Toenadering Tokyo en Peking Abbas bcnocmt nicuwe BUITENLAND Proces tegen 'al-Qaeda' begonnen Einde van Commissie voor de Mensenrechten komt in zicht top veiligheidsdiensten Premier Koizumi toont diep berouw over bloedig verleden Pavkovic meldt zich bij tribunaal Braziliaans toestel keert terug zonder Gutierrez Premier Berlusconi weet politieke leven te rekken Pekel zorgt voor Mariaverschijning in Chicago Dreigende protesten in Togo den in Turijn licht uitlaten Hondenbezitters in het ise Turijn moeten hun [er verplicht minstens i per dag uitlaten. Zij [J een boete van maxi- io euro als zij dat niet le gemeenteraad over- |og meer maatregelen - oorkomen dat honden 'belachelijk pluizig stuk ed' worden behandeld, de krant La Stampa. Ei- i mogen de vacht van tl sdier niet meer verven. took een verbod op het 'J ?n van staarten en ande- '3 ienvan 'verminking'. t Duitse jeugd holocaust niet .5 - Bijna de helft van de 3 ongeren onder 24 jaar ié :t wat de holocaust was. !-j ondervraagde Duitsers f vee keer zoveel vrou- mannen niet dat holo- j'j aat voor de uitroeiing j joenen joden in Europa. U uitaten blijken uit on- onder ruim 1000 jon- aor de Duitse zender de krant Die Welt. (ssaoui bekent i d aanslagen iria - Zacarias Mous- 3'; ieft gisteren voor een fe il.' jchter in de Verenigde 7chuld bekend aan de 3.i ht dat hij wilde mee- j n de terreuraanslagen 2( eptember 2001. De zo- 2. '20ste kaper' loopt nu g'j e kans dat hij de dood- 4j gt. De advocaten van 2- rige Fransman van Ma- 7! se afkomst hadden juist 0! gezegd dat hun cliënt k niet in staat was 4 e bekennen. Dat advies 6.: kennelijk genegeerd. balteam I imoord 7, j j - Elf Colombianen tus- ,6' 2 en 25 jaar oud zijn ;oj d toen zij op weg wa lg :en voetbalwedstrijd te ,7 )e slachtoffers werden ■0, iten in het hoofd ach- n in een rivier bij Bu- ura. Door het gebied |3.1 drugssmokkelroute tg' militaire organisaties. ield Duitser nrechte vast '9 ii ton - Medewerkers ,2j merikaanse inlichtin- t CIA hebben een 32! aatsburger zes weken onrechte vastgehou- 2' lielden hem gevangen 13! ghaanse cel terwijl zij 33 n vastgesteld dat hij 'i t Al-Qaeda te maken '6 agenten negeerden bo- D° tot twee keer toe een 52! 1 toenmalig Nationale dsadviseur Condoleez- 37 m de man vrij te laten. 11] men Iraakse liren ontdekt 30 n de buurt van de Q3 tad Baïji zijn de licha- 96 19 Iraakse militairen s° n. De soldaten waren 77 er dagen geleden ont- 25 e lichamen waren met 93 lorzeefd. Opstandelin- 00 oerden de militairen in enkele bestelbusjes 0® Dordat de rebellen de 48 gijzelden, schoten ze .81 lere militairen dood. .76 stralië xtc II gebruikt '0® Australiërs zijn de '40 xtc-gebruikers ter we- 06 blijkt uit een rapport ustralische Misdaad [40 sie. Ook heeft de politie 52 370.000 xtc-pillèn ge- ;89 n een pakhuis in Mel- !3Ó Ze zaten in barbecues pt in Rotterdam. air materiaal «•Libië zoek .cc j2 les - Essentiële onder- .93 stemd voor het inmid- •|j gezette nucleaire wa ge amma van Libië zijn .70 en nog voordat het '•3 I het Noord-Afrikaanse likte. Dat meldde The .35 les Times gisteren. Ge- 5; ordt dat de apparatuur ,46 ri van een derde partij gekomen. Het gaat |;5( tonenten voor een e waarmee nucleair I geschikt kan worden voor een kernwapen. v proces t kannibaal zaterdag 23 april 2005 ie Het Duitse t heeft gisteren bevo- i zaak tegen de kanni- Rotenburg opnieuw den gedaan. De ge- reeg in januari 2004 el wegens doodslag, iklacht nu moord kan hij levenslang 'e man had een inge- Berlijn gedood en ge- opgegeten. peking/tokyo/anp - De ver slechterde relatie tussen de Azia tische grootmachten Japan en China lijkt zijn dieptepunt voor bij. De Japanse premier Junichiro Koizumi zei tijdens een interna tionale top in Indonesië dat To kyo diep berouw heeft over zijn bloedige verleden als kolonisator en agressor in Azië. China reageerde tevreden op deze publieke boetedoening maar tekende wel aan dat Koi zumi nu ook 'concrete stappen' moet zetten om de openbare schuldbekentenis kracht bij te zetten. Koizumi en de Chinese president Jintao ontmoeten el kaar vanmiddag in Jakarta vol gens de Japanse regering. De jongste ophef ontstond over een nieuwe versie van een Ja pans geschiedenisboek. Na tal- belgrado/anp - Voormalig Joe- goslavisch legerleider generaal Nebojsa Pavkovic heeft beslo ten zich maandag te melden bij het Joegoslavië-Tribunaal. Dat maakten de Servische autoritei ten gisteren bekend. Pavkovic wordt door de aanklagers van het VN-hof in Den Haag be schuldigd van misdaden tijdens de oorlog in Kosovo. De regering heeft het over een 'hoogst patriottisch besluit'. Belgrado, dat toenadering zoekt tot het Westen, staat onder druk om beter samen te werken met het VN-hof. De griffie van het tribunaal kon gistermiddag geen bevestiging geven. Pavkovic werd in oktober 2003 aangeklaagd voor misdaden te gen de Kosovo-Albanese bur gerbevolking. Zoals moord, de portaties en etnische vervol ging. Al in 1999 klaagde het VN- hof Joegoslavisch president Slobodan Milosevic en andere figuren uit de politieke en mili taire leiding aan voor misdaden in Kosovo. In het Milosevic- proces is Pavkovic al genoemd als medeverdachte. Tijdens de operaties van het Joegoslavi sche leger in Kosovo werden honderduizenden Kosovaren van huis en haard verdreven, met name na het begin van de NAVO-bombardementen op 24 maart 1999. Het bondgenoot schap wilde Milosevic met die operaties dwingen een interna tionale vredesmacht toe te laten in Kosovo, wat in juni 1999 ge beurde. De tenlastelegging te gen Pavkovic bevat een 17 pagi na's lange bijlage met doden lijsten. rijke wijzigingen vond Tokyo dat de Japanse scholieren er in 2006 mee aan de slag kunnen. China is hierover furieus omdat het boek Japanse militaire agressie in de jaren 30 en 40 in onder meer China zou bagatal- liseren. Het boek wordt overi gens door vrijwel geen enkele Japanse school gebruikt. De opgelopen spanningen zijn vooral tekenen van een strijd om de macht in het Verre Oos ten. China stoomt op als een economische wereldmacht en wil zich meer dan ooit econo misch en ook diplomatiek laten gelden als een natie waar nie mand meer omheen kan. Daar mee zaagt Peking aan de poten van Japan, dat al decennia een indrukwekkende machtspositie heeft. Het was dan ook niet ver wonderlijk dat het jongste Chi nees-Japanse dispuut zich uit breidde met Chinees verzet te gen de wens van Japan om per manent tot de VN-Veiligheids raad toe te treden. Daarenbo ven kwamen beide landen weer in de clinch te liggen over voor genomen Japanse exploratiebo ringen in een al vele jaren om streden stuk van de Oost-Chi- nese Zee. De afgelopen dagen werd al duidelijk dat zowel de macht hebbers in Peking als het lands bestuur van Japan een streep onder de kwestie wilden zetten. Beide landen onderhouden na melijk ook lucratieve handels betrekkingen, en de vrees voor grote economische schade is niet langer denkbeeldig. Peking waarschuwde er donderdag al voor dat de felle anti-Japanse protesten in Chinese steden niet langer getolereerd worden. Tokyo riep burgers op de anti- Chinese sentimenten niet lan ger bot te vieren op Chinese doelen. Koizumi zette gisteren de tot dusver belangrijkste stap om de angel uit het conflict te halen. ,,In het verleden heeft Japan, door koloniale overheersing en agressie, de volkeren van veel landen, in het bijzonder die in Azië, zeer veel schade en leed berokkend", aldus de eerste minister. Volgens hem ziet Ja pan de historische feiten 'open lijk en met nederigheid' onder ogen en voelt het nog altijd 'diep berouw'. Japanse leiders hebben zich al eerder verontschuldigd voor het oorlogsverleden, maar nog nooit in een situatie waarbij zo veel internationale leiders bij een waren. Bovendien is ook Chinese president Hu Jintao in Jakarta, maar die liet gisteren niets van zich horen. Chinese studenten lieten via in ternet weten dat ze best van nieuwe protesten willen afzien, maar dan moet Japan wel meer doen dan alleen berouwvolle woorden spreken. Wat zeker niet bijdraagt tot verbetering van de relatie was het bezoek dat de Japanse minister Aso met tientallen parlementariërs bracht aan de het Yasukuni- monument in Tokyo. Dit oor logsmonument eert onder an deren veroordeelde en geëxe cuteerde Japanse oorlogsmis dadigers. China, maar ook bij voorbeeld Zuid-Korea, be schouwt het monument als een verachtelijk eerbetoon aan het Japanse militarisme. tel aviv/gpd - De Palestijnse president Abbas heeft een dras tische reorganisatie van het Pa lestijnse veiligheidsapparaat aangekondigd. Hij brengt de twaalf bestaande diensten terug tot drie, zoals wordt verlangd in het internationale vredesplan. Twee oudgedienden in de de- fensietop, onder wie een neef van oud-president Arafat, moe ten het veld ruimen. Ze zijn met pensioen gestuurd, net als 1150 leden van de politie en de vei ligheidsdiensten. In de nieuwe situatie zijn er nog een politiemacht onder Husni, een veiligheidsdienst onder He- les en een inlichtingendienst onder Abu-Rajab. De drie com mandanten komen uit het mid denkader, maar worden bevor derd tot generaal. Israël en de VS dringen al lang aan op een doorzichtiger Palestijns veilig heidsapparaat. Israël en het Palestijnse Bestuur willen samenwerken bij de uit voering van de Israëlische af tocht uit de Gazastrook, deze zomer. Beide partijen hebben belang bij een soepele uitvoe ring van de ontmanteling van joodse nederzettingen en de te rugtrekking van het Israëlische leger. De Palestijnen zien de Is raëliërs graag vertrekken, de Is raëlische regering wil voorko men dat het leger afmarcheert onder een Palestijnse kogelre gen. Het plan voorziet in een evacuatie van de ongeveer 8000 kolonisten uit de Gazastrook vanaf 21 juli. Maar het is zo goed als zeker dat de repatrië ring pas na 14 augustus - Tisha be'Av, de dag waarop religieuze joden de verwoesting van de twee joodse tempels in Jeruza lem herdenken - begint. Ko mende week, na het Joodse paasfeest, wil premier Sharon het uitstel bekend maken. Sharon zal binnenkort ook een gesprek hebben met Abbas, die hij ervan beschuldigt te weinig te doen aan 'het ontmantelen van de terroristische infrastruc tuur'. Abbas wordt in mei in Washington verwacht voor een ontmoeting met president Bush. Massale demonstratie in Ecuador Al-Oaeda-verdachten zitten tijdens het proces in Madrid in een glazen kooi. Foto: Reuters/Bernardo Rodriguez sao paulo/gpd - Een Boeing van de Braziliaanse luchtmacht is gisteren zonder de afgezette Ecuadoriaanse president Lucio Gutierrez teruggekeerd naar Brazilië. Het toestel kreeg geen toestemming van de autoritei ten in Ecuador om in de hoofd stad Quito te landen. Het vlieg tuig wacht nu op een lucht machtbasis in het Amazonege bied de onderhandelingen af voor een vrijgeleide. De Braziliaanse president Lula verleende Gutierrez donderdag politiek asiel, nadat het Congres hem een dag eerder met steun van de militairen uit zijn functie had ontheven wegens machts misbruik. Volgens Lula moet het politiek asiel gezien worden als een handreiking om de poli tieke crisis in Ecuador tot een goed einde te brengen. Maar duizenden demonstran ten, die voor de Braziliaanse ambassade in Quito tegen het besluit protesteerden, willen Gutierrez berecht zien. Zij reke nen het afgezette staatshoofd onder meer de drie doden aan die aan de vooravond van zijn ondergang vielen, toen de poli tie keihard optrad om demon straties de kop in te drukken. ,,Lula, amigo, verleen geen on derdak", scanderen de aanwe zigen luidkeels. Ook bij de luchthaven waakten gister avond nog honderden demon stranten om te voorkomen, dat Gutierrez het land verlaat. Het feit dat het Braziliaanse toestel niet mocht landen duidt er op dat achter de schermen nog een machtsstrijd gaande is. De nieuwe president Alfredo Palacio, onder Gutierrez vice- president, zou nog niet zeker zijn of hij het mandaat van zijn gevallen voorganger kan volma ken. Maar Palacio verzekerde gisteren, dat hij dat wel van plan is. De Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Condoleezza Rice adviseerde Palacio niet te wachten met nieuwe verkiezingen tot 2007. Volgens Rice is de stabiliteit daarmee niet gediend. Palacio presenteerde gisteren zijn nieu we ministersploeg. Hij zei dat Ecuador het jegens de interna tionale verdragen aan zichzelf verplicht is Gutierrez een vrijge leide te verlenen. Generaal Pavkovic op archieffoto uit 2000. Foto: EPA/Srdjan Suki madrid/gpd - Onder zware vei ligheidsmaatregelen is gisteren in Madrid het proces begonnen tegen 24 vermeende leden van het internationale terreurnet werk al-Qaeda. Een drietal wordt ervan verdacht hulp te hebben geboden aan de terro risten die op 11 september 2001 met vier vliegtuigen aanslagen pleegden in de VS. Het proces kan maanden duren. De op te leggen straffen kunnen oplopen tot meer dan 60.000 jaar, maar onder de Spaanse wet is het maximale verblijf in de cel 30 jaar. Belangrijkste verdachte is de uit Syrië afkomstige Imad Eddin Barakat Yarkas, ook bekend als Abu Dahdah. De 42-jarige za kenman wordt ervan beschul digd de leider van al-Qaeda in Spanje te zijn. Samen met de uit Marokko afkomstige Driss Chebli zou hij betrokken zijn geweest bij de voorbereiding van een bijeenkomst op 16 juli 2001 in Tarragona, in het noor den van Spanje. Op die bijeenkomst kwam, vol gens de aanklagers, vliegtuigka per Mohamed Atta samen met nog twee al-Qaeda terroristen, Ramzi Binalshibh en Mohamed Belfatmi. Van Atta wordt aange nomen dat hij een van de twee vliegtuigen bestuurde die zich in het World Trade Center boorden. Binalshibh wordt ge zien als de coördinator van de aanslagen. In Tarragona zou den de drie de laatste voorbe reidingen voor de aanslagen hebben besproken. Een belangrijke derde verdach te is de tot de islam bekeerde Spanjaard Litis José Galan, bij genaamd Yusuf. Hij was de eer ste die gisteren ondervraagd werd. Galan wordt er onder meer van verdacht in de VS vi deo-opnamen te hebben ge maakt van belangrijke gebou wen. Ook zou hij in Indonesië zijn geweest voor militaire trai ning. Net als alle andere verdachten ontkent Galan enige betrokken heid.,, Ik veroordeel absoluut alle terroristische acties, al het geweld, de verspilling van bloed van kinderen, vrouwen en ou deren. En ik geloof dat niet als moslim, maar als burger van welke ideologie dan ook," ver klaarde hij gisteren. Galan zei zich niets meer te herinneren van een e-mail die hij volgehs de aanklagers vlak voor zijn reis naar Indonesië daarvandaan zou hebben ontvangen waarin hem gevraagd werd om wapens voor de jihad. Ook Taysir Alouni, een verslag gever van de Arabische sateliet- zender al-Jazeera, behoort tot de groep van islamitische ter reurverdachten. Kort na de aanslagen in de VS interviewde hij Osama bin Laden in Afgha nistan. Alouni wordt ervan be schuldigd zijn functie te heb ben gebruikt om geld door te sluizen naar al-Qaeda. Maan dag werd het huisarrest van Alouni, die als enige verdachte niet in de gevangenis zit, om gezondheidsredenen opgehe ven. De journalist ontkent enige betrokkenheid. Ik ben on schuldig. Wat ook de uitkomst van het proces is, ik blijf dat tot mijn dood." Alouni zal op 11 mei getuigen voor het gerechts hof. ,,De zaak is alleen geba seerd op indirect bewijs, bewijs uit slecht vertaalde Arabische telefoontjes, die nog slechter zijn geïnterpreteerd door de politie, zei hij. De gezamenlijke dossiers om vatten meer dan 100.000 pagi na's en zijn voorbereid door de rechter Baltasar Garzon, die al sinds 1991 onderzoek leidt te gen islamitische militanten in Spanje. Het proces wordt voor gezeten door drie rechters, on der leiding van Javier Gomez Bermudez, de belangrijkste strafrechter van Spanje. rome/gpd - Silvio Berlusconi is na een hevige kabinetsscrisis in Italië weer terug als premier. Dagenlange onderhandelingen op het scherpst van de snede met bondgenoten die uit de re geringscoalitie wilden deserte ren leverden gisteren een ak koord op. In de avonduren kreeg hij het groene licht van president Ciampi om een nieuw kabinet te presenteren. Het Italiaanse parlement zal waarschijnlijk dinsdag over een door de oppositie ingediende vertrouwensmotie stemmen. Die horde neemt Berlusconi ge makkelijk dankzij een weer ri ante parlemantaire meerder heid. Voorwaarde is wel dat het vervangen van enkele ministers uit het oude kabinet niet op- door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De plek rondom een wit met donkergrijze vlek op de muur van een viaduct in de Amerikaanse stad Chicago is veranderd in een zee van bloemen en kaarsen. De reden: gelovigen zien de beel tenis van de Maagd Maria in het uitgebe ten beton. „Ik was zo verbaasd dat ik me niet kon bewegen. Mensen toeterden. Het was een droom. Ik weet niet eens hoe ik thuisgekomen ben", aldus Obdulia Delga- do in de krant Chicago Tribune over haar openbaring op weg naar de snelweg. Het nieuws over de Mariaverschijning ging van de week als een lopend vuurtje door Chicago. Honderden mensen heb ben de plek bezocht en bloemen of kaar sen achtergelaten. Ze laten zich fotografe ren naast de schaduwachtige figuur, waar in ze Maria zien, gehuld in een mantel en sluier. Ze raken het beton aan, kussen het en bidden tot de moeder van Jezus. De vlek is waarschijnlijk het resultaat van wa ter met pekel dat van het viaduct langs de muur naar beneden is gelopen, aldus het departement van transport in de staat Illi nois. Mariaverering speelt een belangrijke rol in het katholieke geloof. Sommigen zien een relatie tussen de Mariaverschijning en het overlijden van paus Johannes Paulus II. Chicago heeft een van de grootste Poolse gemeenschappen in de VS. Naast de vlek zijn inmiddels foto's van de paus opge plakt. „Er zijn altijd banden, en de Heilige Vader was een Heilige Maria priester. Daar getuigde hij zelfs van op zijn kist en bij het kruis", zei Barbara Herzie, een Poolse Amerikaanse tegen tv-zender ABC7 in Chicago. Mexicaanse immigranten uit Chicago zien de Maagd van Guadalupe in het beton. Deze beschermheilige van Mexico ver scheen al eens eerder in de buurt. In 1997 meenden mensen haar te zien in het licht van een beveiligingslamp die scheen op de muur van een apartementencomplex. Vorig jaar haalde een vrouw uit Florida de krantenkoppen met de verkoop van een kaastosti met het gelaat van Maria erop via internetveiling e-Bay. De tosti werd voor 28.000 dollar verkocht aan een internetca- sino. Een tv-zender in Chicago maakte vorige week nog melding van een stuk wrakhout dat op de Maagd Maria leek en bij een fa milie in Indiana in de tuin staat. Het was opgevist uit Lake Michigan. Iemand had er al 6000 dollar voor geboden, maar de fa milie wil er nog niet vanaf, aldus de lokale zender van CBS. lomé - Twee miljoen Togolezen zijn opgeroepen om morgen een op volger te kiezen voor de in februari overleden Eyadéma. Zijn familie en stamgenoten willen aan de macht te blijven. De oppositie trok gisteren door de hoofdstad Lomé met machetes en knuppels. Foto: Reuters/Finnbarr O'Reilly geneve/gpd -De weinig geloofwaardige Com missie voor de Mensenrechten van de VN moet worden opgedoekt. Dat was op de slotzitting het algemene gevoelen van westerse delegaties, de Hoge Commissaris voor de Mensenrechten en vooral kritische organisaties als Amnesty Interna tional, Human Rights Watch en de Internationale Commissie van Juristen. Zelfs VN secretaris-generaal Kofi Annan vindt dat dit forum van 53 landen, waarin 'schurkenstaten' als Sudan, Zimbabwe, Congo en Cuba zitting hebben, zichzelf heeft overleefd. Hij dringt aan op een permanente 'Raad voor de Mensenrech ten' op hoger niveau, met integere leden. Zoals gewoonlijk ontkwamen grote landen als China en Rusland, maar ook de VS dit jaar weer aan kritische resoluties op hun mensenrechten- beleid. Washington ontsnapte aan een officiële uitbrander voor de rechteloze status van ver meende terroristen in het gevangenkamp van Guantanamo Bay. Een hypocriete resolutie hier over van Cuba, zelf een van de meest flagrante schenders van de burgerrechten, kreeg geen meerderheid. Het had geen haar gescheeld of ook Sudan was nog de dans ontsprongen. Een veroordeling van het regime in Khartoem voor zijn wandaden in Darfur zat er niet in, hoewel de Veiligheidsraad zelf Sudan al aan de kaak stelde voor de humani taire ramp. Dank zij de inspanningen van de Ne derlandse ambassadeur Ian de Jong, namens de Europese Unie, kwam na veel geharrewar met het Afrikaanse blok toch nog een ontkrachte re solutie uit de bus. Daarin werden de moorden en verkrachtingen in Darfur, met name door de se- mi-officiële Janjaweed milities, wel bejammerd, maar de regering ging vrijuit. Het was een diplomatieke triomf voor Neder land, dat alle 53 lidstaten uiteindelijk voor de af gezwakte resolutie stemden. „Een evenwichtig resultaat, dat tegemoet komt aan de zorgen van de Europese Unie," meende Ian de Jong. "Beter dit dan niets," bromde een Amerikaans delega tielid. Een vijftal landen, waaronder Wit-Rusland, Cuba en Noord-Korea kregen wel een veroorde ling aan hun broek, maar die landen legden dat prompt naast zich neer als een vijandige opris ping van het 'imperialistische Westen.' nieuw leidt tot springneigingen van de kikkers in zijn rege ringstobbe. Gisteren waren daar geen aanwijzingen voor, maar de verhoudingen in de coalitie zijn door deze crisis al lerminst verbeterd. Bovendien heeft het onaantastbaar lijken de gezag van Berlusconi als co alitieleider een fikse knauw ge kregen. De crisis werd veroor zaakt door het dramatische ver lies bij recente regionale verkie zingen. De paniek sloeg toe in de coalitie. Berlusconi probeer de het gezelschap eerst bijeen te houden met zijn bekende bluf en arrogantie. Vervroegde verkiezingen, geen sprake van, zoveel is er ook weer niet aan de hand. Jullie bakten er in de campagne niets van, ik zal zelf die kar gaan trekken was de boodschap.aan zijn politieke bondgenoten. Bij de kleine christendemocra tische en de socialistische rege ringspartners ging die het ene oor in en het andere uit. Zij trokken hun ministers terug uit het kabinet en in ruil voor ge- doogsteun eisten zij zowel per sonele veranderingen als pro grammatische wijzigingen, zo als meer financiële steun aan het armlastige zuiden en min der vergaande regionale auto nomie. Das was tegen het zere been van de separatistische Le- ga Nord. Gewoon de lege plek ken opvullen met nieuwe pop petjes en met die gewijmgde be manning de regeringfflrar naar het einde van de rit loodsen, was de opdracht van leider Umberto Bossi. Die uitersten heeft Berlusconi weer weten te verzoenen. Vrees Frans 'nee' brussel/anp - Het dagelijks be stuur van de EU vreest voor een Frans 'nee' tegen de Europese Grondwet bij het referendum op 29 mei. Volgens een laatste opiniepeiling zou 58 procent van de Fransen de grondwet verwerpen als ze nu naar de stembus zouden gaan. In Frankrijk bestaat al lange tijd een anti-stemming over de wet tekst. Ook spelen ook tal van andere negatieve sentimenten over Europa een rol, zoals plan nen voor de liberalisering van de dienstensector.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7