'Met idealisme kan het erg misgaan' 9 Het overlevingsinstinct van mediatycoon Derk Sauer Derk Sauer (52) bouwde in Rusland vanuit het niets een media-imperium op. „De revolutionair met een pen", werd na journalist en uitgever ook multimiljonair. Nu schudt hij de Nederlandse boekenwereld op: zijn nieuwe uitgeverij neemt zowat alle schrijvers van L.J. Veen over. Zijn idealen verloochent Sauer, maar hij is wel realistischer geworden. „Ik heb geleerd dat achter revolutionaire leiders als Mao en Lenin aanlopen de wereld ook niet heeft verbeterd." door Remco Reiding Mijn vader ging op z'n 62ste ver- vroegd met pensioen en een paar maanden later was hij dood. Die man heeft altijd keihard gewerkt. Daar heb ik veel van geleerd. Ik ben geen type voor later, ik ben een type voor nu. Die hele naoorlogse generatie heeft natuurlijk hard gewerkt, die heeft Nederland groot gemaakt. Mijn vader was er een mooi toonbeeld van. Hij was directeur van een groot pensioen fonds. Een keurige man, onkreukbaar, bui tengewoon plichtsbewust. Wij vonden dat maar niks, dus kwamen we in opstand. Op mijn veertiende, vijftiende - op het hoogtepunt van de Vietnamoorlog - ben ik politiek actief geworden. Je had de monstraties bij de Amerikaanse ambassade op het Museumplein. Daar ging ik enthousi ast naartoe. Mijn vader vond dat niet gewel dig, mijn moeder had er geen probleem mee. Die vond het zelfs wel leuk. Ik ben samen met een vriendje begonnen met de Actiegroep voor de Wereldvrede. Met z'n tweeën! We maakten een krantje, om te melden dat de wereld beter moest en de oorlog moest stoppen. Dat sloeg natuurlijk nergens op, maar het was goed bedoeld. Toen ik zestien was, ben ik lid geworden van de MLCN, het Marxistisch-Leninistisch Cen trum Nederland, een soort afsplitsing van de Communistische Partij. We probeerden de revolutie in Nederland tot stand te brengen. De studenten moesten de fabriek in. Dat was, achteraf, een beetje lachwekkend, maar het ging er allemaal heel fanatiek aan toe. Een paar jaar later stond Noord-Ierland in brand door die burgeroorlog tussen katho lieken en protestanten. Ik was negentien en dacht: daar moet ik zijn, daar gebeurt wat. Toen heb ik gewoon mijn tas gepakt en het vliegtuig naar Belfast genomen. Ik had wat t-shirts en boeken bij me en een paar adressen van leden van de burgerrech tenbeweging, en dat was het. Hallo, ik ben Derk, kan ik jullie helpen? Later heb ik de VPRO gebeld, want ik zat er toch. Zo ben ik langzaamaan de journalistiek in gerold. Intussen woonde ik in het huis van de lokale commandant van de IRA, waardoor ik met een enorm veel inside informatie had. Die mensen hadden geen telefoon, ze hadden helemaal niets, ze waren straatarm. Dus ik belde mijn stukjes door vanuit een telefoon cel, terwijl de kogels soms om me heen vlo gen. Dat had ook wel iets romantisch. Die mensen zaten midden in een oorlog, dus ik ook. Op die leeftijd zie je zoiets vooral als één groot avontuur, maar het was voor mij óók de eerste confrontatie met het feit dat het erg mis kan gaan met idealisme. De IRA be gon als een burgerrechtenbeweging die streed voor de emancipatie van de katholie ke minderheid, die echt onderdrukt werd. De IRA verwerd echter spoedig tot een soort bende en begon inbraken en bankovervallen te plegen. Officieel voor het goede doel, maar het goede doel en de privé-belangen gingen snel door elkaar lopen. Ik zag dat ze ook elkaar de hoofden gingen inslaan. Doordat ik in die wereld van revolutionaire organisaties zat, ben ik bijna overal geweest waar maai- een guerrilla was: Angola, Mo zambique, Zimbabwe, Beiroet, Nicaragua, Chili, Cambodja. Ik was eerst revolutionair met een pen en daarna journalist die over revoluties schreef. Die (Jalal) Talibani die nu president van Irak is, heb ik nog in een hut diep in de bergen, waar hij toen een guerrilla voerde, geïnterviewd. Saddam Hussein bombardeerde daar al die Koerden. Ook die Mugabe (president van Zimbabwe, red.) heb ik geïnterviewd, toen hij nog be- wierrookt werd, ook door mij overigens. Ik ben hem in ieder geval met sympathie tege moet getreden. Die man maakte op mij een oprechte indruk. Ik dacht dat hij Zimbabwe beter ging maken. Moet je nou zien! Ver moedelijk is hij één van de meest rücksichts- lose, corrupte dictators die er op de wereld rondlopen. Over hem heb ik dertig jaar gele den een vriendelijk stuk geschreven...! De verheerlijking van geweld, revoluties en guerrilla's is een tijdje in de mode geweest. Ik was meer meeloper dan dat ik zelf de vin ger aan de trekker had, maar ik heb er min of meer ook aan meegedaan door middel van mijn reportages. Als je geweld vaker van dichtbij ziet, ervaar je de keerzijde ervan. Tuurlijk heb ik vreselijke dingen gezien. Als je in Beiroet bent en er gaat een bom vlak bij je in de buurt af en er vliegen allemaal kin deren door de lucht, natuurlijk heeft dat emotionele gevolgen. In Belfast heb ik een keer in een bar gezeten die ontplofte. Daar ben ik zonder kleerscheuren uitgeko men, maar twee kinderen zijn erbij omgeko men. Maar goed, dat hoort een beetje bij het vak en als je zelf geen kinderen hebt, neem je dat allemaal niet zo hoog op. Ik ben er pas mee gestopt, toen ik zelf kinderen kreeg. Dan word je voorzichtiger. Bij veel mensen leidt ouder worden ertoe dat ze rechts worden, maar dat heb ik absoluut niet. Ik heb wel geleerd dat door achter zo genaamde revolutionaire leiders als Mao en Lenin aan te lopen, de wereld ook niet beter wordt. Het zijn enorme boeven gebleken. Als jongen van 16 verdiep je je daar niet in, dan laat je je meer door romantiek leiden dan door feiten. De idealen zijn er nog wel, maar je moet vaststellen dat het socialisme of communisme als systeem gewoon niet werkt. Om dat te zien hoefje maar een paar weken in Rusland te zijn. Ik ben niet dag en nacht met acties bezig, maar heb mijn mening niet veranderd. Ik vind nog steeds dat de wereld buitengewoon onrechtvaardig in elkaar zit en dat daar wat aan moet veranderen. Zolang Amerika één miljard per dag uitgeeft aan bewapening en in de tussentijd een belangrijk deel van de wereld honger lijdt, is er iets erg mis in deze wereld. Daar moet je je tegen blijven verzet ten. Ik ben nog steeds lid van de Socialistische Partij. Oké, dat is makkelijk, maar het is ten minste een daad. Heel veel mensen zijn géén lid. Hier in Rusland ben ik actief in de mi lieubeweging. Tot 1989 was ik nog nooit in Rusland ge weest. Na acht jaar hoofdredacteurschap bij Nieuwe Revu was ik aan iets anders toe en stomtoevallig kwamen er een paar Russen van de Vereniging van Journalisten op be zoek bij uitgever VNU. Ze hadden niet zo zeer een idee, maar zeiden: kom eens naar Rusland. Veel mensen hebben ons voor gek verklaard toen we gingen, maar ik ben journalist. Hier werd geschiedenis geschreven. Het einde van het Sovjetregime was veruit de belang rijkste ontwikkeling van een samenleving in mijn leven. Als je daar met je neus bovenop kunt staan, wat wil je dan nog meer? Kijk, in Rusland was het geen oorlog en luxe interesseerde ons niets. We zaten in een flat je driehoog achter. Als je 's nachts je ijskast opendeed, dan kropen er duizenden sprink- ZATERDAG 23 APRIL 2005 ER BIJ Biografie Geboren: 31 oktober 1952 in Amsterdam Getrouwd met journaliste Ellen Verbeek, drie zoons 1966: Richt als scholier Actiegroep voor de wereldvrede op 1968: Lid van het Marxistisch-Leninistisch Centrum Nederland 1970: Vertrekt naar Belfast (Noord-Ierland) om de IRA te helpen en werkt en passant als correspondent voor o.a. VPRO-radio 1972: Hoofdredacteur van het blad van de soldatenvakbond WDM 1975: Reist als oorlogscorrespondent halve wereld af voor o.a. VPRO, Groene Amsterdammer en Nieuwe Revu 1982: Hoofdredacteur Nieuwe Revu 1989: Vertrekt namens uitgever VNU naar Moskou om tijdschrift te lanceren 1992: Richt Independent Media (IM) op en start met The Moscow Times 1994: Cosmopolitan komt op de markt, het grootste commerciële succes van IM 1999: De Russischtalige zakenkrant Vedomosti ziet het levenslicht; zijn droom komt uit 2001Het Finse Sanoma neemt de tijdschriftengroep van VNU over, Sauer grijpt mis 2003: Gaat in zee met oligarch Potanin. Samenwerking mislukt, omdat het Kremlin de fusie met Profmedia niet ziet zitten. Koopt IM terug 2005: Verkoopt Independent Media voor 142 miljoen euro aan Sanoma. Blijft nog zeker driejaar aan als directeur. Richt uitgeverij Nieuw Amsterdam op die veel schrijvers van LJ. Veen overneemt. hanen uit. Nee, cockroaches, tarakany, hoe zegje dat ook al weer in het Nederlands? Ja, kakkerlakken! Zeker in het begin hebben we het verschrik kelijk moeilijk gehad. Het was hier toen veel chaotischer, je werd voortdurend onder druk gezet. Ik heb veel kritiek op Poetin, maar dat de rust is teruggekeerd, is onge twijfeld zijn verdienste. Zes, zeven jaar geleden was je je leven niet zeker. Je leefde altijd met de angst dat er morgen weer een idioot voor de deur kan staan die je probeert af te persen. Geen maf fia, het waren altijd overheidsmensen. Dat we binnenkort toch ons bedrijf verhui zen, heeft niets met mij te maken. De huis bazen hebben ruzie met elkaar. Het is een klassiek Sovjetverhaal. Dit was een metaalin stituut en de directie bestond uit twee man die samen dit gebouw hebben geprivati seerd. De één runde het, de ander was stille partner. Die ene, zo gaat het verhaal, heeft gepro beerd de ander eruit te werken. Toen heeft de familie van de ander hier een knokploeg naartoe gestuurd. Dat is op een schietpartij uitgelopen en sindsdien is de ene week de één en de andere week de ander aan de macht. Het is echt een soap die al maanden doorgaat. Je weet niet aan wie je de huur moet betalen, allemaal gedoe. Ik zie de hu mor er wel van in, totdat ze gaan schieten natuurlijk. Toch blijft dit een geweldig land. Het is fas cinerend om te zien hoe Moskou verandert. Ons bedrijf heeft een enorme impact op het land. Van Cosmopolitan verkopen we elke maand een miljoen exemplaren. Dat blad is als Margriet in Nederland in de jaren vijftig. Het is ook leuk om hier te werken. Moskou is een heel relaxte plek in vergelijking met wel ke stad ter wereld ook. In Rome, New York of Amsterdam moet je veel meer oppassen. Aan de buitenkant is Rusland hard. Als je mensen in Moskou ziet, denk je op het eer ste gezicht: wat een chagrijnige, vervelende mensen! Ze glimlachen niet, ze helpen je niet op straat, ze lopen je zo ondersteboven, ze zijn onbeschoft. De eerste confrontatie met Rusland valt bijna altijd ongunstig uit. Dat is ook logisch. In de Sovjettijd probeerde je je eigen kringetje van familie en vrienden zoveel mogelijk af te schermen. Dat was een overlevingsinstinct. Je creëerde een hechte gemeenschap die zich zover mogelijk afhield van de boze buitenwereld. Als je door laag één breekt, als je Russische vrienden krijgt, dan merk je dat Russen veel warmer, gast vrijer, vriendelijker zijn dan Nederlanders. Natuurlijk, in een beeld dat over een land bestaat, zit altijd wel een stukje waarheid. Kijk maar naar buiten. Het is verdomme midden april en het sneeuwt. Dat grauwe, het is verschrikkelijk vandaag. Dit is echt zo'n dag dat je, als je 's ochtends wakker wordt, denkt: wat doe ik hier? Zelf ben ik volkomen anders dan de cliché- Rus, want ik drink weinig en ben vegetariër. In het begin zeiden ze dat je om goed zaken te kunnen doen naar de banja moest, je moest zuipen en achter de wijven aan moest. Ik heb juist ervaren dat Russen je erg respecteren als je het op jouw manier doet en tegen die Russen kun je toch niet opdrin ken. Dat zit niet in onze genen, dat wordt niets. Ook het eten van vlees probeer ik te vermij den. Maar als ik bij iemand kom die speciaal voor mij een heel diner heeft klaargemaakt, eet ik ook wat stukjes vlees, om dat ik vind dat je die mensen niet moet beledigen. Je moet in niets al te fanatiek zijn. Dót heb ik in middels wel geleerd." Derk Sauer: Je moet in niets al te fanatiek zijn. Dat heb ik inmiddels wel geleerd. Foto's: GPD/Oleg Nikishin/Pressphotos

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5