ederland: Wedden op Simonis kan veel opleveren relschoppers inpakken KNVB wil bananenzaak opnieuw behandelen Jongens bekogelen lijnbussen 'Steeds weer dezelfde vragen' Singel Vrijdag 22 april Sfites: Tijd van praten voorbij WILT U OOK EFFICIËNTER SAMENWERKEN MET E-SYNERGY, DE E-BUSINESS PLOSSING VAN EXACT? Armstrong stopt na de Tour Katwijkse club stapt naar de rechter dinsdag 19 april 2005 ^Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad Start verkoop 22 maart Ayaan Hirsi Ali nu ook actief op het wereldtoneel idschdagblad.nl 'anp - Er is genoeg ge- erd, het is nü tijd om de ■n met voetbalsuppor- te pakken, aldus minis- es van Binnenlandse erreweg de meeste Ne- rs zijn het met hem blijkt uit een gisteren n enquête van TNS Nl- de ondervraagden wil ntdat voetbalclubs rei lde supporters harder Liefst 35 procent vindt jld voetbal maar hele- worden afgeschaft. die minister Remkes lan de Tweede Kamer rer de rellen van zon- [t over van daadkracht: ie heeft zijn onschuld Nu moet er een ade- 'oord komen. De iters hebben een Igeleden een pakket ïlen voorgesteld dat op mijn kan worden inge- at pakket behelst onder t verzamelen door de 1 pasfoto's van suppor- 1 is herkenning bij een erbod, zodat reltrap- kunnen worden ge- ":es vraagt in zijn aan de KNVB. De 'ker voorstander van inverbod en knoopt jteen een meldplicht zei directeur H. Kesler inder punt sporen de en de voetbalbond ikes schrijft aan het Kit dat wanneer de bur gemeesters van Amsterdam en Rotterdam samen met bond, politie en openbaar ministerie besluiten volgend seizoen geen supporters bij uitwedstrijden toe te laten, hij dat initiatief on dersteunt. In Zeist is men bang voor dat besluit. Dan zouden immers de goeden lijden onder de kwaden. Clubs en justitie moeten zich wellicht sneller dan gedacht over dat probleem buigen. Op 29 mei wordt in de Kuip in Rot terdam de finale van de Amstel Cup gespeeld, de strijd om de nationale voetbalbeker. Zowel Feyenoord (morgen) als Ajax (donderdag) kan zich daar deze week voor plaatsen. Minister Remkes meldt de Tweede Kamer in zijn schrijven dat hij de stuurgroep bestrij ding voetbalvandalisme heeft opgeroepen op korte termijn bijeen te komen. De KNVB liet gisteren weten in afwachting van dat onderzoek voorlopig geen besluiten te nemen. TNS NIPO deed een enquête in opdracht van RTL Nieuws. Vol gens 44 procent van de onder vraagden had Feyenoord-Ajax zondag helemaal niet gespeeld mogen worden, omdat de rel len al voor de wedstrijd begon nen. Eenderde (35 procent) van de ondervraagden wil het be taald voetbal helemaal afschaf fen. Pagina Binnenland 1: 'Ze moeten die supporters vervoeren in veewagons' (advertentie) I BEZOEK HET SEMINAR Bij UW EXACT PARTNER! ALKMAAR. VESTE AUTOMATISERING 10 MEI HILLEGOM, LOKALTRONICS 12 EN 17 MEI - WOR MEER DATA '■WW.EXACT.Nl OF EN ADRESSEN f.NL OF BÈL 0800-0354. COMMENTAAR [t zwarte rook is gister- igestegen boven Vati- De eerste zittingsdag geen nieuwe kerkvorst rd. De besloten zitting ~~t"finalen die zich beraden ieuwe paus is voor bui- Iers een fascinerende ng. Het is een wonder- 11 ;sel van re- •olitiek, een 12; el uit de katholieken J.' iet tafereel J'n irlakenrode anjkmantels te midden marmer en fresco' 4. j voel voor theater. Tege- raa I conclaaf, voor wie ge- |U aan transparantie en n dieid, een vreemd Een van de machtig en ter wereld wordt in geholpen na volstrekt ehtige machinaties sloten deuren, onttrok- elke democratische aaien, aangesteld door kiezen een geestelijk op zijn beurt weer CONCLAAF den haag/gpd - De rook die gis teren uit de schoorsteen op de Sixtijnse Kapel in Rome kwam, was nog zwart. Gelovigen op het Sint-Pietersplein waren wellicht teleurgesteld dat er na één dag nog geen nieuwe paus is gekozen, maar sommigen haalden juist opgelucht adem. Want met de zoektocht naar een opvolger van Johannes Paulus II is via weddenschap pen veel geld te verdienen. Ook gokken op de duur van het con claaf van de kardinalen hoort daarbij. Dat niets meer heilig is in de wereld, blijkt dezer dagen wel. Na het inzetten op voetbalwed strijden en paardenraces wordt ook driftig gewed op de nieuwe paus. De uitkomst is namelijk zo ongewis dat speculeren aan trekkelijk wordt. Gokbedrijven spelen daar gretig op in. Op de website van readabet.com bij voorbeeld worden de favorie tenlijstjes zo actueel mogelijk bijgehouden. Bij de Engelse bookmaker Wil liam Hill was de Duitse kardi naal Joseph Ratzinger gister middag de grote favoriet. Hij had een opmerkelijke sprong gemaakt van de derde plaats naar de toppositie. Voor een in zet van 1 pond op de deken van het college van kardinalen wordt 'slechts' 3 pond uitbe taald. Het Ierse Paddy Power dichtte gisteren nog steeds de Nigeri- aan Francis Arinze (ook 3/1) de meeste kansen toe. Ratzinger (4/1) staat daar tweede. Wie echter echt een gok wil wagen, moet zijn geld zetten op de Vietnamees Jean-Baptise Pham Mingh Man of Arman G. Razaf- indratandra uit Madagascar. Beiden stonden gistermiddag op 125 tegen 1. Of op 'onze' Adrianus Simonis. De Neder landse kardinaal komt in de meeste rijtjes niet voor, maar na enig zoeken blijkt Betfair hem op de laatste plaats te heb ben gezet. Als Simonis het wordt, levert elke ingelegde pond maar liefst 749 pond op. Niet alleen op de nieuwe paus, maar ook op de naam die hij aanneemt, kan worden gewed. 'Benedictus was gisteren favo riet, gevolgd door Johannes Paulus m. En als de gokkers gelijk hebben, wordt vandaag of uiterlijk mor gen bekend wie er is gekozen. De meesten rekenen er name- De 115 stemgerechtigde kardinalen woonden de mis bij in de St. Peters Basiliek voordat zij in de Sixtijnse Kapel in conclaaf gingen. Foto: EPA lijk op dat het conclaaf twee of drie dagen duurt. Er gaan overigens al stemmen op die beweren dat het spel niet helemaal eerlijk wordt ge speeld. De kardinalen hebben sinds gisteren dan geen contact meer met de buitenwereld, maar ze hebben wel hun intrek genomen in een comfortabel verblijf in het Vaticaan. Sommi gen vrezen dat een dergelijke luxe de keuze van een nieuwe paus verlengt. Vroeger was het gebruikelijk dat kardinalen tij dens het conclaaf werden opge sloten in kleine ruimtes met weinig comfort. leiden - Drie jongens (16, 17 en 18) uit Leiden en Den Haag worden verdacht van het in gooien van ruiten van twee lijn bussen van Connexxion. De bussen werden zaterdagavond tussen half acht en acht uur op de Kooilaan en vermoedelijk met stenen bekogeld. De politie kamde de omgeving uit en ar resteerde het trio. Zij maakten deel uit van een grotere groep jongeren die voor meer onrust in de buurt zorgde. Het drietal is na verhoor naar huis ge stuurd. De politie zet het on derzoek naar de vernielingen voort. Connexxion-woordvoer- der Herman Opmeer zegt dat de stenengooiers voor enkele duizenden euro's schade heb ben aangericht. „Het gaat niet alleen om de ingegooide ruiten, maar ook om de inzet van an dere bussen en de opvang van de chauffeurs na de incidenten. De exacte schade berekenen we nog." Connexxion zal de scha de op de stenengooiers verha len. De chauffeurs zijn vanoch tend weer aan het werk gegaan. Volgens Opmeer neemt Con nexxion het gooien van stenen naar bussen hoog op. „Het is zeker geen kwajongensstreek, omdat het gevaar voor de chauffeurs en de reizigers met zich meebrengt. We zijn dan ook blij dat de daders zijn ge pakt." augusta/anp - Lance Arm strong beëindigt na de Ronde van Frankrijk zijn loopbaan. Dat heeft de Amerikaanse wiel renner gisteren in Augusta aan gekondigd. Armstrong won de Tour zes keer, een record. Bij zijn nieuwe ploeg Discovery Channel was Armstrong con tractueel verplicht nog een keer de Tour te rijden. De 33-jarige Armstrong verklaarde lang te hebben nagedacht over zijn be sluit. „Mijn kinderen zijn mijn grootste supporters. Zij hebben gezegd dat het tijd is om thuis te komen." ruim één miljard gelovigen staan buiten deze kringloop. Kritiek op dit proces klinkt nau welijks door en dat is vreemd. Waarom maken rooms-katho- lieken zich druk over alleen heersers in verre landen en aan bidden ze een in achterkamer tjes aangewezen kerkvorst met absolute macht? De laatste poging om het pausdom te de mocratiseren, stamt uit de vijftiende eeuw. De 'Conciliaire Bewe ging' deed een poging om het concilie van kardinalen om te vormen tot een parlement met meer macht dan de paus. Wie hoor je er nog over? Derge lijke democratiseringspogingen zijn er nadien nauwelijks ge weest. Johannes Paulus II zelf schreef in 1990 dat democratise ring 'iets is voor staten, niet voor kerken'. De verkiezing van de opperherder via het conclaaf is een onwrikbaar gegeven. Wie meer democratie in de kerk wil, weet dat hij tegen windmolens vecht. door Jan Herman Baas Hilversum - Waar anders ou ders en kinderen met hun eigen gedachten en ervaringen van het weekeinde samen komen, spookte er gistermorgen op de Montessorischool-Zuid in Hil versum slechts één onderwerp door de hoofden. De schoolge meenschap mist vijf mensen uit haar midden. De stemming is bedrukt, zo vlak voor half negen als fietsen op slot worden gezet en autoportieren dichtgegooid. Sombere gezichten, soms be traande ogen. Ouders hebben hun kinderen verteld dat Max (3), Bram (6) en Pim (8), drie jongetjes van hun school, samen met hun vader en moeder zijn overleden. Gis teren ging het op school vooral om het delen van het verdriet en de rouwverwerking. Tot half elf, want de schoolleiding heeft op advies van hulpverleners be sloten dat de kinderen hun ver driet de rest van de dag het bes te in huiselijke kring konden verwerken. Kinderen gingen naar hun klas, de ouders wer den opgevangen in het gebouw van de naschoolse opvang aan het eind van de straat. Zacht werd er over het dramati sche voorval gepraat. Met el kaar en soms met de verzamel de verslaggevers. „Mijn oudste in groep 6 heeft bij een van de kinderen in de klas gezeten", zegt een moeder. „Ik heb hem heel duidelijk uitgelegd wat er gebeurd is. En hij heeft me daarna de oren van het hoofd gevraagd. Steeds weer dezelfde vragen." En dan het niet kun nen antwoorden op die waar om-vraag; dat blijkt nog het moeilijkste. Haar andere kinderen zijn jon ger. Die zijn vooral verdrietig sinds hun moeder over het fa miliedrama van de Nijhoffs heeft verteld. Een andere moe der heeft tegen haar zoontje van zeven gezegd dat de vader ziek was. En dat het niet zo maar ging om een virus, want dan zou het jongetje misschien nog denken dat het besmette lijk is. Veel kinderen hebben briefjes geschreven en tekeningen ge maakt. Voor het nichtje van de jongetjes dat gistermorgen even op school was, hebben haar klasgenoten zelfs een troost- schriftje samengesteld. Een jongetje dat bij Bram in de klas zat, schrijft: 'Hoi Bram, jammer dat je bent weggegaan'. Een meisje dat bij Max op de peuterspeelzaal zat, heeft tegen haar moeder gezegd dat 'Max nu in de hemel is.' Daarna ging ze weer verder met haar spel, zegt haar moeder die haar heeft Voor het huis waar zich het drama afspeelde zwelt de verzameling knuffels langzaam aan. Foto: ANP uitgelegd dat de vader van de jongens ziek was. „Maar verder wil ik het niet benadrukken. Ie der kind zal het op zijn eigen manier oppakken. Ach, ik zie die moeder nog lopen met haar dikke wollen trui." De ouders vinden dat de school het perfect heeft'gedaan. „Strak geregisseerd, er zal wel een draaiboek hebben klaargele gen", zegt iemand. Het team krijgt alle lof toegezwaaid. Veel mensen zijn getroffen door het gemeenschapsgevoel dat ze nu ervaren. 7.1 e iac' ardinalen benoemt. De Silvan Schoonhoven door Willem Spierdijk katwijk - De KNVB wil de 'ba nanenzaak' rond de Katwijkse voetbalclub Quick Boys op nieuw in behandeling nemen. De beroepscommissie van de voetbalbond heeft vastgesteld dat er bij de behandeling van deze zaak door de tuchtcom- missie 'ernstige procedurefou ten' zijn gemaakt. Dat betekent dat Quick Boys het punt dat voor straf van het totaal was af getrokken, voorlopig te- rugheeft. De Katwijkers gaan niet ak koord met een nieuwe behan deling. Zij eisen dat de voetbal bond de zaak seponeert. Zij hebben daartoe een kort geding tegen de KNVB aangespannen. Deze zaak dient donderdag. Quick Boys zet de voetbalbond het mes op de keel. De bond heeft gevraagd om het bana- nenincident nu volgens een korte procedure te mogen af handelen. In dat geval zou het vrijdag - één dag voor de laatste competitieronde in de hoofd klasse B van het zaterdagvoet bal - al duidelijk zijn of Quick Boys wel of geen punten in mindering krijgt. De Katwijkse club eist een volledige behan deling van de zaak. In dat geval zou de kwestie zich nog mini maal twee weken kunnen voortslepen. Als de KNVB de zaak verder laat rusten, ziet Quick Boys ook af van het kort geding. Op 2 april gooiden supporters van Quick Boys enkele bananen in de richting van de donkere arbiter Doest. Die staakte daar op de wedstrijd tussen de Kat wijkse club en Capelle. De tuchtcommissie legde Quick Boys een boete op en strafte de club ook met aftrek van een punt op de ranglijst. Het duel in Katwijk moest bovendien vori ge week dinsdagavond zonder publiek worden uitgespeeld. Ook het uitspelen van deze wedstrijd is nu onderwerp van discussie. De wedstrijd eindig de in een 1-0 zege voor mede- kampioenskandidaat Capelle. Als de KNVB de zaak niet sepo neert, eist Quick Boys dat het restant van deze wedstrijd mét publiek wordt overgespeeld. De advocaat van de Katwijkers, An- dré Balkenende, noemt deze eis 'juridisch houdbaar.' Chinese kip legt superei peking - Een kip in de Chinese provincie Henan heeft een ei gelegd van 206 gram. Het su perei heeft een diameter van 6,1 centimeter en is 8,5 centi meter hoog. „Het is niet het grootste en het zwaarste ei in de wereld", meldde de Neder landse landbouwvertegenwoor- diger in China gisteren in het weekblad LBActualiteiten. Het oude wereldrecord stond op naam van een kip in Oekraïne, die vorig jaar een ei van 148 gram legde. Een ei weegt ge woonlijk ongeveer 60 gram. Asteroïde baart Britten zorgen londen - Britse wetenschap pers maken zich zorgen over een enorme asteroïde die in 2029 rakelings langs de aarde scheert. Zij vrezen dat de zwaartekracht van onze planeet de baan van het object zo kan veranderen, dat het later alsnog in botsing komt met de aarde. De asteroïde, met de naam 2004 MN4, passeert de aarde op een afstand tussen de 15.000 en 25.000 kilometer. In het ergste geval keert de asteroïde tussen 2034 en 2036 terug en raakt hij de aarde dan wel. Limburgs protest op koninginnedag mjlastricht - Op Koninginne dag hangt niet de Nederlandse, maar de pauselijke vlag uit bij Sint ServaasbasUiek in Maas tricht. De kerk doet dit uit pro test tegen koningin Beatrix die niet naar de begrafenis van paus Johannes Paulus II is ge weest. Koster Wolters: ..Als Bea trix het niet belangrijk vindt om bij die uitvaart te zijn, dan vin den wij het ook niet belangrijk om haar vlag op Koninginne dag uit te hangen." Topsalarissen niet terug te draaien den haag - Gemeenten en pro vincies doen niets om de topsa larissen van bestuurders van energiebedrijven terug te draai en. Ze stellen, als grootaandeel houders van de energiebedrij ven, alleen 'kritische vragen' tij dens de aandeelhoudersverga dering. Dat liet minister De Geus van sociale zaken gister avond weten na overleg met vertegenwoordigers van provin cies en gemeenten. Pagina Economie Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! if Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) M'DV i Naam I 1 Postcode I I Plaats: Ttelefoon: i Geboortedatum e-mail: Handtekening In dat geval dreigt een bizar slot van de competitie in de hoofd klasse B. Niet alleen is onduide lijk of Quick Boys punten in mindering krijgt, ook is twijfel achtig of de uitslag van de wed strijd tussen Quick Boys en Ca pelle wel geldig is. Voorzitter Jaap Kuijt van Quick Boys hoopt dat de KNVB besluit om de zaak verder te laten rus ten. „Het heeft al een hoop rompslomp met zich meege bracht en dat in een zaak waar in de KNVB juridisch zwak staat. Ik hoop dat de bond eie ren voor zijn geld kiest." eidsch Dagblad, t i v afd Lezersservice, Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, or bel 080O-1711 (gratis) B-mail: lezerssorvlceorhdc nl of surf Mijn wereld, mijn krant. Leidsch* Dagblad 8 710404 600011

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1