Nee dreigt tegen de Europese Grondwet ort geding tegen Eurodusnie om alternatieve stemwijzer Zonnig corso breekt record us benadrukt individuele geloofsbeleving WILT U OOK EFFICIËNTER SAMENWERKEN MET E-SYNERGY, DE E-BUSINESS OPLOSSING VAN EXACT? Nederlanders zien meer nadelen dan voordelen Vingerdrama voorbij voor Wendy's maandag 25 april 2005 OPGERICHT 1 MAART 1860 PSV wil gaan stunten in Milaan eindhoven - De ultieme droom. Die houdt PSV in zijn greep als het vanochtend om tien uur in het vliegtuig naar Milaan stapt. Twee dagen na het behalen van de landstitel maakt de ploeg van trainer Guus Hiddink zich op voor de grootste stunt van het jaar. De halve finale van de Champions League tegen AC Milan moet de weg plaveien naar de eindstrijd, op 25 mei in Istanbul. De landstitel is geen extra doping voor de ploeg. Hiddink: „Het is mooi en goed dat we de titel zo vroeg hebben binnengehaald. Dat geeft wat Ex-president Israël Weizman dood Jeruzalem - De Israëlische oud president Ezer Weizman is gis teren op 81-jarige leeftijd over leden. Ezer was president van 1993 tot 1999. Zijn oom Chaim Weizman was de eerste presi dent van Israël. Weizman was twee maanden geleden met een longontsteking opgenomen in het ziekenhuis. Pagina Buitenand Ryanair verbiedt opladen mobieltje Dublin - Werknemers van de Ierse luchtvaartmaatschappij Ryanair moeten hun mobiele telefoons voortaan thuis opla den. Ryaniar beschouwt het op laden onder werktijd als stroomdiefstal en heeft het ver boden. Met de maatregel be spaart de prijsvechter jaarlijks 41,90 euro aan elektriciteit, om gerekend ruim anderhalve eu rocent per werknemer. Ryanair boekte het afgelopen jaar 226 miljoen euro winst. Werkne mers en vakbonden staan op hun achterste benen. Politie slaat kind in de boeien sint petersburg - Amerikaanse agenten hebben een 5-jarig meisje op een kleuterschool in de boeien geslagen, omdat ze haar niet konden kalmeren. Het meisje kreeg een woedeaanval, omdat ze niet wilde deelnemen aan een rekenles. Ze stompte iedereen die haar probeerde te kalmeren. Nadat was gebleken dat de moeder niet snel naar de school kon komen, belde de leerkracht de politie. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56,70) M/O V Naam: Adres: Tblefoon: Geboortedatum: P-mail- Bank/giro* Handtekening: Uitsluitend by Stuur deze bon da envelop afd. Lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800-1711 (gratis). Wij gaan zorgvuldig om met persoons gegevens In hot colofon van de krant vindt u nadere informatie Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad 8 710404 600011 ledictus XVI wuift naar de geestdriftige menigte tijdens de rondrit gisteren op het Sint Pietersplein in Vaticaanstad. Foto: EPA ie correspondent Jeijnse nstad - Toegejuicht eer dan driehonderd- mensen is de Duitse Joseph Ratzinger gis pens een mis op het tersplein officieel inge- als paus Benedictus zijn preek tijdens de ng legde de als conser- lekende staande kerk- oral de nadruk op in- geloofsbeleving en een heid van de christenen. Nederland werd bij deze plech tigheid vertegenwoordigd door premier Balkenende en kroon prins Willem-Alexander. Het Spaanse koningspaar was giste ren aanwezig, evenals de Britse prins-gemaal Phillip. Maar de duidelijk aangescherpte zeer strakke beveiliging beschermde ditmaal minder hoogwaardig heidsbekleders dan bij de be grafenis van Ratzingers voor ganger. Amerika liet zich verte genwoordigen door Jeb Bush, COMMENTAAR EUROPESE GRONDWET pese samenwerking was /oord op een geschiede- continentale stammen- met twee wereldoorlo- dieptepunt. Maar zestig de bevrijding lopen ïinigen warm voor de it' die het ideaal van ine samenwerking vorm Dat is geen wonden grijpelijke tekst van het regelt enkel tot in de tde tafelschikking in de ie vergaderzalen en mist Irerend appèl, tekent overi- det dat die it bij het grof et worden ge- van de 'foun- fhers' van de Europese schap gold het Konink- Nederlanden lang als "Tnpilaar. De laatste tien in het enthousiasme de lomen. De Brusselse on- de bloederige Balkan- de invoering van de de torenhoge Haagse aan de Brusselse subsi- i, hebben de liefde Ien. Volgens opinie- brengt maar éénderde iezers op 1 juni bij het een stem uit. En ne meerderheid zal vol- metingen 'nee' zeggen tegen de grondwet. Niet omdat het kleingeestige nationalisten zijn. Maar wel omdat ze de kloof tussen ideaal en werkelijkheid te groot vinden worden. Hoeveel zand een Hollandse af wijzing in de Europese machi nerie gooit, valt niet te voorspel len: eerst stemmen op 27 mei de Duitse parlementariërs en op 29 mei de Franse kiezers. Vooral in Frankrijk - trouw aanhanger van het Europees ideaal - neigt een stevige meerderheid naar een 'non'. De uitslag in Parijs is beslissen der dan die in Den Haag. Voorstanders van de Euroconstitutie ko men de komende weken ongetwijfeld met het apocalyptische argument dat heel het raderwerk stilvalt als het verdrag wordt verworpen. Dat is onjuist, zoals eerdere re ferenda in bijvoorbeeld Dene marken, Zweden en Ierland toonden. Hét kenmerk van de EU is juist dat de Brusselse ma chinerie altijd doordraait, onge acht de volksstemming. Voor de euroscepticus is dat voldoende om somber van te worden, voor de eurofiel juist houvast voor optimisme. Peter de Vries de broer van president George, die met zijn vader en zijn voor ganger Bill Clinton bij de begra fenis was. Duitsland stuurde president Horst Kohier en bondskanselier Gerhard Schro der. Onder de menigte op het plein was een enorm Duits contin gent. De paar Poolse vlaggen - talrijk aanwezig in de dagen rond de begrafenis van Johan nes Paulus II - werden geheel weggedrukt door grote aantal len Duitse. Duitse pelgrims toonden zich verheugd over een landgenoot als geestelijk leider van ruim een miljard ka tholieken. Maar velen waren ook wat teleurgesteld dat deze Duitse kerkelijk leider tijdens de mis niet in het Duits sprak maar in het Italiaans of - bij de liturgie - in het Latijn. Benedictus herhaalde in zijn toespraak dat deze paus een nederig en zwak mens is. Hij vroeg de gelovigen voor hem te bidden. Dat riep herinneringen op aan zijn door ziekte gekwel de voorganger. Het is meer dan drie eeuwen geleden dat een kerkvorst op zo'n hoge leeftijd aantrad als de 78-jarige Bene dictus. Er is ook enige angst voor zijn gezondheid, omdat hij ruim tien jaar geleden een lich te beroerte opliep als gevolg van een val waarbij zijn hoofd een radiator raakte. Na de mis, tijdens een rondrit over het Sint Pietersplein, staande in een open jeep, was de vermoeid heid van zijn gezicht af te lezen. Opvallend in zijn 36 keer door applaus onderbroken mispreek was dat de nieuwe paus wel een handreiking maakte naar 'het joodse volk', maar de islamiti sche wereld niet noemde. Rat zinger heeft zich in het verleden al eens uitgesproken tegen toe treding van het islamitische Turkije tot de EU. Pagina Buitenland: Protestantse prins ondergaat roomse luister (advertentie) BEZOEK HET SEMINAR BIJ UW EXACT PARTNER! ALKMAAR, VESTE AUTOMATISERING 10 MEI HILLEGOM, LOKALTRONICS 12 EN 17 MEI KIJK VOOR MEER DATA EN ADRESSEN OP WWW.I ,n Schoonhoven Het Leidse collectief Eurodusnie jn alternatieve stemwijzer over de grondwet van het internet halen, e inzet van een kort geding dat de an de officiële 'referendumwijzer' ïgespannen. nie lanceerde de alternatieve stem- eferendumstemwijzer.nl) uit onvre- e test van het Instituut voor Publiek ik (IPP), die is te vinden op referen- dumwijzer.nl. Het IPP vindt dat Eurodusnie inbreuk maakt op haar merk- en auteurs recht. 'Stemwijzer' is een door het IPP gere gistreerde merknaam. Volgens Eurodusnie schildert de officiële stemwijzer de Europese grondwet veel te rooskleurig af. Tot die slotsom kwamen ze toen leden zelf de test invulden en tot hun eigen verbazing als warme voorstanders uit de bus kwamen. Tot dat moment hadden ze zich als felle tegenstanders beschouwd van alles wat met de Europese Unie te maken heeft. Eurodusnie is daar al sinds de oprich ting in 1997 fel tegen gekant omdat de EU in haar ogen een instrument is van het kapita lisme. Vorige week ontstond nog politieke commo tie toen bleek dat het collectief 40.000 euro subsidie ontvangt voor een campagne tegen de Europese grondwet. Het IPP lanceerde de stemwijzer donderdag om duidelijkheid te scheppen voor twijfe laars die toch willen gaan stemmen op 1 ju ni. Conclusie van Eurodusnie: de test heeft als doel om zoveel mogelijk tegenstanders om te klappen tot voorstanders. Volgens Eu rodusnie komen veel 'pijnlijke zaken' uit de grondwet niet aan de orde in de stemwijzer. „Zoals de verplichting voor lidstaten om zich 'meer in te spannen' op defensiegebied (lees: meer geld uitgeven) en de oprichting van een wapenagentschap." Nico Bloot van het IPP ontkent dat de test gemaakt is om mensen een bepaalde rich ting op te duwen. „We zijn niet partijgebon den en hebben de stemwijzer zorgvuldig op gesteld. Daarbij hebben we voor- én tegen standers betrokken, zoals het Comité Grond wet Nee. Toen we donderdag de referendumwijzer presenteerden in Nieuwspoort, kwam Jasper van Dijk (SP) als tegenstander en Boris van der Ham (D66) als voorstander uit de bus. Wij krijgen ook altijd kritiek op de gewone stemwijzer: fanatieke PvdA-leden komen dan opeens bij de WD uit. Er is wel eens een verschil tussen hoe links je jezelf vindt en je echte opvattingen." Dagblad rijswijk/anp-gpd - De Europe- se Grondwet kan niet rekenen op veel steun onder de Neder landse bevolking. Een meerder heid van 52% zal bij het referen dum op 1 juni tegen stemmen, zo blijkt uit een onderzoek van opiniepeiler Maurice de Hond. Een internetpeiling van referen- dum.nl zet het aantal tegen standers zelfs op 58%. De op komst bij het referendum komt waarschijnlijk maar net boven de magische grens van 30%. De tegenstanders van de Euro pese Grondwet zitten vooral bij de aanhangers van Geert Wilders en de Socialistische Partij. Maar ook onder de ach terban van WD en PvdA blijkt het verzet wortel te hebben ge schoten, getuige het feit dat de voorstanders het daar nipt af leggen tegen de tegenstanders. Alleen bij de CDA-kiezers (62%) en de D66'ers (82%) kan de pro-Europa-koers van de partijleiding rekenen op brede instemming. De grote politieke partijen hebben zich allemaal uitge sproken vóór het Europees verdrag dat op 1 juni in een re ferendum aan de bevolking wordt voorgelegd. CDA, D66, SP en Groenlinks hebben aangekondigd de uitslag van het referendum te zullen res pecteren wanneer meer dan 30% van de kiezers een stem uitbrengt. Het kabinet startte vrijdag nadrukkelijk de cam pagne om de grondwet aan te prijzen. De regering heeft on geveer 1,5 miljoen euro gere serveerd voor een 'ja-campag- ne', geld dat alleen op tafel komt als de tegenstanders zich nadrukkelijk roeren. Blijkens de peiling van De Hond vinden de tegenstanders van de Eurogrondwet dat de EU Nederland meer nadelen dan voordelen oplevert. Ook de uitbreiding met Oost-Euro- pese landen, de toekomstige toetreding van Turkije en de euro tellen voor de nee-stem mers zwaar mee. De voorstan ders van de grondwet roemen die als een verbetering ten op zichte van de huidige verdra gen, en vrezen dat de Europe se Unie uiteen zal vallen als het verdrag wordt afgewezen. Overigens zijn ook de EU- adepten, zoals de Hond de grootste aanhangers noemt, niet onverdeeld positief over de nieuwe grondwet: 16% van hen zal tegen stemmen. Onder de eurosceptici is de bereid heid naar de stembus te gaan met 41% het hoogst. Gebruikers van Muziekhuis blij maar voorzichtig Mogelijk C-enig enige neerslag Bananenseizoen eindigt voor Ouick Boys op derde plek washington/gpd - De Amerikaanse Wendy's res taurants hopen dat er een eind is gekomen aan de nachtmerrie waarin de hamburgerketen vori ge maand belandde. Nadat een bezoekster van een restaurant in San José, Califomië, claimde een afgehakt vingertopje in haar bakje 'chili con carne' te hebben gevonden, nam de verkoop dra matisch af bij restaurants in de regio. De vrouw werd vrijdag in staat van beschuldiging gesteld. Nu de betrokken vrouw is gearresteerd, hoopt Wendy's dat de schade aan haar merknaam be- perlct blijft. Nadat de 39-jarige Anna Ayala op 22 maart het vingertopje in haar bakje chili had ontdekt, werd de hele voedselketen met hulp van Wendy"s na gelopen. Al snel bleek dat niemand van het be trokken keukenpersoneel een vingertopje had verloren. Ook werd het nagenoeg uitgesloten ge acht dat het in het rundergehakt had gezeten dat bij het restaurant was aangeleverd. Op dat moment ontstond de verdenking dat de vrouw zelf verantwoordelijk was voor het inci dent. De vrouw had gedreigd met een schade claim, maar trok dat dreigement later in. De ver denking tegen Ayala werd nog sterker toen media meldden dat dit niet de eerste claim was van de vrouw en de politie huiszoeking verrichtte in haar woning in Las Vegas. Toen uit onderzoek duidelijk werd dat de toe stand van het vingertopje 'niet gelijk was aan een object dat drie uur lang op 80 graden had ge stoofd in een pan chili' werd de vrouw gearres teerd. Ook bleek de verklaring van de vrouw - en twee familieleden - dat ze moest overgeven toen ze op de vinger beet niet te kloppen. De politie tast nog in het duister over de her komst van de vinger. Ayala kan een straf van ruim zes jaar cel krijgen. Pronken met je hond in Leidse Groenoordhallen streek - Het 58ste Bloemencor so van de Bollenstreek heeft volgens kenners het toeschou wersrecord van vorig jaar ge broken. Op de route tussen Noordwijk en Haarlem stonden naar schatting één miljoen be langstellenden om de praalwa gens voorbij te zien trekken. „Het was, mede dankzij het on verwacht prachtige weer, gigan tisch druk. Op de locaties waar ik geweest ben, heb ik nauwe lijks lege plekken gezien", zegt corsovoorzitter Leo van der Zon. „Maar dat miljoen blijft natuurlijk gissen, ik heb zelf in elk geval niet geteld." De opbrengst van het schooien - het vragen van een vrijwillige bijdrage aan het publiek - viel echter wat tegen. „Ik denk dat we een praalwagen aan geld hebben ontvangen, oftewel een bedrag tussen de 12.000 en 15.000 euro." Van der Zon is wel van plan door te gaan met het schooien.Aan de ene kant heeft het corso gewoon geld nodig en aan de andere kant vermoed ik dat de mensen best wat willen geven, als je het ze op de juiste manier vraagt." Aan de manier waarop geld wordt ingezameld gaat volgend jaar wel gesleuteld worden, ver wacht Van der Zon. „Dan gaan we waarschijnlijk iemand op een schooiwagen zetten die aan de toeschouwers uitlegt waar om we dat doen. Dit jaar lieten we een bandje draaien en dat werkt toch minder. Verder De praalwagen Carnaval van de KAVB-afdeling Noordwijkerhout trekt door de straten van Voorhout. Foto: Dick Hogewoning moeten we collectanten inzet ten die net wat professioneler geld ophalen. De meisjes van de scouting bleken toch net wat te jong voor dit karwei. Er waren nauwelijks wanklan ken te vernemen bij het Bloe mencorso, op enkele vertragin gen na. Zo kreeg al vroeg in de ochtend, op een smal wegge deelte bij Noordwijk, één van de praalwagens twee lekke ban den. De hele optocht kwam daardoor ongeveer een half uur stil te staan. Door de pauze in Sassenheim in te korten, werd die tijd weer goedgemaakt. Pagina R3: Het ultieme corsogevoel

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1