Wachten op een baan als profvoetballer SPORT ie ver tennis dan buitenspelen ROAC '79: plezier staat voorop S2 r—— 'Clubs willen voor een dubbeltje op de eerste rang zitten' Degradatie komt nu wel heel dichtbij voor LZ 1886 zaterdag 23 april 2005 van der Werf >n Zweden Leidenaar Ian van der eelt morgen met het inds rugbyteam de in- tegen Zweden. Van der leler van HRC uit Den tart als fullback. De in- is de tweede wedstrijd Ierland in het kwalifica- iooi voor het WK 2007 in De wedstrijd wordt op het nationaal rug- urn in Amsterdam en im vijf uur. mizen speelt n jong Sparta FC Boshuizen speelt ivond een oefenwed- ;en Jong Sparta. De lub benaderde de voet- g uit Leiden, waar- irig jaar aanvaller Martina overnam. De aan de Boshuizerkade im half acht. juson: Keane e opvolger ster - Sir Alex Ferguson toy Keane zijn ideale r als manager van Man- United. De 63-jarige ;e noopt er op Old Traf- j ;ten minste een jaartje t, maar tipte zijn aan- alvast als de logische en :e kandidaat wanneer te stopt. „Roy is een lei- et veld en kan dat ook ank worden. Ik zou en dat hij het straks van neemt.'' ten terug in I tie Chelsea Arjen Robben maakt stjvan de selectie van voor de wedstrijd van en j in de Premier League va dham. De voetballer is de hersteld van een en- ure om te spelen. Rob- II cte enkele weken gele- ;ti lesseerd in de wedstrijd Nederlands elftal tegen i. Van links naar rechts: Florencio Cornelia, Robert-Jan Ravensbergen, Marcel Akerboom, Houssin Bezzai, Bram Marbus en André de Ridder. „Het is een moeilijk spel om te spelen, want de clubs hebben bijna alle troe ven in handen." Archieffoto's: Mark Lamers, Dick Hogewoning, United Photos De Boer en Cees van Hoogdalem door Gertjan van Geen leiden - De banen in het betaald voetbal liggen niet meer voor het oprapen. Clubs bezuinigen en wachten lang met het aanbieden dan wel verlen gen van contracten. Voor enkele regiogenoten is de sportieve toekomst ongewis. Kunnen zij ko mend seizoen hun geld nog verdienen op voetbal schoenen of wacht hen een burgerbestaan? Marcel Akerboom (Noordwijk, Fortuna Sittard), Florencio Cornelia (Leiden, Stormvogels/Telstar), André de Ridder (Noordwijk, Stormvogels/Telstar) en Robert- Jan Ravensbergen (Katwijk, FC Zwolle) maken zich geen al te grote zorgen, maar de tijd dringt. Bram Marbus (Noordwijk, Go Ahead Eagles) maakt nood gedwongen de stap terug naar de amateurs. Hous sin Bezzai (Leiden, TOP/Oss) zag het spel van loven en bieden in zijn voordeel eindigen en tekende af gelopen donderdag een contract dat hem voor een jaar aan Haarlem verbindt. „Het is een moeilijk spel om te spelen, want de clubs hebben bijna alle troeven in handen", zegt Bezzai. De tijd dat de voetbalbomen tot in de hemel groeiden, is voorbij. Het Bosman-arrest heeft er voor gezorgd dat spelers niet meer als slaven ver handeld kunnen worden, maar het heeft ook een hoop zekerheid weggenomen. Betaaldvoetbalor- ganisaties zijn niet bereid om hoge transfersom men te betalen, om over de salarissen nog maar te zwijgen. Waar een speler voorheen nog de clubs tegen elkaar kon uitspelen, is het nu an dersom. Wie een (te lage) aanbieding naast zich neerlegt, moet vrezen voor zijn toekomst. „De situatie in het voetbal is veranderd", zegt Robert-Jan Ravensbergen. „Clubs willen voor een dubbeltje op de eerste rang zitten." De 26-jarige Katwijker speelde drie seizoenen in de eerste di visie voor Volendam, en de laatste drie jaar voor FC Zwolle waarvan twee in de eredivisie. Hij mag uitzien naar een nieuwe club, maar grijpt niet klakkeloos elke mogelijkheid aan. „Aan de ene kant is het fijn als je zekerheid hebt, maar ik moet een goed gevoel bij een club hebben. Van een aantal kwam concrete belangstelling, maar die stonden mij niet aan. Andere clubs zeggen: we volgen je. Die spelen een spelletje met me. Ik heb voor mezelf een aantal dingen op een rijtje gezet. Ik schat mij in op een bepaald niveau en dus wacht ik tot ik de juiste keuze kan maken." Ravensbergen staat op een tweesprong. „Ik ben op een leeftijd gekomen die overal tussen zit. Mijn beste jaren moeten nog komen en ik heb nog de ambitie om iets eruit te persen en de top te bereiken. De club waar ik voor kies moet dus ambitieus zijn en ik moet op een bepaalde posi tie kunnen spelen. Van geld alleen word je niet gelukkig, maar ik ben wel prof. Soms bieden clubs een salaris dat niet ver af ligt van wat som mige amateurclubs betalen." Florencio Cornelia tekende vorig seizoen voor een jaar bij Stormvogels/Telstar. In zijn contract stond een optie voor nog een seizoen die de club wou de - Al in de gang (duidelijk wat de favorie- t is in huize Van der )nder aan de trap staat Ive-meterbrede tennis te zien tot het laatste ;evuld. De elfjarige zit samen met zijn zus a onderuit gezakt op de le televisie afgestemd op ïtjournaaL auw met oranje trai- ak van de KNLTB heeft aan. Tijd om te dou- eeft Jordie niet gehad, j is pas net terug van de (raining in Badhoeve- •ike maandag, woensdag bag gaat hij daar na pjd naar toe. Op dinsdag "erdag is er dan de trai- j> zijn club Boskoop. En lijk de tenniscompetitie dag. „Ik heb weinig tijd iendjes", zegt Jordie. ïurig lijkt hij er niet om, de brede glimlach om nd. „Tennis is veel leu- h buitenspelen. Alleen ferdag kan ik met kinde- b school spelen, maar feten dan meestal voet- ij zes was, begon Jordie lissen bij de plaatselij- Gewoon voor de lol, [zijn ouders, broer en igenlijk bleek in het eer zijn aanleg al. Hij sloeg ïn gewoon makkelijk", moeder Nel van der (Op zijn zevende mocht [dan ook voorspelen voor training. Dat ging goed idfon blijven. De training itéd toen uit anderhalf uur anKNLTB en een uurtje bij jaar tijd is er veel veran- Hiet alleen wordt er nu ten intensiever getraind, puilde hij zijn club TV jOFIEL k O: Jordie van der iortedatum: 13 juni Milaats: Zoeterwou- pl: Basisschool Ber ends tennis TV Boskoop inale ranking: 8 (jon- t jnkel t/m 12 jaar) Jordie van der Meer: „Het liefste wil ik later proftennisser worden, in ieder geval iets met tennis, want dat is mijn leven." Foto: Henk Bouwman Meerburg voor het grotere Bo skoop. „Daar zijn betere trai ners en veel meer oudere kin deren", verklaart Jordie de re den. Competitie speelt hij met zeventienjarigen. „Die slaan erg hard, vooral de service. Dat is lastig, maar meestal win ik wel van ze", zegt hij fanatiek. Fanatiek, dat is hij zeker. In fe bruari klapte zijn pink dubbel tijdens een stoeipartijtje om een ballon met z'n neefje. De volgende dag ging de training gewoon door. „Ik bleef er maar last van houden en toen bleek hij gebroken." Ieder ander had het een tijdje rustig aan ge daan, maar niet Jordie van der Meer. „De dokter had er een spalkje omheen gedaan en het deed niet zoveel pijn. Waarom zou ik dan niet trainen?", vraagt hij schouderophalend, om er nonchalant aan toe te voegen: „Het was trouwens mijn linkerhand. Ik heb ge woon alleen maar forehands geoefend." Jordie vindt het de normaalste zaak van de we reld. Naast veel üainen, moeten jonge tennissers toernooien spelen om punten te halen voor de nationale ranglijst. Vo rige maand bereikte de jongste Van der Meer zijn voorlopige hoogtepunt: vijfde. Inmiddels staat hij achtste. „Ik had een hele slechte loting op het vori ge toernooi. In de eerste ronde moest ik tegen de nummer één, Jannick Lupescu. Die is echt heel goed. Hij heeft nog niets verloren dit jaar." Al die toernooien zijn ver spreid over het land. Het is geen uitzondering dat moeder en zoon een paar dagen door brengen in Groningen of Assen voor een reeks wedstrijden. Ook brengt zijn moeder hem elke dag naar de training. „Ach, je went eraan. Ik doe het graag. Net als een prakkie op warmen als hij niet met etens tijd thuis is", zegt moeder Nel. Vanaf volgend jaar zal het toch al niet rustige leven van haar zoon nog drukker worden. Dan gaat hij namelijk in Amsterdam trainen en naar de middelbare school. „Een LOOT-school, zo dat zijn roosters worden aan gepast aan de training." 's Ochtends vroeg zal ze hem naar de trainingshal brengen. Na de training staat een paar uur school op het programma, waarna de ballen en zijn racket alweer op hem wachten. Elke dag hetzelfde ritueel. Jordie heeft er zin in. „Kan ik lekker veel tennissen. Dat is wat ik echt leuk vind. School is niet zo leuk", zegt hij, terwijl hij uitdagend naai' z'n moeder kijkt. „Maar wel belangrijk, dat weet je", beantwoordt deze de blik van haar zoon. Van de KNLTB mag Jordie drie jaar bij de bond in Amsterdam trainen. „Daarna kijken ze ver der", zegt zijn moeder. „Dan is het Jong Oranje of niet. De kans daarop is erg klein. Dat weet je toch, hè Jor?" Hij knikt instemmend maar voegt er zachtjes aan toe dat hij dan wel erg teleurgesteld zal zijn. „Het liefst wil ik proftennisser wor den. Als dat niet lukt tennisle- raar. Als het maar iets met ten nis is, want dat is wat ik het al lerliefste doe." Tessa de Wekker 'Kidssport' is een serie over jeugd- sport in Leiden en omgeving. Heeft u tips of suggesties voor deze ru briek, mail dan naar sport.ld@hdc.nl kon lichten als hij 24 wedstrijden of meer zou spelen. De 23-jarige Leidenaar staat op 23, maar liet de optie onlangs verwijderen. „Dat betekent dat ik transfervrij ben. We krijgen een andere trainer en die heeft mij door blessures nauwelijks zien spelen. Ik wil eerst zijn oordeel afwachten. De zekerheid van een contract is niet een zeker heid dat je wekelijks voetbalt. Daarbij: de ver diensten in de eerste divisie zijn niet hoog. Je moet er wat naast doen om te kunnen leven." Cornelia zit niet in de rats of hij volgend jaar nog op de betaalde velden te bewonderen is. „Het is moeilijk, maar het kan heel snel gaan. We halen waarschijnlijk de nacompetitie en dan kan ik wat van me laten zien. Misschien speel ik en schop ik er een paar in." Voor André de Ridder is een bestaan als prof voetballer geen halszaak. Zijn status werd vorig jaar al onverwacht verlengd. De 31-jarige Noord - wijker mag van Stormvogels/Telstar uitzien naar een andere club en is in onderhandeling met Haarlem. „Als ik koste wat kost profvoetbal zou willen spelen, had ik allang getekend. Maar ik wil ook wel wat aan salaris krijgen." De Ridder is al langer bezig met zijn maatschappelijke toekomst. Hij runt een koeriersbedrijf met zijn moeder en zit in een soort van luxepositie. „Zij regelt de za ken overdag. Het loopt als een trein. Daarbij heb ik onlangs met mijn vriendin een beauty centre geopend. Het is ook leuk om daar dagelijks zaken voor te regelen. Als ik zou stoppen, is er dus geen man overboord. Ik hoef ook niet per se profvoet baller te blijven. Misschien ga ik het missen, maar zeker weten doe ik dat toch niet. Ik voetbal om het voetbal en niet vanwege de gezelligheid in de kleedkamer." De Ridder ziet vanwege zijn leeftijd het einde van zijn loopbaan naderen. Voor hem geldt hetzelfde als voor de 33-jarige Bram Marbus. Die kreeg een sterk verlaagde aanbieding van Go Ahead Eagles. De Noordwijker strandde voorlopig in zijn zoek tocht naar een nieuwe werkgever en meldde zich aan bij zijn oude amateurvereniging w Noord wijk. Zijn 23-jarige dorpsgenoot Marcel Aker boom wil nog lang niet denken aan een terug gang naar de rangen der amateurs. Akerboom maakt zich oprecht zorgen over zijn toekomst. Zijn club Fortuna Sittard verkeert in zwaar weer. „Binnen drie weken is er duidelijkheid of de club doorgaat of ophoudt te bestaan. Het enige wat ik kan doen, is hard trainen en mijn kop omhoog houden. Voor de rest is het afwachten." Voor Houssin Bezzai kwam aan het lange wach ten afgelopen woensdag een einde. Toen kwam het verlossende telefoontje uit Haarlem. De 26- jarige Leidenaar twijfelde nooit aan een goede af loop toen TOP/Oss hem de wacht aanzegde „Het is moeilijk om het spel te spelen. De clubs hebben bijna alle troeven in handen. Hoe langer ze wachten, des te minder betalen ze. Ik heb zelf onderhandeld. Sportief gaat het goed met mij, dus ik kon nog wat eisen. Bezzai legde de eerste aanbieding van Haarlem naast zich neer. „Ik ga niet inleveren. Ik wist wat ik wilde hebben. Misschien had ik achteraf nog meer kunnen vragen, maar ik ben tevreden. Bin nenkort ga ik trouwen en ik wilde zekerheid. Dit geeft me rust." leiden - Het einde van het hoofdklasserschap komt voor de waterpoloërs van LZ 1886 angstig dichtbij. De Lei- denaars slaagden er gister avond niet in de eerste con frontatie tegen eersteklasser VZC in winst om te zetten. De Veenendalers wonnen het promotie/degradatieduel in Leiden met 8-6. LZ 1886 kan bij een tweede verlies vanavond de hoofdklasse wel vergeten en VZC promo veert dan naar de hoofdklas se. Wint LZ 1886, dan volgt dinsdag een derde duel. De ploeg van Michel van der Zeeuw had het goede gevoel van de gewonnen tweekamp tegen Rapido een week eer der niet meegenomen naar de eigen thuishaven het 5 Meibad. De thuisploeg dacht wellicht het klusje snel te klaren, maar kreeg tegen de gemotiveerde gasten al snel de deksel op de neus. VZC maakte gebruik van de hape rende zone-verdediging en bracht na een 1-0 achter stand, doelpunt Joeri Klein, in de eerste periode al een 4- 1 tussenstand op het score bord. In de tweede periode liep de score nog verder op naar 7-2. De defensie van LZ 1886 had veel problemen met het aan- valsduo Schreuder en Van Schuppen, waarvan de eer ste al snel een aantal mid- voordoelpunten voor zijn re kening nam. In het tweede gedeelte van het drukbe zochte duel kwam LZ 1886 beter in het spel maar toen was het al te laat. Ondanks een complete belegering op het VZC-doel schoot de Leidse hoofdklasser niet veel op. LZ 1886 bleef steken op twee doelpunten. Joeri Klein (3), Koen Schrama, Arnold Spros en Mathieu Spros scoorden. HET JUBILEUM Een jubileum is altijd een hoogtepunt bij een vereniging. In deze rubriek wordt, aan de hand van antwoorden op tien vragen, een profiel geschetst van de jubilerende club. In de eerste aflevering: ROAC '79, de voetbal vereniging uit Rijpwetering en Oud Ade 1. Hoe is de vereniging opgericht? ROAC '79 is een fusieclub die is ontstaan uit het samengaan van de voetbalclubs Rijpwetering en WOA (Oud Ade) uit de twee dorpen die op een steenworp van el kaar liggen. Deze twee verenigingen zijn na de oorlog ontstaan. Op 19 januari 1946 huurden 35 liefhebbers een stuk weiland aan de Oud Adeselaan. Op 15 juni 1947 zag Vrij Voor Onderduikers uit Oud Ade het licht. Plannen voor een voetbalclub in dat dorp waren in de oorlog ontstaan. Vrij snel veranderde de naam in voetbalvereniging Oud Ade. Toen de twee clubs eenmaal samen op het nieuwgebouwde complex Hertogspark kwamen te spelen, was de fusie snel gere geld. „Door simpelweg het doorbreken van de muur tussen beide kantinesmeldt de website. „Hoewel eerst een fusie nog een paar keer is tegengehouden", zegt Kees Groen (23), speler van het tweede en lid van de jubileumcommissie. „Er is wel spra ke geweest van een Oud Adese en Ripse cultuur. De dorpen wilden toch hun eigen identiteit behouden." 2. Waaraan dankt de club zijn naam? De naam, Rijpwetering Oud Ade Combina tie, ligt nogal voor de hand. Voor het be denken van de nieuwe naam van de fusie club was een wedstrijd uitgeschreven. Een paar namen die zijn afgevallen: SDC (Sterk Door Combinatie), GOAL (Gezelligheid On der Alle Leden), DF... (Door Fusie Sterk - /Groter/Beter), WWA (voetbalvereniging West-Alkemade), EDF (Eén Door Fusie). 3. Is er veel over de geschiedenis van de vereniging bekend? Vijftig jaar voetbal in Rijpwetering is in 1996 uitbundig gevierd. Ter ere van dat ju bileum is een boek uitgegeven. „Daar staat gigantisch veel informatie in over de dor pen en over de voetbalclubs", zegt Groen. Het boek biedt behalve een bundeling krantenknipsels ook een uitvoerige be schrijving van de geschiedenis van het voetbal in de dorpen. Ook op de website is het nodige te vinden (www.roac79.nl). 4. Wat is het hoogtepunt in de historie? De website stelt: „En zo is ROAC '79 ont staan. Een eeuwige vierdeklasser op een mooi complex met een gezellige kantine, tribune en wie weet in de toekomst een sporthal." Groen: „Qua prestaties hebben we vast wel eens een periodetitel gewonnen. Misschien dat vijftig jaar voetbal een hoogtepunt is geweest. Dat jubileum was heel erg ge slaagd. Hopelijk wordt het komende jubile- 5. En wat is het dieptepunt? „We zijn nooit gedegradeerd", zegt Groen. „Voor de rest kan ik geen eventueel ander dieptepunt verzinnen." 6. Welke bekende (bestuurs) leden of kleur rijke sporters heeft de vereniging voortge bracht? De beroemdste (ex-)inwoner van Rijpwete ring was een wielrenner. Ongetwijfeld zijn familieleden van Joop Zoetemelk lid of lid geweest, aldus Groen. Hij weet niet of Joop zelf ooit een blauwe maandag bij een van de twee voorlopers van ROAC '79 speelde. „Een van de bekendste voormalig eerste- elftalspelers is Ruud Weenink", zegt Groen. „Vanaf zijn zestiende heeft hij tot twee, drie jaar geleden in het eerste gespeeld. We hebben geen spelers die de profs of de hoofdklasse van de amateurs hebben ge haald. Er was wel sprake van dat spelers naar bijvoorbeeld Alphense Boys konden, maar meestal blijven ze liever hier. Dat komt door de sfeer die bij de club hangt." 7. Hoe wordt het jubileum gevierd? Vrij uitgebreid, blijkt uit het jubileumpro gramma. Zeer uitzonderlijk is de wedstrijd van een jubileumelftal van de club tegen Lucky Ajax, later vandaag. De Amsterdam mers spelen maar zo'n vijftien keer per jaar. De club is dan ook heel trots dat Lucky Ajax is gestrikt. De festiviteiten zijn gisteren begonnen met een receptie. Er is verder een brunch, een jubileumloterij, en een feestavond. Aan het slot daarvan vindt de speciale Vei ling van het Sentiment plaats. Onder de ha mer komen onder meer een gesigneerd shirt van Lucky Ajax, één van het jubileum team van ROAC, de wedstrijdbal met hand tekeningen van spelers, een emmer biest van boerderij Rotteveel, de opge zette wezel en fazant uit de kantine, de voetbalschoenen van Ruud Weenink en het oude scorebord. 8. Bestaat de vereniging over 25 jaar ook nog? „Ik verwacht van wel", verklaart Groen. „We hebben een hoop jeugd, zo'n 150 le den en de jeugdafdeling groeit nog altijd. Dat is van gigantische waarde voor de club. De dorpen zijn kinderrijk. Je ziet dat voet bal over het algemeen als sport minder ge kozen wordt. Ook hier hebben we andere sporten; hockey en tennis, maar in de dor pen gaan de meesten nog steeds on voet bal. De meiden gaan op handbal voor hockey komen ze uit Roelofarendsveen en Oude en Nieuwe Wetering fietsen. Tennis spelen vooral de senioren." 9. Welke ambities heeft de vereniging? Samen met een aantal andere verenigingen is het plan opgevat om op het Hertogspark een sporthal te bouwen. Voor het overige, aldus Groen, 'op de huidige voet door gaan'. „We willen de jeugdafdeling gezond houden. Plezier en gezelligheid staan bij ons voorop. Prestaties komen op de tweede plaats." 10. Wat betekent ROAC '79 voor de ge meenschap? „Heel veel mensen zijn betrokken bij de club", meldt Groen. „We merken het aan de belangstelling voor het jubieleum, wat er komt kijken bij het eerste elftal en aan het aantal sponsors. Vorig jaar zijn er weer een heleboel vrijwilligers geworven en de relatie met de gemeente is goed." Robbert Minkhorst

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 23