Israël later weg uit Gazastrook BUITENLAND Japanners boos op China en premier Koizumi Vaker spanningen tussen Japan en China Israël wacht lijdzaam, maar met ongeduld, op actie tegen Iran Verschuiving in verband met rouwperiode Paus als beschermheilige Generaal Irak vermoord Grens in Kashmir open Talabani zal doodvonnis van Saddam niet tekenen Etnisch geweld in Iran nten vluchten geweld Nairobi - Ongeveer olifanten zijn het ge- de Democratische Re- Congo ontvlucht. De hebben zich gevoegd bij oten in het nationale een Elizabeth in buur- da. In het park izabeth leven nu bijna anten. urg onder role in Angola ngola krijgt de uitbraak marburg-epidemie lang- iaar zeker onder contro- zeggen autoriteiten in st-Affikaanse land. Het chtige virus, waarbij isterven door hevige en, heeft al meer dan is geëist. an beginnen enzender De uit Afghanistan ver- Taliban zijn een radio- begonnen om berichten eAmerikanen en tegen ring van president Kar- ispreiden. De zender ace of Shariat (de islami- etgeving), net als in de ïelft jaren '90 toen de nog de dienst uitmaak- (ghanistan. minister veroordeeld kn - De voormalige ninister van binnen- aken Manfred Kanther en veroordeeld tot an- jaar cel voorwaardelijk eldboete van 25.000 rhet illegaal sluizen van de CDU naar het ind. De rechtbank in len oordeelde dat in de affaire te kwader eeft gehandeld. ie rolt ibende op politie heeft een I ade opgerold die vanuit in elk geval twee ton he eft gesmokkeld naar id, Duitsland, Bulgarije edonië. Ruim 600 kilo in beslag genomen, rdachten zijn een Turk ünchen woont, en een 4S Beiden zijn, met nog ihten, opgepakt. Het duurde een jaar. lichamen in >k gevonden Het dodental door het |n4ivan een fabrieksge- Bangladesh is opgelo- Sinds vrijdag haal- lingswerkers 20 licha- londer het puin van- )g 100 mensen worden Het gebouw stortte vo- einde in, mogelijk door dofte boiler. Sindsdien H mensen levend onder vandaan gekomen. 3>sconi t niet af )e Italiaanse premier dusconi heeft toch niet lag aangeboden aan it Carlo Azeglio Ciampi. «gisteravond na af- ieen gesprek met de m it. Eerder op de dag zijn bondgenoten aan- ddat hij zijn ontslag u bieden. Meteen daarna in Ciampi een nieuw 5 krijgen om een rege- 5 urmen. Dat was het re- een akkoord dat had bereikt over te- van de Christen-Demo- 1DC), die vrijdag uit de waren gestapt. irners in ip tegen straf Zes bewoners van idje Pitcairn zijn giste- - troep gegaan tegen hun or] fling wegens seksueel van minderjarige 'jens de mannen retten op basis waarvan «oordeeld niet geldig fmeenschap, die in rd gesticht door de van de Bounty. De de helft van de man- olking van het ei- en in oktober ver- omdat ze gedurende meisjes zouden heb- Volgens hun ad- Groot-Brittannië jke bevoegdheid op eiland, dat slechts kilometer groot is, bewoners, die maal directe afstam de legendarische Korea legt ntrale stil rd-Korea heeft de in Yongbyon stil- onduidelijk waar waarnemers vrezen teriaal voor kernwa- gemaakt. Noord- februari gezegd d kernwapens bezit. dinsdag 19 april 2005 jeruzalem/anp-rtr-afp - De te rugtrekking van Israël uit de Pa lestijnse Gazastrook deze zomer wordt met ruim drie weken uit gesteld. De Israëlische premier Sharon maakte gisteravond dui delijk dat de ontruiming niet op 20 juli begint. Met het uitstel komt hij tegemoet aan religieu ze gevoeligheden bij de kolonis ten die moeten verkassen. Van verscheidene kanten was Sharon gevraagd de ontruiming van joodse nederzettingen, die een maand gaat duren, uit te stellen om te voorkomen dat die samenvalt met een joodse rouwperiode. Het gaat daarbij om de jaarlijkse herdenking van de verwoesting van joodse tem pels in de oudheid. Israël wil zijn joodse kolonisten uit alle 21 nederzettingen in de Gazastrook en uit vier van de 120 nederzettingen op de Wes telijke Jordaanoever terugtrek ken. Het betreft 9000 mensen. Een rabbijn noemde op de Isra ëlische radio een verhuizing tij dens de gedenkperiode niet ge past. Sharon stelde dat er alles aan moet worden gedaan „om het de mensen makkelijk te ma ken door deze crisis te komen". Het Israëlische hooggerechts hof stelde tegenstanders van de terugtrekking uit de Gazastrook gisteren in het ongelijk. De cri tici hadden het hof gevraagd de wet die de weg vrijmaakt voor die terugtrekking te blokkeren. Protesten in Gaza: een Israëlische jongen kijkt hoe politiemensen het verkeer om brandende autobanden heen loodsen. Foto: Reuters Israël gaat ondertussen door met de uitbreiding van neder zettingen op de Westelijke Jor daanoever. De overheid nodig de bedrijven uit om offertes in te dienen voor de bouw van vijftig huizen in de joodse ne derzetting Elkana. Amerika gaat Israël om ophel dering over het bouwproject vragen. Een woordvoerder van het Witte Huis wees er in onge bruikelijk krachtigetermen op dat Israël, een van de trouwste bondgenoten, „geen nederzet tingen mag uitbreiden". De reprimande uit Washington komt een week na het overleg in de Verenigde Staten tussen de Amerikaanse president Bush en premier Sharon. Bush druk te Sharon toen op het hart zich te houden aan de verplichtin gen die voortvloeien uit de zo geheten routekaart naar de vre de. In dit stappenplan staat on der meer dat Israël nederzettin gen op de Westelijke Jordaan oever niet mag uitbreiden. Het geweld in de Gazastrook lijkt geleidelijk op te laaien na een langere periode van relatie ve rust. Israëlische militairen schoten in het noorden van de Gazastrook een jonge Palestijn dood die op zijn land werkte. In het zuiden van de Gaza strook aan de grens met Egypte verwondde een Palestijnse scherpschutter twee Israëlische militairen. De militante Pales tijnse organisatie PRC eiste de verantwoordelijkheid voor de actie op. tokyo/gpd-reuters - Japanners hebben het helemaal gehad met de tegen hen gerichte protesten in China. Maar ze zijn ook boos op hun eigen premier Junichi ro Koizumi, die in hun ogen veel te laks reageert op de oplopende spanningen tussen beide landen. Zowel de Japanse regering als veel burgers eisen dat China officieel excuses aanbiedt voor de aan houdende anti-Japan demonstraties in Chinese steden, maar Peking heeft giste ren nog eens onderstreept dat niet van plan te zijn. De protesten hebben veel schade aangericht aan Japanse eigen dommen in China. In hoofdredactionele commentaren in Japanse kranten wordt de Chinese hou ding scherp veroordeeld. „Dat deze de monstraties zich alsmaar hebben kun nen uitbreiden, komt omdat de Chinese regering haar verantwoordelijkheid voor dit gewelddadige en verwoestende ge drag uit de weg gaat", schrijft de zaken krant Nihon Keizai. „We dringen er bij Peking op aan er alles aan te doen om een herhaling van deze illegale acties te voorkomen." De vrees bestaat dat de slechter wordende relatie tussen beide landen ook negatieve gevolgen zal heb ben voor de onderlinge handel, jaarlijks goed voor 178 miljard dollar. De protesten in China vloeien voort uit de introductie in Japan van een geschie denisboek waarin het eigen militaire verleden, waarvan China meerdere ma len het slachtoffer is geworden, te roos kleurig wordt voorgesteld. Ook is China tegen een permanente zetel in de VN- Veiligheidsraad voor Japan. Uit een opiniepeiling in Japan blijkt dat drie van de vier stemgerechtigden vin den dat premier Koizumi de huidige cri sis niet goed heeft aangepakt en meer moet doen om de relatie met China en Zuid-Korea, waar men ook boos is over het nieuwe schoolboek, te verbeteren. Vrijwel onmiddellijk nadat Koizumi in 2001 premier werd, is de relatie met Chi na bekoeld. Belangrijkste reden was Koi zumi's bezoek aan het Yasukuni monu ment, waar oorlogsmisdadigers en Ja- tokyo-peking/anp-rtr - Het bo tert momenteel bepaald niet tussen Japan en China. Beide landen eisen excuses van elkaar, maar zowel Tokyo als Peking is niet van plan zich te veront schuldigen voor oude én recente spanningen. De ruzies spitsen zich toe op het oorlogsverleden, Taiwan, grondgebied en energie winning. Hier een overzicht van eerdere conflicten tussen Japan en China. 1931: Japanse troepen bezetten het noordoosten van China (dat toen Manchuria heette). 1937: Japan valt vanuit Manch uria de rest van China binnen en neemt in december de stad Nanjing in. Elf jaar later oor deelt een Japans oorlogstribu naal dat Japanse troepen in het Nanjing-bloedbad 155.000 mensen hebben vermoord. China houdt het op het dubbe le. 1945: Japan geeft zich over na dat atoombommen zijn ge gooid op Hiroshima en Nagasa ki en trekt zich terug uit China. De Tweede Wereldoorlog is voorbij. Tijdens een van de vele protesten houdt een Chinese man de nationale vlag naast een pamflet dat aan spoort geen Japanse producten te kopen. Foto: EPA diplomatieke betrekkingen. Ja pan zegt China's visie op Tai wan ('de afvallige provincie') te begrijpen. 1985: De Japanse premier be zoekt de oorlogsbegraafplaats Yasukuni waar oorlogsmisdadi gers liggen. Dat leidt tot anti-Ja panse protesten in China. bezoekt China, zegt het lijden van de Chinezen door toedoen van Japan te betreuren, maar biedt geen excuses aan voor het Japanse brute oorlogsverleden. 1995: Premier Murayama biedt luid en duidelijk verontschuldi gingen aan voor de Japanse rol in de Tweede Wereldoorlog. 1972: Tokyo en Peking starten 1992: De Japanse keizer Akihito 1996: Een nieuwe Japanse pre mier bezoekt Yasukuni, tot ver driet van China. 1998: De Chinese president Jiang bezoekt Japan, het eerste in zijn soort. Maar beide landen kunnen het boek over het verle den niet sluiten. China verlangt schriftelijk excuus, Japan be tuigt mondeling louter wroe ging. China eist bovendien dat Japan de Taiwanese zucht naar warschau/anp-dpa - Een ruime meerderheid van de Poolse bevol king wil dat paus Johannes Paulus II tot schutspatroon van het Oost-Europese land wordt verklaard. Dat blijkt uit een enquête van een onderzoeksbureau, dat gisteren is gepubliceerd. Circa 85 procent van de ondervraagden gaf aan dat ze hun onlangs overle den landgenoot graag als beschermheilige zien. In alle lagen van de bevolking zou daarover grote eensgezindheid bestaan. bagdad/gpd-reuters - Generaal Adnan Thabet, een topfunctio naris op het Iraakse ministerie van binnenlandse zaken is gis teravond vermoord. Dat ge beurde nadat hij de media had verteld dat de gijzelingscrisis, die de spanningen tussen soen nieten en sjiieten heeft doen toenemen, zwaar overdreven was. Volgens hem was het ge noemde aantal van 150 gegij zelden veel te hoog. De politie in Bagdad deelde mee dat en kele uren na deze uitspraak tien gewapende mannen het huis van de generaal binnenvielen en hem en zijn neef doodscho ten. Er doen al dagen de meest ver warde verhalen de ronde over de gijzeling. Een groep soennie ten zou zo'n 150 sjiieten gevan gen houden. Maar troepen die het Iraakse ministerie van de fensie afgelopen weekeinde naar het stadje Madaen, 30 ki lometer van Bagdad had ge stuurd, vonden niets wat op een massale gijzeling duidde. Een vervolgactie gisteren lever de fikse wapenvondsten op, maar geen gegijzelde sjiieten. Wel werd een boerderij ontdekt waar auto's werden volgeladen met explosieven voor zelf moordacties. In het gebouw stonden twee personenauto's met ernaast twee zware bom men van ieder ruim 100 kilo. Ook was er een minibusje waar explosieven in verstopt zaten. Daarnaast werden zeker 30 op afstand bedienbare ontstekers aangetroffen en een aantal in beton gegoten bommen, die worden gebruikt bij aanslagen langs wegen. panse oorlogsslachtoffers worden her dacht. Vijfenveertig procent van de onder vraagden vindt dat Koizumi met die be zoeken moet stoppen. „Japan heeft nooit offcieel zijn verontschuldigingen aangeboden voor zijn oorlogsverleden, zoals Duitsland. Dat is een van de rede nen voor de huidige crisis", aldus een 59-jarige Japanner. Tweeënveertig pro cent vindt echter dat Koizumu gewoon naar het Yasukuni monument moet blij ven gaan. „Tijdens de Tweede Wereld oorlog zijn ook veel Japanners gesneu veld, wat is er mis mee als we die her denken", aldus een 35-jarige werknemer van een Japans verzekeringsbedrijf. definitieve grens tussen de twee landen mag worden. Dat is vol gens hem niet de manier om het langdurige en hoogoplo pende geschil tussen India en Pakistan te beslechten. De Pakistaanse president was vier jaar geleden in India maar het overleg met de toenmalige premier mislukte. Volgens Musharraf was toen sprake van „spanning en bitterheid. Nu heerste harmonie en hoffelijk heid". De heren hebben afgesproken om meer openbaar vervoer tus sen beide landen te laten rij den. Het bezoek was oorspron kelijk bedoeld om Musharraf informeel zondag een cricket wedstrijd tussen Pakistan en In dia bij te laten wonen. Pakistan won. new delhi/anp-rtr - India en Pakistan hebben gisteren de grens in Kashmir opengesteld. De openstelling van de zogehe ten wapenstilstandsgrens moet het vredesproces tussen de twee landen verder helpen, maakten de regeringen van In dia en Pakistan gisteren be kend. Met de maatregel besluit de Pa kistaanse president Pervez Musharraf een succesvol be zoek aan India. De Indiase pre mier Manmohan Singh noem de het vredesproces „onom keerbaar". Beide leiders ston den naast elkaar terwijl Singh een gezamenlijke verklaring voorlas, en dat komt niet vaak voor. Musharraf zei eerder nog dat de wapenstilstandsgrens niet de onafhankelijkheid afwijst, maar dat weigert Tokyo. 2001: Alweer een nieuwe Ja panse premier bezoekt Yasuk uni, dat opnieuw leidt tot on derlinge spanningen. 2004: Een Chinese kernonder zeeër dringt de Japanse wateren binnen. Per ongeluk, zegt Pe king. Japan is toch al bezorgd over de uitbreiding van China's militaire apparaat in de afgelo pen jaren. 2005: Miljoenen Chinezen zet ten hun handtekening tegen een Japans verzoek voor een permanente zetel in de VN-Vei ligheidsraad. Gewelddadige anti-Japanse protesten in China nadat Japan een geschiedenisboek goed keurt. Critici stellen dat Japan daarin opnieuw zijn eigen brute oorlogsverleden wegmoffelt. Japan gooit olie op het vuur door aan te kondigen particu liere bedrijven gaswinning te gunnen in een deel van de Oost-Chinese Zee. China zoekt daar al lang naar gas, maar vol gens Japan veel te dichtbij To kyo's 'exclusieve economische zone'. Beide landen ruziën ook nog over een aantal onbewoonde eilanden in de Oost-Chinese Zee. teheran/gpd-rtr - In Iran zijn de afgelopen dagen 200 men sen gearresteerd na etnisch ge weld in het olierijke zuidwesten van het land. Er viel tenminste een dode. De autoriteiten be schuldigen buitenlandse tv-sta- tions ervan de onlusten te heb ben aangewakkerd. Etnische arabieren in Khuzes- tan raakten vrijdag en zaterdag slaags met de politie en sloegen alles wat op hun weg kwam kort en klein, nadat een vervals te brief was opgedoken waarin gesuggereerd werd dat de ara bieren zouden moeten verhui zen naar een ander deel van het land. „De meeste arrestanten zijn jong en onschuldig. De echte criminelen zijn degenen die het geweld hebben uitge lokt. Zij blijken banden te heb ben met anti-Iran gezinde te stations", aldus minister Ali Yu- nesi. De bewindsman noemde geen namen, maar parlementa riërs hebben opgeroepen de arabische zender al-Jazeera het land uit te zetten. door onze correspondent Ad Bloemendaal netanya/gpd - „Israël moet de Iraanse kerninstallaties bombar deren. Niet morgen, maar nog vandaag!" De noodkreet van een opgewonden toehoorder vond geen respons. Een uitgelezen gezelschap de fensiedeskundigen kwam deze week op een academische con ferentie in Netanya tot de slot som dat Israël weinig anders kan doen dan afwachten en zich militair voorbereiden op het ergste. Dat is ook de officië le positie. „Israël treft alle mo gelijke maatregelen om zich te verdedigen, maar is niet van plan een antwoord te verschaf fen op wat een internationaal probleem is," zei premier Sha ron vorige week. In zijn besprekingen met de Amerikaanse president George Bush stond de kwestie Iran hoog op de agenda. Helemaal eens werden ze het niet. Op het ministerie van defensie in Tel Aviv is men ongeduldiger dan in het Pentagon. De Israëlische militaire inlichtingendienst denkt dat Iran al binnen een paar maanden het punt bereikt waarop het voor de ontwikke ling van een kernwapen niet langer afhankelijk is van andere partijen. De Amerikanen daar entegen rekenen in jaren. Israël zou het liefst zien dat Veiligheidsraad onmiddellijk sancties afkondigt tegen Iran, maar president Bush vreest dat daarvoor onvoldoende interna tionale steun bestaat. Hij lijkt bereid de diplomatieke inspan ningen van Engeland, Frankrijk en Duitsland een kans te ge ven. Israël heeft besloten zich bij het Amerikaanse beleid neer te leggen, niet alleen uit solida riteit maar ook omdat een mili taire operatie verre van simpel is. „We moeten alle alternatie ven aanwenden voor we iets heel ingewikkelds doen," zei onlangs generaal-majoor Elie- zer Shakedi, de commandant van de Israëlische luchtmacht. In 1981 vernietigden Israëlische F-16 straaljagers de in aan bouw zijnde Iraakse kerncen trale in Osirak. Iran heeft daar uit lering getrokken en de in stallaties die te maken hebben met zijn kemwapenproject over het hele land verspreid, soms diep onder de grond. Een aanval op Iraans nucleaire in frastructuur wordt daarom in derdaad „iets heel ingewik kelds". Dr. Reuven Pedatzur, voorzitter van de conferentie in Netanya, gebruikt liever het woord „on mogelijk", ook al omdat er te weinig feitelijke kennis over de Iraanse nucleaire installaties voorhanden is. Hij meent dat de Verenigde Staten het werk moeten opknappen, in de hoop dat de Europeanen zullen begrijpen welk een gevaar een nucleair Iran vormt voor de wereldvrede. „Europa denkt dat het met een Iraanse bom kan leven, en ik heb lange tijd hetzelfde gedacht," vertelde professor Gerald Steinberg de deelnemers aan de conferentie. Maar nu de hervorming in Iran op niets is uitgelopen en de conservatieven sterker zijn dan ooit, heeft hij zijn mening her zien. De echte besluitvormers in Iran zijn niet de mannen die met de Europeanen spreken maar de leden van de Sji-ïti- sche Raden. Niemand daar be grijpt iets van het westen, en nog minder van Israël, betoog de hij. Alleen al daarom is het onjuist te veronderstellen dat Iran in een toestand van nucle air machtsevenwicht kan ver keren met Israël. Iran voert oorlog „met afstandsbedie ning" - via bijvoorbeeld een organisatie als de Libanese Hezbollah - en dat maakt de toestand extra gevaarlijk. Voor een ander soort geluid zorgde dr. Avner Cohen, die eind jaren negentig in botsing kwam met de Israëlische mili taire censor bij de voorberei ding van een boek over de ma nier waarop Israël de productie van zijn kernwapens geheim wist te houden. „Iran mag dan weinig begrijpen van Israël, maar begrijpen wij de Iraniërs? vroeg hij zich hardop af. Volgens Cohen, tegenwoordig hoogleraar in Haifa, staat het lang niet vast dat Iran binnen kort bekend zal maken dat het over een atoombom beschikt. Hij acht het heel goed mogelijk dat de ayatolla's zullen beslui ten een politiek te volgen van „nucleaire dubbelzinnigheid", zoals Israël al vijftig jaar doet. Met andere woorden: geen offi ciële bevestiging, maar ook geen harde ontkenning. Cohen gaat er van uit dat er binnen het Iraanse leiderschap druk wordt gediscussieerd over de nucleair politiek en het gevaar van een Amerikaans militair optreden zal in die discussie zonder twijfel een rol spelen. TOYOTA londen/anp - Jalal Talabani, de nieuwe president van Irak, zal niet zijn handtekening zetten onder het doodvonnis, mochten de rech ters de afgezette dictator Saddam Hussein ter dood veroordelen. Talabani zei dat in een gisteren door de BBC gepubliceerd vraagge- sprek. Talabani zegt uit principe tegen de doodstraf te zijn. Hij legt uit al eerder actie te hebben gevoerd om de doodstraf uit de wereld te helpen. De Iraakse president geeft wel aan dat zijn twee vice-presidenten er over zouden kunnen beslissen. „Het presi dentschap bestaat uit drie mensen. Die moeten beslissen. Dus ik kan afwezig zijn. Ik kan op vakantie gaan en de andere twee la ten beslissen." Tala bani (71) vreest dat hij alleen staat in zijn standpunt. De andere nieuwe bestuurders van het land, en de meeste Irakezen, zien Sad dam het liefst zo snel mogelijk ter dood veroordeeld. President van Irak, Jalal Talabani. Foto: EPA

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7