Benedictus wil eenheid christenen BUITENLAND I: Duitsland beetje trots op Romeinse Duitser Kolonisten Gaza verven huizen en bidden om wonder Bloedige dag in Irak Silvio Berlusconi overleeft elke crisis 'Oecumene bevorderen' Proces tegen Spaanse cel al-Qaeda start Meer huiselijk geweld door 'baby bonus' alien doden explosie donderdag 21 april 2005 Zambia zijn giste- 46 mensen om het le nen door een ontplof- i explosievenfabriek rein van een koper- Ilodental zal waar erder oplopen, heeft ■mbalemba voor laten weten. Volgens ris de fabriek volle- lest. Veel lijken zijn uit eten en verkoold in de urzee die volgde na de 'Geweldig dat we een paus hebben, maar hij had een ander moeten zijn' massakrant Blair Britse massakrant it de Labour-partij jer Blair steunen in de jen. Het blad met een n ongeveer 3,2 mil- iplaren sprak zich gis- •oor een herverkiezing jeringsleider. Waarne- ken over een belang- ssing, omdat de krant eed heeft. In 1992 t krant de Conserva tion wonnen. den door in India o - Zeker achttien ijn omgekomen in In- ozen met rotjes ex- in een druk bezocht dat volledig werd 'let ongeluk gebeur- irp Nuwularevu. De in worden afgesto- een religieuze pro- zou volgen op het li festival dat elk jaar iden ter ere van de de hindoe-god I Israël houden B)e Israëlische politie tavond een diplo- Jle ambassade in Den gehouden. Consul-ge- ihaki wordt verdacht nemen van steek- i, fraude en misbruik jnctie. In ruil voor insten zou hij pas- Sbben verstrekt aan ie daar geen recht op Kromingen Imenië Het westen van is getroffen door de overstromingen in Duizenden mensen rond Timisoara zijn ingwerkers geëvacu- treinverkeer ligt stil jen zijn niet te berij- :hade loopt in de mil- 0 ro's. Volgens de auto- Ff lhet hoogwater voor- jouden. pest bij enen Italië de Italiaanse pro- is een geval van :constateerd bij kal- lgens een woord- de Europese Com- hierover is ingelicht, m een zeer lichte de vogelgriep. De be- tgio staat al enkele ja- m speciaal toezicht we- :j "erhoogd risico op an de ziekte. Gevogel- gebied mocht toch al lorteerd worden naar Manden. nden door g in Japan oor een beving met tvan 5,8 op de schaal er zijn gisteren in het i Japan ten minste 61 gewond geraakt. Vijf ijn er ernstig aan toe. rof het eiland Kyus* het gebied rond de i. Volgens de Ja- jrologische dienst i een naschok van 20 maart. ntal virus minder snel Het aantal doden in gevolg van de zeld- burgvirus loopt nog maar minder snel leen, aldus Angolese idsfunctionarissen. In anse land zijn 239 J an de ziekteverwekker De noordelijke pro- e is het zwaarst ge- ier zijn al 223 doden e en. Omdat meer bur- nzetten om de ziekte en, neemt het aantal gen en doden af. Jent van or weg it parlement van Ecu gisteren president ierrez de laan uitge- omstreden Gutierrez - 'angen door vice-pre- edo Palacio. Kort na ing kondigde ook het zijn steun voor de e kolonel in te trek- door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Een Duitser als paus en vervolgens mogelijk op be zoek in Israël? Zestig jaar na de Tweede Wereldoorlog en de massamoord op de joden is het ondenkbare mogelijk gewor den. In Duitsland, waar nog da gelijks schuldbewust over Hitier en de Holocaust wordt gede batteerd, is de keuze voor Jo seph Ratzinger, een aartscon servatief, voor velen problema tisch. 'Oh, my God', kopte de linkse Tageszeitung zelfs. Kardinaal Ratzinger uit Beieren, nu paus Benedictus XVI, heeft een zeer Duitse biografie: hij groeide op in de nazi-tijd, was (verplicht) lid van de Hitler- jeugd en hij deed kort dienst in Hitiers leger. Deze Duitse priester wordt nu het morele en spirituele kom pas van meer dan een miljard katholieken. Niet beter kan de definitieve verwerking van Duitslands schuld worden ge symboliseerd dan door de keu ze voor Ratzinger. Maar wie had gedacht dat het Duitse volk zich hierover massaal zou ver heugen, komt bedrogen uit. De Duitsers zijn 'een beetje trots', zo formuleerde president Kohier (CDU) het in diens feli citatie. In het zuidelijke, katho lieke Beieren, waar de politie- zoon Joseph Ratzinger zijn wor tels heeft, werd enthousiast ge reageerd. In Ratzingers verarm de geboortedorp Marktl am Inn speelde een blaaskapel en vloeide het bier. Maar men blijkt er vooral te hopen op in komsten uit bedevaartstochten. Van de massale overgave en de devotie, die in Poolse steden als Krakau en Wadowice, de ge boorteplaats van de overleden paus Johannes Paulus II, zo aanwezig was, is in Duitsland, het land van Luther en de Re formatie, niets te merken. Karol Wojtyla was al tijdens zijn jaren als bisschop van Krakau bijzon- De Duitse pers pakte gisteren flink uit na de verkiezing van Joseph Ratzinger tot paus Benedictus XVI. Foto: EPA/Kay Nietfeld der geliefd. Als paus groeide hij uit tot een waarachtige nationa le held en na zijn dood werd Jo hannes Paulus II voor miljoe nen Polen een heilige. Joseph Ratzinger daarentegen wordt nauwelijks geassocieerd met zijn geboorteland. De nieu we paus verblijft al meer dan twintig jaar in het Vaticaan. 'Hij is meer een Romein dan een Duitser', oordeelde een krant. Evenmin wekt Benedictus XVI in Duitsland speciale genegen heid. 'Het zal moeilijk zijn om van deze paus te houden', klonk een commentaar. Het zijn vooral de Duitse katholie ken die dit zwaar zal vallen. Zij hebben de grootste problemen met Ratzingers conservatieve, rechtlijnige koers. In een land dat zich graag voordoet als mo dem, liberaal en geseculari seerd worden de onwrikbaar orthodoxe opvattingen van Be nedictus XVI over de rol van de vrouw, abortus, homoseksuali teit en de linkse bevrijdingsthe ologie door velen als 'middel eeuws' beschouwd. De poging tot euforie van massablad Bild met de kop 'Wir sind Papst!', boven een paginagrote foto kwam vooral verkrampt over. Terughoudendheid en onge mak beheersen de Duitse ge sprekken over Joseph Ratzin ger. Zelfs Josephs 81-jarige broer Georg uitte zijn zorg. Ook hij kent paus Benedictus niet als een man die de harten van de mensen weet te beroeren. 'Hij is verlegen en zijn gezond heid is broos. Ik ben echt ge schokt'. 'Mogen we eerst een beetje blij zijn?', vroeg een Duitse prelaat zich vermoeid af toen ook hij de vraag kreeg voorgeschoteld of Benedictus XVI niet 'veel te conservatief is. Ook de in vloedrijke kardinaal Karl Leh- mann wees erop dat Ratzingers verkiezing 'een definitief teken is van Duitslands terugkeer in de wereldgemeenschap' en dat de Duitsers daarom wel wat en thousiaster mochten reageren. Maar blijdschap wekt Benedic tus XVI verkiezing bij zijn land genoten niet. „Natuurlijk is het geweldig dat een Duitser nu paus is, maar het had iemand anders dan Ratzinger moeten zijn", verwoordde een katholiek uit Keulen de scepsis van velen. Vaticaanstad/anp - Paus Bene- dictus XVI streeft naar eenheid onder christenen. De nieuwe paus lijkt daarmee meteen af te wijken van de opvattingen, die hij er als kardinaal Ratzinger nog op nahield. De Duitse kerkvorst kondigde gisteren in zijn eerste preek aan dat hij tijdens zijn pausschap 'onophoudelijk' wil werken aan het herstel van de „volledige en zichtbare eenheid van alle christenen". Benedictus maak te zijn voornemen bekend tij dens zijn eerste mis als paus in de Sixtijnse Kapel. Als huidige opvolger van de apostel Petrus verklaarde de nieuwe paus „alles te doen wat in mijn macht is om de funda mentele zaak van de oecumene te bevorderen". Hij zei ook toe gewijd te zijn aan een 'open en eerlijke dialoog' met de volge lingen van andere religies. Aan het begin van het conclaaf dat hem koos, onderstreepte hij nog dat alle afwijkingen van de traditionele kerkelijke leer ver gissingen of misleidingen zijn. Waarnemers menen dat zijn ui terst conservatieve uitspraken hem de stem hebben verzekerd van alle behoudende kardina len. Met zijn jongste uitlatingen lijkt de paus tegemoet te komen aan oproepen van andere geestelijk leiders. De patriarch van de Russisch-Orthodoxe Kerk, Alek- sej II, maande in zijn felicitatie aan Benedictus XVI tot een dia loog tussen de twee kerken. De relaties tussen de Russisch-Or thodoxe Kerk en het Vaticaan waren onder paus Johannes Paulus II moeizaam. Secretaris-generaal Samuel Ko- bia van de Wereldraad van Ker ken zei te hopen dat de RK- Kerk zich onder Benedictus XVI opnieuw bindt aan de 'oecu menische openheid' die het Tweede Vaticaans Concilie (1962-1965) kenmerkte. De RK- Kerk is geen lid van de Wereld raad, maar werkt wel nauw sa men met het verband van or thodoxe, anglicaanse en protes tantse kerken. Het Tweede Concilie, een ver gadering van bisschoppen, moest de kerk aanpassen aan de moderne tijd en voerde on der meer de volkstaal in de li turgie in. De nieuwe paus was destijds als adviseur bij het concilie betrokken. Benedictus zei „in de voetstappen" van de vorige paus Johannes Paulus II verder te willen gaan, en te wil len handelen in de geest van het Tweede Concilie. De formele inhuldiging van paus Benedictus XVI zondag wordt bijgewoond door onder anderen de Duitse president Kohier, bondskanselier Schro der en de Franse premier Raf- farin. De autoriteiten in Rome verwachten zeker een half mil joen mensen op het Sint Pie tersplein. Net als na het overlij den en tijdens de uitvaart van paus Johannes Paulus II gelden er strenge veiligheidsmaatrege len, zoals een vliegverbod bo ven de stad. bagdad/anp-afp-dpa-rtr - De Iraakse autoriteiten hebben gis teren twee bloedbaden gemeld. In de rivier Tigris dreven tien tallen lijken, waarbij het moge lijk om gijzelaars van opstande lingen gaat. Verder schoten re bellen in het westen van Irak bijna twintig militairen dood. De lichamen van bijna zestig mannen, vrouwen en kinderen waren ten zuiden van de Iraak se hoofdstad Bagdad aangetrof fen. Het gaat vermoedelijk om sji'itische moslims die enkele dagen geleden in een stad in de buurt waren gegijzeld door soennitische opstandelingen. Volgens de politie gaat het om 57 mannen, vrouwen en kinde ren. Zij zijn geïdentificeerd. En kele slachtoffers waren ont hoofd, stelden ooggetuigen. Onderzoekers ter plekke meld den dat niet alle slachtoffers op hetzelfde moment zijn gedood. Sji'itische functionarissen had den vrijdag verklaard dat tien tallen geloofsgenoten in de stad Madaen zouden zijn gegijzeld. De soennitische rebellen eisten het vertrek van de sji'iten uit de stad. Zij dreigden de gijzelaars dood te schieten als niet aan de eis zou worden voldaan. Iraakse troepen vielen de stad een paar dagen later binnen, maar troffen gijzelaars noch re bellen aan. Opstandelingen tegen de Iraak se regering hebben in Haditha, in het westen van Irak, zeker negentien leden van de Natio nale Garde gedood. De rebellen hielden de groep militairen vast in een voetbalstadion. Volgens al-Arabiya waren de gardisten op weg naar Ameri kaanse militairen in de regio, toen hun konvooi werd overval len. De zender baseert zich op een arts in een ziekenhuis in de Iraakse plaats. In Bagdad zijn gisterochtend door drie bomaanslagen min stens twee personen gedood en zestien mensen gewond ge raakt. De Iraakse hoofdstad was daarmee binnen 24 uur vijf keer het doelwit van een aanslag. Bij de aanslag die gericht was op een Amerikaans militair konvooi kwamen ten minste twee Iraakse burgers, onder wie een kind, om het leven. Zeker vier personen raakten gewond. Nog geen anderhalf uur daarna raatóen acht personen gewond door een bomaanslag bij een politiebureau. De demissionaire premier van Irak, Ayad Allawi is gisteravond aan een bomaanslag ontsnapt. Bij een zelfmoordaanslag op zijn konvooi in de buurt van zijn woning in Bagdad kwam een politieman om en raatóen er vier gewond. rome/anp - Silvio Berlusconi, de langstzittende premier van Italië na de Tweede Wereldoor log, is gisteren afgetreden na wekenlange spanningen in de coalitie. Maar het lijkt slechts om een formele stap te gaan. De sluwe en zeer rijke mediaty- coon lijkt een doorstart te ma ken en daarmee zijn mandaat, dat tot mei 2006 loopt, uit te kunnen zitten. Berlusconi (68) stond onder zware druk na een reeks pijnlij ke nederlagen bij regionale ver kiezingen, begin april. Vooral zijn eigen partij Forza Italia ver loor fors. Berlusconi's politieke bondgenoten eisten daarop flinke koerswijzigingen, vooral de christen-democratische UDC, de enige coalitiepartij die bij de verkiezingen lichte winst wist te boeken. Berlusconi hield echter zijn poot stijf en slaagde er niet in tot een oplossing te komen. De christen-democraten verlieten daarop boos de coalitie. Ook Berlusconi's belangrijkste coalitiepartner, de Nationale Alliantie (AN) van vice-premier en minister van buitenlandse zaken Gianfanco Fini, dreigde met opstappen, maar het lijkt er nu toch op dat de partij deel zal blijven uitmaken van een nieuwe regeringploeg onder lei ding van Berlusconi. Ook de andere coalitiepartner, Lega Nord, is de premier trouw geble ven. Berlusconi, zoon van een bank employé, begon in de bouwnij verheid, maar maakte fortuin met zijn media. Hij bezat begin jaren negentig de drie grootste commerciële televisiestations, de grootste uitgeverij en het een na grootste opinieweekblad van Italië. Berlusconi zei het destijds niet openlijk, maar een belangrijke reden om de politiek in te gaan was dat hij zijn zakenimperium en dan vooral de televisiezen ders wilde redden. Zijn politieke beschermheer, oud-premier Bettino Craxi, was aan corruptie schandalen tenonder gegaan en Berlusconi vreesde de indiening van een wet die hem een of meer zenders zou ontnemen. Forza Italia, dat een coalitie met de postfascistische Nationale Al liantie en de federalistische Lega Nord was aangegaan, won de verkiezingen en Berlusconi werd in april 1994 premier. Hij merkte al snel dat het in de politiek an ders toegaat dan in het bedrijfs leven. Vooral de grillige leider van Lega Nord, Umberto Bossi, maakte hem het leven zuur. In december 1994 kwam het einde, toen de Lega Nord, die opkomt voor het rijke noorden van Italië, zich uit de coalitie terugtrok. Silvio Berlusconi. Foto: EPA Nadat hij in 1996 de verkiezin gen tegen de Olijfboom-coalitie van de partijloze econoom Ro mano Prodi had verloren, ging Berlusconi „de barre tocht door de woestijn" in, zoals hij het zelf heeft genoemd. Vijf jaar later deed Berlusconi opnieuw een gooi naar de macht. Tijdens de campagne kreeg Berlusconi een storm van kritiek te verduren, nadat het gezaghebbende Britse week blad The Economist een artikel had geplaatst onder de titel 'Waarom Silvio Berlusconi niet geschikt is Italië te leiden'. Het blad stond stil bij de zakelijke belangen van de kandidaat-pre mier en de processen wegens onder meer omkoping van poli tici, belastingambtenaren en rechters waarin hij verwikkeld was geweest. Berlusconi wees alle beschuldi gingen van de hand. Ook gaf hij de Italianen de verzekering dat hij zijn zakenbelangen in een stichting zou onderbrengen waarin hij geen zeggenschap meer zou hebben. Door een ef fectieve campagne wist Berlus coni de verkiezingen toch te winnen. Eenmaal aan de macht wist hij al snel een wet aangenomen te krijgen die bepaalde dat hoog waardigheidsbekleders, in het bijzonder hijzelf als premier, immuun voor vervolging zijn, zolang ze hun post bekleden. Later werd deze wet ongrond wettelijk verklaard. Het proces tegen hem ging daarna weer verder, maar zijn raadslieden zijn er tot nu toe in geslaagd om de procesgang zo lang mo gelijk te rekken en zo een ver oordeling te voorkomen. Berlusconi bracht zich de afge lopen jaren meermalen in het nauw door een aantal zeer con troversiële uitspraken. door onze correspondent Ad Bloemendaal gush katif - De Israëlische pre mier Sharon trotseerde politieke stormen, kreeg zijn regering ach ter zich en wist ook het parle ment ertoe over te halen zijn voorstel te aanvaarden. Deze zo mer moeten de bijna achtdui zend kolonisten van Gush Katif - verzamelnaam voor de 21 neder zettingen in de Gazastrook - hun biezen pakken. Maar niemand lijkt zich klaar te maken voor de verhuizing. In de uitgebreide tuinderijen gaat het werk gewoon door, de kinderen bereiden zich voor op een nieuw schooljaar, aan de vooravond van Pasen krijgen de huizen een extra kwast verf. Psychologen spreken van een verdringingsproces, maar de kolonisten menen dat er nog steeds een wonder kan gebeu ren. „Ik geloof in God en tot het laatste moment zal ik er alles aan doen om te voorkomen dat het vreselijke gebeurt", zegt Chanan Wiesner (47), leraar aan een kleine kweekschool in de nederzetting Netzarim en vader van elf kinderen. „Ik heb met veel mensen in Je ruzalem gesproken die zeggen het gevoel te hebben dat de los making uiteindelijk niet zal doorgaan. Je kunt 35 jaar Gush Katif niet in een paar weken on gedaan maken. Ik geloof dat het hele land Israël aan het joodse volk is gegeven, zoals in de bij bel staat. Niemand heeft het recht er delen van weg te ge ven", zegt hij. En hij vervolgt: „De mensen zeggen dat het hier gevaarlijk is omdat we midden tussen de Arabieren wonen. Maar vanuit een satelliet ziet Israël er net zo uit als Netzarim: omringd door honderdmiljoen moslims. We preken geen haat, maar de we reld moet weten dat we naar ons huis zijn teruggekeerd. De wandelende jood bestaat niet meer." Netzarim ïs de meest geïsoleer de Israëlische nederzetting in de Gazastrook. De directe om geving wordt gedomineerd door wachttorens en prikkel draad. De enige toegangsweg loopt door een zanderig land schap, vrijgemaakt door tanks en bulldozers. Op de Palestijnse huizen in de verte wapperen Palestijnse vlaggen en groene banieren van de islamitische verzetsbeweging Harnas. Noga Cohen (36) moet er niet aan denken dat over een paar Israëlische soldaten zijn begonnen met het verwijderen van militair materieel in de Gaza-strook. Foto: Reuters/Ronen Zvulun maanden de Palestijnen die vlaggen zullen hijsen op haar huis in de nederzetting Kfar Darom, tien kilometer ten zui den van Netzarim. „Ik wil niet dat er straks terroristen in ons huis wonen. Liever nog ver woest ik het met mijn eigen handen, al weet ik niet hoe." Haar drie kinderen raatóen voor het leven gehandicapt bij een Palestijnse aanslag op een schoolbus, bijna vijf jaar gele den. In de jaren erna werden huis en tuin getroffen door ra ketten en mortiergranaten. Bij een van die aanvallen raakte de Filippijnse kinderverzorgster gewond. Noga Cohen is verdrietig door wat de regering-Sharon haar aandoet, zegt ze. Maar ze voelt vooral schaamte, want „de Pa lestijnen hebben gewonnen". Dat zij en haar gezin zich bin nen Israël veiliger zullen voelen dan in Kfar Darom gelooft ze niet.Als ik wist dat ons vertrek tot vrede zou leiden, zou ik gaan. Maar zo is het niet. Als ik naar Ashkelon verhuis, komt de terreur me achterna." De stad Ashkelon ligt even ten noorden van de Gazastrook. Daar zullen zich binnen een paar maanden de eerste gezin nen uit Gush Katif vestigen die de door de regering beloofde 'oprotpremie' hebben aan vaard. Het gaat om alle tachtig inwoners, een kleine minder heid binnen Gush Katif, maar de regering hoopt dat hun voorbeeld gevolg zal vinden. barcelona/gpd - In Madrid be gint morgen het proces tegen 41 leden van de Spaanse cel van al-Qaeda. Ze worden beschul digd van medeplichtigheid aan de aanslagen op de Twin To wers op 11 september 2001 in New York. Tegen drie leden van de groep worden gevangenis straffen van 62.512 jaar geëist. De andere straffen variëren van negen tot 27 jaar. Officier van justitie Rubira ver wacht dat het proces vier maanden zal duren. De bewijs last die honderdduizend pagi na's beslaat, is extra gecompli ceerd omdat veel materiaal af komstig is van afgeluisterde te lefoongesprekken. Die werden in het Arabisch gevoerd en vaak in een soort codetaal. Een andere moeilijkheidsfactor is dat het moslimterrorisme geen hiërarchische structuur kent. Daardoor is het moeilijk om te spreken van een 'organi satie'. Een van de ingebrachte beschuldigingen is juist het 'lid maatschap van een criminele organisatie'. Juristen beschou wen deze zaak als een proef voor het proces later dit jaar te gen de verdachten van de aan slagen op de treinen in Madrid. Sydney/anp - De overheidspre- mie van 1866 euro die een Au stralisch koppel krijgt bij de ge boorte van een kind, heeft ge leid tot een toename van het huiselijk geweld. Verschillende opvattingen over de besteding van bedrag monden geregeld uit in ruzies en vechtpartijen tussen man en vrouw. E)st be richtte The Australian gireren. Het Australische parlement, dat de besteding van de bonussen momenteel onder loep neemt, overweegt het bedrag voortaan niet meer ineens uit keren, maar in delen. Dat moet voor komen dat de bonus tot span ningen leidt in gezinnen, waar van uiteindelijk het net geboren kind of andere kinderen de du pe kunnen zijn. De babybonus werd in de zo mer van 2004 geïntroduceerd om het geboortecijfer op te krikken. In totaal hebben 143.000 koppels de premie ge claimd en het aantal geboortes is ook opgelopen. De bonus wordt volgens Australische me dia overigens vaak niet gebruikt ten behoeve van het kind. Het geld gaat vaak op aan schuldsa nering, wasmachines, koelkas ten en geluidsinstallaties.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7