Secretaresse meer dan alleen typiste GESPREK VAN DE DAG Kamerleden fietsen vetrollen weg Vliegen heeft status: Platina, goud, zilver en ivooi Nederlandse taal in opmars in Frankrijk Functie in aanzien gestegen MENSELIJK Het gaat langzaam, de cijfers zijn nog niet spectaculair maar de trend is overduidelijk: de Nederlandse taal is in opmars in het noorden van Frankrijk. Op de lagere scholen spre ken inmiddels bijna vijfduizend kin deren Nederlands. Een kwart eeuw geleden was er nog geen basisschool waar Nederlands werd onderwezen, nu zijn het er 72. Het aantal middel bare scholieren dat de Nederlandse taal machtig is, is in de afgelopen vijf jaar verdubbeld: van 1220 naar 2500. „De opmars is onmiskenbaar", con stateert Rudi Wester, directeur van het Nederlands cultureel instituut in Parijs. „Bij de studenten is de situatie zelfs nog spectaculairder. Er zijn in Frankrijk meer studenten die Neder lands studeren dan Nederlanders die Frans studeren." Om die ontwikkeling verder te sti muleren wordt op 3 mei in Lille een 'Dag van de Nederlandse taal' ge houden. De manifestatie is een geza menlijk project van de onderwijsin spectie in het departement Nord, de organisatie van leraren Nederlands in die regio (Apnes), de Nederlandse en Vlaamse regering en de Taalunie. Ongeveer 1400 leerlingen van het ba sis- en middelbaar onderwijs nemen eraan deel. Ze hebben in de maan den voorafgaand aan de bijeenkomst intensief gestudeerd op een brochu re die het ministerie van buitenland se zaken over Nederland had samen gesteld en zullen daar in Lille op speelse wijze over worden onder vraagd door de in Frankrijk nog steeds razend populaire zanger Da- Piet Theys De beste verhalen moet je niet ver halen ve. De quiz wordt gevolgd door een optreden van Herman van Veen en zijn Harlekijn-groep, die een speciaal voor deze dag gemaakte minimusi- cal, C'est comme ?a, opvoeren. De drie Vlaamse zangeressen Jorunn Bauweraerts, Nathalie Delcroix en Annelies Brosens die de folkgroep Lais vormen, brengen een deel van hun repertoire en de bijeenkomst wordt afgesloten door Dave die een paar van zijn bekendste nummers zal zingen. Europese ontwikkelingen, verande ringen in Frankrijk zelf maar vooral de economische situatie in het noor den van Frankrijk zijn volgens Wes ter de drie belangrijkste redenen waarom de belangstelling voor het Nederlands zo toeneemt. „De werk loosheid in zowel Vlaanderen als Ne derland is al geruime tijd stukken la ger dan in Frankrijk, en dan met na me in het noordelijk deel van het land. Er zijn in de regio Nord/Pas- de-Calais zo'n 200 bedrijven waar Nederlands de voornaamste taal is en die bieden in totaal werkgelegen heid aan 10.000 mensen. In het ge bied tussen Duinkerken en Lille wor den de personeelsadvertenties voor namelijk in het Engels en het Neder lands geplaatst. Het begint toch tot steeds meer mensen door te dringen dat Nederlands niet zomaar een taal is maar dat ze gesproken wordt door meer dan 22 miljoen mensen: 16 miljoen in Nederland, 6 miljoen in Vlaanderen en een half miljoen in Suriname dat vorig jaar officieel lid is geworden van de Taalunie." Ook op het Institut Néerlandais in Parijs merkt men een groeiende be langstelling voor de Nederlandse taal. Jaarlijks wordt aan 500 tot 600 Fransen Nederlandse les gegeven. Dat aantal zal dit jaar alleen nog maar toenemen. Het hoofd van de taaiafdeling van het instituut, Ineke Paupert, is momenteel druk bezig met zeer intensieve cursussen voor Air France-personeel dat vanwege de fusie met KLM naar Nederland wordt uitgezonden. Henk Glimmerveen De 59-jarige muziekgrootheid VAN MORRISON, wiens carrière decennia over spant, heeft eindelijk de weg naar het internet gevonden. Sinds gisteren be schikt de zanger over een eigen officiële WEBSITE, meldde de Britse krant The Times. Op de site zijn audiofragmenten te horen van het album Magic Time dat volgende maand uitkomt. Ook kunnen fans er terecht voor het bestellen van cd's van de artiest. Voor het downloaden van muziek kunnen liefhebbers binnenkort ook terecht opwww.vanmorrison.co.uk. Foto: EPA De rechtbank in Amsterdam heeft het gebruik van materiaal uit een van prin ses MAXIMA gestolen digitale camera als onrechtmatig veroordeeld. Het weekblad Privé moet voor het gebrui ken van de FOTO'S uit de camera een schadevergoeding van 15.000 euro betalen, SBS voor het gebruik van het filmpjé 10.000 euro. Beide veroor deelden moeten ook met een rectifica tie over de brug komen en mogen het materiaal nooit meer gebruiken. De camera werd vorig jaar in Argentinië van prinses Méxima gestolen. Het ap paraat bevatte privé-opnamen van on der anderen prinses Amalia. Die wer den al gauw her en der te koop aange boden. Ondanks waarschuwingen te gen het gebruik maakten Privé en SBS opnamen toch openbaar. De gemiddelde leeftijd waarop Britse KINDEREN hun eerste mobiele telefoon krijgen, is gedaald tot 8 jaar. Een kwart van de Britse kinderen tussen de 5 en 9 heeft al een mobieltje. Dat blijkt uit onderzoek waarvan dagblad The Daily Tele graph gisteren de resultaten publiceerde. Volgens de directeur van het onder zoeksbureau dat de studie heeft uitgevoerd, gebruiken de kinderen hun telefoon vooral om contact te houden met hun ouders. Die zouden de mobiele telefoon dan ook gebruiken als instrument om nog enige CONTROLE te hebben over hun kroost. Daardoor bestaat volgens psychologen het risico dat de kinderen onvol doende de mogelijkheid krijgen zich zelfstandig te ontwikkelen. De kans op na delige gevolgen van schadelijke straling lijkt volgens de onderzoekers evenwel klein. Daarvoor bellen de jonge gebruikers te weinig. In het Haagse perscentrum Nieuwspoort werd onlangs de af trap gegeven van een zes maan den durend fitheidsprogramma voor tien Kamerleden. De helft van de volksvertegenwoordiging kampt met overgewicht of heeft een verhoogde kans op hoge bloeddruk. „Zo, ik heb in tien minuten tijd vierenhalve kilometer gefietst. Dat scheelt toch weer zo'n tachtig ca lorieën." Het haar plakt aan Hil- brand Nawijns rood aangelopen gezicht als hij puffend van de ho metrainer afglijdt. Op het kanarie gele shirt van het LPF-Kamerlid prijkt de - misschien iets te opti mistische - tekst: Fit Kamerlid. Slachtoffers van het fitheidspro gramma voor de Tweede Kamer zijn tien woordvoerders op het terrein van volksgezondheid en arbeidsomstandigheden. Tussen de lunch en de wekelijkse stemmingen door beuken ze op de trappers van de hometrainers, terwijl op de metertjes de calorie- en wegtikken. „Ben ik blij dat ik vandaag een broek heb aange trokken", roept Eske van Eger- schot (WD), wijzend op de korte rokjes van de andere vrouwelijke Kamerleden. Initiatiefnemer Arbo Unie, die waakt over de gezondheid van werkenden, testte vorig jaar de conditie van Kamerleden. Maar liefst de helft bleek te zwaar of had een verhoogde kans op hoge bloeddruk. Vooral bij de PvdA-fractie sloeg de weegschaal in het rood uit. Alleen de leden van de SP bleken goed op gewicht. Een slechte zaak, vindt de Arbo Unie. Kamerleden horen het goede voorbeeld te ge ven. ,De tien volksvertegenwoordigers willen hun conditie de komende maanden opschroeven, maar in het Kamergebouw is daar geen mogelijkheid voor. „Belachelijk eigenlijk", vindt WD'er Anouchka van Miltenburg. „Kamerleden kunnen alleen fitnessen in het mi nisterie van defensie. Maar daar komen we eerst op een wachtlijst terecht, want de defensiemede werkers krijgen voorrang." De sportlustigen nemen zich ter plek ke voor bij Kamervoorzitter Frans Weisglas om een eigen fitness ruimte te vragen. Wat moetje doen als je als secreta resse merkt dat in je bedrijf met de boekhouding wordt gesjoemeld? Dat er bijvoorbeeld bouwfraude wordt gepleegd? Of: hoever moet je gaan bij het helpen van je baas zijn vrouw te bedriegen door zijn smoezen te ondersteunen? Dat zijn enkele van de onderwer pen die worden aangesneden in een heel nieuw hoofdstuk in het handboek secretaresse, dat eerder deze week is verschenen. Dit is de derde editie van een uitgave die elke paar jaar verschijnt op basis van een enquête onder secreta resses, over wat zij als kenmerken en lastige punten zien van hun functie. De eerste uitgave verscheen in 1995, op initiatief van de Dien stenbond FNV, nu onderdeel van FNV Bondgenoten. Het naslag werk beoogt nog steeds duidelijk te maken dat het vak van secreta resse - er zijn er ongeveer 100.000 in Nederland - meer is dan dat van een typiste die ook de tele foon opneemt én koffie haalt. „Het aanzien van het vak is de af gelopen jaren flink gestegen", zegt Bondgenoten-bestuurder Ans van Uffelen, die het boek heeft geschreven samen met jour naliste Geke van der Wal. „Zowel managers, directeuren perso neelszaken als de secretaresses zelf vinden dat zij zijn uitgegroeid tot assistent manager, office ma nager of executive assistent. De term afdelingssecretaresse is aan het verdwijnen." Steeds vaker is de secretaresse binnen een organisatie degene die de infomatiestromen bewaakt en leidinggevenden erop atten deert dat zij iets moeten doen. Het onderzoek dat ten grondslag ligt aan deze derde editie van het boek, waaraan 1500 secretaresses meewerkten, geeft dit duidelijk aan, zegt Van Uffelen. De omstandigheden waaronder de secretaresses werken zijn dui delijk veranderd sinds de jaren negentig, zegt zij. „Toen was er nog veel aandacht voor onge wenste intimiteiten op het werk. Daar hoor je nu niemand meer over." De verhoogde status van het beroep heeft blijkbaar dit pro bleem praktisch doen verdwijnen. Maar er is een ander voor in de plaats gekomen: dat van de loyali teit, de normen en waarden. Hoe ver moet een secretaresse gaan als zij direct of indirect meewerkt aan belastingfraude? In de bouwen- quête van de Tweede Kamer werd een secretaresse opgeroepen als getuige. Zij voelde zich gedwon gen haar werkgever aan de schandpaal te nagelen: uit de agenda's en correspondentie die ze moest verzorgen, bleek duide lijk dat er werd samengespannen om de prijs op te drijven. Pasklare oplossingen zijn er niet, aldus het boek. Het advies is eigen normen en waarden scherp voor ogen te houden, als het mogelijk is de zaak met de baas te bespre ken en desnoods advies van bui ten in te winnen. Net als op tal van andere terreinen bevat dit boek ook op dit terrein een lijst van branche-organisaties en lite ratuur waar hulp kan worden ge zocht. Het KRAAMBOEKJE over de geboor te van BEATRIX is uit de tentoon stelling in de bibliotheek in Sneek gehaald. De eigenaar van het boekje vond dat er te veel publiciteit ont stond en wilde het boekje terug, zo vertelde directeur Pasma van de bi bliotheek gisteren. Het boekje van de inmiddels overleden kraamver zorgster Trijntje Boonstra werd we gens het 25-jarig jubileum van Bea trix als koningin en het honderdjarig jubileum van de Vereniging Oranje Sneek in de bibliotheek in Sneek tentoongesteld. Beatrix keek op 31 januari 1938 op Paleis Soestdijk voor de eerste maal de wijde wereld in. Boonstra en een collega-zuster werkten bij het Bronovo Ziekenhuis in Den Haag. Voor de geboorte wer den zij op Soestdijk ingezet. Ook bij de geboorte van prinses Irene assis teerden de twee zusters. Wat er pre cies in het schrift van zuster Boon stra staat, wordt niet openbaar ge maakt. Wel is duidelijk dat het schriftje aantekeningen bevat uit de periode van 11 januari tot half maart 1938. Foto: ANP Gratis vliegtickets moeten passagiers naar KLM en Air France lokken Amstelveen - Voor reizigers die slechts af en toe een vliegreis ma ken is het een moeilijk te door gronden systeem. Maar voor za kenreizigers en andere veelvlie- gers zijn de spaarprogramma's met gratis vliegmijlen soms door slaggevend bij de keuze voor een luchtvaartmaatschappij. Door het samenvoegen van de belonings systemen voor kilometervreters denken de KLM en fusiepartner Air France een streepje voor te hebben op de concurrentie. In het gevecht om de passagier is niets te dol. Zakenlieden die re gelmatig voor de baas de wereld overvliegen, worden door veel luchtvaartmaatschappijen be loond voor hun reisgedrag. Zij krijgen op hun kaart voor frequent flyers bonusmijlen bijgeschreven, die zij privé kunnen gebruiken voor een reis. De punten zijn bij de KLM en Air France ook te ge bruiken voor pakweg gratis hotel overnachtingen, een safari in Zuid-Afrika of de huur van een Ferrari. Driehonderd Nederlandse en Franse medewerkers zijn een jaar hard bezig geweest om een pro gramma met de naam Flying Blue Kilometervreters hebben een streepje voor bij KLM en Air France. Foto: AP op te zetten. Volgens topfunctio naris Simone Wickenhagen van de KLM gaat het om het eerste grote gezamenlijke project sinds de fusie vorig jaar. „Het was een gigantische klus." Trouwe klanten die nu nog een Flying Dutchman-kaart van de KLM hebben, gaan er volgens haar op vooruit omdat er ruim hartiger met extra kilometers wordt gestrooid. „De drempel is lager gemaakt. Je hebt eerder een gratis ticket." Door de samenwer king met de Fransen kunnen pas sagiers op veel meer verbindingen bonus-kilometers verdienen. De klant krijgt bij de KLM en Air France meer vliegkilometers ca deau dan bij de concurrenten, al dus Wickenhagen. De Frans-Ne derlandse combinatie hoopt voor al veelvliegers bij British Airways en Lufthansa weg te kapen. „Ui- po ele dei .li teraard is dat de bedoeling Mi' Wickenhagen. „Maar het b wej rijkste bij de beslissing van kenreiziger blijft het netwe }n volgens komt de prijs en d pas het frequent flyer- pro; ma." De KLM en Air France heb!- wereldwijd zo'n tien miljoe hte klanten. Niet alle veelvliege doe gelijk. Passagiers die veel la da ters maken met dure ticketfde den extra beloond. Zo kan reiziger met één retourticki a d sterdam-Sao Paulo in de bi k. ness-class al rekenen op eehit tis vliegreis naar Nice, Rom Tunis. De beloning is mede afhan j|| van de status die met vliegf bereikt: platina, goud, zilve |g ivoor. De aard van de kaart paalt ook de andere voorde zoals voorrang bij incheckt en recht om extra bagage mee W men, gratis busvervoer em Mr in speciale luchthavenloun ivoi KLM en Air France verwacl ;gt een jaarlijkse groei van ach 'ew cent reizigers met een Flyh 'Ml Blue-kaart. Richard Mooyman VA Hilbrand Nawijn werkt zich in het zweet op de trimfiets. Foto: GPD/Phil Nijhuis De verrichtingen van de Kamerle den zijn de komende maanden op internet te volgen (via www.hoefi- tishetkamerlid.nl) De tengere Stef Blok (WD), fer vent marathonloper, heeft daar geen problemen mee. Na een kwartier fietsen is zijn ademhaling nog steeds gelijkmatig. „Ik eet ge zond en neem in het Kamerge bouw altijd de trap." PvdA-Kamerlid Anja Timmer overweegt ook te stoppen met ro ken. „Dat zou met dat sporten wel goed zijn. En voor een paar kiloot jes meer ben ik niet bang", zegt ze met een blik op haar slankt t pen. „Maai" aan de andere kant: n paar jaar geleden liep ik no If moeiteloos de halve maratl IJ toen rookte ik ook al volop, pl Frouke Tamsma Foto: UPI Het boek werd uitgereikt door Bondgenoten-hoofdbestuurder Anja Jongbloed aan Zakenvrouw van het Jaar Yvonne Swaans. Van daag is het nationale secretaresse dag. De oplage van het boek is vijfduizend exemplaren, maar Van Uffelen verwacht dat er snel moet worden bijgedrukt. „Het is razend populair." Geke van der Wal en Ans van Uffe- inp s ei len, Een functie met inhout de 90 pag, uitg. FNVBondgen /Kluwer, prijs 12 euro. gpd tl M-

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2