GESPREK VAN DE DAG Ayaan Hirsi Ali nu ook actief op het wereldtoneel Portugals beroemdste drank in problemej Ophef in Brussel rond cruise EC-voorzitter Barro^ Kinderen vinden reclame vervelend Goed en Kwaad Zorgen over dalende verkoop van port Kinderen zijn heel goed in staat om door reclames heen te prikken. Slechts 16 procent denk dat in recla mes de waarheid wordt verteld. Tweederde vindt reclame ronduit vervelend. Dat blijkt uit een onderzoek van Qri- us in samenwerking met de Consu mentenbond en kinderkrant Kids- Week, 'dat deze week is verschenen. De drie organisaties hebben de Re clame Opinie Commissie voor Kids (R.O.C.K.!) opgericht, die bestaat uit Juul Kinnaer Diploma's maken niet volwassen een representatieve groep kinderen van 10 tot en met 15 jaar. Vier keer per jaar doet Qrius onderzoek naar de invloed van reclame op kinderen. Bijna alle kinderen hebben door dat reclame een commerciële bedoeling heeft. Toch is het entertainment ge halte van reclame hoog. Iets meer dan de helft van de kinderen zingt vaak liedjes uit tv-reclames. De com mercial van Dubbelffiss, waarin een miniatuurmannetje meerijdt op de rug van puppy Goldie (Ga zit!), vin den kinderen de leukste reclame. Ook die van Hi (KPN), Skittles en Ci- troën scoren goed. Reclames over geld, hypotheken en verzekeringen vinden kinderen vaak erg stom. Bij minder dan de helft van de on dervraagde kinderen wekt reclame de kooplust op, vaker bij jongens dan bij meisjes en eerder bij basis schoolkinderen dan bij leerlingen uit het voortgezet onderwijs. Kinderen kennen reclames het meest van tele visie. ANP aangedaan. De holocaust. Hoewel ver na de oorlog geboren, in 1960, heb ik me over die geschiedenis beroerd en zelfs persoonlijk schuldig gevoeld. Het zal deels aan mijzelf liggen dat ik er zo lastig los van kwam. Maar of het verstandig is kinderen tot het goede te bewegen door het bespreken van gruwelen, ik weet het niet. Mij verlamde het eerder. Zelfs weet ik niet of onze opvoeders, thuis en op school, dat al lemaal wel zo goed bedoelden. Mag de vorige gene ratie van de volgende eisen dat die ook het leven niet zo leuk vindt? Is dat eerlijk delen, of juist het ontvreemden van andermans geluk? Gevolg was in ieder geval dat ik over de Israëli's jarenlang niets kwaads heb willen horen. Hun geluk, hun ijver en goedheid waren als het ware nodig om tegenwicht te bieden aan het grote schuldgevoel, waarin ook ik dapper een aandeeltje had genomen. Toch stond ik, niet zolang geleden, op het vliegveld van TelAviv. Vervuld van het groteske onrecht dat ik in de Bezette Gebieden had waargenomen. Dat alles werd de Pa- lestijnen aangedaan door joden, mensen waar ik vroeger toch zo voor was geweest. En inderdaad, ik voelde de neiging de eerste en de beste Cohen in Am Van reizen in Palestina raak je in de war. Het over kwam mij, het overkwam Gretta Duisenberg, het. zou ook u vast en zeker overkomen. Vier weken ach tereen heb ik hier over de Palestijnen geschreven, en toen even niet. Een wijze schrijver legde mij ooit uit wat een anti-semiet is. Hij zei: „je bent anti-semiet als je door Cohen in Amsterdam bent geslagen, en je geeft vervolgens een andere Cohen in Groningen een klap terug.Van kleins afweet ik wat de Europese anti-semieten de joden hebben aangedaan. Het Eer ste Christelijk Lyceum in Haarlem, waar ik leerling van was, vond het voor onze vorming nuttig dat wij, op schoolreis in de DDR, ook een bezoekje brachten aan het concentratiekamp Buchenwald. Ik had wel eens iets gelézen over lampenkapjes van mensenhuid, maar het zien ervan heeft mij dermate geraakt dat ik er jaren last van heb gehad. Sinds dien weet ik niet meer zeker of het tonen van gruwe len aan kinderen een goede manier van opvoeden is. Hoe dan ook, door mijn achtergrond heb ik ja renlang niet naars over Israël willen horen. Want dat land was de veilige haven voor mensen die door ons hier iets onzegbaars, iets onherstelbaars was sterdam verrot te schelden, over wat ik in Palestina had gezien. Daarmee was ik, ook volgens mijn ei gen defiTiitie, een anti-semiet. Gelukkig is dat weer overgegaan. Binnen een week kon ik over Palestij nen schrijven zonder voortdurend om me heen te willen slaan. Inmiddels, twee maanden later, be grijp ik wéér beter wat me door mijn reis is overkomen. Van jongs af aan had ik geleerd dat wat betreft Goed en Kwaad de wereld, in sommige opzichten, simpel was. Zo was het een feit dat Hitier slecht was. Correct. Maar wat je vervolgens, om allerlei redenen, dan óók wilt denken is dat Hitler's slachtoffers dus goed waren. Dan wel geworden. Uit Kwaad kwam toch nog iets Puur Goeds. Een mooie gedachte, troostend zelfs. Die troost, die kan ik sinds ik in Palestina ben geweest niet meer voelen. Wel ben ik blijer dan ooit dat ik in een vrij land woon. De vijfde mei is een dag om te koeste ren. Dat is, voor mij, het grote winstpunt van een reis die mij nog lang zal bezighouden. Hirsi All: „Het wordt tijd om tegengas te geven en niet zo'n beetje". Fotc Nederlandse politica dineert vandaag met president Bush MENSELIJK door onze correspondent Bob Kroon Het WD-Kamerlid Ayaan Hirsi Ali ontpopt zich als een van 's werelds belangrijkste voor vechtsters voor een meer menswaardige be handeling van moslimvrouwen. Gisteren droeg zij haar boodschap uit bij een bijeen komst van de Verenigde Naties in het Geneef- se Palais des Nations Vandaag is zij in New York met andere prominenten te gast op een galadiner van het Amerikaanse weekblad Ti me, dat haar tot een van de 'honderd meest invloedrijke figuren van dit jaar', heeft verhe ven. Ook president Bush is voor dit gala in het Time-Wamer Building in Manhattan uitgeno digd. Ayaan weet dat haar gezworen vijanden van de radicale islam zich bewust zijn van haar universele vermaardheid en dat ze daarom meer gevaar loopt dan ooit. „Maar in deze ideologische strijd is er voor mij geen weg meer terug", zegt ze in een exclusief gesprek met deze krant. De privé-villa aan het meer van Genève, waar het interview plaatsheeft, is voor de gelegenheid veranderd in een zwaar bewaakt fort. „Je gaat tenslotte maar een keer dood", zegt Hirsi Ali. „Het islamitisch-extre- misme is het grootste gevaar van deze eeuw voor de westerse samenleving en het wordt tijd om tegengas te geven - en niet zo'n beet je." Dat deed de strijdbare politica gisteren dan ook op de jaarvergadering van de Commissie van de Mensenrechten van de Verenigde Na ties. „De westerse maatschappij heeft geen oog voor het onrecht dat moslimvrouwen en -meisjes wordt aangedaan, omdat de islamiti sche cultuur nu eenmaal anders zou zijn", hield Hirsi Ali haar gehoor voor in het Ge- neefse Palais des Nations. „Maar ook in Euro pa zijn vele moslima's het slachtoffer van hui selijk geweld en gedwongen huwelijken. Sommigen worden omgebracht, uit de primi tieve overtuiging dat zij de eer van hun fami lie te schande hebben gemaakt." De Verenigde Naties hebben volgens Hirsi Ali, als het 'geweten van de wereld', de dure plicht deze 'schendingen aan de kaak te stel len, ook al worden ze zogenaamd geheiligd door een religieuze opvatting of traditie.' „Zou deze Commissie ook hebben gedoogd dat miljoenen Europese joden destijds naar de gaskamers werden verwezen, omdat dit paste in de Duitse cultuur?" Haar woorden oogstten een hartelijk applaus, met name van de westerse delegaties. In New York wil Ayaan deze boodschap van daag ook uitdragen, zegt ze, een verwonderde blik werpend op de sneeuw die zo laat in het seizoen de omgeving van Genève met een witte vacht bedekt. „Ja, het is een wereld van verrassingen en onrecht", zegt ze filosofisch. „Ik ben in armoede geboren in Somalië, waar de dood altijd om de hoek loerde. Ik zal mij altijd deelgenoot voelen met de miljarden vertrapten in deze wereld. En dat geldt dan vooral voor de ontelbare gediscrimineerde vrouwen en meisjes, de slachtoffers van men senhandel, opgedrongen huwelijken en ritue le verminking." Nederland is eindelijk wakker geschud door de moorden op Pim Fortuyn en Theo van Gogh, stelt ze. „We zijn ingehaald door de werkelijkheid. Te lang heeft de overheid een te slap bewind gevoerd tegenover de dreiging van het islamitische fanatisme. We kregen dus wel degelijk gelijk, al had ik dat liever op een andere manier gezien." Als zij daarvoor in New York de gelegenheid krijgt, zal ze Bush ook voorhouden, dat de oplossing niet louter ligt in militaire acties, zoals in Irak. „Maar de Amerikanen zijn zich in ieder geval meer bewust dan de Europea nen dat we in een ideologische strijd zijn ge wikkeld." De oplossing ligt niet in goed be doeld inburgeringsbeleid, meent Hirsi Ali. „Europa en de hele westelijke wereld moet duidelijk worden voorgehouden wat er alle maal fout is aan de islam. De immigratiepoli tiek moet hieraan worden aangepast." Het justitiële apparaat is, vooral in Nederland, volgens haar niet opgewassen tegen de uitda ging van het islamistisch-extremisme. „Offi cieren van justitie en rechters, die steeds wor den overgeplaatst, zijn geen partij voor gespe cialiseerde advocaten, die zich fulltime op een zaak kunnen werpen. Er moeten meer geld en middelen beschikbaar komen voor de rechterlijke macht, die overigens veel te lage straffen uitdeelt." Wordt Ayaan met haar nu op het internationale vlakverheven activisme niet een beetje een blok aan het been voor de Nederlandse politiek, en de WD in het bij zonder? Ze lacht bescheiden. „Dat denk ik niet. Ik krijg in de partij allengs meer steun. Het grote probleem is dat de na-oorlogse ge neratie zich moeilijk kan voorstellen dat we in een boze wereld leven." Voor het JUBILEUMCONCERT voor koningin Beatrix op 29 april op de Dam in Amsterdam heeft de gemeente 4500 gratis kaarten weggegeven. Van een run op de kaarten was in eerste instantie geen sprake, maar in de laatste week kreeg de gemeente toch nog veel aanvragen binnen. Amsterdam biedt de KONINGIN het concert aan wegens haar zilveren regeringsjubileum. De Roemeense operaster Angela Gheorghiu zingt de gvond van 29 april bekende operamelodieën en lied jes uit musicals. Ook treedt violiste Janine Jansen op en laat Het Nationaal Bal let een speciale pas-de-deux zien. Het Radio Filharmonisch Orkest ondersteunt het geheel. Behalve de 4500 bezoekers wonen zo'n zeshonderd genodigden van de gemeente en 250 hoogwaardigheidsbekleders het concert bij. De gasten van de gemeente zijn Amsterdammers die iets met het getal 25 hebben. Zij zijn bij voorbeeld 25 jaar oud of 25 jaar getrouwd. Voor het evenement bouwt de ge meente een podium pal voor het Paleis op de Dam. Het openluchtconcert is op het plein ook te zien op een groot scherm en het wordt 's avonds rechtstreeks door de NOS uitgezonden. Mensen die SNURKEN hebben minder vaak seks dan mensen die geen lawaai maken in hun slaap. Dat is gebleken uit onderzoek van de Britse vereniging tegen snurken en andere slaapstoornissen (BS- SAA), die haar bevindingen gisteren publiceerde in de krant The Daily Telegraph. Ruim een kwart van de snurkers gaf aan bijna nooit seks te hebben. Zestig procent zei geregeld te worden verbannen naar de logeer kamer. Volgens de BSSAA kan snur ken leiden tot heftige echtelijke ru zies en zelfs echtscheidingen. Des kundigen menen dat het snurkpro- bleem, waar 3,5 miljoen Britten on der zuchten, onvoldoende aandacht krijgt. Daarom heeft de BSSAA de komende week uitgeroepen tot 'Na tionale Stoppen met Snurkenweek'. Koning Mswati III van Swaziland heeft zijn toch al imposante collec tie auto's opnieuw uitgebreid. Hij heeft zichzelf voor zijn verjaardag, volgende week, acht gloednieuwe MERCEDESSEN S-350 met ver gulde nummerplaten cadeau ge daan. Dat berichtte de Britse krant The Daily Telegraph gisteren. Veel mogelijkheden om met zijn nieuwe speeltjes te pronken, heeft de 36- jarige vorst niet. Verharde wegen zijn er nauwelijks in Swaziland. Ze ventig procent van de inwoners leeft in bittere armoede. Veel men sen sterven aan aids, omdat nau welijks wordt geïnvesteerd in pre ventie en behandeling. Het per soonlijk kapitaal van Mswati zelf lijkt echter onuitputtelijk. Eerder dit jaar kocht hij tien splinternieu we BMW's voor zijn elf echtgenotes en drie verloofdes. Voor zichzelf schafte hij vorig jaar een peperdure limousine aan. Foto: Reuters Justitie in Utrecht heeft een GENE RAAL PARDON afgekondigd voor mensen die binnen twee weken een op de kermis in Woudenberg gewon nen NEPPISTOOL inleveren bij de politie. Het gaat om zwarte plastic pistolen, die zo echt lijken dat ze ge schikt zijn om mee te dreigen en daarom onder de Wet Wapens- en Munitie vallen. Straffen daarvoor va riëren van geldboetes tot maximaal drie maanden gevangenisstraf, liet de politie gisteren weten. Normaal-zanger BENNIE JOLINK is zondag bij een motorcross in Em- men GEWOND geraakt. Hij kwam tijdens de Classic Race op zijn BSA met zijn voet in het wiel van een te genstander, waardoor hij twee mid denvoetsbeentjes brak. Manager Dick van Berkum liet gisteren weten dat de zanger op het concert voor zijn 30-jarig jubileum, dat op 5 mei in een grote tent in 'hometown' Lo- chem in de Achterhoek plaatsheeft, wel zal zingen. ,,We weten nog niet hoe, maar hem kennende zal hij er in elk geval bij zijn." Tot die tijd zijn er geen concerten gepland. in werkelijkheid is Frankii u grootste afzetmarkt, goed eenderde van de verkoop, consumeert er voornamel 'I goedkopere versie als apei 2003 liep de verkoop er ta 5 procent. De steeds grote |D van supermarkten in belai ra afzetmarkten als Frankrijk Portugal en Nederland leg 0I grote druk op de marges v ,n goedkopere portsoorten,i |0 lume de winst bepaalt. Vl Portdruiven worden getee e) een van de mooiste wijnsi 1(! ter wereld, maar het aden j mende uitzicht op de steil e rassen opgedeelde heuvel s, de kronkelende Douro rit een hoge tol. „Negen ma. winter en drie maanden 1 S wordt het klimaat door d( ners wel omschreven. In l lopen vijfjaar zijn de arbtN ten meer dan verdubbeld Portugal nog een 'derde[e land' was, waren de arbei y geen probleem", zegt Syn ,n Op het oneven terrein is 1 ja moeilijk automatiseren, li n Portugezen het werk niet aantrekkelijk vinden, maa steeds vaker gebruik van; migranten. i De bedrijfstak vreest ook M spoeld te worden door de miljoen liter port van het ciële moeilijkheden verke tN Casa de Douro. Deze voo; ,as vakbond, afgelopen febm gevormd tot administrate ;rc de 30.000 wijnboeren, wil |f verkopen om van zijn 681 euro schuld af te komen. n, vreest dat dit de markt vo zal verpesten. Ian Simpson vertaling: Ellen Arts M V In Mag de voorzitter van de Europe se Commissie zich een week lang met zijn hele familie laten fêteren door een steenrijke Griekse scheepsmagnaat? Jazeker wel, vindt Commissievoorzitter Barro- so zelf, want miljardair Spiros Lat- sis is al 25 jaar een goede vriend en de logeerpartij was strikt privé. Maar de cruise van een week, die Barroso de afgelopen zomer maakte aan boord van Latsis' jacht, zorgt in Brussel voor ophef en roept veel vragen op. Voor de producenten van port heeft de Douro, Portugees voor gouden rivier, eeuwenlang zijn naam eer aangedaan. Maar de pro blemen stapelen zich op voor deze wereldwijd geliefde drank. De verkoop van port neemt af, de productiekosten stijgen en de gro te supermarkten drukken de winstmarges van de krachtige wijn uit de oudste wijnstreek ter wereld. „Er zijn duidelijk tekenen dat de verkoop afneemt en dat is zorgwekkend", zegt Paul Syming ton, directeur van het gelijknami ge porthuis. De porthuizen kijken uit naar het op de markt brengen van de oogst uit 2003, een goed wijnjaar. Dat is een zeldzame opsteker voor het jaar waarin volgens het door de staat beheerde Douro en Port Wijn Instituut de verkoop voor het eerst met 4,1 procent daalde naar 411 miljoen euro. De trend zette zich voort in 2004, waarin de verkoop nog eens met 6 procent afnam. De verkoop van port daalt al ja ren. Een van de weinige uitzonde ringen betreft de kwaliteitsporten, die een hogere winstmarge heb ben. Sinds beginjaren negentig zijn deze zich beter gaan profile ren en in 2003 zorgden zij voor 17 procent van de omzet. Het imago van port als een Britse drank is terug te vinden in merknamen als Sandeman, Chur chill, Graham en Cockburn, maar In de haven van Porto liggen de vaten Portugees goud. Eeuwenlang een stabiele bron van inkomsten, nu een zorgenkindje. Foto: Reuters De zaak kwam aan het rollen door kritische vragen van de Britse conservatieve europarlementariër Nigel Farage, die de leden van de Europese Commissie graag nauw op de huid zit. Farage is lid van de UK3P, de partij die vindt dat Groot-Brittannië zo snel mogelijk uit de Europese Unie moet. Giste ren bevestigde Barroso's woord voerster Francoise le Bail dat de Commissievoorzitter vorig jaar een week te gast is geweest op het jacht van Latsis. De Griekse magnaat staat in de Forbes top-500 van de rijkste mensen ter wereld op de 106de plaats, met een geschat vermogen van 2,6 miljard euro. Maar het fi nanciële en maritieme imperium van Latsis heeft geen contracten met de Europese Commissie, al dus Le Bail. Van een zakelijk con tact is volgens haar dan ook geen sprake, laat staan van een poging van de miljardair om zijn oude studievriend gunstig te stemmen. Volgens zijn woordvoerster liet Barroso gisteren weten dat hij op geen enkele wijze de gedragscode heeft geschonden, waarin de re gels zijn vastgelegd waar Europe se Commissarissen zich aan die nen te houden. Volgens die code mogen leden van de Europese Commissie geen geschenken ont vangen die een waarde hebben van meer dan 300 euro. „Het ac cepteren van gastvrijheid is in het privéleven een normale zaak. Er is geen geld over de tafel gegaan", aldus Le Bail. Barroso heeft vorige weel den van zijn Commissie i heim geïnformeerd over; kantie. De vraag of hij zie niet schuldig heeft gemaa belangenverstrengeling, i 'ar eerst ter beoordeling aan nv „De leden van het dagelij ;b stuur van de EU bepalen v zich naar behoren houde on gedragscode, die ze zichz ine ben opgelegd. Daar zijn i nu goed toe in staat", aldusige woordvoerster gisteren, c inj

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2