'Jonge criminelen harder aanpakken' BINNENLAND 1 St. Pietersplein Klassie kers Machinist botsing Roosendaal bij Van Til reed twee keer eerder door rood Na diefstal scooter kwijt om boete te betalen Observatie Mohammed B. afgerond Podium voor jubilerende vorstin 'Aantal verkeersslachtoffers substantieel gedaald' Eigen Huis: gemeentelijke woonlasten stijgen fors Met het Meubelplein naar het Meubelplein Leiderdorp bij Van Til Straf hooligan voor verstoren stilte Michels ma Folderactie EU-grondwet 'warm bad' Hartstichting heeft genoeg collectanten vantiMÏTCK Ook zware drinkers kunnen drank laten staan nkorf haalt uit schappen - Warenhuis De Bijen- llt bij alle vestigingen de i met een afbeelding Chinese leider Mao uit ppen. Bij het concern jiten binnengekomen handelswaar met de moordenaar' erop. In der van de 'China- "staan de Bijenkorf-win- met Mao-spulletjes. Zo- l_ ïorloge, waarop de Gro- e [anger e^e seconde zijn irmpje opheft, beeldjes a sider als soldaat, T- w uttons en zeefdrukken, h e klanten beschouwen ouvenirs van een perio- ;ulturele Revolutie- e, under het bewind van [1( joenen Chinezen zijn e( men. ijefvliegtuig in weiland ioord - Een zweefvlieg- ft gistermiddag in Nieu- (Drenthe) een nood- jemaakt in een wei- itie, ambulance en eer rukten uit, maar ernst van het ongeval nee, verklaarde een po- rdvoerder. De piloot et de schrik vrij. »gsrecht mando's c - De commando's en s die zijn ingezet in de jen het terrorisme in oosten van Afghanis- ;n onder het oorlogs- inister Kamp van de- eeft gisteren het kabinet logte gesteld van zijn m artikel 71 van het van Militaire Straf- de missie van toepas- erklaren. Het is voor in de recente geschie- Nederland dat het ar de kast is gehaald. Het omt op een moment penbaar ministerie in roep opnieuw een ver- g van de sergeant der s Erik O. heeft geëist ten schietincident met afloop in Irak. liet achter gereWW C - Het kabinet heeft iet advies van de Soci- omische Raad (SER) lieuwe WW overgeno- ïet nieuwe stelsel ont- lensen minder lang 'ring. De hoogte daar- wel in de eerste Het kabinet hoopt zo 1 mensen in de WW te Naast de ingrepen in aat het kabinet ook het icht versoepelen. ngen krijgt Keerstad en - Groningen krijgt we 'Meerstad' aan het ;t daarin 10.000 wonin- kabinet heeft groen iven voor de ontwikke- ïet grootste nieuw- 1 ject van Noord-Neder- nieuwe wijk vergt een ïg van drie miljard eu- mee is het na de gas- J het grootste project provincie Gronin- us Calon. De eerste n worden in 2007 g le nieuwbouw gaat het jaar 2026. Voor ali 1 zal er eerst een groot !i rden aangelegd, ke eente mag pes opleggen n lei s - Gemeenten mogen f boetes opleggen voor :oifertredingen op het ge- overlast in de openba- Daarnaast worden leifrerkeersovertredingen ook beboet door de ne e en niet meer door de e boetes bedragen 1340 euro. De op- ii mogen de gemeen- i louden. Terpstra 'taker 2005 ib !0( M - Erica Terpstra is •en tot niet-roker van 005 door Clean Air d. De voorzitster van pel NOCNSF neemt oeming vandaag in ;n in ontvangst, aldus satie die ijvert voor openbare ruimten, treedt in de voetspo nder anderen oud-mi- Borst en SP-Tweede- Harry van Bommel. meester dt feesten Burgemeester J. Waals n Venray heeft twee ïi geplande hardcore- irboden. Waals vreest linig politie te hebben id met het bezoek van kaanse president Bush •Limburg. Waals vreest ïties tussen allochtone itone jongeren, als hij ling zou geven voor sten. zaterdag 23 april 2005 den haag/anp - Justitie moet beslag kunnen leggen op spullen van jonge criminelen om op die manier de geldboete te kunnen innen. Dat is een van de maatre gelen waarmee het kabinet het gedrag van probleemjongeren harder wil aanpakken. De ministerraad heeft gisteren ingestemd met een wetsvoor stel van minister Donner (justi tie) om daartoe de mogelijkhe den in het jeugdstrafrecht te verruimen. Als een jongere geld uit een kassa steelt, moet het straks mogelijk zijn om bijvoor beeld zijn scooter in beslag te nemen en die te verkopen als hij de boete niet betaalt. De boete wordt dan uit de op brengst voldaan. Betaalt de be trokkene wel, dan krijgt hij de scooter terug. De rechter moet voortaan ook combinaties van jeugdstraffen kunnen opleggen, zoals een on voorwaardelijke jeugddetentie met een geldboete. Het kabinet wil verder een nieuwe gedrags maatregel invoeren van mini maal zes maanden en maxi maal een jaar. Bij deze sanctie, die gericht is op (her) opvoeding buiten de gebruikelijke justitiële jeugdinrichting, volgt een jon gere een programma dat be staat uit speciale behandeling of begeleiding of uit een combi natie daarvan. Jongeren met „chronisch an tisociaal" of crimineel gedrag of jongeren die lijden aan ernstige emotionele stoornissen, moe ten naar een pleeggezin dat vooraf een speciale training heeft gehad. Zij staan volgens Donner onder streng toezicht, zowel thuis als op school. De gedragsmaatregel biedt vol gens de minister uitkomst als de rechter een voorwaardelijke straf of een taakstraf te licht vindt en een plaatsing in een justitiële jeugdinrichting te zwaar. Of de rechter de maatre gel oplegt, hangt af van de ernst van het misdrijf, het aantal ge pleegde misdrijven, eerdere veroordelingen en de aard van de problemen van de jongere. Het kabinet constateert dat de jeugdcriminaliteit verhardt. Meer jongeren plegen zwaarde re geweldsmisdrijven en heb ben steeds meer te kampen met ernstige gedragsproblemen. Een strafrechtelijke aanpak is effectiever als die meer gericht is op (her) opvoeding, aldus het kabinet. Amsterdam - Op de Dam in Amsterdam wordt al hard gewerkt aan het podium voor het concert ter ere van het zilveren jubileum van konin gin Beatrix op 29 april. De gemeente Amsterdam biedt in nauwe samenwerking met het Nationaal Comité Zilveren Regeringsjubileum, ko ningin Beatrix en haar familie een concert aan. Foto: ANP/Evert Elzinga den haag/anp - Het aantal ver keersslachtoffers in Nederland is vorig jaar substantieel ge daald. In 2003 eiste het verkeer nog een zware tol. Toen steeg voor het eerst in decennia het aantal doden en gewonden. Maar in 2004 is sprake van een daling, aldus ingewijden. Vol gende week woensdag maakt minister Peijs van verkeer de precieze cijfers bekend. De bewindsvrouw kan dit jaar een positiever verhaal brengen dan een jaar geleden. Toen maakte zij bekend dat er in 2003 1088 verkeersdoden waren gevallen, een stijging van 2 pro cent ten opzichte van het jaar daarvoor, toen er in het verkeer 1066 mensen omkwamen. Vooral jonge kinderen tot 12 jaar betaalden de rekening. Het aantal doden onder hen ver- utrecht/anp - De burger be taalt dit jaar 12 procent meer aan gemeentelijke woonlasten als onroerendezaakbelasting en afvalstoffenheffing dan vorig jaar. Tussen 1995 en 2005 zijn die lasten bijna verdubbeld. Dit concludeert de Vereniging Ei gen Huis op basis van eigen on derzoek onder alle gemeenten. Ongeveer de helft van de las tenstijging wordt volgens Eigen Huis veroorzaakt door het af schaffen van de Zalmsnip, een voormalige tegemoetkoming van de Rijksoverheid in de ge meentelijke lasten. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) meldde eerder deze maand dat de gemeentelijke heffingen dit jaar met 4,9 procent stijgen. Als verklaring voor dat verschil stelt Eigen Huis dat het CBS geen onderscheid maakt tussen gemeentelijke heffingen op wo ningen en bedrijven en andere gemeentelijke belastinginkom sten. Daardoor blijkt niet dui delijk hoe de stijging voor huis houdens uitpakt. In bijna tweederde van de ge meenten gaan de lasten voor huishoudens met 10 procent of meer omhoog. De verschillen per gemeente zijn groot. Ha renkarspel (Noord-Holland) spant de kroon. Daar stijgen de lasten met 40 procent. (advertenties) Win een reis met Meubelplein Leiderdorp naar andere beroemde pleinen van Europa! A4, afslag 6. Gratis parkeren Info: (071) 541 65 85 of www.meubelplein-leiderdorp nl dubbelde ruimschoots, van 19 in 2002 tot 42. Verkeersorganisatics drongen daarna bij de minister aan op extra maatregelen, zoals meer 30-kilometergebieden binnen de bebouwde kom en verlaging van de maximumsnelheid tot 60 kilometer op 80-kilometer- wegen buiten de bebouwde kom. Ook verlaging van de al cohollimiet tot 0,2 promille rotterdam/gpd - Een 33-jarige inwoner van Soest is gisteren door de politierechter te Rotter dam veroordeeld voor het schreeuwen van beledigende leuzen in de Kuip tijdens de mi nuut stilte ter herdenking van oud-bondscoach en oud-Ajax- trainer Rinus Michels. Voorafgaand aan de voetbal wedstrijd Feijenoord-NAC op 3 maart werd via de speaker boxen opgeroepen tot de her denking van 'de generaal', waarop in stadionvak-W gejoel losbarstte. Stadionstewards ar resteerden de verdachte, die bekend bleek in het voetbal supportersvolgsysteem voor zwarthandel van voetbalkaart jes en openlijke geweldpleging in groepsverband. De man ont kende gisteren de woorden te hebben geroepen. De politie rechter veroordeelde de 33-jari- ge administratief medewerker tot een boete van 200 euro. Gisteren stonden meer voetbal hooligans terecht bij de politie rechter. Drie Feijenoord-sup- porters, die vorig jaar op 29 ok tober bij Excelsior ruzie zoch ten met Haarlem-supporters en buiten het wedstrijdterrein met straattegels een supportersbus bekogelden, hoorden strafeisen aan tot 120 uur werken en een maand cel voorwaardelijk. Over dertien dagen doet de rechter uitspraak. voor alle bestuurders, en niet alleen jonge bestuurders (tot 24 jaar) zoals onlangs in de Twee de Kamer is afgesproken, zou een bijdrage kunnen leveren. Minister Peijs mikt nu met maatregelen zoals het punten- rijbewijs voor automobilisten en bromfietsers erop het aantal verkeersdoden terug te brengen tot 900 in 2010. amsterdam/anp - De gedrags- kundige observatie van Mo hammed B., de moordenaar van cineast Theo van Gogh, is afgerond. B. verblijft sinds een week niet meer in het Pieter Baan Centrum (PBC), de in Utrecht gevestigde observatie kliniek van Justitie. Volgens zijn advocaat P. Plasman heeft B. tot het eind van het zeven we ken durende onderzoek iedere medewerking geweigerd. Op verzoek van het openbaar ministerie (OM) gelastte de rechtbank in Amsterdam in ja nuari dat B. voor observatie naar het PBC moest. Officier van justitie F. van Straelen noemde het onderzoek „onont koombaar". Ook de rechtbank vond de observatie noodzake lijk, gezien het extreem geweld dadige karakter van de moord en de koelbloedige manier waarop deze is gepleegd. Van Gogh werd geraakt door zeven kogels en werd de keel afgesne den. De dader liet twee messen in zijn lichaam achter. Volgens Plasman is B. overge bracht naar een huis van bewa ring. Onduidelijk is welk. B. moest ook terug naar het ge vangenishospitaal in Scheve- ningen, voor een controleon derzoek van zijn gebroken been. B. brak het been bij zijn arrestatie, toen hij daar werd geraakt door een politiekogel. Voordat hij getroffen en aldus uitgeschakeld werd, schoot hij ettelijke malen op de politie. Bij de beschieting van Van Gogh werden tevens twee omstan ders geraakt. Tijdens zijn eerste verschijning in het openbaar, op de terechtzitting op 13 april, bewoog B. zich voort op kruk ken. den haag - Premier Balkenende heeft mensen op straat en op het terras in Den Haag gistermiddag opgeroepen tijdens het referendum op i juni voor de Europese grondwet te stemmen. Hij deed dat, terwijl hij samen met enkele ministers en staatsse cretarissen samenvattingen van die grondwet uit deelde aan het publiek. „Ik hoop dat u voorstemt", zei de premier herhaaldelijk tegen voorbijgangers die de folder ontvingen. Dat komt de „slagvaardig heid" van Europa ten goede en het is volgens hem bovendien in het belang van de vrede en veiligheid in Europa. Balkenende heeft de actie als een „warm bad" ervaren, omdat mensen volgens hem zo positief reageerden en zeiden te gaan stemmen. Sommigen op het zonovergoten terras op het Plein, nabij het Binnenhof, voelden zich echter overvallen door de komst van de bewindslieden en de toegestroomde media. „Vreselijk zeg", zei een vrouw die net een folder van Balkenende had ont vangen en bijkwam van de plotselinge aandacht. „Zitje lekker relaxed op het terras, krijg je dit", zei een ander. Anderen wilden een hand of handteke ning van de premier, die ze vervolgens samen met een folder kregen. Niet alle bewindslieden stonden te folderen. Sommigen zeiden andere verplichtin gen te hebben, minister Zalm zei dat hij er geen zin in had. „Ik houd niet van folderen." Minister Donner kwam te laat. Foto: ANP/Ed Oudenaarden De weigering tot medewerking aan het PBC-onderzoek hoeft in beginsel geen gevolgen te heb ben voor de rapportage die de deskundigen van de kliniek zul len opmaken. Het PBC heeft va ker te maken met weigeraars. Volgens het PBC levert klini sche observatie meestal genoeg informatie op voor een volledig rapport. Ook put het PBC uit andere bronnen, waaronder stukken uit het strafdossier. Het PBC-onderzoek moet vaststel len in welke mate het misdrijf B. kan worden toegerekend. B. heeft te kennen gegeven dat hij zich op geen enkele manier wil beroepen op een vermin derde toerekenbaarheid. Hij wil „volledig verantwoordelijk" ge houden worden voor zijn han delen op 2 november. De zaak tegen B. zal op 11 en 12 juli in houdelijk worden behandeld. den haag/anp - De Nederland se Hartstichting is er in ge slaagd voldoende collectanten aan te trekken voor de jaarlijkse actieweek van volgende week. Vorig jaar hingen enkele hon derden vrijwilligers de bus nog aan de wilgen, toen duidelijk werd dat medisch-directeur Volkert Manger-Cats een voor charitatieve instellingen hoog salaris van 170.000 euro per jaar ontving. Geld dat deels werd betaald uit de inhoud van de collectebussen. De zaak had destijds niet alleen tot gevolg dat minder vrijwilli gers bereid waren nog langer geld op te halen. De Hartstich ting haalde in 2004 zo n 4,5 mil joen euro op, een half miljoen minder dan een jaar eerder. Dit jaar is het de Nederlandse Hart stichting gelukt om bijtijds tus sen de 70.000 en 75.000 vrijwil ligers bereid te vinden om te collecteren. Zij trekken tussen 24 en 30 april langs de deuren. (advertentie) Indrukwekkende tijdloze zitmeubelen zijn de signatuur van Duresta. Zoals de Panther, leverbaar als grand sofa. 2-seater sofa en fauteuil. Vakmanschap in de solide houtconstructie, kwaliteit in onder meer de met eendenveren gevulde kussens. Zeer comfortabel mingstljden: Di-Wo 9.30-17 30 uur Vr 9.30-21 00 uur 1823 CJ Alkmaar Telefoon (072) 511! Volg de borden Zondags gesloten QEIgen parkeerterrein www vantil nl DESIGNCENTRUM roosendaal/gpd - De machi nist die in september vorig jaar de treinbotsing in Roosendaal heeft veroorzaakt, is de afgelo pen vijf jaar twee keer eerder door een rood sein gereden. Dat blijkt uit het onderzoek van de inspectie verkeer en water staat (IVW). In Roosendaal ne geerde de machinist van de in tercity die op weg was naar Vlissingen voor de derde maal een rood sein. Een botsing met 45 gewonden was het gevolg. Naar aanleiding van de twee eerdere incidenten is bij de ma chinist uit Amsterdam, die 23 jaar ervaring heeft, in juli 2004 een psychologische test afgeno men. Die heeft hij goed door staan. Het management van NS Reizi gers zegt niet te weten of het na de opeenhoping van incidenten maatregelen moet nemen tegen de machinist. „Wij houden geen lijstjes bij waarop staat hoe vaak machinisten de fout in gaan", zegt NS-woordvoer- der Stan Hoen. Volgens hem is dat de verantwoordelijkheid van de inspectie. Mógelijk heeft een wijziging van de werktijden de machinist afgeleid op de dag van het on geval. Hij verving die dag een zieke collega en had daarover daags tevoren onenigheid. De machinist geeft in het on derzoeksrapport aan dat de seinpaal, die in een bocht staat, vanaf het station moeilijk is te zien. Bovendien rijdt hij weke lijks van Amsterdam naar Vlis singen en hoefde hij op die plek nooit eerder een trein te laten stoppen. Hij zegt ook dat hij zich vanaf het station heeft ge concentreerd op de wissels en de overweg en dat hij daardoor mogelijk het rode sein heeft ge mist. Wel had de machinist snel in de gaten dat hij op een ver keerd spoor terecht was geko men. Hij probeerde nog te rem men, maar het was toen al te laat. De botsing met de Belgi sche locomotief was daardoor niet meer te vermijden. Het was de zesde maal in tien jaar dat er op de bewuste plek een trein door het rode licht reed. In vijf van die gevallen was de machi nist afgeleid. Volgens de in spectie is er in Roosendaal door een hoeveelheid aan borden sprake van een lastig punt, maar is uit een reconstructie van het treinongeval gebleken dat de seinpaal goed zichtbaar is. In de intercitytrein naar Vlis singen zaten 650 mensen. Op het moment van de botsing reed die trein met een snelheid van 36 kilometer. De locomief reed 32 kilometer. Alleen al de schade aan de twee treinen be draagt vier miljoen euro. utrecht/anp - De meeste alco holisten komen op eigen kracht van de drank af en sla gen er meestal ook in de dop op de fles te laten. Alcoholis me is dus geen chronische ziekte, zoals wel vaak gedacht wordt. Dat is de conclusie van het proefschrift waarop psy chiater C. de Bruijn volgende week vrijdag aan de Universi teit van Amsterdam promo veert. Van de mensen die afhankelijk zijn van alcohol, kan binnen drie jaar 65 tot 75 procent ook zonder. Van de zware drinkers die niet verslaafd zijn, kan zelfs 80 tot 85 procent de drank laten staan. Alleen de allerzwaarste drinkers, die in de verslavingszorg terechtko men, komen moeilijk van de drank af en vallen vaak terug. Zij bepaalden tot nu toe het beeld van de moeilijk te gene zen alcoholist. Verslaafden moeten sütds meer drinken om dezelfde staat van dronkenschap te be reiken en krijgen ontwen ningsverschijnselen als ze stoppen. Niet-verslaafde drankmisbruikers worden ge pakt voor rijden onder invloed en krijgen problemen op hun werk en met hun partner. Bei de groepen drinkers slagen er dus toch in op eigen houtje de drank te laten staan. De kleine groep chronische al coholisten heeft wel behande ling nodig. Zij kampen met een sterke drankzucht die ze niet zelf de baas kunnen wor den. De Bruijn maakte voor haar onderzoek gebruik van de Netherlands Mental Health Survey en Incidence Study (Nemesis), een groot onder zoek onder 7000 Nederlan ders.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3