Aegon komt beleggers in Koersplan iets tegemoet ECONOMIE Nieuwe zorgwet een gevaar voor zieken Topman Essent: 'Contract is contract' SER: Helft arboregels kan weg Vleesconcern Dumeco schrapt nog 300 banen Doorbraak verwacht in EU over tol voor trucks Sport en familie lijden onder werkdruk 3Lightmoet voortaan ook echt lighty zijn Thailand hoog genoteerd Bio-supermarkt ra geld voor i oude kassen xc - Minister Veerman juw) wil 5 miljoen euro [trekken om de sloop juderde kassen te sti jl. De afbraak moet maken voor milieu- J/Ml lelijker glastuinbouw. Het erie stelt als voorwaarde nders die van de subsidie k willen maken, stoppen 1, in bedrijf. „Andere tuin- innen de vrijgekomen LU lenutten om bijvoorbeeld oderne kas te bouwen", nfl iet departement. Een esubsidiepot van 4 mil- as al na een dag leeg. es Martinair niet door Stiptheidsacties bij aatschappij Martinair orlopig van de baan. Het 'rsoneel dreigde eerder rtragingen uit onvrede lannen om ook de purser lord eten en drinken te onddelen. Volgens de nd van Nederlands Cabi- oneel heeft de directie in sprek toegezegd dat dit t aan de orde is. Ook r overleg over de 'ver enscrisis' die volgens de ontstaan tussen het ca- irsoneel en de dagelijkse van Martinair. donderdag 21 april 2005 arnhem/anp - Essent-topman Boersma, in opspraak geraakt vanwege zijn forse inkomens verhoging, ziet geen enkele noodzaak om een gebaar te maken en een deel van zijn sa laris in te leveren. Dat bleek gis teren in een gesprek met de vakbonden. De provincies Noord-Brabant, Limburg en Overijssel, die sa men een belang van 65 procent in Essent vertegenwoordigen, vinden dat Boersma en collega Van Halderen van Nuon vrijwil lig moeten afzien van hun hoge bonussen. Maar Boersma voelt hier niets voor: „Contract is contract.'". Op het hoofdkan toor in Arnhem zei hij dat de discussie beter kan worden ge voerd met de raad van commis sarissen en de aandeelhouders. Nuon-topman Van Halderen laat via een woordvoerster we ten dat het aan de aandeelhou dersvergadering is om zijn sala ris te bespreken. Komende maandag staat de jaarvergade ring van Nuon gepland. „Deze mensen zijn absoluut ongevoelig voor brede maat schappelijke argumenten", constateerde bestuurder Grob- ben van AbvaKabo FNV. Be stuurder Quist van CNV Publie ke Zaak kritiseerde vooral de aandeelhouders van de ener giebedrijven en de politici. „Zij huilen krokodillentranen", vindt de vakbondsbestuurder. „Met name het CDA en minis ter De Geus hebben er een mooi nummer van gemaakt. De politici hebben de boel eerst zelf geprivatiseerd en nu klagen ze over hoge salarissen, waar ze zelfbij hebben gezeten toen ze werden vastgesteld." De vakbonden stellen dat de commotie over de topinko mens bij de energiebedrijven gevolgen zal hebben voor de onderhandelingen over een nieuwe CAO. Die beginnen maandag en de bonden ver wachten dat de werkgevers geen loonsverhoging willen bie den. Quist: „Het personeel pikt dit niet". Overigens is de aandeelhou dersvergadering van Essent vandaag toch openbaar. Dat heeft de raad van commissaris sen gistermiddag bekendge maakt. De bijeenkomst in Den Bosch zou oorspronkelijk be sloten zijn. den haag/gpd - Sport en fitness zijn de eerste 'posten' waarop Nederlanders bezuinigen als ze door werk minder tijd krijgen. Vervolgens wordt ervoor gekozen minder vaak op familiebezoek te gaan of af te spreken met vrienden. Dat blijkt uit een onderzoek door het Amsterdamse recla mebureau JWT. Nederlanders hebben steeds vaker het gevoel dat ze tijd tekort komen. In Groot-Brittannie en de VS gaf een meerderheid van de ondervraag den in eenzelfde onderzoek aan veel tijd te heb ben. Volgens de onderzoekers wordt het toenemen de gevoel van tijdsdruk bij Nederlanders onder meer veroorzaakt door het groeiend aantal wer kende vrouwen. Vaak moeten zij hun werkkring combineren met de zorg voor kinderen. Verder speelt mee dat mensen meer keuzes hebben dan ooit tevoren. 'Er is steeds meer te doen, meer om te willen, of het nu gaat om tv-kana- len, schappen in de supermarkt, pretparken, of de steeds goedkopere vliegreizen.' Ook de snel le opkomst van de computer heeft ertoe geleid dat we steeds meer van onze tijd besteden aan nieuwe activiteiten als internetten en e-mailen. Onze fysieke conditie heeft daaronder te leiden. De meeste Nederlanders zetten sporten en fit ness op de eerste plaats als ze wordt gevraagd aan welke bezigheid ze eigenlijk meer tijd willen besteden. Als het gaat om de meest waardevolle tijdsbesteding staan familie en vrienden op de eerste plaats. Hartstochtelijke seks hebben is tweede. Mannen kennen daar overigens bedui dend meer waarde aan toe dan vrouwen. !re oord over 1-grafimedia "s k - Werkgevers en vak- Bopi in de grafimediabran- iben gisteren overeen- ling bereikt over een 2-jarige CAO. Het ak- 3er|biedt werknemers een erhoging van 2,5 pro erder zijn afspraken ge- over over een nieuwe msioenregeling en ar- ngeschiktheid. De CAO 9«foor 25 000 bedrijven die ngesloten bij de KVGO. jiomie China t hard groeien - De Chinese economie 'a( 't eerste kwartaal ge- met 9,5 procent. Daaruit )at de regering er nog niet f islaagd de economie vol- mie af te koelen om over 05 uit te komen op de Ie groei van 8 procent, ustriële productie was elopen trimester 16,2 t groter. De export groei- 34,9 procent tot 155,9 dollar en de handelsba- t een overschot zien van iljard dollar. e US Airways Vest op komst n? ancisco - De luchtvaart- rhappijen US Airways en :a West zijn in vergevor- jnderhandelingen over sie. Als de twee samen- intstaat de op vijf na ie luchtvaartmaatschap- de VS. US Airways ver surseance en is sterk oostkust. America West lan de westkust. e l-gesprek bij tail loopt vast it - De CAO-onderhande- bij spoorbeheerder Pro n vastgelopen. Vakbon- i de directie kunnen het :ns worden over de sala- noging voor de ruim 3000 emers. De bonden slui- ies niet uit. ProRail biedt met 2006 een geleidelijke erhoging. Met terugwer- kracht zouden de mede- s over 2004 een bonus 5 euro krijgen, dit jaar zit salarisverhoging van 1 it in en in 2006 kan het leel rekenen op 1,25 pro- Je bonden eisen 1,5 tot 2 it meer. itvaartoverleg opa-VS hervat - De Europese Com- hervat binnenkort de ïandelingen met de VS et afschaffen van eikaars gsrechten. Maatschappij- de VS en EU kunnen dan rveel belemmeringen op i vliegvelden landen. Ook ze meer aandelen kopen aars bedrijven. Een ge- ijk akkoord zou al eind aaibaar zijn, aldus bron- Brussel. Enkele grote iden blokkeerden in juni og het 'open sky'-verdrag de opzet te gunstig was èVS. ters bij ECN tichthouder Oud-premier Lubbers, teruggetreden als Hoge ïissaris voor de Vluchte- van de VN, wordt op 1 i nieuwe voorzitter van i van toezicht van het eonderzoek Centrum and. Hij volgt Terlouw na tien jaar afscheid Als minister van econo- zaken was Lubbers Jetrokken bij het energie- in de jaren 70. Ook Ter- 'as rpinister van EZ. den haag/gpd-anp - Aegon zegt een deel van de kopers van het beleggingsproduct Koersplan fi nancieel tegemoet te willen ko men. De afgelopen tijd hebben zich honderden boze klanten ge meld, die zich beklaagden over de tegenvallende resultaten. Zij voelen zich door de verzekeraar misleid. In totaal gaat het om bijna een half miljoen kopers. Aegon-woordvoerder Driessen verklaarde gisteren dat er dins dag overleg wordt gepleegd met de ombudsman voor de verze keringssector Wabeke. „Over de vorm van de tegemoetkoming kan het nog alle kanten op gaan". Aegon wijt de lage op brengsten van Koersplan aan het slechte beursklimaat van de laatste jaren. De verzekeraar geeft toe dat de verkoop van het product niet altijd vlekkeloos is verlopen. Overigens dacht Aegon met het betalen van een schadevergoe ding van 218 miljoen euro aan Dexia alle ellende achter zich te hebben gelaten. Maar de verze keraar ligt ook onder vuur van de Stichting Koersplandeweg- kwijt. Volgens Driessen heeft een aantal Koersplan-klanten een klacht bij de Ombudsman ingediend over de hoogte van premies van de overlijdensrisi coverzekering die bij de con tracten werd afgesloten. „Zo heeft een klant van 40 jaar een verzekering met 40 jaar looptijd afgesloten. Dan wordt de pre mie wel erg hoog. Voor hem en enkele andere klanten verlagen we de premies met terugwer kende laacht. De Ombudsman kijkt nu naar de voorstellen." Met Stichting Koersplandeweg- kwijt voert Aegon een heel an dere discussie. Daarbij gaat het over de al dan niet misleidende brochures die tussen 1995 en 2002 zijn uitgebracht. Volgens de stichting, die nu zo'n 4000 gedupeerden vertegenwoordigt, waren de voorgespiegelde ren dementen veel te hoog. „Wij hebben het nog een keer nage rekend," zegt Driessen. „Maar die rendementen kloppen ge woon. Wij verwachten dan ook dat we in die zaak geen schade vergoedingen hoeven te beta len." Penningmeester Boosten van de stichting denkt daar heel an ders over. „Wij verwachten bin nenkort weer een gesprek met ze te hebben. Gezien het ver loop van het vorige gesprek, ga ik ervan uit dat we dat met een positief resultaat kunnen afslui ten." Koersplan is overigens geen aandelenleaseproduct. Het geld waarmee werd belegd, werd niet geleend door de be- legger. Ook bankverzekeraar Fortis kan niet meer aan de de woede van de gedupeerde (lease) beleggers ontsnappen. Dinsdag heeft de Vereniging Consument en Geldzaken namens 1200 beleg gers een aanklacht ingediend tegen Fortis-dochter Groeiver- mogen. De vereniging neemt zes producten onder vuur: Beursversneller, Vermogensver sneller, Koerswinststapelaar, Groeivermogen-lease, Millen niumversneller en Jubileum Clicker. Volgens Weenink van de vereniging is de aanklacht een verzameling van klachten. „Eigenlijk had Groeivermogen de leaseproducten volgens de wet consumentenkrediet hele maal niet mogen aanbieden," zegt hij. „En hadden partners moeten meetekenen, waren de reclames misleidend en is niet aan de eisen van de zorgplicht voldaan." Hij denkt dat het wel even kan duren voordat hun aanklacht het gewenste effect sorteert. „De hele procedure kan zo vier a vijfjaar duren." Bangkok - Thaise glazenwassers waren gisteren samen aan het werk langs de glazen gevel van een wolkenkrabber in het centrum van de hoofdstad Bangkok. Het grootste pensioenfonds van de VS, het Calfiornia Public Employees' Retirement Sys tem, met een belegd kapitaal van 186 miljard dol lar (142 miljard euro) riep Thailand gisteren uit tot een van de beste landen om te investeren dankzij de snel groeiende handel, politieke stabiliteit en een goed beschermde en transparante kapitaal markt. Foto: EPA/Rungjoy Yongrit brussel/anp - Aanprijzingen als 'light' en 'verlaagt cholesterol' op voedingsmiddelen moeten voortaan echt kloppen. Fabri kanten moeten met weten schappelijke bewijzen komen. Een voorstel hiertoe van de Eu ropese Commissie kan vandaag op veel steun rekenen in de commissie volksgezondheid van het Europees Parlement. „Veel mensen zijn bereid om extra te betalen voor gezond voedsel. Dan moet het geen misleiding zijn", zei europarle mentslid Corbey (PvdA) giste ren. De maatregel kan ook de gezondheid bevorderen. Hij kan, na goedkeuring door de EU-landen, al in de loop van 2006 van kracht worden. De parlementsleden twisten echter nog over veel details. Zo twijfelen ze over een verbod op afslankbeloftes. De Europese Commissie had dat voorgesteld omdat het effect niet voor ie dereen gegarandeerd is. „Zo'n verbod is een beetje onzin", vindt Corbey. „Zoiets is bij proefpersonen best te testen. Bovendien is overgewicht een groeiend probleem in Europa." De PvdA'ster heeft zelf een ge zondheidsindicator voorge steld. Consumenten kunnen via sterretjes zien hoe gezond een product is: vijf sterren is ge zond, een ster is ongezond. Fa brikanten zouden dat zelf moe ten uitrekenen, onder toezicht van Brussel. Discussie is er ook over alcohol. Van wijn, bier en andere alco holische dranken zouden fabri kanten nooit mogen zeggen dat ze gezond zijn, vindt de Euro pese Commissie. Maar vooral Spaanse europarlementariërs bestrijden dat. Het drinken van wijn zou wel degelijk gunstig zijn voor bepaalde lichaamsde len. De Spaanse wens stuit ech ter op fel verzet van Zweden. boxtel/anp-gpd - De grootste vleesverwerker van Nederland, Dumeco, ontslaat ongeveer 300 werknemers. De arbeidsplaat sen komen te vervallen door de sluiting van de productieloca ties in Weert en Emmen. Deze vestigingen zijn overbodig ge worden door de overname van Hendrix Meat Group, in de tweede helft van 2004. Dumeco is bezig om de nieuwe aanwinst in het bedrijf te schui ven. De stafafdelingen zijn al aangepakt en Dumeco begint nu een reorganisatie in de pro ductie. Daarbij zullen naar ver wachting 530 banen verdwij nen. Een deel van de werkne mers krijgt een andere plek bin nen het concern of vertrekt via natuurlijk verloop. Met de vak bonden zal worden gesproken over een sociaal plan voor over tollige medewerkers. Nog geen jaar geleden zette Du meco ook al het mes in het per soneelsbestand. Het bedrijf kondigde vorig voorjaar aan 400 banen te schrappen, nadat het een contract met Albert Heijn was kwijtgeraakt. Daarbij vielen circa 200 gedwongen ontslagen. Ook in 2003 werden honderden banen geschrapt. „Ik ren bij Dumeco van sociaal plan naar sociaal plan", zei Klijn van FNV Bondgenoten gisteren in een reactie. De vak bond is geschrokken van de omvang van de nieuwe reorga nisatie. „We zullen er alles aan doen om het aantal ontslagen zo klein mogelijk te houden", aldus Kleijn. Ook CNV Vlees en Vis reageerde geschokt en noemde gedwongen ontslag onaanvaardbaar. Het moederbedrijf van Dume co, Sovion, heeft Hendrix Meat Group afgelopen jaar overgeno men van voedingsconcern Nu- treco. Sovion betaalde 75 mil joen euro voor de overname. Verzuim taxichauffeurs moet omlaag den haag/anp - Het ziekteverzuim onder de 44.000 taxichauffeurs moet over twee jaar zijn gedaald van 8,2 tot 6,6 procent. Het aantal langdurig zieken moet van 600 naar 480. Dat hebben het ministe rie van SVZ, vervoerskoepel KNV en de vakbonden gisteren afge sproken. Om dat te bereiken moeten de stoelen van de chauffeurs aan nieuwe normen voldoen, zodat de kans op klachten aan rug, schouders of nek met 20 procent afneemt. Nieuwe taxi's worden met deze aangepaste stoelen uitgerust. Bovendien krijgen chauf feurs die gehandicapten vervoeren, cursussen aangeboden om li chamelijke klachten te voorkomen. Verder wordt onderzocht hoe chauffeurs het beste met agressie en geweld kunnen omgaan. brussel/anp - EU-landen ver wachten vandaag een door braak te bereiken over een maximumtol voor vrachtwa gens in Europa. In nieuwe tol- systemen zou het bedrag be grensd worden tot de construc tiekosten van de weg. In bergen en steden is een toeslag van 25 procent mogelijk, meldden bronnen in Brussel gisteren. De regeling moet de huidige wildgroei aan systemen beper ken. Duitsland heeft zijn Maut- kilometerheffing, Frankrijk heeft zijn peage en Oostenrijk hanteert weer iets anders. Ne derland vraagt chauffeurs een heffing ('eurovignet') van circa 1500 euro per jaar. Deze veelheid aan regels tast het vrije verkeer van goederen aan en veroorzaakt oneerlijke concurrentie, erkennen de lan den. Ze willen daarom eenzelf de regeling voor alle toekomsti ge tol voor trucks. De kilome- terprijs in de nieuwe regeling komt globaal te liggen op de huidige Duitse en Franse tarie ven, 15 cent per kilometer. De ministers van verkeer van de EU-landen ruziën al ruim een jaar, over dit onderwerp. Het laatst lag Frankrijk dwars. Het wilde zijn péage-systeem be houden. Daar is nu een voor ziening voor getroffen. Boven dien beginnen Groot-Brittannië en Ierland het belang van de tol in te zien. Een akkoord zou te vens vaart brengen in enkele grote projecten, zoals bij de Brennerpas. De ministers moeten vandaag in Luxemburg nog over enkele details beslissen. Zo willen en kele landen een korting kunnen geven aan veelgebruikers. On der anderen de Nederlandse minister Peijs is daartegen. Ze vreest dat landen daardoor vooral hun eigen vervoerders spekken. Nederland is ook niet zo ingenomen met de toeslag voor steden, waarop vooral Duitsland en België aandrin gen. Voor de invoering in 2007 moet het Europees Parlement nog akkoord gaan. Mogelijk wil het parlement de tol iets verhogen. Landen mogen dan andere kos ten berekenen, zoals die voor milieu en files. Naar verwach ting zal Groot-Brittannië als eerste EU-land het nieuwe sys teem toepassen. den haag/anp - De helft van al le arboregels kan worden ge schrapt. Dat staat in een con ceptadvies van de Sociaal Eco nomische Raad (SER). Het schrappen van overbodige re gels moet het bedrijfsleven tientallen miljoenen euro's aan besparingen opleveren. Onder nemers klagen al tientallen ja ren over het steeds grotere aan tal arboregels dat soms ook nog tegenstrijdig is. In het advies staat dat de werk gevers en werknemers meer ruimte krijgen om zelf verant woordelijk voor de arbeidsom standigheden te zijn. De over heid moet zich richten op het bestrijden van ernstige risico's op de werkvloer en zich niet be zighouden met zaken als 'de kantoorinrichting en het instel len van de bureauhoogte', zoals onderhandelaar Van Mierlo van het Midden- en Kleinbedrijf (MKB) het uitdrukt. De onderhandelaars in da SER maken duidelijk dat ze het una niem eens zijn over de reeks voorstellen om de wet te her vormen. „Rond de zomer moet ons advies definitief klaar kun nen zijn", zegt Van Mierlo. FNV-onderhandelaar Heerts stelt dat het SER-plan een voor beeld kan zijn voor andere Eu ropese landen. Als werkgevers in de toekomst grof in de fout gaan, zal de Ar beidsinspectie op basis van eer der bekendgemaakte kabinets plannen veel hogere boetes op leggen. Binnen de SER woedt nog een stevige discussie over het kabinetsplan om werkge vers die zich niet aan de regels houden, publiekelijk aan de schandpaal te nagelen. De FNV is een warm voorstan der van deze maatregel maar de werkgevers zijn faliekant tegen. „Verdachten van misdrijven staan onherkenbaar met initia len in de krant, terwijl onderne mers straks zomaar met naam en toenaam in de openbaar heid zouden worden beschul digd", zegt SER-onderhande laar Koning namens werkge versorganisatie VNO-NCW. „Wij willen daar absoluut niet aan". De SER ziet het kabinetsvoor stel voor een nieuwe indeling met hoge en lage arborisico's en een kleinere rol voor de overheid als wetgever en wets- handhaver ook niet zitten. De FNV hecht hieraan een groot belang. De vakcentrale vindt de plannen van het kabinet met de arboregels 'ongenuanceerd' en krijgt daarin nu steun van de SER-partners. alkmaar - EkoPlaza heet de biologische supermarkt die gisteren in Alkmaar de deuren opende voor het milieubewuste koperspubliek. Het assortiment omvat vrijwel alle biologische levensmiddelen die in ons land verkrijgbaar zijn. Zo'n 9000 producten met het bW^keur- merk liggen in de schappen. Daartoe behoren alleen al dertig soorten biologische yoghurt. Foto: ANP/David van Dam den haag/gpd - Zieken en gehandicapten lopen in het nieuwe zorgstelsel het ge vaar dat ze zich niet goed kunnen verze keren tegen medische kosten. Het stelsel, dat volgend jaar moet ingaan, maakt het voor zorgverzekeraars financieel aantrek kelijk om mensen met gezondheidspro blemen buiten de deur te houden. Dat blijkt uit onderzoek dat de Erasmus Universiteit Rotterdam deed in opdracht van de Nederlandse Patiënten Consu menten Federatie (NPCF). De resultaten zijn gisteren aan minister Hoogervorst (volksgezondheid) overhandigd. Ruim één op de drie Nederlanders is voor zorgverzekeraars een verliespost. Ze maken meer kosten voor medische behandelingen dan dat ze aan premie betalen. Het gaat daarbij bijvoorbeeld om mensen met suikerziekte, psychi sche-, maag- en rugaandoeningen en meerdere gezondheidsproblemen. Die groepen lopen volgens de onderzoekers in het nieuwe stelsel de grootste risico's. Het kabinet wil de risico's voor verzeke raars steeds verder verhogen om zo con currentie van de grond te krijgen. Maar hoe groter de risico's worden des te aan trekkelijker wordt het voor verzekeraars om mensen die geld kosten te weigeren, waarschuwen de wetenschappers. Verzekeraars zijn verplicht om iedereen te accepteren voor de basisverzekering. Via een omweg kunnen ze klanten wél weren. Voor aanvullende verzekeringen mogen verzekeraars namelijk wel selee-' teren op risico. Dat doen ze door klan ten vragenlijsten te laten invullen over hun gezondheid. De onderzoekers vre- zeh dat die gegevens ook gebruikt wor den om mensen te weren voor de basis verzekering. Voor chronisch zieken en gehandicap ten zijn aanvullingen veelal onmisbaar omdat het basispakket te weinig ver goedt. Als zij van verzekeraar willen wis selen, moeten ze dus de vragenlijst in vullen die hun risico's blootlegt. „Als verzekeraars die te hoog vinden, kunnen ze h$t de klant onaantrekkelijk maketl om over te stappen, bijvoorbeeld door hem of haar slechte service te bieden. zegt de woordvoerster van de NPCF. De koepel van patiëntenverenigingen vreest nog een truc om zieken te weren. „Zorg verzekeraars moeten met hun verzeker den afspreken welke zorg ze voor hen inkopen. Ze kunnen risico-klanten wei geren de door hen gewenste zorg in te kopen." In het huidige ziekenfondsstelsel loont het verzekeraars nauwelijks om te selec teren op risico's. Maatschappijen die re latief veel ongezonde mensen in hun be stand hebben, krijgen daarvoor een fi nanciële compensatie. Die vergoeding wordt in het nieuwe stelsel echter afge bouwd.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9