LEIDE Nog steeds asbest op Potgieterlaan taatssecretaris Schultz mist de 'directe emotie' Kamer van Koophandel versterkt regiokantoren D66: afval op één avond later ophalen REGIO Rijnstede onderhoudt woonomgeving zelf ROC Leiden richt zich op samenwerking met vmbo en hogeschool R1 e knokpartij Ie Turfmarkt NS Vastgoed weet al maanden van vervuiling dinsdag 19 april 2005 Amerikaan Al Reorganisatie zonder verlies van werkgelegenheid rrier schildert tonvelden Lisse door Wilfred Simons leiden - De Kamer van Koophandel opent een regiokantoor voor onderne mers in Leiden en verdubbelt de om vang van het personeel in de kantoren in Lisse en Alphen aan den Rijn. Het kantoor in Leiden wordt een 'hoofdkan toor' voor de centrale diensten. De reor ganisatie leidt niet tot verlies van ar beidsplaatsen, maar sommige van de 65 werknemers moeten zich wel laten bij scholen. De Kamer van Koophandel richt zich meer dan voorheen op de regio. Daar mee gaat de Kamer in tegen de landelij ke trend. Hier is centralisatie de norm: steeds meer worden alle diensten van de Kamer vanuit één kantoor uitgevoerd. De Kamer in Rijnland kiest hier niet voor. ,,Wij geloven dat het voor kleinere bedrijven beter werkt als zij advies krij gen van een kantoor in hun buurt. Re giokantoren kennen de lokale situatie. Voor de ondernemers is het vertrouw der. Er zitten mensen die zij kennen", aldus secretaris Cees Broeksma. Met de nieuwe oriëntatie op de regio loopt de Kamer van Koophandel vooruit op een evaluatie van de Wet op de Ka mers van Koophandel in de Tweede Ka mer. Alle Kamers moeten de komende jaren bezuinigen en efficiënter werken. Het bijhouden van het Handelsregister, een primaire taak van de Kamers, ver loopt steeds vaker langs digitale weg. Daar zijn dus minder mensen voor no dig, die na een extra opleiding voor ad viesverlening kunnen worden ingezet. Broeksma ziet dat als een vorm van mo dern werkgeverschap, waarin medewer kers een kans krijgen om naar een ande re functie toe te groeien. De Kamer van Koophandel verwacht de nieuwe organisatie over een half jaar aan het werk te hebben. De onderne mers in de regio's kunnen dan voor ad vies in hun eigen werkgebied terecht. Secretaris Broeksma verzekert dat de dienstverlening aan de bedrijven in elk geval niet duurder wordt. Daarnaast gaat de Kamer bedrijven meer adviseren over de bedrijfsvoering. Broeksma bespeurt een 'onmiskenbare' trend naar kleinschaligheid. „Banken beginnen ook weer met het openen van regiokantoren, na een langdurige perio de van centralisatie. Zij zien nu in dat zij de klanten, de mensen voor wie zij wer ken, dreigden te vergeten. De slinger gaat terug. In plaats van structuren gaan bedrijven weer mensen centraal stel len." De Kamer van Koophandel wil in dit proces trendsetter zijn. leiden - De gemeente moet eens in de week later op de avond huisvuil ophalen in het centrum. Dat is handig voor tweeverdieners en alleenstaan den, voor wie het lastig is om de vuilniszakken tussen half zes en zes uur op straat te zetten. Deze suggestie doet de D66- fractie in de Leidse gemeente raad in schriftelijke vragen aan het college van B en W. Per 4 april is het schema van af valinzameling in het kern win kelgebied (Breestraat, Haarlem merstraat en Steenstraat en di recte omgeving) veranderd. Het afval wordt nu vier keer per week aan het begin van de avond opgehaald in plaats van twee keer per week 's ochtends. Vaker inzamelen op voor win keliers handige tijden geeft een schonere stad en biedt hongeri ge meeuwen minder kans om zich op de afvalzakken te stor ten, is de redenatie van de ge meente. Voor sommige bewoners is het praktisch onmogelijk om de zakken tussen half zes en zes uur buiten te zetten. De ge meenteraadsleden Peter Boots- ma en Arjan Stoffels vragen het college of het daar rekening mee heeft gehouden. Daarnaast vragen Bootsma en Stoffels B en W dit probleem op te lossen door bijvoorbeeld eens in de week later op de avond het af val in te zamelen. Daarbij doet de fractie van D66 de suggestie dit aan het eind van de koop avond te doen. Dat zou niet al leen voor bewoners maar ook voor winkeliers handig zijn. leiden - Buurtbewoners in de Leidse wijk Rijnstede gaan gro tendeels zelf hun woonomge ving onderhouden. De gemeen te levert beplantingsmateriaal en gereedschappen. Wijkbe heer blijft verantwoordelijk voor het onderhoud van speel toestellen en het maaien van de bermen. De oppervlakte van de woonwijk Rijnstede beslaat zo'n 200 vierkante meter. De nieuwe woonwijk Rijnstede bevindt zich tussen de Hoge Morsweg en de Rijn en bestaat uit 28 eengezinswoningen en drie appartementencomplexen met in totaal 51 appartemen ten. De woningen zijn twee jaar geleden opgeleverd en sinds dien is er intensief overleg ge weest tussen bewoners en ge meente over inrichting van de woonomgeving. Dat heeft ge leid tot een overeenkomst tus sen de Vereniging van Eigena ren en de gemeente Leiden. Gisteravond hebben beide par tijen de afspraken ondertekend. De buurtbewoners zijn onder meer verantwoordelijk voor het onderhoud van groen. Daar naast houden ze de straten, perken en plantsoenen vrij van zwerfvuil. Stadsdeel West on dersteunt de wijkbewoners door het leveren van materiaal en het geven van adviezen. De gemeente spreekt over een 'unieke samenwerking'. ingeslagen weg. En dat houdt in dat we de samenwerking met het vmbo en de hogeschool wil len verstevigen, doorgaan met de vernieuwing van ons onder wijs, twee nieuwe schoolgebou wen gaan bouwen en klein schalige teams vormen waar binnen onze leerlingen en do centen werken." Van Gaal vreest geen concur rentiestrijd met het ID College zoals de vorige keer gebeurde toen de fusiebesprekingen mis liepen. „Niemand heeft baat bij een dubbel aanbod van oplei dingen in deze regio. Ik ga er vanuit dat het gezond verstand zal zegevieren. Wel zal het on derwijs in de toekomst te ma ken krijgen met meer markt werking. Dat was ook een van de redenen om te fuseren." Van Gaal blijft het voor de hand liggend vinden dat het ID Colle ge en het ROC Leiden met el kaar fuseren, maar nu het voor de tweede keer in een paar jaar tijd is stukgelopen weet hij niet of het er ooit nog van komt. „Waar geen noodzaak is, moet het van de liefde komen, luidt een gezegde. Aangezien wij het allebei nog wel zonder elkaar kunnen, moesten we het van de liefde hebben. En die blijkt we derom te ontbreken." leiden - Het ROC Leiden gaat zich, nu de fusie met het ID College is stukgelopen, volop richten op de samenwerking met de hogeschool en het vmbo in deze regio. Door de doorstroming van vmbo naar mbo en hbo te verbeteren moet het aantal leerlingen dat in het middelbaar beroepsonderwijs afhaakt, met 10 procent afne men. „We maken van de nood een deugd", stelt bestuursvoorzitter J. van Gaal van het ROC Leiden. „We hadden graag met het ID College willen fuseren, maar nu dat is afgeblazen kunnen we onze aandacht weer volledig richten op de verbetering van ons onderwijs." Begin deze maand zegde de raad van toe zicht van het ID College de fu siebesprekingen met het ROC Leiden op. Het ID College had geen vertrouwen in de samen stelling van de bestuursorganen van de fusieschool en was be ducht voor de cultuurverschil len tussen beide scholen. „We hebben gelukkig niet alles laten afhangen van het welsla gen van de fusie", reageert Van Gaal. „Het ROC Leiden heeft al tijd een dubbele strategie aan gehouden. We gaan nu met vereende krachten door op de Lees nu Leidsch Dag-blad in de ochtend en ontvang- de eerste 2 weken g-ratis! Ëfja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) Naam DM V Adres Postcode Plaats: Talefoonnr:(l.v.m. bezorgcontrole) Geboortedatum e- mailadres Bank-/gxro rekeningnummer* Hand tekenin g Uitsluitend bij automatische incasso. bvp« Stuur de bon m een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis). E-mail: lezersservice@hdc .nl of surf naar www.leidschdagblad.nl. Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens in de colofon van de krant vindt u nadere informatie. Mijn wereld, mijn krant. -LcidschtS Dagblad erdammer landeld Een 22-jarige man uit am is zondagochtend [jeuwe Beestenmarkt deld. Om nog onduide- jen ontstond een vecht- ussen de Rotterdammer aantal mannen. Daarbij j geslagen en geschopt, a tand en liep hij diverse onden op. De politie ee verdachten opge- n 18-jarige Rotterdam een 16-jarige Leidenaar. 'Iedereen kan zware baan met moederschap combineren' je je kleintje hebt aangekleed, te eten gegeven en weggebracht. Toch levert zo'n blij hoofdje dat je aankijkt, een kindje waar je mee kunt spelen, me alleen maar energie op. 's Avonds kun je ook gemakkelijker de knop van het werk omzetten. Ik blijf gewoon vijf dagen werken, soms moet ik 's avonds aan de slag en veel in het weekeinde. Er belanden altijd wel weer mappen met 'spoed' op mijn bureau. Meer dan voorheen probeer ik het werk nu te com primeren. Hoe meer stukken ik overdag afdoe, hoe meer tijd ik in het weekend heb om in het Plantsoen te wandelen met an dere moeders met kindertjes. „Iederéén kan een zware baan met het moederschap combi neren. Je moet alleen efficiënt zijn. Drukke mensen kunnen altijd wel weer iets erbij ne men." Sinds een week is Schultz in het kabinet herenigd met Alexan der Pechtold, met wie ze in vroeger jaren al samen in een hoekje van de raadszaal zat, beiden als fractieassistent vol ambitie om het tot raadslid te schoppen. Dat Pechtold zich bij het kabinet Balkenende II voeg de, was geen verrassing. „Toen Thom de Graaf wegging, dacht ik: nu zal Alexander wel komen. Hij was al eerder in beeld als staatssecretaris, maar toen wa ren er al twee mannen voor D66. Wethouder werd Alexan der wat eerder, in het kabinet kwam hij wat later. We zijn steeds samen opgetrokken." ssieve man aag gevat Een Leiderdorper (50) lagnacht aangehouden uzie met een bezoeker mziekverzamelgebouw C de Rijpstraat. Bij het jde politie werd de Lei ier agressief en wilde hij keren agenten te lijf e politie moest pepper- bniiken alvorens hem eien te kunnen slaan. Bij een vechtpartij in icazaak aan de Turf- ijn zaterdagnacht twee en gevallen. Twee groe- jekers kregen het met in de stok na onenig- leen meisje uit een van ien. Bij de vechtpartij |ooid met glas en vielen nweer klappen. Een ep een hoofdwond op. arige Rijnsburger werd acht naar het LUMC landeling van snijwon- ijn gezicht. De politie Rijnsburger en een 20- idenaar aan. door Silvan Schoonhoven Schoonhoven Melanie Schultz, nu drie Issecretaris van verkeer - staat, mist de directe Mleidenaars die langs- i met hun vuist op ta- - m. Maar de sfeer in het Balkenende II is vriende- iin het toenmalige Leid- ikamer op het minis- - iet veel groter dan die phet Leidse stadhuis, t uitzicht is beter. Van- ton, hoog in het minis- tze uit op de wereld in tin Madurodam taxiën in over de baan, snel- i dijken doorkruisen ttuurlandschap. Vlieg den sieren ook haar aar litho's van het nog aan haar Leidse meren. Ze volgt Leidse als de Aalmarktplan- steeds, maar dan als niet als bestuurder, nog altijd veel her- eiden, maar weinig op [A Evraagstukken aange- Als ik ergens in een "en iemand spreekt P vliegtuiglawaai of fi- ®en, dan beschermt inving me wel. Ze zeg- nu mag je haar even Mlen, nu is ze bij ■nn wethouder naar tetaris is klein, vindt ze. „Je moet ook ambtenaren aansturen om zaken voor elkaar te krijgen, belangengroepen ko men langs als ze het anders wil len. Het werk is abstracter, maar net als in de lokale poli tiek kan een klein probleem in eens uitgroeien tot een groot vraagstuk." Wel mist Schultz de 'directe emotie' die een stadsbestuur der op het bord krijgt. „Je hebt niet langer dat mensen langs komen, met de vuist op tafel slaan en roepen: u heeft er he lemaal niets van gebakken!" Aan het bureau van een staats secretaris verschijnen vooral af standelijke functionarissen, die grotere groepen vertegenwoor digen zonder veel emotie mee te brengen. De hogere mate van professio naliteit ervaart Schultz niet als onprettig. De Tweede Kamer is actiever dan de gemeenteraad, waarvan de leden dat toch veel al als een bijbaan beschouwen. „De Kamer is steviger in de de batten. Maar er zijn ook Kamer leden die niet goed in de mate rie zitten." Professioneler betekent niet au tomatisch harder. „Ach, in mijn Leidse tijd heb ik meer mensen zien sneuvelen om me heen leiden - Op het terrein van de voormalige garage Van Haaste ren aan de Potgieterlaan ligt nog veel asbest. Dat staat in een bo demrapport van NS Vastgoed, dat al negen maanden geleden is opgesteld. Al die tijd heeft het vastgoedbedrijf niets gedaan om verspreiding van de asbest te voorkomen, of om het terrein af te sluiten. Pas sinds vrijdag staan er hekken omheen. De Leidse raadsleden Jacques de Coo (LWG/De Groenen) en Sita Dew kali (Groenlinks) spreken van een 'zeer gevaarlijke situatie'. Een jaar geleden, kort na de verhuizing van garage Van Haasteren naar Leiderdorp, brak brand uit in het leegstaan de bedrijf. Daardoor werd as best over de buurt verspreid. Een schoonmaakteam heeft het terrein en de buurt van de kan kerverwekkende stof ontdaan. Uit het bodemrapport van de NS blijkt nu dat dat niet goed is gebeurd, hoewel de gemeente op basis van een eigen rapport eerder had gemeld dat het ter rein wel asbestvrij was. Dewkali: „In het rapport van NS Vastgoed staan foto's van stukjes asbest die open en bloot op het terrein liggen. We von den het schokkend om te horen dat NS Vastgoed dit rapport al zo lang heeft. Waarom heeft het bedrijf niets aan de toestand gedaan? Waarom hebben ze de gemeente niet ingelicht?" Van Haasteren spreekt van 'nalatig heid' van de kant van NS Vast goed. „En het schoonmaakbe drijf heeft kennelijk zijn werk niet goed gedaan." De gemeente heeft geprobeerd om het bodemrapport van NS Vastgoed op te vragen, maar dat weigert het openbaar te maken. „Waarschijnlijk omdat ze bang zijn zichzelf ermee in de vingers te snijden", ver- Hoewel een schoonmaakteam na de brand bij autobedrijf Van Haasteren de buurt van asbest heeft ontdaan, blijkt uit een bodemrapport van NS Vastgoed dat er op het terrein toch nog asbest is gevonden. Archieffoto: Hielco Kuipers moedt Dewkali. „Als blijkt dat de toestand gevaarlijk is, moe ten ze ook de vraag beantwoor den waarom ze de gemeente niet eerder opmerkzaam heb ben gemaakt op het gevaar." Een woordvoerder van NS Vast goed erkent dat het 'geen schoonheidsprijs verdient' dat het bedrijf geen actie heeft on dernomen. Volgens haar is dat te wijten aan onduidelijkheid over wie er moest handelen. „Maar nu hebben we hekken geplaatst en gaan we het terrein zelf asbestvrij maken." NS Vastgoed vindt dat niet zij, maar Van Haasteren verant woordelijk is voor het leeg en schoon opleveren van het ter rein. De gemeente op haar beurt wil de kosten van de sloop en het schoonmaken op NS Vastgoed verhalen. Staatssecretaris Melanie Schultz op pad. In Gouda opende ze onlangs een nieuw gemaal. Archieffoto: ANP/ David van Dam dan nu. De Leidse politiek bin nen het college was vrij hard, onvriendelijker dan nu binnen het kabinet Balkenende II." Schultz moet de portefeuilles Schiphol, waterbeheer en de spoorwegen sinds drie maan den combineren met het moe derschap. „Natuurlijk is het da gelijks leven daardoor zwaarder geworden, 's Ochtends heb je al een halve dag achter de rug als

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13