REGIO Wat je ziet, is wat je krijgt Lammetjes UIN»VAO iy d| VRAAG Hij is riet terug uit Engeland, gaat er woensdag weer heene volgende week ook even op en neer naar Schotland. Daarna hij naar de Cari- >t 1 1 £2 Leuk nieuw hoojé ben. Leiderdorper -N voor m'n biografe weken heel wat vlieguren. Hij en Theo de Jong zijn als assist bondscoach Beenhakker bezig het spelersmateriaal van Trin Tobago in het buitenland te inventariseren. Het trio krijgt zi Amerikaan Al Currier schildert de bollenvelden van Skagit Valley én van Lisse den de om het voetbalteam van de eilanden naar het» Duitsland te leiden. „Als dat lukt wordt Beenhakker er mete De lucht op het doek is strakblauw, dent." met hier en daar wat witte wolken. LISSE, 19.30 UUR In de hoek van de stal krabt het schaap voortdurend met haar voorpoot door het stro. Ze drentelt met gebogen kop zenuwachtig heen en weer. „Bij die gaat het zo gebeuren", knikt de eigenaar van het dier in de richting van de ooi. Hij staat al een minuut of tien van een afstandje zijn dieren te bekij ken, maar zag eigenlijk direct wat er gaande was. Het schaap gaat liggen en weer staan. En weer liggen. En staan. En maar schrapen met haar voorpoot. Alsof ze naar iets op zoek is dat on der het stro verborgen ligt. Als de ooi weer gaat liggen en de dikke wolbuik op en neer begint te deinen, komt de schapenboer in actie. „Eens even kijken of alles goed zit", mompelt hij. Samen met zijn zoon brengt hij de ooi in kwes tie naar een apart gedeelte in de stal waar een dikke laag stro ligt en een peer aan het dak voor vol doende licht zorgt. „Zo, eens even voelen meissie. Niet bang zijn, ik doe je geen kwaad." Terwijl zijn zoon zorgt dat de ooi blijft liggen, drukt de vader de vin gertoppen van zijn rechterhand te gen elkaar en giet er wat glijmiddel over. „Vroeger gebruikten we daar slaolie voor, tegenwoordig koop ik een flesje bij de dierenarts", legt hij uit. Maar dan heeft hij geen tijd meer voor praatjes en voelt gecon centreerd. „Pfff, wat een hoop pootjes." „Pfff", lijkt het schaap hem met grote ogen na te zeggen. Na enige tijd ronddolen in het bin nenste van het arme dier, lijkt de boer de juiste voorpootjes bij het juiste kopje te hebben geselec teerd. Hij maakt touwtjes aan de pootjes vast voor meer grip en gaat voorzichtig trekken. Moeder schaap doet het eigenlijke werk en puft en steunt. En zie daar: een langgerekt, glibberig, gelig lam glijdt de wereld in. De boer wrijft met een bosje stro over het lam heen en weer en als dat zijn kop schudt, is hij tevreden. „Dit gaat goed. De volgende." Hetzelfde ritu eel herhaalt zich. En nog eens. Voor alle zekerheid wordt gevoeld of er misschien ook nog een vierde binnenboord is - „Ik heb zelfs wel eens vijf meegemaakt" - maar dat blijkt niet het geval. De jonge moeder staat nu weer, snuift de geur van haar kroost diep in zich op en likt de drieling schoon. De oudste doet al een po ging te gaan staan. Met de handen in de zakken van hun overall, kij ken vader en zoon schapenboer te vreden toe. „Mooie lammen." „He le beste lammen, pa", klinkt het. Jong geluk in een stal in Lisse. Bin nenkort te bewonderen onder de lentezon. Paul de Vlieger toe ergens anders in de streek te vin den. „Weet je wat ik zo aardig vind hier? Dat er nergens bordjes staan met Verboden Toegang'. Je mag hier zo maar een bollenveld in lo pen, gaan zitten en schilderen. Of heb ik soms wat gemist? Maar seri eus: de mensen zijn ontstellend vriendelijk en behulpzaam. En ie dereen wil graag zien wat je doet." Als op afroep stopt er een busje. Met een Sassenheims gezin. Ze zijn al twee keer voorbijgereden, zegt de vader. Ze willen nu wel eens zien wat die man er van bakt. Wat ze zien, bevalt hen. De dochter is ver volgens benieuwd naar het artikel over de Amerikaan die daar langs de drukke weg staat te werken. „Dins dag in de krant? Mooi. Ik wil alles van hem weten, hoor." Al zelf snapt niks van dat koeterwaals. Hij lacht wat verlegen om al die de belang stelling. Wuift de mensen natuurlijk vriendelijk gedag. „Iedereen hier is zo aardig." Hoewel de bollenvelden zijn leidmo tief zijn, zegt hij zelf toch vooral ge ïnteresseerd te zijn in de mensen die het werk doen te midden van al die kleurenpracht en praal. „De arbei ders. Die moeten het doen. Bij ons heb je veel Hispanics die op de vel den werken. Mensen uit Mexico. Wat me hier opvalt, is dat ze hier in de bollencultuur verder zijn met de mechanisering. In de VS gaat alles nog met de hand. Mijn schetsen neem ik mee terug naar mijn atelier en ik werk ze later uit. Sommige schilderijen, zoals deze, maak ik ter plekke af. Bijna klaar. Die groene streep in het midden zijn de tulpen die nog niet zijn uitgekomen. Ja, ik weet het, als de zon doorbreekt dan kan dat groen in een oogwenk van kleur veranderen. Ik sluit niet uit dat ik aan het eind van de middag nog een tube rood moet aanspreken. Het gaat snel met dat weer in Holland, zo heb ik ondervonden. Je weet het hier maar nooit. Maar dat is ook het fascinerende. De uitdaging. Het is telkens anders." Ad van Kaam „Zo was het nog geen paar uur gele den", zucht de schilder terwijl hij zijn schouders ophaalt. Met mistroostige blik staart hij naar het zwerk, waar een loodgrijs gordijn over het blauw is getrokken. Tot overmaat van ramp steekt er een dun windje op en tikken de eerste druppels op zijn palet. „Gaat dat altijd zo met het weer in Holland? vraagt hij en kijkt vertwijfeld naar omhoog. Yes Al, zo gaat dat met het weer in Holland. Zo schijnt de zon en zo regent het. worp afstand van de Keukenhof staat te schilderen, berust overigens op louter toeval. De oud-journalist - /schrijver/publicist en bollenstreek promotor Herman van Amsterdam tikte een tijdje geleden op zijn com puter zo maar eens het woord 'bulb- painter' in - bollenschilder. Daar stuitte hij op de naam van Alfred Currier. In Amerika is Currier al sinds jaar en dag een gerenommeerd kunstenaar. Zijn landschappen in olieverf, dikwijls met de bollencul tuur als onderwerp, brengen tien duizenden dollars per stuk op. De vakpers wijdt serieuze artikelen aan hem en er is recentelijk zelfs een boek over hem verschenen. „Her man en ik raakten in contact via het internet. Voor ik het wist nodigde hij me uit om hier te komen schilderen. Dat was een paar maanden terug. Nu sta ik hier." Currier (61) verblijft drie weken in Maar dan klaart zijn gezicht op. Al fred Currier laat zich niet zo snel uit het veld slaan. „Het klimaat bij ons in de staat Washington verschilt echt niet zoveel met het klimaat hier, hoor", zegt hij vergoelijkend. „Het is misschien iets minder grillig. Ver moedelijk is dat de reden waarom bolgewassen het ook in de Skagit Valley zo goed doen. De omstandig heden in het noordwesten van Ame rika zijn vrijwel dezelfde als hier. Ook vlakbij zee, ook flink wat regen en ook altijd wind. Drie generaties geleden introduceerden de Neder landers de tulp, de narcis en de hya cint in de Valley. Nu worden nergens anders in de States meer bollen ge kweekt dan tussen Seattle en Van couver. Sinds ik er in 1990 vanuit Chicago arriveerde, ben ik de bollen velden in de omgeving van mijn huis in Anacortes gaan schilderen. Ze zijn namelijk fascinerend mooi van kleur." Maar als er daar zoveel tulpen zijn, wat doet Alfred Currier dan 15.000 kilometer van huis langs de weg van Lisse naar De Zilk? Hij kijkt om zich heen. Hij wijst met een weids gebaar naar het rood, het geel en het paars dat zich uitstrekt tussen het spoor en de Leidse Vaart, zo ver als het oog maar reikt. „Omdat", zegt hij, terwijl hij zijn schildersmes met bruine verf aanzet tegen de spits van de kerkto ren op het doek, „je ook nog een overtreffende trap hebt. Wij hebben veel velden. Maar wat ze hier in deze streek hebben, slaat alles. Als bollen schilder had ik er vanzelfsprekend van gehoord. De plaatjes gezien. Maar nu ik er in werkelijkheid ben, is het nog overweldigender dan ik dacht. Ik ben gearriveerd in het mekka van de bloembollencultuur." Dat de Amerikaan hier op een steen- De tulpen van Lisse zoals vast te leggen in een schilderij door de Amerikaan Alfred Currier. Foto: Herman van Amsterdam een pension in Noordwijk. „De eer ste week heb ik alleen maar in de au to gezeten. Al die kleine weggetjes tussen Leiden en Haarlem af. Gewel dig. Vervolgens ben ik gaan schet sen. Details. Van dingen die wij niet hebben. Kerktorens van dorpen. Die grappige bomen langs de kant van de sloot (knotwilgen, red.). Die typi sche bollenschuren. Een ander groot verschil met waar ik woon is dat al les hier vlak is. Ik begrijp nu het hoe en waarom van die ho ge horizon bij de Hol landse Iandschaps- schilders uit de 17de eeuw. Je hebt geen bergen. Alleen maar luchten. Dat zet alles in een ander perspec tief." Met Van Amsterdam sprak hij af dat hij zo'n vijftien schilderijen en nog flink wat schets- materiaal zou leveren om een kleine exposi tie te houden die een weerslag vormt van zijn verblijf hier. Dat gaat binnenkort ge beuren bij kunsthan del Het Grachtenhuisje in Lisse. Al zijn werk hier is figuratief. „What you see is what you get. Thuis maak ik ook wel eens wat ab stracte dingen. Louter voor mezelf. Omdat het gewoon leuk is om te doen. Maar voor de markt schilder ik her kenbaar. Altijd met olieverf. Dan krijg je meer diepte in je kleu ren. Soms werk ik met het mes, zoals nu, maar vaak ook met de penseel. Ik maak thuis doorgaans doeken van flinke afmetingen. Hier werk ik op bescheide ner schaal. Je hebt bui ten zo je beperkin gen." Elke dag is hij tot nu De tulpen van Skagit Valley op Sun Burst, een schilderij van Alfred Currier. Publiciteitsfoto ïidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante! de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krij binnen drie weken thuisgestuurd. Leidsch Dagblad Directie: T. Klein en H. de Wit E-mail: directie@hdcmedia.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden De openingstijden van de receptie zijn: Maandag tot en met donderdag van 08.30 -16 30 uur Vrijdag van 08 30 -12.30 uu? Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten: overlijden, geboorte, jubilea en andere familieberichten, desgewenst met foto en/of afbeelding, via www.hdcmedia.nl of per e-mail: familieberichten@nhd.hdc.nl. Indien geen e-mail: fax 072-5196696, tel. 072- 5196699. ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5150 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post worden verzonden geldt een to« aan portokosten per verschijnda, Voor zaterdagabonnementen zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging. 0800-1711 (grJ CO Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07 30-17.00 uur; za: c j 5) (als op zaterdag voor 12 00 uur* wordt de krant dezelfde dag nab tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ff krant op maandag.) 7gj OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen:™, schriftelijk, uiterlijk één maand* 'e de abonnementsperiode, t.a.v. i Ml lezersservice, postbus 2,1800 M Voor leveringsvoorwaarden abff www.leidschdagblad.nl of KvK- 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databan- aanzien van (de inhoud van) dei worden uitdrukkelijk voorbehou fc rechten berusten bij HDC Uitgev jp, j,; cq. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werker pq beeldende kunstenaars aangesle Eere CISAC-organlsatie zijn geregeld 1 la jc Beeldrecht te Amstelveen Bos ruj ito ANNO 1980, zaterdag 19 april HOOGMADE - Het kerkje in de bocht van Hoogmade naar Wi aan de Does, bestaat 250 jaar. In 1729 begon men met de b ze een nieuwe hervormde kerk, die slechts 6000 gulden kostte, een dienst op woensdagavond 7 mei wordt het 250-jarig bes^er. dacht. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertieE plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 In zwart wit) over te maken op g! ie 8406 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder verni Hè? „Geintje. Maar we krijgen er natuurlijk wel minimaal een huis als ze zich plaatsen, ha, ha. Trinidad en Tobago heeft nog nooit gekwalificeerd voor een WK en als het nu wel lu je het Zuid-Korea effect." Kan het dan lukken? „Als we er niet in zouden ge loven, gingen we niet. Trini dad heeft één punt uit drie wedstrijden, maar er moeten nog wel zeven duels worden gespeeld. In de poule met Mexico, Amerika, Panama, Costa Rica en Guatemala plaatsen drie landen zich en speelt nummer vier een be slissingsduel. Er is dus zeker een kans." Zijn er wel voetballers met een beetje kwaliteit? „Dwight Yorke, die met Andy Cole in de spits heeft gelo pen bij Manchester United. En er is een aantal spelers dal voor Dundee in Schotland en Stoke City en Walsall in Enj De rest komt uit in de eigen competitie met acht ploegen Het is wel een bijzonder land om er trainer te worden. „Het is weer een nieuw stukje van de wereld waar ik aan en daar heb ik ook bewust op zitten wachten. Er komen o paar leuke bladzijden bij voor de biografie die ik ooit wils n en Beenhakker en ik wilden na Mexico de samenwerking voortzetten. Omdat je in het buitenland beter met z'n twi 1 drieën kunt zijn dan alleen. Dan heb je tenminste steun a als het misgaat." tekst: Paul de Tombe COLOFON UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1955, Dinsdag 19 April NOORDWIJK - ,,De 13e Januari 1955 zal geboekstaafd wori bi dag waarop de eerste helicopter met Nederlandse bemannini o ding op zee verrichtte", zo zeide de heer C. Kolft Zaterdagmn >r de jaarvergadering van de Koninklijke Nederlandse Verenigir Luchtvaart in Huis ter Duin te Noordwijk tegen drie leden vartr; ne Luchtvaartdienst. Het waren moedige lieden, de luitenant twee vliegers die er op de genoemde dag onder zeer moeilijke digheden in slaagden 16 leden van het bij Hoek van Holland pier gelopen Noorse schip ,,Gat" in veiligheid te brengen. Na de vergadering en deze prijzende woorden begaf het geze zich naar het duinterrein van de boswachterij Noordwijk waai wezigheid van een groot aantal autoriteiten uit kringen van di en van de militaire luchtvaart een gedenksteen werd onthuld nering aan het feit, dat op 6 April 1930, vijf en twintig jaar g dus, de eerst zweefvlucht in ons land werd gemaakt. fj

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 18