Kabinet gaat lawaai van verkeer te lijf BINNENLAND 2 'Beul' ontkwam aan meerdere klopjachten Bedrijven in Randstad zijn het best bereikbaar Lied over ramp Enschede Remkes hamert op rol gemeente bij veiligheid Eenvijfde minder asielzoekers in Europese Unie 'Flitsscheiding vervangen door ouderschapsplan' Zowel op de weg als op het spoor Marechaussee veegt Schiphol schoon Sumo-worstelen op hoog niveau ijs kenteken pmmer lager hmeer - Het nieuwe unerkenteken dat vanaf 1 •inber verplicht wordt, gaat ijs omlaag, van 27 euro 22,50 euro. De verant- [delijke Rijksdienst voor Wegverkeer (RDW) heeft de en weten te drukken. Er er signalen dat er meer ekens worden aangevraagd «as ingeschat. Het gaat ns de RDW om een half ien brommers. Het kente- noet het verkeer veiliger en Bromfietsen en hun ei- iren zijn door kentekenregi- ie makkelijk op te sporen, diefstal is zo beter aan te ten. Onder (jonge) brom- rs zitten relatief veel brok- l tegen pijbelaar In zeker 174 ge iten wordt vandaag aan besteed aan de 'Dag van ■erplicht'. Er wordt extra i ntroleerd op spijbelen, een b groter probleem. Spijbe- worden op straat aange- cen en eventueel met de ie naar school gebracht, juders of verzorgers van lende kinderen worden un verantwoordelijkheid sproken door leerplicht- laren. Sinds het school- vanaf 1996 in in kaart :ht, is een gestage ie te zien. Over het jaar 2002/2003 waren ideren niet ingeschre- werden er 38.500 geval- ongeoorloofd school- geregistreerd. Het ver- lishet grootst in de vier isteden, met name op het .■reidend middelbaar be- inderwijs (vmbo). genbelasting kkoe provincie iO - De provincies ver- almaar meer aan we- isting. Dit jaar innen ze miljard euro aan opcen- ia 9 procent meer dan I, blijkt uit gisteren ver- cijfers van het Centraal voor de Statistiek (CBS). :i van het wagenpark en riefstijging van gemiddeld it per 1 april zit achter jntwikkeling. Dat laatste 'leen niet voor Noord- en Holland en Zeeland, waar lieven onveranderd zijn. rekend levert de motorrij- ïbelasting de provincies li Jdeld per jaar 63 euro per ïer op. De opcenten vor- ki !e belangrijkste eigen in- enbron van provincies, icent is hieruit afkomstig. !xwijk op isopt hug - Water onder de wo- en stank of optrekkend Bijna de helft van de be- rsvan de gloednieuwe ie Vinexwijk Leidschen- heeft wateroverlast. Dat uit onderzoek bij 3000 - n in de nieuwbouwwijk, ichnische Universiteit stelde vorig jaar al dat bij ouwrijp maken te weinig ing is gehouden met de emen die bouwen op [rond kan geven. De be- rs krijgen binnen nu tot lar te maken met water- ist. Bouwen op een voor- [veengebied kan gepaard met bodemverzakkingen [storing van de onder- se waterstromen. lede i we sommen 'i' is beter «en - Kinderen die moeite ra met rekenen, hebben baat bij het aanleren van d(j aditionele methode om netjes op te lossen. Het n' me rekenonderwijs gaat c ''Uit dat kinderen hun ei- plossingen bedenken voor 1 «rekenen van een som en 1(1, lijkt voor rekenzwakkekin- i teveel gevraagd. Dat stelt jmeegse pedagoog R. Tim- ians, die morgen aan de iefi oud Universiteit in Nijme- romoveert op een onder- naar de prestaties van rek- ïkke kinderen. Meisjes re- i overigens uit zichzelf be njongens, volgens de Nij- V i$e pedagoog. 'I nmunicantjes ti nen museum l[M - Een groep Arnhemse |kl nunicantjes opent morgen Nederlands Openlucht- urn in hun woonplaats de o weerde boerderij uit het Wgse gehucht Krawinkel. richting van de boerderij in het teken van de eerste ie, wanneer een kind 'dig lid wordt van de Js-Katholieke kerk. De eer- mnie is voor veel ka rn een belangrijke dag, aanden naar toe geleefd In de museumboerderij 'een moeder haar zoon voor op zijn communie 'jaar 1860. Ze overhoort catechismus en kleedt In. In de boerderij zijn voorwerpen te zien die eerste communie horen. dalfsen/anp - Twee brandweermannen die de vuur werkramp in Enschede meemaakten, hebben een lied ge schreven over hun ervaringen. De cd-single Machteloos Al leen van Wiljo Wienen en Jan Wittenberg, ofwel de BlusBro- thers, is sinds gisteren via internet te bestellen. Wiljo Wienen werd op 13 mei 2000 opgeroepen toen de vuurwerkfabriek in Enschede ontplofte. Hij trof daar naar eigen zeggen „enorme wanhoop'' aan. Over zijn gevoelens schreef hij een gedicht. Deze tekst is door componist en tekstdichter Jan ïüsjes gebruikt voor de cd-single. Wienen heeft het lied sa men met zijn collega Jan Wittenberg gezongen. Een deel van de opbrengst van de single gaat naar het brandwondencen trum in Beverwijk. In september komt het album van de BlusBrothers uit. den haag/gpd-anp - Bedrijven en banen in de grote steden van de Randstad zijn ondanks het grote aantal files in die regio het beste bereikbaar van Neder land. Dat zegt de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) aan de hand van de 'Atlas voor gemeenten'. Binnen de Randstad is Rotter dam als stad tijdens de file het beste bereikbaar terwijl Den Haag het slechtste scoort. Als de bereikbaarheid van banen het criteria is, scoren de ge- enschede/gpd - Rudolf K. (49) ontsnapte als 'Beul van Twente' aan diverse burgerwachten. Als 'messteker van Enschede' ont kwam hij aan een grote klop jacht van de politie. Bijna hadden ze hem te pak ken, een zaterdagmiddag in ok tober 2002. Twee mensen, on der wie één van zijn slachtof fers, herkenden de man als de geheimzinnige messteker die twee slachtoffers had gemaakt. Ruim een half jaar later stak hij in een park in Enschede een zwerver dood. Eén van zijn slachtoffers is een UT-studente. Als ze in de nacht van 4 op 5 september 2002 al leen naar huis fietst - iets wat ze anders nooit doet - wordt ze meenten rondom Amsterdam hoogDe Randstadgemeenten worden door de opstellers van de Atlas als aantrekkelijk geken merkt door de grote hoeveel heid bedrijven en het grote aantal wegen dat naar die be drijven leidt. Werknemers be stempelen een bedrijf als goed bereikbaar als zij er niet langer dan 26 minuten voor moeten reizen. In minder druk bevolkte provincies als Friesland duurt het voor veel mensen aanzien lijk langer om op het werk te opeens in haar hals gestoken. Een voorbijkomende automo bilist kan haar uit de handen van Rudolf K. redden. Een week eerder treft een man uit Hengelo hetzelfde lot, ook in de omgeving van de universi teit. Hij wordt midden in de nacht in zijn zij geraakt. De hele omgeving van de Uni versiteit Twente wordt in okto ber uitgekamd. Na een melding van twee getuigen, rukt iedere beschikbare agent uit om te speuren in de bosrijke omge ving rond de UT. Na K. twee uur op de hielen te hebben ge zeten, is de jacht voorbij, hij is verdwenen. Afgelopen donderdag kreeg Ilse Bouwens-Storm (46) uit Beek, Limburg een telefoontje van de Twentsche recherche: Rudolf K. die tientallen dieren met mes- komen. Friezen staan vanuit Dokkum naar Leeuwarden niet in de file, maar zitten wel lang in de auto. Opvallend zijn veel gemeenten in de spits nog altijd beter be reikbaar met de auto dan met het openbaar vervoer. Dit geldt echter niet voor de grote foren- zenstad Almere. Inwoners on dervinden relatief veel last van files en werk is vanuit Almere slecht bereikbaar. De Randstadgemeenten scoren ook goed als het gaat om de be- sen heeft mishandeld, heeft de 'parkmoord' op haar broer Frank bekend. Frank Storm werd in de nacht van vrijdag 27 op zaterdag 28 juni 2003 in het Enschedese Volkspark in hals, keel en gezicht gestoken; hij bloedde dood en werd 's avonds door passanten gevon den. Verbijsterd is Ilse door het nieuws uit Twente. Als ze hoort dat K. is uitbehandeld in tbs- kliniek Oldenkotte, in het Ach- terhoekse Rekken, en sinds on geveer acht jaar in een duplex- huisje woonde, is ze met stom heid geslagen. „Een tbs'er? Mijn god!" De politie schetste in het tele foongesprek niet hoe en wan neer ex-tbs'er, K., die eerder werd veroordeeld voor het mis bruiken van vrouwen en daarbij schikbaarheid en bereikbaar heid van schouwburgen, musea en koopwoningen. Cultprele centra zijn vanuit gemeenten in de Randstad beter en sneller bereikbaar dan in bijvoorbeeld Enschede, Helmond en Leeu warden. Als het gaat om soci aal-economische factoren als bijstandsniveau, werkloosheid en een aantal groeisectoren in de omgeving scoren ook niet- Randstedelijke gemeenten als Amersfoort, Zwolle en Den Bosch hoog. Al wordt de top- ook messen zou hebben ge bruikt, in het vizier kwam. „Daar zeiden ze niets over." Il se is „heel erg opgelucht dat-ie eindelijk gepakt is. Nu kunnen we het ook afsluiten." Ze vroeg nog naar het motief voor de moord/doodslag. Roof, was het antwoord. Dat betwijfelt ze. „Wat moet je nu van een daklo ze stelen?" Storm kwam rond 1975 naar Twente, maar hield contact met zijn familie in Limburg. In het begin van de jaren tachtig zat hij in de werkgroep Enschede tegen Apartheid. Hij was sociaal strijdbaar, sloot zich aan bij de SP en was actief in een werk groep voor uitkeringsgerechtig den en woningzoekenden. Daar wilde hij een zwartboek over maken, maar in die tijd maakte hij al een verwarde indruk. tien ook hier weer gedomineerd door de Randstad. De onderzoekers van de Altas onderstrepen dat „een goed be reikbaarheid niet gelijk is aan de afwezigheid van files". Fi leleed blijft in de Randstad aan wezig. Door de relatieve afwe zigheid van files stijgt de aan trekkelijkheid van veel gemeen ten buiten dit gebied als woon locatie zoals in Het Gooi, de re gio Amhem-Nijmegen en delen van Noord-Brabant, Limburg en Zuid-Holland. voorburg/ANP - Het aantal asielzoekers in de 25 landen van de Europese Unie (EU) is vorig jaar met eenvijfde ge daald. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) schrijft de afname toe aan het strenge re toelatingsbeleid in veel lan den in de afgelopen jaren. Bo vendien kwamen veel minder asielzoekers uit Irak en Afgha nistan naar Europa. In totaal vroegen ongeveer 282.000 mensen in 2004 asiel aan in de EU, meldde het CBS gisteren. Zoals begin dit jaar al bleek uit cijfers van het ministe rie van justitie, nam het aantal asielzoekers in Nederland met ruim een kwart af tot ruim 9800. Dat is volgens het CBS het laagste aantal sinds 1988. De meeste asielzoekers in ons land kwamen vorig jaar uit Irak. Nederland staat wat het aantal asielverzoeken betreft op de tiende plaats in de lijst met EU- landen. In 2000, toen er onge veer 44.000 asielzoekers naar ons land kwamen, was dat nog de vierde plaats. Het aantal asielzoekers nam in bijna alle EU-landen af. Gaandeweg raakte Storm het spoor bijster. De Limburger werd na overlast uit zijn laatste woning. Frank verbleef een poos bij het Leger des Heils. Hij aardde er niet en besloot defini tief voor de 'straat' te kiezen. Hij was een bekende verschij ning in de Enschedese binnen- .stad. Met de fiets aan de hand, zware tassen aan het stuur. Een tijd gebruikte hij een onderstel van een kinderwagen om zijn schamele bezit te vervoeren: een rugzak, kleren, spullen voor zijn verzorging. Hij snijdt de band met thuis niet door. Zaterdag 14 juni 2003 was het laatste contact met Ilse. Hij belde haar met zijn gsm, zo als iedere veertien dagen. Ze fe liciteerde hem; hij werd die dag vijftig. Abraham. Twee weken later was hij dood. drachten/gpd - Veiligheid is niet alleen een zaak van politie, justitie en de rijksoverheid. Ge meentebesturen zijn daarbij nog belangrijker. Zij hebben een sturende rol in het veilig maken van de eigen omgeving. Minister van binnenlandse za ken Johan Remkes zei dit gister morgen tijdens een ontbijtbij- eenkomst van de lokale WD- afdeling in de Friese gemeente Small ingerland. Ouders, onderwijzers en instel lingen hebben allemaal hun ei gen verantwoordelijkheid, zei hij. „En de gemeente heeft de regie." Bewonderend sprak Remkes over de wijze waarop de gemeente Maastricht de problemen in het woonwagen park Vinkeslag heeft aangepakt. Minder enthousiast toonde den haag/anp - Als vervanging van de flitsscheiding moet er een administratieve scheiding komen die tussenkomst van de rechter overbodig maakt. WD- Tweede-Kamerlid Luchtenveld bindt daarmee de strijd aan met het kabinet, en met name minister Donner (Justitie) die af wil van de flitsscheiding omdat deze in het buitenland niet zou worden erkend. Een nieuwigheid in Luchten- velds initiatiefvoorstel, dat vol gens hem dit voorjaar nog in de Kamer wordt besproken, is een ouderschapsplan. In dit plan worden partners gelijkwaardig behandeld. Vooral vaders zijn nu de mindere, aldus de libe raal. In de praktijk zou dit bete kenen dat er zware sancties, zo als een dwangsom of het op draaien voor proceskosten, ko men als een van de partners de afgesproken omgangsregeling niet nakomt. „Als de vader het kind na het weekeinde niet te rugbrengt, staat de politie met een op de stoep. Geeft de moe der het kind niet mee voor va kantie, rest de ex vaak niets an ders dan te gaan procederen", schetst hij de huidige situatie. Flitsscheiden is sinds de invoe ring in april 2001 populair. In 2003 zijn er ongeveer 5000 uit- Remkes zich over Den Bosch, waar rellen ontstonden in de Graafsewijk na een uitzending van het SBS-programma Pro bleemwijken. „Een topje van el lende werd zichtbaar, maar er gaat een cultuur onder schuil waar mensen eigen regels laten gelden, op grote schaal wiet te len en waar een harde crimina liteit heerst." „Ook op het platteland komen op een eigen schaal zaken voor die daar op lijken", zo waar schuwde de bewindsman zijn tachtig man tellend gehoor. Datzelfde geldt volgens hem ook voor radicalisering van be volkingsgroepen, zowel in ex treem-rechtse als in islamiti sche hoek. „Dat is niet uitslui tend het probleem van de Randstad." gevoerd. Echtparen zetten, via een bemiddelaar, hun verbinte nis om in een geregistreerd partnerschap dat ze snel en buiten de rechter om kunnen opzeggen. Luchtenveld wil de ambtenaar van de burgerlijke stand in schakelen bij de administratie ve scheiding die een akte op maakt waarin staat dat de rela tie duurzaam ontwricht is. Dat moet voor het buitenland over tuigend genoeg zijn. Zo'n rege ling bestaat volgens de WD'er al in Portugal. Hij vindt Don- ners redenering dat het buiten land moeilijk doet over de flits scheiding overigens zwaar overdreven. Mensen die willen hertrouwen in het buitenland, zouden van (strafbare) bigamie worden beschuldigd. „Ik zou wel eens willen zien hoeveel ge vallen er zijn." Voor een Kamermeerderheid heeft de WD'er de steun van de oppositie nodig. Want het CDA wil er niet aan: het CDA is voor een zorgvuldige toetsing van de scheidings- grond en ouderschapsplan door een autoriteit. „Dat is voor mij de rechter. Ik zie het nut niet van een volstrekt ander in stituut", aldus fractiewoord- voerster De Pater. Tokyo - Kroonprins Willem-Alexander en zijn echtgenote (linksboven Maxima kreeg in de sumo-school een westerse stoel aangeboden en op de foto) bezoeken in Tokyo een school voor sumoworstelaars. De een deken om zich warm te houden. Willem-Alexander moest zijn kroonprins, op sleeptouw genomen door zijn Japanse evenknie, lange benen onder een traditioneel Japans tafeltje wurmen, kwam zondag aan en vertrekt vandaag weer. De zwangere prinses Foto: ANP/Juan Vrijdag Twentse dierenbeul stak in Enschede willekeurig mensen neer Ambtenaar verklaart huwelijk voorbij breda/anp De geluidsoverlast voor omwonenden van spoor- en snelwegen kan flink worden ver minderd door vier nieuwe toe passingen. Dubbellaags asfalt, een aanpassing van de bestaan de geluidsschermen, een nieuwe manier van het slijpen van het spoor en een zogenoemde rail demper zorgen voor decibels minder herrie. Minister Peijs (Verkeer) en staatssecretaris Van Geel (Mi lieu) presenteerden de maatre gelen gisteren in Breda. Verkeerslawaai is een groot probleem. Eind vorig jaar bleek bijvoorbeeld dat ongeveer 12.000 woningen langs rijkswe gen te veel last hebben van au to's. De bestaande middelen om ge luidsoverlast te beperken, zoals tunnels en geluidsschermen, zijn vaak erg duur. Daardoor dreigt de aanpak van de over last onbetaalbaar te worden. Bovendien vinden omwonen den geluidsschermen vaak le lijk. Daarom hebben beide ministe ries tot 2008 in totaal 110 mil joen euro uitgetrokken om nieuwe, maatregelen tegen ge luidsoverlast te ontwikkelen. Inmiddels zijn er vier concrete plannen klaar om in de praktijk te worden toegepast. Uit proeven blijkt dat tweelaags zeer open asfaltbeton (zoab) de herrie zes decibel vermindert. Gevoelsmatig komt dat neer op een halvering van het verkeers geluid. Het dubbellaags zoab bestaat uit een fijne toplaag en een grovere onderlaag. Door geluidsschermen aan te passen met horizontale toevoe gingen, wordt het lawaai met zeker twee decibel terugge bracht. Nieuwe schermen hoe ven daardoor minder hoog te zijn dan de oude. Momenteel wordt er gewerkt aan een wet- aanpassing zodat de scherm- toppen daadwerkelijk kunnen worden gebruikt. Om de geluidsoverlast van het spoorverkeer terug te brengen, zijn twee toepassingen ontwik keld. Door een elastisch materi aal en staal tegen de zijkant van het spoor te zetten, wordt dè herrie drie decibel terugge bracht. Deze zogenoemde rail- demper dempt de trilling van de rails als er een trein over heen rijdt. Ook het zo glad mo gelijk slijpen van de rails (akoestisch slijpen) zorgt voor minder lawaai. schiphol - De marechaussee op Schiphol heeft gister morgen tijdens een zogeheten 100 procents-controle dertien arrestaties verricht. De actie leverde de vondst van zestien wapens op, waaronder één vuurwapen. Aan de actie namen 125 man marechaussee, een aanhou dingseenheid van de marechaussee en twee pelotons ME deel. Zij controleerden tussen zes en twaalf uur op zes verschillende plekken op de luchthaven in totaal 1135 voertuigen en 1609 personen. Behalve het vuurwapen nam de marechaussee een ploertendoder, drie messen, twee gasalarmpistolen en diverse slagwapens in beslag. Ook stuitten de controleurs op een vals paspoort. In vijf auto's werden radarverklikkers aangetroffen. Foto: ANP/Marcel Antonisse

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5