LUMC heeft hooikoortsprof iT- Leiden zoel geen op var 'thuiszitter LEIDEN REGIO 'Wethouders hebben geen grip op ambtenaren' Bisdom Rotterdam snoert studentenpastor de mond 'YW Nieuwe poging universi voor komst imamopleidr Vijf jaar cel voor Leidse beden gewapende overval in Valkenb Geen villa's bij Duinzicï Bromfietser na botsing gewond leiden - Een 16-jarige bromfiet ser uit Leiden is donderdag ge wond geraakt bij een aanrijding op de Herensingel. Hij reed daar in de richting van de Kooi- laan en haalde links een bestel auto in, bestuurd door een man uit Haarlemmermeer (27). Op dat moment sloeg de bestelau to linksaf de Prinsenstraat in. De bromfietser raakte gewond aan zijn been. Man beroofd op Utrechtse Jaagpad leiden - Een 58-jarige Leidenaar is woensdagmiddag rond kwart voor zes op het Utrechtse Jaag pad beroofd. Hij werd daar door twee mannen met een mes bedreigd en moest het duo geld geven. Daarna gingen de twee er vandoor. Lidie Cohen doopt tulp lisse - Lidie Cohen, de echtge note van de Amsterdamse bur gemeester, doopt maandag in Keukenhof een speciaal ge kweekte oranje tulp die geld moet opbrengen voor de stich ting MS Research. Cohen heeft zelf MS (Multiple Sclerose), een auto-immuunziekte die het ze nuwstelsel aantast en waarte gen nog geen remedie bestaat. De stichting grijpt het 25-jarig jubileum aan om extra geld voor onderzoek in te zamelen, onder meer door de verkoop van de tulp, die de naam My Support krijgt. De doopplech tigheid in Keukenhof, om 11.00 uur, wordt opgeluisterd door concertpianiste (ook MS-pa- tiënt) Olga Bobrovnikova. Bekendmaken geaardheid helpt leiden - Lesbiennes en homo's die hun seksuele geaardheid bekendmaken op het werk, krij gen meer respect en sympathie van collega's dan homoseksue len die hun geaardheid verzwij gen. Andersom voelen de les biennes en homo's zich minder geïsoleerd, loyaler ten opzichte van collega's en de organisatie en zijn zij tevredener met hun werk. Dat blijkt uit een onder zoek van psycholoog J. Tie- mersma van de Universiteit Leiden. Homo's die niet voor hun geaardheid uitkomen, doen dat omdat zij niet als 'an ders' beschouwd wollen wor den. In de praktijk blijken juist zij zich vaak 'anders' te voelen en ook zo door collega's te wor den gezien. Botsing met ambulance voorhout - Een 26-jarige auto mobilist uit Voorhout heeft donderdagmiddag een gebro ken sleutelbeen opgelopen bij een botsing met een ambulan ce. De man reed over de Oost- houdaan en wilde linksaf de Bloemenschans oprijden. Op dat moment werd hij ingehaald door een ambulance die met si rene en blauw zwaailicht links voorbijreed. De Voorhouter botste tegen de linkerzijkant van de ambulance. Het ongeval gebeurde even voor zes uur. zaterdag 23 april 2005 door Wilfred Simons leiden - Vicaris-generaal H. Ver bakei van het Bisdom Rotter dam heeft studentenpastor Marcel van der Maeden op de vingers getikt naar aanleiding van een interview in het Leidsch Dagblad. Het bisdom Rotterdam twijfelt aan Van der Maedens 'roomskatholieke au thenticiteit' nadat hij in deze krant zei dat hij zich 'katholiek voelt, maar niet rooms' en dat hij weinig heeft met de kerkelij ke hiërarchie en het instituut kerk. De pastor van de Leidse Studenten Ekklesia moet ook op het matje komen bij bis schop Adriaan van Luyn. Van der Maeden werkt sinds twee maanden als pastor bij de Leidse Studenten Ekklesia. Het is zijn taak om studenten te on dersteunen bij hun geloofs- en levensvragen. Dat doet hij on der meer door gespreksgroepen te beleggen rondom geloofsthe ma's, discussies te leiden en be langstelling te wekken voor dia conaal werk. Hij gaf in het in terview toe dat hij bij de over grote meerderheid van Leidse studenten niet hoeft aan te ko men met de pauselijke leer van strenge seksuele moraal, ver bod op euthanasie, abortus en condoomgebruik. Studenten kunnen in zijn visie wel bij de kerk worden betrokken, maar dan door te voorzien in de 'gro te behoefte aan spiritualiteit' en het verrichten van Werken van Barmhartigheid. Van der Maeden spreekt desge vraagd van een 'heftig discipli nair gesprek' met Verbakei. „Mij is de vraag gesteld of ik wel kan werken met een zending van de bisschop. De vicaris-ge- Dertig procent van de Nederlanders heeft last van allergie door Erna Straatsma leiden - De 'hooikoortsprof noe men ze hem in het Leids Univer sitair Medisch Centrum (LUMC). Leiderdorper Pieter Hiemstra (46) begrijpt dat hij voor de bui tenwacht vooral de 'man van de pollentellingen' is, maar hij doet veel meer. Als biomedisch onder zoeker is hij gespecialiseerd in longziekten. Op 29 april houdt Hiemstra zijn oratie als hoogle raar celbiologie en immunologie van longziekten. Hij laat het laboratorium zien waar hij zijn onderzoeken uit voert. Cellen kweken, ontste kingsmechanismen opwekken en die bestuderen. Wie een stil le ruimte vol in zichzelf gekeer de wetenschappers verwacht, heeft het helemaal mis. De ra dio staat luid aan en de muren zijn beplakt met kleurige pos ters. „Het idee dat je als biome dische onderzoeker een zon derling bent, klopt niet. Zo'n la boratorium is juist een heel so ciaal gebeuren, waar ideeën worden uitgewisseld, veel wordt gepraat.'' Hiemstra studeerde in Utrecht af als bioloog en specialiseerde zich vervolgens in 'medische biologie'. Tijdens zijn studieja ren was er nog geen studie richting 'biomedische weten schappen'. Die kwam er pas in de jaren tachtig. Inmiddels is Hiemstra als docent en studie coördinator verbonden aan de Leidse opleiding biomedische wetenschappen. „De visitatie commissie heeft ons onlangs een pluim gegeven", zegt hij trots. „Het niveau van de afge studeerde studenten is goed." Zijn vakgebied kenmerkt zich onder meer door een aantal 'ziekten van de grote getallen'. „Dertig procent van de Neder landers heeft last van een of an dere allergie. Ik zelf ook: ik ben allergisch voor pollen en kat tenhaar. Ook COPD-patiënten (verzamelnaam voor de long ziekten longemfyseem en chro nische bronchitis, red.) hebben we veel, zo'n 300.000. En astma is natuurlijk ook een aandoe ning die veel voorkomt." Het LUMC is een van de oudste centra die 'hooikoortsberich- ten' verzorgt en Hiemstra werkt daaraan mee. Sinds 1969 'stof zuigt' de afdeling longziekten dagelijks een kubieke meter K Volgens longarts Pieter Hiemstra is het nog niet bekend of een klimaatverandering de oorzaak is van een toename van hooikoortspatiënten. Foto: Henk Bouwman lucht met stuifmeelkorrels op. „Er is de laatste tijd heel veel interesse in de vraag of een kli maatverandering van invloed is op hooikoorts, omdat het aan tal patiënten toeneemt. Of dat zo is weten we niet. 'Aanplan- tingsbeleid' kan ook een rol spelen. Je ziet wel dat er nieuwe allergenen opduiken. Zo zien we af en toe pollen van de am brosia, die in Noord-Amerika al langer bekend is als allergische bron. Ik zag in een Leiderdorp- se tuin ook een ambrosia staan." Als onderzoeker streeft hij naar manieren om een beschadigde long weer te herstellen. Om die reden worden in de laboratoria longcellen gekweekt en reacties op stoffen bestudeerd. „Ieder een die een paar sigaretten rookt krijgt een ontstekingsre actie in zijn longen." Roken is een van de belangrijkste oorza ken van longziekten. „Niet ro ken is natuurlijk het beste dat je kunt doen. Als je stopt met ro ken gaat die chronische ontste king over, maar de longfunctie is wel blijvend aangetast. Het zou mooi zijn als je de long functie weer kunt herstellen. Je 'lichaam is uiteindelijk voortdu rend bezig met herstelwerk zaamheden." Het bestudéren van biomedische processen in de longen, vormt de kem van Hiemstra's werk. „Het zou kun nen zijn dat 'overdadig herstel' een rol speelt bij COPD-patiën- ten." Het wordt steeds moeilijker om geld te vinden voor onderzoek. „De overheid trekt zich terug en fondsen drogen op, doordat collectes minder opleveren. De recessie speelt daarbij een rol, maar mensen geven hun geld ook liever aan andere fondsen. Relatief ben je nu meer tijd kwijt aan het vergaren van geld dan vijftien jaar geleden. Dat is jammer, want je wilt natuurlijk het liefst bezig zijn met het on derzoek zelf." Als onderzoeker werken in een bioscience-bedrijf, bijvoorbeeld in de Leidse Leeuwenhoek, is voor Hiemstra geen alternatiéf. „Je hebt daar natuurlijk minder geldproblemen. Bedrijven kun nen enorme financiële injecties aan een onderzoek geven. Ik denk wel dat je als onderzoeker een fantastische baan bij zo'n bedrijf kunt hebben. Maar het aantrekkelijke van werken bij de universiteit is dat je met al lerlei personen over de hele we reld over bepaalde ideeën en problemen nadenkt. Bij een be drijf zul je heel erg gericht zijn op het, in zo kort mogelijke tijd, ontwikkelen van een medicijn. De basale kennis van processen die daaraan ten grondslag ligt, is meer iets voor een weten schapper bij de universiteit en dat is iets wat mij heel erg fasci neert." Hiemstra werkt wel samen met een aantal bedrijven in de Leeuwenhoek. Een kleine twee jaar geleden, in juni 2003, stuurde kritisch burger Aad de Jeu een brief aan de pas benoemde burge meester Henri Lenferink. De bewoner van de Kooilaan schreef de burgervader dat het goed was dat Leiden een krachtige burgemeester kreeg. „Want er is veel te doen in be stuurlijk opzicht. Zo is er voor het ambtenarenapparaat een nieuwe gedragscode nodig." De Jeu schreef Lenferink dat het ambtenarenapparaat ge heel zijn eigen gang gaat. „Er wordt beleefd geluisterd naar het college maar daarmee is al- les gezegd. Men gaat rustig voort op de ingeslagen weg. Het is nodig dat de wethouders dagelijks hun ambtenaren la ten blijken wie er verantwoor delijk is voor welk terrein. Ambtenaren moeten niet al leen luisteren maar zich er ook naar gedragen. Dat is volko men nieuw in Leiden voor het bestaande ambtenarenappa raat. Alle Leidse ambtenaren hebben twee oren. Het ene oor om een bericht te ontvangen en het andere oor om dat be richt weer uit hun hersens te laten ontsnappen. Mijnheer Lenferink, doe daar wat aan." N& -N I 9* *5 De Blauwe Steen, die al 700 jaar In de Breestraat ligt is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 - 53 56 424 De Jeu had toen niet kunnen bevroeden dat hij in april 2005 weer een brief aan Lenferink zou sturen. De rel rond de zon wering van winkelier Eric Op dam aan de Haarlemmerstraat was de directe aanleiding. Op dam verving een oud, blauw zonnescherm voor een nieuw rood scherm, deed dat zonder bouwvergunning en moet nu aan de gemeente een boete van 2500 euro betalen. Een schoolvoorbeeld van hoe over ijverige ambtenaren niet moe ten functioneren, meent De Jeu. „Mijn opmerkingen in de brief uit 2003 zijn nog steeds actu eel. Ik merk nog weinig verschil in het functioneren van het ambtelijk apparaat. De goed willende wethouder Ron Hille- brand van bouwen en wonen heeft nog steeds weinig grip op zijn medewerkers, blijkt tel kens weer. Het moet toch mo gelijk zijn als bestuurder ook eens de pers te halen door een krachtig optreden tegen een ambtenaar die verkeerd bezig is? Geef die persoon eens an der, zinniger werk. Laat blijken wie de baas is." De Jeu was in het verleden geen fan van de toenmalige wethouder Dick Tesselaar. „Maar dat was wel een wet houder die zijn deel van het ambtelijk apparaat onder con trole had en gezag uitstraalde. Ook Tjeerd van Rij had aanzien binnen het ambtelijk apparaat. Controle en gezag zijn bij Ron Hillebrand nergens te vinden. Eén van de toegangen tot de Leidse binnenstad, de walkanten bij de Zijlpoort, wordt nog steeds ont sierd door kale plekken. Volgens de kritische Leidenaar Aad de Jeu ligt de oorzaak hiervan in ambtelijk falen. Foto: Hielco Kuipers Met alleen goedwillende wet houders kun je geen stad be sturen. Daarom moet de poli tiek dusdanige maatregelen nemen tegen pestende ambte naren dat zij per direct een an dere baas krijgen, namelijk de WW." Een ander 'mooi' voorbeeld van falend ambtelijk beleid waarop wethouders geen grip hebben, is te bewonderen bij de Zijlpoort, meent De Jeu. Daar wil na twee jaar het gras op de zogeheten bermen of wallen nog steeds niet groeien. „Ga daar eens kijken", roept De Jeu alle Leidenaars op. „Het is nog steeds droevig gesteld met de grasbekleding van de wallen." Soortgelijke blunders zijn er volgens De Jeu ook ge maakt in het Plantsoen. „En nu ook weer rond de bebouwing in de Oostvlietpolder. De kos ten rijzen de pan uit. Geld dat door de burgers moet worden opgebracht." Eric-Jan Berendsen neraal stelde expliciet de vraag of ik wel trouw en loyaal kan zijn aan de kerk als ik openlijk een andere positie inneem. Te rechte vraag natuurlijk." De vi caris-generaal gaf hem weinig gelegenheid op weerwoord. „Mijn verdediging was net aan overtuigend, denk ik." Van der Maeden venv li hij in zijn gesprek rei Luyn zijn uitsprakei rechtzetten'. „Hij neen it hoog op. Ik moet uitlej es het zo gekomen is en Ie aanbieden." Voor zichzelf heeft Maeden uitgemaakt 'djai schuift in hun richting betekent dit 'dat hij ziciti aandoet'. „Ik zal voorta zichtiger spreken. Ik werk doen." College: taak voor rijksoverheid door Marijn Kramp leiden - Er komt geen extra op vang voor leerplichtige kinderen die in afwachting van een plek in het speciaal onderwijs thuiszit ten. Het Leidse college van B en W vindt uitbreiding van deze op vangmogelijkheden een taak van de rijksoverheid. Uit een onderzoek dat in op dracht van het Regionaal Bu reau Leerplicht is uitgevoerd blijkt dat in de gehele regio Holland Rijnland in totaal 46 kinderen thuiszitten. Hoeveel daarvan in Leiden wonen is on duidelijk. Volgens het college krijgen kinderen met een ver standelijke en/of lichamelijke handicap die op een wachtlijst staan, aangepast onderwijs op een normale school. Dat laten burgemeester en wethouders weten in antwoord op schrifte lijke vragen van de Leidse PvdA-fractie. Voor in ieder geval één leerling gaat dit niet op. Hij wacht thuis op een plek in het sp< e derwijs, omdat zijn gevaarlijk is voor i waarop hij zat. Voor ling, zo laat het collej wordt gezocht naai' ee het speciaal onderwi deze regio. ii Het tekort aan plaats (I speciaal onderwijs v komend jaar gedeeltel lost met de uitbreidin Leiderdorpse dependi i de Leo Kannerschool gang van 1 oktober 21 o ten daar 56 kinder c school gaan. Dat is 13 nu het geval is. Het college voelt er om extra opvang te c voor leerlingen die thi ten op een plek in hei onderwijs. Leerlingen gedragsstoornis kunnn geval het onderwijspr Herstart volgen. Een e uitbreiding van dit vangmogelijkheden zi< lege als een taak van overheid. leiden - De Universiteit Leiden is nog steeds in de race voor een Nederlandse imamoplei ding. Dat meldt universiteits blad Mare. Amsterdam kreeg al eerder het rode licht om aan de Vrije Universiteit islamitische voorgangers en geestelijk ver zorgers te scholen. Leiden viste - net als Groningen - achter het net. Nu staatssecretaris Rutte (on derwijs) bekend heeft gemaakt dat er plaats is voor een tweede opleiding, wil Leiden er een gooi naar doen. Leiden wil zich richten op studenten die met een Turks theologiediploma op zak naar Nederland komen. Eenmaal in Leiden krijgen de studenten een zuiver weten schappelijk vakkenpali geboden. De bedoelinj kritisch naar godsdie kijken in de multireligii derlandse samenlevi hoort kennis van chri[ jodendom, hindoeïsm| manisme thuis in he i pakket. De meer beroepsmai van de beroepsoplei vervolgens voor rekei men van de Islamitisc i ting Nederland (ISN). ze taakverdeling blijft ding tussen de weten lijke en de ambtsmatif in stand. De Leidse u werkt al sinds 1876 zogeheten duplex ord predikantsopleiding. den haag/valkenburg - De Haagse rechtbank heeft vijf jaar celstraf opgelegd aan drie Lei denaars (30, 31 en 33 jaar oud) die achter de gewapende over val op een woning aan het Lambrechtsveld in Valkenburg zaten. De drie hadden vernomen dat de eigenaar van diverse coffee shops honderdduizenden eu ro's aan zwart geld zou bewa ren in een kluis in zijn Valken - burgse woonhuis. Zij wilden echter zelf hun handen niet vuil maken en vroegen daarom vier andere mannen om de over- valklus te klaren. De drie voor zagen de daders van attributen, zoals in een sekshop aange schafte handboeien. Ook gaven ze de daders werkkleding van het rioleringsbedrijf waar een van de verdachten had gewerkt. In die kleding belden de daders op 20 augustus aan: ze zeiden dat ze voor werkza kwamen, De vrouw des huizes een pistool bedreigt boeid. Ook haar m handboeien om. De bi gen: in plaats van de 'tonnen' vonden de o slechts vierduizend eu De eigenaar van het zich uit zijn boeien den. Hij schoot snel e short aan en zette de ging in. Hij botste mei tegen de vluchtauto, de kentekenplaat era wist de politie de dadt terhalen. De drie op vers bekenden. De d: lijke overvallers werdi der veroordeeld tot ei genisstraf van drie jaai Tegen de drie die m veroordeeld was vijfe cel geëist tijdens de ling van het beroep. NOORDwiJK - Er komen geen villa's of appartementen voor de huizen aan Duinzicht in Noordwijk. De gemeenteraad heeft besloten dat op dat ge deelte van het Middengebied, waar een heesterkwekerij, een paardenweide en tulpenvelden liggen, niet gebouwd mag wor den. Het initiatief daartoe werd ge nomen door raadslid Wiersema van de Progressieve Combina tie en is uiteindelijk omarmd door alle raadsleden en het col lege. Het besluit is een regel rechte overwinning voor de be woners van Duinzicht. Hun vertegenwoordigers hebben de voorbije maanden g onbenut gelaten om missie- en raadsledei krijgen. Wethouder Barnhoo voor het overige grl voor de plannen met dengebied. Daar wol eerst een begin gemaal bouwplannen voor hi Bollenbad en de direi ving, waar ook special ningen als fitness, wi kinderopvang komeri voorkomen dat de Noordwijk geld in hel gebied moet steken 2 veer 225 appartemenl villa's nodig.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14