Philips begint het jaar teleurstellend ECONOMIE Europese beurzen houden aantrekkingskracht Vaker grote stroomstoringen Spoedoverleg bij minister De Geus over topsalarissen Unilever in glazen schoenendoos Ferrari pakt namaak-modelracewagen aan Zalm tegen koppeling tax op kerosine en schuldverlichting Nettowinst daalt naar 117 miljoen euro EU-onderzoek problemen bankfusies Belcel verdwijnt in hoog tempo dreiking Akzo AO-overleg Akzo Nobel wil de open onderhandelingen n nieuwe CAO uit het ikken. Het chemiecon- bereid een van de hete jrs, namelijk de wens pensioenfonds buiten ate plaatsen, van de renda te schrappen. !zo Nobel heeft dat tot lat er ook geen afspra- nen over eerder stoppen rken. De betrokken vak- i komen vandaag met ctie. a Softvla ggehaald w en - Mona haalt Softvla met stukjes chocolade 15 zorg terug. Volgens de 2 ropducent is er geen ge- or de volksgezondheid. 5: itom producten met de 3 arheidsdatum 2 mei ji Qe smaak is wat bitter jou kunnen dat er wat 53 op het product komen i", aldus een woord- r. Waardoor de smaak c is nog niet duidelijk. "[vergroot 1 iroductie el r- De OPEC vergroot in is i olieproductie met 33 vaten (van 159 liter) per I heeft voorzitter Ahmed s Sabah gisteren gezegd. J rachte groei van de i| Dopt tot een productie- ing, aldus de OPEC- 2 er, die tevens minister 2; van Koeweit is. De af- 1 maand besloten de mi- 2, an Olie van de OPEC de tie te vergroten met 26< tot 27,5 miljoen vaten 2j Ze stemden toen in ;zo'n productievergro- 2 de olieprijs op een hoog i zou blijven. saai ontslag idex-keten di - Bij de Britse detail- 3j keten Litüewoods staan I n de 4000 banen bij de 5 linkelketen op de tocht, ctie is onderdeel van 1 om driekwart van de rinkels te sluiten en de te verkopen aan detail - 13 concern GUS, die de fi ll opnemen in zijn Ar- 4 in. i buitenlandse II neemt toe 6 rc - Nederlanders eten 1 leer brie, gorgonzola en luitenlandse kazen. De 2 liervan is de laatste vijf 4j egen met ruim 40 pro- iek gisteren uit cijfers Centraal Bureau voor 4 itiek (CBS). Afgelopen torteerde Nederland 1 miljoen euro kaas uit ie enland. In 1999 had die log een waarde van 353 5 euro. Net als afgelopen 2 ïgvoor ongeveer 2 mil- 0 Nederlandse kaas buitenland. bouwt mee rracht-Boeing 31 im - Stork Fokker helpt 2' ihet ontwerp van een 4£ ukschot voor een 23 rachtvliegtuig van 4j Het gaat om een wand 21 hermt tegen schuiven- 25 it en zorgt voor het be- 2; 11 de cabinedruk in de i\ De steunschotten ko- drie aangepaste versies 747-400 passagiers- 51 de 747 Large Cargo r. De opdracht levert 4 ijf enkele miljoenen eu- III op maar geen nieuwe egenheid. 25 a on manager voetbalclub 42 c - Nick Leeson, die 2J geleden de befaamde 23 nk Barings bankroet i< irde, wordt commerci- 23 teur van de Ierse voet- n, Galway United. Leeson 55 iet zijn gezin in Ierland, ?j een nieuw bestaan op- 31 a vier jaar cel vanwege Is effectenhandelaar 5] ings. Daar zorgde hij in 21 tje voor 860 miljoen 76 firn 1,1 miljard euro) 141 iezen die hij lange tijd ïn wist te houden voor n bank. De 38-jarige eefde van inkomsten gen en een boek over ngs-tijd. t: Titanic in 1912 1 - In het artikel over de an een poster van de ar Line, waarop de te- laar Engeland van de i'erd aangekondigd, rmeld dat het cruise- 20 april 1915 de thuis- aanvaarden. Dat had zijn op zaterdag 20 2. De Titanic heeft de nooit kunnen aan- 1 omdat het ze op haar is op 14 april 1912 op 'tg liep en verging. dinsdag 19 april 2005 londen/anp - Grote stroomstoringen, zoals in 2003 aan de oost kust van de VS, zullen in de toekomst steeds vaker voorkomen. Dit komt door onvoldoende investeringen en verouderde energiecen trales, zegt accountantskantoor PricewaterhouseCoopers. Volgens een gisteren gepubliceerd rapport is tot het jaar 2030 wereldwijd ongeveer 12,7 biljoen dollar aan investeringen nodig om aan de groeiende stroomvraag te kunnen voldoen. Verwacht wordt dat in die periode het elektriciteitsverbruik zal verdubbelen. Dat is flink meer dan de 10 biljoen dollar die het Internationale Energiebureau nodig acht om de energievoorziening te garanderen. Uit het onderzoek onder 120 investeerders en leidinggevenden in de energiesector in 36 landen bleek dat tweederde van de respon denten denkt dat het aantal ernstige stroomstoringen in de toe komst gelijk blijft of zal toenemen. Een kwart gaf aan juist een da ling te verwachten. De VS hebben tot 2030 ongeveer 3,4 biljoen dollar nodig. Europa moet 1,9 biljoen dollar investeren en China heeft 2,4 biljoen dollar nodig om de energievoorziening op peil te houden. Meer dan de helft van de ondervraagden denkt dat veel landen nieuwe kerncentrales gaan bouwen om verouderde kolen- en kerncentrales te vervangen. groningen/gpd-anp - Gemeen ten en provincies die aandeel houders zijn van de energiebe drijven Essent, Nuon, Eneco en Delta hebben gisteravond in een spoedbijeenkomst aan mi nister De Geus duidelijk ge maakt of zij mogelijkheden zien om de topbestuurders tot mati ging te dwingen. De vakbonden AbvaKabo FNV, CNV Publieke Zaak en MHF overleggen morgen met Essent over het salaris van de topman. Ook de bonden vinden de belo ning veel te hoog. Volgens het energiebedrijf zal bestuursvoor zitter Michiel Boersma zelf aan wezig zijn bij het gesprek. Vorige week dreigde AbvaKabo al met juridische stappen tegen Essent wegens de 'buitenissige beloning'. Boersma ontving vo rig jaar een loon van 821.000 euro. De vakbond onderzoekt ook een rechtsgang tegen het energiebedrijf Nuon om dezelf de reden. Verder heeft AbvaKa bo in een open brief aan de aandeelhouders van de ener giebedrijven om terugvordering van salaris gevraagd. De vak bond wil ook dat de lonen van topbestuurders voortaan even veel stijgen als die van gewone werknemers. Een week geleden deed CDA- partijvoorzitter Van Bijsterveldt een oproep aan de regionale bestuurders van provincies en Rotterdam - Zo'n 700 medewerkers van Unilever verhuizen donder dag naar hun nieuwe hoofdkantoor: De Brug. De boterfabriek uit 1891 is met zijn oud-Hollandse gevel van baksteen een rasecht monu ment. 25 Meter erboven 'zweeft' een hypermoderne schoenendoos van staal en glas, een horizontale wolkenkrabber op enorme stalen stelten. Toch hebben JHK Architecten een ontwerp gemaakt dat oog heeft voor historie: de stoere constructie is verwant met De Hef, de. oude werkloze spoorbrug die even verderop de Koningshaven over spant. Het biedt onderdak aan de gefuseerde bedrijven Unilever Be stfoods uit Rotterdam, Lever Fabergé uit Bodegraven en de IgloMora Groep uit Den Bosch. Vanaf elke werkplek is het uitzicht fenomenaal. De rivier speelt de hoofdrol. Wanden en deuren ontbreken vrijwel en er zijn zo min mogelijk kamers gemaakt. Er zijn 30 'belplekken': manshoge vurenhouten containers met daarin een bankje en werk tafeltje. En een computeraansluiting om tijdens het bellen een lap top in te pluggen. Iedere verdieping beschikt over drie 'pleinen', een huiskamer met moderne open keuken waar geluncht kan worden 'zoals thuis'. De basis van het kantoorinterieur is neutraal: op de vloer liggen gelakte spaanplaten, de rest van het pand wordt gedo mineerd door diverse soorten metaal. De paar wanden worden ge sierd door opgeblazen foto's van mensen en etenswaren. Foto: GPD/Jaap Rozema rijswijk/anp - Het grote Ferrari voert sinds enkele weken een juridisch gevecht in de Nederlandse rechtszalen. Inzet is een speelgoedvariant van bekende Ferrari-mo- dellen, waaronder de Formule-1-racewa gen die Michael Schumacher vorig seizoen veel triomfen bracht. Het Italiaanse autobedrijf richt zijn pijlen op Target International in Eindhoven. Dat bedrijf brengt sinds enige tijd een modelra cewagen op de markt, met afstandsbedie ning, die volgens de Italianen sprekend op de racewagen van Schumacher lijkt. Dat mag niet, vindt Ferrari. Vanuit het hoofdkwartier in Modena heeft het in Ne derland advocaten op pad gestuurd om na- apers aan te pakken. De verkopers van de nep-Ferrari's liften onterecht mee met het succes en de reputatie van de Italianen, stelt Ferrari. Bovendien maakt Target Inter national inbreuk op auteursrechten die op de Ferrari-modellen rusten. Begin maart wist Ferrari een branchege noot een halt toe te roepen, legt advocaat Van Heemstra uit die namens de Italianen optreedt. De omvang van de zaak was ech ter minder groot, omdat toen 300 autootjes betrof. ,,Bij Target International is inmid dels beslag gelegd op 4500 wagentjes." Het juridische gevecht spitst zich toe op de kleur en reclameuitingen op de wagen. Zo zijn op de nep-Ferrari logo's te zien die sterke overeenkomsten vertonen met die van hoofdsponsors Shell en Vodafone, maar er toch net niet op lijken. De speelgoedkarrtjes komen uit China. Van Heemstra zegt dat Ferrari alleen zaken doet met partijen van enige naam en faam. „Zo heeft Lego een licentie. Dat merk straalt kwaliteit uit." De advocaat typeert de speelgoedwagens van Target International als 'goedkope Chinese plastic dingetjes'. Ferrari biedt via de eigen website ook een schaalmodel van Schumachers bolide aan (prijs ongeveer 50 euro). Volgens Van Heemskerk moeten kopers voor de namaa- kauto met afstandsbediening circa 80 euro neertellen. Target International wil niet reageren op de kwestie. „Dat doen we pas in de rechtszaal", aldus de woordvoerder. Het kort geding dient 10 mei in Den Haag. washington/anr - Minister Zalm (financiën) ziet een kero- sinebelasting op Europese vluchten wel zitten, maar hij wil extra opbrengsten daarvan niet besteden voor schuldverlich ting voor de armste landen. „In Nederland doen wij al in ruime mate aan ontwikkelingshulp", zei Zalm na de voorjaarsverga dering van het Internationaal Monetair Fonds in Washington. Een heffing van 33 eurocent per liter zou jaarlijks 6 miljard euro opleveren. Landen als Frankrijk en Duitsland voelen er wel voor om extra ontwikkelingshulp te betalen via een heffing op kero sine. Nederland is om milieure denen voor zo'n belasting. Zalm reageerde terughoudend op uitspraken van zijn Britse collega Brown, die zich zater dag optimistisch had uitgelaten over een naderende akkoord tussen de zeven rijkste indu strielanden over schuldverlich ting van de armste landen. De G7 slaagde er nu opnieuw niet in, maar volgens Brown kunnen ze in juli in het Schotse Gleneagles knopen doorhak ken. „Dat zou tijd worden. Maar meestal komt iemand met een mooi plan en dan mag ie mand anders dat betalen. Ter wijl Amerika en Japan toch de zwaargewichten in de wereld economie zijn", aldus Zalm. Nederland wil ook de huidige belegging in de goudvoorraad omzetten in rentedragende be leggingen om de schuldenlast te helpen financieren. gemeenten de forse salarisver hogingen terug te draaien. Zij kreeg steun van haar collega's van PvdA en WD. Het kabinet zint op maatregelen buitenspo rige beloningen aan te pakken. De 12.000 personeelsleden van energiebedrijf Essent krijgen over 2004 een winstdelingsbo- nus van 3 procent van hun bru tosalaris uitgekeerd. Deze maxi male bonus waarop de mede werkers contractueel recht heb ben is gisteren toegekend. Het bestuur besloot daartoe omdat vorig jaar uitstekende cijfers zijn behaald. Essent ken de in 2004 een nettowinst van 426 miljoen euro, een stijging van 9,6 procent. Volgens voor zitter De Jong van de centrale ondernemingsraad (COR), is de beloning van de top van het concern gisteren aan de orde gesteld in een bespreking van het jaarverslag. De COR verzet zich tegen de salarishoogte. Twee commissarissen die aan de vergadering deelnamen wil den niet reageren. Digitaal klantprotest Op de internetpagina ikbetaalniet.nl is gisteren een e-mailactie begonnen tegen de 'obsceen hoge' beloningen van topbestuur ders bij energiebedrijven. Initiatiefnemer Stelder uit Slochteren protesteert omdat hij zegt als klant geen enkele invloed te heb ben op het directiesalaris bij zijn energieleverancier. Bezoekers van de site kunnen de bedrijven laten weten dat ze de energie nota van mei weigeren te betalen 'als het salaris niet tot norma le proporties is teruggebracht'. Gistermiddag waren al bijna 300 serieuze protestmailtjes verstuurd aan Essent en Nuon. Drie hoogleraren van de Rijksuniversiteit Groningen waar Stelder economie doceert, steunen het initiatief. eindhoven/gpd-anp - Philips is het jaar in mineur begonnen. De netto-winst over het eerste kwartaal bedroeg slechts 117 mil joen euro, tegen 550 miljoen over hetzelfde kwartaal in 2004. Philips haalde vooral veel minder winst uit deelnemingen in ande re bedrijven. Die bedroeg slechts 22 miljoen, tegen 457 miljoen vo rig jaar. De omzet steeg licht van 6.631 naar 6.635 miljard euro. Divisies die hun winst opvoer den ten opzichte van het eerste kwartaal van 2004 waren Medi sche Systemen en Huishoude lijke Producten. De divisie waaronder de populaire Sen- seo-koffiemachine valt, boekte een omzetstijging van 9 procent tot 427 miljoen euro. Consu mentenelektronica volgde, dankzij goede prestaties in de VS, met 7 procent tot 2,15 mil jard euro. De divisie Licht zag de omzet 5 procent toenemen en Medische Systemen was goed voor een groei van 2 pro cent. Hommen benadrukte dat alle divisies winstgevend zijn. De grootste tegenvaller was nu LG.Philips LCD, de joint-ven ture met het Koreaanse LG, die platte beeldschermen produ ceert. Philips haalde daar in het eerste kwartaal vorig jaar nog 215 miljoen winst uit. Nu kwam er een verlies van 34 miljoen euro uit de bus. LG.Philips LCD heeft te lijden van teruglopende prijzen van beeldschermen. De omzet in geld daalde met 18 procent, vergeleken met de eer- Resultaten Philips 1e kwartaal 2005 Bedrijfsresultaat per sector 1e kwartaal in miljoenen euro 2004 2005 Medische systemen 92 100 Huishoudelijke apparaten 44 56 Consumenten elektronica 59 46 Verlichting 165 149 Halfgeleiders 69 14 Diversen -57 -73 Niet toegerekend -154 -99 Totaal 218 193 omzet 1e kwartaal in miljoenen euro 2004 2005 2004 2005 ste drie maanden van 2004. Ook Philips Halfgeleiders moest inleveren. De winst van dit on derdeel daalde van 69 naar 14 miljoen euro. De sector, zeer gevoelig voor schommelingen in de markt, maakt een moeilij ke periode door. De omzet liep licht terug. De winstval werd veroorzaakt door lagere prijzen en vermindering van voorraden bij klanten in het laatste kwar taal van 2004. „Voor Halfgelei ders verwachten we geen ver beterde marktomstandigheden voor de tweede helft van dit jaar", stelt de raad van bestuur. Philips verkocht het afgelopen kwartaal ook minder activitei ten die de winst opstuwden. In het eerste kwartaal van 2004 deed het concern bijvoorbeeld nog aandelen van automati seerder Atos Origin van de anp bron.Philips hand voor 156 miljoen euro. Scheidend financieel topman Hommen zei in een toelichting dat Philips, ondanks de stagna tie van de omzet in het eerste kwartaal, nog steeds mikt op een omzetgroei van 5 tot 6 pro cent dit jaar. „Het jaar begint voor ons altijd traag, met een sterke finish aan het eind." Om de prestaties op te vijzelen heeft Philips besloten om een verlieslijdende activiteit, Mobile Display Systems (MDS), uit de halfgeleiderdivisie te halen. Hommen verklaarde dat voor MDS onder een ander manage ment 'alle mogelijkheden' wor den bekeken. Over een verkoop wilde hij niet speculeren. Het onderdeel, dat schermen maakt voor mobiele telefoons en digi tale camera's, zag de omzet sterk terugvallen. brussel/gpd-anp - De Europese Commissie vraagt bankbedrij ven welke wettelijke obstakels ze tegenkomen bij overnames binnen de EU. De enquête moet duidelijk maken waarom het aantal internationale bank fusies zo ver achterblijft bij dat van andere sectoren.De resulta ten komen op tafel bij een ver gadering van Europese minis ters van financiën in september in Manchester. „Marktpartijen moeten de toon zetten bij over names en het is aan de com missie te zorgen dat ze niet worden gehinderd aldus eu rocommissaris McCreevy giste ren. Tot 15 juni kunnen bedrij ven de vragenlijst invullen. Nu moet de nationale toezicht houder voor de banken toe stemming verlenen voor het ontstaan van nieuwe conglo meraten. Sommige banken kla gen dat ze op vage gronden worden weggebonjourd. Ach terliggende gedachte is dat de toezichthouder liever niet ziet dat buitenlanders de 'eigen' banken overnemen. De enquê te begint op het moment dat ABN Amro is verwikkeld in een overnamestrijd in Italië. De bank bracht een bod uit op de Italiaanse bank Antonveneta en kreeg daarvoor toestemming van de Italiaanse beursautori- teit. Nu is het nog wachten op instemming van de Italiaanse centrale bank. Bankpresident Fazio heeft zich echter afkerig getoond van overnames door buitenlandse partijen. Kort nadat ABN Amro liet we ten Antonveneta te willen over nemen, riep hij banken in Italië op een tegenbod uit te brengen. Eerder schreef eurocommissa ris McCreevy al aan de Italiaan se centrale bank om niet dwars te liggen bij buitenlandse over namekandidaten. Maar concurrent Banco Popo- lare di Lodi (BPL) is zeer actief in het aankopen van Antonven eta. De afgelopen maanden is het belang uitgebreid tot 14,81 procent, terwijl er voor ABN Amro (dat 12,7 procent heeft) door de Italiaanse centrale bank een grens van 15 procent is gesteld. Bovendien gaf de centrale bank vorige week BPL toestemming om het bezit uit te breiden tot 29.9 procent. Vandaag is er overleg tussen ABN Amro en hoge ambtena ren van de Europese Commis sie. In Brussel wil de bank een klacht tegen het protectionisti sche optreden van de Italiaanse centrale bank onderbouwen. Gisteren schreef het dagblad La Repubblica dat ABN Amro ook een klacht heeft gedeponeerd bij de toezichthouder op de Mi lanese beurs. ABN Amro zegt bewijzen te hebben dat BPL bij de aankoop van Antonveneta- aandelen de Italiaanse bankwet schond. Benetton contra ABN De familie Benetton heeft een belang van 5 procent in de Italiaanse bank Anton veneta verkocht aan Banca Popolare di Lodi. Daarmee frustreert Benetton de po ging van ABN Amro om An tonveneta in te lijven. De Edizione Holding van de Be- nettons verkocht de aande len voor 26,20 euro per stuk, 1,20 euro meer dan het bod van ABN Amro. De beurs koers van Antonveneta ligt ook boven de 25 euro die ABN biedt. Met de overname van het aandelenpakket heeft Lodi zijn belang in An tonveneta vergroot tot circa 20 procent. ABN Amro heeft bijna 13 procent. den haag - De KPN-telefooncel verdwijnt in hoog tempo uit het straatbeeld. Van de ruim 5000 overgebleven groene belhokjes leg gen er dit jaar 500 het loodje. Hoeveel cellen er overblijven kon een zegsman van KPN gisteren niet voorspellen. „Maar de daling zet voort." In 1999 telde Nederland nog 14.400 telefooncellen. Door de opkomst van de mobiele telefoon is dat aantal flink gedaald. „Want 93 procent van de Nederlanders heeft een mobieltje", aldus de KPN- woordvoerder. KPN moet van het rijk een minimum aantal telefoon cellen garanderen. „Woonkernen met 5000 mensen moeten er een hebben". Tientallen gemeenten subsidiëren inmiddels cellen die on rendabel zijn geworden. „Zij willen er bijvoorbeeld een bij een asiel zoekerscentrum hebben, zodat de asielzoekers wat meer privacy hebben tijdens het bellen." Ook particulieren, zoals exploitanten van evenementenhallen, betalen KPN om onrendabele cellen in gebruik te houden. Foto: ANP/Phil Horvat amsterdam/anp - De koersdalingen die de Amerikaanse en de Europese aande- lenbeurzen doormaken, lijken nog geen reden voor zorg op het Damrak. Analisten zien de AEX-index op de beurs van Am sterdam dit kwartaalcijferseizoen niet on der de 350 punten komen. Europese aan delenmarkten blijven aantrekkelijk en houden beter stand dan Wall Street. De Dow-Jonesindex van Wall Street viel de afgelopen week terug naar het niveau van november. De toonaangevende graadmeter gaf bijna 700 punten prijs ten opzichte van de slotstand van 2004 (10.783 punten). De AEX eindigde giste ren op 355,88 punten, maar stond daar mee nog altijd ruim 7 punten boven de slotstand van 2004. De stroom Amerikaanse kwartaalcijfers toont aan dat de industriële sector daar grote moeite heeft met de hoge grond- stofprijzen. Niet alleen de dure olie heeft de wereld in zijn greep, ook andere es sentiële grondstoffen, zoals staal, zijn sterk in prijs gestegen. De marges van grote industriële concerns als Ford en General Motors komen hierdoor onder zware druk. Ook producenten van con sumentengoederen lijden onder de zwa re wissel die de hoge brandstofprijs op de bestedingen trekt. De Nederlandse kwartaalcijfers tot nu toe laten een ge mengd beeld zien. Analist Van der Stee van F. Van Lan- schot Bankiers verwacht 'geen drama's' op de Europese beurzen. Hij stelt vast dat de aandelenmarkten in Europa in vergelijking met die in de VS 'vrij goed koop' zijn en daardoor aantrekkings kracht houden voor beleggers. Van der Stee houdt er rekening mee dat de AEX- index mogelijk nog zo'n 10 punten zal prijsgeven. „Maar dat is het dan wel." De financiële markten in Europa kennen volgens hem minder onevenwichtighe den dan die in de VS. „We kunnen daar om nog wel positieve verrassingen ver wachten." Technisch analist Nikken ziet de AEX, ondanks de versnelde daling van de af gelopen dagen, niet onder de 350 pun ten schieten. „Ik denk dat we de correc tie hebben gehad en nu serieus de weg omhoog inzetten." Voor de komende dagen voorziet Nikken dat de Amster damse graadmeter zich tussen de 354 en 356 punten blijft bewegen. Hoewel de markten hier beter gefun deerd zijn dan de Amerikaanse, blijven de Europese beurzen vatbaar voor nega tief sentiment vanuit de VS. Grote dalin gen op Wall Street zijn voor beleggers in Europa vaak aanleiding om het zekere voor het onzekere te nemen en uit te stappen. Handelaren in futures' (ter mijncontracten) denken bijvoorbeeld niet dat de belangrijkste Amerikaanse beursindex zich de komende maanden zal revancheren. De termijncontracten geven aan hoe de markt over de nabije toekomst van de beursgraadmeters denkt. Op dit moment gaat de handels- vloer ervan uit dat de Dow-Jonesindex in december van dit jaar slechts 80 pun ten hoger zal staan. Ook wat betreft de olieprijs, die net bo ven de 50 dollar per vat ligt, is er weinig uitzicht op een substantiële verbetering. Volgens de oliefuture op de termijn- markt in New York zal de prijs voor een vat lichte ruwe olie (159 liter) deze zo mer, als de vraag door airconditioning en vakantiegangers toeneemt, weer op lopen richting de 53 dollar.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9