uwen m idse polder Jtn de baan KNIP Overheid is tal van kunstwerken kwijt PAG Menno Smitsloo koopt deel Haarlemmertrekvaart Murat D. verdacht van poging tot doodslag OPAllE GEUREN, EN BADPRODUCTEN VOORMANNEN! BBamaBn Vrijdag 22 april varen gegrond verklaard euwe poging om verkoop mk Katwijk te beperken Olifanten zaaien paniek in Seoul WWW.KEUKEN3000.NL OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad donderdag 21 april 2005 Start verkoop 22 maart Wilfried de Jong over de linkerbil van Paolo Bettini Een mooi dagje spoorzoeken in de Bollenstreek Veel zon en fris 11/12° VAR 2/3 ijk rt van Dijk s,n! Er komen voorlopig e Irijven en woningen in P,e' iOostvlietpolder. Voor fJe keer in vier jaar heeft ^van State een stokje ge- oor dat plan. Vrijwel alle ertegen zijn gegrond van State constateert iblemen bij de ver deling en op het ge- luchtkwaliteit. Uit de op de uitspraak die gedaan blijkt dat er lut is gestapeld bij de Op verschillende uitbreekt de motive- iorbeeld voor het be- ■juist in de polder tus- irwoude en Leiden be vestigen. jens de Raad van Sta de oplossingen voor iling van het verkeer, aanleg van een be- van 35 hectare iet autoverkeer met tuigen per etmaal toe. ook gevolgen voor de iteit, maar verzuimd te geven of de strenge normen voor uitstoot stof en stikstofdioxide termijn worden ge- raren tegen de goed man het bestemmings- r Gedeputeerde Staten -Holland waren inge- door de Vereniging Oostvlietpolder, de Belangenbehartiging polder, de Vereniging ik - Katwijk wil op- bekijken of het moge- om met slijters en su- arkten afspraken te ma- ver het beperken van verkoop aan 16- en 17- i Nederland zijn experimenten ge- dus dat moet ook in kunnen, redeneert lege van burgemees- wethouders. Vorig jaar mislukte in Kat wijk op de valreep de proef waarbij lokale supermarkten geen alcohol zouden verko pen aan jongeren onder de 18 jaar, omdat enkele super markten werden teruggeflo ten door hun landelijke ke tens. Zij willen zich aan de wet houden, waarin staat dat jongeren vanaf 16 jaar zwak- alcoholische dranken mogen kopen. COMMENTAAR die met hun kinderen voetbal gaan, zijn een ïheid geworden in het roetbak Wie de suppor- i van het afgelopen ■li de in Rotterdam heeft loet ook wel erg veel lef ,r om naar het stadion te VOETBALGEWELD oek aan een betaald edstrijd is zo erhand een geworden 1 insoren, die 2 ge plaats heb- n in het sta de harde sup- ïrnen. De laatste groep iet al jaren voor die ge- i, want altijd is er de t het gezin tussen twee nde supportersgroe- komen. op betere tijden is er de geweldsexplosie van zondag, rollebollen de NVB en de overheid is over elkaar over de Mg. arde maatregelen vandalisme te beteuge- en intussen uit. enquête is gebleken dat nt van de Nederlanders 5 elschoppers meedogen loos worden aangepakt. Minis ter Remkes sloeg direct stoere taal uit. Zo heeft hij het gedurfd de 'stuurgroep bestrijding voet balvandalisme' bijeen te roepen. Die aankondiging staat garant voor veel gepraat, nog meer rap porten, maar helaas weinig da den. In al die jaren van vandalisme rond het voetbal, zijn de verantwoordelijke par tijen niet verder geko men dan de ontwikke ling van een ondeugde lijke, want fraudegevoe lige voetbalpas. Ook is er bij gebrek aan foto's nog steeds geen oplossing voor het massaal ontduiken van stadion verboden. Er dient versneld een meldings plicht van supporters met een toegangsverbod te worden inge voerd. In Engeland werkt dat al jaren. Dan is er niet eens een verbod voor fans van bezoeken de clubs nodig. Op deze manier hoeft de goedwillende supporter niet meer te vrezen slachtoffer te worden van een horde slo pende supporters. Fred Segaar door Timoteus Waarsenburg leiden - Projectontwikkelaar Menno Smitsloo uit Oegstgeest koopt het Oegstgeester deel van de Haar lemmertrekvaart van de gemeente Leiden. Volgens de Leidse wethouder Hillebrand is de koop zo goed als rond en ligt de akte inmiddels bij de notaris Waar om gepasseerd te worden. Leiden heeft jarenlang gepro beerd om de vaart aan de gemeente Oegstgeest te slij ten, maar die wilde te veel geld hebben ter compensa tie van achterstallig onderhoud. De Haarlemmertrekvaart tussen Leiden en Haarlem is in de zeventiende eeuw gegraven. Sindsdien is de vaart eigendom van die twee gemeenten. Leiden bezit het deel tot aan Lisse. Omdat de vaart tegenwoordig van geen enkele waarde meer is als transportroute, maar het onderhoud van water, weg en walkanten wel veel geld kost, wil de gemeente van haar stukken vaart bui ten de eigen gemeentegrenzen af. Volgens Hillebrand probeert Leiden al enkele jaren het Oegstgeester deel van de trekvaart aan de gemeente Oegstgeest te slijten. „Maar die vroeg zo'n twee mil joen euro voor achterstallig onderhoud. Dat vonden we te gek. En omdat we privaatrechtelijk eigenaar zijn, mogen we de trekvaart verkopen aan wie we willen." Toen Smitsloo zijn interesse kenbaar maakte - hij wil de vaart volgens Hillebrand vanwege een aantal bijbe horende stukken grond - is de gemeente direct om de tafel gaan zitten. Hillebrand: „We hebben in die ge sprekken wel aangegeven dat we de vaart nog één keer aan de gemeente Oegstgeest zouden aanbieden. Dat is gebeurd. Het college wilde toen op ons aanbod ingaan, maar de gemeenteraad besloot anders. Die wilde al leen het onderhoud van de vaart overnemen en de kosten daarvan, jaarlijks zo'n veertigduizend euro, op Leiden verhalen. Bovendien wilde de raad alsnog een vergoeding van twee miljoen euro vanwege het achter stallige onderhoud." Pagina R3: 'Dat dit maar tot iets moois mag leiden' Bewoners Vrouwenweg, Recre atiecentrum Vlietland en enkele particulieren. Alleen het be zwaar dat een bedrijf had inge diend tegen het schrappen van een baggerdepot in de Oost vlietpolder is niet gegrond ver klaard. De verantwoordelijke wethou ders Ron Hillebrand (PvdA- ruimtelijke ordening) en Alexander Geertsema (WD /economische zaken) toonden zich gisteren teleurge steld, maar optimistisch. Zij ho pen dat de provincie met aan vullende onderzoeken over een half jaar opnieuw het bestem mingsplan kan goedkeuren. Die nadere studies op het gebied van verkeer en luchtkwaliteit zouden de bezwaren van de Raad van State moeten wegne men. De werkzaamheden in de polder tussen Zoeterwoude en Leiden kunnen dan op z'n vroegst over een jaar alsnog be ginnen. Ook de provincie ge looft nog in een goede afloop, aldus een woordvoerder. „De gedeputeerde is erg positief." De fractie van GroenLinks spreekt van 'een bestuurlijke ramp' en heeft er weinig ver trouwen in dat het nog goed komt 'ondanks de luchtige re actie van het college'. De partij vindt dat er na diverse mislukte pogingen nu moet worden na gedacht of er nog wel een be drijventerrein in de Oostvliet polder moet komen. Pagina Ri: 'Gemeente heeft geen grote steken laten vallen' seoul - Zes ontsnapte circusolifanten hebben gisteren voor paniek gezorgd in de Zuid-Koreanse hoofdstad Seoul. De dieren vernielden een ruit en meubilair bij een restaurant, ze verwoestten een tuin en ze veroorzaakten een verkeerschaos. Een persoon raakte gewond. Vijf olifanten konden al snel worden teruggedreven naar hun verblijven. Een zesde werd uiteindelijk ingesloten op een terrein bij een politiebureau. De dieren gingen er vandoor tijdens een straatparade nabij een stadspark. Foto: Reuters (advertentie) den haag/gpd - Zeker honder den en mogelijk duizenden kunstwerken die het Rijk heeft uitgeleend aan ministeries, am bassades, kanselarijen en rijks diensten zijn zoek. Dat zeggen ingewijden bij de dienst Insti tuut Collectie Nederland (ICN), die ruim 100.000 kunstvoorwer pen van het Rijk beheert. Onge veer de helft daarvan is als bruikleen ondergebracht bij musea en instellingen als mi nisteries, rijksdiensten en am bassades. Staatssecretaris Van der Laan (cultuur en media) had de over heidsinstellingen enige tijd ge leden tot half april dit jaar de tijd gegeven uit te zoeken waar de kunstwerken zich bevinden en die eventueel terug te bezor gen. Een aantal ministeries heeft volgens een woordvoer ster nog niet aan dat ultimatum voldaan. Daarom is nog niet te zeggen hoeveel stukken er pre cies verdwenen zijn. In mei zal Van der Laan een stand van za ken opmaken en een 'plan van aanpak' opstellen. Het gaat bij de uitgeleende kunstwerken om 'stukken van culturele waarde' (zogeheten CW's) en 'bijzondere culturele waarde' (BCWs). Het gaat het ministerie van cul- (advertentie) tuur vooral om die laatste cate gorie van zeer waardevolle schilderijen, sculpturen en ke ramiek van grote - vooral Ne derlandse - kunstenaars. De in gezamelde CW's gaan veelal naar de Dienst Domeinen van het ministerie van financiën om te worden geveild. Onder de BCWs bevinden zich echter werken van bijvoorbeeld Appel en Comeille. De circa 50.000 stukken die niet zijn uitgeleend, worden in de pot bewaard bij de afdeling Collecties in Rijswijk, waar het ICN beschikt over faciliteiten met ruim 12.000 vierkante me ter depotruimte en ateliers voor moeilijke technische werk zaamheden en restauraties. Vechtpartij met medegedetineerde samen met acht anderen door Gerard Baas sassenheim - Murat D. is in verband met geweld tegen een medegedetineerde over geplaatst van jeugdgevangenis Teylinger- eind in Sassenheim naar een andere inrich ting. De 17-jarige jongen schoot in januari vorig jaar op het Haagse Terra College on derdirecteur Van Wieren dood. Het incident in Teylingereind had plaats op 27 maart tijdens een kerkdienst. „Er is tij dens die algemene paasdienst voor alle ge loofsgroepen een vechtpartij ontstaan waarbij negen jongeren, onder wie Murat D., zich richtten op één andere jongen", zegt R. de Bruijn, directeur van Teylinger eind. Bij die vechtpartij zijn geen wapens gebruikt. Volgens De Bruijn is de situatie in Teylinge reind weer 'redelijk normaal'. „Maar ik kan niet ontkennen dat het incident een enor me impact heeft gehad op de overige gede tineerden, het personeel, maar ook de vrij willigers bij de kerkdienst en de dominee. De wekelijkse kerkdiensten zijn overigens al na een week hervat." Murat D., die een celstraf van vijf jaar en tbs met dwangverpleging uitzit, en de an dere acht zijn naar aanleiding van de vechtpartij deze week aangehouden. De aangevallen jongen is na het incident naar het ziekenhuis vervoerd, waar een lichte hersenschudding werd geconstateerd. In middels is hij volgens de directeur weer op de been en volgt hij de lessen. Overigens ook in een andere inrichting. „Hij zat in Teylingereind in afwachting van een verde re behandeling en in die andere inrichting was plaats voor hem." De Bruijn toont zich er niet rouwig om dat ook D. naar een andere inrichting is ver trokken. „Hij heeft bijna al de tijd sinds de moord in Den Haag bij ons gezeten. Het is nu tijd dat iemand anders zich over hem ontfermt." In december deed een medege detineerde ook al aangifte van bedreiging tegen Murat D. Dat zou eveneens zijn ge beurd binnen de muren van de jeugdin richting in Sassenheim. De bedreigde jon gen is overgeplaatst. De groep die de jongen tijdens de kerk dienst aanviel, is inmiddels uit elkaar ge haald. Vier van hen, onder wie Murat D., zijn verplaatst naar een andere inrichting, de rest verblijft nog in Sassenheim. „Ten aanzien van hen is er geen sprake van zwaardere bewaking of een strenger regi me. We zijn daarentegen wel extra alert op hen." De groep van negen wordt poging tot doodslag ten laste gelegd, maar De Bruijn sluit niet uit dat het OM de tenlastelegging verzwaart en uitgaat van poging tot moord. 20% met de bon op pagina 3 Swifferdoekje verstopt zuivering Groningen - Swifferdoekjes (papieren dweildoekjes) blijken een nieuwe bedreiging voor waterzuiveringsinstallaties. Het was al bekend dat condooms en inlegkruisjes vastlopende waspersen en pompen kunnen veroorzaken, maar het afgelo pen half jaar zijn ook steeds meer van de papieren dweild oekjes uit vastgelopen machi nes gevist. Het probleem heeft zo vaak storingen veroorzaakt, dat sommige waterschappen extra fijnmazige filters plaatsen in hun systeem. 'Ouders zijn zeer slechte opvoeders' Hilversum - Leerkrachten heb ben geen hoge pet op van de opvoedkwaliteiten van de-ge middelde ouder. De ouders be steden weinig tijd aan hun kroost, leggen de opvoeding vaak neer bij de school en ver wachten veel van hun kinderen. Dat blijkt uit een enquête die Intomart heeft uitgevoerd in opdracht van Netwerk KRO. Oud-drukkers NDB voeren actie zoeterwoude - Oud-drukkers van het failliete Zoeterwoudse drukkerijbedrijf NDB hebben gisteren bij de aandeelhouders vergadering van de Telegraaf geprotesteerd tegen de manier waarop ze op straat zijn gezet. De actievoerders komen niet in aanmerking voor een sociaal plan en zijn daar erg boos over. Ze eisen 3,5 miljoen euro van de Telegraaf, aandeelhouder van NDB voordat het bedrijf fu seerde. Dat komt neer op drie maandsalarissen per oud-werk nemer. Pagina R3 PSV naar bekerfinale Rotterdam - PSV heeft zich als eerste ploeg geplaatst voor de finale van de Amstel Cup. De Eindhovense club versloeg Fey- enoord gisteren via strafschop pen (4-2) in de halve finales van het nationale bekertoernooi. PSV speelt in de finale, 29 mei in de Kuip, tegen de winnaar van Willem II - Ajax. Die wed strijd wordt vanavond in Til burg gespeeld. PSV kan zater dag thuis tegen Vitesse kampi oen worden. AZ verloor giste ren met 3-2 van FC Utrecht. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! 6? Ja, EL, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2"weken gratis! Ik betaal automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) M/Q V Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon Geboortedatum: e-mail: Bank/giro* Handtekening: Uitsluitend bij a Stuur d de envelop naar Leidsch Dagblad. t.a.v afd Lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800-1711 (gratis) vindt u nadere informatie. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad 8 710404 600011

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1