REGIO ACTIEèfo r 2."9 38 H9 isartsen doen vanmorgen alleen 'spoedjes' Advocaat geeft oud-NDB'ers grote kans 3Ze kunnen zien dat we nette mensen zijn. TochV Belofte maakt schuld Telegraaf voor de rechter? In de sloot irschoten S iolland n land' Smitsloo: 'Dat dit maar tot iets moois mag leiden' R3 1M 235 Graag gedaan. Super deBoer leiderdorp - Een 2i-jarige Leiderdorpse heeft gisteren op de N445 in haar woonplaats een enorme schui ver gemaakt met haar auto. De vrouw reed vanaf de snelweg over de provinciale weg richting Leiden toen ze de macht over het stuur verloor. De auto belandde in de berm en sloeg vervolgens over de kop. Uiteindelijk kwam het voertuig op zijn kop in de sloot tot stilstand. Ambulance, politie en brandweer verleenden assistentie na het ongeluk. De automobiliste kroop zelf uit de auto. Foto: Hielco Kuipers 123 km over jnzichtweg ist - Bij een snelheids in Oegstgeest is dins- jersonenauto geflitst 23 kilometer per uur Rijnzichtweg snelde, eg geldt een maximum van 50. Bij de controle, ënhalf uur duurde, in totaal 292 overtre- llf1 de foto gezet. Daarmee op de vijf passanten te overtreders kunnen :e ort een bekeuring op inden. "linginbraak derdorp Bij een inbraak in ing aan de Leiderdorp- ïaersingel is dinsdag- elektronische appara- eld buitgemaakt. De jn binnengekomen via rdeur. De politie heeft n onderzoek. (diotense Y blinker' ian den rijn - Eefje jk uit Voorschoten is ind uitgeroepen tot uit- an het ID-college. De 4 linge zit op school in n doet 'welzijn'. Wes- left evenals de negen enomineerden buiten- gepresteerd tijdens e. Ze heeft in Sassen- idenwerk' opgezet ii centrum Fascinus. Dit 01 lopt nog steeds. De et 1 bekende Gijs Staver- ligde de tien 'sterren' ij, nd in het Parktheater aan den Rijn. P dten - De PvdA-fractie S choten wil dat de ge it. overweegt om uit het irkingsverband Hol- iland te stappen. De erg teleurgesteld dat eg dijks bestuur van het c( irkingsverband een uitspreekt voor het t n de Nil-West door miten heen op maai- t iu. In Voorschoten wil dat de verbindings rdt ondertunneld. t chotense fractieleiders oa een brief van de korte termijn bij elkaar aten over de wens van ctievoorzitter Rondagh Rgeen idee wat de ge- ior Voorschoten zou- als de gemeente daad- uit Holland Rijnland c denk dat het een weg zal zijn, met een ïsequenties", zegt hij. t manier waarop Hol- land heeft beslist over livan de Nil-West :e:digt volgens hem de t Ie PvdA nu voorstelt. 1-West bovengronds vfirschoten betekent dat „in tweeën splijt", zo- p dA opmerkt. „Het da- estuur gebruikt alleen b ciële argument. Maar n iteria, zoals milieu en eid, wogen in de eer- ken over de NI 1-West dan de financiële as- li] zegt Rondagh. „Voor- li leeft altijd laten weten aar akkoord te gaan e ondertunnelde versie 1-West door Voorscho- 1 provincie én Holland n hebben altijd gezegd 1 lar rekening mee zou- den. En nu is dat in- ij meer zo." a Rondagh betekent uit 3 Rijnland stappen dat 3 ten drie dingen kan ïelemaal alleën verder, Wassenaar een samen- !i verband smeden of :l 0 bij de Haagse regio. qrUbert lok huisartsen in Lei- iDmgeving, de Bollen- 5 de Rijn- en Veenstreek daag mee aan de zo- prikactie. Menig 5 van 09.00 tot 12.00 1 ten, omdat de dokters debat' in de Tweede jillen volgen. De vaste s nmissie voor de indheid en minister i irst praten over de i irgverzekeringswet en cieringsstructuur die oort. Volgens de huis- het plan een stimulus itere zorg. Igieter die komt voor- rdient met zijn ritje drie keer zoveel als met een visite." Furi- isarts Neijssen, voor de Regionale Huisart- üging (RFTV) Alphen ijn en omstreken. „En een, vrijwel elke huis- zich gegriefd door de ge minister Hooger- •en nog nooit zo mili tant geweest als nu. We hebben becijferd dat we ten opzichte van 2003 zo'n 50.000 euro aan omzet moeten inleveren." Zijn collega Wallaart van RHV Leiden en omstreken voegt daaraan toe: „We hebben het over geld, maar het gaat na tuurlijk om zorg. Als huisarts ben je ook ondernemer. Wil je de praktijk draaiende houden, dan zul je een redelijke omzet moeten halen. Straks staat de patiënt na drie minuten weer buiten omdat de dokter zijn target dient te halen." Met de plannen van Hooger- vorst krijgt een huisarts straks zeven euro voor een consult. Wallaart: „Ik neem graag de tijd voor mijn patiënten. Ik zou 21 euro per uur gaan verdienen. Daar moet nog wel de belasting vanaf." Voor een visite wordt tien euro gerekend en een re cept levert 3,50 euro op. „Hoo- gervorst wil marktwerking in de zorg", legt Wallaart uit. „Maar dat komt zeker niet ten gunste van de patiënt. Dit is marktwer king volgens een communis tisch regime. Je mag immers niet zelf je prijs bepalen." De afgelopen weken is daarover dan ook heel wat gesteggeld. „Hoogervorst deed voorkomen alsof de huisartsen helemaal achter de plannen staan. Dat is nietwaar." Gisteren, één dag voor het de bat, meldde de koepelorganisa tie Zorgverzekeraars Nederland (ZN) aan de zorgverzekeraars dat de Tweede Kamerleden met e-mails worden bestookt door misnoegde huisartsen. Logisch, geven de dokters aan, want het akkoord dat de minister denkt gesloten te hebben met de Lan delijke Huisartsen Vereniging LHV, is in alle peilingen onder de leden tot nu toe door een overweldigende meerderheid afgewezen. Voor Hoogervorst is de nieuwe beloningsstructuur voor huis artsen belangrijk. Het systeem ondersteunt immers de nieuwe zorgverzekeringswet die de mi nister volgend jaar wil invoeren. Daarmee verdwijnt het verschil tussen particulier en zieken fondspatiënt. Volgens het plan krijgen de huisartsen volgend jaar naast de vergoedingen voor visites en dergelijke een vast abonnementstarief van 45 euro per patiënt per jaar. „Wij ver dienen niet slecht", vindt Neijs sen. „Ik heb ook altijd gezegd dat we niet moeten zeuren, al werken we heel wat meer dan 40 uur per week. Maar wat nu gebeurt kan niet. De admini stratieve rompslomp wordt al leen maar groter, we krijgen er heel veel werk bij. Net nu we met man en macht aan een kwaliteitsverbetering hebben gewerkt." Deze donderdagochtend zijn de huisartsen die aan de prikac- tie meedoen uitsluitend voor spoedgevallen bereikbaar. Als ze niet in actie hoeven te ko men volgen ze het debat via in ternet. Een aantal gaat naar Den Haag voor een 'live' ver slag. „Het is een symbolische actie. We schaden de patiënt er niet mee", vindt Neijssen. „Het is geen echte stakirig, eerder een speldenprik." HDC 973 door Nancy Ubert vervolg van voorpagina oegstgeest - Het is een zeldza me deal. Een gemeente die een waterweg - infrastructuur dus - aan een particulier verkoopt. Projectontwikkelaar Menno Smitsloo begrijpt maar al te goed dat de overeenkomst een bijzondere wordt. Hij gaat er voor. „Ik heb er een jaar lang op aangestuurd dat Leiden eerst met Oegstgeest moest praten. Het college van Oegst geest wilde wel een overeen komst aangaan, maar de raad was tegen. Nu ben ik met Lei den verregaand in gesprek. Dat dit maar tot iets moois mag lei den." Als de partijen het met elkaar eens kunnen worden (en vol gens de Leidse wethouder Hil- lebrand moet het gek lopen wil dit niet zo zijn), dan krijgt Smitsloo het stuk Haarlemmer- trekvaart in handen dat van Leiden tot Sassenheim loopt. Toen Hillebrand destijds aan Smitsloo vroeg of hij (op dezelf de condities als Oegstgeest) het water wilde overnemen, vond de projectontwikkelaar het be ter dat de gemeente Oegstgeest nog een laatste kans kreeg. „Ik wilde niemand voor zijn hoofd stoten." De Oegstgeestse raad hapte niet. De volksvertegen woordigers hikten tegen ver- nieuwings- en onderhoudskos ten aan. Smitsloo vindt dat ze een mooie kans hebben laten liggen en dat ze zich onvoldoende in de materie hebben verdiept. Daarvoor waarschuwde hij al eerder in een open brief die hij vorig jaar november schreef: „Terecht dat ze niet juichend over de streep te trekken zijn, maar kwalijk dat ze zich niet zelf in de materie verdiepen of de vragen stellen waarvoor ze ingehuurd zijn. Zo ingewikkeld is het toch niet met camera, ka dastrale kaart en blocnote op een mooie lentedag met de fractie langs het water te lopen en (al dan niet begeleid door een deskundige) de belangen en daaruit voortvloeiende op brengsten in te schatten. Met een beetje rekenwerk valt dan al snel te constateren dat de huidige huuropbrengsten pea nuts betekenen ten opzichte van het de komende jaren door een eigenaar te behalen rende ment." Als projectontwikkelaar en oud wethouder kan Smitsloo wel in schatten of je je met de Haar lemmertrekvaart een buil valt. „Met het Tolhuijsch en omge ving heb ik al laten zien hoe je een gebied kunt opknappen. Het kan allemaal wat strakker. En wat mooier." Straks zijn de mensen met bootjes in de vaart aan Smitsloo liggeld verschuldigd. „Nee, ik ga geen gekke dingen doen. We houden het netjes." Aan de an dere kant kan hij vrienden en bekenden een ligplaats toeken nen. „Waarom niet? Als ik eige naar van een parkeerterrein zou zijn, zou de gemeente mij ook niet mogen vertellen wat ik met dat terrein moet doen, wie ik wel en niet moest toelaten." Hoe dan ook, volgens Smitsloo brengt de Haarlemmertrekvaart genoeg geld in het laatje voor een dekkende exploitatie. „Ik had dat Oegstgeest gegund. Maar nu komen we op een on omkeerbaar punt." Noordwijks deel is al verkocht Deze week besloot het colle ge van burgemeester en wet houders van Leiden al om het Noordwijkse deel van de Haarlemmertrekvaart te ver kopen aan de gemeente Noordwijk. Noordwijk krijgt de vaart van Leiden 'met alle lusten en lasten'. Vanwege achterstallig onderhoud be taalt de gemeente bovendien zo'n 80.000 euro aan de nieuwe eigenaar. Dat Leiden 'het water' ver koopt heeft te maken met de gedachte dat de Leidse in woners niet hoeven te beta len voor het onderhoud van een vaargeul in een andere gemeente. Ook is het een vreemde constructie dat bij voorbeeld woonbootbewo ners in Oegstgeest liggeld moeten betalen aan Leiden. Begin dit jaar, welgeteld twee jaar na de fusie, maakte de di rectie het faillissement bekend. „En toen stonden we opeens op straat", zegt medeorganisa tor van de protestactie Ruud van Spaandonck. „Hoewel ik het niet kan bewijzen, weet ik bijna zeker dat dit een spelletje van de directie is geweest." Het spelletje waarop Van Spaandonck doelt, heeft te ma ken met het vroegtijdige faillis sement van het bedrijf dat in middels is overgenomen door Trimoteur uit Zeist. Zou het be drijf - volgens afspraak - ge woon per 1 maart sluiten, dan zou voor het personeel het so ciaal plan gelden. Nu het NDB Binnen twee maanden staan de oud-mede werkers van NDB, de failliete drukkerij uit Zoeterwoude, voor de rechter om 3,5 mil joen euro van de Telegraaf te eisen. Dat zegt advocaat Berntsen, die de drukkers vertegenwoordigt. „Ze hebben honderd procent kans", stelt hij. De Telegraaf denkt daar anders over. „Ik begrijp de teleurstelling bij de oud-mede werkers, maar de afspraken die wij in het verleden gemaakt hebben, waren het kader van de fusie", aldus hoofd communicatie van de Telegraaf, Elekan. „Als de oud-me dewerkers geld willen zien, moeten ze bij Trimoteur zijn. Dat heeft al onze aandelen overgenomen, wij hebben niets meer met NDB te maken." Een woordvoerder van Trimoteur bevestigt de woorden van de Telegraaf, maar zegt zich evenmin verantwoordelijk te voelen voor de oud-medewerkers. „Natuurlijk hebben wij begrip voor de teleurstelling van die mensen", zegt Joost de Haas. „Je moet het zo zien: tijdens de fusie tussen het NDB en de Brouwer Groep zijn er door de Telegraaf garanties gegeven. In deze garan tieverklaring stond dat de Telegraaf verant woordelijk was voor de oud-NDB'ers als een ontwikkeling met de fusie heeft te ma ken. Het faillissement heeft echter niets met die fusie te maken, de Telegraaf is daarom ook niet verplicht geld te geven aan deze mensen." Volgens De Haas is Trimoteur ook niet de partij waar het geld vandaan moet komen. „Nee, wij zijn niet verantwoordelijk voor de afspraken die de Telegraaf maakte met de oud-medewerkers. „Onzin", zegt advocaat Berntsen. „Voor het geld moeten we eigenlijk terecht bij de Brouwer Groep, maar die verkeert in surse ance van betaling. Daarom komen wij au tomatisch terecht bij de Telegraaf. Die mag wel zeggen dat ze niet verantwoordelijk is, maar ze is het wel." door Thijs Zeeman vervolg van voorpagina zoeterwoude-rijndijk -Een groep oud-medewerkers van het voormalige Nederlands Drukkers Bedrijf (NDB) voert woensdag ac tie om bij uitgeversconcern Tele graaf 3,5 miljoen euro los te peu teren als genoegdoening. De mannen zijn na fusieperikelen hun baan verloren. Daar staan ze dan 's morgens vroeg bij het oude NDB-ge- bouw aan de Produktieweg in Zoeterwoude-Rijndijk. De oud medewerkers staan met z'n zes tienen klaar om gewapend met folders en spandoeken richting het hoofdkantoor van De Tele graaf te vertrekken. Ze zijn boos en weigeren dat nog langer on der stoelen of banken te steken. „Onze advocaat is inhoudelijk met de zaak bezig, maar wij wil len de heren in pak even laten weten wie we zijn", zegt Koos Floris. Negentien jaar lang stopte hij zijn ziel en zaligheid in het bedrijf. Hij zat ook in de ondernemingsraad. Nu staat hij letterlijk en figuurlijk op straat. „De Telegraaf heeft ons jaren geleden dingen beloofd, maar trekt nu de handen van ons af. Ach joh, het NDB was een prachtig bedrijf. Het is niet te geloven hoe dat in vijfjaar naar de knoppen is geholpen", aldus Floris, die duidelijk worstelt met zijn gevoelens. Twee jaar geleden begon de el lende. Het NDB, dat drie jaar daarvoor was overgenomen door het Telegraaf-concem, ging een fusie aan met de Brou wer Groep. „Dat was eigenlijk het begin van het einde", ver telt Willem Groen. „Bij Brouwer heerste een heel andere menta liteit. Wij hadden hart voor de zaak, zij niet. Vanaf het begin had ik er al niet veel vertrouwen in." Oud-medewerkers van NDB trokken gistermiddag met spandoeken en folders richting het hoofdkantoor van de Telegraaf. Ze eisen van dit bedrijf een bedrag van 3,5 miljoen. Foto: Hielco Kuipers failliet is verklaard, gaat dat plan in rook op. „Schandalig natuurlijk", vindt Floris. „Hier door hebben we nergens recht op. Daarom beroepen we ons nu op de afspraken die met De Telegraaf zijn gemaakt, pal na de fusie met De Brouwer Groep. We eisen 3,5 miljoen van de Telegraaf. Door dit be drag krijgt iedere oud-werkne mer minimaal drie maandsala rissen mee naar huis. Je moet dit zien als onze laatste stro halm." En zo arriveren zij bij het hoofdkantoor van de Telegraaf. Wachtend op de aandeelhou ders die zich naar de vergade ring spoedden. Ze knopen spandoeken aan een hek met 'afspraak is afspraak!'. In ieders hand een stapel pamfletten. Het heeft iets triests, regen druppels vallen naar beneden en door de koude wind lijkt de temperatuur wel ver onder het vriespunt te zijn gedaald. Auto na auto passeert de demon stranten die zich strategisch aan de poort hebben opgesteld. De folder willen de bestuurders wel aannemen, maar even vra gen wat er nou precies speelt, is er niet bij. Ook uit het hoofd kantoor komt geen enkel teken. „Het is wachten op witte rook", zegt demonstrant Jaap van der Linden. „Ik hoop dat er een op lossing gevonden wordt voor ons, dit is geen doen zo. Het lijkt wel of ze niet beseffen dat wij ook een gezin hebben." Klokslag half elf zijn alle aan deelhouders binnen. De oud- NDB'ers besluiten het voor ge zien te houden. „En nu nog even alle ruiten ingooien", grapt Groen, die zichtbaar te vreden is met de actie. „Ze heb ben kunnen zien dat we nette mensen zijn. Toch? Ze hebben misschien niet gereageerd, maar de mannen in pak heb ben echt wel gezien dat we er stonden." donderdag 21 april 2005 (advertentie) Super de Boer Varkensroerbakreepjes alle soorten per kilo r c mi 3e gratis *■>- - 'r - Super Koffie bijv. mild of robuust 3 pakken a 500 gram 6.57 Dr. Oetker Ristorante pizza alle smaken doos 320/370 gram Crystal Clear alle smaken pak 1 liter of fles 1.5 liter H pakken of flessen 3M/T.8Ü Asperges per 500 gram kilo 4.98 Aanbiedingen geldig t/m 21 april 2005. Prijswijzigingen, drukfouten en/of uitverkocht voorbehouden. In de Super de Boer winkels wordt de Rocks' spaarkaart uitgegeven en kunt u Rocks' sparen.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15