Koninklijke Marine en lokale kustwacht succesvol in de Caraïben Met nieuwe snelle boten en radar maken de Koninklijke Marine en de lokale kustwacht van de Nederlandse Antillen jacht op drugssmokkelaars. Met succes, maar de drugsbazen hebben al weer nieuwe smokkelmethoden gevonden. „Er is zelfs een onderzeeër gesignaleerd." door Alex Bogers Met gedoofde lichten vaart gezagvoerder Rensley de Piscaderabaai nabij Wil lemstad in. Het is diep in de nacht en door de nieuwe maan extra don ker. Hij zoekt drugssmokkelaars die hun lading aan wal brengen of op zeilschepen overzetten. Ongevaarlijk is dit niet. Veel smokkelaars zijn be wapend. Smokkelaars die worden betrapt kunnen hun pakketten in zee gooien en zelf wegzwemmen. Dan is er geen bewijs en zijn er geen verdachten. Op een pier springen vier mensen op. Ze horen de boot maar zien 'm niet. Nerveus beginnen ze met el kaar te praten. Loos alarm, ze voelen zich eerder betrapt op luiheid dan op smokkel en gaan aan het werk. Rensley - zijn achternaam mag niet worden gepubliceerd - stuurt verder de baai in. Een paar huizen op de wal worden schaars verlicht. Een tiental zeilboten ligt er verlaten bij. Vaak genoeg varen dergelijke boten 's nachts nog uit om drugs uit Vene zuela of Colombia in ontvangst te nemen. Supersnelle speedboten met vier of vijf krachtige buitenboord motoren, zogenoemde go-fasts, va ren in één a twee uur tot vlak aan de kust om daar de cocaïne over te la den. Op zijn radar kan Rensley zien dat geen enkele go-fast in de buurt is. Plots trekt een zeilschip zijn aan dacht. Bekend is dat eigenaar niet in het land is, maar er beweegt wel wat op het dek. Met een felle lamp wordt het schip in het licht gezet. De bewe ging komt van een forse hond die van schrik aanslaat. Omdat niemand anders zich laat zien besluit Rensley later die nacht nog eens terug te ko Commandeur Frank Sijtsma van de zeemacht in het Cari- bisch gebied en van de kustwacht. Foto's: GPD/Koen van Weel men. Via de radar kan hij het schip in de gaten blijven houden. Op halve kracht, zo'n twintig kno pen (bijna veertig klometer per uur) stuurt Rensley de volle zee weer op. Hij is zichtbaar trots op zijn Super RHIB (Rigid Hull Inflatable Boat), het antwoord op de supersnelle smokkelboten van de drugsbazen. In het verleden waren die smokkelaars de kustwacht bij de Nederlandse An tillen en de marine te snel af. De nieuwe boten houden de go-fasts moeiteloos bij. Vijf zijn er inmiddels binnen, en begin volgend jaar moe ten dat er twaalf zijn, vier voor Cura sao, vier voor Aruba en vier voor Sint Maarten. Het is een geschenk van Nederland voor de Antilliaanse kust wacht, die onder Nederlands com mando staat. De RHIB's moeten de Antillen afsluiten. Een nieuw radar systeem, meer personeel, extra Ne derlandse marechaussees en doua neambtenaren op de luchthavens en (vanaf 2007) nieuwe patrouillevlieg tuigen moeten drugsimport en - doorvoer verhinderen. Uiteindelijk moeten de eilanden weer normaal worden. Nu nog is eenderde van de bevolking op Cura sao (indirect) betrokken bij de drugssmokkel en de angst bestaat dat het eiland helemaal afglijdt rich ting een narcostaat. Het is nu of nooit, vinden de Antilliaanse rege ring en het Nederlandse kabinet. De strengere controle was aanvan kelijk succesvol. De drugsvangsten liepen drastisch terug. In topjaar 2002 werd nog 7989 kilo buitge maakt, vorig jaar nog maar 1112 kilo. Dit jaar lijkt het tij opnieuw te keren. Tot dusver is al bijna 900 kilo onder schept; vorige week nog twee vrach ten van 170 en 290 kilo. De drugs za ten verstopt tussen vis. Commandeur Frank Sijtsma gelooft dat het aantal drugsbootjes afneemt. Hij is commandant van de zeemacht in het Caribisch gebied en van de kustwacht. Daarnaast leidt hij een door de Verenigde Staten aange stuurde internationale drugsbestrij- dingorganisatie voor de Caraïben. „De boten die we aanhouden bevat ten bovendien minder drugs", zegt Sijtsma. „Werden een paar jaar gele den nog vangsten gedaan van meer dan 1000 kilo, tegenwoordig houdt het op tussen de 100 en de 300 kilo. Het risico wordt beter gespreid. Als je als drugsorganisatie 1000 kilo kwijt bent, heb je toch een pro bleem." Schiphol Heel tevreden is Sijtsma over de ver scherpte controle op Schiphol. Het aantal bolletjesslikkers op de vlucht Curasao-Amsterdam is volgens hem drastisch afgenomen. „Je moet ook wel gek zijn om de bollitas te slik ken", zegt de commandeur. Reizi gers uit de Antillen komen niet bij de Leden van het boardingteam van de kustwacht gaan aan boord van een RHIB-speedboot voor een zoekactie naar drugssmokkelaars. uitgang zonder achtereenvolgens een drugshond, een gesprekje met de douane, een fouillering, een li chaamsscanner, de paspoortcontro le en twee bagagescan's te passeren of te ondergaan. De keerzijde van het succes is zicht baar op het eiland. De prijs van coke is met zeventig procent gestegen en het geweld neemt toe. Werkloze smokkelaars en wanhopige junks pleegden vorig jaar ruim 1100 gewa pende overvallen. Bij onderlinge af rekeningen vielen veertig doden. Er is op Curasao geen café of restau rant zonder tralies op de balie, geen winkel zonder beveiliging bij de deur. Ondanks het succes heeft defensie niet de illusie dat er geen drugs meer naar het eiland vervoerd worden. De drugsbazen, volgens de Verenigde Staten vooral Colombiaanse guerril lastrijders, hebben geld genoeg om steeds weer nieuwe middelen te be denken. Ze gebruiken vaker containers, dum pen met vliegtuigen pakketten op zee en op de grote eilanden als Haïti en Jamaica of hangen de cocaïne onder koopvaardijschepen. Ze ma ken meer gebruik van de zeilsche pen, vissersboten en fruitboten die naar Curasao komen. „Er is zelfs een onderzeeër gesignaleerd", zegt een inlichtingenofficier. „Ook weten we dat schepen de An tillen steeds vaker overslaan en di rect naar Europa of Afrika varen. Daar vandaan worden de drugs ver der verspreid." Actie op volle zee is daarom net zo belangrijk als in de kuststrook. Daarvoor moeten drie kustwachtcutters en een Nederlands marinefregat (momenteel het M-fre- gat de Hr. Ms. van Speijk) zorgen. In samenwerking met schepen uit de VS, Frankrijk en Groot-Brittannië wordt telkens een deel van de route vanaf de noordkust van Zuid-Ameri- ka afgezet. Het werk op de Van Speijk bestaat voor het grootste deel uit het in kaart brengen van de omgeving. Sonar en radar laten op schermen een reeks stipjes zien. Via waarnemingen met de verrekijker op de brug, vanuit vliegtuigen, vanaf de wal en als het moet met de eigen Lynx helikopter krijgt ieder stipje een naam en wordt de activiteit van het schip vastge legd. Bij verdacht gedrag zet de Van Speijk een bootje uit om polshoogte te nemen. Bij dat laatste kan het behoorlijk spannend worden. De go-fasts ge ven zich meestal niet zomaar ge wonnen en proberen altijd te ont snappen. De wendbare Lynx-heli kopter is vaak het effectiefste middel om het schip tot stoppen te dwin gen. „We gaan boven ze hangen", zegt Van Speijks eerste officier Richard Keulen. „Niemand vindt het leuk om vol in de wind van de propeller te komen. We proberen ze tegen de stroom van de zee in te zetten. Dan kunnen ze nog maar op de helft van hun vermogen varen. Zo'n achter volging kan uren duren. Dat is in ons voordeel. Hoe langer we bij ze zijn, hoe kleiner de kans op ontsnapping is, want dan kunnen wij meer mid delen inzetten. Als het moeilijk wordt kunnen scherpschutters op de motoren schieten." Geluk De bemanning van de Van Speijk hoeft niet op goed geluk verdachte schepen op te sporen. De anti-drugs activiteiten worden voor een groot deel gevoed door ouderwets spiona gewerk. Verschillende geheime dien sten zoeken permanent naar infor matie over op handen zijnde trans porten. Daarbij wordt op de eilan den ook gebruik gemaakt van lokale informanten. Hollandse agenten, vermomd als toerist, onderhouden contacten met de kustbevolking en verklikkers. Ook vanuit de drugs-exporterende landen Venezuela en Colombia komt meer medewerking. „In Co lombia zijn we heel goed bezig", zegt commandeur Sijtsma.Al heeft de regering daar weinig greep op het deel van de kust dat beheerst wordt door guerrillaorganisaties." „Venezuela ligt wat moeilijker. De president van dat land, Hugo Cha vez, wil geen directe zaken doen met de Verenigde Staten. Ons is hij wel behulpzaam, we oefenen ook twee maal per jaar samen. We hebben daarbij wel steeds te maken met nieuwe topmanagers. Ze wisselen daar nogal snel, je oefent met de ene admiraal en na een half jaar zit er een ander." Aan de andere kant heeft de anti drugs operatie ook te maken met spionnen van de drugsbazen. Bij de uitgang van de haven staan ze te wachten op kustwachtschepen en RHIB's en ook de baaitjes worden angstvallig in de gaten gehouden. Via de mobiele telefoon worden de smokkelaars gewaarschuwd. „We merken dat de activiteiten op zee af nemen zodra de cutters van de kust wacht op zee Zijn", zegt Van Keulen op de Van Speijk. Omkopen Meer gevaar komt van de pogingen van de drugssmokkelaars om perso neel van de kustwacht of marine om te kopen. Het is mariniers daarom verboden contacten te onderhouden met de Caribbean Brothers, een mo torclub die aspirant-lid is van de Hells Angels en in verband is ge bracht met drugstransporten. De kustwachtmensen die voornamelijk bestaan uit lokale bevolking worden ook gewaarschuwd. „We proberen onze mensen ervan te overtuigen dat ze druk van buiten onmiddellijk moeten melden", zegt commandeur Sijtsma. „Dan kunnen we er nog wat aan doen. Als je ermee wacht, wordt de druk op een gege ven moment te groot en heb je het gevoel dat je alleen staat." „Dat hebben we vorig jaar nog mee gemaakt. Een jongen kon de druk niet weerstaan en heeft informatie over onze acties doorgegeven. Ei genlijk was dat een heel zielig geval. Hij heeft het niet voor geld gedaan maar is nu wel zijn baan en zijn toe komst bij de kustwacht kwijt." Wie in aanmerking wil komen voor een kustwachtopleiding moet zich behoorlijk blootgeven. Het begint met een screening door de veilig heidsdienst van de Antillen. Vervol gens gaan de nieuwelingen nog een keer door de molen van de kust wacht zelf, en die blijft ze de rest van hun loopbaan controleren. Supermensen „Wij zijn op zoek naar supermen sen", zegt Sijtsma. „Ze moeten loy aal en betrouwbaar zijn, maar ze moeten ook hun talen spreken, be wapende boten aanhouden op volle zee, ze moeten een goed proces-ver baal kunnen schrijven in het Neder lands, de bewijslast die ze verzame len moet geschikt zijn voor vervol ging en ze moeten niet bang zijn om met vijfendertig knopen in het don ker de achtervolging in te zetten." Sijtsma's supermannen en vrouwen moeten van Curasao het veilige va kantie-eiland maken, waar vooral Amerikaanse toeristen graag hun dollars uitgeven. Met de blokkade via radar en snelle boten worden voorwaarden geschapen om het ei land voor een groot deel te ontdoen van de drugs, denkt de comman deur. De druk op de gemeenschap zal nog wel enige tijd aanhouden en daarom pleit hij voor meer sociale hulpverle ning en stimulering van de werkge legenheid. „Het proces lijkt soms op afkicken van een verslaafde: het is pijnlijk en moeizaam en de verslaaf de heeft tijd en hulp nodig." sersbootjes, die 's nachts worden gebruikt om dincj, te laden in snelle speedjachten.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 6