stijging van abortussen Lichte aantal BINNENLAND 1 F 'Ze moeten die supporters vervoeren in veewagons' 'Als ratten in de val' 'Samir A. was week spoorloos' Geen verband met pil uit ziekenfondspakket Kamp schudt alle commando's de hand tactie naar er gestaakt |[K - De zoekactie naar jarige Belgische duiker middag definitief ge- )e man raakte zaterdag tijdens het duiken bij ek, op het eiland Tho- juist nadat hij op grote n de problemen was ge- Hjn duikinstructeur wist I ;ant te bereiken. ireizigers eden over NS -Treinreizigers waren prste kwartaal van dit tevreden met de rlening van NS dan vo- Dit keer gaf 68 procent rvan zeven of hoger, »r 62 procent in de eer- naanden van 2004. zelfmoorden vangenissen ic - Het aantal zelf- n in gevangenissen is (e drie jaar gestegen. In iofden tien gedeti- zich van het leven, vo- In gevangenis De Leeuwarden, waar in Groningse hoofd- uit het televisiepro - i Probleemwijken zich lebben dit jaar twee (zelfmoord gepleegd. op beurs nfisqueerd t De Algemene Inspec- (AID) heeft zaterdag =^[zamelaarsjaarbeurs in bij enkele standhou- or en opgezette vogels }|re dieren in beslag ge- y Acht standhouders kre- proces-verbaal, nog een waarschuwing lovertreding van de Flo- lunawet. d ,e ir en tbs moorden DEN - Het gerechtshof k arden heeft een 37-ja- uit Winschoten giste- 3 Drdeeld tot vijftien jaar n tbs met dwangver- üor de moord op zijn en haar moeder. Ook e eprobeerd zijn zoontje 1SI ïoonvader in april 2004 Het openbaar minis- een levenslange cel- stroom vindt aftrek i - De in 2003 géïntro- 'sportstroom' vindt trek bij sportverenigin- ei iddels hebben 93 enigingen de handen lagen om collectief te slaan. Per club be- zo per jaar ruim 1000 lenactivisten 'I i gaswinning N - Tegen de voorge- )0 aswinning onder de 01 zee zal hoe dan ook ge- lt® :rd worden. Een groep leden van de Wad- iiging heeft plannen in ng, nu het bestuur zelf 1,0 leen gang naar de tal oplegger Ivd-spelers In Heerde (Gelder- in oplegger met een rmet ruim driedui- l-spelers ontvreemd. J jger is vermoedelijk len met een eerder die Hattem gestolen truck. bed Exloo rerf beklad 1 'andalen hebben het h weekeinde een hune- ilij i bossen bij Exloo in voor een groot deel de ondergespoten. De hz nen van het hunebed 2 nu vrijwel alle kleuren ;®genboog. Staatsbosbe- ingeslagen door de lige vernieling van het lofdioxide )k online iM - Inwoners van het dgebied kunnen vanaf de concentratie stik- le in hun regio op in- n De milieudienst eeft samen met TNO in eintemettechniek d. Samen met fijn stof dioxide (N02) de be- evorm van luchtver- j in Rijnmond. In- Rotterdam konden tliteit bij een aantal Hal bekijken op de in- van de DCMR. Met de hniek van TNO is nu ie in de hele regio 24 ag te zien. Ook kun- ekers op de site mr.nl/luchtactueel) 'starten die het ver- de N02-concentratie oiNSDAC 19 april 2005 Nederlandse Spoorwegen willen schade aan treinen verhalen op Ajax door Ferdi Schroot en den haao - De NS gaan de scha de van de door voetbalvandalen vernielde treinstellen claimen bij Ajax. De club moet maar zien hoe ze 'ettelijke tonnen' verhaalt op de daders. Het grote zwarte pieten is begonnen. Op de NS- werkplaats klinkt de oplossing voor de toekomst: supporters vervoeren als vee, in goederen wagons die 'hufterproof zijn. Het is een ravage in de trein stellen die zondag door hooli gans zijn vernield en die nu voor reparatie op de NS-werk- plaats in Leidschendam staan. In een wagen liggen over glas kruimels en basaltstenen, die eigenlijk tussen bielzen en rails thuis horen. Banken zijn losge rukt en doormidden getrapt. Het is geen werk van geheelont houders. Daar waar de ravage het grootst is, ligt de vloer be zaaid met peuken, mini-flesjes voor sterke drank en sap-kar- tons, nog geurend naar alcohol. Het alcoholverbod in suppor terstreinen bestaat alleen op papier. De brandblussers zijn allemaal van de muren gerukt. „Daar slaan ze de ramen mee in. Niks aan te doen: we mogen geen trein zonder brandblus sers laten rijden. Veiligheidsvoorschriften, hè," zegt een onderhoudsmedewer ker. Ze ogen verre van hufterproof. „Ach meneer, als tien man aan een bank beginnen te rukken is er geen houden aan." Terwijl de reparateur voorre kent dat elke vernielde bank en raam toch al gauw een paar honderd euro kost, zonder ar- Hoe erg Ajax-supporters zondag huishielden blijkt uit deze foto's van een van de treinstellen dat ter reparatie op een werkplaats in Leid schendam staat. Foto: GPD/Phil Nijhuis beidsloon, graaft hij in zijn ge heugen. „Dit is niet mijn eerste supporterstrein. Maar zo erg heb ik het nog nooit gezien." De spoorwegen schatten de schade op ettelijke tonnen. „Bedenk dat ook een paar hon derd treinen met tienduizenden reizigers niet hebben kunnen reizen. We verwachten stapels claims, vooral van studenten," zegt NS-zegsman Michiel Jon ker. NS gaan de schade op Ajax ver halen. De club is aansprakelijk, menen de spoorwegen, die wij zen op het contract met de clubs voor het supportersver- voer. Stewards van de clubs moeten onder leiding van de spoorwegpolitie vernielingen voorkomen. Ofwel: Ajax moet maar zien dat het de daders vindt en plukt. En anders moet de club het geld ophoesten. De Amsterdamse club heeft al vaker eigen aanhangers op de pijnbank gelegd. De Ajax-sup- porter die in 1989 de doelman van Austria Wien raakte met een stalen staaf, werd 1996 ver oordeeld tot een een half mil joen gulden schadevergoeding. Ajax mocht door het staafinci- dent een jaar lang niet Euro pees spelen. Naar verluidt is de man nog steeds aan het afbeta len. Supporters wijzen al de be schuldigende vinger naar ande re partijen. Zoals de NS zelf, die één van de treinen op een ver keerd spoor zou hebben gezet. Daardoor kon de trein doelwit kon worden van Feyenoord- aanhangers. De gemeente Rot terdam zou de Ajax-supporters onnodig lang aan hun lot heb ben overgelaten. De spoorwegpolitie houdt zich afzijdig. „We zitten wel op de treinen, maar niet tussen de supporters," zegt een woord voerder. Dat zou volgens hem maar werken als een rode lap op een stier. En dus moeten de stewards van Ajax maar verklik ken wie de vandalen waren. „Nou, dat is wat NS graag wil len," zegt Ajax-perschef Simon Keijzer. Hij wil niet ronduit zeg gen of de eigen stewards wor den verplicht belastende oog getuigenverklaringen af te leg gen tegen treinslopers. Maar sommige supporters zeggen al een mailtje van de club te heb ben gekregen dat ze in de be wuste trein zijn 'gespot'. Een getuigenverldaring is niet genoeg bewijs voor een veroor deling tot schadevergoeding. Dus moeten zich per verdachte meer stewards als getuige mel den, of moeten andere suppor ters zich geroepen voelen een mede-fan te verlinken. Gedrag dat in voetbalkringen, zeker binnen de harde kern van een club als Ajax, niet door iedereen op prijs zal worden gesteld. Advocaat Gerard Hamer, die veel ervaring heeft met 'voet balzaken', vindt het onzinnig om individuele hooligans fi nancieel aan te pakken. „Wat schiet je er mee op om mensen te veroordelen tot vergoedingen die ze van hun levensdagen nooit terug kunnen betalen? Daar schiet de NS niks mee op en iemand die een jeugdzonde begaat, ook niet." Pak de overheid aan, oppert de advocaat. „Die dwingt suppor ters bij risicowedstrijden met de trein te gaan. Dan moet ze ook maar een deel van de scha de betalen." En wie was er ei genlijk verantwoordelijk voor het drankgebruik op de verniel de treinen, die formeel alcohol vrij moeten zijn, vraagt Hamer zich af. Voor NS staat de combi-rege ling nog niet op de tocht. Wel bekijken ze of ze supporters van bepaalde clubs tijdelijk kan weren na wangedrag. Op de NS-werkplaats hebben ze een andere oplossing. Vlak naast een van de vernielde dubbel dekkerwagons staat een roest bruine goederenwagon, zonder ramen en banken. „Stop die lui daar maar in," zegt de repara teur, die zich haast te zeggen dat zat collega's zijn mening delen. „Maar ja, veevervoer met mensen, dat mag niet. Veilig heidsvoorschriften, he." door Hans Leber den haac/cpd - Voorzitter Henk Voors van Onafhankelijke Fanclub Ajax zat zondag in de trein die wél het station bij het Feyenoord-stadion bereikte, maar waarvan de inzittenden geen seconde van de wedstrijd zagen. 'Omdat ze de trein had den vernield', luidde de verkla ring van burgemeester Opstel ten van Rotterdam. Voors, die zelf tot zeven uur 's avonds bij het stadion werd vastgehouden, plaatst daar wat kanttekeningen bij. Enkele supporters uit zijn groep spannen een rechtszaak aan tegen de gemeente Rotter dam vanwege hun behande- ling. Het relaas van Voors: „We wa ren om half tien 's ochtends vanaf de ArenA met de trein vertrokken. Van iedereen was bij het poortje de seizoenkaart, mét foto, door de scan gehaald. Zodat ze precies wisten wie er in die trein zaten." „Op station Rotterdam-Zuid, waar we an ders met een rotgang langs rij den, kwamen we stil te staan. Vol op de rem, de noodrem kon het niet zijn, want die is bij de combiregeling (verplichte trein reis en stadionkaart in één, red.) buiten werking. Op vijf honderd meter van het stadion. Er stond een wissel verkeerd, zeiden mensen van de NS. Ter wijl we daar staan, krijgen Fey enoord-fans onze trein in de gaten. Sterker nog, er stopt een trein vol Feyenoord-fans naast ons. Zij mogen wel uitstappen. Ze groeperen zich, en gaan met denk ik zo'n 150, 200 man onze trein aanvallen. Dan is het toch niet gek dat mensen uit de trein willen en lopend verder gaan? Daar ligt het hele probleem, die trein had daar nooit stil mogen staan." „Na zo'n drie kwartier, waarin die vernielingen dus plaatshad den, en niet alleen door Ajax- supporters van wie ik heus niet zeg dat het allemaal lieverdjes zijn, maar er zaten ook vaders met kinderen tussen, reden we naar het stadion. Kijk, wie wil rellen, gaat niet met de combi. Mensen die iets willen uithalen gaan met eigen vervoer en spre ken ergens af, die gaan niet naar de wedstrijd." „Bij het stadion aangekomen werden we op het station weer bekogeld en na enige tijd bijeen gedreven door de politie en achter hekken vastgehouden. Vlakbij het stadionplein. De Feyenoord-fans konden ons ook daar van alle kanten beko gelen en deden dat ook. We stonden er als ratten in de val. We hoorden dat we de wed strijd niet mochten bijwonen. Als we daar na de wedstrijd maar niet meer stonden, was onze enige zorg. Ik kreeg van Van Eijden (technisch directeur Ajax, red.) telefonisch de garan tie dat we voor het einde weg zouden zijn." Ik hoorde, ook telefonisch, van Jaakke (voorzitter Ajax, red) met wie ik contact had, dat hij Opstelten (burgemeester Rot terdam, red.) had gevraagd ons toch het stadion binnen te la ten. Omdat we daar veiliger zouden zijn. Opstelten zou ge zegd hebben 'ik ga ze niet belo nen', waarop Jaakke nogmaals gezegd zou hebben dat het geen kwestie van belonen was, maar van veiligheid. „Er gebeurde niets, de wed strijd eindigde, Feyenoord ver loor in de laatste paar minuten en weer werden wij vastgehou den, terwijl Feyenoorders ons van alle kanten belaagden. Om kwart over zeven 's avonds kon den we pas weg. Al die tijd was onze veiligheid in het geding en kon niemand iets eten. was er amper te drinken. Dat kan toch gewoon niet?" den haac/cpd - De terreurver dachte Samir A. was na zijn vrijlating zeven dagen spoor loos. De politie en inlichtingen dienst AIVD hadden geen idee waar de 18-jarige zich bevond. Dat heeft het televisieprogram ma Nova gisteren gemeld. Zowel de politie als AIVD waren 'totaal overvallen' door de vrij spraak van Samir A. Er werden geen maatregelen genomen om de 'terreurverdachte nummer 1' te volgen. Ook was er geen politie aanwezig, toen Samir A. na zijn vrijspraak de gevangenis in Nieuwegein verliet, hoewel er mogelijk een dreiging was van een aanslag op zijn leven door extreem-rechtse groepe ringen. De politie Utrecht verklaarde tegen Nova dat ze niet waren ingeseind dat Samir A. vrij zou komen, zoals het protocol voor schrijft. De terreurverdachte verliet de gevangenis echter pas vier uur na zijn vrijspraak. Het nieuws was toen al uitvoerig ge meld via alle media. Het PvdA-Kamerlid Peter van Heemst noemde de verdwij ning van Samir A. 'te gek voor woorden'. „Iedereen ging er vanuit dat hij goed gevolgd zou worden." Hij zal minister Don- ner van justitie om opheldering vragen. Na zijn vrijlating ging Samir A. onmiddellijk op de vuist met een fotograaf en een camera- Samir A. vlak na zijn vrijlating. Foto: EPA/Marcel Antonisse man. Eén van zijn vrienden zou omstanders hebben bedreigd met een mes. Na overleg be sloot de politie de 18-jarige ex- VWO-scholier op te palcken we gens mishandeling. Pas toen werd duidelijk, dat niemand wist waar hij verbleef. Ook de AIVD was daar volgens Nova niet van op de hoogte. Samir A. kwam pas weer in het vizier, toen hij een bezoek bracht aan zijn vriend Ismail A., die in gevangenis zit op verden king van lidmaatschap van het terroristische Hofstadnetwerk. Ismail A. was één van de man nen die na een langdurige bele gering van een huis in het Haagse Laakkwartier werden gearresteerd. De rechtbank in Rotterdam sprak Samir A. op 6 april vrij van het plannen van aanslagen op onder andere de Tweede Ka mer, kerncentrale Borssele en het hoofdkwartier van de AIVD. Hoewel er bij de 18-jarige wa pens en plattegronden van po tentiële doelwitten werden aan getroffen, vond de rechter dat onvoldoende was bewezen, dat hij op het punt stond aanslagen te plegen. Er is hoger beroep aangetekend tegen die uit spraak. Het openbaar ministe rie heeft nog geen beslissing ge nomen of Samir A. wordt ver volgd voor de knokpartij na zijn vrijlating. Medewerkers vinden foetussen tussen glasafval he in iNc en/anp Medewer kers van een glasverwer kingsbedrijf in Heiningen (gemeente Moerdijk) hebben het afgelopen weekend op de lopende band van het be drijf twee menselijke foetus sen gevonden. De foetussen lagen tussen een Nederland se partij met 25 ton glasafval. Volgens de politie is de eer ste op vrijdagavond gevon den en de tweede in de nacht van zondag op maan- dag. Uit onderzoek is gebleken dat de foetussen tussen de zestien en negentien weken oud waren. Omdat ze sporen van de stof formalyne bevat ten, gaat de politie ervan uit dat ze geprepareerd zijn ge weest voor wetenschappelij ke, medische of educatieve doeleinden. Waarschijnlijk zijn ze in een glazen pot bij het glasafval terechtgeko men. De lugubere vondst heeft veel indruk gemaakt op de medewerkers van het bedrijf. De politie is een onderzoek begonnen. Zij heeft op dit moment geen aanwijzingen voor een misdrijf. (advertentie) Doe het elektronisch én uiterlijk 30 april. Als ondernemer weet u inmiddels dat u vanaf 2005 verplicht bent om elektronisch aangifte te doen. Gaat u aangifte doen via het aangiftedeel van de site van de Belastingdienst, dan heeft u een gebruikersnaam en wachtwoord nodig. Deze heeft u eind vorig jaar van de Belastingdienst ontvangen. Wanneer u uw gebruikersnaam en wachtwoord niet meer heeft, vraag ze dan vóór 25 april opnieuw aan via: 0800-0568. U moet uw kwartaalaangifte omzetbelasting uiterlijk 30 april elektronisch indienen. Wacht niet tot het laatste moment. Kijk voor meer informatie op www.belastingdienst.nl/zakelijk. Belastingdienst Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker. eindhoven - Nederlandse commando's en mariniers zijn begonnen aan „de meest uit dagende missie" van de afgelopen jaren. Een kopgroep van rond de negentig militairen, onder wie drie vrouwelijke, vertrok gisteren van de vliegbasis Eindhoven naar Afghanis tan, nadat minister Kamp ieder persoonlijk de hand had geschud. In totaal zendt Neder land 250 militairen voor een jaar naar een thuisbasis in de buurt van Kandahar. Met be hulp van vier transporthelikopters moeten de 165 commando's en mariniers een onher bergzaam gebied gaan controleren met een omvang van enkele malen Nederland. Het gaat er om te voorkomen dat restanten van terroristische organisaties als al-Oaeda en de Taliban zich kunnen hergroeperen. Foto: GPD/Harmen de Jong den haac/cpd - Het aantal abor tussen in Nederland is in 2004 licht gestegen. Dit blijkt uit cij fers van de bij StiSAN en Casa aangesloten klinieken. Volgens de instellingen kan nog niet worden vastgesteld of de stij ging te maken heeft met het verdwijnen van de pil uit het zie kenfondspakket. Bij StiSan en Casa zijn vijftien van de zeventien abortusklinie ken aangesloten. De tien van StiSAN bevinden zich in Am sterdam, Den Haag, Arnhem, Groningen, Alkmaar, Eindho ven en Zwolle. Zij voerden in 2004 tussen de 1,2 en vijf pro cent meer abortussen uit dan in 2003. „Gemiddeld gaat het om een stijging van 370 abortussen, dat is nog geen twee procent", aldus een woordvoerster. In 2003 werden in de tien klinie ken samen in totaal 18.480 zwangerschappen afgebroken, vorig jaar waren dat er 18850. De oorzaak van de toename is volgens de woordvoerster nog niet duidelijk. „We kunnen niet aantonen dat het iets te maken heeft met het verdwijnen van de pil uit het ziekenfondspak ket. Het kan zijn dat sommige vrouwen vlak voor de maatregel werd doorgevoerd nog snel en kele strips hebben geham sterd." Die vrouwen beschikten in 2004 dus nog over voldoende anticonceptie. „We kunnen eigenlijk pas na 2005 kunnen zeggen of over heidsmaatregelen echt hebben geleid tot een duidelijke toena me van het aantal abortussen." StiSan houdt dit jaar rekening met een stijging, omdat sinds januari van dit jaar ook sterili satie niet langer wordt vergoed. Eind 2004, tussen oktober en december, hield de StiSAN in de wachtkamers van verschil lende klinieken een klein on derzoek naar de reden van abortussen. „We wilden graag weten of vrouwen ongewenst zwanger waren geraakt doordat ze geen anticonceptie hadden gebruikt en we vroegen of zij de pil niet hadden geslikt, omdat die voor hen te duur was ge worden. We konden die laatste conclusie niet trekken." Volgens de woordvoerster is het niet eenvoudig om de werkelij ke oorzaak te achterhalen. „Vrouwen kunnen immers ver tellen dat ze zwanger zijn ge worden, omdat ze de pil te duur vinden. Maar het kan zijn dat ze liever dat zeggen dan de echte reden geven waarom ze geen anticonceptie hebben ge bruikt. Net als sommige andere vrouwen het misschien gênant vinden om aan te geven dat ze geen geld hebben voor de pil. Ook Casa, dat vijf klinieken heeft in Rotterdam, Den Haag, Leiden, Goes en Maastricht, kan het verband met het ver dwijnen van de pil uit het zie kenfonds niet bevestigen.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3