REGIO Koopt 11 vaal d k e krant Los? 4 antal woninginbraken in Voorschoten fors gedaald 'Afblazen fusie zou ramp voor Warmond zijn' tsJKiszJBLj k wil niet naar Alphen yoor een appar Achteruit drijven bij windstilte, dat is erg Leidsch iü Dagblad Bestelbon R3 Voorhout handhaaft protesten k bij Rabobank over Hof van Lanen Bestel dan nu het voordelige bonnenboekje! Zaterdagvoordeelbonnen 10 2 gratis 14,00) Weekvoordeelbonnen 6+1 gratis 7,00) Lees de krant waar en wanneer het u uitkomt. Ja, ik bestel de volgende voordeelbonnenboekjes: Mijn wereld, mijn krant. Leidsch® Dagblad dinsdag 19 april 2005 ozeiler na 205 dagen terug joris Rietbroek rningen - „Nou, daar ben "Zo begroet solozeiler en lurier Mark Slats (28) fami- ienden en kennissen als hij ijdagen en 11 uur voor het weer voet op Nederlandse [zet. De Wassenaarder zeil- Qt sePtem')er non-stop nn( jeld rond in zijn zeiljacht :an imelia, met als enig gezel zijn hond Sammy. Liefst 10 mijl legde hij afin die Nederlands record. Gis- jd teerde hij terug in de ha- 'lka mScheveningen, waar zijn e'^ Hoen zijn familie hem _nï óide armen sloten. Wat 0iJj betreft blijft het niet bij de- ;eh wereldreis: „Ik wil nog ter de wereld rond, maar iet een snellere boot om tn^ et wereldrecord te verbete- add hoi vrienden, de pers en de it ai iklijke Reddingsbrigade es* 11 hem gisteravond om zes gemoet vanuit Scheve- n. De zwarte labrador ly verwelkomt de boten iata nd vanaf de Cornelia. Sla- s.b mtspannen achter het min d zwaait opgetogen naar ieg ibootjes die om hem en cirkelen. Met de haven 00 cheveningen in zicht zet Ho e zeilen bij om maai' rond hel jka Ihijs Zeeman iekl choten -Het aantal wo- nissi ibraken in Voorschoten is md gelopen jaar aanzienlijk drie ld. Voorheen waren dat er (j; eer tien per maand, maar v teruggedrongen naar drie v0 aand. Dat blijkt uit cijfers 19< plaatselijke politie. Ook eef ïg van het aantal aangif- q e( ors. In de periode van ja- elje tot maartwerd zesmaal clezf ie van inbraak gedaan, in een uur of zeven aan te komen. Een klaterend applaus klinkt zodra hij de eerste kades bij de haven bereikt. Honderden mensen zijn uitgelopen om hem welkom te heten. Ook al heeft hij al vier dagen niet geslapen, een uurtje na zijn aankomst vertelt hij graag zijn verhalen. Over zware stormen en enorme golven, ijsbergen en ontmoetingen met walvissen, orka's en dolfijnen. Hij ging 205 dagen lang geen enkele keer aan land, nooit gebruikte hij de motor en van niemand kreeg hij hulp. Hij moest het in zijn eentje klaren, en dat viel vooral in het begin niet mee. „Het was de eerste dagen in het Engelse kanaal inkomen", zegt hij in de Scheveningse Jachtclub onder het genot van het eerste cola- tje in ruim 200 dagen. „Boven dien was het daar druk met an dere schepen en ik had tegen wind. Na de tiende dag kreeg ik pas wind mee en ging ik voor het eerst eens in mijn bed sla pen." Het was echter snel gedaan met de rust, vanwege de eerste storm na twaalf dagen zeilen. „Ik was onder de indruk van het natuurgeweld. Wat een la waai!" Deze weersomstandig heden bleken echter nog niets vergeleken met de storm die Slats na tachtig dagen voor zijn kiezen kreeg, een paar honderd mijl voorbij Kaap de Goede Hoop, op de Indische Oceaan. Verschillende kabels en een deel van het stuursysteem van de Cornelia braken als lucifer- Mark Slats is weer onder de mensen na 205 dagen eenzaamheid. Foto: Frank Jansen houtjes. „Die dag was de ergste van de hele reis", herinnert Sla ts zich. „Er waren golven van 15 meter hoog die over de hele boot spoelden terwijl ik 10 uur achter elkaar met de hand moest sturen. Ik zag op de me ter windsnelheden van 77 kno pen, dat is ver boven een te me ten windkracht. Toen een deel van het stuursysteem brak, was ik 36 uur lang stuurloos in al dat geweld. Op gegeven mo ment sloeg de boot om. Overal zag ik water, alles werd nat. Even dacht ik dat dit het einde van de reis betekende. Maar ik wist het meeste te repareren, al heb ik ontzettend lopen vloe ken op die boot." Pas onder Australië en Nieuw- Zeeland kreeg Slats weer een beetje rust, waarop hij besloot ijsbergen op te zoeken. „Die wilde ik zo graag zien, ik maak te er een extra uitdaging van." Vervolgens wachtte hem de grote eentonigheid van de Gro te Oceaan. „Er was 4500 mijl lang helemaal niets of nie mand. Alleen maar water. Ik ging maar zo zuidelijk mogelijk varen, want ik wilde er zo snel mogelijk omheen." Daarna ging hij om Zuid-Amerika heen weer omhoog richting de eve naar, in het gezelschap van wal vissen, orka's en dolfijnen rond de boot, in de buurt van Brazi lië. „Intussen raakte wel mijn eten op en tot overmaat van ramp werd het ook windstil", zegt hij. „En achteruit drijven bij windstilte, dat is pas erg." Zes dagen terug naderde Slats Engeland weer, waarop het laatste stukje door het kanaal naar Scheveningen makkelijk verliep. De avonturier is blij zijn gelief den weer om zich heen te heb ben, al viel het met de een zaamheid op zee nog wel mee. Sammy was immers altijd in de buurt en regelmatig kreeg hij e- mails van bekenden. „Verder geeft zo'n reis het ultieme ge voel van vrijheid. Er zijn geen grenzen. Je kunt altijd doen wat je wilt. Ook al waren er soms zware tijden, als het na een storm bijvoorbeeld weer rustig was op het water, was het ge nieten." de periode van vorig jaar lwj [nog46. /erl chef H. Markman schrijft de lame toe aan het oppak ken van een groep verdachten die vermoedelijk verantwoorde lijk is voor een groot aantal in braken. „Feit is dat sinds deze mensen vastzitten, het aantal inbraken fors is afgenomen." Ook het preventieproject en het gerichte surveilleren zijn vol gens Markman oorzaken van de daling. „Door dat project geven we mensen de mogelijkheid in formatie in te winnen over het optimaal beveiligen van hun huis. Hoewel ik denk dat de burgers hier nog veel meer ge bruik van kunnen maken, ben ik nu al redelijk tevreden." Gerichte surveilleren is even eens een reden van de afname. „Daar ben ik van overtuigd. We hebben in kaart gebracht in welke wijken er veel inbraken zijn, op welk tijdstip en op wel ke wijze er wordt ingebroken. Sinds we hierop hebben inge speeld, is het aantal inbraken teruggedrongen. Markman maakte naast de cij fers ook zijn teamjaarplan be kend. Daarin schetst de politie de problemen, wat ze daaraan wil veranderen en welk effect ze wil bereiken. Verder is er een topvijf van aandachtspunten gemaakt: de aanpak van over last door jeugd, geweld in het verkeer of thuis, woninginbra ken, terugdringen van verkeers overtredingen en de (on) tevre denheid van de burger. Met na me op dat laatste punt ziet Markman vooruitgang. „Er be stond ontevredenheid over de prestatie van de politie in Voor schoten. Daarom hebben we de servicegerichtheid proberen te verbeteren. Mooi voorbeeld daarvan is dat personen die aangifte doen een informatie map meekrijgen, met daarin de naam en telefoonnummer van de dienstdoende agent. Hier door ontstaat een veel persoon lijkere aanpak." door Roza van der Veer warmond - De fusie tussen Voorhout, Sassenheim en War mond is onvermijdelijk. De voor bereidingen zijn zo vergevorderd dat afblazen van de herindeling geen optie meer is. Dat zou na melijk betekenen dat de ge meenten veel geld voor niets hebben uitgegeven. Dat zeggen de burgemeesters van Warmond en Sassenheim. Alleen Voorhout blijft zich verzetten tegen de fu sie. „Ook al betekent het afbla zen van de fusie dat Voorhout praktisch failliet is", aldus bur gemeester De Ronde. De drie gemeenten zijn al maanden druk bezig de fusie op 1 januari 2006 voor te berei den. Het gemeentehuis in War mond gaat dicht, maar er wordt nog onderzocht hoe de dienst verlening aan de Warmonders gaat plaatshebben. Aan externe adviseurs en onderzoeken zijn inmiddels duizenden euro's ge spendeerd en in de komende maanden loopt dat bedrag nog verder op. Geld dat de drie ge meenten kwijt zijn als de fusie niet doorgaat. Vooral voor Warmond zou het een 'ramp' zijn als de fusie door de Tweede of Eerste Kamer wordt afgeblazen, aldus burge meester Witteman. „Warmond krimpt, de eerste supermarkt is al dicht. Alleen in een grotere gemeente kun je dat tij keren. Ik merk ook dat er steeds meer unanimiteit komt over de fusie om niet nog meer kwijt te ra ken. Verder kun je geen beleid maken in zo'n kleine gemeente. Het is nu echt alleen op de win kel passen." Een fusie met al leen Sassenheim ziet Witteman (advertentie) hasrnssagessmtKÊt^liemBaKaxsmmssaSSS^tmmtÊkm Overbelaste Stadhuisplein geeft eeuwenoude funderingen prijs iout/leiderdorp - Don- gochtend stonden ze al in lij bouwbedrijf Heijmans lerdorp, belangstellenden en huis in de Voorhoutse bouwwijk Hof van Lanen. 110111 informatie over de in- ingsprocedure pas die g de deur uit ging. De 'eel e mensen van de 872 die euj formatie hadden aange- !na I, wisten dus pas vrijdag inschrijving een dag later L® tarten. Toen waren diijnlijk al te laat als nP' en specifiek huis in aan- oon ]g wilden komen. Hoe ika it? as een lek bij de Rabo- -,|f 1 erkent W. Luining van aardij Max Sedelaar. „Die gaat hypotheken verzor- 051 gen en had daarom de brief al in concept." Inmiddels zijn alle 63 woningen geopteerd en stonden er gistermiddag al bij na evenveel gegadigden op de reservelijst. „De ervaring leert dat er altijd wel mensen afval len", zegt Luining, „al verwacht ik niet dat het er nu veel zijn want mensen gaan natuurlijk niet voor niets twee nachten zitten wachten." Toch betwijfelt de makelaar of loten een betere oplossing is, zoals enkele wachtenden op perden. „Dat is ook verre van ideaal. Omdat inschrijven gratis is, kan het gebeuren dat vijftig mensen die uitgeloot zijn bij nader inzien toch geen belang stelling hebben. Zo zijn we in Leiderdorp ook al eens bijna een jaar bezig geweest. Ieder een die een optie neemt krijgt immers bedenktijd, dus zo ben je snel weer een paar weken verder. Als je dan na vijf of zes maanden iemand van de reser velijst belt dat hij toch nog in aanmerking komt voor een huis, zal hij denken dat er iets aan mankeert." Bij een vinex-locatie als deze bepaalt de ontwikkelaar - in dit geval Heijmans - de procedure, niet de gemeente. Voor de ma kelaar maakt het weinig uit. Luining: „Wij hebben er net zo veel werk aan." Eind deze week begint de makelaar met de op- tiegesprekken. Voor wie de ge ringe kans op een huis in Hof van Lanen toch wil aangrijpen, staat de reservelijst nog open. eenkomst voor Zoeterwoudse 60-plussers drukbezocht n bu lev an® wou de - Bij de bouw van woningen voor we fn moeten appartementen in de duurdere euf ctor niet worden vergeten. Het was een jStj suggesties die oudere inwoners van Zoe- ,e ide de gemeente gisteren meegaven tij- P1* een drukbezochte bijeenkomst in Huize ag« us. !^nfl ddag was bedoeld om te peilen waaraan Woudse 60-plussers behoefte hebben, op en< bied van huisvesting, zorg, vervoer, activi- PeI| en veiligheid. Met die wensen willen de ge- een organisaties als Thuiszorg Groot Rijn- ekening houden. Ruim tweehonderd men- e"! amen op de bijeenkomst af. 1110 et onderwerp huisvesting kreeg het 'panel' n0 stond uit wethouder Ates, Lia van Schaik °°b luiszorg Groot Rijnland en Marja Valk van pngshuis Emmaus de meeste opmerkin- 9-W 1 vragen. Zo vroeg een Zoeterwoudse zich ook iets gebouwd kan worden voor senio- ktw snu een koophuis hebben en een apparte- villen huren. Zij komen niet in aanmerking f 5 6n appartement in de sociale huursector, b®» ben aan de Rijn zijn wel huurappartemen- bijgen in de vrije sector, aldus de vrouw, 'ik vvil niet naar Alphen." k wethouder Ates wordt rekening gehou den met duurdere huurappartementen in de plannen die samen met verzorgingshuis Em maus worden ontwikkeld. Emmaus moet in de toekomst een 'zorgcentrum' worden. In de direc te nabijheid komen volgens Ates koop en huur appartementen in allerlei prijsklassen. De bewo ners kunnen desgewenst zorg van het zorgcen trum afnemen. Het verzorgingshuis in zijn huidi ge vorm verdwijnt op de lange duur. Wat blijft is een 'stukje verzorgingshuis' voor zwaar lichame lijk gehandicapten. Voor dementerende ouderen komt er een verpleegafdeling. Volgens sommige Zoeterwoudenaren is het ook hoog tijd dat er meer voorlichting komt over de toewijzing van huurwoningen in de sociale sec tor. Daarover heerst veel onduidelijkheid. Zeker nu er rond de toewijzing veel gaat veranderen, is meer voorlichting volgens wethouder Ates inder daad geen overbodige luxe. „Een van de veran deringen is dat iemand met een vermogen van minder dan 2 ton straks ook recht heeft op een huurwoning in Zoeterwoude. Ook een vertegen woordigster van woningbouwvereniging Willi- brord toonde zich bereid om de vraag om meer voorlichting op te pakken. Al kunnen mensen met vragen volgens haar altijd ook altijd terecht op het spreekuur van de woningbouwvereniging. Als u alleen de zaterdagkrant leest, dan hebben wij voor u een boekje met 10 zaterdagbonnen voor 14,00 (normaal 17,00). Hierbij doen wij tevens 2 gratis bonnen voor doordeweeks, zodat u in totaal maar liefst 5,40 bespaart! Wanneer u de hele week de krant wilt lezen, dan hebben wij voor u een boekje met bonnen voor de hele week voor maar 7,00 (normaal 7,70). Als extra doen wij hier 1 gratis zaterdagkrant bij, zodat u in totaal 2,40 bespaart! ex. van het zaterdagbonnenboekje 10+2 gratis 14,00) ex. van het weekbonnenboekje 6 1 gratis 7,00) Naam: Voorletters: DM/DV Straat:HuisnrTbev Postcode/Plaats: Telefoon:Geboortedatum: Ik machtig het Leidsch Dagblad om eenmalig het verschuldigde bedrag van mijn rekening af te schrijven Mijn Bank/Gironummer is: Handtekening: Stuur de bon ongefrankeerd naar Leidsch Dagblad. Ta v Afdeling Losse Verkoop, Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar Bel voor meer informatie: 072 - 5196 802 niet zitten. „Ik kom uit Hille- gom, een gemeente met 22.000 inwoners. Ook daar merk je dat het lastig wordt om alle ge meentelijke taken te kunnen uitvoeren." Ook in Sassenheim wordt vol gens Waal steeds meer naar de fusie toegeleefd. „Men accep teert dat het doorgaat en ziet het probleem van Warmond. Dat merk ik ook in gesprekken met burgers. Ze hebben alle maal wel kennissen in Voor hout en Warmond of hebben er gewoond." Voorhout werkt mee aan de voorbereidingen op de fusie, maar blijft tegen. Volgens De Ronde is het 'nauwelijks netjes' te noemen dat de gemeenten gedwongen worden miljoenen uit te geven aan de fusie waar het parlement nog geen fiat voor heeft gegeven. „We moe ten straks veriaezingen voorbe reiden voor november. Het is nog maar de vraag of het wets ontwerp voor Teylingen dan al onherroepelijk is." Volgens De Ronde is het niet aan Voorhout te wijten als straks de fusie sneuvelt en ge meenten met hoge schulden achterblijven. „Voorhout heeft hier nooit om gevraagd. Wij blijven ons met alle middelen verzetten, want uiteindelijk kost het doorgaan van de fusie de burgers ook geld. De nieuwe gemeente begint met een te kort." Het verzet van de ge meente Voorhout wordt onder steund door de Betrokken Voorhouters. Met grote span doeken in de weilanden langs de Oosthoutlaan en de Leidse- vaart maakt deze Voorhoutse actiegroep aan de Tweede Ka mer duidelijk dat een belangrijk deel van de Voorhouters niets voelt voor een gemeentelijke herindeling. Op 28 april komen de leden van de Vaste Kamer commissie naar de Bollenstreek om daar te horen wat de inwo ners van de gemeentelijke fusie vinden. En daar bereiden de Voorhouters zich nu vast op voor. Ook de burgemeesters van Sas senheim en Warmond voeren daar het woord namens hun gemeente. Voor Voorhout voert een van de wethouders het woord. De Tweede Kamer ver gadert naar verwachting nog voor het zomerreces over de fu sie van de drie gemeenten. Burgemeester Witteman naar het Lageland Burgemeester Witteman gaat op bezoek bij de bewoners van het Lageland. Hij wil de bewoners, die zelf hebben aangegeven graag bij Al- kemade te horen, overtuigen dat ze in de toekomst beter af zijn in de gemeente Tey lingen. Die gemeente ont staat, als het parlement in stemt, op 1 januari en be staat uit Warmond, Sassen heim en Voorhout. Volgens Witteman wil Tey lingen veel aan recreatie gaan doen. En juist daar lig gen de kansen voor de agra riërs uit het Lageland. „Het wordt voor kleinschalige be drijven steeds moeilijker om rond te komen. Een gemeen te die veel wil doen aan re creatie heeft deze bedrijven meer te bieden dan een op landbouw georiënteerde ge meente Alkemade." Witteman heeft daarnaast als argument richting provincie, die zich van het kabinet na de fiisie moet buigen over de gemeentegrenzen van Tey lingen, dat het beheer van de Kagerplassen bij één ga» meente moet liggen. „Dat argument wordt namelijk ook gebruikt om Oegstgeest de hele Klinkenbergerpias toe te wijzen. Daar leggen wij ons bij neer, ook al hadden wij wel plannen met de plas. Maar we zullen het argu ment wel gebruiken bij de discussie over de Kagerplas sen." Na de fusie op 1 januari 2006 moet de provincie zich ook buigen over de grenzen van Tellingen met Rijnshuig (dan gemeente Katwijk), en Lisse. Daar loopt de grens van het huidige Sassenheim en Lisse dwars door een woonwijk. Rijnsburg wil ver der het hele kassengebied tot zijn grondgebied gaan reke nen.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15