Forse kritiek Kamer op HSL-project 4 3 BINNENLAND 1 Gemeenten willen meer in plaats van minder belasting heffen 'Contracten boterzacht' Bulldozer opgeslokt Opstelten wil opheldering over rellen Beatrix waardeerde paus Voorwaardelijke detentie geëist tegen marinier Eric O. WAARSCHUWING! 20: - iger van irlid naar PBC - Een 49-jarige merlid Jacques Ti- let de dood zou heb- iigd, moet voor een ijsch onderzoek naar {Baan Centrum. Dat ihtbank in Leeuwar- n bepaald. Justitie jt de man ervan dat it en zijn vrouw in [plaats Oranjewoud t en bedreigd. Tij- ste zitting voor de Jtbleek dat de ver- jwet de afgelopen tien >r heeft overtreden. geld voor [en bloemen Het grootste deel :a geld dat het kabi- [in innovatie, gaat len waarop Neder- ijven en kennisin- ioeten gaan uitblin- fsleutelgebieden' miljoen euro extra zien. Het gaat het om >n bloemen en voe- tech, water en de ndustrie. In het paas- if ras afgesproken dat no If miljard extra aard at) 150 miljoen naar het op platform zou gaan. ral met oedwapen - Een 20-jarige man lorn heeft in zijn I met een speelgoed- i automatenhal over- kort na de overval den. De man wist on- van een pistool geldbedrag buit Hij ging er vandoor, Hater door agenten Pas bij zijn aanhou- dat de overvaller een pistool had gebruikt. Ispelers inbraken - De politie in Rot- idt dat nog te veel aardevolle spullen i hun auto laten lig- automobilisten wijzen, zet de politie ers in die op humo- ijze het publiek ven. De toneelspelers en nacht op plaat- let gevaar van een au- it grootst is. traffen elschoppers - De politierechter in i heeft drie inwoners id veroordeeld tot en voor hun betrok- de rellen in de op vrijdagavond 8 rie mannen (18, 30 kregen werkstraffen 30 en 110 uur en een lijk aan hun voorar- n op vrije voeten ge- e Graafsewijk in Den stond bijna twee we en onrust na een uit- an het programma - vijken op SBS6. ilters chten' Het kabinet moet zo ijk roetfïlters voor 's verplicht stellen. &n auto's zonder dat ten meer motorrijtui- ing betalen. Dat eisen en gemeenten in een ii de Tweede Kamer. Wilders terdam - In drie straten in •Zuid hebben onbe=- nsdagnacht foto's op- van het bedreigde amerlid Wilders. Bij jen bloemen. Het 'n dat de bloemen elegd als teken van Iers heeft aangifte ge- e politie. De Rotter- 2 litie heeft de foto's en b weggehaald. - ip straat eschoten Een 26-jarige man htend in Rotterdam loodgeschoten. De dader is volgens de de schietpartij wegge- politie vond het li- i de Rotterdammer in k. Over de toedracht lietpartij is nog niets artsen wil ia 2007 WD-aanvoerder en wil dat de coalitie WD en D66 na de amerverkiezingen wordt voortgezet. Van •gt dat deze week in iew met het blad Fo- terkgeversorganisatie V. Volgens Van loet in de volgende eriode nog radicaler •rvoilmd dan in deze. donderdag 21 april 2005 door Peet Vogels den haag - Gemeenten trekken zich niets aan van de kritiek op de almaar stijgende lokale lasten. In plaats van lagere belastingen na te streven, wallen de gemeenten juist meer be lasting gaan heffen. Ze denken er zelfs aan een eigen inkomstenbelasting te gaan heffen. Achter de schermen vechten de gemeenten, verenigd in de VNG, en het kabinet al een tijd een verbeten strijd. Het gevecht gaat niet zo zeer om geld, maar vooral om de gemeentelij ke zelfstandigheid. De onroerendezaakbelas- ting (ozb) bracht vorig jaar een kleine vier miljard euro op, bijna negen procent van de totale inkomsten van de gemeenten. In totaal hadden de gemeenten vorig jaar zo'n 44 miljard euro te besteden, waarvan 32 miljard euro rechtstreeks van het Rijk kwam. Dat geld mogen ze alleen uitgeven aan vooraf bepaalde zaken. Daarnaast krijgen de ge meenten miljarden binnen aan heffingen, bij voorbeeld voor huisvuil. De heffingen mogen echter nooit hoger zijn dan de daadwerkelijke kosten. Per 1 januari 2006 schaft het Rijk een deel van de ozb af: het deel voor gebruikers. Huurders betalen dan geen ozb meer, een huiseigenaar nog wel het eigenaargedeelte. Het Rijk com penseert de gemeenten hiervoor, maar die zijn daar niet tevreden mee. Sluipenderwijs worden ze steeds afhankelij ker van de geldstromen van de landelijke overheid. En dat betekent dat bij elke bezui nigingsronde in Den Haag de gemeenten moeten vrezen dat ze minder geld krijgen. De VNG pleit daarom voor meer ruimte voor lokale belastingen. Vorig jaar presenteerde een commissie voorstellen voor nieuwe be lastingen. Zo zou er een lokale inkomstenbe lasting kunnen komen. De gemeente zou dan een percentage van het inkomen van elke in gezetene als belasting innen. Ook zijn er plannen voor een ingezetenentoeslag. Elke burger zou dan een vast bedrag per jaar aan de gemeente moeten betalen. De VNG vindt het terecht dat de gemeentelij ke belastingen omhoog gaan. „Nu is nog geen 2,5 procent van alle belastingen voor de ge meenten. In Scandinavische landen is dat 15 procent. Het is dus onzin te beweren dat de gemeenten de oorzaak zijn van de hoge las ten voor de burger", aldus een woordvoerder van de VNG. De VNG vindt dat de overheid maar minder belasting moet gaan heffen als ze vindt dat de burger te veel moet betalen. Bij het CDA in de Tweede Kamer vinden de gemeenten een gewillig oor. Maar bij de coa litiepartijen D66 en WD vallen deze opmer kingen verkeerd. „Minister Zalm van financi en heeft direct gezegd dat de voorstellen van de VNG leuk bedacht zijn, maar absoluut niet zullen worden uitgevoerd door het kabinet", aldus een ingewijde uit de WD. Ook bij D66 zien ze de plannen van de VNG bijna als een provocatie. „We hebben de hoogste lokale lasten in Europa. Gemeenten krijgen jaarlijks meer geld van het Rijk, maar desondanks ver hogen ze jaarlijks de lokale lasten. De ge meenten moeten eerst maar eens de uitgaven beteugelen", meent D66-kamerlid Bert Bak ker. Het CDA is juist voorstander van meer auto nomie voor de gemeenten. „Wij vinden de plannen van de VNG best bespreekbaar", al dus een betrouwbare bron binnen het CDA. Naar goed Nederlands gebruik is een com missie aan het werk om het kabinet voorstel len te doen voor mogelijke nieuwe belastin gen. Over een paar weken wordt het rapport venvacht. Dan zullen WD, D66 en CDA bin nen het kabinet moeten uitvechten of de ge meenten meer mogelijkheden krijgen geld binnen te halen. De uitkomst van die strijd is nog ongewis. Een vrijwel eenstemmige Kamer heeft gisteren forse kritiek geuit op de contracten voor de hoge snelheidslijn die de voorgangers van minister Peijs (verkeer en waterstaat) hebben gesloten. „Broddelwerk", zei WD'er Hof- stra. „Het zijn boterzachte con tracten. Niemand is aan een af spraak te houden, want eigenlijk zijn er geen afspraken", meende Dijksma (PvdA). De Kamerleden stoorden zich er vooral aan dat wel met de ex ploitant van de flitstrein - de HSA - afspraken zijn gemaakt over treinen naar Brussel en Pa rijs, maar dat er in het verdrag met België heel andere zaken stonden en er met Frankrijk he lemaal geen afspraken zijn. Het debat in de Kamer ging vooral over de aankondiging van de Franse spoorwegen dat tien TGV's naar Nederland ge noeg zouden zijn. In het con tract met de HSA staat een mi nimumaantal van twaalf trei nen genoemd, maar in de bere keningen van de concessie aan de HSA is Nederland altijd van zestien treinen uitgegaan. De Kamer sprak de vrees uit dat met deze beperking de HSA niet genoeg geld binnen krijgt om de exploitatie lonend te ma ken. Peijs wilde niet op de za ken vooruitlopen. Het is vol gens haar een zaak van de HSA om met de Belgen en de Fran sen overeenstemming te berei ken. „Als ze er niet uitkomen, weten zij mij heus wel te vin den. Zo is het ook bij de onder handelingen met België ge gaan", zei zij. Met België was er de discussie over de aansluiting van Den Haag en Breda op het HSL-net- werk. Pas na moeizame onder handelingen op regeringsni veau kwam het compromis uit de bus van een gecombineerde dienstregeling die loopt van Den Haag via Breda naar Ant werpen en Brussel. De vrees dat het met de Fran sen dezelfde kant op gaat, noemde de minister voorbarig. Het is volgens haar slechts een 'ingroeimodel'. Bovendien kan de HSA ook failliet gaan als er wél meer treinen rijden, maar zonder passagiers. De kritiek van de Kamer dat voor de komst van de flitstrein de gewone dienstregeling wordt 'geknepen' om de mensen te dwingen de duurdere flitstrein te nemen, wees Peijs van de hand. Volgens haar onderhan delen de NS en de regio's over de nieuwe dienstregeling. Pas als die er niet uitkomen, kan de minister ingrijpen. „Dan kan ik kijken of de onderhandelingen redelijk verlopen. Laten we wel wezen: de NS kan ook wel eens een keer gelijk hebben." enkhuizen - Een bulldozer verplaatste gisteren de grond van een zandbed bij Enkhui zen iets anders dan de bedoeling was. Het voertuig werd door zand en water opge slokt. De bestuurder was aan het werk aan de Houtribdijk bij het twee jaar geleden ge opende naviduct bij Enkhuizen. Foto: GPD/Theo Groot (advertenties) rotterdam/anp - Burgemeester Opstelten van Rotterdam heeft voormalig staatssecretaris Vlie- genthart van het auditteam voetbalvandalisme gisteren vra gen gesteld over het ontstaan van de rellen rond de wedstrijd Feyenoord-Ajax van zondag. Hij wil vooral weten hoe het kon dat Ajax-supporters in de trein vuurwerk en 'gooimateri- aal' hadden. De supporters horen volgens Opstelen, voordat ze de trein in Amsterdam ingaan, gefouil leerd te worden. Zijn Amster damse collega Cohen heeft van zijn korps begrepen dat de Ajax-supporters wel gefouil leerd zijn. Op dezelfde dag waarop Op stelten zijn verzoek aan Vlie- genthart deed, verlengde de rechter-commissaris in Rotter dam de voorlopige hechtenis van drie mannen die zondag werden aangehouden. De twee Rotterdammers en een man uit Venlo zitten vast op verdenking van geweldpleging tegen de po litie. Zondag werden 43 perso nen aangehouden, maar alleen dit drietal zit nog vast. Nieuwe arrestaties zijn nog niet verricht, hoewel minister Don- ner (Justitie) dinsdag zei dat justitie probeerde de hooligans voor de bekerwedstrijd Feyen- oord-PSV, die gisteravond werd gespeeld, op te pakken. „We zetten echt alles op alles om het zo snel mogelijk op te lossen. Maar we moeten wel zorgvuldig werken", aldus een politiewoordvoerder. „We moe ten alle video- en foto-opna men zorgvuldig bekijken. Er is veel beeldmateriaal en je ziet (advertentie) veel mensen strafbare feiten plegen. Het is aan ons om uit te vinden wie precies wat heeft gedaan." Volgens de politie raakten tus sen de vijfhonderd en achthon derd Feyenoord-supporters na de wedstrijd tegen Ajax slaags met de politie. Ze probeerden bij de paar honderd achterge bleven Amsterdamse fans te ko men. Door met stenen, trottoir banden, putdeksels, stalen pen nen en pijpen naar de politie te gooien, probeerden ze voorbij de mobiele eenheid te komen. Hoewel de ME soms maar met moeite stand hield en er veel vernielingen werden gepleegd, bereikten de hooligans het vak met de Ajax-aanhang niet. Bij de rellen liepen 25 politie mensen verwondingen op. Ze ven van hen hebben letsel als een gebroken arm, gebroken ribben en hoofdletsel Achttien agenten kwamen er met kneu zingen vanaf. den haag/anp - De Rijksvoor lichtingsdienst zegt het „te be treuren dat hier en daar de sug gestie is ontstaan dat de konin gin geen respect zou hebben betoond aan de overleden paus en de katholieken in ons land." De RVD laat dat weten op de si te van het Koninklijk Huis. Na het heengaan van paus Jo hannes Paulus II ontstond ver bazing dat het Koninklijk Huis niet naar de uitvaart ging. Volgens de RVD is de koningin wel overtuigd van „de grote rol die paus Johannes Paulus II heeft gespeeld in de bevorde ring van vrede en veiligheid en de toenadering tussen de we reldgodsdiensten. arnhem/anp - Het openbaar ministerie heeft gisteren voor het gerechtshof in Arnhem zes maanden voorwaardelijke mili taire detentie en een taakstraf van 240 uur geëist tegen de 44- jarige marinier Eric O. Volgens de aanklager heeft de militair 'volstrekt onnodig en voorbarig' op 27 december 2003 waar- schuwingschoten gelost op een Woensdag 1 juni gaat Nederland naar de stembus voor een referendum. Het referendum draait om de vraag: 'Bent u voor of tegen instemming door Nederland met het Verdrag tot vaststel ling van een Grondwet voor Europa?' Wat is een Grondwet voor Europa? Verdwijnt de Nederlandse Grondwet? Voor wie geldt het Verdrag? Wat is dit referendum? (advertentie) groep Irakezen. Hiermee heeft hij de geweldsinstructie voor militairen in Irak overtreden. O. probeerde een groep opdrin gerige Irakezen op afstand te houden. Een van zijn schoten kostte een 32-jarige Irakees het leven. De rechtbank in Arnhem sprak O. in oktober vorig jaar vrij. De marechaussee arresteerde de marinier na het schietincident en bracht hem naar Nederland waar hij een aantal dagen in de cel zat. GRONDWET^ pOOR EUROPA Nieuwsgierig? De Referendumcommissie heeft een objectieve samenvatting gemaakt van wat er in het Verdrag staat. Deze samen vatting krijgt u op zaterdag 23 april thuis in de bus. Of kijk op www.referendumcommissie.nl. Hier zijn de samenvatting en andere informatie over het Verdrag nu al beschikbaar. Ook op de website: meer over het referendum en antwoorden op veel gestelde vragen. Voor vragen kunt u bellen met het Informatiepunt Referendum Europese Grondwet, telefoon 070 - 426 8i 00 (op werkdagen van 9.00 uur tot 17.30 uur). Mailen kan ook: postbus@referendumcommissie.nl. REFERENDUM C O M. MISSIE BEDOELD VOOR CONSUMENTEN MET EEN ALLERGIE VOOR EI EN/OF GARNALEN VERPAKKING CONIMEX CASSAVE KROEPOEK KAN VERKEERDE SOORT KROEPOEK BEVATTEN Unilever Nederland waarschuwt consumenten met een allergie voor ei en/of garnalen de inhoud van Conimex Cassave Kroepoek niette consumeren. Het gaat uitsluitend om verpakkingen met houdbaarheidsdatum 28-10-05. Door een verpakkingsfout is in een klein aantal Conimex Cassave Kroepoek verpakkingen een ander soort Conimex kroepoek, welke garnalen en ei bevat, terechtgekomen. Wij adviseren iedereen, die een verpakking Conimex Cassave Kroepoek met een houdbaarheidsdatum van 28-10-05 in bezit heeft, de inhoud van de verpakking weg te gooien. Consumenten die in bezit zijn van de bewuste verpakking ontvangen een passende vergoeding. Stuur daartoe de lege verpakking, onder vermelding van uw naam en adres naar Conimex, Antwoordnummer 5195,3000 VB Rotterdam. Voor meer informatie kunt u bellen met de gratis Conimex Informatielijn: 0800-0228242. Wij bieden u onze welgemeende excuses aan voor het ontstane ongemak. Unilever Nederland, Rotterdam

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3