naap de hbo- raad, de vereniging van hogescholen, waar hij uiteenlopende functies bekleedde. In 1991 koos hij voor het bedrijfsleven en kwam hij in de uit geverswereld terecht. Vrienden verklaren hem voor gek dat hij een jaar voor de nieuwe gemeenteraadsverkiezingen als wethouder aanueedt. „Ik ga er qua salaris op achteruit, maar dit is wel een jongensdroom die eindelijk waarheid wordt. Ik voel me enorm be trokken bij de politiek. Ik besef dat ik het gevaar loop dat ik volgend jaar op straat sta. Maar het bedrijfsleven kan ook behoorlijk hard zijn, is mijn ervaring. En als je geen risico's durft te ne men, kom je ook niet vooruit." Eric Mackay is gehuwd met Geertje Boschma die lerares in het basisonderwijs is. Samen hebben ze drie kinderen, van wie de oudste studeert en onlangs op kamers is gaan wonen. „Ik heb mijn overstap in de gezinsraad besproken." Mackay krijgt alle steun vanuit het thuisfront, laat hij doorschemeren. Welke portefeuille de 'Schotse baron' krijgt is nog niet bekend. In de allereerste vergadering van het nieuwe B en W wordt daarover gepraat. 'Baron Mackay': enthousiast en ambitieus. Foto: Dick Hogewoning door Nancy Ubert vervolg van voorpagina oegstgeest - Eric Mackay stond drie jaar geleden bij de gemeenteraadsverkiezing van Oegstgeest al in de startblokken voor de race om het wethou derschap. „Ja, ik was mister X, die geheimzinnige kandidaat van de WD." De liberalen verhuisden echter noodgedwongen naar de oppositiebanken. Na de 'val van hun Ri- anne Meester' stapten de progressieven uit het college en kreeg de WD weer ruim baan. Oegst geest heeft het niet lang zonder derde wethouder hoeven doen. In de raadsvergadering van 31 maart werd Meester naar huis gestuurd, in die van 28 april wordt 'baron Mackay' binnenge haald. Hij barst van het enthousiasme en de ambitie, geeft de 51-jarige uitgever aan. Mackay woont sinds 1988 in Oegstgeest. Daarvoor woonde hij in Leiden, waar hij onder meer voorzitter van de plaatselijke WD-afdefing was. Vanaf 1971 zette hij zich met tal van activiteiten voor zijn partij in. WD-fractievoorzitter Huizing typeert hem als een 'verstandig en wijs man'. Burgemeester Els Timmers voorspelt dat het college goed kan sa menwerken met de nieuwe man. Ze had na een eerste gesprek meteen het gevoel 'dat het wel klikt'. Dat zij als enige vrouw in het college blijft, deert haar niet. „Dat hij geen rokje draagt, maakt mij eigenlijk niet uit." Mackay daarop: „Maar ik

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15