JL XTntwrdï' Paus Benedictus XVI Singel Vrijdag 22 april Kardinalen kiezen met conservatieve Duitser voor continuïteit tart hyacinten corso Ir overvloedige regenval Pleidooi voor centrum voor pleegouders Kosten voor schoon water flink omhoog Hotelbrand veroorzaakt door vriendin portier Tijdelijke Maximabrug in gebruik Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad woensdag 20 april 2005 I#™ 3 Sieraden zijn weer helemaal in Zeven woontorens in Roomburg al bijna 'uitverkocht' Kunsthandelaar wil Nieuwkoop als kunstdorp profileren Gibbs (Feyenoord) en PSV'er Beasley voor even rivalen Start verkoop 22 maart Opklaringen 11/12' in Schoonhoven een lieve man, absolutis- land die staat voor de ezus Christus heeft inge- is-katholieken uit de re in verdeeld op het invan paus Benedictus Ton Peters van de [artebrugkerk: „De kar- dezen voor voortzet - het beleid. Ratzinger is sch erudiet. Ik had ge- j een kandidaat die «n bureaukardinaal is. s moet ook een herder zinger is iemand die de des tijds vooral op the- niveau verstaat, een geleerde. Ik heb wel :ekens of je strikte op- niet wat ruimer en ïfstandelijk moet bena nders vervreemd je van de kerk." Wieringen, actief atholiek te Hoogmade: me geen verkeerde rerwondert het me wel. il wat rechts en streng, komen niet snel in Is je kijkt naar Afrika, telt met aids, dan over- •t of dit wel een verant- lus is." n Aarle, diaken te t: „Ik had een voor- [r Rodriguez uit Hon- r er is niets mis met isme. Ratzinger denkt ntralistisch dan zijn ^er. Hij legt misschien foegdheden bij de e bisschoppen. Daar- jbde deur opengaan wde priesters." Pastoraal werkster Joke Ver meulen, Johannes de Doperpa rochie in Katwijk: „Ik zou hem niet gekozen hebben. Ik had mijn hoop gevestigd op Rodri guez, een man met wat ver nieuwende inbreng. Liever had ik een paus die anders tegen homoseksualiteit aankijkt, die vrouwen zichtbaarder maakt in de kerk. Ratzinger is een lieve man, maar al op leeftijd. Ik ben bang dat we over vijf jaar weer met een krakkemikkige paus zitten." Pastoor J. de Water, Lodewijk- parochie in Leiden: „Helemaal met deze keuze eens. Zie hoe de wereld verloedert, je ziet het aan de rellen bij Feyenoord - Ajax. Er is geen moraal meer, we moeten het zien als een te ken dat het anders moet. De kardinalen die deze keus heb ben gemaakt willen de leer van Jezus Christus verkondigen, en niet wat de zogenaamde 'de mocraten' willen. We houden vast aan de leer van Jezus of we houden helemaal nergens meer aan vast. Christus heeft bepaald dat vrouwen geen priester kun nen zijn, geen mens kan dat veranderen." Pastoor J. van der Bie, Meren- wijk en Willibrordparochie Oegstgeest: „Ik had het niet verwacht. Mijn eigen favoriet? Kardinaal Danneels, die com municatief is, herderlijk en be gaan met de noden van de tijd. Ratzinger is een man van groot intellectueel statuut. Staat in de lijn van Johannes Paulus II, die veel jongeren heeft geënthousi asmeerd en oog had voor socia le rechtvaardigheid. Net als zijn voorganger staat deze paus voor een moraal die niet alge meen wordt gedeeld." ieek - Het bloemen de Bollenstreek dreigt uitwijken naar tul een gebrek aan hya- lor de voortdurende len geen hyacinten [gesneden. Telers laten op de velden toe uit lor verspreiding van een beruchte bacterie grote schade zorgt, emencorso, dat zater- Noordwijk naar Haar- heeft veel hyacinten de praalwagens op te Iet overgrote deel van lemen staat inmiddels ellen klaar. Vooral afge- indag met het zonnige iveel bloemen van de ehaald. „Maar zo'n 10 van de bloemen snij- de laatste dagen. Dat niet, omdat het gewas m de regen. Dan mag I op de hyacintenvel- len. Geelziek verspreidt zich namelijk razendsnel door een nat gewas. Die plekken moeten de telers dan isoleren en doodspuiten. Dat betekent een flinke schadepost, vooral omdat de ziekte ook later in het seizoen nog doorwerkt", aldus corsovoorzitter Leo van der Zon. Hij hoopt dan ook vurig dat de voorspelling van weerman Er- win Kroll dat het woensdag droger en zonniger wordt, uit komt. Mocht dat niet het geval zijn dan moet worden uitgewe ken naar tulpen. „Narcissen zijn er eigenlijk al niet meer, dus worden het tulpen. Maar onder druk wordt tales vloei baar en opgelost Dat zal ook nu wel weer het geval zijn, want eigenlijk zijn de bloemen pre cies op tijd in bloei. En dat ter wijl het in het begin van het jaar veel te snel ging en vervolgens te langzaam door de kou. Zo blijft het wel spannend." COMMENTAAR BENEDICTUS XVI rilingen werd hij dan geduid als 'gedoodverf- lar1, dan weer als 'paus- naar zelf geen kandi- seph Ratzinger is het orden. Veel is al over de Duitser gezegd: hij is de leer maar zachtaar- omgang, geleerd maar wismatisch, ar niet zon- 'lei valse doctrines en |en. Bij aanvang van laaf bad hij dat de Heer een herder naar Zijn aan de kerk. Hij werd en iedereen weet wat ient. De houding van nan ten opzichte van beperking blijft voorlo- rijzigd. En wat alle an- ende rooms-katholie- eft: de bezem gaat er- nedictus XVI zal met od regeren. in het progressieve kamp putten nog enige hoop uit Ratzingers verleden. Hij was tenslotte prominent aanwezig op het Tweede Vaticaans Conci lie (1962-1965), waar de deur van vernieuwing even op een kier stond. Maar de woorden "We gaan door' die Benedictus XVI op het balkon sprak, onder graven die hoop. Rat zinger zal de lijn door trekken die Johannes Paulus II 27 jaar lang heeft nagelopen. Uitgesloten is het niet dat de nieuwe paus de deur openzet naar voorzichtige hervormingen in de toekomst. Hij schreef al eens over de sa menwerking tussen man en vrouw in de kerk. Een volgende paus durft het dan misschien aan om getrouwde priesters ter sprake te brengen. En diens op volger kan - wie weet - behoed zaam de vraag opwerpen of de kerk moet overwegen om vrou wen toe te laten tot het ambt. Silvan Schoonhoven rome/gpd - De wereld heeft een nieuwe paus. Het is de Duitser Joseph Ratzinger (78), die de naam heeft aangenomen van Benedictus de Zestiende. De al gemene reactie is, dat de kardi nalen met het aanwijzen van de als conservatief bekend staande Ratzinger hebben gekozen voor continuïteit. De nieuwe paus was jarenlang de vertrouweling van zijn voor ganger, Johannes Paulus de Tweede. Aanstaande zondag wordt in de Sint Pieter in Rome de inauguratiemis gehouden voor de nieuwe paus, de 265ste in de geschiedenis van de ka tholieke kerk. In Duitsland is enthousiast ge reageerd op de keuze van een landgenoot. Kanselier Gerhard Schroder noemt het een grote eer voor zijn land. „Hij kent de kerk als geen ander en is een waardig opvolger van Johannes Paulus." Koningin Beatrix heeft de nieuwe kerkvorst een ge lukstelegram gestuurd. De verkiezing van de nieuwe paus werd gisteravond om 18 minuten voor zeven aangekon digd door de Chileense kardi naal Medina Estevez. Vanaf de loggia van de Sint Pieter in Ro me sprak hij het 'Habemus pa- pam' (Wij hebben een paus) uit. Daarmee maakte hij een defini tief einde aan de verwarring die op het Sint Pietersplein en bij tv-kijkers over de hele wereld was ontstaan, doordat de schoorsteen van de Sixtijnse Kapel aanvankelijk geen witte of zwarte rook liet zien, maar grijze. Langzaam werd de kleur van de rook echter witter. Toen de klokken van de Sint Pieter ook begonnen te luiden, was duidelijk dat de kardinalen na vijf stemmingen tot een keuze waren gekomen. Direct na het bekend worden van het nieuws trokken uit de hele stad Rome duizenden mensen naar het Sint Pietersplein. Zes minuten na het 'Habemus papam' verscheen de nieuwe paus op het balkon van de basi liek. Hij zei: „Beste broeders en zusters, na de grote paus Jo hannes Paulus hebben de kar dinalen mij gekozen, een sim pele en nederige arbeider in de wijngaard van de Heer." De in het Duitse Beieren gebo ren Ratzinger heeft de hulp van God en Maria gevraagd in de taak die hem wacht en hij vroeg de menigte op het plein voor hem te bidden. Vervolgens sprak de nieuwe paus de tradi tionele zegen Urbi et Or bi uit, Joseph Ratzinger zegent de tienduizenden mensen op het Sint Pietersplein, nadat hij is gekozen tot de nieuwe paus, Benedictus XVI. Foto: Reuters/Kai Pfaffenbach de zegen voor de stad Rome en de wereld. Het conclaaf dat Be nedictus de Zestiende heeft ge kozen, is een van de kortste conclaven uit de recente ge schiedenis. Nadat de eerste stemming maandag geen resul taat had opgeleverd, waren de kardinalen gistermorgen voor de vroegmis bijeengekomen. Om negen uur begon in de Six tijnse Kapel de eerste van de twee voor de ochtend geplande kiesrondes. Rond het middag uur was er er verwarring, omdat de kleur van de rook niet echt zwart was. De klokken bleven echter zwijgen. Zes uur later was er na enige verwarring wel duidelijkheid: Joseph Ratzinger zal als paus Benedictus de Zes tiende de honderden miljoenen katholieken over de hele wereld leiden. Meer nieuws op pagina Benedictus XVI leiden - De Universiteit Leiden moet een centrum voor pleeg- ouderonderzoek opzetten. Daarvoor pleit onderzoeker Pe ter van den Bergh van de afde ling orthopedagogiek van de fa culteit der Sociale Wetenschap pen. Zo'n instituut bestaat nog niet. „Pleegouders worden am per gehoord en niet erkend als belanghebbende partij." Dat pleegouders een belangrijk houvast zijn voor een kind dat niet door zijn natuurlijke ou ders opgevoed kan worden, is jaren achtereen teveel onder schat. Van den Bergh sprak op het symposium 'Het kind in de pleegzorg', dat gistermiddag in het poortgebouw werd gehou den. Hij en zijn collega Tonny Weterings roepen al jaren dat het schandelijk is dat kinderen die goed bij pleegouders gedij en, worden teruggeplaatst bij het 'onberekenbare stamgezin'. Pagina R3: Pleegouder is ondergeschoven kindje van jeugdhulpverlening den haag/gpd - Nederlanders dreigen een veel hogere reke ning van het waterschap te krij gen. De Tweede Kamer vreest dat dat het gevolg zal zijn van een nieuwe Europese richtlijn voor schoon water. Een meer derheid is ook bang dat de in dustrie niet meer kan uitbrei den als gevolg van de strenge eisen aan de waterkwaliteit. Staatssecretaris Schultz van verkeer en waterstaat gaat op aandringen van de Kamer plei ten voor soepele toepassing van de regels. De Tweede Kamer debatteerde gisteren met de staatssecretaris over de Kader richtlijn Water (KRW). De richt lijn regelt de kwaliteit van het oppervlaktewater in Europa in 2015. Nederland is waterrijk en dichtbevolkt, zodat het voor Nederland veel moeilijker zal zijn het water overal schoon te krijgen als bijvoorbeeld in een dunbevolkt land als Spanje. Schultz zegde de Kamer toe dat ze in Brussel zal pleiten voor soepeler normen voor Neder land. Nu al is duidelijk dat Ne derland niet aan al die doelstel lingen kan voldoen. Vooral de hoeveelheden fosfaat en stikstof in het water en de hoeveelheid zware metalen zijn veel hoger dan door de KRW wordt toegestaan. parijs/anp-afp-dpa - Een 31-ja rige vrouw heeft toegegeven dat ze vrijdag per ongeluk de hotel brand .in Parijs heeft veroor zaakt. Dat heeft de politie giste ren bekendgemaakt. Het do dental als gevolg van de felle brand is opgelopen tot 24, al dus het Franse openbaar minis terie. De vrouw is maandag aange houden na een anonieme tip. Ze is de vriendin van de zoon van de hoteleigenaren. Hij was er nachtportier. De brand zou zijn ontstaan toen de vrouw ru zie kreeg met haar vriend in het hotel. Die raakte in de vlam menzee zwaargewond. De vrouw had kort voor de ru zie in de ontbijtzaal op de eer ste etage een romantische slaapplaats ingericht en daar een tiental kaarsen bij gezet. Nadat ze evenwel ruzie had ge kregen met haar dronken vriend, verliet ze boos het hotel en ze gooide een stapel kleren in de zaal zonder acht te slaan op de brandende kaarsen daar. Het eenvoudige hotel Paris- Opéra in het centrum van Parijs bood officieel plaats aan 61 gas ten, maar op het moment dat de brand uitbrak, verbleven er volgens de jongste gegevens mogelijk tot negentig personen. De sociale dienst van Parijs had het hotel grotendeels afgehuurd om er daklozen van vooral Afri kaanse afkomst onder te bren gen. Gisteren lagen nog 27 mensen in een ziekenhuis. (advertentie) Ook lentekriebels en zin om er weer eens op uit te gaan? Kijk dan snel op de pagina's Wandel Fiets in deze krant en maak kans op een weekendarrangement in binnen- of buitenland! koudekerk aan den rijn - De ondernemers in Koudekerk die al jaren roepen om een brug over de Oude Rijn - alvast Maximabrug gedoopt - konden niet langer meer wachten. Ze legden alvast een tij delijke brug in het water. Onder grote belangstel ling gingen gisteravond 48 meter lange balken van 128.000 kilo van Koudekerk via deze brug op transport richting Nu. De eindbestemming was de A12 ter hoogte van Nootdorp. De balken moeten in één keer de rijksweg overspannen. Het Koudekerk- se bedrijf Spanbeton had vorig jaar net de op dracht binnen om de zware balken te produceren, toen de provincie Zuid-Holland transport zwaarder dan 112.000 kilo via de Alphense 's Molenaarsbrug verbood. De brug was niet langer bestand tegen zo'n zwaar transport. Spanbeton kon geen kant meer op. Met het transportbedrijf W. van der Meij- den kwam het bedrijf vervolgens op het idee om een ponton in de Oude Rijn te plaatsen die de breedte van het water overspant. Zo konden de transportcombinaties met de betonbalken rijdend over het water de overkant, De Hoorn in Alphen aan den Rijn bereiken. Omdat het hier nog maar om de tijdelijke Maximabrug gaat, en prinses Maxima in Japan verblijft, verrichtte de winnares van een landelijke look-a-like wedstrijd, de even eens zwangere Jolanda Gruyters, de officiële ope ning. Pagina R3: Roep om echte Maximabrug houdt aan. Foto: publiciteit LD-bus toert door Bollenstreek lisse - De redactie van Krant in de Bus toert vandaag met de Ci- troënbus door de Bollenstreek. We volgen de speciale ANWB/VW toeristische autoroute en speuren on derweg naar opmerkelijke zaken. Wie wat te melden heeft over deze route, kan 06- 53493559 bellen. Vanwege het mobiele karakter van de onder neming heeft de bus vandaag geen vaste standplaats. Personeel Akzo onderbreekt werk sassenheim - Bij de Sassen- heimse vestiging van Akzo No bel wordt morgen een twee uur durende werkonderbreking ge houden. De werknemers doen mee aan een landelijke actie te gen het vastlopen van de CAO- onderhandelingen bij Akzo No bel. Knelpunt is de pensioenre geling die de directie van Akzo bij de CAO-besprekingen wil betrekken. De vakbonden voe len daar niets voor. Zij willen de pensioenregeling apart bespre ken. Voor 30 april moet de CAO wel rond zijn. Als dat niet lukt, stellen de bonden een ultima tum. Daarna kunnen stakingen volgen. Pagina Economie KNVB gaat door met bananenzaak katwijk - De KNVB gaat door met de tuchtzaak tegen Quick Boys. De Katwijkse club had de voetbalbond verzocht af te zien van verdere vervolging in de 'bananenzaak', nadat de bond in eerste instantie een procedu refout had gemaakt. Quick Boys spant nu een kort geding aan tegen de voetbalbond. Dat dient morgen bij de rechtbank in Utrecht. De club stelt dat er door een 'blunder' van de KNVB op de laatste speeldag (komende zaterdag) waar schijnlijk geen kampioen in de hoofdklasse B kan worden aan gewezen. De tuchtzaak tegen Quick Boys kan (inclusief een eventueel beroep) nog twee we ken duren. De club wil dat de rechter de KNVB verbiedt Quick Boys verder te vervolgen. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ia ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang 1 de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: 1 automatisch 56,20) per acceptgiro 56.70) Tblefoon Geboortedatum: e-mail: Bank'giro* Handtekening I Uitsluitend bij Stuur deze bon de envelop naar L I afd Lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800-1711 (gratis) Wij gaan zorgvuldig om met persoons gegevens In net colofon van de krant vindt u nadere informatie Mijn wereld, mijn krant. Leidsch f V Dagblad 8 710404 600011

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1