Reconstructie van een historisch oproer Pavarotti's zwanenzang vol valse noten afwezigheid van een vader De Halfslachtig debuut van Chiara Tissen sntjer, en de broeders van de haat ein, 9,95 n Brown, tinei code i-Sijthoff, 19,95 laldur Indridason, igs kinderen ma. €3,95 illa 5. Haasse, in der verbeelding ioff/Volkskrant, 10,00 i Brown, lini mysterie •Sijthoff, 19,95 :ci French, als ik val 19.95 :r Robinson, t jna, 3,95 nald Giphart, 15,00 iphen King, tere Toren VII €24,95 ins Kellendonk, lichaam ioff/Volkskrant, 10,00 fNB/De Bestseller 60 >oit thrillers voor een bodemprijs op de markt, de eerste, de beste schrijvers: de IJslander in werd al eens gekozen tot beste ivische thrillerauteur. Het in 1997 verschenen \skinderen wordt nu voor het eerst in het Is vertaald. Stille blik van de in Canada Engelsman Peter Robinson stamt uit 1987. eerste boek van zijn hand met inspecteur iks in de hoofdrol. Echt nieuw: Stephen Kings a'deel in de Donkere Torenreeks en in de serie dijndse literaire klassiekers: Frans Kellendonks lichaam. biografie recensie Gerard van Putten 'Pavarotti. Het turbulente leven van een virtuoos tenor' door Herbert Breslin en Anne Midgette. Uitgeverij Tirion. Prijs: 19,95. Bij na-zeventiger Luciano Pavarotti hangt als bewierookte tenor nog eenmaal de globetrotter uit. Zijn af- scheidstournee langs 40 steden bracht hem op 16 april in Ahoy' Rot terdam. Op het podium zat een me gaster op zijn retour; het door over gewicht versleten fysiek stond geen vocale staande receptie toe tijdens de Night to remember. Maar terecht klonk vorige week zaterdag applaus op voor de dikzak, van wie in diens hoogtijdagen werd verondersteld dat hij beschikte over door God gekuste stembanden. Het is waar dat Pavarotti te lang is doorgegaan met zingen. Deson danks getuigt het van weinig respect hem na een glanzende carrière van dik veertig jaar een flinke schop na te geven. Niet eens tussen de regels door bezondigt Herbert Breslin zich daar wel aan in het boek Pavarotti, het turbulente leven van een virtuoos tenor, vorig jaar in de VS verschenen onder de titel The King and I. Welgeteld 36 jaar gaf Breslin zich uit voor de manager, vriend en hersens van de vroegere mister High C. Pa varotti's vroegere regelneef wist mu- ziekcritica Anne Midgette van The New York Times zo ver te krijgen om in teamverband de zanger te kijk te zetten als een altijd in het groot den kend groot kind, dat zich soms ge draagt als een vrijgevige vriend, maar niet zelden ook als een onuit staanbare potentaat. Breslin slaat in zijn onthullingdrift af en toe door naar spugen in de ruif waaruit zo lang is gegeten. Als aankomende operatenor was Pa varotti geen moeite teveel, volgens Breslin en diens veredelde notuliste. Hij gaf concerten waar het kon en repeteerde wanneer het moest. Om lires of dollars maalde hij amper. Gaandeweg begon hij zich in de per ceptie van Herbert Breslin te gedra gen als een geldwolf en een onver beterlijke betweter. Als een ongedis ciplineerde luiaard die wel de noten van aria's kende, maar liever niet de moeite nam zich serieus de partitu ren eigen te maken. Pavarotti zong O sole mio ontelbare malen, maar Breslin bezweert dat de zanger nog altijd moet spieken om de woorden feilloos uit zijn strot te krijgen. Niet voor niets houdt hij die eeuwige witte zakdoek in zijn knuist. Het begon in de jaren zeventig met een recital in Kansas City, waaraan hij snipverkouden begon. Nader hand deed de zakdoek onder meer ook dienst als opbergplaats voor keeltabletten en spiekbriefjes. Ach, een mens heeft recht op z'n ei genaardigheden. Zo ook een lyrische tenor, die als ieder andere gast ook zijn lijfarts een bord pasta voorscho telt, vooraleer die het buikige lijf mag onderzoeken. The King and I oftewel Pavarotti heet de 'ultieme biografie over de grootste operaster van de afgelopen eeuw' te zijn. Al thans, zo valt te lezen op de achter flap. Maar het heeft er de schijn van dat Breslin zich voor alles over Pava rotti's brede rug wil profileren als een van 's werelds beste impresa rio's. Breslin mag een nareist zijn, Pava rotti heeft wel degelijk profijt gehad van 's mans verdiensten. Breslin was zo slim de bel canto-tenor niet ex clusief in het operacircuit te laten ronddraaien met z'n begrensde ho noraria. Breslin praatte Pavarotti binnen in prominente Amerikaanse tv-programma's als de Ed Sullivan Show en liet hem talloze recitals zin gen. Het voordeel daarvan was dat daarvoor ongeremde financiële ei sen konden worden gesteld. Waar de fijnproevers onder de ope rakenners Domingo een completere operazanger vonden, kreeg Pavarotti de massa uit de stoelen voor de ene na de andere staande ovatie. Het grote geld viel Placido Domingo pas toe, nadat hij in navolging van Pava rotti had besloten het door hem eer der geminachte recital als inkom stenbron aan te boren. Toen de riva liteit tussen beide heren op z'n hoogtepunt was, jammerde de altijd hard werkende Domingo geregeld dat hij de eer verdiende die Pavarotti kreeg. Luciano op zijn beurt liet zich ontvallen dat Domingo mocht willen dat hij zijn stem had. Maar in de wereld van de opera geen vete zo erg dat die niet kan worden bijgelegd. Vele jaren ruziede Pava rotti met de Italiaanse sopraan Re- nata Scotto. Maar ze zong in 2001 wel uit volle borst op het jubileum concert waar feestelijk werd her dacht dat de wispelturige tenor 40 jaar in het vak zat. Operaliefhebbers met een ietwat voyeuristische inslag zullen van sommige passages in dit boek onge twijfeld net zo smullen als de tenor uit Modena pleegt te doen van pas ta's, Lambrusco, vrouwen en geld. Het wemelt van de valse tonen. Zo dist Breslin het verhaal op over de Zweedse sopraan Birgit Nilsson, die op een avond werd aangetroffen achter de coulissen van de Metropo litan Opera in New York. Op de vraag wat zij daar deed, antwoordde Nilsson een tikje vilein: ,,lk sta te luisteren naar Madame Aballé." Par don? „Naar Madame Aballé, ze is haar C kwijt." En zo klapt Breslin ook uit de school over secretaresses en een jonge so^ praan die Pavarotti letterlijk lippen diensten hebben bewezen. Bijgelo vig was hij ook. Aan bepaalde ope ra's Forza en La Juiveheeft de zan ger zich nooit gewaagd. Van het Ita liaanse ongeluksgetal 17 moet hij niks hebben. En er moet eerst een kromme spijker op het toneel wor den gevonden, wil Pavarotti gaan zingen. Na ruim drie decennia huwelijk met Adua Veroni legde Pavarotti het aan met de ruim dertig jaar jongere Ni- coletta Mantovani. Er kwam nog een scheiding: Breslin en Pavarotti be sloten na 36 jaar samenwerking 'zonder contract' uiteen te gaan. De tenor, die steeds hogere eisen („Ik ben een eenvoudig man en vraag maar twee dingen: een privé-auto en een privé-vliegtuig") begon te stel len. wendde zich tot Tibor Rudas, een zeer gewiekste impresario. Deze Hongaar werd diverse malen afge poeierd, maar uiteindelijk hield hij de zingende grootverdiener enkele miljoenencontracten voor. En zo was diezelfde Rudas ook de grote promotor van de Drie Teno ren, in 1990 tijdens het WK-voetbal te Rome overigens bijeen gebracht door Mario Dradi, de Italiaanse agent van José Carreras. „Het verko pen van een artiest is hetzelfde als het verkopen van een stuk zeep", schrijft Breslin. „Niet meer en niet minder." Een dergelijke uitspraak verklaart veel, zo niet alles. Nu Pava rotti bijna is uitgezongen, probeert Breslin nog een keer aan hem te ver dienen. Chique is anders. ZATERDAG 23 APRIL 2005 Eén keer kan er een lachje af. Dat is als kraker Theo van der Giessen voor zich ziet, hoe het zou zijn om tijdens de inhuldiging van koningin Beatrix de Nieuwe Kerk binnen te stappen en te zeggen: „Heren, dames, de show is over, wij nemen het over, jullie kun nen rustig vertrekken. Er zijn nog pof fertjes op de Dam." Voor de rest is de spannende reconstructie van 'Het kro ningsoproer', over de inhuldiging van 30 april 1980 vooral een grimmig ver- n slag van wat volgens het kabinet een f feestdag had moeten worden en wat uitliep op een urendurende veldslag tussen politie en krakers met hun dui- P zendkoppige gevolg. Ie n 0 non-fictie recensie j Rob Soetenhorst 1 'Het kroningsoproer. 30 april 1980- Reconstructie van een historisch kruispunt'. Uitgeverij De Arbeiderspers. Prijs: €16,95 In de media van toen is uitvoerig verslag gedaan, van radio-Stad die gastvrijheid had verkregen bij de VARA, tot De Telegraaf en Vrij Ne derland. Maar filosoof en socioloog Eric Duivenvoorden, zelf oud-kra ker, kreeg toegang tot de politiear chieven, inclusief geluidsbanden en reconstrueerde als het ware van bin le Eenheid treedt op bij de Blauwburg. 0: ANP Waterkanon op het Rokin. Archieffoto: ANP nen uit wat er die dag werkelijk is ge beurd. Iedereen had kunnen weten dat de inhuldiging in Amsterdam een grim mige confrontatie zou worden, een krachtmeting tussen krakers en de politie, die voor de gelegenheid was versterkt met landelijke ME-pelotons en marechaussee. Maar de precieze voorbereiding van die twee kampen had zich aan het oog van nieuwsgie rige waarnemers onttrokken. Geweld viel te verwachten sinds een paar maanden eerder het leger de ME had moeten bijstaan bij de ontrui ming van een krakersbolwerk aan de Vondelstraat in Amsterdam. Het verhaal van dat massale oproer op die dag cirkelt rond de bange vraag, die toen ook in de wereld van de media sterk is gevoeld: slagen de krakers erin door te dringen tot in de Nieuwe Kerk waar de inhuldiging plaats vond? Beklemmend wordt be schreven hoe de politie zich had voorbereid om dat te verhinderen. Maar minstens zo beklemmend is de reconstructie van de verwarring in de operatie van de politie. Bevelen komen niet aan, worden genegeerd of slordig geformuleerd door dege nen die toevallig aan de telefoon zit ten. Bovendien waren de krakers dankzij zorgvuldige voorbereiding erin ge slaagd om de politieradio, waarvan overigens de frequentie lang niet al tijd vaststond, behoorlijk te storen. De politie slaagde er niet in de stoor zender op te sporen dankzij het ge haaide systeem van storen. Een technologisch hoogstandje, waar de autoriteiten het antwoord op schul dig bleven. Bereden brigades werden opgeroe pen om de ME bij te staan die zich terug moest trekken bij de Blauw brug, waar de krakers het centrum in wilden. Brigadier Jimmy Nijman werd van zijn paard geworpen en van zijn wapenstok en helm be roofd. Krakers kwamen dreigend op hem af, maar hij werd door anderen beschermd, op zijn paard geholpen en kreeg wapenstok en helm terug. Zwaaiend nam hij afscheid van de krakers om hen vervolgens weer welgemoed op te jagen. Vooral 's avonds, als de inhuldiging al lang is afgelopen, slaat de marechaussee met insluitoperaties en arrestaties hard toe. Pas om 1 uur 's nachts be sluit de politieleiding de operatie te Een rookbommenwerper wordt afgevoerd. Archieffoto: GPD beëindigen, omdat de charges alleen maar steeds nieuwe opgeschoten publiek aantrekken, naast krakers nu ook bijvoorbeeld de F-side van Ajax. Er zijn dan aan de kant van de poli tie ruim honderd gewonden geval len, onder demonstranten ruim het dubbele aantal. Een moment is overwogen om een salvo af te vuren over de hoofden, maar burgemees ter Polak weigert daarvoor toestem ming te geven. In de weken daarna wordt de politie overstelpt met me deleven, iets waaraan men sinds de jaren '60 niet gewend was. De kra kers hebben de slag om de publieks- gunst verloren, temeer omdat de uit zending van radio-Stad over het kro ningsoproer veel weerstand heeft opgeroepen, door zich enthousiast achter de krakers op te stellen. Het kroningsoproer bevat een bij zonder heldere reconstructie van een fors oproer. Duivenvoorden heeft bovendien gekozen voor een chronologische opzet, wat bijdraagt aan de spanning van zijn verhaal. Enkele kaarten die overzicht bieden van het 'gevechtsterrein' komen voor de lezer zeer van pas. Het enige bezwaar is wellicht dat de schrijver enkele malen de termen 'links' en 'rechts' hanteert voor de gedrukte media, zonder dat die te genstelling in die tijd steeds evident was: vaak liepen sym- en antipathie voor de kraakbeweging dwars door redacties heen. Dat neemt niet weg dat voor Het kroningsoproer geldt wat Geert Mak schreef over de ge schiedenis van de kraakbeweging van dezelfde schrijver, namelijk dat het staat als een huis. Stenengooiers op het Waterlooplein. Archieffoto: ANP van karakter is, waar je als lezer tamelijk onbewogen on der blijft. Achtentwintig is radio-documentairemaakster Nana en op een cruciaal punt in haar leven. Haar stu dentenkamer verruilt ze voor samenwonen met vriend Werner, haar werk krijgt een extra impuls doordat ze wordt gevraagd ook interviews voor de radio te gaan ma ken en ze wil nu eindelijk wel eens echt haar vader leren kennen. Deze Antoine Jacobs, een redelijk befaamd Vlaams auteur, verbrak in 1973 elk contact met Nana's moeder toen die op haar vierentwintigste zwanger van hem bleek te zijn. Op briefjes van de veertienjarige Nana reageert hij niet. Ook Nana's moeder wil niets zeggen, er is altijd over die vader gezwegen. De afwezigheid van haar vader traumatiseert Nana ern stig. Zoals het meisje Moïra, over wie zij een documen taire maakt, zich als persoon niet gekend voelt door haar omgeving - voor iedereen is zij altijd en overal die fan tastische schoonspringster - zo voelt ook Nana zich. Haar zoektocht naar haar vader voert haar langs een paar pseudo-vaders met wie ze hartstochtelijk en wild vrijt, maar ze weet dat ze maar één ding wil: gekend en gezien worden door haar vader 'zodat ze bestond voor hem, zodat ze hem aan zich kon binden'. Het bizarre en ook wel ongeloofwaardige van die zoek tocht naar bevestiging is dat die Nana voert naar kunst schilder Hugo die niet alleen een prachtig portret van haar maakt maar die haar ook kan aankijken met een blik waarin ze zou 'kunnen uitrusten of thuiskomen'. En laat nou die Hugo, met wie opnieuw heftig wordt ge vreeën, dezelfde vader hebben als Nana! Via de zoon, Nana's halfbroer dus, tot de vader. Maar uitgesproken, geopenbaard wordt er niets - niet met Hugo, niet met Werner, laat staan met haar moeder. Wel moet Nana in de laatste zinnen van het boek denken aan de laatste wonderschone sprong van Moïra (in de naam zit de be tekenis) waarmee ze uit het leven verdween. Een onbevredigend en ongeloofwaardig open einde. Dat Chiara Tissen schrijven kan, laat ze zien in haar dialogen en in haar typeringen waarbij ze een gelukkige keuze voor details heeft. Haar plot vind ik veel minder ge slaagd: wie gezien wil worden, zal zichzelf ook moeten laten zien en daar is Tissens hoofdpersoon niet toe in staat. Dat onvermogen laat niet alleen Nana verweesd achter. roman recensie Wim Vogel 'De valduik' door Chiara Tissen Uitgeverij Van Oorschot. Prijs: €15,00. Van de honderden manuscripten die een literaire uit geverij elk jaar worden toegezonden, brengen hooguit twee het tot een publicatie. Elk debuut is op zich dus al een prestatie en hoe teleurstellend moet voor de meeste debutanten daarom de stilte daarna zijn. Geen recensies, geen interviews, geen reacties: be staat het boek eigenlijk wel? De valduik, het debuut van Chiara Tissen (1964), be staat! De auteur schrijft goede dialogen, observeert en typeert personages scherp en slaagt erin de hefti ge emoties van haar labiele hoofdpersoon geloof waardig te analyseren. Daar staat tegenover dat de wereld van haar personages gesloten en klein blijft waardoor wat verteld wordt toch vooral particulier Pavarotti bij zijn afscheidsoptreden in Ahoy'. Foto: ANP/Robert Vos

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7